KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. LEGER EN VLOOT. HANDEL EN NIJVERHEID. VERKEERSWEZEN P. T. T FINANGIEELE BERICHTEN. SiMENGD NIEUWS. voordeele niet alleen van Zeeland, maar van vele streken. Inzake het wolgebruik is hel succes nog niet groot geweest, niaar men zal het nog eens herhalen. Spr. heeft gehoord dat binnenkort het potje zal worden verdeeld. Na nog een korte repliek van den heer K 1 o m p e, sluit de voorzitter de discussie over deze inleiding met woorden van grooten dank aan dr. Lo- vmk. Deze heeft den mist niet kunnen doen optrekken, maar wel bakens in zee aangewezen. Spr. is overtuigd, dat de belangen van de landbouwers veilig zijn bij de commissie-Lovink. (Applaus). De heer dr. Molhuysen wees er op, dat goede samenwerking noodig is onder goede leiding en dit moet men zooveel mogelijk steunen en bevorderen. De wereld heeft behoefte aan ver trouwen, inschikkelijkheid en samen werking. Spr. hoopte dat de Zeeuwsche boeren dit zullen begrijpen en zullen blijven onder de vaan van de Z.L.M., die zooveel voor hen deed en doet. De nieuwe secretaris, de heer Ir. J. D Drost, zeide te weten dat het moeilijke tijden zijn, waarin hij de functie op zich nam, maar hij vertrouwt op aller steun. Hierna sloot de voorzitter met woorden van dank voor aller aanwezig heid de vergadering. Ds. J. Timmerman, predikant bij de Vrij Evangelische gemeente te Enschede, vierde Zondag zijn 40-jarig ambtsjubileum 27 October 1892 deed hij intrede bij de vrij Ev. gem. te Ierseke. Zondag 27 Nov. 11. werd te B i e z e- 1 i n g e van den kansel der Ned. Herv. kerk aldaar afgekondigd, dat het classicaal bestuur doende dat wat des kerkeraads is, de kerkvoogdij er op ge wezen heeft, dat niettegenstaande hun schriftelijke verklaring, de reglementen te zullen naleven, er tot op heden niets van gebleken is, dat dit ook inderdaad het geval is. Derhalve is de kerkvoogdij aangezegd door haar om voor 30 Dec. e.k. alle bescheiden hierop betrekking hebbende, den Raad van beheer toe te zenden, teneinde het beroepingswerk voortgang te doen vinden. Zondag herdacht ds. J. v. d. Berg, Ned. Herv. pred. te Capelle a. d. IJssel zijn 40-jarig ambtsjubileum. De jubilaris was o.a. predikant teTerneuzen. De Nederlandsche „Prix de Rome" voor beeldhouwkunst en schilderkunst. In overeenstemming met het advies van de commissie van toezicht op de Rijksakademie van Beeldende Kunsten, uitgebracht aan den Minister van O., K, en W., is bij Kon. besluit aan mej. P. H. Klaassen de gouden eerepenning en aan den heer G. J. van der Veen de zilveren eerepenning voor den in 1932 gehouden wedstrijd in de monumentale en versie rende beeldhouwkunnst toegekend en aan den heer D. K. Broos de gouden eerepenning en aan den heer J. Bouhuys de zilveren eerepenning voor den in 1932 gehouden wedstrijd in de monumentale en versierende schilderkunst toegekend. Tevens is hierbij aan mej. Klaassen en den heer Broos een jaargeld verleend, ten einde hem in staat te stellen zich naar het buitenland te begeven om zich in hunne kunst te volmaken. De Nobelprijs voor den vrede niet toegekend. Uit Oslo meldt Reuter, dat de Nobel- commissie van het Storting besloot den Nobelprijs voor den vrede dit jaar niet toe te kennen, maar het geld krachtens de statuten te reserveeren voor het vol gend jaar. Techn. Ambtenaar Waterstaat. De Minister van Waterstaat /brengt ter kennis van belanghebbenden, dat 't in het voornemen ligt om in het voorjaar van 1935 het eerstvolgende onderzoek te doen houden van candidaten, dingen de naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor technisch amb tenaar van den Rijkswaterstaat. Onbevoegd volgen