RECHTZAXEN. KUNST EN WETENSGPP GEMENGD NIEUWS. DE HERDENKING VAN DEN DOOD VAN GUSTAV II ADOLF. aan Deventer, van Gelderland aan Zut- phen, van Utrecht aan Loosdrecht, van Noord-Holland aan Amstelveen, van Zuid- Holland aan Rotterdam en van Noord-Brabant aan Tilburg. Voorts zullen de nationale proefwed strijden hardrijden te Nieuwe-Niedorp, de eindwedstrijd van de proefwedstrijden te Schagen en de wedstrijden om de Groninger Reunisten-beker bij de Stu denten IJsclub Leiden worden gehou den. Voor de uitzending van hardrijders naar het buitenland wordt het bestuur volledige volmacht gegeven. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van den Amsterdam- schen sigarenwinkelier Van der V., die wegens het verkoopen van Sweepstake loten door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld is tot 3 boete. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak van C. van de E. te Gouda, die zijn zoontje had doen inschrijven op de openbare school te Gouda, maar door B. en W. geplaatst was op een andere school. De vader weigerde het kind naar die school te zenden en Van de E. vervolgd werd wegens overtreding der leerplichtwet. De kantonrechter te Gouda B. en W. onbevoegd achtend, sprak hem vrij. De rechtbank te Rotter dam veroordeelde verdachte tot 5 boe te. De Hooge Raad heeft het tegen deze uitspraak ingestelde cassatieberoep ver worpen. De proc,-generaal bij den Hoogen Raad conclusie nemende in een aanrij dingszaak, waarbij iemand op zoodanige roekelooze wijze met een auto gereden had onder de gemeente Staphorst, dat hij een voetgangster aanreed, die een blijvende verlamming heeft gekregen en deswege in hooger beroep door het Ge rechtshof te Arnhem tot een maand hechtenis werd veroordeeld, heeft als zijn oordeel uitgesproken, dat niet al leen deze straf veel te licht is, maar de rechterlijke macht in dergelijke gevallen in het algemeen lang niet zwaar genoeg straft. Richard Tauber niet opgetreden. In den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam zou Maandagavond de be kende zanger Richard Tauber optreden in Dreimadlerhaus. De zanger is echter niet verschenen, zoodat de voorstelling niet kon doorgaan. Naar de directie van den Hollandschen Schouwburg mededeelde, zijn er door een paar deurwaarders en ook door ad vocaten beslagen gelegd in den Schouw burg, naar het schijnt wegens verplich tingen, die de impressorio van den zan ger op zich had genomen. MINNENIJD. Zondagavond wan delde de ongeveer 20 jarige B. uit Voort- huijzen in gezelschap van zijn broer en een meisje uit Putten op een landweg in de nabijheid van Putten, Tusschen 10 en half elf werd hij onver hoeds aangevallen en met een mes in den rug gestoken. De vermoedelijke da der, de eveneens ongeveer 20-jarige H. In den vroegen morgen van den zes den November 1632 draaide een paard verschrikt en doelloos rond door den mist, die den ganschen dag over het jslagveld bij Lützen had gehangen en die nu in de schemering nog grauwer en dichter werd. Het zadeldek droeg de initialen van den Zweedschen koning, van Gustav II Adolf, in de manen kleefde geronnen bloed en overal waar het fiere ros als een schim in den ne vel opdoemde, begrepen de strijders, dat de koning gevallen was. Meer dan een maand later bereikte de treurma re de Zweedsche hoofdstad en diepe verslagenheid maakte zich van ieder meester, want Custav II Adolf was een goed vorst geweest, een vorst dien men beminde, al had men ook buitengewoon hooge belastingen moeten opbrengen, dien men hoogachtte al was hij vele door zijn hervormingen op allerlei ge bied ook onaangenaam geweest, 'n vorst wiens beteekenis men nog nauwelijks schatten kon. Nu drie eeuwen later, luisterde men aan het radiotoestel naar de redevoe