KEES HELDER BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURG. Ons werk en onze prijzen passen zich steeds aan bij de eischen des tijds. FOTOGRAAF Middelburg Lange Delft VLISSINGEN. Vlissingen Bellamypark GOES. WEER EN WIND. WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. GOESCHE i COllRHVr Dagblad Abonnementsprijs 2.30 per kwartaal (Buiten Goes plus 20 ct. voor expeditie). Weekabonnementen in Goes 18 cent per week. De advertentieprijs is voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Familieberichten en dankbetuigingen: ran 17 regels 2.10; elke regel Lange St. Pieterstraat, Middelburg meer 30 cent. ln de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits'J"*' Kantoor voor GOES Turfkade, telefoon no. 17. drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën. tot niet meer dan 6 tegeB Middelburg, Redactie tel. 269; Administratie teL 139. opgenomen a 75 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brievena» Postcheque- en girorekening 43255. „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer» 5 No. 187. Twee Bladen. DINSDAG 22 NOVEMBER 1932. Eerste Blad. 119e Jaargang. UITBETALING RIJKSVERGOEDING T. B. V. VERBOUWERS VAN SUIKERBIETEN. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft op de vragen van ds. G. H. Kersten, lid van de Tweede Ka mer, betreffende uitbetaling der rijksver goeding ten behoeve van de verbouwers van suikerbieten over de geheele op brengst van het aantal ha, dat voor be zaaiing was toegestaan, geantwoord: „Het is mij bekend, dat de opbrengst van suikerbieten dit jaar de verwachtin gen overtreft. Het was mij niet bekend, dat er dientengevolge ongerustheid heerscht bij vele landbouwers, o.a. op Flakkee, over de uitbetaling der garan- tiegelden. „Zoodanige ongerustheid is geheel on gegrond, daar de garantie-uitkeeringen zullen geschieden overeenkomstig het destijds vastgestelde en aan het oordeel der volksvertegenwoordiging onderwor pen plan van uitvoering. Niet deze onge rustheid, doch de huidige zeer lage sui kerprijs is de oorzaak, dat de prijs per 1000 kg bieten zeer laag is". WERKLOOZEN BIJ DE WERKVER SCHAFFING. De minister van binnenlandsche zaken heeft tot de gemeentebesturen een schrij ven gericht, waarin hij zegt, dat nu ver schillende tewerkgestelde arbeiders we der recht krijgen op uitkeering uit de werkloozenkas, de vraag rijst, hoe gehan deld moet worden ten aanzien van hen, die om de andere week, of éénmaal in de drie weken enz. dus niet ononderbro ken mogen worden tewerkgesteld. Deze niet regelmatige tewerkstelling van de hierboven bedoelde personen houdt verband met de gezinsinkomsten. Wanneer de arbeider in de weken, dat hij niet voor plaatsing in aanmerking komt, uitkeering uit de werkloozenkas ontvangt, wijzigt zich eveneens het ge zinsinkomen en moet derhalve tevens de mate van tewerkstelling veranderl worden. De kasuitkeering mag bij de beoor deeling niet verwaarloosd worden; er dient ten volle rekening mede te worden gehouden. Wanneer derhalve een te werkgestelde arbeider in de tusschenwe- ken, waarin hij niet bij de werkverschaf fing is geplaatst, kasuitkeering ontvangt, dient tijdelijk zijn plaatsing bij de werk verschaffing te worden beëindigd. DE TUINBOUW ONDER DE CRISIS PACHTWET. Zooals men weel, heeft die Hooge Raad verleden week beslist, dat de tuinbouw, althans een gedeelte daarvan niet valt onder de crisispachtwet. De heeren Loerakker en Van de Bilt hebben zich daarop terstond over deze aangelegenheid mei schriftelijke vragen gewend tot de ministers van Justitie en. Economische Zaken en Arbeid. Deze deelten nu in hun antwoord mede, dat een wetsontwerp tol wijzi ging van de