BINNENLAND. 5>' - ZEELAND. MIDDELBURG. ft&LCHEREN. ZUID-BEVEIARD. TWEEDE BLAD VAN ALG. NED. VERBOND. la de jaarvergadering van het Alge meen Nederlandsch Verbond, groep Ne derland, werd besloten alle leden op te roepen om met bestaande vereenigmgen e« organisaties samen te werken in het streven om de gevolgen van de wereld crisis voor land en volk zoo goed mo gelijk te boven te komen. In het bijzonder werd de aandacht gevestigd op: a. Ondersteuning door ieder in eigen kring van het werk der crisiscomité's; b. 't kiezen van Nederlandsche grond stoffen en voortbrengselen in alle ge vallen, waarin deze voor vreemde van denzeiden of hoogeren prijs niet onder doen; c- het doorbrengen van de geheele va- cant;e in Nederlandsche omgeving; d. liet gebruik maken van de diensten van Nederlandsche werkkrachten en in stellingen, overal waar die voor het be oogde doel even goed als of beter dan vreemde geschikt zijn; e. ondersteuningen van Nederland sche kunst en vermeerdering van het Nederlandsche aandeel in kunstuitvoe ringen. Het Groepsbestuur heeft ter bevor dering van het gemeenschappelijke werk een steuncommissie ingesteld. Op haar verzoek heeft de kunstenaar Willem van den Berg een plaat ontworpen, welke de gedachte uitbeeldt, dat de in volk en stam sluimerende krachten gewekt moeten worden door het besef van so lidariteit in den algemeenen nood. Jeug digen dragen de vlaggen, zinnebeelden van saamhoorigheid en laat den roep hooren: Nederlanders helpt elkander! Gedenkt den Crisisnood, steunt eigen arbeid. DE DEFENSIEBEGROOTING. Aan de Memorie van Antwoord op het V.V. der Tweede Kamer van de defen- siebegrooting ontleenen wij: De regeering is voornemens op de vre desorganisatie der infanterie en der ar tillerie bezuinigingen van blijvenden aard aan te brengen, ten einde voor de be wapening en voor de oefeningen van het leger voldoende middelen vrij te krijgen. Deze bezuininging gaat ge paard met een, met het oog op de tijds omstandigheden tijdelijke versobering op de kosten van oefeningen en van aanschaffing van legermateriaal. Het ligt in de bedoeling zoo spoedig mogelijk als de geldmiddelen dit toe laten, de oefeningen weer op grootere schaal te doen houden en door versnel ling van het tempo van aanschaffing van materiaal de noodgedwongen ver traging op dit gebied in te halen. De in uitzicht gestelde maatregel om in 1933 de herhalingsoefenin gen met vier dagen te bekorten is het uiterste waartoe de minister tijdelijk uit bezuinigingsoverwegingen kan gaan. Het voornemen bestaat de dienst plichtigen hierbij in stede van op Donderdag op Maandag d. a. volgende in werkelijken dienst te doen komen, waardoor het aantal oefendagen niet met 4, doch slechts met 2 Y> wordt ver minderd. Aangaande de zeemacht is de eer ste termijn van f 100.000 aangevraagd voor den bouw van een onderzeeboot ter vervanging van de in 1916 te wa ter gelaten O. 6, welke boot als ver ouderd moet worden beschouwd. Voor de verdediging zijn in Neder land 10 onderzeebooten noodig. Met 7 kan niet worden volstaan. De tonnen inhoud van de aangevraagde onderzee boot zal ruim 800 ton bedragen; de totaal kosten, te verdeelen over 4 be- ONDER HET SCHRIKBEWIND door Honoré de Balzac. Inplaats van de latijnsche woorden „Introibo ad altare Dei" enz. uit te spre ken, keek de priester, als door een god delijke ingeving daartoe bewogen, He drie aanwezigen, die de Frantsche Christenheld vertegenwoordigden, aan en, om de nietigheid van krot te over schaduwen, sprak hij in hun eigen