ERZISCH TAPIJT k S9NNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURG. GOES. yUSSINGEN. WALCHEREN. GEBR. EVRENSAN - Bekende Firma Gebr. Evrenian. NOORD-BEVELAND. WEER EN mm. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D KORT ZEEUWSCH NIEUWS. (.OIMIII 1 COURANT Oaghlad Abonnementsprijs 2.30 per kwartaal (Buiten Goes plus 20 ct. not expeditie). Weekabonnementen in Goes 18 cent per week. De advertentieprijs is voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; not ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Kantoor voor GOES Turf kade, telefoon no. 17. Middelburg, Redactie tel. 269; Administratie teL 139. Postcheque- en girorekening 43255. Familieberichten en dankbetuigingen: van 1—7 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uÜ- drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën. tot niet meer dan 6 opgenomen 75 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven d „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers S camC No. 186. Twee Bladen. MAANDAG 21 NOVEMBER 1 932. Eerste Blad. 119e jaargang. GEEN SAMENVOEGING. Aan de gemeentebesturen van Mu ij ber gen Ossendïrechl, Woensdrecht en Put te is officieel kennis gegeven, dat de voorgenomen samenvoeging van die ge meente, thans niet doorgaat. NEDERLAND—EXPRESS. De speciale boottrein met post en pas sagiers in aansluiting op het irh s. Mar- nix van St. Aldegonde zal Dinsdagmor gen 22 Nov. om 10 h 20 min. van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmor gen 23 November om 7 h 05 te Zevenaar; 7 h 57 Arnhem; 8 h 48 Utrecht; 9 h 49 Den Haag SS.; 9 h 32 Amsterdam W. P.; 9 h 51 Amsterdam C.S. en 10 h Rot terdam Maas. VOLKENBOND EN VREDE. In de Zaterdag gehouden vergadering van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft de voorzitter Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek uitvoerig behan deld de kwestie van het constitutieve verband, dat er bestaat tusschen den Bond en de vredesverdragen. Een verband, dat daarin tot uitdruk king komt, dat de territoriale indeeling, die, als als uitkomst van den oorlog, met politieke bestemming in deze verdragen is belichaamd, in artikel 10 van het grondverdrag onder de hoede van den Volkenbond is gesteld. En wel in dien zin, dat de Bond geroepen is, dit systeem niet slechts te erkennen en te eerbiedi gen, maar ook tegen progressie te hand haven en te vrijwaren. Daarin wortelen, naar spr. meening, ook voor een groot deel de moeilijkhe den, die bij de behandeling van het ont- wapeningsvraagstuk worden ondervon den. „Moet nu, met 't oog op dit probleem de Volkenbond worden veroordeeld, nu daarvoor nog geen oplossing bestaat? Moet op grond van de moeilijkheden waar de Volkenbond mede worstelt, aan die instelling het vertrouwen worden ontzegt? Mijn antwoord is: neen. En wel, omdat in het bestaan van den Volken bond, op zich zelf, een kracht is gelegen, die niet slechts opweegt tegen de gebon denheden en beperkingen in zijn statuut, maar zelfs sterker zal blijken te zijn dan deze. Ik bedoel dit. De beteekenis van den Volkenbond ligt niet in zijn juridisch systeem, al is dat van belang, maar in het historische feit, dat thans de bereddering van de internationale verhoudingen con stitutief is ingesteld op den grondslag van collectief georganiseerd overleg. De Volkenbond schept daartoe niet slechts den grondslag, maar ook de gelegenheid en het kader. Hij brengt de verantwoor delijke staatslieden bijeen in een gesta dig cotact, dat, ondanks formeele gebon denheden, materieel noodwendig vrij is, en dientengevolge de vormen en wegen zal vinden, om, welke de tekortkomin gen van de organisatie en van het sta tuut ook mogen zijn, de oplossingen