Crisispachtwet, waarin de kwestie in dezen zin wordt geregeld dat de wet ook den tuinbouw zal be treffen, hun départementen reeds ver laten heeft. DE KORTING OP DE SALARISSEN. De Vereenigingsraad van de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren heeft in zijn te Amsterdam gehouden vergadering heeft in groote meerderheid het beleid van het bestuur goedgekeurd, om zich aan te sluiten bij de in het centraal over leg vertegenwoordigde organisaties, die met de regeering in onderhandeling zijn getreden over de korting, hoewel zeer teleurgesteld door de h, i. weinig tege moetkomende houding van de regeering tegenover de pogingen van de organisa ties om tot overeenstemming te komen, en hoewel het standpunt handhavend, dat voldoende grond voor verdere kor fing op de reeds lage bezoldiging van het hooger rijkspersoneel ontbreekt DE KORTING AAN DE GEMEENTEN OP DE UITKEERINGEN UIT HET GEMEENTEFONDS. Zooals bekend, is bij de wet van 18 Maart 1932 bepaald, dat in elk der jaren 1932-'33, 1933-'34 en 1934-'35 de uit keering ui-t het gemeentefonds aan iedere gemeente te doen verminderd wordt met 3 pet. van het bedrag der door of van wege het gemeentebestuur vastgestelde wedden en loonen over 1931 van het per soneel in vasten dienst der gemeente. Volgens een van de bepalingen dezer wet geldt genoemde korting niet voor gemeenten met 5000 of meer inwoners, ten aanzien waarvan door de Kroon na het inzenden van de noodige gege vens door die gemeenten welke daarop aanspraak wenschen te maken is ver klaard, dat het gemiddeld peil der wed den en loonen, inbegrepen het verhaal der pensioenbijdragen, niet voor verla ging in aanmerking komt, voor zoover de gemeente overigens aan de voorwaar de voldoet, dat zij, hoewel bij de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelas ting geen gebruik is gemaakt van de be voegdheid, verleend in art. 283 der ge meentewet, en de overige belastingen tot redelijke bedragen zijn opgevoerd, er niet in slaagt de begrooting sluitend te ma ken zonder het heffen van meer dan 40 opcenten op de gemeentefondsbelasting. Van de gemeenten, welke hiervoren bedoelde gegevens hebben ingezonden, heeft de Kroon de in deze bepaling ver melde verklaring afgegeven. EEN GENEESKUNDIGE INSPECTIE. Bij Kon. besluit is bepaald, dat met ingang van 1 Jan. 1933 de dienst, welke in het bijzonder is belast met de hand having, van de wettelijke bepalingen betreffende de besmettelijke ziekten en de dienst, welke is belast met de zaken, rakende de hygiëne van het kind en de bestrijding van de tu berculose en de geslachtsziekten, wor den samengevoegd als een geneeskun dige inspectie. Aan het hoofd van de geneeskundige inspectie wordt ge plaatst de hoofdinspecteur van de volks gezondheid R. Eijkel, arts. Bij de in spectie wordt werkzaam gesteld de in specteur van de volksgezondheid J. G. Bantjes voor Noord-Brabant en Zee land. Bij K011. besluit is benoemd! Loi ridder in de Orde van Oranje Nassau G. J. M. Couvée, voorzitter van den Kou. Ned. Scbaatsenrijdersbond te U l r e e .'11. De heer W. H. Vliegen, lid van de Tweede Kamer en Voorzitter van de Sociaal Democratische gemeenteraads fractie te Den Haag heeft zijn 70sten verjaardag in huiseiijken kring gevierd. Een algemeene huldiging is uitgesteld tot het volgend jaar, wanneer hij 50 jaar actief aan de soc. democratische bewe ging zal hebben deelgenomen. Bij Kon. besluit is aan K. J. W. Bernet Kempers, directeur der regis tratie en domeinen te 's-Gravenhage, voordien alhier, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst on der dankbetuiging voor de vele door hem aan den lande bewezen diensten en met bepaling, dat het ontslag zal