e A •■LEVERTRAAN i m FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. LEGER EN VLOOT. Voor kleine tuinen. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. KERKNIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID VERKEERSWEZEN &P.T.T INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. zaken en arbe'd, aan de drie Centrale Landbouworganisaties, waarin door den Minister aan de Tarwe-Centrale werd medegedeeld, dat minstens een prijs van 10 per 100 kg voor nrdden kwa liteit tarwe zal kunnen worden uitbe taald en dat van de limiteering der uit breking van de tarweteelt tot 'n derde van 't bouwland niet kan worden al- geweken. DRAI5lflAvAN-VALKEÜBURG'5 ---1 T-LEEUWARDEN - (Ingez. Med.) Onze financieele deskundige meldt ons uit Amsterdam dd. gister: De gunstige stemming, die zich op den eersten dag van de nieuwe week op de Amsterdamsche beurs had baangebro ken, heeft zich in aansluiting aan de ge drukte houding der buitenlandsche fon- senmarkten niet kunnen handhaven. De handel, in de leidende fondsen, die een aanmerkelijke uitbreiding had onder gaan, is later weer sterk ingekrompen, doordien het publiek nog altijd weinig durft te ondernemen. Behalve aan de algemeene factoren van onzekerheid, verband houdend met de nog steeds hangende internationale vraagstukken, is deze terughouding ook te wijten aan den ongunstigen indruk, dien de in den jongsten tijd gepubliceer de jaarverslagen van enkele belangrijke Nederlandsche ondernemingen hebben gemaakt. Slechts bij uitzondering wordt nog met eenige winst gewerkt, die dan in de meeste gevallen voor afschrijving of reserveering wordt aangewend, zoo dat uitkeering van een dividend niet in aanmerking komt. Nog vaker echter laat het bedrijf een meer of minder groot verlies, tot welks dekking de aanwezige reserves niet altijd voldoende zijn. Tot de eerstbedoelde categorie behoo- ren de Kon. Ver. Tapijtfabrieken, die nog een kleine winst hebben gemaakt, nl. van 75.088, tegen 179.828 in het vo rige jaar, en hiervan 60.926 aanwen den voor afschrijving op voorraden, en de rest reserveeren. Daarentegen slui ten de Kon. Nederl. Edelmetaalbedrijven boekjaar 1931-'32 met een verliessaldo af van 143.152, waarbij dan nog geen rekening is gehouden met een verlies van 81.853, voortgesproten uit inkrim ping van buitenlandsche belangen, welk verlies gedekt is uit een batig saldo, ont staan door verkrijging van 77 preferente en 39 gewone aandeelen. Zeer scherp komt de invloed van de crisis tot uiting in het jaarverslag van de Commanditaire Vennootschap Wm. H. Müller, die reeds in 1930 een verlies had geleden van 4.90 millioen, dat op de reserve was afgeboekt. Na afschrij vingen en na aanwending van de geheele reserve is in 1931 weer een verlies ont staan van 6.52 millioen. Waar in het verslag wordt medegedeeld, dat 1932 nog een verderen achteruitgang heeft gebracht, zal een drastische reorganisa tie binnen afzienbaren tijd wel niet ach terwege kunnen blijven. De Mij. van Berkel's Patent, die reeds eerder tot een financieële reorganisatie was overgegaan, heeft in het op 30 Juni j.I. geëindigde boekjaar ook zeer ongun- om den miskelk en het crucifix bemerk te want de priester, die de bestem ming van deze rouwdienst niet kende, had God zelf in rouw gehuld werd hij door een zóó machtige herinnering aan gegrepen, dat zweetdroppels op zijn breede voorhoofd parelden. De vier zwijgende deelnemers aan dit tooneel keken elkaar geheimzinnig aan; toen sloten hun zielen zich aaneen en smol ten hun gevoelens