„NEUTRAAL" GLAZEN LINTVELT's BAZAR - GOES. KERKNIEUWS. TWEEDE BLAD VAN DE GOESCHE COURANT VAN WOENSDAG 23 NOVEMBER 1932. No. 188. DE SCHOOLKWESTIE TE VROUWENPOLDER. Gisterenavond hield de Kring Wal cheren van Volksonderwijs een open bare vergadering in een daarvoor wel willend afgestaan lokaal der openbare school te G a p i n g e ter behandeling van de schoolkwestie in de gemeente Vrouwenpolder. Wegens ongesteldheid van den kring voorzitter, mr. J. W. Zijlstra, leidde de secretaris, de heer C. Hack de verga dering en heette, mede gezien het slech te weer, de vrij talrijke aanwezigen welkom, in de eerste plaats de leden van de af deelingen van Volksonderwijs, en de overige aanwezigen eventueel ook tegenstanders, maar niet het minst den heer Klaas de Vries, hoofdbestuurslid van Volksonderwijs, die uit Amsterdam was overgekomen om op deze protestvergadering te spre ken. De heer Hack herinnerde aan het geen Volksonderwijs vroeger en thans deed en doet om plannen tot opheffing der openbare scholen te Vrouwenpol der en te Gapinge te bestrijden. Hierna kreeg de heer Klaas de Vries het woord. Spr. zeide, dat Volksonderwijs altijd op de bres staat, als het openbaar onderwijs bedreigd wordt en dit met al de kracht der over tuiging. Spr. verheugde zich te midden der aanwezigen te zijn en zeide, dat 't schoollokaal, waarin men bijeen was, hem herinnerde aan dat, waarin hij in Noord-Holland het openbaar onderwijs heeft gevolgd. In die school stonden op den muur woorden, die spr. citeerde en waarin de kinderen worden welkom ge- heeten om hen op te leiden tot kennis en tot alle Christelijke en maatschappe lijke deugden. Spr. ontkende, dat het openbaar onderwijs ongodsdienstig is. Juist beoogt het eerbied voor de voer- tuiging van andersdenkenden. Er is daar geen mogelijkheid voor verkette ring. Op de openbare school zitten de kinderen van alle richtingen bij elkaar. Met Thorbecke zegt spr. dat de open bare school den grondslag legt voor alle godsdienstige richtingen. Men leert er o.a. verdraagzaamheid en de openbare school is vrij van alle onchristelijke ei genschappen. Spr. meende, dat ten on rechte gesproken is van een protest vergadering, men is bijeen in rechtma tigheidszin en het doel is van den ge meenteraad gedaan te krijgen niet in te gaan op hetgeen sommige leden zou den wenschen. Ook om namens 80 on derteekenaars van het adres aan den raad te vragen de openbare scholen niet op te heffen, en spr. hoopte ook voor den raad zelf, dat dit niet zal ge schieden. Spr. schetste de school als kinderhuis der gemeente en de verga derzaal van den raad als de plaats, waar de 7 wijzen der gemeente bijeen komen, de 7 mannen, die het in handen hebben het kinderhuis te vernietigen. Spr, behandelde de kwestie der over eenkomst met Veere en Oostkapelle, en zeide, dat de getroffen regeling niet be slist in werking behoeft te treden. Het heeft spr. getroffen, dat men bij het be handelen dezer overeenkomst ook reeds sprak over het opheffen der openbare scholen, dat was toch niet noodig ge weest, want er lag het adres van 80 ge meentenaren, die openbaar onderwijs in de gemeente gehandhaafd willen zien. Het heeft spr. zeer gedaan, dat sommi ge Edelachtbaren meenden te mogen twijfelen aan de ernst der 80 handtee- keningen. Dit hee,ft hem gegriefd als kind der openbare school, waar men leert anderer meening te eerbiedigen. De praktijk heeft geleerd, dat een overeenkomst met andere gemeenten tot groote moeilijkheden kan leiden. De voorstanders van bijzonder onderwijs hebben als raadsleden de plicht ook voor andersdenkenden onderwijs naar hun wensch mogelijk te maken. De bur gemeester is toch ook burgervader voor „DERWENT", ALIAS THORNTON door Herman Antonsen. Na zijn ontslag