De Nieuwe Burgemeester van Zeelands hoofdstad. BINNENLAND. FLORA bsoscoop - MIDDELBURG weer m wind. m 1*411 E 101 It INT ®«jt>lad Abonnementsprijs 2.30 per kwartaal (Buiten Goes plus 20 ct, UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT root expeditie) Weekabonnementen in Goes 18 cent per week. - Lange St. Pieterstraat, Middelburg V advertentieprijs is voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; Kantoor voor GOES Turfkade, telefoon no. 17. •oor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bi, abonnement Middelburg, Redactie tel. 269; Administratie teL 139. beide veel lager Men vrage daarvoor de tarieven Postcheque- en girorekening 43255. Familieberichten en dankbetuigingen, van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën. tot niet meer dan 6 reguto opgenomen 4 75 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven** té „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cmi No. 195. Drie Bladen. DONDERDAG 1 DECEMBER 193 2. Eerste Blad. 119e Jaargang. Bij een zoo belangrijke benoeming als die van den burgemeester van Zeelands hoofdstad, past hier een enkel woord. Mr. A. A. de Veer behoort tot de anti-revolutionnaire partij, is een harer voormannen. Hij bezet voor die poli tieke partij zelfs een zetel in de Eerste Kamer. Zoodat we dus mogen zeggen, dat een actief anti-revolutionnair poli ticus tot burgemeester van Middelburg is benoemd. Uit dezen gezichtshoek beschouwd is er voor ons weinig aanleiding tot het ontsteken van vreugdevuren integen deel. Reeds eerder wezen wij er op, dat, naar onze meening, de politieke gesteld heid en de onderlinge verhoudingen te Middelburg, met zijn toch de facto link sche Raadsmeerderheid, en een zeer sterke sociaal-democratische fractie, al lerminst de benoeming van een uiterst rechtschen burgemeester aangewezen doen zijn. Om bij een vroeger gebruikt beeld te blijven: een man meer uit het midden van 't politieke spectrum ware ons, politiek gezien, wel zoo lief ge weest. Wij achten het nu niet onmogelijk, dat in die onderdeelen der practische politiek, waar de streng-rechtsche begin selen van een burgemeester aan den dag kunnen of moeten treden, wel eens be slissingen genomen zullen kunnen wor den, die niet de instemming van de meerderheid der bevolking en zeker niet van de talrijke vrijzinnigen onder haar zullen mogen verwerven. Potentieel is dit nadeel, dat voor vrij zinnig denkenden aan de benoeming van een anti-revolutionnairen burgemeester verbonden is, immer aanwezig; of het zich al dan niet openbaren zal, en zoo ja, in meer of minder hinderlijke of wre- velwekkende mate, dat hangt haast nog meer van den persoon dan van zijn po litieke richting af. Het vorenstaande moest eerlijkheids halve gezegd worden, al zij daaraan dadelijk toegevoegd, dat zulke abstract- politieke beschouwingen een deel van de waarde verliezen, zoodra de benoeming waarover de strijd gaat, is afgekomen. Immers, daarna wordt het zwaartepunt, zooals aan het slot van de vorige alinea ook reeds werd gezegd, meer naar den persoonlijken kant verlegd. Dan is het niet meer in die mate als voorheen: tot welke politieke richting zal de benoem de behooren, als wel: wat en wie is de nieuwe burgemeester? Voor een deel is dit zeker mede hier aan toe te schrijven, dat in het burge meestersambt nog steeds iets van den eersten burger, en van den burger- vader gevoeld wordt, dat men met een burgemeester meer onmiddellijk en meer voortdurend levend contact heeft dan b.v. met de zoo zelden geziene en gehoorde ministers, kortom, dat de goede burgemeester een persoonlijkheid dient te zijn, die men gaat vereenzelvigen met zijn gemeente, zooals b.v. Zimmerman destijds met Rotterdam, zooals De Vlugt met Nederlands hoofdstad en Klaas ter Laan met Zaandam steeds in eenen ge zegd of gedacht worden. Om maar bui ten Zeeland