van colleges. Aan de Leidsche Universiteit zijn zes studenten geverbaliseerd wegens onbe voegd volgen van de colleges. Vijftien jaar geëischt. Vrijdag stonden voor de rechtbank te Winschoten terecht A. M., 18 jaar, tim merman te Musselkanaal en H. U., 21 jaar, bakkersknecht te Musselkanaal, thans gedetineerd, beschuldigd op den 29 Juli 1932 te Wessinghuizen (Onstwedde) na kalm overleg en beraad te zamen en in vereeniging den 77-jarigen Huiting de grootvader van M. op den grond te hebben geworpen in zijn woning en hem aldaar met een scherpen beitel tal van steken en verwondingen aan hoofd en lichaam te hebben toegebracht, ten gevolge waarvan H. overleed. Het twee tal legde reeds vroeger een bekentenis a. Nadat 18 getuigen waren gehoord, werd tegen ieder der verdachten 15 jaar gevangenisstraf geëischt. Het Gerechtshof te Leeuwarden behandelde in hooger beroep de zaak tegen dbn 30-jarigen boerenarbeider J. F. te Wijntjekerk, die terecht stond ter zake van poging tot doodslag op den jachtopziener J. I. Toen deze verdachte wilde arresteeren, heeft F. hem met een schot hagel levensgevaarlijk verwond. De proc.-generaal eischte veroordeeling van F. tot 8 jaar gevangenisstraf. Voor de Arrondissements Recht bank te Amsterdam heeft terecht gestaan een 31-jarige metaalbewerker, die een paar maanden geleden op den Amstel ter hoogte van Carré een kan toorjuffrouw een koffertje met 1800 heeft ontstolen. De man bekende, maar zeide niet ge weten of vermoed te hebben, dat er zooveel geld in het koffertje zat. De heele toedracht van de zaak was naar verd.'s meening .toevallig". De president merkte op, dat de „onbeken de" dan wel een waar menschenvriend moet zijn geweest. Dat het „toevallig" haar koffertje had gegolden, kon de Officier niet gelooven. Spr. eischte tenslotte anderhalf jaar ge vangenisstraf. De verdediger pleitte clementie. Te Soesterberg is in den ouderdom •van 41 jaar, na een ernstige ongesteld heid van enkele dagen, overleden de ad- d-dant-onderofficier instructeur J. Bak- kenes. Hij is de houder van het hoogte record van Nederland. De voorbije Amsterdamsche zesdaagsche. Zoo zijn dan de eerste Hollandsche SixHays achter den rug. Via de radio hebben we kunnen meeleven met de groote spanning in het R.A.I.-gebouw der hoofdstad en ook de pers heeft in 't algemeen ons sport liefhebbers (voor zoover men Qan deze fcrachtprestatie als sport beschouwen kan) goed ter zijde gestaan om nu eens een behoorlijken in druk van zoo n gebeurtenis ter kennis van haar lezers te brengen. We zijn vol daan over het resultaat en de directie van de baan en haar organisators kunnen op een geslaagde onderneming terug zien, eensdeels om de sportieve verhou dingen en anderdeels om de dubbeltjes, wat wellicht hier toch de hoofdzaak was, evenals voor renners, van wie er zeer zeker zijn, die met een aardigen duit huiswaarts keerden. Als eerste eindigde het koppel Piet van KempenJan Pijnenburg met één ronde voorsprong op het tweede duo, plus een aantal punten van 685, hetgeen wijst op de groote kracht van dit twee tal, niet alleen in het nemen van ron den, doch ook in het veroveren van pun ten bij de sprints. Het was ongetwijfeld het beste koppel, dat het eerst de eind streep passeerde, doch als we de dag bladen mogen gelooven, schijnt het met de rondentellerij foutief gegaan te zijn. Zoo zijn er in de lange jachten meerma len ronden genomen door RauschHürt- gen, Charlierde Neef en Gumbretière Peix, die niet zijn toegekend, omdat men in de war was. En gezien den klei nen achterstand van eerstgenoemd kop pel, zou misschien de eindstand er daar door wel eens anders hebben kunnen uitzien. Onder de andere