ingaan 1 Mei 193X ln aansluiting op het reeds mede gedeelde wordt bericht, dat de Woens dagmorgen hier te lande arriveerende boottrein met post en passagiers in aan sluiting op het m.s. Marnix van St. Al- degonde tengevolge van de sterke be zetting te Bazel in twee gedeelten zal worden gesplitst, welke respectievelijk via Zevenaar en Nijmegen zullen reizen. Beide treinen komen te Arnhem samen en worden met tusschenruimten van plm. 3 minuten na elkaar via Utrecht naar Den Haag doorgevoerd. De Drentsche en Groninger Boe renbonden hebben een adres gezonden aan den minister van economische za ken en arbeid, waarbij adressanten er op aandringen: le. den toeslag op de aardappelen te verhoogen tot een peil, hoog genoeg, om de productiekosten te dekken; 2. den roggeverbouw zoodanig te steu nen, dat deze verbouw loonend kan zijn. De „Staatscourant" van gister avond bevat een Koninklijk besluit waarbij de invoer van metaaldraad gloeilampen met ingang van morgen wordt gecontingenteerd. De invoer wordt voor drie maanden te rekenen vanaf 1 November, beperkt tot 100 pCt. van den gemiddelden in voer per drie maanden in 1930 en 1931. Achilles 10 jaar. In verband met het 10-jarig bestaan van de Gymnastiekvereeniging Achil les op 15 Febr. a.s. heeft zich een feestcommissie gevormd, bestaande uit 15 dames en heeren. Voorzitter is de heer J. J. Kerkmeijer, secretaris P. C. de Hamer, Seissingel. Ieder geheim komt aan het licht, elke misdaad wordt gestraft, elke deugd beloond, alle kwaad hersteld, stil-weg en onafwijsbaar. Ontvangsten Plaatselijk Crisis-Co mité van 14 tot en met 19 Nov.: Wekelijksche collecte 112.32, we- kelijksche bijdrage Gymnasium 1.99. Het gironummer van den penning meester is 188020. Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen op 11 en 18 Nov. j.L: Wekelijksche bijdrage Fa. Schulte Thieme 2.63. Kerstgave. De Middelburgsche Bestuurdersbond heeft zich met een adres tot den ge meenteraad gewend met beleefd doch dringend verzoek te besluiten om aan werklooze gehuwde en ongehuwde kost winners in de week van 19 tot 24 Dec. een extra uitkeering, gelijk aan 25 pet. van de kas- of steunuitkeering te doen als Kerstgave en deze Kerstgave even eens te verstrekken aan hen, die in de werkverschaffing werken, daar het loon van dezen ongeveer gelijk is aan het steunbedrag, dat zij bij niet werken zouden ontvangen. Het bestuur heeft de verwachting, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken evenals vorig jaar, bereid zal zijn voor deze extra uitkeering een bij drage te verstrekken. De op 21 Nov. 1.1. gehouden Win- tercollecte voor de Nederduitsche Her vormde Diaconie heeft opgebracht f 1499.85. Jongere Vredes Actie. In Sociëteit „St. Joris" sprak gister avond voor een kle'- e schare toehoor ders de heer Cor. Huisman voor de af- deeling Walcheren van de Jongeren Vredes Actie over „Wij jongeren stellen ons tegenover het militairisme". Spreker begon met er op te wijzen dat ieder wel voor den vrede is, maar ondanks dat heeft in 19141918 een wereldoorlog gewoed en ook nu weer is er een oplevend chauvinisme, dat den weg baant voor een nieuwen strijd. Over al neemt de spanning toe en hoewel de crisis de wereld teistert, worden er mil- lioenen aan bewapening uitgegeven; ook in Nederland. De bewapeningsindustrie kent geen werkloosheid; hetgeen spr. met voorbeelden toelicht. Ondanks Versailles met z'n vele belof ten, gaat alles op den ouden weg voort en alleen de georganiseerde Vredesbe weging kan nog als tegenkracht werken. Spr. becritiseert daarna het Insti tuut en resultaat van den Volkenbond, die z. i. door de regeeringen en niet door het volk zelf gesteund wordt. De volke