SOLA SILVER ZEELAND. Kleine Bazar - Goes LANDBOUW. TWEEDE BLAD VAN DE GOESCHE COURANT VAN VRIJDAG 18 NOVEMBER 1 932. No. 184. TELEGRAFISCH OVERBRENGEN VAN BEELDEN. Een kijkje in het laboratorium der beeld-telegrafie van de P. T. T. te Amsterdam; hoe foto's en teekeningen in een kwartier tijds uit Amsterdam naar Indië en naar Berlijn komen. (Van onzen specialen verslaggever). De mensch aanvaardt de nieuwste vindingen der techniek snel als een ge woonte, waarover hij zich niet meer ver baast. De radio is in onze huiskamer ordinair gebruiksvoorwerp, dat ons zel den meer met bewondering zal vervullen voor het feit, dat het geluid practisch van afstand onafhankelijk is geworden, Thans nog vinden we het knap en ont zagwekkend, dat het beeld voor den be voorrechten enkeling ook al niet meer dermate laan afstand gebonden is als voorheen, doch wellicht zijn er nog maar enkele momenten van inspiratie noodig om de beeld-telegrafie over lan gen afstand den gewoonte-weg van het overbrengen van het geluid te doen op gaan. Gebruik makend van de omstandig heid,dat men nu evenwel in de huiska mer nog niet met het beeld speelt als met het geluid en eenigermate specu- leerend op de vrij eenzame en onbeken de positie, die de beeld-telegrafie voor alsnog inneemt, hebben we ffftmaal het overbrengen van foto's, portretten en teekeningen door middel van de tele graaf tot onderwerp van beschouwing gemaakt. Hier te lande is slechts één gelegen heid, waar men de beeldtelegrafie kan aanschouwen, n.l. het telegraafkantoor te Amsterdam, dat regelmatig beelden wisselt met Indië en Berlijn. Degene, die ons in het wonderland der beeldtelegrafie zou rondleiden, glim lachte over de reactie van den bezoeker op de eerste mededeeling, dat hij zich bevond tegenover het apparaat met be hulp waarvan fotografiën in Indië en in Berlijn zichtbaar worden gemaakt. ,,Dit kleine tafeltje is dit alles?" .Vrijwel het bevat de hoofdbestand- deelen voor de beeld-telegrafie, n.l. de apparatenvoor zending en ontvangst, Daar vindt U een paar versterkers, een schakelkast, een schakelbord, hier een donkere kamer. Meer hebben we voor dit werk niet noodig." Terwijl de aanvankelijke verwonde ring over het formaat van het mecha nisch lichaam, dat men geneigd is door zijn wonderlijke uitkomsten een serie vertrekken beslaanden omvang toe te kennen, overging in de erkenning, dat het kleine bestek van de geheele appa ratuur juist de geweldige vordering der beeld-telegrafie in de laatste jaren aan toonde (schuilt vervolmaking niet in 't kleine?) trof onze deskundige geleider eenige maatregelen om de werking van zijn „tafel" uit te leggen. Ver beneden ons daverde het Amster- damsche dagleven.... „We zullen maar niet naar Indië gaan werken, want dan zou ik den man daar uit zijn bed moeten halen" Schroeven werden aangedraaid, han dels op het schakelbord verplaatst; we bogen ons over het apparaat, waar onze geleider zijn theoretische uiteenzetting demonstreerde om ons duidelijk te ma ken hoe een in Amsterdam op een klei ne, draaibare trommel gespannen foto duizenden kilometers verder gereprodu ceerd wordt. Bij de zending vervult de foto-cel, een dik glazen oog, gevat in een metalen doosje, een rol van groote beteekenis. Deze foto-cel heeft n.l. de eigenschap ONDER HET SCHRIKBEWIND door Honoré de Balzac. 