BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURG. Onze Sint-Nicolaas - Etalage Firma R. A. PAPEGAAI! Zn. KUNST EN WETENSCHAP. TWEEDE BLAD VAN DE GOESCHE COURANT VAN DONDERDAG 24 NOVEMBER 1 932. No. 189. BOTER-UIT VOERREGEL1NG NAAR DUITSCHLAND. Bij K.B. is thans ook boter gebracht onder de regeling van den uitvoer naar Duitschland. Met ingang van een nader te bepalen datum zal dus de uitvoer van boter naar Duitschland slechts zijn toegestaan, indien de exporteur beschikt over certi ficaten, verstrekt vanwege den minister van Economische zaken en Arbeid. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Winterswijk, R. J. W. Hesse- link, candidaat-notaris aldaar en tot no taris te Grave, J. J. M. van Hussen, candidaat-notaris aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot broeder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw L. Noort, bode bij het De partement van Financiën. Naar de Msb. verneemt, heeft de heer E. Th. de Veer, de directeur van den Luchtvaartdienst van het Dep. van Waterstaat, zich laten inschrijven als leerling van de Nationale Luchtvaart- school te Rotterdam. Het is toe te juichen dat de leider van den luchtvaartdienst, die reeds 49 jaar oud is, door zijn inschrijving als vliegleerling, in nauwer, meer practisch contact met de beweging komt, waarop de luchtvaartdienst zulk een nauwe toezicht uitoefent. Mr. C. P. M. Romme, lid van den raad van Amsterdam, is benoemd verklaard tot lid van de Tweede Ka mer. Mevrouw A. SteenhoffSmulders had te kennen gegeven de benoeming niet aan te nemen. B. en W. van Heemstede stel len voor het aantal opcenten op de ge meentefondsbelasting te brengen op 30, dat op de personeele belasting van 65 te verhoogen tot 100 en een straatbelas ting in te voeren. Het staat thans vast, dat de heer Francisco Marie Taliani, chef van het protocol aan het Ministerie van Buiten- landsche Zaken in Rome, Italiaansch ge zant bij ons Hof zal worden. Het vraagstuk van den Poolschen Corridor. Gisterenmiddag waren vele leden en genoodigden van de Middelburgsche af deeling der Vereeniging voor Volken bond en Vrede in de bovenzaal der so ciëteit De Vergenoeging bijeengekomen vboor een tea waar de heer H. Ch. G. J. van der Mandere, alg. secretaris der vereeniging, een causerie heeft gehou den over het vraagstuk van den Pool schen Corridor: het zoo op de kaart gezien schijnbaar smalle grondgebied dat vanaf de Oostzee diep het land in de haven Danzig met het Poolsche ach terland verbindt, maar daardoor Oost- Pruisen van het verdere Pruisisch grond gebied scheidt. Daartoe gaf spr. een his torisch overzicht zoowel va nde positie van Danzig, en van Polen om daarna te komen tot de huidige positie. Meer spe ciaal het Poolsch-Danziger verdrag van 1920, waardoor aan Polen het recht werd gegeven van de Danziger haven gebruik te maken. De haven staat onder beheer van een commissie van een gelijk aantal Pool- „DERWENT", ALIAS THORNTON door Herman Antonsen. 3). Met een geruststellend knikje in de richting van Thornton verdween de dok- ter. Ik zou graag toch enkele bijzon derheden weten, mijnheer, begon San ders beleefd. In dergelijke gevallen schrijft de wet het nu eenmaal voor. Mag ik beginnen met uw naam en adres te vragen Percy Mackinaw Derwent uit New York, Newport en Indiania. Elk van die adressen is genoeg. Sanders schreef op. Indertijd kwam de naam Derwent in verband met de korenmarkt geregeld in de bladen voor, mijnheer, zei Sanders, Was dat soms Ja, dat was mijn vader. Sanders keek nog wat ongelooviger. Bent u naar Londen