deelnemers aan de Amsterdamsche Zesdagen, eindigde ook het koppel Jan van KempenCesar Bo- gaert en wel op de zesde plaats, met 'n achterstand van zes ronden op het win nende koppel. in mijn voorbeschouwingen van enke le weken geleden ben ik ook reeds uit geweid over dit tweetal, te meer omdat laatstgenoemde een Zeeuw is, en ons de prestatie van hem, door, als debu tant den cours uit te rijden, ons allen na aan het hart ligt. Hij was de eenigste der „nieuwelingen", die bleef rijden, on danks zijn valpartij en de geruchten hier omtrent dat hij zou opgeven. Jan van Kempen, een geschikte maat voor hem, was als van oudst een felle sprinter, misschien wel de fijnste spurter, der zes- dagen, met bewonderenswaardige dem- marrages. Bogaert, z'n compagnon, ste vig en taai doorzetter, waarbij z'n ijze ren corpus hem vaak meelag, paste goed in het kader der „werkpaarden." Over hem lezen we in enkele nabeschouwin gen; „Cesar Bogaert, de stevige taaie Zeeuw, heeft niet geëxcelieerd, doch ook niet teleurgesteld. Wegwedstrijden zijn heel wat anders dan zesdaagsche en al les was voor den „Cesar" nieuw. En dan een debuut in zoo'n moordende zesdaag sche, enkele valpartijen, en toch vol houden, toch mee kunnen, toch nog n rondje nemen en sprintjes winnen, zelfs den laatsten dag nog, dat is toch knap werk." Twee dagen hield dit koppel de leiding doch toen kwam de kentering. Ze kwa men op 3 ronden achterstand te liggen, welk aantal den voorlaatsten dag een hoogte bereikte van 15. Moedig hielden ze stand en namen zelfs 9 ronden terug, waarmede het einde kwajn. Een be hoorlijk succes van onzen favoriet en den halfbroer van den grooten Piet, K. Mosselvereeniging te Philippine. Tot voorzitter van de Mosselvereeni ging Phimos te Philippine is be noemd de heer J. Dhooge te dier plaatse. De oestercultuur en de conferentie te Ottawa. Men schrijft ons uit Ierseke: Het verdrag van Ottawa biedt takken van industrieën of cultures weer nieu we kansen, zoo de Zeeuwsche oester cultuur, die gelijk men weet de twee laatste jaren ook door de malaise en crisisgevolgen is getroffen en daardoor van zeer winstgevend, noodlijdend is geworden. Echter is er een belemmering in den handel met Engeland gelegen in de 30 pCt. invoerrechten en zouden de oesters zeker duurder kunnen worden verkocht, indien de voornaamste klant (Engeland) deze niet meer hief. En deze kans bestaat. Indien wij (Nederlanders) over een goede dosis durl en handels lenigheid beschikken om te onderhan delen, bestaat er een kans dat deze zul len verdwijnen. Immers de Engelsche regeering heeft zich te Ottawa niet ver plicht de thans geldende invoerrechten te handhaven, Dan 'liggen hier onge kende perspectieven! Wie zal die onderhandelingen leiden? (of zal 't lijden zijn?) En voor Ierseke en de Zeeuwsche oestercultures in het algemeen. Wie zal voor hen optreden? Botvisscherij op de Zeeuwsche stroomen. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft goedgevonden, dat, in afwijking van het reglement, tusschen 25 November 1932 en 15 Maart 1933 de bot visscherij op de Zeeuwsche stroomen zal mogen worden uitgeoefend. Met ingang van 1 December a.s. wordt het thans gevestigde poststation te St. Laurens opgeheven en wordt een postagentschap gevestigd in het te- legraaf-telefoonstation bij den station houder B. Verburg aldaar. Aan den kantoorhouder bij den post dienst A. Beenhakker van het hulppost kantoor te Wolphaartsdijk is op zijn verzoek met ingang van 1 Maart '33 eervol ontslag verleend. Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar van 14 Dec. tot en met 6 Januari a.s. gelegenheid bestaan tot verzending van Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen tegen verlaagd tarief. Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen kunnen worden verzonden in het bin- nenlandsch verkeer, in het verkeer met: Ned. Indie en Ned. West-Indië, het mee- rendeel der Europeesche landen, de voornaamste bestemmingen in Amerika, Afrika en Azië, met den Australischen Statenbond, Nieuw-Zeeland en de Ha- waï-eilanden, voorts met Nederland sche-, Ned. Indische- en Ned. West-In dische schepen en Nederlandsche oor logsschepen op zee, alsmede met de schepen op zee, bereikbaar via een kust- station van de Vereenigde Staten. Luchtverkeer in October. Voor de maand October valt voor het luchtverkeer op Nederland een groote vooruitgang ten opzichte van de over eenkomstige maand van het vorige jaar te boeken. In hoofdzaak is dit te dan ken aan de hanhaving van de transito- lijnen EngelandScandinavië en Frank rijkScandinavië, waardoor Nederland voor het eerst gedurende den winter een luchtverbinding met Denemarken en Zweden behoudt. Het aantal reizigers door de K.L.M. en de met haar in poolgemeenschap sa menwerkende buitenlandsche maat schappijen vervoerd, was 64 pet. grooter dan in October 1931. Op de Londen- lijn is het reizigersverkeer verdubbeld. De cijfers van de Indische lijn vertoon den ten opzichte van verleden jaar Oc tober, toen de weekdienst ingesteld werd een aanzienlijke stijging. Het gemiddelde postvervoer per vlieg tuig in de richting AmsterdamBatavia steeg van 226 kg tot 284 kg en in omge keerde richting van 243 kg tot 338 kg. Het aantal passagiers op de verschil lende trajecten beliep verleden jaar totaal 3 en dit jaar 34. Verlaging abonnementsprijzen Ned. Spoorwegen. Naar V. D. verneemt, worden met in gang van 1 Januari a,s. de prijzen der algemeene abonnementskaarten van de Ned. Spoorwegen verlaagd. De wijze van aanvragen wordt vereenvoudigd, de groepskaarten worden afgeschaft en ge durende het geheele jaar 8-daagsche abonnementskaarten verkrijgbaar ge steld voor het geheele net. De prijzen van de algemeene abonnementskaarten zullen bedragen voor de eerste maand lste kl. 85; 2e kl. 65; 3e kh f 45. Voor elke volgende maand, mits onmid dellijk aansluitend aan de voorafgaande, le kl. 57; 2e kl. 43.40 en 3e kl. 30. De prijzen van de 8-daagsche abon nementskaarten bedragen le kl. f 28.50, 2e kl. 21.75 en 3e kl. f 15. Reizigers die een, op 31 December 1932 vervallende abonnements- of groepskaart hebben en een onmiddellijk in geldigheid aansluitende algemeene abonnementskaart nemen, genieten da delijk van de goedkoopere prijzen voor elke volgende maand. Zij wier algemeene abonnementskaart of groepskaart in 1933 doorloopt, kun nen deze verwisselen voor een alge- /meen abonnement, volgens het nieuwe tarief en krijgen dan het eventueele prijsverschil terugbetaald. Nederlandsche Bank. De heer Bierema heeft aan den mi nister van Financiën de volgende vragen gesteld; 1. Is de minister niet van oordeel, dat de directie van de Nederlandsche Bank, bestaande uit vijf directeuren overdre ven, groot mag heeten en dat een min der sterke bezetting in verband met de zeer hooge salarieering aanzienlijke be sparing zou medebrengen? 