uit de gevangenis had •hij viermaal verschillende baantjes gehad en viermaal was hij ontslagen, omdat de afschuwelijke waarheid, hoe wist hij zelf niet, was bekend geworden. Dat was dan ook de reden, dat hij nu naar Londen terugkeerde met de hoop er werk te vinden. Als hij er aankwam, dan zou hij den geheelen nacht over de straten moeten slenteren en afwachten, wat de dag van morgen hem brengen zou. Dat was zijn eenige vooruitzicht. En hier voor hem lag het lijk van een jongen Amerikaan, die bijna zeker geld bij zich had en op weg was naar een onbekenden oom, die veertigduizend pond voor hem in bewaring had. En die oom woonde in een stad, waar, dat had hij uitdrukkelijk nog er bij gezegd, geen levende ziel hem zelf kende. Plotseling rees Thornton overeind en trok het valies naar zich toe. Het was niet op slot. Het bevatte een heel stel kleeren, een scheermes en verdere toi- letbenoodigdheden. In een der taschjes bevond zich een dikke portefeuille met Amerikaansch bankpapier. In een ander zaten persoonlijke papieren, en een de kinderen van de 80 personen, die het adres teekenden en moet ook voor hen rechtvaardig zijn. Spr. betoogt, dat de afstanden naar Oostkapelle en Veere groote bezwaren kunnen opleveren, o.a. ook het overblijven in de middaguren en de kosten, die aan het transport ver bonden kunnen zijn. Spr. zou als vader ook bezwaar hebben tegen vervoer met autobussen voor de er aan verbonden gevaren. Spr. zou dan ook aan den raad willen vragen: leg dit deze ingezetenen niet op, behoudt althans een der open bare scholen. Temeer vroeg spr. dit, om dat uit de cijfers een toename van de aangifte voor de school te Gapinge blijkt en ook voor de toekomst te ver wachten is. Als Burg. en Weth. geen voorstel tot opheffing doen, dan geloof de spr. ook niet dat dit uit den raad zal komen. Van financieele zijde beschouwd, zei de spr. o.a., dat als men de kinderen geen geld mede kan geven, men hun goed onderwijs kan doen geven. En spr. achtte dit dan te moeten zijn goed open baar onderwijs, terwijl daarnaast ieder zijn kinderen naar den predikant zijner richting kan zenden om godsdienston derwijs. Het is juist, dat het niet goed is gelden uit te geven, die niet aan het gestelde doel beantwoorden, maar dat zou hier niet het geval zijn, het zou aan de 80 ingezetenen geven wat zij vragen. Spr. kent tal van Chr. Historischen, die niet tegen de openbare school zijn. Bo ven financieele overwegingen gaan toch verhevener zaken, waaraan men niet raken mag. Spr. zeide „Gemeenteraad van Vrou wenpolder, gij kunt het doen, gij hebt de macht de maatregelen te nemen, die er toe leiden, dat er geen openbare school meer in uw gemeente is. Maar gij kunt het ook niet doen. Geheel Volks onderwijs vraagt U dit laatste in het be lang der kinderen, aan wie toch de toe komst is. Spr. hoopt, dat alle zeven raadsleden zich zeven maal zullen be denken en dan een wijs besluit zullen nemen. (Applaus). De heer Hack erkende ten onrechte van een protestvergadering te hebben gesproken en vroeg wie der aanwezigen het woord wilde hebben. De burgemeester, de heer J. Lou- w e r se, zeide met genoegen naar den heer De Vries te hebben geluisterd om de wijze, waarop hij zijn standpunt uit eenzette. Spr. ontkent in zijn eed ook verklaard te hebben de barmhartigheid te zullen betrachten tegenover de ge meentenaren. De vorige maal heeft hij geadviseerd de scholen niet op te hef fen, maar nu is het op financieel gebied ook voor de gemente heel anders worden en zal spr. zich tegen een eventueel voorstel uit den raad niet be paald verzetten. De heer De Vries zeide niet ge waagd te hebben van vaderlijke barm hartigheid, maar vaderlijke rechtvaar digheid van den burgervader. Men moet streng zijn