4). De inventaris van dit kleine kamer tje was al heel gauw opgemaakt door den man, die op zoo wonderlijke wijze in dit huishouden was binnen gedrongen. Een gevoel van medelijden stond op zijn gezicht te lezen. Hij wierp een welwil lende blik op de twee nonnen, maar was zelfs minstens even verward als zij. De vreemde stilte, waarin ze allen ver keerden, duurde niet lang, want de on bekende scheen de moreele zwakheid en de onervarenheid der beide vrouwen te begrijpen en met een stem, waarin hij zachtheid trachtte te leggen, sprak hij: Ik kom hier niet met vijandelijke bedoelingen, burgeressen.... Even hield hij op, toen vervolgde hij: Wan neer U ooit eenig kwaad mocht geschie den, weest er dan van overtuigd, dat ik daaraaan niet zal hebben meegewerkt. Ik heb U een gunst te vragen. Nog altijd bleven zij zwijgen. Als ik u lastig val...., als ik U hinder, zegt het dan ronduit.dan zal ik weer weggaan, maar weet, dat ik u goed.gezind ben, als ik u den een of an deren dienst kan bewijzen, kunt ge mij ongevreesd daarvoor gebruiken, omdat misschien ik alleen buiten de wet sta, nu er geen koning meer is Er lag zooveel oprechtheid in zijn woorden, dat zuster Agatha, die tot het electronen uit te dampen, niet door ver warming, doch door verlichting. Zoodra op de z.g. kathode van de foto-cel licht valt gaat er electriciteit van uit. Deze wordt overgebracht op een telegraaf lijn naar Kootwijk, zich bevindend in hetzelfde metalen doosje als de foto-cel. Wat in Amsterdam met behulp van licht wordt uitgezonden gaat dus de te legraaflijn op en het arriveert in Koot wijk waar het wordt overgedragen op een radiozender. De vraag is nu hoe het licht verkre gen wordt, dat in de foto-cel de boven omschreven werking moet doen plaats vinden. Het hulpmiddel is een electrisch lampje, waarin het gloei lichaampje niet als te doen gebruikelijk zich in het midden, doch terzijde bevindt. Dit lamp je werpt zijn licht door een diafragma linea recta in een lens, die het licht bun delt en het op den zendtrommel werpt, dus ook op het daarop gespannen beeld. Voor de uitzending moet de zendtrom mel ronddraaien en tevens telkens 1/5 mm verschuiven in horizontale richting. De lichtbundel uit de lens, die een spiraal beschrijft, belicht op deze wijze elk element van het uit te zenden beeld, ieder punt van het beeld wordt afzon derlijk overgebracht. De toonwaarde van het beeld, de nuancen tusschen zwart en wit dus, komt tot haar recht, doordat, wanneer het invallend licht 'n wit gedeelte van de foto beschijnt, het beeld bijna alles reflecteert, en er veel licht in de foto-cel weerkaatst. Grijs weerkaatst minder licht en bij zwart be= licht de fotocel nagenoeg niet. Iedere nuance in het te verzenden beeld beïn vloedt de fotocel anders, op iedere nu ance reageert de electriciteit in de foto cel anders. De basis of grondtoon van het uit te zenden beeld wordt verkregen met behulp van een tweede foto-cel, die steeds licht ontvangt, niet van het beeld, doch rechtstreeks van het electrisch lampje. Het verwekt het beetje electri teit, dat voor den grondtoon noodig is bij de ontvangst in Indië of Berlijn. Door periodieke onderbreking van 't licht, dat de foto-cellen beinvloedt wordt gezorgd voor een gemakkelijke omwer king van den gelijkstroom in wissel stroom. Met behulp van 'n versterker, wordt de op deze wijze verkregen, nog zwakke wisselstroom versterkt, waarmede de goede ontvangst op het tusschenstation in Kootwijk verzekerd is. Welke hande lingen in Kootwijk plaats vinden voor de overdraging van het beeld op den radio zender moge hier buiten beschouwing blijven. Liever zien we thans hoe in Amster dam, op hetzelfde toestel waarmede ge zonden wordt, een b.v. uit Berlijn afge zonden beeld wordt gereproduceerd. Ook voor de ontvangst is weer aanwezig een electrisch lampje, dat zijn licht in 'n lens werpt. In het brandpunt van die lens bevindt zich een z.g. Kerr-cel in den vorm van een plaatje, dat slechts