SOLA SILVER LUSJE L E S N Kleine Bazar Goes TWEEDE BLAD VAN DE GOESCHE COURANT VAN VRIJDAG 25 NOVEMBER 193 2. No. 190. BELGISCHE BRIEF. {Van onzen bijzonderen correspondent). De verkiezingen op 27 Nov. De verhouding der partijen. Een brief van het episcopaat. Wat de katho lieke propagande in de hand werkt. Verdeeldheid bij de Vlaamsche nationalis ten. Brussel, Nov. 1932. In Mei, 1929, bij de vorige wetgeven de verkiezingen, werden gekozen: 76 katholieken, 70 socialisten, 28 liberalen, 11 Vlaamsche nationalisten, 1 commu nist en de onafhankelijke De Lille. De katholieken verloren toen twee en de socialisten acht zetels, terwijl de libe ralen er vijf bij wonnen. De communis ten, die in 1925 twee candidaten naar de Kamer stuurden, verloren in 1929 een dezer zetels. Hoe zal het land op 27 November stemmen? In onzen vorigen brief schreven wij, dat men het als vaststaand mag beschou wen, dat het na de verkiezingen tot geen anti-clericaal cartel tusschen libe ralen en socialisten komen zal. Wij mee- nen dit nog, alhoewel er sedert dien nog wat is gebeurd, dat door de katholie ken wordt gebruikt om de meening in gang te doen vinden, dat, bij een ka tholieke nederlaag, het uit zal zijn met de gewetensvrijheid en vooral een nieu we school-oorlog zal beginnen. Te Antwerpen werd de stad bestuurd door een Vlaamsch democratische coa litie, het ,,mystisch huwelijk", zooals men de coalitie heeft genoemd, van Van Cauwelaert en Huysmans. De liberalen waren uit het college van burgemees ter en wethouders gebleven, omdat zij tot geen prijs in eenzelfde college wilden zitten met de socialisten. Bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen hebben de liberalen zetels verloren. De liberale partij moet echter aan het bewind zijn om te kunnen bloeien en nu wil de li berale groep van den gemeenteraad voor alles aan het bewind komen te Antwer pen. De socialisten zijn er nu goed i noeg voor en de socialisten hebben de liberalen voorstellen aanvaard, terwijl de katholieke bondgenooten, die hen tegen de liberalen in, jaren lang niet heb ben willen prijs geven, aan den dijk worden gezet. Dit besluit is genomen door een 700-tal personen, leden van de socialistische federatie te Antwerpen, die er echter een paar duizend telt. De andere leden waren niet opgekomen om aan de stemming deel te nemen. Het besluit werd genomen legen het advies van de leiders, nl. Huysmans en Van Eekeiers, in. En onmiddellijk daarop is de katholieke pers van leer getrokken, om, aan de hand van wat te Antwerpen js gebeurd, te betoogen, dat het anti- clericaal cartel gevormd is en de katho lieke scholen en alle andere katholieke instellingen in gevaar zijn, want dat, na de wetgevende verkiezingen, ook een anti-katholieke regeerings-meerderheid zal worden gevormd. En om dit nog dui delijker te bewijzen, beroept men zich op de andere coalities in kleinere plaat sen, zooals Ostende, waar de katholieken eveneens in deminderheid worden ge bracht. Men moet bij de beoordeeling van dit alles evenwel niet vergeten, dat men in verkiezingstijd leeft en dat te Brussel de hoofdstad, het liberaal katholiek car tel is vernieuwd, zonder dat de katho lieken subsidies voor hun scholen beko men. De hoofdzaaK zal dan ook wel zijn, om zooveel mogelijk de stemmen, die anders naar Vlaamsch nationalistische lijsten met katholieke candidaten zou den gaan, voor de officieele katholieke lijst te behouden. Tenzij de uitslagen 'n DERWENT", ALIAS THORNTON door Herman Anionsen. Lang zaten ze zwijgend tegenover elkander, terwijl de auto zich een