maar tevens rechtvaardig. De voorstanders van het openbaar on derwijs soebaéten niet, maar vragen al leen ook een plaats onder de zon. Spr. wees er nog op, dat als men één chris telijke school sticht er later toch weer groote kans op splitsing is. De heer Hack stelde, daar niemand meer 't woord vroeg, nadat de burge meester nog kort gerepliceerd had, de volgende motie voor: „Ouders, woonachtig in de gemeente Vrouwenpolder, die voor hun kinderen openbaar lager onderwijs verlangen, in vergadering bijeen met vele leden van de Vereeniging „Volksonderwijs" te Ga pinge op 22 November 1932, gehoord de besprekingen over de eventueele plannen van het Gemeente bestuur van Vrouwenpolder tot ophef fing van de beide openbare lagere sc1 len in die gemeente, overwegende, dat bezuiniging, ook op het onderwijs, in deze tijden gerecht- langwerpig enveloppe met schuldbeken tenissen, geteekend door een zekeren Charles Derwent in Londen aan een ze keren Henry Derwent in New York, be nevens de door de bank geaccepteerde wissels over die bedragen. Thornton deed ze zorgvuldig weer in de enveloppe en sloot het valies. Na enkele minuten nagedacht te heb ben, begon hij zijn kleeren uit te trek ken. Ofschoon het een mistige en regen achtige avond was, en dus niet veel weer om buitenshuis te zijn, was het toch tamelijk druk bij het binnenkomen van den mailtrein op het Paddingtonsta- tion. Nog voor de trein stil stond had een kruier het portier reeds openge trokken met de onveranderlijke vraag: Bagage, meneer? Thorton boog zich snel naar den man toe en zei zachtjes: Ga dadelijk den stationschef hier halen! Deze heer hier is of dood of heel ernstig ziek! De kruier wierp een onderzoekenden blik in de coupé en haastte zich weg. De sationscbef was blijkbaar terstond bij de hand, want nog voordat de passa giers naar den uitgang begonnen te stroomen, kwam hij reeds achter den kruier aan en zijn niet al te vriendelijke: „Plaats astublieft!" trok de algemeene aandacht. Voor een groote groep samen gedrongen nieuwsgierigen moest Thorton dus het eerste onderzoek doorstaan. vaardigd is, mits de daartoe te nemen maatregelen werkelijk belangrijke be zuinigingen brengen en geen groot na deel doen aan de belangen der betrok ken personen, van oordeel, dat de bezuiniging door de opheffing van bovenaangeduide scho len, voor de gemeente Vrouwenpolder niet groot zal zijn en dat de belangen van bovengenoemde ouders grootelijks zouden worden geschaad, als zij ge noodzaakt werden tengevolge van op heffing der beide scholen hun kinderen dagelijks te zenden naar vrij ver verwij derde openbare scholen te Veere of te Oostkapelle, doen een dringend beroep op den Raad der gemeente Vrouwenpol der, om eventueele voorstellen tot op heffing der beide scholen niet aan te nemen, of althans één der twee scholen te behouden, opdat in de gemeente de gelegenheid, om openbaar schoolonder wijs te ontvangen, blijve bestaan, en besluiten deze motie ter kennis te brengen van den Gemeenteraad van Vrouwenpolder en aan de pers." Deze motie nam de vergadering z.h.s. aan, waarbij de burgemeester verzocht aan te teekenen, dat hij zich van stem ming onthield. De heer Hack bracht ten slotte dank aan den heer De Vries, en ook aan den burgemeester voor zijn belang stelling en sloot daarop de bijeenkomst. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. Verhaal pensioenbijdragen. B. en W. deelen den raad mede, dat Ged. Staten zich niet kunnen veieeni- gen met den aftrek van de salarissen, zooals die voor den burgemeester, den secretaris en den ontvanger zijn vast gesteld bij de begrooting waardoor als salarissen zijn geraamd resp. f 6775, 6293.75 en 4224.38, terwijl het moes ten zijn f 6835, f 6347.08 en f 4259.04. B. en W. gesteund door de Commissie van Financiën stellen voor nader te bepalen, dat van verhaal van pensioens bijdragen worden vrijgesteld de amb tenaren met een pensioensgrondslag, op wier wedden uit anderen hoofde reeds een korting tot hooger bedrag wordt toegepast. Voorstel-Jeronimus nopens salarieering gem.