taal: „Wij1 zullen Gods heiligdom binnen gaan!" Na deze woorden met innige wijding te hebben uitgesproken, werden zijn hel per en de twee nonnen door 'n heilige vrees bevangen. Onder de gewelven van den heiligen Sint Pieter te Rome zou God zich niet in grootere majesteit heb ben kunnen openbaren, dan Hij gedaan had in deze gebrekkige schuilplaats voor de oogen van deze Christenen. De geloofsinnigheid van dèn onbe kende was oprecht, evenals het gevoel, dat de gebeden dezer vier dienaren van God en van den koning, vereenigde, een stemmig was. De vrome woorden klin ken als hemelsche muziek temidden der stilte. Er kwam een oogenblik, dat de onbekende tot tranen toe werd bewogen; dat was bij het „Pater noster" (het „On ze Vader"). De priester voegde er in het latijn deze bede aan toe, die ongetwij feld door den vreemdeling werd begre pen: „Et remitte scelus regicidis sicut Ludovicus eis remisit semet ipse". (En DE G0ESCHE COUR grootingsjaren, worden begroot op 2^ a 3 millioen gulden. Wat de plannen voor de toekomst betreft, merkt de minister op, dat de grondslagen voor de verdediging zul len worden gehandhaafd. De instelling van een deskundige commissie van onderzoek, gelijk de commissie-Welter die zich voorstelt, wordt voorloopig niet noodig geoor deeld. Aangaande de landmacht ligt het in het voornemen de opleiding bij het vooroefeningsinstituut geheel of nage noeg geheel in handen van instructeurs van het beroepspersoneel te brengen. Het getal deelnemers aan de voor oefeningen bedraagt jaarlijks ongeveer 20 pCt. van het getal jongelieden, dat tot gewoon dienstplichtige wordt bestemd. De werkzaamheden van de Normaal schietschool, zullen worden verdeeld over het regiment grenadiers en de com missie van proefneming, welke beide on- derdeelen daartoe met het noodige per soneel, afkomstig van die inrichting zul len worden uitgebreid. Als gevolg van de voorgenomen re organisatiemaatregelen zullen, voor zoo ver het zich thans laat aanzien, geen garnizoenen worden opgehe ven. De minister doet volgen een opgave van het aantal actief dienende opper- en hoofdofficieren, kapiteins, luitenants en onderofficeren op 1 Juni 1914 en van het aantal, hetwelk in 1933 in dienst zal zijn, zoomede van het aantal beschikbare re- serve-officieren en reserve-onderofficie- ren in 1914 en in 1933: 1914 1933 Opperofficieren 17 13 Hoofdofficieren 275 202 Kapiteins741 418 Luitenants 981 812 Reserve-officieren1788 +8760 Onderofficieren 4635 3770 Reserve-onderofficieren 1520 1140 De mogelijkheid van het vervangen van officieren der militaire administratie door adjudant-onderofficieren is eenige jaren geleden in studie geweest. Het bleek toen, dat de behoeften van de oorlogsorganisatie zoodanig zijn, dat het aantal beroepsofficieren slechts vol doende is om met de allervoornaamste administraties te worden belast. Werd dit aantal verminderd, dan zouden zelfs deze administraties moeten worden op gedragen aan reserve-officieren, hetgeen de m'nister met het oog op 's Rijks gelde lijk belang, bepaald ongewenscht acht. Tegen ontsierende reclame. De Provinciale Zeeuwsche Schoon heids- en Archaeologische Commissie heeft aan het gemeentebestuur van V e e r e het volgende schrijven gericht: Het heeft de aandacht der commissie getrokken, dat in den laatsten tijd de gemeente door toeneming van reclame borden wordt ontsierd. Zoo is de reeds jaren aanwezige losse reclame op het huis, voorheen bewoond door nu wijlen den heer Perrels, door een meer vaste vervangen, hetgeen