tezamen in een gods dienstige meewarigheid. Het leek wel of hun gedachten den martelaar had den opgeroepen en alsof zijn schim voor hen stond in al zijn koninklijke waar digheid. Zij droegen een zielmis opt zon der het lichaam van den overledene. Onder deze gescheurde dakpannen en latten zaten vier Christenen, die God om voorspraak smeekten voor een Franschen Koning. Dit was de zuiverste van alle toewijdingen, een wonderlijke daad van volbrachte trouw, zonder eenige bijgedachte. Dit moest God onge twijfeld welgevallen zijn. Het gansche koninkrijk lag opgesloten in de gebeden van een priester en twee nonnen, maar misschien ook was de revolutie verte genwoordigd door dezen man, wiens ge zicht zóóveel wroeging verried, dat het bijna natuurlijk lek te denken, dat hij de gelofte van een groot berouw ver vulde. (Wordt vervolgd) stig gewerkt. Zij ziet zich eveneens ge noopt, de geheele reserve ten bedrage van 3.34 millioen naar de winst- en verliesrekening over te boeken, waarne toch een verliessaldo blijft van 1.11 millioen. Nu is weliswaar op buiten- landsch bezit, met inbegrip van de waar devermindering van onroerende goede ren, fabrieksinstallaties e.d. in het bui tenland, een uit koersverschillen voort spruitend verlies geleden van een kleine 2 millioen, dat zich naar men mag aan nemen in het volgend jaar niet zal herha len. De exportzaken van de onderneming hebben natuurlijk ook sterk geleden on der de belemmering van den invoer in tal van vroegere afzetgebieden. In en kele gevallen kan de hierdoor veroor zaakte beperking van den afzet worden ondervangen door de oprichting van een eigen fabrieksbedrijf in het desbetreffen de land. Van Berkel heeft reeds een fa briek in de Ver. Staten en zij is thans van plan, de reeds in het bezit van haar Engelsche onderneming zijnde gebouwen te Londen uit te breiden en ze voor de fabricage van snijmachines in te richten. In Berlijn, Milaan en in Brussel heeft van Berkel ook eigen fabrieken, waar van de beide eerste het bedrijf hebben moeten inkrimpen, terwijl de Belgische weegschalenfabriek op onveranderde capaciteit kon doorwerken. De kaspositie der Mij. is verder ver beterd, een verschijnsel, dat bij vrijwel alle ondernemingen is waar te nemen, en dat een gevolg is van de inkrimping van de omzetten en de daling der prij zen, waardoor veel geld vrij komt. Deze in industrie en handel beschik baar gekomen middelen dragen het hunne bij tot de groote ruimte op de geldmarkt, die er toe leidt, dat de ren tabiliteit van beleggingen op korten ter mijn tot een minium is gedaald. De noteering voor geld op prolongatie bedraagt al sinds maanden 1 pCt.; par ticulier disconto noteert nog slechts tot pCt. Hoewel 'deze middelen eigenlijk niet voor belegging op langen termijn in aanmerking komen, aange zien zij bij een opleving van zaken spoe dig vrij moeten kunnen worden ge maakt, is een zeker deel ervan toch naar de obligatiemarkt afgevloeid, wat de vraag naar beleggingsfondsen nog heeft doen toenemen en een gedeelte lijke verklaring vormt voor het hooge niveau, waarop deze fondsen zich thans bewegen. Ook in de afgeloopen week hebben de koersen van staats- en gemeentelee- ningen zich goed kunnen handhaven. Eenige nieuwe uitgiften, waaronder die van 4% pCt. obligatiën der Bank voor Nederlandsche gemeenten en van de gemeente Arnhem, zijn belangrijk over- teekend. De aandeelenmarkt geeft weinig aan leiding tot een uitvoerige ^bespreking. Van industrieele fondsen waren aan deelen Philips in den aanvang der week