weg baande door de drukte van Pread Stret. De duisternis gaf Thornton de gelegen heid, om zooal niet regelmatig te den den dan toch om zichzelf weer wat meester te worden, Het was dan ook iets overweldigens, om tien minuten na zich voor een ander uitgegeven te heb ben, onomwonden voor dien persoon te worden aangezien. Hij kon zich niet ontworstelen aan de gedachte, dat zijn gezellin, om welke reden dan ook, even als hijzelf, tooneelspeelde. En dan rees natuurlijk de vraag: Waarom deed ze dat? Wie was Renée la Foneuse? Hij herinnerde zich vaag, dat ze heel plotseling opgang gemaakt had naar aanleiding van een middagconcert. En gedurende het geheele seizoden was haar naam op aller lippen geweest en daarna had ze een korte tournee ge maakt door de Vereenig de Staten en vervolgens op het vaste land, waar ze al even opgetogen was ontvangen. Hij hoorde een knipje. Ze had het verpletterende overwinning brengen voor de socialisten en voor de liberalen, zou er sprake kunnen zijn van een libe raal-socialistische coalitie. Doch de meest vooraanstaande leiders van libe rale zijde, hebben stellig verklaard, dat zij er niet aan denken 'n coalitie aan te gaan met de socialisten, na de verkie zingen. Het Belgisch episcopaat heeft zich ook reeds met de zaak bemoeid. In een herderlijken brief aan de geloovigen, hebben de Belgische bisschoppen zich in den verkiezingsstrijd geworpen. Zij ver ontschuldigen zich, in den aanhef ver klarende, dat zij zich in normale omstan digheden met geen politiek dienen be zig te houden. Thans echter zijn er hoo gere belangen in het spel en dringen zij er op aan, om de eenheid in de katho lieke partij te behouden en de christen democratische arbeiders te beletten voor de socialistische candidaten te stem men, terwijl de Vlaamschgezinden, die katholiek zijn, gewetensbezwaren moe ien krijgen, om voor de Vlaamsche natio nalisten te stemmen. Het episcopaat heeft zelfs een gebed laten verschijnen, waaraan 50 dagen aflaat zijn verbon den, voor het welslagen van de verkie zingen in katholieken geest. Het is bij vorige verkiezingen nooit gebeurd, dat de kerkelijke autoriteiten zich zoo scherp in den politieken strijd meng den. De houding van het episcopaat heeft er intusschen toe geleid, dat werkelijk de katholiek eendracht is hersteld en b.v. te Brussel de christelijke werklie den optreden op een zelfde lijst als de conservatieven. De christelijke arbei ders te Brussel zijn Vlaamschgezind en de conservatieven aartsfranskiljons. Zij hadden, bij de gemeenteverkiezingen, af zonderlijke lijsten ingediend, zonder suc ces evenwel voor de arbeiders. Op wel ke basis de verzoening is tot stand ge komen, is niet gepubliceerd. De arbei ders hebben vaste plaatsen bekomen op de lijst. Dat is vermoedelijk alles, Het conservatief orgaan ,,La Libre Bel- gique", heeft beweerd, dat de conser vatieve onderhandelaars geëischt heb ben van de arbeiderscandidaten, dat zij in de toekomst geen enkele wet meer zouden goedkeuren, voor bestuurlijke of rechterlijke hervorming, die het ge zinshoofd niet zou eerbiedigen of de zoo genaamde vrijheid van de advocaten zou belemmeren wat de keus betreft van de taal, waarin zij zullen pleiten. Vol gens ,,La Libre Belgique" hebben de christelijke democraten toegegeven, maar het blad zegt niet in welke mate. En de andere partij zwijgt. Ook elders is er eenheid bereikt onder verschillen de katholieke groepeeringen. Alleen is men er niet in geslaagd, de katholieke Vlaamsche nationalisten te overtuigen, dat zij een afzonderlijke lijst moesten verzaken, in