te blijven, al zou het niet zwaar vallen ook in onze provincie sprekende voorbeelden hiervan aan te halen. Bezien we deze burgemeestersbenoe ming nu uit dit oogpunt, dan verandert het aspect wel eenigermate. Want on tegenzeggelijk heeft, naar dezen maat staf, de aanstaande burgemeester De Veer eigenschappen en qualiteiten, die in zijn voordeel pleiten. In de eerste plaats is hij van jongsaf Middelburger, vrijwel levenslang haar inwoner en dus „natuurlijk" aan haar gehecht. De liefde, die een van elders gekomen burgemeester, misschien wel en misschien ook niet voor een hem tot dien dag vreemde gemeente zal moeten verwerven, mag verondersteld worden hier aanwezig te zijn. Niet alleen omdat de heer De Veer inwoner dezer stad was en is, ook metterdaad heeft hij zijn goede gezindheid ten opzichte van zijn woonplaats wel aan den dag gelegd. Zoo moeten wij ons al sterk vergissen, als het behoud van Middelburgs garnizoen niet voor een belangrijk deel mede aan den invloed van hem is te danken. Jarenlang Raadslid en oudste wethou der van Middelburg, is mr. De Veer ge verseerd in hare gemeentepolitiek; hij kent hare nooden en behoeften, hij weet kanen wat zij niet kan. Inwerken behoeft de aanstaande nieuwe burge meester zich niet meer; als loco-burge meester behartigde hij reeds zoo nu en dan de zaken, die hij thans eenvoudig voorgoed in handen zal kunnen nemen. Als directeur van de Zeeuwsche hypo theekbank heeft de heer De Veer z' belangstelling buiten de stad Middel burg aan tal van algemeen-Zeeuwsch zaken gegeven; als lid van de Provin ciale Staten en van de Eerste Kamer dat zeker evenzeer het geval geweest Uit dien hoofde kan men den benoemde als burgemeester van Zeelands hoofd stad zeker op z'n plaats achten. En als mensch? Zonder eenigen twijfel is de heer De Veer een magistraatsfiguur, die niet alleen „decoratief", maar ook krachtens zijn bekwaamheden, in den voorzitters zetel van onzen gemeenteraad op zijn plaats zal zijn, En als practisch politicus behalve in den Raad en de Staten van Zeeland ge schoold in een zoo hoog college als onze Eerste Kamer, waar toch werkelijk alle politieke partijen er naar streven hun beste en bezadigdste figuren, de rijpere mannen der partij, te plaatsen, zal de heer De Veer toch zeker een ruimte van blik en breedheid van opvatting verwor ven hebben, die hem tot waardeering of eerbiediging van anderer opvatting zal hebben geleid. Wij hopen en vertrouwen dat althans, opdat èn Middelburg als ge heel onder zijn bestuur wèl zal mogen varen, èn de vele vrijzinnig denkende Middelburgers, door een zoo krachtig mogelijk boven-partijdig bestuur, waar deering voor burgemeester De Veer zul len kunnen hebben. Wij geven onzerzijds den aanstaanden nieuwen burgemeester de verzekering dat ons blad, ondanks diepgaand princi pieel verschil op politiek terrein, hem gaarne haar volle medewerking zal ver- leenen om alles te bevorderen wat tot bloei van Middelburg en tot de welvaart en het welzijn van haar bevolking in z'n geheel, zal kunnen dienen. Het pleit om de benoeming is be slecht: den aanstaanden nieuwen burge meester zij hier het welkom toegeroepen! WETSVOORSTEL TOT OPHEFFING VAN DEN ZOMERTIJD. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel van wet van de heeren Van den Heuvel en Bakker tot intrek king van de wet van 23 Maart 1918 (St. bl. 165), gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (St. bl. 130) tot tijdelijke af wijking van de wet van 23 Juli 1908 (St. bl. 236) tot invoering van een wettelij- ken tijd. DE WAPENSMOKKELARIJ. In verband met het feit, dat in den laatsten tijd wapens, vermoedelijk van Belgische en Spaansche herkomst uit ons land naar Duitschland worden uit gevoerd, heeft de heer Albarda aan den minister van Justitie o.m. gevraagd, of de minister het niet noodig acht, dat het toezicht op den invoer van wapens aan merkelijk wordt verscherpt, opdat zoo veel mogelijk worde verhinderd, dat hier te lande in het geheim voorraden worden gevormd, voor den smokkelhan del bestemd. Acht de minister niet bijzondere maatregelen noodig ten einde de in Limburg en elders in Nederland aanwe zige wapenvoorraden op te sporen en den uitvoer daarvan te verhinderen? Wil de minister, zoo vraagt de heer Albarda ten slotte, zich met zijn ambt genoot van Financiën over de noodige bijzondere maatregelen verstaan? Hedenmorgen is het K.L.M.