RUSSISCHE BRIEVEN. Van onze Adverteerders. BUITENLAND. m CORRESPONDENTIE. BEKENDMAKINGEN. 'worden is, komen natuurlijk als een la wine van alle zijden de inlichtingen los. Het gemeentebestuur heeft de zaak ter verder onderzoek in handen gege ven van den justitioneelen politiedienst die nu al reeds eenige dagen bezig is met een uitgebreid verhoor van het per soneel. De betrokken inspecteur S. is natuur lijk op staanden voet ontslagen in af wachting van de rechtsvervolging, wel ke tegen hem is ingediend. DblT^HE INBREKER GEARRES TEERD. Woensdagavond omstreeks 11 uur bemerkte een nachtwaker, dat een luik was verbroken aan den ach terkant van een perceel in de Vijzel straat te Amsterdam. Bij nader on derzoek bleek, dat een man in dit ge bouw, waar een winkel in radio-artike len gevestigd is, bezig was diverse voor werpen, die van zijn gading waren ge reed te zetten om mee te nemen. On middellijk alarmeerde de nacthwaker de politie die den man, een Duitscher, van naar schatting 24 tot 25-jarigen leeftijd, arresteerde. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Het Venlosche raadslid Bosman, dat gisterenavond door een auto in de Moerdijkstraat te V e n 1 o werd aange reden en zwaar werd gewond, is gis terennacht aan de bekomen wonden overleden. De heer J. Bosman was sinds 1931 lid van den Venloschen gemeenteraad en sedert eenige jaren voorzitter van de afdeeling Venlo der S. D. A. P. Hij was gehuwd en vader van 8 kinderen. GEVAARLIJKE HEEREN. In de laatste dagen wordt West-Duitschland vooral langs de grensstreken onveilig gemaakt, door een bende, die er niet voor terug deinst de ergste middelen aan te wenden om haar doel te berei ken. In Duisburg werd een roofoverval ge pleegd op klaarlichten dag en roofde men 130 mark; eenige dagen later had te Dusseldorf eenzelfde roofoverval plaats en werden 1140 mark buit ge maakt. De roofoverval op een geld transport bij het Schlachthof in Dussel dorf, mislukte door het kranige optre den van den taxi-chauffeur die de geld zending vervoerde. Nochtans werden bij dezen overval door de onverlaten niet minder dan 5 personen door revol verschoten ernstig gewond. Als aanvoerders dezer bende en da ders van de roofovervallen zijn gesigna leerd Joh. Theissen, slotenmaker, 25 jaar, lengte 1.76 m., slank van postuur, donkerbruin haar, blauwgrijze oogen, donkere wenkbrauwen en vooruitste kende lippen en Paul Patzold, arbeider, 28 jaar, lengte 1.82 m., slank, zwart kroeshaar, blauwgrijze oogen en groote spitse neus. Beiden moeten de vlucht genomen hebben naar Nederland, volgens een uitlating van Theissen, zou hij zich in Noord-Limburg, tusschen smokkelaars ophouden. VIJFTIEN JAAR. (Nadruk verboden). Vijftien jaar geleden, in November 1917, hebben de bolsjewiki zich mees ter gemaakt van de macht in Rusland. De bolsjewiki waren een betrekkelijk kleine groep. Vrijwel allen in Rusland en in het buitenland, ook de bolsjewiki zelf, waren overtuigd, dat hun heer schappij in Rusland van zeer korten duur zou zijn. Lenin heeft nadrukkelijk verklaard, dat het agrarische, achterlij ke Rusland, met zijn overwegend an- alphabete bevolking, slechte wegen, zwak ontwikkelde industrie 't minst ge schikte land was voor het communisti sche experiment. Door een samenloop van omstandigheden (de mislukte oor log, het verlangen naar een vrede, de ineenstorting van het oude regime, de felle haat aan de „heeren" enz.) was het echter in 1917 in het achterlijke Rusland makkelijker dan in het indus- trieele Duitschland zich meester te ma ken van de macht. Het plan van Lenin was toen als volgt: hij zou gebruik ma ken van de gunstige gelegenheid en naar de macht grijpen. Hij zou de macht in Rusland slechts een korten tijd 'n paar maanden kunnen be houden, doch intusschen zou de revolu tie in Duitschland uitbreken. Hij zou dan Rusland verlaten en naar Berlijn vertrekken om