BEURS- EN WISSELKOERSEN. KERKNIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. I Philips BUITENLAND. Overzicht, AMSTERDAM, 17 November. Het eerste getal is de vorige no teering, daarop volgt de officieele no teering van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101K101. Ned. 17 1000-4% 101101K. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Ned. 32 1000-5 101 101. Certificaten-3 83%83 Cert. N.W.S.-2% 69%—69%. O. Indië 22 1000-6 100%—100%. O. Indië 23 pndst. 100-6 70%—69%. O. Indië 16 1000-5 98%—98%. O. Indië 26 1000-4% 95—95. Duitschl. pndst. 100-7 5452%. Duitschl. 30 1000-5ë 49%—49%. Engl. W.L. 50-200-5 68%- Enöl FL. 50-200-4 73%—72%. Zeeuws. Hyp. Bh5 100i/2—100y2. Zeeuws. Hyp. B-iy2 98—9Si/2. A AmHerd. Bank 103y8— 102?/s. C Rott. Bankver. 72 bestuursleden herkozen. De voorzitter deelde mede, dat hot bestuur heeft getracht aan te besteden het in orde brengen der ijsbaan. Daar slechts ingeschreven is aanmerkelijk boven de begrooting, stelt het bestuur voor een nieuwe besteding uit te schrij ven, wat wordt verworpen. KORTGENE. Donderdagavond om streeks vijf uur had aan den grinf- dijk tusschen Kortgene en Geersdijk een ongeluk plaats. Een zoon van den oora- misrionnair V. van Kortgene, bevond zich daar ter plaatse, toen hij aangereden werd door een onbekend gebleven auto. De jongen werd direct naar het zieken huis te Goes vervoerd. De zaak bevindt zich in handen der politie. Nadere bij zonderheden omtrent het ongeluk ont breken. ZEEUWSCH-VLAANDERF12 W.D RAAD VAN CADZAND. Verbetering weg Cadzand Zuidzande. CADZAND. De Raad dezer gemeente vergaderde Woensdagmiddag j.l.; afwe zig met kennisgeving de heer I. de Bruijne. Het adres van St. Maartensdijk, aan gaande verlaging van jaarwedden van burgemeesters enz., werd op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aange- nomen. Voorlezing werd gedaan van 'n schrij ven van den A.N.W.B. en K.N.A.C. een klacht inhoudende over den slechten toe stand van den weg CadzandZuidzande met dringend verzoek daarin ten spoe digste verbetering te brengen, en een gelijk schrijven van het gemeentebestuur van Zuidzande en het waterschap „de Watering Cadzand" de beide andere on derhoudsplichtigen van bedoelden weg. De vergadering was eenparig van oor deel, dat de klacht volkomen gegrond en in geenen deele overdreven was; speci aal tijdens de natte Octobermaand ver toonde de weg een aaneenschakeling van meer of minder diepe putten, die, vol water staande, het verkeer uitermate bemoeilijkten. Aan een schrijven van de commissie, die met het onderhoud van dezen weg is belast, wordt ontleend, dat de weg staande op het wegenplan, verbeterd kan worden met steun van Provincie en Rijk tot een bedrag van 75 pet. der aan- legkosten; dat een begrooting is gemaakt, die een totaalcijfer voor vernieuwing aanwijst van 137.000, waarvan dus of rond 34.000 voor rekening zou komen van de drie onderhoudsplichtigen; dat, na de vernieuwing, het onderhoud overgedra gen kan worden aan de Provincie, waar voor aan deze jaarlijks een bedrag van 950 moet betaald worden. ~~De vergadering is van meening, dat afdoende verbetering met macadambe- dekking niet verkregen kan worden; nauwelijks is macadam gestrooid, of na korten tijd zijn er opnieuw putten, die van lieverlede grooter worden. Kost de weg thans gemiddeld per jaar 23 tot 2400, veilig kan aangenomen worden, dat bij dezelfde verharding men spoedig tot een uitgavenbedrag van 2800 per jaar zal komen, daar het niet te ver wachten is, dat het verkeer in de toe komst minder zal worden; in dit verkeer is in de laatste twintig jaar een grondige verandering gekomen, niet alleen, dat het drukker is geworden, maar het is van aard