vlak tegenover de Groote Kerk weinig aanbevelenswaar dig te achten is. Wordt hierin niet voor zien, dan staat te vreezen, dat op een goeden dag, de Kaai, Veere's glanspunt op dezelfde wijze wordt ontsierd. Zoo als het gemeentebestuur bekend is, waakt de provinciale verordening ,die door Ged. Staten streng wordt toege past, tegen deze reclames. Zij geldt ech ter niet binnen de bebouwde kom der gemeenten, die daarvoor zelf een aan vullende verordening dienen te maken. Reeds meerdere Zeeuwsche gemeenten vergeef den koningmoordenaars, zooals Lodewijk hun zelf heeft vergeven). De nonnen zagen hoe twee dikke tra nen over zijn mannelijke wangen rolden en op den vloer terecht kwamen. Het ritueel voor de dooden werd uit gesproken. Het „Domine salvum fac re- gem" (de Heer behoede den koning), dat met lage stem werd gezongen, ontroerde deze twee trouwe koningsgezinden, die zich herinnerden, dat het koningskind, waarvoor zij op dit oogenblik den Al ler hoogsten smeekten, in handen zijner vijijanden was. De onbekende huiverde bij de gedachte, dat hij nog een nieuwe misdaad zou kunnen begaan, waaraan hij ongetwijfeld gedwongen zou worden deel te nemen. Toen de rouwdienst was afgeloopen, gaf de priester den twee nonnen een teeken, waarop zij zich verwijderden. Zoodra hij alleen was met den onbeken de, ging hij met zacht en droevig gelaat naar hem toe en sprak op vaderlijken toon: Mijn zoon, wanneer ge Uw handen hebt bezoedeld met het bloed van den koning-matelaar, biecht dan bij mij. Er is in God's oog geen zonde, die niet kan worden uitgewischt door een berouw, zoo oprecht en innig als het Uwe". Op de eerste woorden van den gees telijke schrok de vreemdeling onwille keurig op, maar hij herstelde zich spoe dig en keek den verbaasden priester vrijmoedig aan. Vader, sprak hij met merkbaar ver anderde stem, niemand is onschuldiger NT VAN ZATERDAG gingen op verzoek der commissie hier toe over. De commissie geeft het gemeentebe stuur dringend in overweging, ook voor Veere hiertoe over te gaan. Als voor beeld voegt de commissie bij haar adres een exemplaar der voor Middelburg vastgestelde 'verordening, die niet in allen deele door Veere zal kunnen wor den gevolgd, maar toch een bruikbare leiddraad hiertoe biedt. De Manege. Men schrijft ons: Zooals reeds is bericht, stellen B. en W. voor de stadsrijschool, bekend als de Manege, met ingang van 1 Juli 1933 op te heffen. Ook zonder „de bekende tijds omstandigheden" zou het vroeg of laat hiertoe wel zijn gekomen, doch thans is hiertegen zeker geen redelijk bezwaar. Toch gaat hiermede weer een stukje oud-Middelburg den weg zijner voorgan- gers. De stichting dezer rijschool dateert van 1752; 23 December van dat jaar werd aan Francois Waslander, luitenant der infanterie, het terrein naast de Lu- thersche kerk door de stadsregeering afgestaan tegen een „jaerlijkse modicque chijns" voor inrichting van een manege, en hem voor het onderhoud van ten minste drie paarden toegelegd 500 gul den. Waslander handelde hierbij als ge machtigde van heer Jan van Borssele, representant van den Eersten edele, en werd pikeur, wat hij tot zijn overlijden in 1795 is gebleven. In 1753 werd beslo ten den opstal der nieuwgebouwde ma nege over de laten aan Z. E. den heer van Borssele tegen een door tresoriers te betalen cijns, „mits de grond aan de stad verblijve", op voorwaarde dat, als de manege tot ander gebruik werd ge- ëmployeerd, de stad zich voorbehield den cijns te verhoogen. In 1767 kwam een groote verandering. Toen