van daar uit de wereld revolutie te leiden. Bleef de revolutie in Duitschland uit, dan zouden de bols jewiki zich ook in Rusland niet kun nen handhaven. Zoo redeneerde Lenin. Al deze voorspellingen zijn onjuist gebleken .De revolutie in Duitschland is eerst 'n jaar lalfer gekomen, zij heeft er een zeer gematigd karakter gedra gen, de wereldrevolutie bleef geheel uit, en in 't achterlijke, agrarische Rusland handhaafden de bolsjewiki zich niet een paar maanden, doch 15 jaren, en het is niet met zekerheid te zeggen, hoelang hun heerschappij in het ongelukkige land zal duren. De verklaring van dit vreemd ver schijnsel is veel eenvoudiger dan de Bij aanhouding wordt groote voor zichtigheid aangeraden, daar beide ge- signaleerden niet zullen aarzelen aan stonds van hunne vuurwapens gebruik te maken. De Singer-auto. De ook hier zoo goed bekende N.V. Engleberts Automobielhandel, die te Middelburg op den hoek van de Korte Delft en St. Pieterstraat het filiaal heeft, beheerd door den heer A. Klaver, heeft zich het agentschap verzekerd van de Singer-auto's. Mede tengevolge van den pondenkoers kunnen deze auto's van Engelsch fabrikaat, hier tegen billijken prijs aan de vrouw of den man worden gebracht. In het bijzonder is dit het ge val met de Singer-nine, een wagen van klein model, maar met het comfort van een grooten wagen. Groote voordeelen van deze auto zijn patent soepele motorophanging, vierversnelb'ngsbak met geruischlooze tweede en derde versnellingen, vier Lockheed hydraulische remmen, veeren op silent-bloc, dubbel werkende hydrau lische schokbrekers, het makkelijk on der het rijden weg te schuiven dak bo ven den bestuurder, de voorruiten van onbreekbaar glas, een practische verlichting. De stuurinrichting is speciaal voor Nederland links geplaatst. Een ritje met zulk een Singer-nine heeft ons het aangenaam rijden van de ze wagens overtuigd. De firma D. Adriaanse, Ganzepoort- straat 14 te Goes vertegenwoordigt deze wagens voor Zuid-Beveland. DE GRONDSLAGEN DER ONTWAPENING. In de openbare buitengewone zitting van het Bureau der Ontwapeningscon ferentie heeft de Engelsche minister Sir John Simon, zijn sedert dagen met groote spanning verwaclhte rede ten aanzien van de grondslagen der ontwa pening gehouden. Hij verklaarde ter inleiding, dat de Fransche voorstellen een zoo^ uitgebrei de en uitgewerkte behandeling van het ontwapeningsvraagstuk gaven, dat het niet slechts onvoorzichtig, doch ook on mogelijk zou zijn, zijn standpunt hierte genover in het kort te bepalen. De voorstellen verdienden, dat zij aan een nauwgezet onderzoek werden on derworpen. De Engelsche regeering er kent den geest, die uit deze voorstellen spreekt en is er dankbaar voor. Zij is echter in tegenstelling tot de Fransche voorstellen niet voorne mens een nieuw plan in te dienen, dat om zoo te zeggen zou kunnen concurreeren met het Fransche. Zij geeft er den voorkeur aan tot inter nationale overeenkomsten, inzake een ontwapeningskwestie te komen. Op het meeste westerlingen denken. Vóór alles moet men eenige verkeerde opvattin gen overboord gooien. Er zijn nog al tijd menschen, die beweren, dat de bols jewistische revolutie het werk van een klein troepje zou geweest zijn, vreemde lingen daarbij (sommigen beweren: Jo den), dat het Russische volk niet alleen volkomen passief zou zijn geweest, doch zelfs van het begin af aan fel vijandig tegenover het bolsjewisme. Dat is klinkklare onzin. In geen en kel land kan men tegen den wil van de overweldigende meerderheid van de be volking een nieuw regime instellen (het oude handhaven is daarentegen zeer makkelijk), vooral tijdens een revolu tie, wanneer alle oude begrippen ineen storten en de masa zich bewust wordt van haar groote macht. Het bolsjewisme is dan ook niets iets dat uit 't buiten land geïmporteerd was, doch 'n zuiver Russisch verschijnsel, een typisch