veranderd. Werden destijds de land bouwproducten vervoerd met paard en wagen, thans zijn het de vrachtauto's, die dit doen. De voorzitter zegt verder, dat de bermen van den weg, eigendom van de Watering Cadzand, door de Provincie zullen worden gekocht. Om te kunnen geraken tot de berekening van ieders aandeel in de kosten der vernieuwing, wordt de opbrengst dezer zijkanten ge schat op 2000. De bedoeling is om, wanneer de Pro vincie eenmaal de weg in onderhoud heeft overgenomen, de commissie, die thans met het onderhoud is belast, op te heffen, omdat dan haar bestaansrecht zal zijn vervallen. Het zal dan noodig zijn de schuld circa 3000, die thans op den weg rusi, te verdeelen over de drie onderhoudsplichtige lichamen. De Raad besluit met algemeene stem A Twentsche Bank A Pref. Jurgens A 98—%%. A De Schelde N.B. 40%- A Ver. Papf. v. Gelder 56%—55. C Am. Car Foundry 9%8%. C Am. Smelt Ref. 16%15%. C Farbenind. I.G. 7372%. C U. States St. C. 38%— 36%. C C. Publ. Serv. 1%_1%. C North Am. Cy. 30%— 28%. A Born. Sum. H.M. 138 —136%. A Ned. Wol Mij. 55—55. A Singkep Tin M. 88—91. A J. C. Japan Ln. 3636 A Rotterd. Lloyd 62—59 A S. M. Nederland 68% A Amst. Thee C.M. 30%—30 A Houth. Alberts 33—33 C Peruvian C. Pr. 6%6%. A Southern Rlw. 8%8%. C Union Pac. Rr. 73%71. C Int. Nickel Cy. 9% men tot de voorgedragen verbetering mede te werken en boven het verplich te aandeel in de kosten 1000 bij te dra gen ter verlichting van het aandeel der watering Cadzand. Aannemende, dat ook de gemeente Zuidzande eenzelfde bedrag boven haar aandeel zal bijdragen, zal in totaal voor rekening van Cadzand komen circa een bedrag van 12.10G; (waaronder 900 der bestaande schuld voor Zuidzande 8400 (w.o. 600 der schuld) en voor de Watering Cadzand 14.500 (w.o. 1500 der schuld). Uitgaande van de veronderstelling, dat voor 4% pet. geleend kan worden, zal de jaarlijksche uitgaaf worden: voor Cadzand ongeveer 825 waar onder 540 rente; voor Zuidzande 568 (w.o. 378 rente) en voor de Watering 1127 (w.o. 652 rente). Wordt niet overgegaan tot vernieuwing van den weg, dan zal heel spoedig, gere kend moeten worden met een jaarlijksch uitgavenpeil van 27 tot 2800 aanmer kelijk hooger alzoo dan bij den nieuwen weg. Omdat de weg voor goed in onder houd genomen zal worden door de Pro vincie, zal een eventueele vernieuwing van den thans te leggen weg geen enkel financieel offer vergen van de onder houdsplichtigen van thans, zoodat elke aflossing van de aan te gane geldleenin- gen winst zal beteekenen. KORT ZEEUWS0H MIEUWS, De tijd. rijksklerk J. B. Wisse van het kantoor Heinkenszand is met ingang van 1 December a.s, tijdelijk werkzaam gesteld ter controle der grondbelasting te Breda. Woensdagavond trad voor de afd. Kruin in gen der Jongeren Vredes- Actie op als spreker de heer C. Huis man, die op onderhoudende wijze de Vredesidee naar voren bracht en de bezwaren tegen het militairisme. Te O o s t b u r g werd' gister in de hervormde kerk door de afdeeling V'. Zeeuwsch Vlaanderen der vereeniging „Kerk en Vrede" een Vredesavond ge houden. Als spreker trad op de heer S. A. Mulder, doodsgezind pred. te Aar denburg Bij de Ned. Herv. gemeente te Westerschelling is beroepen (toezeg ging) de heer J. A. van Sichem, hulp prediker te Terneuzen. DE HAVEN VAN VLISSINGEN. De Tweede Kamer heeft hedenmid dag het wetsontwerp tot machtiging van de oprichting der N.V. Haven van Vlis- singen z.h.st. aangenomen. DE UITVOER VAN VARKENS- VLEESCH. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat zij onder nader door haar mee te deelen voorwaarden be- re:d is, een toeslag te geven bij den uitvoer van varkensvleesch en spek niet bij uitsluiting van anderen, recht streeks door de Nederlandsche Var- kenscenirale geschiedt. Belanghebben den die voor deze toestemming in aan merking meenen te komen, kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de Nederlandsche Varkenscentrale 1ste Van den Boschstraat no. 1 te Den Haag. Degene die voor het verkrijgen van deze toestemming in aanmerking den ken te komen verplichten zich aan den boer een richtprijs te betalen, welke oor de periode van 16 tot 30 Novem ber is vastgesteld op 15 cent per pond, levend gewicht. Voorts zullen zij geen varkens of deelen van varkens mogen verwerken of verhandelen, waarvoor niet aan den boer deze richtprijs is be taald. A Kol. Bank 6058y2. A N.I. 11 bk 1000 58 G Ned. H. M. 1000 70y4—69%. A Alg. Kunstz. U. <13^12%. A v. merkels Bat. 18%18%. C Calvé-Delft 64%64-65. A C. duiker Mpij 24%24%. A Int. Viscose 30%30%. A Küchenm. I. Acc. 3%4-3%. A Ned. Ford A.M. 123—120%-19. A PhdipsGem. B. 130%—126%-28%. C Unilever 113%—108%-12. C Anaconda Cop. 21%20%-19%. C Bethlehem St. 19%—18%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 197—196. C A. Gas El. Cy. 32%. C Cities Serv. Cy. 3%— 3%-3%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 16% A Kon. Petr. Mpij. 148%—145-144. C Contin .Oil Cy. 6%6%. C Shell Union O.C. 6%—6%-6%. A Holl. Amer. Lijn 43%, A K.N. Stoomb. Mij. 19% A Ned. Scheepv. U. 64%62%. A H.V. Amsterdam 180%—175-77 A Java Cult. Mij. 115%115 A N.I. Suiker U. 8179 A Poerworedjo S.O. 7%8 A Deli Batavia 147%144%-43% C Deli Mij. 1000 116—116 A Senembah 130129%-% C Chicago Milw. 2%2% A AmsL. Rubb. C. 63%—63>-62%. A Deli Bat. Rubb. 30—-28%. A llessa Rubber 28—27i/a. A Serbadjadi S.R. 22 Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. 17 Nov tttutiö i HtKMüfóETER. Unilever Obi» irKt Aku Komaki. 18 Nov. Londen 8.20 8.1954. Berlijn 59.23 59.20. Parijs 9.16% 9.7654. Brussel 34.54 34.52 K. Zwitserland 47.92 H 47.91. Kopenhagen 42.75 42.80. New-York 2.49 2.49. Het nieuwe gebouw van het DE ENGELSCHE SPEKCONTINGEN- TEERING. In een persge&prek naar aanleiding van de Engelsche bacon contingentee- ring, heeft de regeeringscommissaris voor de uitvoering der crisis-varkens- wet ir. S. L. Louwes, medegedeeld, dat het gevolg van de restrictie zal zijn, dat wij ruim 80.000 cwts per maand kunnen uitvoeren. Nederland behoudt daardoor de plaats als no. 2 van de importeeren- de landen. In de heerschende omstan digheden is het bereikte resultaat niet ongunstig. Alle anders voorgestelde op lossingen zouden voor ons nadeeliger zijn geweest. De varkenscentrale heeft reeds haar menschen in het veld gezonden om nieuwe afzetgebieden voor bacon te zoeken. Echter spreekt het van zelf, dat de varkenscentrale niet kan blijven doorgaan met groote hoeveelheden var kens te blijven koopen, zooals in de laatste weken is geschied. De betrok kenen zullen zich dan ook eenige opof fering moeten getroosten, maar reden voor ongerustheid is er niet. De tegen werking van sommige zijden, welke de varkenscentrale ondervindt, achtte d heer Louwes dwaas. Nu 't laatste stukje vrije wereldmarkt (Engeland) voor ons is afgesloten en onze export in alle plaatsen aan banden wordt gelegd, is ingrijpen noodzakelijk. Iedere varkens houder moet meewerken bij de aanoas- sing aan consumptie en export. Door een regeling van den teelt in den weg te staan, werkt men lijnrecht in tegen het boerenbelang. DOOR KOLENDAMP GESTIKT. Donderdag was de motorsleephoot „Amsterdam" van de firma van der Wee te Amsterdam in de haven Ie Stal voren aangekomen. De kapitein J. Leeman had zich met zijn zoon Hendrik in hel vooronder te ruste gelegd, terwijl de knecht pp een sndereplaats van het schip was gaan slapen. Toen de laatste hedenmorgen vroeg ontdekte, dat