werd de manege door de stad van de erfgenamen van den heer Van Borssele overgenomen voor het bedrag van 333 pond 6 schelling 8 grooten, of slechts 2000 gulden. Sinds dien is de manege dus een stedelijke in stelling. De pikeurswoning was er toen nog niet; deze werd in 1769 gebouwd, en kostte 278 pond 15 sc., of bijna 1700 gulden. De militairen zullen niet in de laatste plaats tot de gebruikers der rijschool hebben behoord; in 1799 werd zij zelfs, voor tien rijksdaalders per maand, voor kazerne verhuurd. In de eerste helft der negentiende eeuw werd een reglement vastgesteld, dat laatstelijk in 1892 is herzien; van 1881 dateert de commissie van toezicht, die tot 1916 haar arbeid heeft verricht. Het uitwendig aanzien der manege is allen Middelburgers bekend. Hoe het er tijdens de lessen van binnen uitzag ziet (Ingez. Med.) aan het vergoten bloed, dan ik Ik moet U gelooven, zei de priester. Er volgde een stilte, gedurende welke hij zijn boeteling opnieuw onderzocht; toen, volhardend in zijn meening, dat hij te doen had met een dier angstvallige leden der Nationale Conventie, die niets los willen laten, hernam hij met ernstige stem: Bedenk wel, mijn zoon, dat het geen zin heeft van deze groote misdaad te worden 'vrijgesproken, wanneer ge er geen deel aan hebt gehad. Zij, die in staat waren den koning te verdedigen en hun zwaard in de schede hebben ge laten, zullen zich zeer zwaar te ver antwoorden hebben voor den koning der hemelen.Ja, zeker, want, door niets te doen zijn ze, zonder het te willen, medeplichtig geworden aan dit vreese- lijke misdrijf.... voegde de oude pries ter er met een veelzeggende beweging van zijn hoofd aan toe. Gelooft ge, vroeg de onbekende ontzet, dat een indirecte deelneming gestraft zal wordenIs een soldaat dan schuldig wanneer hij gehoorzaamt aan een bevel? Besluiteloos bleef de priester staan. Gelukkig, daar de verlegenheid, waar in hij dezen strengen aanhanger van het koningschap had gebracht, door hem te plaatsen tusschen het dogma der lijde lijke gehoorzaamheid, dat volgens de aanhangers der monarchie de militaire wetten moet beheerschen, en het even belangrijke dogma, dat eerbied jegens vorstelijke personen, als heiligen plicht 19 NOVEMBER 1 932. men op een gravure, naar teekening van Jan Arends in 1785 gemaakt door Dirk Veelwaard, die voorkomt in de bekende Chronijkalmonak tegenover p. 1045. „Het Groene Kruis". WESTKAPELLE. Donderdagavond hield de afdeeling „Het Groene Kruis" alhier in het Evangelisatiegebouw on der leiding van den voorzitter, den heer ds. W. Reus, haar najaarsvergadering, die door 19 leden werd bezocht. De concept-begrooting voor 1933 sluit met een totaal aan uitgaaf en inkomsten van 1347. Het batig saldo over 1932 bedroeg 788. Bij de bespreking van de post voor uitgaaf bijdrage in de kosten voor zie- kenhuisverpleging, werd besloten 125 uit te Irekken voor eventueele bijdrage in de te maken kosten van leden bij zie- kenhuisverpleging en 50 voor bestra ling met hoogtezon alhier. De concept-begrooting voor 1933 voor de afd. „t.b.c.