ARNHEM" :SMID LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ KERKNIEUWS. KINDERVREUGD. RECHTZAKEN, ONDERWIJS. HANDEL EN NIJVERHEID, HIJ DIE VANDAAG ONTSLAG NEEMT. 30MOV|Q22 RUKSKWEEKSCMOOmiDDELBURG VERKEERSWEZEN P. T. T het onderzoek op cornage van trekpaar- denhengsten slechts éénmaal, n.l, bij de eerste keuring, te doen geschieden. Tot voorzitter der stamboekjury voor de keuring van hengsten voor dekking en opname in het keurstamboek werd benoemd de heer B. C. Puylaert te S a s van Gent. De gewone algemeene vergadering zal gehouden worden op Vrijdag 24 Februari a.s. te 's-Gravenhage. Belgisch witlol naar Frankrijk. De Brusselsche correspondent der Msb. meldt ons: In tegenstelling met haar aanvankelijk voornemen om de invoercontingentee- ring van witlof te beperken heeft de Fransche regeering besloten deze geheel af te schaffen, zoodat vanaf 1 December het Belgisch witlol vrij in Frankrijk zal mogen ingevoerd worden. Zeeuwsche uienexport. In de verloopen maand werden uit Z.-Vlaanderen verzonden 1.449.452 kdo uien tegen 1.234.836 kilo in October 1931. Voor Tholen en St. Philipsland zijn deze cijfers 757.677 en 1.292.344, voor Noord- en Zuid-Beveland en Wal cheren 1.796.027 en 2.909.635 en voor Schouwen en Duiveland 579.564 en 1. 634.139. Een polis der schept kapitaal voor moeilijke tijden. Inipecteur: G. LPJDENBERGH, MIDDELBURGSCHESTRAAT, GOES (Ingez. Med.) M Voor een stampvol kerkgebouw heeft de predikant der Ger. Gemeente te B r u i n i s s e, ds. J. Vreugdenhil, wegens zijn vertrek naar Kampen, Zon dagavond zijn afscheidspredikatie gehou den. Tot tekst had hij gekozen 2 Tessa- loicenzen 3:1. Na de predikatie nam ouderling Joh. de Waal Cz., namens de gemeente het woord en bracht ds. Vreugdenhil dank voor hetgeen hij in de 1V2 jaar dat hij hier de gemeente had gediend, voor zijn Gemeente had gedaan. Hij verzocht de aanwezigen den scheidenden leeraar toe te zingen Psalm 134 3. Nadat ds. Vreugdenhil onderling De Waal had bedankt werd den dienst op de gebrui kelijke wijze beëindigd. Zondag werd de candidaat C. J. de Haan te IJsselstein bevestigd bij de Ned. Herv. Gem. te Scherpenisse door zijn zwager ds. J. Bakker van Bleis- wijk naar aanleiding van 1 Kon. 17 vers 12 en 14. Des namiddags deed ds. de Haan zijn intree en verbond zich aan zijn nieuwe gemeente naar aanleiding van Openb. 2 vers 7. Beide beurten was het kerkgebouw overvol. Bij de in de Ned. Herv. Kerk te B r u i n i s s e gehouden stemming voor 2 notabelen werden de aftredenden de heeren A. H. Stols en A. van den Berge Mzn. herkozen. Beneden aan den Dijk speelden ze „Kermisje" 'n weemoedige naaping van 't oficieele festijn dat ze telkens weer zoo noode zagen wegtrekken, maar waarvan de herinnering bij de jeugd nog blijft voortleven 't gansche lange jaar door En ze hadden 'n „tent" opgezet, 'n echte kermistent in den modderigen grond 't Is ongelooflijk wat zoo'n kleine ben de van vier stokken, eeri ouwe lap zeil en drie dóór en dóór rotte planken fa- briceeren kan Maar 't stónd en van onder 't zeil klonk luid gejoel dat leek op het gehuil van een gansche troep indianen. En dat móst ook zoo 't hoorde bij 't „spul" want het was „rippetiesie" voor de „voorstelling" die straks om twee uur beginnen zou. Op 'n groote plank, die ze gemaks halve van een tuinschutting in de nabij heid hadden afgesappeld, had de groote zus van een der „artiesten" ik her- zeè „groote zus") die al „zeven" was, met reuze koolteerletters geschreven: „KOM DA SIEN DE DTKKSE MAN DER WEERELT" „MONSIENJEUR BOLTIENIE" Antree twee spelle