te bevorderen, die door de omstandigheden worden geboden. Dat contact is geen toovermiddel. Het werkt moeizaam en langzaam te midden der oneindige tegen stellingen, maar er ligt voor den wereld vrede een waarborg in van zeer groote beteekenis, grooter m.i. dan welke an dere ook. Zij, die zonder begrip van de moeilijkheden, zoo gaarne smalen op dat zoogenaamde eindeloos overleg en daar voor de schouders ophalen, zien voorbij, dat bij de tegenwoordige spanningen juist daarin de redding gelegen kan zijn. Ik vraag hoe het op het oogenblik in de wereld zou gesteld zijn, indien de Vol kenbond met de mogelijkheden, die hij opent, niet bestond? Ik erken, dat de ontstentenis van universaliteit op de beteekenis van dit overleg nog een scha duw werpt. Daarin blijkt echter, hoe langer hoe minder een absoluut struikel blok gelegen te zijn. Mogen zij, die een politiek van internationale militaire ver plichtingen voorstaan, zich ernstig de vraag stellen, of, afgescheiden van de bezwaren en gevaren, die aan een mili taire structuur van den Volkenbond zijn verbonden, en welke ik thans laat rus ten, daardoor ook niet de bereiking der universaliteit in de weegschaal wordt gesteld. Mijn conclusie is deze, dat er thans meer dan ooit reden is om aan den Vol kenbond vast te houden en er schouder aan schouder achter te gaan staan. Men moet hem intusschen zien zooals hij is: Volkenbondswerk is menschenwerk en de Volkenbond kan niet meer geven dan waartoe zijn leden hem collectief in staat stellen. Maar omgekeerd hoede men zich er voor de beteekenis van den Volken bond te onderschatten. Indien hij door menschelijke verblinding en onverstand kapot werd gemaakt, dan zou hij terug- keeren, omdat hij naar mijn innige over tuiging als permanent orgaan van geor ganiseerd overleg worstelt in den tijd geest, die den onderlingen samenhang der wereldbelangen weerspiegelt. Hij is er omdat hij er zijn moet. VRIJZ. DEMOCRATISCHE BOND. In de gistermiddag te Haarlem gehou den algemeene vergadering van den Vrij zinnig Democratischen Bond heeft het lid van het hoofdbestuur mr. H. P. Mar- chant een rede gehouden, waaraan het volgende is ontleend: Spr. zeide dat het vrijz. democratische partijprogramma is opgesteld voor nor male omstandigheden, terwijl de tijden nu in menig opzicht ernstiger zijn dan in de oorlogsjaren, toen wij van buitenge wone tijdsomstandigheden spraken. Uit het geheele programma en uit de begin selverklaring spreekt het streven om de kracht van het volk in zijn geheel op te voeren door een rechtvaardiger ver deeling van het maatschappelijk inko men, aldus bestrijden de vrijz. democra ten op hun wijze het kapitalisme. Ook over hen, die in deze tijden niet in staat zijn om te werken, dient een deel van de voortbrenging te worden verdeeld. Het is volkomen onjuist met het rapport- Weiter de werkloozen te beschouwen als bepaalde individuen, die, zonder te wer ken, teren op het maatschappelijk ver mogen. Het is de vraag hoe lang de maat schappij dezen toestand zal, kunnen ver duren. Tot de voorgestelde en reeds doorge voerde bezuinigingen komende, zeide mr. Marchant, dat de Vrijz. Democrati sche Bond vooral ijvert voor militaire be zuinigingen. Het openbaar onderwijs wordt door de commissie-Weiter ernstig aangetast en het beginsel der gelijkstel ling wordt geschonden als het openbaar onderwijs in een dwangbuis wordt gezet en het bijzonder onderwijs alle vrijheid wordt gegeven om zich te ontwikkelen. Het regeeringssysteem is niet beslis send voor de te volgen politiek. In Ita lië kon Mussolini slagen omdat daar wat genoemd wordt de parlementaire demo cratie, krioelde van de fouten. Het ge vaar dreigt bij een stelsel als