Oos- tersch element. Men moet echter on derscheid maken tusschen 't bolsjewis me en het communisme, de leer van Marx en Lenin. De leer van den Duit scher Marx was, zelfs in den vorm dien de Rus Lenin er aan gegeven had, een zuiver Westersch product. Niet alleen de massa, doch zelfs het grootste gedeelte der leiders van de re volutie had (en heeft ook nu) een zeer vaag begrip van de communistische leer. Voor de massa waren al die vreemde, moeilijk uit te spreken woorden (com munisme, socialisme, meerwaarde, pro letariaat enz.) niets zeggende klanken. De naam legde in die woorden een ei gen, een heel oude Russische beteeke- nis: opstand tegen de bezittende klasse, felle, dierlijke haat tegen iedereen, die als een „heer" gekleed is, die zich van de massa in eenig opzicht onderscheidt, het verlangen naar een volkomen nivel leering van de maatschappij, verdeeling van de bezittingen der welgestelden, vóór alles van den grond der landhee- ren, de kroon en de kerk. Deze leuzen hebben in Rusland reeds herhaaldelijk tot groote opstanden geleid. Ruim 300 jaar geleden heeft de leider van een dergelijke „bolsjewistische" be weging een groot gedeelte van Rusland weten te veroveren en tot kort voor de poorten van Moskou te komen. Alleen een uiterste krachtsinspanning van den ..ogenblik hield zij zich bez;g met ee .westie, die naar haar meening defin - t ef moet worden opgelost, voor men overging tot de uitwerking van een toi n onedrdeelen gaand ontwapenings- ilan. De Engelsche regeering wil namelijk een grondslag vinden om de gelijkge- recht'gheidskwestie op te lossen. Dit vraagstuk is een belemmering voor de werkzaamheden der ontwapenings conferentie. De verklaring, die hij na mens de Engelsche regeering wenschte af te leggen, zal het mogelijk maken deze moeilijkhe:d uit den weg te ruimen en den toestand aldus te wijzigen dat alle leden der ontwapeningsconferentie ge meenschappelijk aan de uitwerking van het concrete internationale ontwape ningsplan op 'n algemeen bevredigenden grondslag zouden kunnen medewerken. Sir John Simon zeide, dat hij zich ter wille van de eenvoudigheid bij de be handeling van het gelijkgerechtigheids- probleem, slechts bij het geval van Duitschland zou bepalen, hoewel dezelf de overwegingen ook voor Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije gelden. Hij zette in vier punten de tegenwoor dige situatie nauwkeurig uiteen en in troduceerde vervolgens bij het bureau zijn uit 4 punten bestaand voorstel voor het oplossen van het gelijkgerechtig- heidsprobleem. Hij gaf geen vast-omlijnd plan, doch, zooals hij zelf zeide, slechts een basis voor de toekomstige regeling van deze kwestie. Ie. Alle Europeesche mogendheden sluiten zich aan bij de plechtige verkla ring, dat zij onder geen omstandigheden zullen trachten een conflict, van welken aard ook, op het oogenblik of in de toe komst onderling, met geweld op te los sen. De Engelsche regeering weigert met beslistheid aan te nemen, dat een der gelijke verplichting geen waarde heeft. De erkenning van het moreele recht op gelijkheid, beteekent voor Duitsch land, evenals voor de andere Staten, de aanvaarding van hun verplichting. 2e. De toekomstige beperking der Duitsche bewapening moet in dezelfde ontwapeningsovereenkomst worden vast gelegd, waarin ook de beperking der bewapening van de overige mogendhe den wordt bepaald. Op deze wijze wordt deel V van het verdrag van Ver sailles voor Duitschland door de toe komstige ontwapeningsconfentie ver vangen. De beperking der Duitsche bewape ning wordt dan geregeld in hetzelfde stuk als waarin deze materie voor de an dere mogendheden wordt geregeld. 