Werkeloose hallef geit" Op de plank waar 't oude zeil 't ergst was gehavend stond aan de linkerzijde boven een gapende scheur waarvan de lap nog in den wind flapperde: Antree Eeste Rang en boven aan een dito vrijwillige gaping aan de rechterzijde Antree tweede Rang Kindere hallef geit Belastieng inbegreepe. Vóór het groote gat in 't zeil liep fier Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag werden de volgende zaken behandeld: E. J.f 43 j., caféhouder te Westdorpe, werd verdacht dat hij op 16 October te Westdorpe J. Janssen heeft beleedigd. Eisch en uitspraak 7.50 of 5 d. h. J. M. J., huisvrouw van P. T.f 48 j.f zonder beroep te Westdorpe, werd ten laste gelegd dat hij op 16 October te Westdorpe V. van Hoecke, E. Janssen en J. Jansen heeft beleedigd. Eisch 25 of 10 d. h. Uitspraak 15 of 5 d. h. M. H„ huisvrouw van K. L., 42 j., zon der beroep te Hontenisse, werd be klaagd dat zij op 7 October te Walsoor den M. E. Asselman heeft beleedigd. Eisch en uitspraak 10 of 5 d. h. E. J. de B„ 42 j,, landbouwer te Sluis, werd verdacht dat hij op 24 October te Sluis (Heille) M. de Smet heeft gesla gen en gestompt. Eisch en uitspraak 15 of 10 d. h. P. B., 26 jaar, bakker, Groede, werd verdacht dat hij op 24 October te Groede S. C. Goossens heeft geschopt. Eisch 25 of 10 d. h. Uitspraak 15 of 5 d. h. I. J. M., 26 jaar, werkman te Groede, werd ten laste gelegd dat hij in den nacht van 29 op 30 October te Bres- kens in de voor het publiek toeganke lijke localiteit van de herberg „Cen traal" opzettelijk den rijksveldwachter Koole heeft beleedigd. Eisch en uitspraak 20 of 10 d. h. F. B„ 57 jaar, paardenslager te Clin- ge, werd beklaagd dat hij op 30 Augus tus te Clinge I. Vlaming heeft bedreigd met een geopend knipmes in de hand. Eisch: bekrachtiging verstek-vonnis. Mr. P. C. Adriaanse vroeg een voor waardelijke veroordeeling. Uitspraak: vernietiging verstek vonnis, 1 maand gevang, voorw., proeftijd 3 jaar. Brandstichting. Te Assen is in arrest gesteld J. 0„ landbouwer te* Schuilingsoord (Zuid- laren), verdacht van opzettelijke brandstichting in de aan hem toebehoo- rende boerderij gelegen te Taarloo. Het gerechtshof te Den Bosch heeft arrest gewezen in de zaak be treffende den eisch van een katholieke moeder tot herstel in de voogdij van haar kinderen, welke eisch op 23 Sep tember door de rechtbank te Den Bosch was afgewezen. Het Gerechtshof heeft thans, aannemende, dat er voor gods dienstig, zedelijk en materieel gunstige omstandigheden zijn, de beslissing van de rechtbank vernietigd en den eisch van de moeder toegewezen, waarmede deze in de voogdij wordt hersteld. Bij een vroeger arrest had het Hof het vonnis van de rechtbank tot afwijzing van den eisch bevestigd op grond dat de moeder, die na scheiding is hertrouwd met een protestantschen man niet in staat zou zijn de kinderen een katholieke opvoe ding te geven. 't Arrest van he gerechtshof luidde conform het requisitor van den advo caat generaal mr. F. Couvee. Geslaagd voor het te Roozendaal gehouden examen voor rekening-courant boekhouder, de heer Abr. Maljaars Abrz. te Oostkapelle. in 't volle bewustzijn van zijn waardig heid meneer de Directeur oud 8 jaar; zijn hooge positie ontleen de hij aan 't feit dat „um" 't zeil had meegebrocht en „zulder" alleenig ma de stokke Op z'n lollig blond krullebolletje prijkte een oude gehavende hooge hoed, die blijkbaar eens zoo plat als 'n panne- koek was geslagen en waarop zonder twijfel eertijds Jan Sterdent 'n „donder jool had uitgemaft" Boven op dien hoed prijkte iets dat 