dat van Mussolini, dat geregeerd wordt tegen 'n volkswil. Wij willen, aldus spr., dit juist verhinderen, door de uiting van den volkswil voortdurend te verzekeren in het regeeringssysteem zelf. Van veel be lang is de vraag of aan het herstel van de parlementaire practijk zullen mede werken de sociaal-democraten. De ont wikkeling hunner politiek, elders zoowel als in Nederland, heeft jaren lang gewe zen in parlementair-democratische rich ting, hun revolutionair beginsel echter hield steeds de mogelijkheid open, dat zij te eeniger tijd den ingeslagen weg weer zouden verlaten. Spr. kwam tot de conclusie dat van de sociaal-democraten geenerlei vertrouwde medewerking is te verwachten aan het redden van de parlementaire democratie, indien zij op den ingeslagen weg niet be sluiten tot een radicaal rechtsomkeert en bestreed de sociaal-democratische tactiek in het belang der democratie. Voor de handhaving der parlementaire democratie zullen de vrijz. democraten dus rekening moeten houden met de mo gelijkheid, dat zij in dit werk den steun der sociaal-democratie zullen hebben te missen. Waar contributiën en subsidiën in dezen tijd verminderen is het een aan bevelingswaardig voorbeeld, dat tot na volging moge prikkelen als de pening- meester van de Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose een gilt ontvangt van f 4.20 gecollecteerd' op een bruiloft. Het mes. ;Zaterfdagavond ontstond in een café aan de Stationstraat ruzie tussichen en kele bezoekers, welke ruzie op straat weed voortgezet. Hierbij kreeg een der euziemakers een steek met een mes in den mig. Een geneesheer hechtte d'e wond. De vermoedelijke dader ,werd door de politie tonder hevig verzet in ar rest gesteld en bleef in de cel ztoo wild dat hij zich daar aan vernieling schuldig maakte. Jongere Vredes Actie. Op verzoek verwijzen wij naar een advertentie in dit blad waaruit blijkt, Neen, ook, en vooral de geestelijk groote heeft aan te toonen dat de mensch. ook in zijn donkeren drang, zich welbewust blijft van den rech ten weg. dat hedenavond in „St, Joris" voor de Jongeren Vredes Actie de heer Cor Huijsman spreekt over: „Wij jongeren en het militairisme. Het Nederlandsen Fabrikatenhuis. Zooals o.a. met advertenties in ons blad bekend is gemaakt heeft Het Ne- derlandsche Fabrikatenhuis zijn tenten deze week te Middelburg opgeslagen, d.w.z. het heeft in de Sociëteit „St. Jo ris" een tentoonstelling ingericht, waar op versch'llende Nederlandsche fabrika ten zullen toonen 'wat in eigen land vervaardigd wordt op verschillend ge bied. Deze tentoonstelling is Woensdag en Donderdag geopendj maar ook morgen kan men reeds naar St. Joris gaan, ge wapend met een aaji huis bezorgde op- roepingskaart en hetzij des middags, hetzij des avonds een propagandarede van den directeur van het N.F.H. aan- hooren, en tevens een kansje hebben op een der 40 fraaie prijzen, die onder de aanwezigen worden verloot. lederen 40sten bezoeker of bezoekster der tentoonstelling krijgt eveneens een prijs. De toondagen. Er zijn ditmaal niet veel vermakelijk heden, zooals den lezer uit de korte op somming, die wij dezer dagen gaven, reeds gebleken is. Maar wat er staat is voor Goes, en bijna geheel Zeeland, tenminste iets nieuws. In de eerste plaats, is er een geester- baan, een griezelig vermaak, waarbij men zich toch wel amuseeren zal en in de tweede plaats denken we aan de Micky Mous-baan, zwevende bakken, die daarbij, op en neer dansende, aller lei rare capriolen maken. Voorts zijn er een gewone „zweef" gebakkramen en nog eenige kleine ver makelijkheden, zoodat een zijde der Markt geheel bezet en voor de bezoekers der toondagen nog wel verscheidenheid van vermaak