gekomen, mijn- j heervoor uw plezier of voorj Ik ben hier gekomen om zaken te j doen met mijn oom Charles Derwent, die woont in de Conigsby Gardens 19, Hamp- stead. In den trein had Thornton de nood zakelijkste namen en zoo meer uit het sche en Danziger leden, wier president een Zwitser is. Wordt diens beslissing niet aanvaard, dan staat beroep open bij den Hoogen Commissaris van den Volkenbond in Danzig, en daarna op den Volkenbondsraad, die vele malen het Hof te Den Haag heeft geraadpleegd. Dat deze toestand tal van bezwaren op levert is in de practijk herhaaldelijk ge bleken. Men behoeft slechts aan con flicten over de brievenbussen, over het spoorwegpersoneel, over de positie van de Poolsche oorlogsschepen, over rege ling van in- en uitvoerrechten te herin neren om zich dit bewust te worden. De noodzakelijke verbinding van Danzig met Polen heeft Oost-Pruisen in de oude afgesloten positie hersteld. Het is waar, tot 1793 was deze positie gelijk, en eigenlijk eerst vanaf 1866 is Oost- Pruisen geheel in het Duitsche Rijks verband opgenomen. Maar juist in deze laatste eeuw en halve eeuw hebben zich tal van veranderingen voltrokken. Danzig heeft niet meer de oude, typisch Danziger bevolking; het is Duitsch ge worden. Oost-Pruisen maakt niet meer als vroeger uitsluitend van de Oostzee gebruik voor de verbindingen met het verder Pruisen, dat zijn naam aan deze kolonie heeft ontleend. Vandaar deze tal van moeilijkheden, ook al werkt in het algemeen de regeling van het spoor wegverkeer door de Poolsche zone gun stig. Er is het vraagstuk van Gdynia bij gekomen. Danzig heeft het er naar ge maakt, dat de Polen zich daar weinig welkom gevoelden, al brachten zij er ook zekere voorspoed. Toen in 1920 Polen met Rusland in oorlog verkeerde en behoefte had aan munitie, deed de Senaat der stad weinig of niets om de excessen van de staking der communis tische arbeiders tegen te gaan. Polen vatte toen het plan op om aan het kleine stukje zeekust, dat het Verdrag van Versailles <het heeft gegeven, een nieu we haven te stichten. Zoo is Gdynia, kort tevoren een visschersdorp zonder beteekenis, tot een haven met geheel moderne outillage uitgegroeid. Te Dan zig en elders achtte men Polen tot dit wonderwerk niet in staat. Eerst toen het te laat was, toen Gdy nia een deel van het Danziger verkeer tot zich trok, begreep men, dat men zich had vergist. En nu wordt van Dan ziger zijde de vraag gesteld of Polen het recht heeft om Gdynia door gun stiger spoorwegtarieven te bevoordee len; of niet het Verdrag van Versailles het verplicht om van het maximum van de Danziger haven gebruik te maken, Een vraagstuk waarover opnieuw door den Raad van den Volkenbond advie zen van deskundigen zijn ingewonnen; een vraagstuk, dat moeilijk zal zijn te beslissen. De Corridor verzekert Polen een di recte verbinding met de zee, die het te minder zal willen verliezen, nu het voor de installatie van Gdynia tientallen mil- lioenen heeft uitgegeven. Duitschland ziet in den Corridor het nadeel, dat, breken er in het Oosten vijandelijkhe den uit, het voor Polen gemakkelijk is Oost-Pruisen met één slag te bezetten, terwijl de Corridor gedeeltelijk in het overig Pruisen dringt. Vandaar dan ook, dat het Locarno-tractaat, dat de Westgrenzen van Duitschland voor goed vastlegde, de Oostgrenzen open liet. Vandaar de gespannen toestand, die in het Oosten heerscht. Polen heeft zijn non-agressie tractaat met Rusland ge sloten. Rusland gaat voort op den weg van het non-agressie tractaat met Frankrijk, Merkwaardig noemt spr. het