-bestrijding" wijst het eind cijfer aan van 834. Het nadeelig saldo over 1932 bedroeg 141. Van de provinciale vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zee land was een aanvraag ingekomen om een geldelijke bijdrage, zoo mogelijk nog over 1932. Na eenige bespreking werd besloten daarop afwijzend te beschik ken. Besloten werd aan de alhier geves tigde reddingsbrigade E. H. B. O. een jaarlijksche subsidie toe te staan van 10, voor aanschaffing van verband- stoffen en insignes. Op voorstel van dr. Huygens werd niet ingegaan op een aanvraag van de kosten voor het aanschaffen van zuur stof-apparaten, uit overweging, dat de ze te kostbaar zijn en zeer zelden wor den gebruikt. Tot bestuurslid werd herkozen de heer B. Louwerse en gekozen de heeren J. van Rooijen en jhr. mr. de Casembroot. De heer J. van der Wal had zich niet meer herkiesbaar gesteld. De heer H. Lievense werd daarop we der voor 1933 benoemd tot magazijn houder. Nadat nog besloten was tot het aan schaffen van enkele verplegingsartike- len, werd besproken het instellen van een consultatiebureau voor zuigelingen alhier. Dr. Huygens leidde de bespreking in. Spr. was van meening, dat het z.i. zeer gewenscht is, dat een groot dorp, als Westkapelle, met een betrekkelijk groot aantal geboorten per jaar, een der gelijk bureau had. Thans zijn de moe ders bij voorlichting, wat betreft de ver zorging van haar zuigelingen, aangewe zen op het consultatiebureau te Middel burg, wat natuurlijk bezwaren mede brengt. Spr. wees evenwel op de finan- cieele bezwaren voor het Groene Kruis, wanneer besloten werd tot het vestigen van een consultatiebureau alhier, on danks de subsidie, die door het Rijk daarvoor wordt uitgekeerd. Men zou dan aan de voorgeschreven eischen moe ten voldoen, o.a. zouden drie kamers beschikbaar moeten zijn. Spr. raamde de kosten op 300 a 400. Hij stelde daarom zich gaarne beschikbaar, de moeders bij hem aan huis te ontvangen, om haar kosteloos van voorlichting te dienen in de behandeling van haar zui gelingen, hoofdzakelijk, wat betreft de voeding. De kosten zullen dan zeer ge ring zijn, daar deze alleen betreffen het aanschaffen van een weegschaal en administratiekosten. De Voorzitter bracht daarop dr. Huygens hartelijk dank voor diens toe lichting, en voor de welwillende, be- langlooze toegezegde medewerking, waarmede de vergadering van harte in stemde. beschouwt, haastte de vreemdeling zich in de aarzeling van den priester een gunstige oplossing te zien voor den twij fel, die hem scheen te kwellen. En om den eerwaard'gen Jansenist niet langer in de gelegenheid tot nadenken te stel len, sprak hij: Ik zou me schamen, wanneer ik U een belooning, in welken vorm ook, zou aanbieden voor den rouwdienst, dien ge hebt gehouden voor de zielerust van den koning en voor mij, omdat ik mijn plicht deed. Men kan een onschatbare daad slechts betalen met een eveneens niet te schatten offer. Verwaardig U daarom dit heilige relikwie van mij aan te nemen.... Mischien zal eenmaal de dag aanbreken, dat ge de waarde er van zult begrijpen. Bij deze woorden bood de vreemde ling den geestelijke een doosje aan, dat uiterst licht was; onwillekeurig nam de priester het aan, want de ernst der woorden van dezen man, de toon, waar op hij sprak, de eerbied, waarmee hij die doos vasthield, hadden hem diep getroffen. Toen traden ze het vertrek binnen, waar de twee nonnen op hen wachtten. Gij woont in een huis, sprak de onbekende tot hen, waarvan de eige naar, Mucius Scaevola, die metselaar, die op de eerste verdieping woont, in de sectie bekend is om zijn vaderlands liefde, maar in het geheim is hij ver knocht aan de Bourbons. Vroeger was hij pikeur van den prins de Conti, aan wien hij zijn geluk heeft te danken. In No. 185. Van de lezing, die mr. J. H. Bybaü voor het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen heeft gehouden over „Een Zeeuwsch Regent uit het laatst Jer XVIIIe eeuw", (waarvan een uitvoerig verslag in ons