2. Indien vorenstaande vraag beves tigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid in verband met het aftreden van mr. G. H. M. Delprat als directeur op 1 Jan. a.s. wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zijn invloed aan te wenden teneinde in de ontstane vacature niet te doen voorzien? Ongelukken. In het dorp Kinroy werd de 43-jarige metselaar F., vader van acht kinderen, door een vrachtauto aangereden, terwijl hij op den weg fietste. Met vreeselijke verwondingen opge nomen werd hij naar het ziekenhuis te Maaseyck overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondingen overleed. TWEE ZWERVERS IN EEN BANA- NENWAGON. Vrijdagmorgen ontdek te een expeditieknecht in een bananen- wagon, staande aan den Parallelweg te Rotterdam twee personen, die be wusteloos waren. Een hiervan was zeke re J. S. uit Barendrecht, de ander een Rus of Pool. Ze zijn naar het ziekenhuis gebracht, waar zij na een paar uur weder tot be wustzijn kwamen. In den wagon stond een natronkachel, welke gebruikt wordt om de bananen op temperatuur te houden. Door gebrek aan zuurstof zijn de twee personen, die hier een warm toevluchtsoord hadden gevon den, bedweld geraakt. In een anderen wagon werd nog een zwerver aangetroffen, doch deze nam, toen hij ontdekt werd ijlings de vlucht. ZEESCHIP VAST IN EEN BRUG. Toen men Zaterdagmorgen 't s.s, „Stads- dijk" van de Holland-Amerika-Lijn, dat naar Italië is verkocht, uit de zeehaven te Dordrecht waar het had opgelegen, naar buiten wilde sleepen, raakte de boot door den lagen waterstand aan den grond vast in de Zwijndrechtsche brug, welke aldus niet meer kon gesloten worden. Gevolg was dat het treinverkeer drie kwartier vertraging ondervond. FRAUDE MET GASPENNINGEN. Aan de Maasbode meldt men dat een geval van fraude aan de gasfabriek le Dordrecht reeds dateert uit de jaren 1925—1926. De ambtenaar belast met den verkoop der gaspenningen was toen ziek en werd vervangen door den klerk 2e kl. A. E. Deze heeft gedurende dat jaar bijna den geheelen reserve-voorraad penningen verkocht en dit geld, een bedrag van circa 3000 zich toegeëigend. Blijkbaar is in al die jaren de reserve-voorraad bestaande uit 5 zakken, elk inhoudende 6000 penningen, niet gecontroleerd. Toen men dezer dagen de reserve moest aanspreken, vond men nog maar een zak aanwezig. A. E. heeft volledig be kend. VROUW VERDRONKEN. Zater dagavond is een zestig-jarige vrouw in het water aan de Mauritskade te Am sterdam geraakt. Nadat zij door een voorbijganger uil de gracht was opge haald werden pogingen in het werk ge steld om de levensgeesten op te wekken, echter zonder resultaat. 65 STUKS HOORNVEE VERBRAND. Woensdag is tijdens een onweer de bliksem geslagen in de boerderij te Te- ridzard. De boerderij is afgebrand. Vijf en zestig stuks vee kwamen in1 de vlam men om. Alles was verzekerd. DE P. C. HOOFT. Twee duikers hebben elkaar Vrijdag voortdurend afge lost met het zoeken en dichten van ga ten in het schip. Verscheidene lekken zijn reeds gevonden en met van mos voorziene proppen afgesloten. Het water in het schip is dertig centimeter gezakt. Verondersteld wordt, dat er zich onge veer zestienduizend ton water in het schip bevindt. DE WATERVOORZIENING VAN PARAMARIBO. Aneta meldt uit Paramaribo: De watervoorziening van Paramaribo door aanvoer per trein on dervindt moeilijkheden als gevolg var. de groote droogte, watergebrek, dikke mist en boschbranden. Ook de Konie- installaties hebben tekort aan water. DE AARDSCHOKKEN VAN ZONDAG. Uit S c h ij n d e 1 meldt men aan de Maasbode, dat de bevolking omstreeks vier uur wakker schrok tengevolge van het schudden van den grond. Hevig ont daan door dezen nieuwen schrik en v®r" ontrust door het steeds opnieuw zich herhalen van deze aardbevingsverschijn selen vluchtten men in tuin en straat. Heel het drop was in 'n oogwenk in rep en roer en toen vooral bij den laatsten schok, o.m. enkele schoorsteenen sneu velden nam de ontsteltenis toe. Eerst veel later in den morgen keerde de rust terug. Schoorsteenen werden vernield op een garage, op een werkmanswoning, en op verschillende andere woningen. In Den Bosch zijn de schokken