goed gevraagd, op hoogere koersen, die zich echter niet konden handhaven. Aandeelen van Berkel waren flauw op het ongunstige jaarverslag; ook Unilever lager op de verwachting van de aan kondiging van een lager ^interim-divi dend. In aandeelen Koninklijke Petroleum was de handel kalm en de fluctuaties bleven beperkt. Suikeraandeelen gingen op en neer met de prijsschommelingen zijn de New Yorksche suikermarkt, al zijn de New Yorksche noteeringen voor de Java-suikermarkt slechts dan van beteekenis, wanneer zij een ingrijpende wijziging van de algeheele tendenz op de suikermarkt weerspiegelen, wat in de afgeloopen week geenszins het ge val was. De oprichting van een nieuwe verkooporganisatie in Jndië bevindt zich nog steeds niet in een eindstadium en het is niet uitgesloten, dat zij tenslot te nog op moeilijkheden zal stuiten. Voor tabak- en rubberaandeelen was de belangstelling weer gering, zoodat ook hier in de koersen geen groote veran deringen intraden. Schee,pvaartaandeelen zijn eveneens weinig in koers veranderd. Men neemt aan, dat de brand van het motorschip „P. C. Hooft" financieel voor de Ne derland" niet van ingrijpende beteeke nis is. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Ned. Fordfabr. 121% 123% 119, 119%. Philips' Gloeilampen 131%, 135%, 126%, 128%. Unilever 118%, 108%, 112. Kon. Petroleum 149%, 152, 147%. Koloniale Bank 67%, 58%. Handelsver. „Amsterdam" 182%, 189, 175, 177. Amsterdam Rubber 65, 67%, 62% Deli Batavia Mij. 145, 148, 143%. Ned. Scheepvaart Unie 63, 65, 62%. Onder leiding van den oud-sergeant M. Hommel te Oud-Vossemeer is aldaar een cursus gegeven voor toekomstige dienstplichtigen in voorgeoefendheid; deze cursus waaraan 10 jongelui deelna men, is nu geëindigd; het diploma is uit gereikt aan P, In. Droogers, M. Moer land, H. M. Plompen, A. J. Rijstenbil Jz„ J. A. Verhees Ez., allen te Oud-Vosse- meer; M. W. van der Klooster en A, D. Goedegebuure te St, Annaland en M, P, Tazelaar te Stavenisse, Een tweetal der cursisten moeten nog in enkeie vakken herexamen doen. Het aanlegen van een sier- tuin. Het najaar is wel de meest geschikte tijd voor het aanleggen of veranderen van tuinen. Na een goede grondbewer king welke zoo noodig gepaard moet gaan met grondverbetering, en een flinke bemesting, vraagt het beplanten onze aandacht. Hierbij hebben we met verschillende zaken rekening te houden. Nu vooral zien we dat een gedeelte van de te gebruiken houtgewassen groenblijvend moet zijn opdat onze tuin ook in het winterhalfjaar groen zal zijn. Alleen gebruik te maken van groenblij- vers is ook weer niet wenschelijk daar dafi de tuin in den zomer te somber is. Imers de bladverliezende houtgewassen brengen de gweenschte variatie; en vooral in het voorjaar geven de ont luikende knoppen en het teere groen aan de tuin een aparte bekoring. Met het gebruik van boomen moet men bij het beplanten van kleine tuinen voor zichtig te werk gaan. Alleen enkele kleinere boomen komen in aanmerking. Soorten als: lijsterbes Sorbus aucu- paria, meelpeer S. Aria, Meidoorn Crataegus monogyna en C. oxyacan- ta, en tal van andere soorten van dit geslacht, berk Betula alba, en Jap. kers Cerasus serulata zijn daarvoor goed te gebruiken. Ook stamboompjes van gouden regen Laburnocytisus, en van sierapel Malus floribunda e.a. zijn daarvoor geschikt. Indien men groo- tere boomen wenscht zulen soorten met lichtdoorlatende bladkroon bij voorkeur worden gebruikt; als: Robinia pseuda- cacia en andere Robimiasoorten, Chris tusdoorn Gleditschia