3e. De nieuw geformuleerde beper kingen der Duitsche bewapening hebben denzelfden geldigheidsduur en zijn onder worpen aan dezelfde revisiebepalin gen als die voor de mogendheden. Dit beteekent een wijziging van zeer groote draagwijdte aangezien op het oogenbl'k de ontwapenings-clausule van het verdrag van Versailles in tegenstel ling tot alle andere internationale over eenkomsten, tijdelijk onbeperkt is. De grondslag der gelijkgerechtigheid militairen adel heeft toen een volkomen overwinning van het bolsjewisme kun nen voorkomen. Maar in de latere eeu wen kwam het telkens weer tot opstan den onder dergelijke leuzen. Twee op standen in de XVIIe en XVIIIe eeuw droegen een bijzonder massaal karak ter en deden het Russische rijk op zijn grondvesten schudden. Toen lukte het echter de bezittende klassen telkens weer, al is het met veel moeite en na verwoeden strijd, de beweging te on derdrukken. In 1917 was de bezittende klasse niet meer in staat de vloedgolf te keeren, de catastrophe was dus onvermijdelijk. In de bolsjewistische -partij vond de opstan dige massa geschikte leiders. Een sa menwerking van die twee elementen: den opstandigen geest van de massa, dien wij als het bolsjewisme kunnen aanduiden, en de goed georganiseerde gedisciplineerde communistische partij, aan het hoofd waarvan een markante persoonlijkheid (Lenin) stond, heeft tot de gebeurtenissen van November 1917 geleid en de heerschappij van de bols jewiki verzekerd. Later hebben de bols jewistische leiders door terreur hun macht gegrondvest en daar zij voor niets terugdeienzen, lukt 't hun de macht te behouden, zoowel de stem ming in 't land intusschen geheel an ders geworden is. Het is uiterst moell lijk de macht te veroveren (tenminste wanneer de machthebbers zich verde digen en de macht niet willen prijsge ven), doch het is heel makkelijk de macht te behouden, zoolang de macht hebbers een werkelijken wil bezitten, de macht te behouden. Voor iemand, die de Russische toe standen kent en een historisch perspec tief bezit, is er dus niets vreemds in het feit, dat de tegenwoordige regeerders, ondanks de vijandige stemming van de meerderheid der bevolking, zich weten te handhaven. Vooral wanneer wij be denken, dat de regeerders nu in Stalin een uiterst sterke persoonlijkheid met een ijzeren wil, iemand hebben, die in dit opzicht een waardige opvolger van Lenin genoemd kan worden. De bolsjewistische overwinning heeft het Russische volk in plaats van alle beloofde zegeningen niets dan ellende ischt echter, dat in de toekomst tus- chen de verschillende staten geen mee- ïingsverschil meer zal ontstaan over ien duur der ontwapeningsbepabngen. Alle staten, die in de toekomst de ont wapeningsconferentie onderteekenen, moeten' zich ten aanzien van tijdsduur en revisie-mogelijkheid in dezlfde juridi sche positie bevinden. 4e. Dutschland verklaart, dat het niet voornemens is zich te bewapenen. Duitschland wenscht integendeel er kenning van het principe, dat den ande ren mogendheden geoorloofde wapens voor Duitschland niet verboden blijven. Het gaat hierbij slechts om wapen- categoriën, niet om het aantal wapens. Wanneer Duitschland gelijk recht krijgt, dan dient tegelijkertijd ook tot principe van kwalitatieve gelijkheid van wapens te worden erkend. De Engelsche regeering verklaart zich bereid gemeenschappelijk met de ove rige mogendheden ter ontwapenings conferentie dit principe in de toekom stige conventie op te nemen. Vervolgens gaf Sir John Simon een uiteenzetting van zijn voorstel betref fende de kwalitatieve ontwapening ge splitst in de punten bewapening ter zee, ontwapening te land en luchtbewapening en de kwantitatieve ontwapening, waar voor naar zijn meening uitvoerige on derhandelingen, die lange jaren zouden kunnen duren, noodig waren. Tenslotte verklaarde Simon, dat de Engelsche re geering 't voorstel tot instelling van 'n permanente controlecommissie van den Volkenbond aanvaardt en dat in de toe komst alle staten zich op dezelfde wijze aan een controle van hun bewapening d'enen te onderwerpen. De Engelsche regeering heeft thans 'n