't midden hield tusschen een krans van kippeveeren en 'n oude afgedankte plu- meau, zonder twijfel hier en daar uit 'n vuilnisbak opgediept Z'n jolig gezichtje was aan de eene zijde' beschilderd met krijt of kalk, de andere zijde met roet besmeerd Z'n rood, koude neusje had 'n wit puntje Als verdere kleeding of laat ik 't noemen „costuum" droeg-ie bij wijze van rok een opengesneden oude gonjezak, over de sleepende pun ten waarvan Z.Ed. telkenmale struikel de Nu en dan stapte hij, parmantig als 'n pauw, naar binnen en gaf ie „Instruk- sies" aan de „kloen" die bezig was zich an te kleeë en te „grimeere" met be hulp van een handvol modder Toen begon de „perrade voo de deur"! „Dames en Eere kom da sien de dikse man der weerelt is ier" An tree twee spelle En tegen een wurm van 'n joggie, afgrijselijk toegeta keld dat achter hem stond en tegelijk voor „kloen" en voor „perrade voo de deur" fungeerde, brulde hij: Allee kessert mezziek!!! Onmiddellijk volgt nu 'n oorverdoo- vend beuken op 'n oude waterketel, ge accompagneerd door 't hijgend gejank van 'n defecte harmonica, terwijl me Directeur R. H. B. S. Terneuzen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Maart 1933, benoemd tot directeur van de R.H.B.S. te T e r n e u z e n, ir. G, Westerhof, thans leeraar aan die school. Werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag als werkloos ingeschre ven: Geheel werkloos 3 typografen, 2 fitters, 23 grondwerkers, 2 loodgieters, 14 metselaars, 30 opperlie den, 35 schilders, 2 steenhouwers, 9 stof feerders, 1 stucadoor, 67 timmerlieden, 1 ass. apotheker, 1 waterb. opzichter, 6 cirkelzagers, 31 meubelmakers, 6 poli- toerders, 1 kapper, 3 schoenmakers, 31 bankwerkers, 5 draaiers, 11 electriciens, 1 kernmaker, 3 klinkers, 2 koperslagers, 2 lasschers, 8 machinisten, 1 metaalscha ver, 2 metaalslijpers, 1 metaalsteker, 1 modelmaker, 6 monteurs, 2 nagelhee- ters, 2 pianomakers, 5 plaatwerkers, 1 ponser, 2 rijwielherstellers, 5 scheepma kers, 9 smeden, 4 stokers, 1 voorslaan- der, 9 vormers, 1 ijzerwerker, 1 boekbin der, 13 bakkers, 1 kok, 2 slagers, 21 boe renarbeiders, 1 boomkweeker, 3 tuinlie den, 5 reizigers, 8 winkelbedienden, 6 mag. bedienden, 7 chauffeurs, 6 kellners, 4 kraandrijvers, 10 varensgezellen, 14 kantoorbedienden, 1 verpleeger, 25 van andere groepen, 86 met vakkennis zon der bepaald beroep, 286 zonder vakken nis (ongeschoolden). 2 vr. kantoorbedien den. Totaal 854. Gedeeltelijk werkloos 2 loodgieters, 16 kleermakers, 1 schoen maker, 1 afbramer, 1 bankwerker, 1 kern maker, 1 modelmaker, 2 rijwielherstel lers, 1 stoker, 5 vormers, 1 slager, 1 kraandrijver, 2 werkmeesters, 1 met vak kennis zonder bepaald beroep, 4 onge schoolden, 4 werkvrouwen. Totaal 44. Algemeen totaal vorige week 864, bijgekomen 58, afgegaan 24, over 898. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z. het Handelsregister betreffende Zeeland, ontleenen wij het volgende: W ij z i g i n g e n: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Van Heel Co., Goes, Klokstraat 9, bankierszaak en graanhandel. Faillisse ment beëindigd door homologatie van het accoord. De zaak is met ingang van 11 November 1932 in liquidatie getreden. Liq.: mr. H. C. J. Zaayer, Goes en ir. J. H. C. Kakebeeke, Kloetinge. De bij kantoren te Axel, Terneuzen en Tholen zijn opgeheven. Volmachten ingetr. van P. Augusteyn, Axel en A. v. d. Valk, Tholen. Het Speciaal Sporthuis, firma Imanse Goedbloed, Korte Delft F 24, handel in alle sport- en kampeerartikelen. Uit- getr. venn.: J. Goedbloed. Vennootschap onder