-vlieg tuig de Havik van Schiphol naar Indië vertrokken. Twee passagiers voor Ba tavia, één voor Alorstar en één voor Ro me bevinden zich aan boord. Die ibotiw van de brug over de Waal te N ij m e ge n maakt vorderingen. Dins dag heeft de Rijks waterstaat hel ma ken van vier pijlers aanbesteed en ook van de opbouwen der landhoofden met bijkomende werken De inschrijvings som varieerde van f 1.071.370 tot 1.555.000. Op 30 November waren in de A m- terdamsche haven opgelegd 41 schepen met samen 241.636 ton, tegen vorige maand 51 schepen met 293.490 als wethouder van financiën wat de stad ton. Beleedigingen van ruwe menschen moet men afschudden als sneeuw vlokken. fjP RAADSOVERZICHT MIDDELBURG. Middelburg, l-XII-'32 Of onze agenda van den Raad kort of lang is zes uur maken we er altijd van. Voor minder doen we het niet. En als er groote punten op de agenda staan, dan zeggen we om 6 uur: „tot vanavond".. Avondvergaderingen wor den langzamerhand gewoon. Hoe maakt men het altijd zoo laat? Het is omstreeks vier uur. Onze in een keurige imitatie zee-officiers uniform ge stoken bode is net rond geweest om discreet te informeeren, of allen aan déze zijde van het hekje een kop thee wenschen. De mannelijke Raadsleden rooken. De burgemeester kijkt strak. naar het plafond. Wethouder De Veer geeuwt (ook discreet), kijkt zoon beetje vóór zich en luistert gedecideerd niet. Zijn ambtgenoot Onderdijk steunt het hoofd in de handen, en doet alsof hij werkelijk belangstelt in de woorden van den geachten spreker, den heer Heems kerk, die met onverstoorbare rust en kalmte een betoog houdt over twee-en- twintig komma zeven en drie-en-twintig komma negen, hetwelk ruim drie-en-een kwart, juister gezegd drie komma acht- en-twintig maal het een of het ander is. Wat, dat weet of snapt niemand, en het kan ook niemand wat schelen. De jongste sociaal-democraat praat met zijn rechter-buur, mevrouw Weijl, de heer Portheine is in conversatie met zijn buurman Jeronimus en de christelijk- historische Raadsfractie aan den over kant vertelt elkaar juist als de spre ker beweert dat al dat verschil van die komma's eens ernstig statistisch moet worden nagegaan een klaarblijkelijk heel leuk grapje, waarover ze veel ple zier hebben. En de heer Mes, die een fractie-op-z'n-eentje vormt, kijkt erg krijgshaft de zaal in, want hij hééft net heel flink wat gezegd en is van plan om zoo aanstonds nog eens wéér zoo'n handgranaat te slingeren Dat zijn de momenten, als de kachel goed snort, dat de scherpe waarnemer wel eens een heel enkel oog ziet lui ken. De voorzitter heeft al enkele malen, zeer terecht, maar schuchter de stelling geopperd, dat de onderhavige quaestie nu toch „heusch wel voldoende belicht (mateloos overbelicht zou de foto graaf zeggen) en, na zich ten zooveel- sten male dan tóch maar weer geschikt te hebben in een spreker, die nog beslist (volgens hemzelf dan) wat zeggen móet, is eindelijk een stemming aan den gang. Over twee punten direct na elkaar dit maal, Midden in de stemming over het tweede punt zegt de heer Van der Feltz dan ineens: „he, waarover wordt er nu alwéér gestemd?" Geroep: „Over de Godshuizen De heer Van der Feltz: „Maar ho eens even, daar wou ik nu eens een heeleboel over zeggen juist". En met wijs beleid zegt de voorzitter berustend:.... „vooruit dan