triacanthos, en honigboom Sophora japonica. Bij het planten zorgen we allereerst voor eeni ge grensmaskeering van de tuin opdat hekken en schutingen, gedeeltelijk al thans, aan hte oog worden onttrokken. Verder houden we" rekening met de groeiwijze van de verschillende planten en plaatsen we het zoodanig dat we het kunnen zien, en de planten voldoende ruimte hebben om te groeien en te bloeien. Het midden van den tuin be nutten we alleen voor het aanbrengen van laagblijvende beplanting en voor het aanleggen van gazons. Met den aanleg van paden moet men zich be perken tot de strikt noodzakelijke. Al leen een tegelpad met rotsplantjes er tusschen kan mooi zijn, overigens leg gen we de paden zoo min mogelijk in het gezicht, daar ze een ongewenschte onderbreking in het stukje natuur te weeg brengen. Door het aanbrengen van een rozenboog of pergola over een pad kan men dit gedeeltelijk aan het oog onttrekken. Een volgende keer iets over plantengroepeering. A. r Op de voordacht voor hoofd der school aan de O. L. School no. 2 te Ca- pelle a.d. IJssel komt als no. 1 voor de heer C, M. Roozemond, hoofd der school te N. en St. J o o s 1 a n d. De O. L. School te Slijkplaat, ge meente Hoofdplaat, zal naar wij vernemen, worden omgezet in een R. K. school. Daardoor zal er in die gemeen te geen gelegenheid meer zijn tot het genieten van O. L. Onderwijs. Hooger Beroep C. C., 23 jaar, winkelbediende te Breskens, heeft hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis der Recht bank te Middelburg van 7 Nov. j.I. waar bij hij wegens verduistering is veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. J. W. den D., 19 jaar, verensgezel, wonende te Zaamslag, heeft hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van den Politie-rechter te Middelburg van 1 Nov. 1932, waarbij hij veroor deeld wegens mishandeling tot 30 of 15 dagen hechtenis. M. de J. huisvrouw J. D., 58 jaar, zonder beroep te Kloetinge, heeft hoo ger beroep aangeteekend tegen het vonnis van 4 Nov. 1932 van den Politie rechter te Middelburg, waarbij zij ter zake van diefstal is veroordeeld tot 30 of 10 dagen hechtenis. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Terneuzen heeft hoo ger beroep aangeteekend tegen het von nis van den kantonrechter te Terneu zen, waarbij W. A. de J., winkelier te Axel, is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de Lote- rijwet (prikplank). P. M., 73 jaar, zonder beroep te Oost burg, en M. M. B., 40 jaar, verlofhoud ster te Oostburg, hebben hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Oostburg, waarbij zij ter zake van overtreding van de Drankwet zijn veroordeeld, eerstge noemde tot 200 of 50 d, h. en laatst genoemde tot 75 of 10 d. h., met ver beurdverklaring van de in beslag ge nomen hoeveelheid drank. C. C., 23 jaar, winkelbediende te Breskens, heeft hooger beroep aange teekend tegen het vonnis van de recht bank te Midde'burg van 7 November j.I., waarbij hij terzake van verduiste ring is veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf. Kantongerecht te Goes. De Kantonrechterte Goes heeft veroordeeld wegens overtreding: met een auto op een overweg bege ven als boomen worden neergelaten L. R. H. T. Mechelen 10 b. s. 10 d.h.; overtr. leerplichtwet' G. A. V. Hans- weert 10 b. s. 10 dh.; P. v. G., Co- lijnsplaat 2 b. s. 2 d.h.; W. L. Hoede- kenskerke 5 b, s. 5 d.h.; A. K. Krui- ningen, J. Goes, P. P. Ierseke 0.50 b. s. 1 d.h,; overtr, wapenwet: P. P. Ierseke 25 b. s. 25 d.h. en verbeurdverklaring van