alle arrondissementen tre den Vlaamsch-nationalistische candida ten op. In het katholieke Limburg, dat nog nooit andere candidaten dan ka tholieke naar de Kamer en den Senaat heeft gezonden, werden onderhandelin gen gevoerd tusschen de officieele ka tholieke partij en de nationalistische „Kath. Vlaamsche Volkspartij". Zij mislukten, omdat de Vlaamsche nationa listen er niet voor te vinden waren, zich, na de verkiezingen, in Kamer en Senaat, te laten inschrijven in de Staatskatholie- ke parlementaire groepen. Zij wilden het (Ingez. Med.) electrische licht in de auto aangedraaid en keek hem nu verwijtend aan. U schijnt heelemaal niet in uw schik te zijn, dat u me terugziet! Ik heb er bijna spijt van, dat ik me zoo druk om U gemaakt heb. Ben ik soms niet wel kom? Hadt je misschien een ander af spraakje? Als ze hem nu toch eens werkelijk voor Percy Derwent hield! Hij haalde diep adem van verlichting. U moet me het zoo kwalijk niet nemen, zei hij, na wat me overkomen is. Je zit zoo maar niet iedreen dag in een coupé met een doode tegenover je. En u weet, dat mijn zenuwen nogal in de war zijn. Ze lachte stilletjes voor zich heen. Waarom vindt U het zoo natuur lijk, dat ik met den toestand van Uw ze nuwen precies op de hoogte ben? Hij zag den spottenden blik in haar cogen en terstond maakte hij de ge volgtrekking, dat ze nog comedie speel de. Maar hij wilde zich nog niet zoo da delijk bloot geven. Waarom? Wel, omdat u me ter stond herkende en iedereen, die in staat is om Pervy Derwent te herkennen, moet er van af weten, dat zijn hart en zijn zenuwen allesbehalve in orde zijn. Dat is bijzonder duidelijk gezegd, bemerkte ze nadenkend. En hoe lang bent u van plan in Engeland te blijven? Precies zoolang, als u het graag hebt, pareerde hij handig. Ik moet be recht hebben, zich te laten inschrijven bij de Vlaamsch-nationalistische groep. Hierop zijn de onderhandelingen alge- sprongen, En zoo is men er aan katho lieke zijde wel in geslaagd de christe lijke arbeiders in de groote partij te houden, maar de Vlaamsche nationalis ten blijven onafhankelijk. /Wel treden deze in de verschillende arrondissemen ten op onder verschillende benamingen, in Limburg en West-Vlaanderen b.v. als uitgesproken katholieken, terwijl te Antwerpen, te Brussel en in enkele an dere arrondissementen de candidaten op het standpunt van godsvrede bleven staan. Intusschen weten de katholieken het cartelspook levendig te houden door de uitslagen van de verschillende polls. Men weet, dat de candidaten worden aangeduid bij geheime stemming van de leden der polit^ke vereenigingen. Dit zijn kleine clubs, in verhouding tot het aantal kiezers. En het is wel eigenaar dig, dat het juist deze clubs zijn, die de beslissing geven, ook b.v. bij de vorming van de plaatselijke coalities voor de ge meentebesturen. Welnu, te Brussel, waar de anticlericalen onder de liberalen zeer bedrijvig zijn, en waar men inder daad, in sommige kringen zeer gaarne een anti-clericaal cartel zag, zijn de ex tremistische elementen op den voor rang gekomen door de stemming in den poll. Van de vooraanstaande leiders der liberale partij is slechts Devèze met suc ces op de eerste plaats gekomen. Adol- phe Max, de burgemeester, komt slechts op de derde plaats, en Paul Hymans, de minister van Buitenlandsche Zaken, komt achterna gehinkt op de vijfde plaats. De andere plaatsen worden in genomen door anti-clericale agitators. Politieke profeten verklaren zelfs, dat Hymans veel kans loopt, niet te worden gekozen, daar op de liberale lijst zeer veel