maar, dan zetten we de stemming maar stop en de heer Van der Feltz heeft het woord". Nu verandert het aspect echter geheel. Want de heer Van der Feltz is een uit stekend spreker; onvervaard in zijn stel lingen, zachtmoedig en hoffelijk in zijn bewoordingen. Hij maakt gedegen studie van zijn onderwerpen, komt dus besla gen ten ijs, en zet dan een even forsche als sierlijke streek op de gladde baan. Niemand verveelt zich meer: allen luisteren gespannen. Soms vliegen bij dezen spreker de interrupties dan over en weer, maar gisteren, bij zijn „groote rede" over de Godshuizen, zwegen zijn toehoorders. Mevrouw Weijl en de heer Van Andel, tegen welke twee Raadsle den het betoog van den spreker voor een deel gericht was, maakten aantee- keningen. De heer Van der Feltz wilde een po ging doen, om de wrijving tusschen Gods- huizenbestuur en Raad uit den weg te helpen. We kunnen niet anders dan er kennen, dat uit heel zijn betoog zoowel zijn goede bedoelingen als zijn ernst spra ken, Vroeger, aldus spreker, heb ook ik dikwijls op en aanmerkingen gehad, maar steeds als ik daarna op informatie uitging, bleek mij dan, dat wat de Gods huizen déden mist en redelijk was. De ontstellend stijgende tekorten, VERTOONT VANAF VRIJDAG 2 DECEMBER A.S. als le Hoofdfilm: «SPOORWEGHELDEN» (DANGER LIGHTS) De laatste film waarin de wereldvermaarde acteur LOUIS WOLHEIM optreedt. Verdere Hoofdrollen Robert Armstrong en Jean Arthur. Sposrweghelden is de eerste en eenigste Film op dit gebied vervaardigd gedurende de Sound periode. als 2e Hoofdfilm: «vendetta» naar den bekenden roman van Maria Correlli. In de HoofdrolRuth Weyher, Suzy Vernon en OLAF FJORD „Vendetta" is een spannend romantisch drama. Het speelt in de zoo schilderachtige natuur van Corsica en aan de wonderschoone Fransche Rivièra. Zondag 36 uur MATINEE <0. - - - -■ f (Ingez. Med.) waarvan het einde niet te zien is zoo i vervolgde hij doen echter den Raad niet zonder reden den schrik om 't hart slaan. De heer Van der Feltz ging alles toen echter eens in onderdeelen na en kwam tot de slotsom: 1. de exploitatie der Godshuizen geschiedt zoo zuinig mo gelijk; 2. wat de Godshuizen aan medi sche hulp betalen is niet buitensporig; 3. de tractementen der verpleegsters zijn, vergeleken met onderscheidene gelijk soortige inrichtingen, laag tot zeer laag; 4. de onvermijdelijke tekorten zijn voor een deel te wijten aan een oneconomi sche inrichting van het oude gebouw, voor een ander deel aan den slechten al- gemeenen economischen toestand en voor een derde en laatste deel aan het feit, dat er in Zeeland en op Walcheren veel te veel ziekenhuizen zijn. Dat was het hoofdbetoog. De heer Van der Feltz heeft zich ver volgens ook nog met den heer Van An del, alias „Metellus" van „De ZZeeuw" gecoupeerd: diens vele beschouwingen over de ziekenhuisquaestie heeft spr. zoo zeide hij, herhaaldelijk gecontroleerd en ernaar geïnformeerd, en a 11 ij d bleek spr. dan, dat of Van-Andel-Metellus' feiten niet juist waren, óf z'n con clusies deugden niet. Spr. betreurde het op deze wijze wekken en systema tisch aankweeken van ontstemming te gen het bestuur der Godshuizen, hetwelk hij als onbillijk en onrechtvaardig quali- ficeerde. Dat bestuur is zeer nauwgezet en bestuurt sober, de Godshuizen zijn bijkans somber tot het armoedige toe, en luxe is er nergens te vinden. Het voort durend hakken en hameren op dit be stuur acht spr. noodeloos grievend. De heer Boasson voegde hier aan toe: „de heer Van Andel zal zeker meenen op zijn wijze de belangen van de gemeen te te dienen, maar wanneer hij voortdu rend absoluut onjuiste dingen zegt, die hij onmogelijk verantwoorden kan, dan dient hij de belangen der gemeente daar mee niet." Laten wij het hierbij. De heer Van An del wekt ook naar onze meening, door zijn even dwaas en ongemotiveerd als tendentieus geschrijf