dat dezelfde personen, die om tractaten weinig geven, deze politieke tractaten wel van waarde beschouwen! De Poolsche Corridor vormt zoo een moeilijk op te lossen vraagstuk. De ont wikkeling van Rusland en zijn buiten- landsche politiek is in dit vraagstuk van belang. De taak van den Volken bond nu is het om in dezen tot perma hoofd geleerd en de besliste manier waarop hij antwoordde, scheen den kruier teleur te stellen, want hij droop langzaam af en liet den chef als eenigen getuige bij het onderhoud tegenwoordig. U hebt den overledene dus nimmer te voren gezien? Nooit! En u weet natuurlijk niets van hem af? Niets, dan wat hij zelf verteld heeft. Zoo heeft hij me verteld, dat hij met een derde klas kaartje reisde en dat een kruier hem onverwachts in den trein duwde, toen die in Downchester stop tehij zat namelijk te wachten op den gewonen trein naar Londen. Hij vertelde ook, dat hij geen geld had en heelemaal alleen op de wereld stond. De detective schreef ijverig op. Is dat alles mijnheer? Dat is alles wat hij me feitelijk verteld heeft. Sanders deed zijn notitieboekje dicht. Het spijt me mijnheer, dat ik u zoo lang heb opgehouden, zei hij ver ontschuldigend. Er is nog slechts één dingzoudt u zoo goed willen zijn me even uw papieren te laten inzien? Mijn pas zit in een van mijn kof fers geborgen, zei Thorntton zonder de minste aarzeling. Als u het noodig vindt, dan kunt u met me meegaan naar bet Savoyhotel jen ,het daar met me op zoeken. nent orgaan van verzoening te dienen. Art. 10 van zijn Grondverdrag waar borgt den status quo; art. 19 maakt wij ziging van tractaten mogelijk, doch slechts langs vreedzamen weg. Wie te recht inziet, dat een conflict in het Oos ten zou kunnen leiden tot een hernieuw den Europeeschen, zoo wellicht niet we reldoorlog, zal begrijpen, dat in het be staan van den Volkenbond de eenige kans op vredelievende afdoening van dit geschil is gelegen. Men steune daar om dit instituut! De loco-voorzitter dankte den spre ker voor zijn leerzame voordracht. Vakopleiding en ontwikkeling van werkloozen. Uit de ingekomen antwoorden op de vragenlijsten is de Commissie voor vakopleiding en ontwikkeling van werkloozen gebleken, dat de belang stelling voor vakopleiding groot is. Op dit oogenblik zijn 115 vragenlijs ten binnen, waarvan 5 afkomstig van jeugdige werkloozen te Koudekerke en 2 uit St. Laurens. De circulaire van den Minister van Binnenlandsche zaken, dat ook oude ren tot de cursussen kunnen worden toegelaten, heeft het werk der Com missie zeer uitgebreid. Alle werkloozen, die één of meer cursussen wenschen te volgen, kunnen een aanvraagformulier bij de Arbeids beurs bekomen, hetwelk voor 30 Nov. moet worden ingeleverd. Het ligt in de bedoeling van de Com missie eerst de cursussen voor de jeug digen te organiseeren en daarna de mogelijkheid voor de ouderen onder het oog te zien. „Het Nederlandsche Meisjesgilde" Het hoofdbestuur van het Nederl. Meisjesgilde stelt zich voor een cursus te organiseeren. Er zullen twee afdee- lingen zijn: Ie. één cursus ter opleiding van leid sters, welke tien avonden in beslag zal nemen; 2e. een cursus voor belangstel lenden, welke slechts drie avonden vraagt. Deze laatste cursus beoogt verbrei ding van de padvindersbeginselen, zoo als ze door den stichter der beweging Lord Baden Powell zijn neergelegd, on der ouders en verwanten van de jeugd. Ieder kent de padvindstertjes in haar blauwe uniform. Niet ieder echter kent de beteekenis van het padvinderswezen. In een advertentie in dit nummer kan men nadere gegevens