-personeel. Naar aanleiding van het in de verga dering van 26 Oct. j.l door den heer Jeronimus ingediende voorstel om B. en W. uit te noodigen aan het georga niseerd overleg de vraag voor te leg gen, in hoeverre men meent, dat het mogelijk is een loonsverlaging van 10 pet. of minder voor het gemeente-per soneel in te voeren, wijzen B. en W. er op, dat zij in den geleidebrief bij het ontwerp der gemeente-begrooting 1933 een uitvoerige beschouwing hebben ge wijd aan de bedoelde materie, waaruit kan blijken, dat zij vooralsnog geen aanleiding kunnen vinden om nadere maatregelen nopens de vermelde sala rieering voor te stellen. Onder die om standigheden heeft het geen zin om eventueel de Commissie van overleg over het meer vermelde punt te raad plegen. B. en W. wenschen er nadruk kelijk op te wijzen, dat die Commissie blijkens art, 1 der desbetreffende ver ordening, is ingesteld om o.m. over de UITSLUITEND VOOR UW INMAAK. (Ingez. Med.; Zelfs de passagiers uit Amerika sche nen het geval belangwekkend genoeg te vinden om hun verwanten te laten wach ten. Bent u er zeker van, dat hij dood is? vroeg de chef, het lijk even aanra kend. Ongetwijfeld! Wanneer is het gebeurd? Dat kan ik niet zeggen. Ik heb min stens het laatste uur geslapen. Ik werd pas enkele minuten geleden wakker en er was iets in zijn uiterlijk, dat mijn aandacht trok. Ik sprak hem daarop hardop aan, maar kreeg geen antwoord Toen schudde ik hem eens heen en weer. Toen kwam ik tot de ontdekking. En, omdat we juist het station binnenreden, achtte ik het niet noodig om aan den noodrem te trekken. Met een misnoegd gezicht keek hij naar de omstanders en vervolgde dan uit de hoogte: Ik hoop, dat u zoo vlug mogelijk de benoodigde formaliteiten wilt afmaken. U begrijpt, dat het me nogal Qverstuur gebracht heeftIk wil graag zoo gauw mogelijk hier weg. De beambte nam hem snel op van het hoofd tot de voeten. Ja, natuurlijk mijnheer! Het moet wel een heele schrik voor u geweest zijn! Hij fluisterde enkele woorden tot den naast hem staanden kruier, die haastig wegging. U kende dien heer zeker niet, wel arbeids- en dienstvoorwaatden hun College voor te lichten. B. en W. meenen, op grond van de hiervoren ge geven uiteenzetting te moeten advisee- ren het voorstel-Jeronimus te verwer pen. Begrooting 1933 Burgerlijk Armbestuur. B. en W. leggen over de begrooting 1933 van het B.-A, en deelen mede, dat bij hen geen bezwaar bestaat tegen goedkeuring en stellen zij dan ook voor daartoe te besluiten en het bedrag van het gemeentelijk subsidie te bepalen op f 136.400. De Commissie van financiën deelt mede, dat zij tegen de begrooting als zoodanig geen bezwaar heeft, zoodat de meerderheid zich dan ook met het voorstel tot goedkeuring kan vereeni gen. Een minderheid zou echter aan B. en W. de vraag willen stellen, of zij 't mogelijk achten, om nu een bedrag van f 136.400 door het Burgerl. Armbestuur wordt gevraagd, niettegenstaande dit hooge bedrag de begrooting voor 1933 sluitend te krijgen, daar zij meent, dat eerst wanneer daaromtrent zekerheid bestaat, deze bogrooting onveranderd mag worden goedgekeurd In antwoord od deze vraag deelen B. en W. mede, dat het door hen op gemaakte ontwerp der gemeente-be- grooting 1933 uitsluitend is, terwijl daar op voor het Burger). Armbestuur een gemeentelijk subsidie ad f 136.400 is uitgetrokken. Pachtvermindermg. De heer S. Janse, pachter van het grasgewas van den