licht doorlaat als er een stroompje aankomt. De Kerr-cel is geplaatst tusschen 2 kristallen, Nicols geheeten, die ieder slechts één bepaalde trilling door laten. De eerste trilt alleen in horizontale richting; de tweede is ver ticaal gepolariseerd. De electrische stroompjes komen aan op de Kerr-cel, die het polarisatie-vlak van het licht veld achter het eerste Nicol verdraait, waar het ontbonden kan worden in een horizentale en in een verticale compo nent. De tweede Nicol laat slechts de horizontale component door, en deze projecteert zich op een miniatuur don kere kamer in den vorm van een bus, waarop fotografisch papier is gespannen. Ieder element van het toegezonden beeld wordt op deze wijze vast gelegd op het gevoelig papier, dat later als 'n gewone foto-afdruk ontwikkeld wordt. geslacht der Langeais behoorde en wier fijne manieren herinnerden aan den vroegeren luister der hoffeesten, zich haastte hem een der stoelen aan te bie den en hem uitnoodigde te gaan zitten. Bij het zien van dit gebaar maakten vreugde en droefheid tegelijk zich van hem meester, maar hij wachtte met te gaan zitten tot de eerwaarde zusters hadden plaats genomen. Toen hernam hij: Gij hebt een schuilplaats verleend aan een niet beëedigd priester, die op wonderlijke wijze ontsnapt is aan het bloedbad der Carmelieten. Hosannah! viel zuster Agatha den vreemdeling in de rede, terwijl ze hem met rustelooze nieuwsgierigheid aankeek. - Ik geloof niet, dat hij zich zoo noemt, was het antwoord. Maar mijnheer viel zuster Martha heftig uit, wij hebben hier geen pries ter, en - Dan was het beter geweest meer voorzorg en bedachtzaamheid aan den dag te leggen, verklaarde de vreemde ling zacht, terwijl hij zijn hand naar de tafel uitstrekte en er een gebedenboek af nam. Ik wist niet dat u latijn kende, Hij ging niet verder, want de hevige emotie, die zich van de arme twee non nen meester maakte, deed hem vreezen, dat hij te ver was gegaan. Zij beefden en hun oogen stonden vol tranen. Ge kunt gerust zijn, sprak hij open hartig, ik ken zoowel den naam van uw gast als den uwen en sedert drie dagen ben ik op de hoogte van den nood waar- Uit het bovenstaande blijkt, dat de ge heele beeldzending dus eigenlijk berust op licht en op electriciteit, en op het reageeren van beide op zwart en wit en de nuancen daar tusschen. Een fac tor van groot belang is daarbij, dat de trommel waarop b.v. in Amsterdam wordt uitgezonden, even snel loopt als de trommel, waarop b.v. in Berlijn ont vangen wordt. Beide moeten steeds in precies dezelfde positie zijn tenopzichte van elkaar. Dit geschiedt met behulp van stemvorkjes, die dezelfde frequentie hebben, en die worden opgenomen een generator-schakeling, waar ze elec trische trilling doen ontstaan. Met de zelfde trilling wordt zoowel in Amster dam, Bandoeng en Berlijn een syngroon- motor in gang gebracht, die de regula teur van den hoofdmotor is. Tot zoover in het kort de toch al tech nisch geworden verklaring van de wer king van het toestel voor het telegra- feeren van beelden. Onze geleider noo- digde ons uit op een formulier eenige zinnen te schrijven; hij richtte zijn toe stel zoodanig in, dat het tegelijk kon zenden en ontvangen, spende een foto grafisch papier in de donkerte van den ontvangtrommel, en zond onze woorden uit. We zagen den zendtrommel draaien en langzaam opschuiven, we hoorden in den voor controle bestemde koptelefoon knetteren, we zagen wat lichtver der niets. Toen de zendtrommel zijn eindpunt had bereikt werd het fotografisch papier in een chassis overgebracht naar de groote fotokamer, waar we in het ont wikkelbad dra een afdruk van