voorstel gedaan, waarop een nieuw en solied bolwerk <van ontwapening kan worden gevestigd. BELGIë. De Belgische huisbrandkolen In den Dinsdag gehouden Belgischen kabinetsraad heeft minister Heyman den raad, in verband met de herziening van de contingenteering der kachelkolen, op de hoogte gesteld van een onderhoud, dat hij met een afgevaardiging van werk nemers had. Deze hadden hem gevraagd, welke vergoeding aan de nationale nij verheid zou worden verstrekt tegen de verhooging van den invoer van kachel kolen. De onderhandelingen met het oog op de wijziging van het contingent wer den echter nog maar pas met Duitsch land begonnen. De uitslag der onderhan delingen dient nu afgewacht. ENGELAND. Troonrede. De koning heeft in een troonrede het parlement verdaagd. Hij sprak zijn voldoening uit over de toela tingvan Irak tot den Volkenbond, even als over het welslagen van de conferen tie van Lausanne, die de voorwaarde heeft geschapen voor een durrzame re geling van de quaestie der Duitsche schadevergoedingen als essentieele voor bereiding voor het economisch herstel gebracht. Lenin beloofde het Russische volk volmaakte vrijheid. In plaats daar van heeft 't door hem ingestelde regi me 'n zelfs in de geschiedenis van Rus land ongekende slavernij en onderdruk king gebracht. Lenin beloofde, dat de heerschappij der bolsjewiki en de ver deeling der bezittingen van de „heeren" aan de massa welstand zou opleveren, dat de massa onder het bolsjewistische regime geen ontberingen zou kennen. In plaats daarvan heeft het sovjet-regi me het Russische volk ontberingen hon gersnood, onnoemelijke ellende van al len aard gebracht. Lenin beloofde, dat het sovjet-regime een paradijs op aarde zou scheppen, dat de levensstandaard welke in Rusland steeds lager dan in 't Westen is geweest, een zelfs in de rijkste industrieele landen van het Westen ongekende hoogte zou bereiken. In plaats daarvan is Rusland een gevange nis geworden voor allen, die er wonen (behalve dan voor de vreemde gasten uit de kapitalistische landen), is het le vensstandaard op een zulk een laag peil gezakt, dat wij naar de Middel eeuwen terug moeten gaan om iets dergelijks te vinden. Lenin heeft be loofd dat de bolsjewitische heerschapp pij de massa in paleizen zou huisvesten. In plaats daarvan heerscht er in den sov jet staat een woningnood, zooals geen enkel ander land ter wereld ooit heeft gekend. De menschen leven in vreese- lijke, 'menschonteerende omstandighe den. Voor een geheel gezin is er slechts één kamer beschikbaar. Zelfs de meest primitieve hygiënische inrichtingen ont breken. Wij zouden deze opsomming van hetgeen Lenin beloofd had en het geen zijn regime heeft meegebracht tot het oneindige kunnen voortzetten, want er is geen enkel onderdeel tfen het so ciale, economische en cultureele leven aan te wijzen, waar het sovjet-regime, niet het tegenovergestelde zou hebben gebracht van hetgeen Lenin beloofd had. De volkomen mislukking van het sov jetregime was reeds in 1920 duidelijk. Lenin zag het toen in. Om het regime te redden voerde hij de z.g. N.E.P. (nieuwe economische politiek) in, die uit een combinatie van de resten van 't communisme en het kapitalisme be stond. En toen is een kerkelijk wonder geschied; zoodra de boeren bevrijd wa ren van de bolsjewistische ambtenarij an de wereld, ook over het succes van de conferentie van Ottawa De konmg 'eeft uiting aan de tioop dat üe Han delsbesprekingen met vreemde landen zullen leiden tot regelingen, die weder keer g He red ging schenken. De ko ning verklaart met vreugde te hebben vernomen, dat de samenwerking van de regeeringen en handelsbelangen dominions en de belanghebbende vreem de mogendheden zoo vlot is tot stand gekomen. Hij betreurt, dat de hangende quaesties tusschen het Vereerrgd Ko ninkrijk en den Ierschen Vrijstaat, in weerwil van alle aangewende pogingen nog