firma ontbonden. Handelsnaam luidt thans: Het Speciaal Sporthuis, Eigenaar: A. Imanse. N.V. Wolders' Industrieele Maatschap pij, in liquidatie, Wal B 60, het leveren en plaatsen van installaties voor elec- triciteit, verwarming en sanitair. Overl. liq.: ir. J. Boelen, Middelburg. Nieuwe liq.: mr. J. C. Sweys, Amsterdam. Westelijk Noord-Brabant (Breda). Van Heel Co. (Bijkant.), Tholen, Hoogstraat 9, bankierszaak en graan handel. Intrekking volmacht van A. van de Valk. Opgeheven bijkantoor Tholen. neer de Directeur-zelve zich niet te hoog acht deze afgrijselijke „mezziek" te versterken door onafgebroken krach tige slagen op 'n groote ledige petro- leumbus „Allee Allee ga binnen de voorstelling gaat zóó beginne, eerste rang twee spelle kindere hallef geld" en z'n stokje maakt eeT weidsch gebaar naar den ingang; „ga binne ga binne Plaaskaarte an 't bero Vóór en rond de tent staat 't publiek 'n troepje kleine jongens en meisjes met afgunstige critische blikken toe te kijken omdat ze nie bij 't spul hoore Nu en dan komen „om het pebliek te lokken" de toch wel leuke facietjes van de „artiesten" even door een der klei nere scheurtjes in 't zeil naar buiten kijke Twee kleine joggies en 'n meisje uit 't publiek „magge voor niks omda ze „bie ons op 't siengeltje wone Drie andere ventjes en twee meisjes offeren ieder een speld „an 't bero" 'n vierde wordt de toegang geweigerd omdat ,,'t 'n kromme spel is en die dóe niet" En dat alles gaat met de heerlijkste ernst zijn gangetje! Toen 't gejoel en gebrul daarbinnen aan het aanzwellen was er was blijk baar nog 'n kermistoeter ook bijgeko men ben ik van den dijk naar bene den geklommen, nieuwsgierig als ik was om 't gedoe daarbinnen in 't wrakkige tentje eens te zien. Van nabij getuige zijn van die heerlijke onschuldige kin dervreugde. Doch 'k heb er hartgrondig spijt van dat ik 't gedaan heb 'k doe het van mijn leven niet meer 'k Heb door mijn komst blijkbaar heel 1 Aan den monteur le klasse bij den technischen dienst der telegrafie en te lefonie, H. J. Jansen te Goes, is met ingang van 1 Februari 1933 eervol ont slag verleend. Benoemd tot kantoorhouder van het hulppost, -telegraaf en telefoonkan toor te Gulpen, de kantoorhouder van het hulppostkantoor te Aarden burg, zulks met ingang van 16 Decem ber a.s. De B.B.N., Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland, deelt mede, dat zich op instigatie van: de Commissie van Overleg, bestaande uit den Ned. Sla gershond, den Ned. R. K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Ned. Gros- s;ersbond voor den Vleeschhandel een Commissie voor Verbeterd Veevervoer heeft gevormd (C.O.V.E.V.E.), in welke Commissie zitting hebben vertegenwoor digers van: den Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland, het Comité der Samenwerkende Landbouworganisaties, de Commissie van Overleg, bestaande uit den Ned. Slagershond, den Ned. R. K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhandel, het ministerie van Wa terstaat, de Ned. Bonden van Export slagerijen, van Paardenhandeiaren, van Paardenslagers en Paardenvleeschhou- wers, van Vee-expediteurs, van Vee handelaren, de Ned. Hu'-den- en Leder- beurzen, de Ned. Vereeniging tot Be scherming van Dieren en het Vee-art senijkundig Staatstoezicht. Het is de bedoeling van CO.V.E.V.E. tot betere toestanden op het gebied van veevervoer langs den weg te komen door de werking van het particuliere 'nitiatief. Zij is thans doende, daartoe de middelen te beramen, waarvoor bin nenkort nadere mededeelingen zullen volgen. De zetel