ren moeten met klem eischen stellen. Na 6 maanden confereeren is niets van beperking van bewapening gebleken. Daarom moet ieder directen steun wei geren aan eiken vorm van bewapening en oorlogsvoorbereiding. Met voorbeelden toont spr. aan hoe de bloedige Internationale der Wapenfa brikanten werkt. Hij wijst er op dat ook Nederland niet achter blijft. Fokker ad verteert dat aan 28 landen vliegtuigen geleverd worden voor „defensie"-doel- einden. Nationale ontwapening is een eisch, omdat bewapening als consequen tie, oorlog heeft. De Vredesbeweging stijgt gelukkig; plm. 35.000 leden tellen de diverse organisaties ongeacht nog de politieke groepen die ontwapening voor staan. Het is ieders taak, en voor een Christen in het bijzonder, om deze rijen te ver sterken. Wanneer, zegt spr. zal de Christelijke kerk gaan inzien dat iedere oorlog in strijd is met Gods wil? Er is gelukkig een kentering. Steeds meer voorgangers van verschillende kerkge nootschappen sluiten zich aan bij „Kerk en Vrede", Spreker doet een dringend beroep op de jonge menschen van nu, en zegt dat zij mede verantwoordelijk zijn aan de vervulling van de plannen die overal worden voorbereid om een nieuwen, al- les-verwoestenden oorlog te ontketenen. Er is crisis. Er is geen geld en geen brood. De lokstem van fascisme en na tionalisme dreigt menigeen te verstrik ken. Laat men daarvoor oppassen. Men moet zich klaarmaken voor doelbewusten vredesstrijd. De Jongeren Vredes Actie vormt, ondanks verschillen van politieke en godsdienstige inzichten der leden, één front tegen den oorlog. Zóó alleeen kunnen we den vredeswil omzetten in een daad, aldus eindigt spre ker. De ziekenhuisverpleging. Gisteravond vergaderde de Vereeni- ging voor Ziekenhuisverpleging in het Concertgebouw ter behandeling van het voorstel om op 1 Januari a.s. de ver- eeniging te ontbinden en de leden ge zamenlijk te doen inschrijven als lid der te vormen afdeeling Vlissingen van de Vereeniging „Ziekenhuisverpleging op Walcheren" gevestigd te Middelburg. Ruim 200 der meerderjarige leden hadden aan den oproep tot de vergade ring voldaan. De voorzitter, dr. A, Staverman, ver dedigde in den breede en met klem het voorstel van het bestuur. Voor de oppositie voerden o.a. het woord de heeren Harts, van Oorschot en Rorije. De tweede had in het bestuur ook reeds zijn stem „tegen" doen hooren. Na uitvoerige discussies verklaarden zich 134 leden voor en 72 tegen het be stuursvoorstel, waardoor dit verworpen was, omdat volgens de statuten drie kwart voor moest zijn dus i.e. 155 der aanwezigen. Het bestuur zag in deze uitspraak aanleiding zijn mandaat neer te leggen, met uitzondering van den heer van Oorschot. De samensmelting der vereenigingen is dus nog lang niet zeker en is dit on derdeel der reorganisatie van de Zieken huisverpleging nog niet voor elkaar. Het aantal werkloozen alhier steeg voor het eerst tot boven de 1200 en bedraagt 1204, van wie 109 bij de werk verschaffing te werk zijn gesteld. (Ingez. Med.) Zoowel vóór als na de' pauze werden eenige gedichten voorgedragen, terwijl van de gelegenheid om vragen te stellen door enkele aanwezigen gebruik werd gemaakt. Comité behoud Garnizoen. Het Comité tot behoud van het Gar nizoen, dat nu reeds jaren met kracht heeft gewerkt voor het doel, waarvoor het is opgericht en verleden keek zijn arbeid met groot succes zag bekroond, al zal het zelf erkennen, dat het niet geheel alleen dit heeft bereikt; besloot in haar bijeenkomst zich niet ontbon den te beschouwen, doch ook in de toe komst diligent te blijven. Naar aanleiding van de actie van den slagersgezellenbond, verzoekt de betrokken slagerspatroon ons nog te be