het door ons geschrevene zagen ontsiaan. De werking van het ingenieus, nog populair geworden apparaat voor het telegrafisch overbrengen van foto's de vrijwel nietig verklaring van afstand in betrekking tot het zwart-witbeeld was ons duidelijk geworden. Voor zendingen naar Indië en Berlijn bewijst het vele landgenooten iederen dag reeds goede diensten. MIDDELBURG. De brandweer oefent. Gisterenavond tegen half acht klonk langs de kaden het gerinkel van de bellen van de beide autobrandspuiten en van den ladderwagen van onze brandweer. Was het wel noodig ook met de sirene te werken? Want een en ander deed velen naar buiten komen en vragen waar is de brand? Dit kon echter gelukkig met een „nergens" worden beantwoord. Het gold alleen een avondoefening en was als doel gekozen het zich steeds meer uitgebreid hebbende terrein van de kistenfabriek der firma J. Goedbloed en Zonen aan den Veerschen Singel. Het was zeker een object geknipt voor een oefening, want de verschil lende wegen tusschen de vrij hooge houtstapels gaven gelegenheid om te werken, op Singel en Oude Veersche weg was goede plaats voor beide spui ten en op de weilanden achter het ter- reien was alle ruimte om het water heen te spuiten. Maar juist door de gangen tusschen de houtstapels en (Ingez. Med.) in ge verkeert en Uw toewijding voor den eerwaarden priester van Ssst! zei zuster Agatha argeloos, aerwijl ze een vinger op den mond legde. - Ge ziet wanneer ik de ontzetten de bedoeling had u te verraden, ik dit reeds lang had kunnen doen Toen de priester deze woorden hoor de, bevrijdde hij zich uit zijn gevangen schap en kwam te voorschijn. Ik kan niet gelooven, sprak hij tot den onbekende, dat gij een van onze verraders zijt en ik vertrouw op U. Wat wilt ge van mij? Het heilige vertrouwen van den pries ter, zijn edele trekken, zouden in staat zijn geweest een moordenaar te ontwa penen. De geheimzinnige persoon, die door zijn komst de ellende en de hul peloosheid van deze menschen in zoo scherp licht zette, keek hen een oogen- blik aan, toen wendde hij zich vol ver trouwen tot den priester en sprak: Vader ik smeek u een lijkmis te willen opdragen voor de rust der ziel., van eenvan een heilige, wiens lichaam nimmer zal rusten in gewijde aarde Onwillekeurig huiverde de priester. De twee nonnen, die nog niet begrepen over wien de onbekende wilde spre ken, bleven met afgewend gelaat en in nieuwsgierige houding wachten. De gees telijke keek den vreemdeling onderzoe kend aan: een duidelijk waarneembare angst stond op diens gezicht te lezen, terwijl zijn blikken vurige smeekbeden uitzonden. Toen sprak de priester: langs den sprink, die achter het ter rein loopt was er ook een goede gele genheid om het seinen met de fakkels te beoefenen. De beoordeeling of de oefening ge slaagd is, ligt niet op onzen weg, o.a. omdat wij den oefenstof niet kenden, maar dat oefeningen als deze zeer nut tig werken, staat voor ons vast, omdat men daarbij op fouten kan wijzen, die dan bij een onverhoopt werkelijk noodzakelijk optreden lichter zullen vermeden worden. De mstrumentendag voor slecht- hoorenden. Gisteren, den tweeden dag, van de tentoonstelling van de afdeeling Mid delburg van de Vereeniging tot behar- tiging van de belangen der slechthoo- renden, kwamen des morgens vele slechthoorendan van buiten Middel burg een kijkje nemen en kennis ma ken met verschillende instrumenten. Later op den dag kwamen ook vrij vele andere personen van hunne be langstelling doen blijken en een pen ningske offeren voor het goede doel. De afdeeling mag op twee goed ge slaagde dagen terugzien en daarvan getuigden ook de „Dovenmoeder" en