het in hel vooronder stil bleef, is hij een onderzoek gaan in stellen, waarbij bleek dat vader en zoon door kolendamp bedwelmd, bewusteloos in het vooronder lagen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Het gelukte de levensgeesten bij den kapitein weer op te wekken. Langdurige pogin gen werden ook bij den 17_jarigen zoon in liet werk gesteld, doch zonder re-sul laai. De geneesheer moest tenslotte den dood constateer en. De crisiszuivelcentrale maakt be kend, dat voor de week van 20 tot en met 26 November de prijs voor het crisis botermerk wederom 75 cent per kg be draagt. De prijs voor de vervoervergun- ning van buitenlandsche boter bedraagt voor deze week 70 cent per kg. BE „P. C. HOOFT". In den Joop van Donderdagavond is tengevolge van het in brand geraken van creeds ruenwe olievoorraden het middenschip van de .P. C. Hooft" weer feller gaan branden. Ook nu stond de brandweer machteloos. Een klein incident deed zich voor, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. De hcofdbran cl meester ingenieur van de Leger des Heiïs te Goes. brandweer Van Thiel, de brandmeester Haarsma en een brandwacht werden bij het le;den van de werkzaamheden door een der vlammen getroffen en licht het gelaat gewond. De ligging van het schip is nog steeds ongewijzigd. Ook in den afgeloopen nacht heeft jhet vuur met groote felheid gewoed. De brand weer kon n»et handelend optreden en moet er zich toe bepalen een wakend oog te houd op het brandende schip, dat een groot gevaar blijft vormen. Amerika Suiker Marüt Schepen Tabak - Rubber - Mijnen - Wettig gedeponeerd, t Aftreden rijkskanselier von Papen. Rijkskanselier Von Papen heeft den Rijkspresident het ontslag aangeboden van het geheele rijkskabinet. De Rijks president heeft het aangenomen. Von Papen had Donderdag den rijks president rapport uitgebracht betref fende het resultaat der besprekingen die hij in opdracht van den rijkspresi dent met de partijleiders heeft gevoerd, nopens de totstandkoming van een na tionale concentratie op een zoo breed mogelijke basis. Terwijl de Duitsch Nationale Volks partij, de Duitsche Volkspartij en de Bei- ersche Volkspartij op het standpunt staan, dat zij iedere concentratie toejui chen, die in staat zal zijn de werkzaam heden der rijksregeering te verlichten, heeft de leider der Centrumpartij de meening uitgesproken, dat hem de lei ding en de samenstelling van het huidige kabinet niet geschikt voorkwam, de aan eensluiting dezer krachten te verze keren. De S. P. D. heeft den wensch van den kanselier, een onderhoud te hebben over de medewerking aan een nationale nood- gemeenschap, botweg van de hand gewe zen. De N. S. D. A. P. heeft medegedeeld, dat zij slechts onder zeker voorbehoud bereid is tot schriftelijke onderhandelin gen, waarbij zij het van tevoren ver werpt, het door de rijksregeering in be handeling genomen politieke en econo mische plan te ondersteunen. Onder deze omstandigheden meende de rijksregeering, die met al haar krach ten heeft getracht de haar den lsten Juni door den rijkspresident verleende opdracht ten uitvoer te leggen, het meest te handelen in het belang van 't vaderland, door deze opdracht thans den rijkspresident terug te geven. Zij handelt daarbij zonder het princi pe der autoritaire staatsleiding prijs te geven volgens het door haar reeds eeni ge malen uitgesproken principe, dat in deze zoo ernstige uren, geen plaats kan zijn voor een rekening houden met per sonen. Zij wenscht den rijkspresident den weg volkomen vrij te maken, opdat hij als leider der natie en gesteund door de hooge autoriteit van zijn ambt de aan eensluiting van alle waarachtig nati onale krachten tot stand zal kunnen