niet zijn geregeld. i>e maatregelen, getroffen tot het le nigen van de crisis in den afgeloopen herfst en de bereidvaardigheid der ge meenschap tot het brengen van alle noodige offers, heben in staat gesteld, het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven der nationale financiën te herstellen. Operaties zijn op ongekende schaal in de afgeloopen maanden met volkomen suces verricht tot het verm n- deren van den last van den nationalen schuldendienst. De ongunstige handels balans is verbeterd door de wet op de invoerrechten, die eveneens een belang rijke aanvulling heeft gebracht van de ontvangsten der schatkist, terwijl een redelijke bescherming is verleend aan de Britsche industrieën op aanbevelng van een onpartijdge commissie van ad vies. De nieuwe zitting van het parlement wordt 22 November geopend. „Buurtbewoner". Ingezonden stuk ken. waarvan ons de afzender onbe kend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking. MIDDELBURG. OUDERAVOND. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis: 1. dat op Woensdag, 23 November 1932, des avonds 8 uur, voor school J een ouderavond zal worden gehouden in een der lokalen van die school aan het Veersche Bolwerk; 2. dat tot den vorenvermelden avond toegang hebben de ouders, voogden of verzorgers van wie één of meer kinde ren op school J zijn ingeschreven; en roepen hierbij die ouders, voogden of verzorgers op tot bijwoning van den ouderavond. Middelburg, den 17 November 1932. Burgemeester en wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, voorzitter. M. VAN DER VEUR, secretaris. en min of meer vrij werden, herleefde de Russische huishouding. Tegelijker tijd werd echter ook duidelijk dat er op deze wijze een nieuwe middenstand ontstond, die vroeger of later naar de macht zou grijpen. In 1927 greep Stalin in, schafte de NEP ondanks de plech tige belofte van Lenin, dat de NEP voor zeer langen tijd ingevoerd was, af en luidde de zg. pjatiletka (het vijfjaren plan) in. Dat was een terugkeer tot het militaire communisme van de eerste jaren van de heerschappij der bolsjewi ki, doch onder een andere benaming en met eenige wijzigingen. Voor iede- ren onbevooroordeelden kenner van de Russische toestanden was het duidelijk dat de pjatiletka onvermijdelijk op een mislukking zou uitloopen. In het het Westen (o:a. hier te lande) waren er echter veel naieve menschen die in de uitvoerbaarheid van het plan ge loofden, die zich opwonden, zoodra iemand aan de uitvoerbaarheid ervan durfde te twijfelen. De vijf jaren zijn voorbij. En in Rus land zelfs in de bolsjewistische kringen heerscht een gedrukte stemming. Het plan is mislukt. In plaats van de gewei dige hoeveelheden goederen, die de pjatiletka zou brengen, heerscht er nu in Rusland gebrek aan alles. Zelfs de meest onontbeerlijke goederen, waarvan de aanwezigheid een Westerling van zelf sprekend vindt (zeep, spijkers, ka toen, schoeisel), zijn in het land van de pjatiletka niet te vinden. Het gevolg hiervan is het steeds toe nemende verzet tegen de politiek van Stalin. En dat verzet komt niet van de boeren, doch van de communisten zelf. En daarbij juist van de jonge genera tie. De eene „oppositie" komt na de an dere. Telkens worden de ontevredenen verslagen, in de gevangenis opgesloten, naar Siberië verbannen, doch na eenigen tijd herleeft de oppositie onder een nieu wen naam en met nieuwe leiders. De stemming van de leiders is dan ook bij het vieren van den vijftienden verjaar dag zeer gedrukt. Het eenige wat hun moed inspreekt is de crisis in het buiten land, de onlusten in het Westen. Daar om wordt nu al het mogelijke gedaan om in het Westen onlusten uit te lokken. Een revolutie in het kapitalistische Wes ten zou de sovjet-regeering kunnen red den en haar heerschappij bestendigen. Dr. Boris Raptschinsky.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 5