haar trouwe staf en niet minder de al- gemeene voorzitter, onze oud-stadge noot, de heer Herman Snijder, die bei de dagen bijna steeds aanwezig was en die nog steeds met groote toewij ding de belangen van de slechthooren- den helpt behartigen. Voor den uitslag der verloting, den naam van de pop enz. verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. De muziekvereeniging „Crescendo" voorheen Houthandel Walcheren, geeft morgenavond een uitvoering in Mercu- rius. Voor de pauze bevat het program ma een 4-tal nummers voor de afdee ling Mondharmonica's onder leiding van den heer Frans Willems en een 6-tal voor fanfare onder leiding van den di recteur, den heer P. C. J. de Graaf. Na de pauze komt de tooneelafdee- ling aan het woord met kluchten, duet en gezelschap-scène. Waar is werk? Wegens gebrek aan aanvragen kan ook deze rubriek „Waar is werk" niet verschijnen. Dagelijksch Bestuur Z. L. M. Onder leiding van den voorzitter, mr. P. Dieleman, hield het dagelijksch be stuur van de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij op 14 November j.l. zijne gewone maandelijksche vergadering te Middelburg. Afdeeling Grijpskerke. Met instemming werd vernomen dat te Grijpskerke een nieuwe afdeeling der Z. L. M. werd opgericht, waarvan het bestuur zich als volgt heeft samen gesteld: A. W. Cevaal, voorzitter, A. de Buck, vice-voorzitter, en K. Poppe, secretaris-penningmeester. Persvoorlichtingsdienst. Naar aanleiding van het besprokene de laatstgehouden Hoofdbestuurs vergadering, werd besloten tot het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouw-Comi- té het verzoek te richten stappen te doen teneinde te komen tot de oprich ting van een persvoorlichtingsdienst, die de toestand waarin het platteland verkeert in breedere kringen bekend heid kan geven. Rechtbanken en kantongerechten. Kennis werd genomen van een schrij ven dat door drie centrale landbouwor- Wat een vies weer en daarbij die verkoudheid! Neen, zoo gaat het niet langer! Liever naar huis en direct ASPiSIN. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-band- buisjes van 20 tabletten nu fl. —.70 en oranjezakjes van 2 tabletten h fl. —.10. (Ingez. Med.) 't Is goed, kom vannacht om twaalf uur terug en ik zal gereed zijn om de lijkmis te celebreeren, als boetedoening voor de misdaad, waarvan gij spreekt.. De onbekende sidderde, maar tege lijkertijd scheen een heerlijke, diepe voldoening te zegevieren over een hei melijke smart. Na den priester en de twee vrome nonnen eerbiedig te hebben gegroet, verdween hij, terwijl hij zwijgend zijn dankbaarheid betuigde, wat door deze edelmoedige wezens begrepen werd. Ongeveer twee uur later kwam de on bekende terug. Hij klopte bescheiden tegen de zolderdeur en werd binnenge- leid door mademoiselle de Beauséant, 1 die hem naar de andere kamer bracht van dit nederig verblijf, waar alles klaar stond voor de plechtigheid. Tusschen 2 schoorsteenpijpen hadden de nonnen 't oude kastje geplaatst, waarvan de ouder- wetsche omlijningen verborgen waren onder een prachtig laltaarkleed 'van groengevlamde stof. Een groot crusifix van ebbenhout en ivoor hing tegen den gelen muur, wat haar kaalheid nog scherper deed uitkomen en noodzake lijkerwijs de aandacht trok. Vier kleine dunne waskaarsen, die op het geïmpro viseerde altaar waren bevestigd, ver spreidden een bleek licht, dat zwakjes op den muur werd teruggekaatst. Dit zwakke schijnsel verlichtte nauwelijks het overige deel der kamer, maar daar het zijn licht slechts op de heilige dingen wierp, geleek het op een straal, die uit den hemel was komen neervallen op dit ganisaties werd gezonden