van C.O.V.E.V.E. is geves tigd te 's-Gravenhage. Veiligheids Slui'tzegels, Van den A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland, ontvingen wij een serie ge kleurde sluitzegels, waarvan de bedoe ling is, de voornaamste regels voor den weg en de eiken dag weer opnieuw ge maakte verkeersfouten, zoowel van au tomobilisten, als van wielrijders en van wandelaars, telkens weer onder de aan dacht te brengen van allen die op den weg verkeeren. De serie bestaat uit 24 zegels, op elk waarvan door een duidelijke, suggestie ve teekening tegen een verkeersfout wordt gewaarschuwd, of een goede toe passing der verkeersregels wordt aan- de voorstelling in de war gestuurd „Wel, meneer de Directeur", had ik gevraagd „mag ik ook naar binnen spelden heb 'k wel niet bij mij maar ik zal toch wel „antree" betalen...." 't Ventje was plotseling stil en door de kijkgaatjes zag ik verwonderde „ar tiestentronietjes" die me vragend en niet-begrijpend aanstaarden De groote man meneer de Direc teur-zelve was geheel van de sokken al z'n branie was weg hij wreef z'n neusje wreedaardiglijk en met 'n be nepen gezichtje en verlegen lachje klonk het bescheiden: ,We spele zoo ma, meneer! „Ja, natuurlijk m'n beste jongen dat mag immers toch ook wel", sprak ik hem moed in „Maar U hebt toch goede artiesten hè en (ik sloeg wederom de officieele toon aan): „Is het mogelijk nu de dikste man ter wereld te zien, meneer de Directeur. en de andere artiesten?" „Ja, ma, we speele zoo ma" klonk 't opnieuw doch toen, geloovende dat ik hem toch wel voor vól aanzag, kreeg ie weer zijn waardigheid en moed terug en 't klonk: „Ja en U mag voo niks" en door de „scheur" alias ingang riep-ie zacht- kens naar binnen, terwijl ik mij met op zet iets omkeerde. „Janus doe je dikke jas an d'r komt 'n meneer! Toen ik vervolgens door 't gat van de Eerste Rang was binnen gekropen ont waarde ik vier jeugdige „artiesten", op vreeselijke wijze toegetakeld de ke reltjes waren af van 't al maar brullen en gillen uitstooten Midden op de aarden vloer op een omgekeerde waschteil stond een tries tig, mager klein ventje met 'n vies neus je, staag in 't rond te draaien blijk 'baar was-ie er nu al duizelig van „Enne, meneer de Directeur waar is nou monsienjeur Boltienie de dik ste man ter wereld?" Wéér groote verlegenheid dan wijst 't kleine vingertje van den Directeur in de richting van 't zielige ventje op de waschteil „Dat is üm" klinkt het benepen „mar nou heit die lammeling toch z'n vader z'n jas nog nie angedaan" en 'n flinke mep van den heer Directeur straft de „dikste man ter wereld" voor zijn nalatigheid En als om z'n echec te verbloemen commandeert de Directeur vervolgens kwaadaardig: „Kessert. mezziek En julder motte danse!" En onder een oorverdoovend lawaai dat de geïmproviseerde „Indianendans" moest begeleiden zag ik kans de tent te verlaten na instede van „twee spelle" 'n dubbeltje 'te hebben geofferd, dat toch wel gretig werd in ontvangst geno- En wegwandelende hoorde ik nog juist de discussies betreffende de ver deeling van de „recette" van die voor stelling of liever van de „buit"; 't ging juist zooals in de wereld der groote menschen! De Directeur in casu tevens com missaris en de man die „an de kas zat" kregen samen acht cent de per rade vóó de deur, tevens „kloen" en omdat ie 't hardste schreeuwen kon, twee cent en de overige artiesten ontvingen de toezegging: „Azze me morrege weer speele kri ge jullie ieder 'n hallefje" La Repokfots, Middelburg, 26-11 1932.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 4