voorkeurstemmen zullen worden uitgebracht en de heer Hymans nu juist niet op veel voorkeurstemmen zou be hoeven te rekenen. Hieruit kunnen de katholieken echter heel wat politieke munt slaan. Vooral omdat ook aan de socialistische zijde de radicale elemen ten de gematigden hebben verdrongen. De socialistische politieke vereenigingen hebben in een arrondissement, zooals Bergen, een leeftijdsgrens vastgesteld voor de candidaten, terwijl in andere ar rondissementen het algemeen stemrecht voor de aanduiding der candidaten, werd uitgebreid tot de jongelieden van 18 jaar. Verscheidene bejaarde volks vertegenwoordigers, meer bezadigd, zullen voor goed van het politiek tooneel verdwijnen of staan op de gevaarlijke, de betwiste plaats. Te Charleroi heeft men Destrée en den gewezen Kamer voorzitter Brunet buiten den poll aan 't hoofd van de lijst moeten plaatsen, om volstrekt zeker te zijn van hun plaats. Ook te Brussel zijn de meer gematigden achteruit gebleven, maar hierbij is het zeer typisch dat juist aegenen, die zich ten opzichte van de Vlamingen behoor lijk hebben aangesteld, vooruit zijn ge komen. Iemand als Meysmans, die, van Vlaamsche afkomst, getracht heeft, bij de Brusselsche Walen in het gevlei te komen, door de Vlamingen aan te val len, is naar de 9e plaats verhuisd. Zoo zijn de partijverhoudingen. De katholieken hebben een groote voncen- tratiepoging gedaan en verwachten hier van zeer veel, naar wij meenen niet ten onrechte. De liberalen hebben geen overdreven verwachtingen, al hopen zij, door hun linksche aspiraties, vele anti clericalen te zullen winnen. De socialis ten hopen een triomf en stellen een programma voor, dat, beweren zij, een oplossing brengt voor alle kwalen, waaraan het land lijdt. Wat de Vlaam sche nationalisten betreft, meenen wij, dat hun kansen zeer slecht zijn. Hun J. M. SELLEGER-ELOUT i hj Wanneer U voor Uw kinderen 'n goed boek wenscht, sprankelend van I humor en geest, koopt dan het boek van Vraagt Uw boekhandel N. V. SERVIRE o DEN HAAG 111. v. Claudine Doorman Meisjes v. 10 jaar en ouder Ing. f 1.90 Geb. 2.75 (Ingez. Med.l verdeeldheid is tweevoudig. De leiding van de ,,Dietsch nationaal solidaristen" (groep Van Severen) 'heeft onthouding aanbevolen. De vrienden van Ward Hermans hebben in sommige arrondis sementen een afzonderlijke lijst inge- d end. En tenslotte is in het arrondisse ment Brussel een vergissing begaan bij '1e indiening van de lijsten, waardoor de populairste candidaat van de lijst, ap pijjaumyf apuspa-ijpn van de lijst verdwijnt. Indien zij hun po sities in de Kamer weten te behouden, dan zal liet voor de Vlaamsche nationa listen een goede verkiezing geweest zijn. zeelmib. MIDDELBURG. Antwerpsche Beurtvaart. Wij lezen in het Antwerpsche blad „De Binnenscheepvaart": „In 1882 zeilde een houten tjalkje, groot 70 ton, de Schelde op, het kwam op de zeilen van Vlissingen en had peul vruchten als lading aan boord. Als jong ste schippersknecht, vaarde mee Piet Vermeulen, zoon van den schipper. Het Zuiderdok werd in die dagen gegraven en de „Jonge Jacob", zooals het tjalkje was geheeten, meerde aan de Koolvliet. 