o.a. over het adres van aanmelding, enz. vinden. V oordrachtavond. Zooals gisteren per advertentie be kend is gemaakt heeft morgenavond in het gebouw van de C. J. M. V. in de Singelstraat een voordrachtavond plaats van den heer L. A. Stofkoper voor de jeugdige werkloozen, van 17 tot 25 jaar, die op vertoon van hun inschrijvings- kaart toegang hebben tot de bijeen komst, die te 8 uur aanvangt. Natuurstudie. Met een enkel woord willen we er op wijzen, dat morgenavond in ,,St. Jo ris" de heer J. P. Strijbos voor de Ned. Natuurhistorische vereeniging en Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie een voor dracht zal houden met lichtbeelden en films over „Zwerftochten in de Natuur". Men zie verder de advertentie in ons blad van gisteravond. VlISSENGEN, Nederlandsche Reisvereeniging. Voor de Walchersche afdeeling der N. R. V. trad Dinsdagavond in Britannia op de heer H. van Haaren uit Arnhem over de N. T.roler Alpen. Wie niet over eenigen Ausdauer be schikt, v/ie n et eenigen dagen achter een met slechts een luttel aantal rust Hij stak zijn hand in zijn zijzak en haalde er eenige brieven en andere documenten uit te voorschijn. Voorloopig kunnen deze u den kelijk wel aantoonen, dat ik geen in dringer ben! Sanders keek niet eens de aangebo den papieren in. Ik zou graag uw paspoort zien, mijnheer, want, ziet u, zoolang u niet volkomen afdoende uw indentiteit be wezen hebt, geeft alles, wat u tot nog toe hebt gezegt, u niets. Opeens bevond Thornton zich op een dood spoor. Hij wist immers niet of de koffers van Derwent vooruitge stuurd waren, met de trein waren mee gekomen of nog nagezonden zouden worden. Hij wist niet, hoeveel koffers de overledene bezat en of hij er wel bij zich had. Dat kon natuurlijk nood lottig voor hem worden. Nog voordat hij van de schrik bekomen was, kwam er een klerk het vertrek in, Buiten staat een dame, zei hij, die mijnheer Percy Derwent graag even spreken wou. De detective, tot wien de mededee- ling blijkbaar gericht was, knikte goed keurend en trok zich een weinig terug. Laat die dame maar eerst binnen komen, zei hij, onze zaken kunnen wel even wachten, mijnheer. Thornton zag de afgrond voor zich opengaan en wist, dat er geen ontko uren over bergen, over sneeuwvlakten en met groote keien bezaaide meest on begaanbare wegen kan vooruitkomen, moet niet daarheen gaan. Want gelijk spr. met eigen genomen, zeer scherpe en artistieke foto's demonstreerde, de weg in die Zillerthaler* Alpen, die niet toegankelijk zijn voor het meer- of min der mechanisch of automatisch ver keer, loopt niet over effen banen Vaak moet geklauterd worden over gletschers, die door de natuur vervormd zijn in 'n warnet van spleten en kloven, over sneeuwvelden, waar de zwarte bril moet gedragen worden die soms verra derlijke kloven bevatten, tegen steile bergwanden, waar de afstand meter bij meter moet veroverd worden. Spr. voerde ons per spoor naar het Zillerthal en had als uitgangspunt van de bergtochten gekozen Mayeshofen. Na met de tandradbaan deze plaats be reikt te hebben, wordt binnengedron gen in de Zillerthaler Alpen met als eind punt de Berliner-hütte, Op dezen tocht biedt de -omgeving wel een groote afwisseling. Eerst goed begaanbare wegen door de lagere dalen, dan een woestere omgeving van waar paden leiden naar de bergen en naar de gletschers, dan weer wandelpaden door drassig weiland. Vervolgens wordt de weg weer slechter, hij leidt ons langs en geeft ons een schitterend gezicht op de Sembang, die zich naar beneden stort. Dichter en dichter komen we bij