blad is verschenen) zijn overdrukken in brochurevorm vervaardigd. Voor belangstellenden onder onze le zers zijn deze boekjes, tegen in zending van 12 cent aan post zegels of in contanten, voor porto en administratiekosten, in beperkt aantal bij de admini stratie van ons blad verkrijgbaar. De Directie. De Voorzitter bracht den heer van der Wal nog in hartelijke bewoordin gen dank voor hetgeen deze als be stuurslid in het belang der vereeniging had gedaan. Niet aangenomen. IERSEKE. Het onlangs door den raad benoemde lid van 't Burgerlijk armbe stuur de heer S. Hage, heeft voor deze benoeming bedankt. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Radiostoringen. Een commissie uit aangeslotenen bij de V.A.R.A., den K.R.O. en de N.C.R. V., tracht middelen te beramen om een einde te maken aan de storingen van het radiogenot, welke door verschillen de apparaten, die hun stroom van het electrisch net betrekken, worden ver oorzaakt. Deze commissie verzoekt in een adres eene verordening in het le ven te roepen, waarbij het verboden is apparaten op het net aan te sluiten, tenzij deze zoodanig zijn gemaakt dat zij geen storingen in de radio-ontvangst veroorzaken, dan wel te bepalen, dat bijv. van 7 tot 8 uur voormiddags, van 1 lot 3 en van 7 tot 8 uur namiddags uitsluitend van de apparaten gebruik kan worden gemaakt. Burg. en weth. wijzen er op, dat men alom de bezwa ren van een gemeentelijke regeling ten deze voelt en naast enkele kleinere ge meenten alleen Alkmaar als stedelijke gemeente eene desbetreffende verorde ning heeft. Intusschen is een staatscom missie met bestudeering van het vraag stuk van het voorkomen van storingen bij de radio-ontvangst bezig en Waar dus nu vermoedelijk eene oplossing van deze moeilijke zaak binnen korten tijd kan worden verwacht, komt het burg. en weth. gewenscht voor het resultaat van het onderzoek af te wachten en nu geen voorschriften vast te stellen, waar van het handhaven, zoo niet onmogelijk dan toch uiterst moeilijk zal zijn en met bijzondere kosten gepaard zal gaan. In tusschen zullen burg. en weth. trachten de aan de vergunningen ingevolge de Hinderwet op dit punt te stellen voor waarden te verscherpen, waardoor de storingen, welke door motoren worden veroorzaakt, worden voorkomen. dien ge in zijn huis blijft, zijt ge hier veiliger, dan waar ook in Frankrijk. Blijft hier. Goede menschen zullen in Uwe behoeften voorzien en ge zult, zonder gevaar te duchten, kunnen wach ten tot betere tijden aanbreken. Binnen een jaar, op 21 Januari.... (terwijl hij deze laatste woorden uitsprak, kon hij een onwillekeurige huivering niet on derdrukken), zal ik terug komen in dien ge deze armzalige plaats als toe vluchtsoord wilt aannemen om met U een mis van boetedoening te cele- breeren. Hij eindigde zijn zin niet, maar groet te de zwijgende zolderbewoners, terwijl hij een laatsten blik wierp op de om geving, die van hun armoede getuigde, en verdween. Voor de twee argelooze nonnen leek deze heele gebeurtenis bijna op een ro man, maar zoodra de priester haar ver telde van het geheimzinnige geschenk, dat hij hem op zoo plechtige wijze had gegeven, plaatsten ze de doos op tafel en bij het zwakke schijnsel der kaars was een onbeschrijfelijke nieuwsgierig heid te lezen op de drie ongeruste ge zichten. Mademoiselle de Langeais opende de doos en vond er een fijnen linnen zakdoek in, bemorst met zweet en, terwijl zij het openvouwde, ontdek ten ze vlekken. (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3