't Was een zware reis in die dagen, daar alles op de zeilen moest geschie den en men van weer en wind meer af hankelijk was. Waren de lijnen vast aan den wal, dan ging de jongste naar school. Werken en leeren was het wachtwoord van vader Vermeulen, en dan zat de huidige feesteling op de banken bij meester Muller in de Pacht- straat. Er werd naar een nieuwe lading ge zocht voor Middelburg en Vlissingen en als een vracht ook ginder gevonden werd voer men weer terug naar Ant werpen. De eerste der vele beurtvaarten op Antwerpen was gesticht. Eenige jaren nadien maakte de „Jonge Jacob" plaats voor de „Maria-Hendrika", deze weer voor de „Avontuur", welke nu is ver vangen door de „Jeannette". Ook de „Maria-Hendrika" is nog in de vaart, en beide zijn nu, naar de geest van den tijd, van motoren voorzien. Schipper Vermeulen voelt zich meer Belg dan Hollander en vertoeft hier bij voorkeur. Hij spreekt met veel warmte over den tijd van havenmeester Ledou, welke zoo rond 1900 het havenmees terschap vervulde. Ook den huidigen heer Adriaanssens noemt hij een voor- beeldigen bestuurder. Volgens Piet Vermeulen was de kort ste reis die hij met de zeilen van Vlis singen naar Antwerpen deed een van 4 uur, bij vliegend stormweer met twee reven in de zeilen. Thans is het veel gemakkelijker va ren met de motoren. De meest onaangename herinnerin gen zijn voor hem die uit de oorlogsja ren. „Toen ik de eerste Duitsche vlag langs de Scheldeboorden zag", sprak hij, „was het alsof een priem mij door 't kennen, dat ik niet verwacht had, u hier aan te treffen, maar nu dat wel het geval is, verzeker ik u, dat ik geen haast heb om weer weg te komen. Ze scheen in verwarring te raken en voor enkele oogenblikken wist ze niets te zeggen. Vertelt u me eens, begon ze op eens vrij op den man af, was u een goede bekende van den man, dien u dood in die coupé hebt aangetroffen? Ik had hem nog nooit tevoren ge zien, verzekerde hij volkomen naar waarheid. Op 'n anderen keer moet u me die zaak toch eens haarfijn vertellen, zei ze 1 Voor het oogenblik ben ik er alleen be nieuwd naar, wat u in de eerstvolgende J dagen denkt te doen. Ik denk een dag of wat in het Sa- voy-hotel te blijven en dan denkelijk naar mijn oom in Hampstead te gaan. Ik heb zaken met hem te doen. j Dan zal ik u wel eens terugzien, zei ze levendig. U moet weten, dat ik uw oom heel goed ken. Ik stel namelijk bijzonder veel belang in uw nichtje, zijn dochter. Ik heb zoon idee, dat ze nog eens een beroemdheid zal worden, als ze tenminste in leven blijft. Thorton hoorde zijn adem bijna flui tend tusschen zijn tanden doorgaan. Het mysterie werd hoe langer hoe onbegrij pelijker. Ze moest toch wel weten, dat hij niet de man was, voor wien hij zich uitgaf. Het zou te dwaas wezen om iets anders te veronderstellen. Weet u.... begon hij, maar ze onderbrak hem. Hier zijn we aan de zaal en ik moet u verlaten. Ik ben al 4 minuten te laqt en mijn impressario zal wel woedend zijn. Gaat u maar met mijn auto naar het Savoy-hotel terug. Toen de wagen stil hield, stapte hij het eerst uit en hielp haar er uit. Goedenavond! fluisterde ze en liep hem snel voorbij. Schouderophalend wilde hij weer in den wagen stappen ,toen een schooier die op het trottoir had staan toekijken, de hand op zijn arm legde. Hebben we daar niet nummer zes en zeventig? Hoe maak je het ouwe jongen? Het gezicht van den kerel was een en al grijnslach. Thorton vertrok geen spier van zijn gelaat, maar zei uit de hoogte: Als je niet dadelijk je hand terug trekt, dan zal ik de politie roepen. De man liet zijn hand zakken en trok een lang gezicht. Onder het wegrijden keek Thornton nog even om. Het ge zicht van den man was nu van woede verwrongen. Toen bemerkte Thornton, dat zijn ge laat en handen klam waren en dat hij over geheel zijn lichaam beefde. hart ging". Gedurende die 4 rampspoe dige jaren heeft Vermeulen toch vele reisjes gedaan, waarvar de meeste goe deren waren van gevluchte Antwerp- cohe bewoners, welke hij dan