ook zeer duidelijk waargenomen. De laatste was evenals in Sciujndel het he vigst en algemeen, ook n de doroen, in de omgeving, kreeg men den indruk dat hij niet veel minder sterk was dan die van verleden week Zondagnacht. Ook nu dreunden de huizen en ge raakten alle mogelijke voorwerpen in beweging. In Den Bosch zelf was deze schok zoo hevig, dat in een woning een kind uit het bed viel. In Vught heeft men zelfs vier schokken gevoeld, waarvan er één zóó ernstig was, dat stoelen en tafels dansten en op één plaats beelden on der stolpen van de kast rolden. In de omgeving van de Brabantsche hoofdstad zijn de schokken overal ge voeld, zoodat de bevolk'ng op vele plaatsen zeer verontrust is, vooral ook omdat de schokken met gerommel ge paard gingen. In de Dungen vertoeven verschillen de bewoners ïeeds dagenlang uit angst in houten schuurtjes oi kippenhokken, wat ook het geval is in Keeswijk, waar in verschillende woningen vrij aiepe scheuren zijn ontstaan. De bevingen zijn ook geregistreerd door de seismografen van het geolo- gisch-instituut te Bochum terwijl zij te Essen ook door verschillende personen kenden worden gevoeld. De eerste be ving begon te 5.02 M. E. T. de tweede te 6.42. In beide gevallen begon na on geveer veert:en seconden de tv/eed e be ving, hetgeen er op wijst, dat de haard op een afstand van ongeveer 125 km ligt, zoodat hij zich op Nederlandsch ge bied moest bevinden. JACHTONGELUK. Onder de ge meente V a r i k bevond zich Vrijdag middag een gezelschap jagers in 't veld. Eén hunner, ir. G. A. de V., directeur der Heesselsche steenfabriek te Ros- sum, sprong met een polsstok over een sloot. Het geweer, dat niet op rust stond, werd hem hierna aangereikt door een stokkendrager. Vermoedelijk omdat deze laatste tegen den trekker heeft gestooten, is het geweer, dat men den loop naar voren gericht was, plotseling afgegaan. De volle lading trof den heer de V. in de borst. De dood trad onmid dellijk in. DE HUISKNECHT VAN Dr. PHILIPS. Omtrent de arrestatie van den gewe zen huisknecht van dr. ir. G. L. P. Phi lips meldt de correspondent van het Hol. te Weenen: Omstreeks twee uur gisternamiddag verrichtte de politie te Weenen de ar restatie ten huize van de moeder van den man. Hij was eerst twee dagen ge leden naar Weenen teruggekeerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij beschuldigt den gearresteerden medeplichtigen schoenmakersknecht er van hem tot de misdaad te hebben aangezet. BEEN GEBROKEN BIJ VOETBAL LEN. De Wilc-speler J. P. had in den wedstrijd tegen Brabantia te Eindho ven het ongeluk zijn rechterbeen te bre ken na een botsing met een achterspeler van Brabantia. Het gebeurde is zuiver aan een ongeluk te wijten. DOOR VARKEN AANGEVALLEN. De veehoudersknecht B. te Wou- brugge moest Zaterdagmorgen een varken voor zijn baas wegbrengen. Op een gegeven moment werd hij door het beest aangevallen en op den grond ge worpen. Op zijn hulpgeroep kwamen spoedig eenige omwonenden te hulp, die hem niet zonder moeite wisten te ontzet ten. B. had eenige vleeschwonden beko men aan het dijbeen en moest zich on der dokters behandeling stellen. BRILSCHERVEN IN DE OOGEN. De heer K. te Gennep kreeg tijdens het voetballen eensklaps een bal tegen het hoofd. Hierdoor werd zijn bril in stukken geslagen. De scherven drongen het slachtoffer in de oogen, waardoor hij zeer ernstig werd verwond. ONGEMERKTE KRULSTAARTEN. Onder de gemeente Stamproy werden 12 vette varkens, wegende cir ca 1400 kg in beslag genomen, die niet voorzien waren van het controlemerk. De varkens waren bestemd voor frau' duleuzen invoer in België.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 5