ringen, die bij de herdenking van den dood van Gustav II Adolf op het slag veld bij Lützen gehouden werden; nu kwamen mannen uit de geheele protes- tantsche wereld naar Stockholm om in het Gustaviaansche grafkoor van de Riddarholmskerk de nagedachtenis van den beschermer van het protestantisme, wiens stoffelijk overschot daar rust in een marmeren sarcophaag, te eeren; nu brachten vertegenwoordigers van steden en scholen en instellingen, die door Gus tav II Adolf werden gesticht, een stille K. uit Putten is door de politie gear resteerd en gevankelijk naar Zwolle overgebracht. De getroffene is in levens gevaarlijken toestand overgebracht naar het ziekenhuis te Ermelo. De aanleiding tot dezen daad is min nenijd. INBRAAK IN HOTEL. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Roosendaal ingebroken in hotel „Neerlandia" op het Stationsplein al daar. Ontvreemd werden een hoeveel heid zilverwerk, biljartballen, een klok je, tafelzilver, enz. Geld is echter niet ontvreemd. Den volgenden morgen is 't gestolene, behalve het klokje, terugge vonden in een werkloods bij een in aanbouw zijnde woning in de omgeving. ECHTPAAR MET REVOLVER BE DREIGD. In den vroegen morgen van Zaterdag werd in café C. Baks, aan den Nispenschen weg te Roosendaal een overval gepleegd. Te circa half zes in den morgen werd vrouw B. wakker en zag zij in het slaap vertrek een schaduw. De vrouw wekte haar echtgenoot. De indringer hield hen echter dadelijk een revolver voor en dwong de vrouw het bed te verlaten en het geld en de sieraden uit de kastladen af te -geven. Alleen het geld een be drag van ongeveer 4 gulden werd door den onverlaat meegenomen. De dader is te Calmpthout in België gearresteerd. Het bleek een Spanjaard te zijn. De man heeft bekend. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN. Zondagochtend werd de ruim 70-jari- ge heer J. M. te Sliedrecht dood in zijn bed gevonden. Zijn echtgenoote ver keerde in bewusteloozen toestand. Bo vendien deden zich bij een 35-jarige dochter en een kleinzoon, die beiden bij de oude menschen in huis woonden, ver giftigingsverschijnselen voor. Een arts heeft tot dusver nog niet met zekerheid de oorzaak van de vergifti gingsverschijnselen kunnen vaststellen. De mogelijkheid bestaat, dat de ver giftiging het gevolg is van het eten van vergiftigde spijzen, doch het is niet uit gesloten, dat kolendampvergiftiging de schuld is. De toestand van de vrouw, die Zon dagmiddag weer tot bewustzijn is ge komen, is redelijk wel. De dochter en de kleinzoon zijn weer hersteld. DE HEVIGE GASONTPLOFFING TE ROTTERDAM Omtrent de gasont ploffing die Zaterdagochtend in pand No. 67 aan den Schiedamschen Singel te Rotterdam heeft plaats gehad, ver neemt V.D. nader: De bewoners van het pension, toebehoord aan de weduwe W. L. van Evelinge, gevestigd op de boven verdieping namen te ongeveer 10 uur een brandlucht waar. Zij konden echter op hun verdieping niets vinden, waarop zij de politie waarschuwden, wier onder zoek evenmin resultaat opleverde. Om posthume hulde aan den grooten koning. Bisschoppen en Burgemeesters, predi kanten en rectoren, geleerden en mili tairen liep in den langen stoet, die van één uur 's middags tot laat in den avond van den driehonderdsten jaardag van het het sterven van Gustav Adolf door de oude Riddarholmskerk trok. Daar waren studenten met hun witte petten en hun groote witte corpsvlaggen, die eer biedig salueerden bij het passeeren van het met kaarsen verlichte en met kran sen en slingers van dennegroen getooi de grafkoor; daar waren in kleurige uni formen officieren van Schotsche regi menten, die in den slag bij Lützen onder het bevel van Gustav II Adolf stonden; daar waren padvinders van het Leger des Heils en groote colonnes