aan den Mi nister van Justitie, waarbij werd ver zocht in verband met de voorgestelde opheffing van rechtbanken en kanton gerechten voor te schrijven, dat in dc opgeheven kantons geregeld op bepaal de dagen en gedurende vooraf vastge stelde uren een kantonrechter zitting zal houden. Een dergelijk adres werd reeds door de Z. L. M. tot den Minister gericht. Verplichte stierenkeuring. Besloten werd, alvorens een defini tief oordeel uit te 'spreken over het voorstel gedaan in de laatste algemeene vergadering van het Ned. Rundveestam boek, om te komen tot een algemeen verplichte keuring van stieren van Rijkswege, het advies in te winnen van de Vereeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland. Algeemene vergadering Centraal Bureau Besloten werd den secretaris af te vaard'gen naar de Algemeene Vergade ring van het Centraal Bureau uit het Nederlandsch Landbouw Comité, welke zal worden gehouden op 30 November a.s. Aankoop film. Besloten werd de film aan te koopen die in beeld brengt, wat het Centraal- Bureau uit het Nederlandsch Land bouw Comité beteekent in den georga- niseerden aankoop. Steun aan Veenkoloniaal bedrijf. Kennis werd genomen van een schrij ven dat door de 3 Centrale Landbouw organisaties werd gericht tot den minis ter van Economische zaken en arbeid, waarbij werd verzocht ten behoeve van het Veenkolonaal- en ontginningsbedrijf steunmaatregelen ten behoeve van de roggecultuur tet treffen. Schapenhouderij. Ingekomen was een verzoek om po gingen aan te wenden tot het verkrij gen van een loonende schapenhouderij. Besloten werd advies in te winnen bij de Wolvereeniging. Financieele bijdragen. Op het verzoek om een financieele bijdrage te verleenen aan den Bond van Plattelandsvrouwen werd afwijzend be schikt, aangezien de Z.L.M. reeds sub sidie verstrekt aan de vereeniging. Landbouwuitvoerwet, Besloten werd het advies van den Keu ringsdienst Zeeland in te winnen over 't al of niet wenschelijke van het van toe passing verklaren van de bepalingen der Landbouwuitvoerwet op consump tieaardappelen. Tarwewet. Kennis werd genomen van een schrij ven van den minister van economische onversierde altaar. De vloer was vochtig en door de scheuren van het steile dak streek een ijzige wind naar binnen. Niets was min der statig, maar misschien ook wel niets zóó plechtig als deze droeve eeredienst. 't Was stil, zóó stil, dal zelfs het zwak ste geluid van de route d' Allemagne zou kunnen worden waargenomen. Deze diepe stilte wierp een sombere verhe venheid over nachtelijk tooneel. De grootschheid der handeling was zoo zeer in contrast met de armoedigheid der dingen, dat er een gevoel van religi euze ontzetting uit voortvloeide. Aan beide zijden van het altaar knielden de twee nonnen, zonder zich in het minst te storen aan de gevaarlijke vochtigheid van den vloer, en baden tezamen met den geestelijke, die in zijn priesterlijk gewaad gekleed was en een gouden mis kelk, versierd met kostbare steenen, in de hand nam. Deze gewijde kelk was ongeiwijfeld gered uit de plundering van het klooster Chelles. Naast dezen kelk, gedenkteeken van koninklijke pracht stonden het water en de wijn, die bestemd waren voor het heilige offer, in twee groffe, waardelooze gla zen. Bij gebrek aan een misboek had de priester zijn gebedenboek op een hoek van het altaar gelegd. Een gewoon bord was gereed gemaakt voor de wassching en klein, armoedig, maar edel, profaan der handen. Alles was tegelijk grootsch en heuig. Vol devotie knielde de vreem* deling tusschen de twee nonnen neer. Maar toen hij eensklaps het rouwfloers

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3