over de ziekenhuis quaestie en andere medische aangelegen heden (een gebied waarop hij bij voor keur grasduint) een zeer ongezonde be langstelling in de onderhavige zaak, in het blad hetwelk hem maar steeds in de gelegenheid stelt de onbezonnenste, soms venijnige en soms domme dingen, in zijn kolommen te doen verschijnen, en tenslotte in hemzelf. Deze belangstelling is volkomen onevenredig aan het belang van den betrokkene als politieke ver schijning, en daarom zullen we het er nu maar eens weer bij laten: de afstraffing van wethouder De Veer bij de begrooting 32, van den heer Den Hollander gisteren, zegge hem wat hij van ons zeker niet zal willen hooren, laat staan aannemen. Hetgeen de gemeentesecretaris, bij de behandeling voor den Raad van State, inzake de abattoirquastie en de houding der drie d'ssentieerende Raadsleden ge zegd heeft, of gezegd zou hebben, is, me de en wederom dank zij den opgemelden brievenschrijver in „De Zeeuw", ook tot een onderwerp van discussie in den Raad geworden. Volstaan wij hier met de wijze woorden van 's heeren Van Andels par tijgenoot, den heer Den Hollander: „Ik ben door dien brief pijnlijk getroffen, en heb mij afgevraagd of dat nu de weg is, om zulke dingen publiek te maken, dan wel of hier het bijbelwoord geen beteren raad geeft: „Indien uw broeder gezon- Woensdag l-XII-'32 Woensdag: hoog ste luchttemperatuur 4.2 °C; (39 °F); laagste 2.1 °C (36 °F). Heden 9 h; 46 °C: 7.1 °C. Geen regen of neerslag. Hoog ste barometerstand 758 mm; laagste 765 mm. Hoogste barometerstand 770.0 mm te Boedapest; laagste 740.9 mm te Vardoe. <>rwachting tot Morgsnavos - Meest matige Z. tot W. of N.W. wind, meest zwaar bewolkt, met tijdelijke op klaring waarschijnlijk eenige regenbuien, vooral aanvankelijk zachter. Zon op: 7 h 49; onder 15 h 49. Licht op; 16 h 19. Maan op: 11 h 45; onder: 19 h 18. E.K.: 4 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Dec. Hoogwater. Laagwater. Do. 1 3.05 15.34 9.49 22.06 Vr. 2 3.57 16.30 10.45 22.55 Za. 3 4.52 17.28 11.37 23.46 Koog- en Laagwater te Wemeidinge- Dec. Hoogwater. Laagwater. Do. 1 5.10 17.34 10.49 23.10 Vr. 2 6.01 18.25 11.44 Za. 3 6.50 19.16 0.04 12.37 digd heeft, bestraf hem dan tusschen u en hem alléén". Waarlijk, de heer Van Andel onder vindt uit dan kring der zijnen niet veel hulp en steun bij zijn gang langs de poli tieke zijpaden en achterweggetjes, die hij in de onschuld zijns gemoeds en de overtuiging zijner rechtvaardigheid, be wandelt J 9 De raad besloot, maatregelen tegen het exhorbitante nachtverbruik, of liever nachtverspilling, van leidingwater te ne men. Of deze poging het doel zonder wa termeters te bereiken, succes zal hebben, dient te worden afgewacht. De begrooting-1933 voor het Burger lijk Armbestuur is, nadat in allerlei toonaarden van de bezorgdheid omtrent deze steeds stijgende totalen gebleken was, goedgekeurd. De heer Mes heeft daarbij een ijselijk verhaal opgedischt van alcoholische uitspattingen, waaraan vanwege het B. A. bedeelden zich te bui ten zouden gaan; een hunner had zelfs twee maal 15 boete gekregen en be taald, wegens openbare dronkenschap Als het zoo is, dan is dat natuurlijk schandelijk; het zal echter onderzocht worden en mocht de waarheid van dit verhaal blijken, dan zullen maatregelen zeker niet uitblijven. Het meeningsverschil omtrent den post van vier-en-een-half duizend gul den van dokter Schuurman is op weg naar een oplossing, die wel een compro mis zal blijken te zijn. Er waarde zoo'n gevoelen in den Raad rond, dat deze zenuwdokter voor het B. A_. wel wat ijverig met het dikke potlood geschre ven zou hebben, maar 'l was de eeuwige schroom van den leek, die hier ook weer belette dat scherp uit te spreken. Het geen ook al weer te begrijpen is. De heer Mondeel heeft bij de begroo-

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1