van vrou welijke landstormers, troepen schoolkin deren en vele leden van kerkelijke ver- eenigingen, en daar waren ten slotte ook tienduizenden „gewone" menschen, die uren lang op de tochtige kaden van Rid- darholmen in de rij stonden, die telkens weer een paar meter verder mochten schuifelen om dan ten leste langs het graf van den „heldenkoning" te kunnen^ gaan.En dit eenvoudige défilé was wel het indrukwekkendste van de herden king van den dood van Gustav II Adolf in de Zweedsche hoofdstad. En terwijl daar de files van duizen den menschen langzaam door de don kere straten van Riddarholmen kropen, trok met daverende kopermuziek een geweldige fakkelstoet van het Slot naar het openluchtmuseum Skansen, waar telken jare op den zesden November bij een borstbeeld van Gustav Adolf een zanghulde wordt gebracht. Officieren droegen oude, halfversleten vaandels, die den slag bij Lützen nog hebben mee gemaakt; studenten marcheerden ach- half vier werd een slag vernomen, tenge volge waarvan de ruiten aan de voorzij de in het pand werden vernield. Vlak hierop volgde een tweede heel zware slag, waarbij de meubelzaak van de fir ma C. Hermex in een ruine werd her schapen. De voor het pand staande 52-jarige nachtwaker C. J. Spaan, werd licht aan het gelaat gewond. De agent J. Rijder kreeg een wonde aan het hoofd, de agent Schikhof werd aan het gelaat ge wond. Een hoofdcontroleur van den nachtveiligheidsdienst en 'n controleur werden beiden aan hoofd en handen ge wond. Aan de achterzijde van het pand waar twee majoors van de politie een onder zoek instelden, was de toestand ernsti ger. Men vond hier den majoor J. Boel houwer met een ernstige hoofdwond en een wonde aan de handen. Vlak bij den stukgeslagen achterge vel vond men in den tuin onder een boom liggen den 37-jarigen majoor van politie B. Hagoort een zware bint lag over den man heen. Vlak bij hem sloe gen de vlammen van den brand, die na de ontploffing was ontstaan, uit. Majoor Hagoort werd naar het ziekenhuis ver voerd zijn toestand was hopeloos. Bei de beenen waren hem op verschillende plaatsen gebroken, terwijl hij aan hals en hoofd verwondingen had opgeloopen. Na een uur is overleden. De korte maar feilen brand heeft de brandweer spoedig gebluscht. In den winkel is alles vernield. De achtergevel is tot de eerste etage geheel weggesla gen. De bewoners van het pension, die zich in verband met de gas- en brandlucht niet naar bed hadden begeven, hebben geen noemenswaardig letsel bekomen. In het pension werden deuren en tus- schenschotten weggeslagen. Een groote verzameling antiek porcelein ging geheel aan scherven. Omtrent de oorzaak van de ontplof fing kon nog niets met zekerheid worden gezegd. Het pand is ontruimd. EEN KOENE REDDING. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de 23-jarige wielrijder W. v. L. in het water aan den Z. O. Buitensingel te Den Haag gereden, toen hij voor een pas- seerend voertuig moest uitwijken. Hij werd gered door den 37-jarigen chef monteur Th. A. A., die gekleed te wa ter sprong en hem in zinkenden toestand wist te grijpen. Beiden hebben geen let sel bekomen. WAARSCHUWING. - De commissa ris van politie der afdeeling B te V Gravenhage vestigt de aandacht op het Arbe'ds-Leger des Heils-brigade, geves tigd te 's-G ravénhage, Zorgvliet- straat no. 286. Vanwege genoemd arbeidsleger wor den gelden ingezameld, waarbij de in druk wordt gewekt, dat deze gelden ten bate van het Leger des Heils, stichter William Booth, hoofdkwartier Prinse gracht 57 te 's-Gravenhage zijn. Meergenoemd Arbeids-Leger des Heils- brigade heeft evenwel niets met het Le ger des Heils, stichter William Booth, uitstaande. TWEE ETAGES UITGEBRAND. ïn het perceel Bilderdijkstraat te A m- sterdam, hoek