het geweer; strooperij: T. v, d. W. Wissenkerke, vrijgesproken; zonder vergunning loopen over een anders grond met verboden toegang: P. d. H. Wolphaartsdijk 3 b, s. 3 d.h.; te Kloetinge venten zonder vergun ning: A, v. H., Rotterdam, M. J. v. d. A. Middelburg 5 b, s. 5 d.h.; melk verkoopen uit bus zonder roer der: D. F., Wolphaartsdijk 5 b. s. 5 dagen hechtenis; te Ovezande na sluitingsuur zich in herberg bevinden: L. O, 's Heerenhoek 2 b. s. 2 d.h.; te Ovezande na sluitingsuur bezoe kers in herberg hebben S. K., Ovezan de 10 b. s. 10 d.h.; met voertuig rijden met vuile wielen: D. d. L., Colijnsplaat 10 b. s. 10 d.h.; zonder noodzaak fietsen op het lin kerfietspad: G. M. K., Middelburg, 5 b. s. 5 d.h.; met auto op kruispunt van wegen rechtsch niet voor laten gaan: P. K.f Heinkenszand 5 b. s. 5 d.h.; met auto rijden zonder nummer en letter: A. F., Driewegen 0.50 b. s. 1 dag hechtenis; met rijwiel veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: E. V., Wissenkerke 10 b. s. 10 d.h.; 's avonds fietsen zonder licht: C. M. H., Nieuwdorp 2 b. s. 2 d.h.; W. H. J. v. d. H., Kloetinge, 5 b. s. 5 d.h.; P. V. Colijnsplaat 7.50 b. s. 5 d.h.; met auto rijden zonder rood achter licht: G. M., Dreumel 3 b. s. 3 d.h. De inbraak bi) dr. Philips. De drie Oostenrijkers, die in verband met den juweelendiefstal bij dr. ir. Phi lips in bewaring waren, gesteld, doch voor wier verdere gevangenhouding de rechtbank geen termen, aanwezig ach\te^ zijn thans door den Vreemdelingendienst over de grens (Belgische zijde) gezet. Niet ingetrokken is net verzoek om uit levering van den vierden Oostenrijker D., die te Berlijn in bewaring wordt gq- houden als verdachte in deze zaak. Wat het thans vrij ge la, ten drietal hen treft, voor wie mrs. Moresen en Bicker Caarlen als verdedigers zouden zijn. op getreden, vernemen wij, dat ailhans voor één van deze drie personen, den schoen maker A. M., die weer bij zijn patroon kon worden werkzaam gesteld, een. ver zoek om schadeloosstelling zal worden ingediend. Donderdagavond had (e G r ij p &- kerke de verkiezing plaats voor een ouderling en een diaken der Herv. kerk. Herkozen als ouderling P. Huisman en voor diaken J. Groenenberg Az. Faillissementen. De volgende faillissementen zijn ge ëindigd; J. C. Maije, loodgieter te Zierikzee, Curator mr. C. M, Kegge te Goes, we gens verbindend geworden eenige uit- deelingslijst met een uitkeering van 25% aan de concurrente schuld- eischers. Het faillissement van de nalaten schap van wijlen D. Verburg Pzn in leven klein landbouwer, gewoond heb bende te C o 1 ij n s p 1 aat. Curator mr. A. H. Kuipers te Middelburg, is wegens verbindend geworden eenige- uitdee lingslijst, zonder eenige uitkeering aan de concnrrente schuldeischers. Verplaatst, met ingang van 20 Nö- a.s. (te, l)e.-telt"r bij den post, telegraaf, en tereroondionst J. A. Hagens van liet hulppost- en telegraafkantoor te N'icuw Vossemeer naar het postkantoor te Til - 'burg. By bau voor het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen heeft gehouden over „Een /.eeuwsch Regent uit het laatst der XVIIIe eeuw", (waarvan een uitvoerig verslag in ons blad is verschenen) zijn overdrukken in brochurevorm vervaardigd. Voor belangstellenden onder onze le zers zijn deze boekjes, tegen ui zending van iz cent aan post zegels of in contanten, voor porto en administratiekosten, in beperkt aantal bij de admini stratie van ons blad verkrijgbaar. De Directie. WELDADIGHEIDS POSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN VOOR HET KIND. De verkoop der bovengenoemde post zegels en briefkaarten zal wederom plaats hebben van 10 Dec. tot en met 9 Januari a.s. De zegels zijn als de ge wone zegels geldig, ook voor briefwis seling met het buitenland. Hoewel zij slechts in bovengenoemd tijdvak ver krijgbaar zijn, blijven zij ook na dien tijd onbeperkt geldig. Zij zijn ontworpen door H. Levigne te Amsterdam en dra gen de beeltenis van een kind met een HoHandsche bloem. Zij zijn vier in aantal n.l. Frankeer: waarde a. zegel van 1 ct.. Verkoop prijs 3 ct., Onderwerp jongen met brem- tak; b. zegel van 5 ct., 8 ct., meisje met korenbloem; c. zegel van 6 ct., 10 ct., jongen met zonnebloem; d. zegel van 12% ct., 16 ct., meisje met kerstroos. De prentbriefkaarten vertoonen dit jaar Hollandsche kleederdrachten naar aquarellen van Yoe Wenning te 's Gra- venhage. Zij worden verkocht in series van 6 stuks tegen 35 ct. oer serie; se ries van 't vorige jaar zijn nog voor handen. De winst van de verkoop dezer ze gels en kaarten komt wederom geheel ten goede van verenigingen, welke achterlijke, zieke, zwakke, verwaar loosde, blinde, doove, doofstomme en gebrekkige kinderen verzorgen. In het vorigejaar kon aan 353 ver- eenigingen in ons land daardoor wor den uitgekeerd het aanzienlijke bedrag van 146 341,04 en in het jaar daar voor 1 "*7.632.98ten bate van onge veer 50.000 kinderen. Deze getallen spreken Ihun Jeigen taal. Elke serie van 4 postzegels geeft een winst van 12 cent; een bedrag dat schier ieder kan missen en toch bieden deze kleine bedragen tezamen een zeer krachtigen steun aan den arbeid ten goede van het kind; een steun die, nu de regeering zich genoopt ziet de subsidies aanmerkelijk te verminderen, niet alleen zeer gewaardeerd wordt, maar bepaald noodig wordt geacht. Het Conrté te Middelburg, dat zich wederom .bereid verklaarde .den ver koop der zegels en kaarten te bevor deren, vraagt deswege met nadruk en met vertrouwen aller medewerking om, zoo mogelijk, méér zegels en kaar ten te verkoopen dan in het vorige iaar en daardoor de lasten te verlichten van hen, die werkzaam zijn ten bate van het kind. De Zegels zijn verkrijgbaar aan alle postkantoren; Zegels en Kaarten aan het [bureau van den 'Armenraad, Bo- gardstraat D 43, bij de comité-leden en in het tentje dat wederom, in overleg met den heer directeur van het post kantoor, in de hal van dit kantoor zal worden geolaatst en waarvan onder scheidene dames zich met den verkoop bereidwillig belasten. Het Comité te Middelburg, De Heer en Mevrouw Dumon Tak Van Trigt. Mevrouw WeiilSnuyf, arts. Mej, A. W. Ermerins. Mej. Mr. E. de Visser. G. M. Mes. C. C. Mantz. Mr. A. J. van der Weel. Ds. L. B. Tjebbes, secretaris. LANGDURIGE ONEERLIJKHEID. Bij de Rotterdamsche electrische tram is een zeer ernstig geval van fraude aan het licht gekomen. Het betreft den in specteur van het vervoer den heer S., die evenals onder de R.E.T.M. zoo ook bij de R.E.T. een groote vertrouwens positie bekleedde en feitelijk de scha kel vormde tusschen de directie en het personeel. Naar thans is gebleken, heeft deze functionaris jarenlang betrekkingen bij de R.E.T. tegen steekpenningen verge ven. Wanneer sollicitanten hem een be paald bedrag beloofden, zou hij zooge naamd een goed woordje voor hen doen. In feite had hij echter over de al of niet aanneming te beslissen, zoodat hij gemakkelijk spel had om de baantjes bij de R.E.T. eenvoudig tegen geldsom men te verkoopen. Nu deze fraude toch openbaar ge-

Goessche Courant | 1932 | | pagina 4