Noordwestelijken havendijk, die langs de Oostzijde van den Nieuwlandschen weg Ir opt, van de Begraafplaats af, verzoekt vermin dering van de jaarpacht van f 300 tot f 180. Na raadpleging van den land bouwkundige, geven B. en W. in over weging den pachtprijs voor het pacht- jaar 1931-'32 te verminderen met 30 pet. en alzo.o terug te brengen tot f210. De Commissie van financiën en fabri cage vereenigen zich met het voorstel. Aanschaffing leermiddelen. B. en W. stellen voor overeenkom stig het desbetreffend verzoek f 472.75 ter beschikking te stellen van het Be stuur der bijzondere school aan den Zuidsingel voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen, met welk voor stel de commissie van financiën zich vereenigt. VER. VAN KERKVOOGDEN IN DE N. H. KERK. Een Zeeuwsche provinciale afdeeling opgericht. Gistermiddag had in de „Prins van Oranje" te Goes een druk bezochte vergadering plaats van de Ver. van Kerkvoogden in de Ned. Herv. Kerk, met het doel te komen tot het opricht van een Zeeuwsche afdeeling. Voorzitter was het hoofdbestuurslid de heer J. A. Dominicus, die in zijn ope ningswoord zijn blijdschap uitsprak over de groote opkomst van Zeeuwsche kerk voogdijen. Spr. ging vervolgens voor in gebed en begon daarna met op de groe; ende macht der organisatie te wijzen. De Ned. Herv. Kerk bleef in deze ten achter en bestuur en beheer zijn nog steeds gescheiden. Het bestuur berus zooals bekend, nog steeds bij de Syno de, in 1816 door Koning Willem I inge steld, het beheer bij de kerkvoogdijen. Daarna werd in 1866'70, de admini stratie vrij van staatstoezicht, vele ker ken kozen het vrije beheer en het al gemeene college van toezicht werd op gericht. Maar ongev. 900 kerken stel den zich onder toezicht der prov. col mijnheer? Totaal niet! Ik heb hem nooit te voren gezien. Ik ben Amerikaan en eerst hedenavond aan land gekomen. Deze heer kwam in Downchester in den trein. De beambte schrok en keek alsof hij een slag in het gezicht kreeg. Bedoelt u, dat hij in Downchester op den trein gesprongen is? Mailtreinen stoppen daar anders nooit. Ik bedoel dat hij gewoon in den trein kwamhij is er niet opgespron gen. Ik weet niets van de gewoonte van uw mailtreinen af, maar ik weet wel zeker, dat deze trein in Downchester gestopt heeft. Onmogelijk. begon de stations chef. Dat is in orde, mijnheer, zei een stem en de conducteur stak zijn hoofd in de coupé. Het signaal in Downchester stond op onveilig en we moesten er iemand van de regeering opnemen. In ongelooflijk korten tijd verscheen er een dokter, gevolgd door een grijsha rig man, die onopgemerkt de coupé in kwam en in het uiterste hoekje ging zit ten. De dokter onderzocht haastig en stelde Thornton eenige vragen. Voor 't oogenblik zullen we maar zeggen: hartkramp, maar ja, de lijk schouwing kan het wel anders uitwij zen, zei hij. Onder het publiek op het perron ont stond een luid gemompel, toen die uit- •VAM MbiAL-, o -GOESCHbr- OHTBYT-KOEK •DENSOETEN INVALSEDERT ISZ< (lngez. Med.) leges, zoodat er geen eenheid is. Spr. herinnerde aan wat in den Fran- schen tijd met de kerkelijke goederen gebeurde. De verdeeling was vaak eigenaardig. De torens werden b.v. eigendom der burgerlijke overheid, de kerken zelf der kerkelijke gemeente. De kerk te Hulst werd zelfs door een muur in tweeën gedeeld en één helft aan de katholieken gegeven. Vervolgens noemde spr. enkele voor beelden, waaruit bleek, dat eenheid der kerkvoogden noodig was, o.a. toen de regeering in de mobilisatiejaren de „zil veren koorde" door wilde snijden en een gekapitaliseerd bedrag uitkeeren. Er was echter geen lichaam om mee te onder handelen. Hetzelfde gebrek kwam naar voren bij de behandeling der predikants- tractementen. Zoo kwam men in 1920 tot