de Ciercqstraat brak Zaterdagavond brand uit op de tweede étage, doordat kortsluiting was ont staan. Het vuur woedde in een zijkamer tje, sloeg over naar het trappenhuis en vandaar naar de derde verdieping. De bewoonster der tweede étage, de ter hun blanke vlaggen; troepen van het garnizoen, die de godsdienstoefening op de binnenplaats van het slot hadden bij gewoond, trokken langs in strammen pas en aan beide zijden van den weg dien de stoet volgde, verdrong zich een enorme menschenmenigte. De politie, die op zoo'n groote be langstelling niet gerekend had, moest het verkeer door de binnenstad vrijwel stop zetten. Trams en taxi's versper den de zijstraten, autobussen raakten vast tusschen de menigte, hier en daar ontstond een hevig gedrang en het is slechts aan de kalmte en de ordelijk heid van de hoofdstedelingen te dan ken, dat de zaak niet geheel in de war liep. Op Gustav Adolfstorg, waar de rosse schijn van flambouwen het rui terstandbeeld van den „heldenkoning" belichtte en het muziekcorps van Svea Lijfgarde op het bordes van de Opera oude marschen uit den dertigjarigen oorlog speelde, was het voorbijtrekken van den stoet een schouwspel om nim mer te vergeten. De breede sobere gevel van het koninklijke slot baadde in het felle licht van tientallen schijnwer pers; langs de opritten brandden vet potten en daarvóór, over Norrbro, trok de stoet met de tallooze fakkels als een stroom van hoog oplaaiend vuur, die langzaam zijn weg zocht, om de Opera heen, door Kungstradgarden, waar de menschen op de fontein en in de lan taarnpalen geklommen waren, en dan 'n smalle straat in, verder naar Skansen, waar over de hoogten de warme gloed was van vele brandende teertonnen. Op de bruggen en langs de kaden waren duizenden flambouwen geplaatst, ban ken en kantoorpaleizen waren met electrische lampjes geïllumineerd, de vergulde top van den Stadhuistoren wed. V., nam met haar zoon ijlings de vlucht langs de trap naar beneden. De familie S., die de derde étage bewoon de, zag zich den pas door het vuur afge- sneden zij vond via de waranda en 'n plat1 onderdak bij de buren. Een bejaard echtpaar, dat op een hoog woonde werd door burgers in veiligheid gebracht. De brandweer bluschte het vuur, dat uit de tweede en derde verdieping naar buiten sloeg met vier stralen, de beide étages1 brandden geheel uit. SPEELHOL. De politie van het bu reau Raampoort te Amsterdam was er van op de hoogte, dat er in de Ege lantierstraat in perceel 222 een gokge- legenheid gevestigd was. Verschillende personen waren hier niet onbelangrijke bedragen aan geld kwijt geraakt en ook waren er klachten van vrouwen bij de politie binnengekomen, over het verspe len van het dikwijls zoo zuur verdiende weekgeld van haar mannen. Gedurende geruimen tijd werd het bewuste huis goed geobserveerd, hetgeen gezien de smalle straat dikwijls met moeilijkheden voor de aangewezen politiemannen ge paard ging. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur had men de zekerheid, dat er toen een twintigtal personen in het pand aanwe zig was en besloot de politie een einde aan dit beruchte gokhuis te maken. Met een grooten politieauto werd snel naar het huis gereden. Onverwacht ver scheen de wagen voor de deur, de agen ten sprongen er uit en drongen met de inspecteurs naar binnen. Het succes was volledig; in een achterlokaal trof men twintigtal mannen van verschillende leef tijden aan, die bezig waren met gokken. Kaarten en geld lagen op tafel. Ook con stateerde men drankwetovertreding. In groepen werden de aanwezige personen onder streng toezicht der politie-auto naar het bureau Raampoort overge bracht. Kaarten, geld en drank werden eveneens in beslag genomen. De eige naar van het speelhol was