is. Onderscheiding. De heer J. J. Horst te Bergen op Zoom, oud-directeur van de harmonie Euphonia, werd dezer dagen begiftigd met de gouden eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Mede in gevolge een raadsbesluit van 1929, waarbij den aannemer van het straatwerk is opgedragen maatregelen te nemen, waardoor zijn personeel na een dienstverband van 40 jaar recht heeft op een pensioen van 12 per week, maar waarbij degenen die reeds in dienst waren van de gemeente een waarborg kregen van een zelfde pen sioen, stellen Burg. en Weth. voor aan P. Houterman, die eerst op 15 Maart 1935 12 per week zou kunnen krijgen, hem tot dien datum 6 per week toe lage te geven. Mr. L. v. d. Broeck f Te Antwerpen is op 47-jarigen leef tijd overleden de bekende advocaat mr. L. van den Broeck, die gedurende den oorlog te V1 i s si n g e n verbleef en zich aldaar zeer verdienstelijk maak te voor de Belgische regeering en zijn gevluchte landgenooten. Crisiscomité. KOUDEKERKE. In de jongste verga dering van het Plaatselijk Crisiscomité te Koudekerke bleek, dat reeds aan verschillende behoeftigen steun in na- tura, kleeren enz, is verstrekt. Niette genstaande het Comité bestaat uit per sonen van allerlei richting, is het over tuigd, dat er hier of daar nog wel per sonen zijn, die ook hulp noodig hebben en die men na onderzoek wellicht ook zou kunnen helpen. De namen van deze personen kunnen bekend gemaakt wor den aan het comité, waarvan het bestuur bestaat uit de heeren A. Bakker, bur gemeester, voorzitter; P. J- Terwoert, gemeente-secretaris; en F. de Rijke. O. EN W. SOUBURG. Zaterdagavond heeft in café „Tramhalte alhier een openbare uitvoering van de turnver- Gevestigd in Europa sedert 1899 Hoofdkantoor: Leidschestraat No. 6, Amsterdam. Filiaal: Roggestraat No. 15, Arnhem. EXPOSEERT VANAF DINSDAG TOT EN MET VRIJDAG IN HOTEL „DU COMMERCE", MIDDELBURG, TELEFOON 94. Vanaf 's morgens 10 uur tot 's avonds 9 uur. Voorheen (Mei 1932) in Sociëteit „De Vergenoeging", Middelburg, en „Slot Ostende" te Goes. Deze firma presenteert een schitterende collectie Perzische tapijten, waarvan ieder stuk onder garantie, op zegel, wordt verkocht, tegen zeer billijke prijzen. Aanbevelend, ZICHTZENDINGEN ZONDER EENIGE VERPLICHTING. (Ingez. Med.) eeniging „Volharding" plaats gehad. Er is goede gymnastiek te zien gegeven. Het tooneelstukje „Mijnheer de Inspec teur" is vlot gespeeld. Den directeur, assistent-directeur en den heer J. Huijsman zijn bloemen aan geboden. Met een gezellig bal na is de uitvoe ring besloten. ARNEMUIDEN. Met ingang van he den wordt de melkprijs met 2 cent per liter verhoogd en gebracht van 8 op 10 cent per liter. OOSTKAPELLE. Zaterdagmiddag le 3.30 uur had hier een autoi-aanrijding plaats. Bij den Duinweg kwam uit de richting Middelburg een particulere aulo, toen plotseling hel 9-jarig meisje I,. F. den weg overstak. De aanrijding was niet tev o-orkomen. Zwaar gewond' is het meisje op medisch advies naar het gast huis te Middelburg vervoerd. RORTGENE, Zaterdag werd er van wege de af deeling Goes van de Jongeren Vredes Actie in „De Korenbeurs" al hier, een propagandaavond gehouden. De voorzitter van de afdeeling, de heer Van Zaltbommel uit Goes, opende de bijeenkomst, waarna mej. Evertse een fragment voorlas uit: „En menschen gin gen voorbij" van Marcelle Capie. Daarna sprak de heer Cor Huisman uit Gouda over het onderwerp: „De jeugd als één man tegen het militairisme". Spr. schet ste in scherpe woorden de gevaren, die er aan het militairisme verbonden zijn, en wijst er op, dat, ondanks Kellogg- pact en Volkenbond, de regeeringen maar steeds verder bewapenen. Overal heerscht werkloosheid, doch in de mu nitiefabrieken