de ijs- wereld en bereikten tenslotte de Berli ner-hütte in wier omgeving een korte verkenn'ngstocht gemaakt wordt. Gemakkelijk is den aanvang van den eersten grooten hoofdtoer niet, die over steenvelden en dicht langs en over de gletschers voert en waarbij hooge vrij steile rotswanden moeten beklommen worden. Laat in den avond, na 's mor gens reeds om half vier te zijn vertrok ken, komen we in Mayeshofen aan, waar een volle dag dag rust wordt gehouden, Den volgenden dag vangt de tocht van eenige dagen aan, die ons dwars door het gebergte heen voert, welke tocht spr. uitvoerig schetste. Hij behandelde tevens de vele voorzorgen, die voor zoo'n tocht moeten worden gemaakt. De huid moet ingesmeerd worden tegen gletscher- brand, de oogen beschut tegen de scher pe klaarte der sneeuwvelden, waar men vaak heel diep inzakt, de toc-htgenoo ten moeten met stevige touwen aan el kaar verbonden worden, de schoenen en uitrusting moet van prima kwaliteit zijn. Deze tochten v/orden onderbroken door verblijf vaak alleen gedurende eeni ge avond- of nachturen in de Hütte. De tocht, gedurende welke de gids, die men noodzakelijk moet hebben, het Edelweiss plukte was zeer interessant door zijn afwisseling van natuurschoon voornamelijk door de ongerepte bergen, de overmaat van gletschers met hun verschillende aspecten, waarvan tal van zeer mooie foto's blijk gaven. Dat deze tochten niet altijd even gemakkelijk te maken zijn, bewezen eenige projecties, die, ondanks de opnamen in den nevel genomen werden, schitterende weerga ven waren van het woeste landschaps beeld. De spreker, die ingeleid was door den heer Noest, die de opkomst, ondanks 't slechte weer vrij groot, zeer roemde, werd na beëindiging zijner interessante lezing, hartelijk bedankt voor het geen hij vertoond in zijn prachtcollectie lichtbeelden en voor wat hij had mee gedeeld. WAL6HEREN. VEERE. A.s. Vrijdag vergadert de raad des namiddags te 2 uur. Onderwerpen ter behandeling: Inge komen stukken; vaststelling suppletoir kohier hondenbelasting; vaststelling verordening voor het agentschap der arbeidsbemiddeling; voorloopige vast men meer aan was. Met uitdagende blik keek hij echter naar de deur. Er kwam een dame binnen, die een oogen blik bleef staan en glimlachend naar rechts en links rondkeek. Ze was groot weelderig gekleed en zag er uit, alsof ze naar een of andere feestelijke ge legenheid moest. Renée la Foneuse, mompelde Thornton binnensmonds. Het gelaat der bekende zangeres was hem uit geïllu streerd bladen even goed bekend als aan wien ook. Hij had het nog juist in den trein gezien. Het spijt me dat ik misschien stoor, zei ze in het algemeen, maar ik heb al een tijdje gewacht om mijnheer Percy Derwent te spreken te krijgen, We zijn oude kennissen, weet u? Ik kwam juist uit den trein van Marlow, toen ik den expres zag binnenkomen, Sanders glimlachte vriendelijk be leefd. U stoort heelemaal niet, mevrouw. We waren juist klaar. U hebt zeker mijn juweelenkistje nog niet terug gevonden? vroeg ze hem, met een vriendelijk verwijt in haar stem, terwijl ze langs hem heenliep, om naar Thornton te gaan. Nog niet mevrouwmaar alle hoop heb ik nog niet verloren. Ze naderde Thornton en zijn handen beide in de hare nemend, schudde ze die hartelijk. is vanaï heden gereed HOFLEVERANCIER TELEFOON 29 MIDDELBURG IIIIIIIIWI—ll«w (Ingez. Med.j stelling der gemeenterekening 1931; vaststelling gemeentebegrootmg 1933. SSHQUVtfEH-SUIVELARD. BRUINISSE. üe gemeenteraad heeft het bekende adres van den raad van St. Maartensdijk inzake korting op de