richten, dat de man, wien 7.50 loon plus de volle kost geoffreerd was, geen volslagen vakman is. Van andere zijde vernemen wij, dat het loon desalniette min te laag was, o.a, wijl de betrcfkke- ne geen volledige inwoning zou genie ten. Aangezien het ons niet om de perso nen, maar alleen om het geval te doen is, nemen wij, de zaak o.i. nu voldoen de toegelicht zijnde, geen verdere be richten hier omtrent meer op. De eerste toondag. Deze eerste toondag belooft, als we dit schrijven (s* morgens tien uur), voor Goes een drukke dag te worden. Het weer is beter dan het in weken was. Zelfs schijnt de zon! De kooplie den zijn druk bezig him kramen te schikken en van verschillende zijden zien we vee naar de veemarkt drijven. Ook de exploitanten der vermake lijkheden gaan hun zaken openen en voor een gebakkraam staan de cliënten reeds met een wafel of oliebol in de hand. Mogelijk wordt het niet alleen een drukke, maar ook weer eens een,,goe de" dag voor de ganzestad. Middelburg 22-XI-'32 Maandag: hoog ste luchttemperatuur 9 C; (48 F); laagste 4,4 °C (40 F.) Heden 9 h: 4.9 °C; 12 h: 7.9 °C. 0.8 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand 762 mm; laagste 758 mm. Hoogste barometerstand 769.3 mm te La Coruna; laagste 718.0 mm te Aku- reyri. VerwscMïflg tot JViorg* -'- Matige tijdelijk krachtige Z. tot W, wind, zwaar bewolkt tot betrokken met regen, later opklarend, aanvankelijk veel zachter. Zon op: 7 h 35; onder 15 h 57. Licht op: 16 h 27. Maan onder; 13 h 27. N.M.: 28 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissiagen Westkapelle is 28 min. en Domburg 73 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Nov, Hoogwater. Di. 22 7.21 20.15 Wo. 23 8.38 21.30 Do. 24 9.48 22.30 Hoog- en Laagwater te Nov. Hoogwater. Di. 22 9.00 21.44 Wo. 23 10.11 22.56 Do. 24 11.22 Laagwaier 1.13 14.05 2.36 15.23 3.50 16.30 Wemeldittu* Laagwater. 2.20 15.00 3.43 16.16 4.55 17.22 Een adres met 495 handteekenin- gen is bij het gemeentebestuur inge komen met bezwaren tegen de vestiging van een munitiebergplaats in de bom- vrije-kazerne, waarvoor defensie inge volge de hinderwet toestemming heeft verzocht. ARNEMUIDEN. Gistermorgen had de landbouwersknecht H. te Nieuw en St. Joosland, doordat hij te dicht aan den waterkant met zijn met suikerbieten geladen wagen op de kade kwam, het ongeluk, met zijn wagen in het kanaal te vallen. Daar er juist een bietenschip gemeerd lag, werd hij van den wagen tegen de reeling van het schip geslin gerd, waardoor het ijzerwerk ontzet werd en het houtwerk doormidden brak, terwijl ook een glasruit van de roef het moest ontgelden. Gelukkig kon hij zich aan het schip vasthouden, zoo dit niet het geval geweest was, dan was hij on der den wagen of tusschen wagen en schip geraakt, wat voor hem zeker zeer ernstige gevolgen zou hebben gehad. De paarden die zeer schichtig gewor den waren konden zich nog op den wal houden. Stoppen laatste trein. ARNEMUIDEN. De sneltrein no. 220 welke te 23.45 h te Middelburg aan komt, zal vanaf Maandag 21 November op tijdig verzoek reizigers uit laten stappen aan het station Arnemuiden, aankomst aldaar te 23.41 h. Deze regeling is een zeer goede voor de gemeente Arnemuiden, daar de in woners voorheen genoodzaakt waren vroeger huiswaarts te keeren of door te rijden naar Middelburg en vandaar op eigen reisgelegenheid naar Arnemuiden te gaan, terwijl men zoo juist deze ge meente gepasseerd was. COLIJNSPLAAT. Maandagavond hield het muziekgezelschap „Wilhelmina" al hier een algemeene vergadering onder leiding van den vice-voorzitter J. de Looff, Uit het jaarverslag bleek, dat de ver-

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1