aanwezig en werd eveneens naar het bureau overge bracht. De verschillende personen wer den hier gefouilleerd, er waren er bij, d e groote bedragen aan geld bij zich hadden; een niet minder dan 1100. liet verhooren van de overtreders nam den geheelen avond in beslag. DE „P. C. HOOFT" Maandagmorgen heeft men bij het varen om het wrak van de „P. C. Hooft" geconstateerd, dat de plaat, die voor de breek aan bakboordzijde van het schip was aangebracht, op één plaats was los geraakt. Er zijn onmiddellijk maatrege len genomen om deze plaat weer te bevestigen. Gevaar dat brandende olie op het wa ter zal komen bestaat echter niet. In het wrak bevindt zich thans, naar het schijnt, nog slechts weinig vuur. In den loop van den dag zal de brand weer nogmaals een poging doen de laat ste resten van het vuur te dooven. De brand zal dan ruim een week hebben geduurd. TREURIG ONGELUK. Op het Sta tionsplein te Leiden is Vrijdagavond laat, bij de ontvangst van eerste jaarst.u- denten van het Leidsche Studentencorps die per autobus uit Noordwijk kwamen, de 20-jarige student A. K. uit Bussum uitgegleden en onder de autobus ter- recht gekomen. Een der wielen ging over hem heen en met zeer ernstige inwendi ge kneuzingen is hij in zorgwekkenden toestand naar 't Diaconessenziekenhuis overgebracht. schitterde tegen de donkere lucht en over den prachtigen ouden gevel van het Ridderhuis speelde 't rosse schijnsel van groote open vuren. Dat alles gaf ontegenzegglijk feeststemming, een stemming, die nog verhoogd werd door het geschreeuw van de mannen met warme worstjes en vaii de juffrouwen met kleurige luchtballonnetjes, die bei den zeer goede zaken deden. Op den vreemdeling, die toevallig naar Stock holm kwam, zou dit misschien 'n vreem den indruk gemaakt hebben, maar wie het Zweedsche volk zoo'n beetje kent, verwondert er zich niet meer over. In Gothenburg eet men trouwens elk jaar op zes November taartjes met een meer of minder onbeholpen afbeelding van Gustav II Adolf in suiker er op. Maar we mogen niet vergeten, dat die fakkelstoet en die verlichting sléchts 'n onderdeel uitmaakten van het uitgebrei de programma voor de herdenking van den dood van Gustav II Adolf, al zal dit deel door zijn bekorende sprook jes achtige pracht ook het langst in de herinnering blijven. Zoo was er in de oude Riddarholmskerk 's morgens een godsdienstoefening, die door den Ko ning, prinses Ingrid, de prinsen Bertil, Carl en Wilhelm, vele civiele en mili taire autoriteiten en tal van afgevaar digden uit binnen- en buitenland werd bijgewoond. In de andere kerken wer den 's morgens en 's avonds diensten gehouden, waarvoor de belangstelling zoo groot was, dat velen geen plaats konden krijgen. In de groote hal van Nordiska Museet, waar sedert eenige maanden een belangwekkende cultuur historische Gustav Adolf-tentoonstelling is ingericht, werd de treurmuziek, die Andreas Düben in 1634 componeerde voor de plechtige bijzetting van het stof- EEN INBREKER GEVAT. De re- cherche te N ij m e g e n heeft aangehou den zekeren K., 'n Duitscher, die in het bezit was van verschillende zilveren voorwerpen, die indertijd zijn ontvreemd bij inbraken op den Kwakkenberg te Nij megen. De recherche meent hiermede den pleger dezer inbraken gevat te heb ben. AAN BRANDWONDEN BEZWE KEN. De 31-jarige arbeider Th. van M., die een week geleden op het hoog- overterrein et IJ m u i d e n in en put met heet water geraakte en daardoor ernstige brandwonden bekwam, is aan de gevolgen overleden. DOOD ACHTER HET AUTO STUUR. Een autobestuurder vond Zaterdagmorgen op den weg nabij Groot Schermer een auto midden op den weg staan. Toen hij ging kijken wat de oorzaak kon wezen, dat deze auto niet uitweek, vond hij naar de N.R.Crt. meldt, achter