weer op de mailboot van Vlissingen bestelde en die dan den eigenaar in Engeland be reikten. Welke trukjes daar bij noodig waren is te lang om te melden; wat wel dient gezegd: hij vaarde dit soort van vrachtgoed geheel belangloos (gratis). Ook postzendingen werden hem bij hon derden toevertrouwd en met eenigen trots vertelde hij van de officieele stuk ken bestemd voor de diplomaten te Havre, Zoo zijn er dan duizenden door Ver meulen vervoerd tot groote tevreden heid aller kliënten van dezen sympa thieken schipper. De Antwerpsche bevolking is dus zeer veel verplicht aan dezen sympa thieken schipper, aan wien wij bij zijn 50-jarig jubileum onze hartelijke geluk- wenschen aanbieden". SOES. Jongeren Vredesactie. Woensdagavond sprak de heer Cor Huisman voor de afdeeling Goes van de „Jongeren Vredes Actie" over het on derwerp „de jeugd als één man tegen het militairisme". Na de met veel aandacht door het niet talrijke gehoor gevolgde rede, volg de nog een bespreking over eenige pun ten. Tenslotte werd nog een groep van leden gevormd, die voortaan de „kern" van de Goesche afdeeling zijn. VLISSINGEN. Na een toespraak van den districts commandant van de Kon, marechaussée luitenant Waldmeijer werd Donderdag alhier persoonlijk aan den brigade-com mandant, den heer P. C. Versluis, aldaar, de zilveren medaille uitgereikt wegens 24-jarigen trouwen dienst. Alle man schappen der brigade waren erbij tegen woordig. De opperwachtmeester dankte voor de onderscheiding en in 't bizonder, waar deze hem persoonlijk namens H. M. de Koningin op de borst werd gespeld. WALCHEREN. RAAD VAN ST. LAURENS. Benoeming gemeente-opzichter. Geen overleg met Seroos- kerke inzake de veldwachters- vacature. SINT LAURENS. In de Woensdag avond gehouden vergadering van den Raad was de heer Van Langevelde we gens ongesteldheid afwezig. Van de Minister van Binnenlandsche Zaken en van Financiën was bericht ontvangen, dat het jaarlijksch bedrag der korting volgens het z.g. kortingswetje voor deze gemeente is bepaald op 88. Een verzoek van J. W. Elskamp te Apeldoorn om in verband met de be staande vacature in aanmerking te mo gen komen voor benoeming tot gemeen tebode, tevens dienaar van politie, waar bij hij aanbiedt genoegen te nemen met een jaarwedde van 400 benevens vrije uniformkleeding, wordt voor kennisge- HOOFDSTUK III. Een aanslag in het duister. Percy Derwent bleef twee dagen in het Savoy-hotel logeeren. In dien tijd kreeg niemand hem te zien, dan het ka mermeisje, de kellner, die hem zijn maal tijden opdiende, een dokter, een advo caat en de zeer belangstellende San ders. Verscheidene Amerikaansche touris- ten in de stad toonden zich erg nieuws gierig. Waarom was er een dokter en een advocaat noodig? Binnen vijf minu ten na zijn aankomst in het hotel had na melijk de spraakzame liftjongen hem op de hoogte gebracht van hun aanwezig heid en Thornton had meteen begre pen ,dat hij tot iederen prijs voorkomen moest, dat ze hem zagen, noch in het hotel, noch ergens op straat, of bij het gerechtelijk onderzoek. Er was slechts één weg open. In het spel, door hem ge speeld, moest hij wel tot de uiterste middelen zijn toevlucht nemen. Hij trok zijn schoen uit, tilde het zwa re hek voor den haard in zijn zitkamer zoo hoog mogelijk op en liet het met zijn volle gewicht op zijn voet neerkomen. Er was geen enkele reden voor den dok ter, die er bij geroepen werd, om den patiënt van veinzerij te verdenken, want de enkel was werkelijk ernstig verwond. (Wordi vervolgd

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3