sa larissen van Burg., Secr. en Ontv. op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Aan den A.N.W.B. Toeristenbond van Nederland, wordt met algemeene stem men voor 1933 een subsidie verleend van 10. Eveneens wordt inet algemeene st. besloten, aan het Comité van Actie tot het behoud van de tram een bijdrage te verleenen van 2 cent per inwoner. Gunstig werd beschikt op adressen van ds. Unger, de Meisjes Ver. en ds. Waar denburg, om het gemeentelijk vergader lokaal slechts voor 6 te verhuren, voor een film voor drankbestrijding, een jaarfeest en een Zendingsfilm. Aan de Zangvereeniging „Looft God" en de muziekvereeniging „Nu met Hope" die het lokaal voor oefening gratis ge bruiken zal worden bericht, dat ook zij bij het geven van een uitvoering of jaar vergadering 6 moeten betalen. Over een voorstel van B. en W. om aan het Leger des Heils vergunning te geven voor het gebruik van het lokaal eenmaal per maand, gedurende de win termaanden gelijke huur te vragen sta ken de stemmen. N.a.v. een schrijven van den minister van B. Zaken dat goedkeuring is ver leend op de voorgenomen werkverschaf fing en dat 40 pCt. zal worden toege kend op de uitgekeerde loonen, de kos ten van de te plakken zegels, het regen verlet en op drie vierde deel der premie verschuldigd ingevolge de ziektewet wordt besloten, de bespreking over de verdere uitvoering der werkverschaf fing in besloten zitting te houden. Na heropening wordt besloten a.s. Maandag een aanvang te maken met de werkverschaffing en weder eenige wa- terleid'ngen te delven. BURGH. In verband met een op te maken begrootingsberekening voor een eventueele verbreeding en wijziging van den verkeersweg BurghWesten Schouwen, die indertijd op het provin ciaal wegenplan werd gebracht, is men thans bezig de noodige opmetingen te doen. Zeeuwsche Volksalmanak 1933, 1 December a.s. zal, zoo vernemen wij, bij de firma Piet Ochtman te Z i e- r i k z e e verschijnen een Zeeuwsche Volksalmanak voor 1933 (formaat groot royal, 130 pag.) die bedoelt te zijn een voortzetting van de oude Volksalmanak in de eerste helft der vorige eeuw. Buiten een officieel gedeelte, dat vele gegevens bevat, bestaat de inhoud uit een keur van verhalen en liedjes van Zeeuwsche schrijvers. We noemen o.a. Voorwoord, door mr. P. Dieleman, Zeeuwsche Rarekiek, vroolijke verhalen en liedjes van Pier Welkom in Engeland, Percy! zei ze. Ik kon het niet over mijn hart ver krijgen om zonder een enkel woordje weg te gaan, al loop ik ieder oogenblik gevaar mijn contract verbroken te zien. Blijf je hier lang? Thornton was zoo verstomd van ver bazing, dat hij slechts met moeite een antwoord wist te geven. Och, ik hoop, dat men mij niet heel veel langer zal vasthouden besloot hij, maar ja ik weel het niet. Ik moet eerst nog al mijn koffers nazoeken om mijn paspoort aan dezen heer hier te ver- toonen, die er erg nieuwgierig naar is Pardon, mijnheer, onderbrak San ders hem eerbiedig, maar omdat deze dame mij zeer goed bekend is, kan zij uw identiteit wel bevestigen. En in dat geval hebben we ons niet druk te maken over uw paspoort. Zij wendde zich meteen tot Sanders. O, als je dat van me verlangt te hooren, dat deze heer Percy Derwent is uit New York, dan wil ik je wel ver zekeren, dat hij het is en niemand anders. Even later wandelde Thornton ge armd met haar het perron op, terwijl zij hem vertelde, dat haar auto buiten op haar te wachten stond en dat hij met haar mee moest gaan naar een of andere concertzaal. (Word! volgd 1

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3