het stuur den heer dr. Van L., arts in De Rijp» die bleek te zijn overleden. Een beroerte heeft een eind aan zijn leven gemaakt. PANIEK IN DE HUISBIOSCÖOP. Zondagavond werd bij een familie te Bussum een voorstelling gegeven met een huisbioscoop, toen eensklaps een film vlam vatte. De hoog opslaande vlam maakte op een der aanwezigen zoo'n in druk, dat hij door een panischen schrik bevangen den kortsten weg naar buiten nam en door de ruiten sprong. De vluchteling werd door het glas ge wond en moest, evenals de man en vrouw des huizes, die brandwonden hadden opgeloopen, worden verbonden. Een kindje van 2 jaar kreeg zoo ernstige brandwonden, dat het naar de Majella- stichting moest worden gebracht. 101M JAAR. Zaterdag j.I. werd te Steenbergen op het kerkhof der Ned. Herv. gemeente begraven de heer Corns. J. Braber, die den leeftijd van plm, 101H jaar had bereikt. KIND OVERREDEN. De vrachtrij der W, wilde te Vroomshoop een boerenwagen passeeren, toen plotseling het 5-jarig zoontje van den brandstoffen- handelaar N. achter de wagen vandaan kwam en door de vrachtauto werd ge grepen. Het kind was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. WAPENSMOKKEL. Een zekere W. H. uit S i 11 a r d is Zondagavond in de nabijheid van Dusseldorf gearresteerd. Hij trachtte in zijn auto 88 revolvers en 500 patronen, die hij uit Limburg had meegenomen, in Duitschland binnen te smokkelen. VERDUISTERING. Men meldt ons uit Utrecht: De politie te Utrecht heeft een commissionair te dier stede die volgens een bij de politie ingekomen mededeeling, effecten ter waarde van 8100 en geld voor een bedrag van 4400 zou hebben verduisterd, in verze kerde bewaring gesteld. Volgens den aangehoudene is er geen sprake van verduistering, aangezien hij tot de ge wraakte transacties gemachtigd was. De politie zoekt dit nu uit. INBRAAK. Zondagnacht is te N ij- m e g e n ingebroken bij de wed. K. Er werd een klein bedrag aan geld gesto len, benevens verschillende gouden en zilveren voorwerpen. De dader is nog onbekend. felijk overschot van Gustav Adolf, en die sedert dien nimmer meer is ge speeld, ten gehoore gebracht. En in de Opera werd 's avonds een galavoorstel ling gegeven van het voor deze gelegen heid geschreven feestspel „Vi" van Lud- vig Nordstrom, waarin in een twintigtal tafereelen episodes uit het leven van Gustav II Adolf ten «tooneele werden gebracht. Een belangrijk deel van de herden king was echter naar Uppsala verlegd. Gustav Adolf heeft in het begin van de zeventiende eeuw de oude universiteit van dit stadje zoo rijkelijk met aardsche goederen begiftigd, dat zij thans waar schijnlijk de rijkste academie van Euro pa is. Om den schenker te gedenken heeft men een zestigtal geleerden uit binnen- en buitenland tot eere-doctor gepromoveerd o.a. ook onzen land genoot prof. jhr. dr. W. J. M. van Eysin- ga en deze promotie heeft Zaterdag op de gebruikelijke wijze plaats gehad. Leden van het koninklijk huis en van de regeering waren er bij tegenwoordig, er werden schoone toespraken in het latijn gehouden, de eere-doctoren ont vingen een voor een hun doctorsbul en kregen den doctorshoed of een kleinen lauwerkrans op het hoofd gedrukt en telkenmale dreunden buiten de kannon- schoten, meer dan eens begeleid door het springen van ruiten in het universi teitsgebouw en door hartelijk applaus. Maar zelden zal bij een promotie het applaus zoo hartelijk en welgemeend geweest zijn als toen de vroegere rails legger Fabian Mansson en de bijna 80- jarige boer Patrik Peterson, die onder scheidenlijk naam gemaakt hebben door geschiedkundige studiën en door dia lectonderzoek den lauwerkrans ontvin- gen. Stockholm. Bertil J.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 5