brengen. De rijkspresident heeft het af treden der rijksregeering aanvaard en 't kabinet belast met de afwikkeling der loopende zaken. De beslissing betreffende de verdere ontwikkeling van den binnenlandsch po- litieken toestand berust, na het aftreden van het kabinet Von Papen thans in han den van den rijkspresident en de leiden de politici, wier taak zal zijn een uitweg te vinden uit de moeilijkheden. De rijkspresident heeft eerst een aan tal partijleiders bij zich ontboden, ten einde met hen in de volgende dagen bij zonderheden te kunnen bespreken. Deze besprekingen zullen evenwel geen defi nitief karakter hebben. Zij hebben ten doel den rijkspresident op de hoogte te stellen van de zienswijzen der partijlei- ders. De uitgenoodigde partijleiders, zullen na de besprekingen nog te Berlijn blij ven, teneinde ook onderling met elkan der contact te hebben, opdat zij de vol gende week den rijkspresident bepaalde voorstellen zullen kunnen doen, welke niet alleen betrekking zullen hebben op de kwestie der personen, doch vooral ook op het economisch en politiek be lang dat volgens de partijleiders moet worden tot stand gebracht. Vrijdag zullen worden ontvangen Hu- genberg, Kaas en Dingeldev. Zaterdag de leiders der N.S.D.A.P. Hitier en de leider der Beiersche Volkspartij dr. Scha- fer. De sociaal-democraten zijn niet uit- genoodigd aan de onderhandelingen deel te nemen. Mocht na deze besprekingen niet een kabinet van nationale concentratie tot stand komen, dan wordt niet uitgesloten geacht, dat de rijkspresident, zonder re kening te houden met de uiteenloopende wenschen der partijen een man in wien hij vertrouwen stelt, tot rijkskanselier zal benoemen. Theoretisch zou deze man Von Papen kunnen zijn. Men gelooft evenwel dat de rijkspre sident aan een ander zijn vertrouwen zal kiezen. De Engelsche ontwapenings voorstellen. (Zie Tweede Blad). Algemeen worden de Engelsche ont wapeningsvoorstellen door de Londen- sche pers gunstig beoordeeld. Alle bladen zijn het er over eens, dat deze plannen ook voor Duitschland aanvaardbaar zijn. Een deel der Fransche pers oefent scherpe critiek op de door Sir John Simon te Genève gehouden rede. Men verwijt hem in de eerste plaats, dat hij slechts van Engelsch standpunt uit heeft gesproken, zonder reken'ng te houden met de speciale positie van Frankrijk. DENEMARKEN. Het spekinvoerverbod in Engeland. De Deensche regeering heeft de En gelsche nota over de verminderihg van den snekinvoer beantwoord. In de ant woordnota worden verschillende bezwa ren gemaakt tegen de plotselinge maat regelen van Engeland, terwijl met na druk wordt geconstateerd, dat Dene marken in verhoud'ng tot Neder land en Polen bij de vaststelling van de contingenten al zeer ongunstig is behandeld. Overigens wordt het Engel sche voorstel om de nieuwe regeling bij wijze van proef 2 maanden toe te passen door de Deensche regeering ge accepteerd. CUBA. Malaria-epidemie, In aansluiting op den hev'gen wervelstorm, die Cuba heeft geteisterd, is in het gebied van de overstrooming een malaria-epidemie ►i'.tgebroken. Er zouden reeds meer dan 1000 zieken medische hulp behoe ven. VER. STATEN. Franklin en Hoover. Franklin Roosevelt had Donderdag een tele foongesprek met president Hoover waarin de tijd werd vastgesteld, waar op de be^de mannen elkaar heden zul len ontmoeten, ter bespreking van den politieken toestand en van de mogelijke samenwerking in de komende maan den, zirolang Hoover nog in functie blijft. Roosevelt verklaarde vurig te hopen dat hij nog voor het bijeenkomen van het nieuwe congres in samenwerking met Hoover de dringendste problemen kon oplossen.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2