oprichting van de Ver. van Kerkvoog den. Doch nader bleken onderorganisa ties noodzakelijk. Plaatselijke of streek- belangen loopen vaak uiteen. Voor de ééne is het predikants-tractement een moeilijk vraagstuk, voor de andere niet; de eene staat weer anders tegenover de crisispachtwet, waar bv. de inkomstten hoofdzakelijk uit pachten bestaan, enz. Daarom werden prov. afdeelingen opge richt, en weet men ook de noodzaak voor een afdeeling in Zeeland, of drie afdeelingen, zooals het bestuur eigenlijk meent, waarover spr. aan mr. de Jong, uit Dordrecht, het woord geeft. Mr. de Jong wees uitvoerig op de noodzakelijkheid van organiseeren. Het was daarom goed gezien, dat in 1920 tot oprichting der vereeniging van kerk voogden werd overgegaan. Eén of meer afdeelingen in elke pro vincie is daartoe van het grootste be lang. In Friesland b.v. zal men een be paald geval heel anders zien, dan in Zeeland, en daarom dienen de vraag stukken eerst in de afdeelingen behan deld te worden. Spr. bepleit verder het krachtig maken dezer organisatie, naast de andere reeds in de kerk bestaande, omdat de kerkvoogden andeils zullen worden weggeorganiseerd. Spr. noemt verder te behartigen kwesties als de reeds genoemde pacht- regeling, onderhond der kerk, restaura tie, subsidiën, vergoedingen personeel, hoofdelijken omslag, aanslagen raad van beheer, regeling administratie, stand punt tegenover predikant, verhuring zit plaatsen, orgelbouw, het vraagstuk der steekpenningen, enz. En om die vraag stukken op te lossen is de ver. van kerk voogdijen gest'cht. Onze kerk kent nu eenmaal, aldus spr., het historisch gegroeide verschil tusschen beheer en bestuur. Het beheer wordt wel eens het hart, het bestuur het hoofd genoemd. Kerkeraad en kerk voogdij dienen echter in nauw verband samen te werken en ook hier heeft de ver. een taak. Er wordt verder ook nog gedacht aan oprichting van een kerke lijke bank. Spr. wil nóg een punt noemen, het re glement voor de predikanten tractemen- ten. De wettelijkheid er van is een uit gemaakte zaak, maar toch zijn wij er niet tevreden over, omdat de raad van beheer, ondanks deze crisistijden, de aanslagen geleidelijk verhoogd. Tenslotte wijst spr. er op, dat de vereeniging ech ter niets te maken heeft met het stand punt dat men inneemt tegenover den raad van beheer. Het lidmaatschap ver plicht tot niets. In verband hiermede noemt spr. nog het bezwaar van vele spraak werd rondverteld en verschil lenden gingen weg, teleurgesteld omdat het blijkbaar geen moordgeval was. In de coupé klonk een scherp tikken en dan nog een. De grijsharige man had een paar opnamen met bliksemlicht ge daan. Daarna wiselde hij enkele woor den met den dokter, die daarop hardop ten antwoord gaf: Ik kan geen uitwendige teekenen van geweld vinden, zoodat ik niet zeg gen kan, of u goed doet met dien heer in voorloopige bewaring te nemen of niet. Ik zou liever een vollediger onder zoek in het goSderenlokaal doen. Er werd een baar gebracht en onder een laken werd het lijk van den vreem deling weggebracht. De grijze man bleef onopvallend in de buurt van Thornton en volgde hem naar de wachtkamer, ter wijl ondertusschen de dokter in het naastgelegen lokaal zijn onderzoek be gon. Het duurde ongelooflijk lang voor dat hij terug kwam om den uitslag te vertellen. Geen enkel teeken van geweld is te vinden. Naar mijn meening is die man aan hartkramp gestorven. Het is een wonder, dat dit al niet jaren geleden gebeurd is. Hij was een heel sterke drin ker, Maar bij het gerechterlijk onder zoek zal het getuigenis van dien heer daar wel van belang zijn, Sanders, zoo dat je dus goed doet met hem in contact te blijven. (Wordl vervolgd.)

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3