wordt er steeds voortge- werkt en gaan er wagons vol oorlogs tuig overal heen. De heer Krijn de Vos van Kortgene gaf een anti-militairisti- sche schets ten beste die hij genoemd had: „Wat Wannes Jobse te vertellen had". De zaal was goed bezet. De Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen. Zaterdagmiddag hield de Bond van Harmonie- en Fanfare vereenigingen in Zeeland een algemeene vergadering in hotel „Centraal" te Goes. De eere- vcorziter de heer H. Blok, leidde de ver gadering, waarop naast het voltallig be- sttuur nog 30 afgevaardigden van aan gesloten vereenigingen aanwezig waren. De aftredende bestuursleden de hee ren H. Blok te Kapelle, C. Flipse te Wissenkerke en F. H. Mannhardt te Goes werden als zoodanig herkozen. Op voorstel van het bestuur werd een wijziging gebracht in de financieele regeling van te houden concoursen. Er werd besloten: a. Wanneer een vereeniging een con cours voor eigen rekening wil, stort ze 100 in den bondskas. (voorheen was dit 250). b. De vereeniging, die een concours zal houden, al dan niet voor eigen re kening, stort een waarborgsom van 500 (voorheen was dit 250, doch dit be drag was te laag gebleken.) Verder werd nog besloten dat in 1933 op 2en Pinksterdag weer een concours zal worden gehouden. Als plaats daar voor werd aangewezen Kapelle. Om streeks Februari 1933 zal te Goes een solistenconcours worden gehouden. De Bond hoopt dat jaar zijn 25-jarig bestaan te herdenken. Middelburg 21-XI-'32 Zaterdag en Zon dag hoogste luchttemperatuur 10 °C; (50 °F); laagste 5,2 °C (41 °F). Heden 9 h: 8.3 °C: 12 h: 9.1 °C. 4% mm regen. Hoogste barometerstand 762 mm; laagste 759 mm. Hoogste barometerstand 765.9 mm te La Coruna; laagste 739.1 mm te Jan Mayen. Verwachting tot i"Vt©r«eaev©s& Zwakke tot matige Z. tot W. wind, be trokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk op klarend, weinig of geen regen, iets kou der. Zon op: 7 h 33; onder 15 h 59. Licht op: 16 h 29. Maan op: 23 h 48; onder: 13 h 15. L.K.: 21 Nov. Hoog- en Leegwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburf 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Nov. Hoogwater. Ma. 21 6.14 18.59 Di. 22 7.21 20.15 Wo. 23 8.38 21.30 Hoog- en Laagwater te Nov. Hoogwater. Di. 22 9.00 21.44 Wo. 23 10.11 22.56 Ma. 21 7.59 20.34 Laagwater. 0.07 12.49 1.13 14.05 2.36 15.23 Wemeidinge Laagwater. 2.20 15.00 3.43 16.16 1.14 13.47 AAN 39 AGENTEN in Zuid- en Noord- Beveland kunt U een gratis demonstra tie van de nieuwe N.S.F. en Philips- Radiotoestellen vragen. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Ing. Med.) COLIJNSPLAAT. Vrijdagmiddag is de bazar, georganiseerd door het crisis comité te Colijnsplaat, door burgemees ter J. W. A. Stute geopend. Aanwezig waren het crisiscomité, het damescomi té voor den bazar en enkele genoodig- den. Na de rede van den burgemeester dankte vevrouw Van Breda voor de hulde, gebracht aan het damescomité. PHILIPPINE. De verbindingsweg van het Vierde naar het Vijfde District tot Philippine is behoudens een gedeel te ter lengte van ongeveer 125 meter geheel gereconstrueerd. Dit weggedeelte, gelegen nabij den provincialen weg IJzendijkeBelgische grens is zeer smal en slecht. Aan Ged. Staten van Zeeland is door den A.N.W, B. en de K.N.A.C. verzocht een spoedi ge verbetering van dit weggedeelte te willen bevorderen. De heer'C. Stuijts, sedert 35 jaar jacht opziener op de eigendommen der fami lie Völcker in de gemeente R i 11 a n- B a t h, heeft tegen 1 December a.s. ont slag genomen. Naar wij vernemen, zal! te Bre si- ken s in besloten'" kring vertoond woe den de film pantserkruiser Pobenildnt

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1