OOK VOOR U 'N UITERST BELANGRIJK DOCUMENT? Want reeds sinds jaren waarborgt het Certificate of Hygiene de steeds gelijkblijvende kwaliteit en zuiverheid van CHIEF WHIP. Eisch daarom deze sigaret - U hebt bovendien de zekerheid, dat het de beste voor Uw gezond heid is VIRGINIA ij Creme KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. LANDBOUW. TWEEDE BLAD VAN DE GOESCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 NOVEMBER 1 932. No. 179. PINDA PINDA LEKKA De Chineesche straatven ter in het Hollandsche stadsbeeld; waar de Chi neesche pinda-lekkernij ge fabriceerd wordt; 'n avond in de Chineezen-wijk te Rotterdam. (Van onzen specialen verslaggever.) Pindapinda. Men verstaat er tweeërlei onder n.l. een rechthoekig, platte harde substantie bestaande uit ge smolten suiker met gebrande chinee sche pinda-noten en den meestal ar moedig gekleeden, droomerig voor zich uitstarenden Chineesch, die deze Oos- tersche zoetigheid in kleurige blikken broodtrommels tegen 5 cent per stuk te koop aanbiedt, onder het gansch niet luid of opdringerig gemompel: Pinda., pinda., lekka. 't Tweede begrip, interessanter dan de zoetigheid, die in de Hollandsche stra ten gretig aftrek vindt, zullen wij hier nader bezien. De vraag, die men zich onwillekeurig stelt als men op de hoeken der straten, bij de stations, in de treinen, kortom bij alle gelegenheden waar verkeer van eenige beteekenis is, Chineezen met onuitputtelijk geduld en het schier ein deloos uithoudingsvermogen den oos terling eigen, de pinda lekkernij ziet venten, luidt: „vanwaar zijn toch de laatste maanden al die Chineezen gekomen?" Het was de beantwoording van deze vraag, die ons na eenige oriëntatie, naar Rotterdam deed reizen, waar men ons dra verwees naar Katendrecht, reeds sedert de tijden, dat Chineezen als sto kers op de oceaanbooten dienst doen het Chineezen-centrum van de groote Zuid-Hollandsche havenstad In Katendrecht, dat het internationale karakter van een havenwijk opvallend, naar buiten draagt, hokken sinds on heugelijke tijden de niet varende Chi neezen in de groezelig uitziende boar- dinghuizen en armelijke kosthuizen, in welks nabijheid ontelbare- café's, win kels en eethuizen met chineesche op schriften zijn verrezen Het geviel, dat wij terecht kwamen in het Chineesch restaurant van Tsong San Lao, dat zoo bleek ons, behalve voor Chineezen, die zich een vrij weel- drigen maaltijd kunnen permiteeren, 'n aantrekkelijke halteplaats is voor ge goede Europeanen, die een exotische omgeving en exotische spijzen op prijs stellen, en die er, naast de met stokjes hun rijst verorberende Chineezen geze ten, van schotels met niet uit te spre ken namen (waagt u zich maar eens aan: Kay Sie Tjao Min, wat -gebakken bami met kip beteekent) te goed doen. In Tsong San Lao's gezellig ingericht eethuis, troffen wij in een Hollander, die als oud-zendeling in China, waar hij meer dan 20 jaar verblijf hield, een zeer te waardeeren verbinding tusschen het Oosten en het Westen vormt, een gids, zonder wiens hulp het voor ons niet mogelijk geweest zou zijn van het leven der Chineezen lop Katendrecht iets meer dan den buitenkant te zien. Onze gids gaf, alvorens den tocht door de Chineezenwijk aan te vangen, tal van interessante mededeelingen over de tegenwoordige toestanden, waarin de te Rotterdam wonende zonen van het ■Hemelsche Rijk verkeeren. De vroegere betrekkelijke welvaart van deze men- schen is in armoede veranderd. Er is geen voldoende scheepvaart er is geen vraag naar stokers, de Chi neezen zijn gedoemdl in een vreemd land in hun levensonderhoud te voor zien. Naar schatting omvat de Chinee- zenbevolking op Katendrecht thans on geveer 1200 zielen. De meeste ballingen zijn ongetrouwd er zijn er echter ook, die 'n Hollandsche vrouw en kinderen heb ben. Merkwaardig is dat de Chineezen toen de in de machinekamers der Hol landsche stoombooten zuur verdiende penningen opgemaakt waren en toen er onder hen gebrek aan voedsel en aan kleeren ontstond, geen enkel oogenblik het voornemen hebben gehad te gaan bedelen. „Een bedelende Chinees in ons land is niet denkbaar," zei de gids, „Hij draagt er zijn hart te hoog voor". Men kwam op de gedachte de in China zeer begeer de lekkernij Pinda.pinda.te ver vaardigen en te trachten deze zoetigheid in ons land ingang te doen vinden. Wel dra vormden zich groepen Chineezen, die met behulp van door beter gesitu eerde landgenooten verstrekte kleine credieten, suiker, pinda, noten, papier en trommels kochten en er met de pin da's op uittrokken. Aanvankelijk werd uitsluitend Rotterdam bewerkt, doch toen meer Chineezen zich op het maken en verkoopen van de snel populair ge worden zoetigheid gingen toeleggen, waardoor de Maasstad als handelster rein te klein werd, zwermden de nijvere kerels, nooit te lui om wat te verdienen, naar andere steden uit. Des morgens bij het krieken van den dag daalden ze uit hun hooggelegen kamertjes af en bega ven zich, meestal te voet naar de dik wijls vele uren gaans gelegen stand plaatsen. Aanvankelijk wekte deze han delsgeest der Oosterlingen, gepaard aan een weldadige bescheidenheid, slechts de bewondering op, doch toen ander nering CHIEF WHIP ardatm Ook met kurk mondstuk london doenden zagenhoeveel aftrek de pin- daverkoopers hadden, werd in verschil lende gemeenten aangedrongen op ver wijdering van de Chineezen. In Den Haag b. v. werd hun een tijd lang onmo gelijk gemaakt langs den weg iets te verdienen. Deze belemmering had tenge volge, dat een groot aantal bewoners van China-Town, die bewezen hadden door zeer vermoeiend werk in hun on derhoud te willen voorzien, in de nau welijks te boven gekomen honger- en ar- moedeperiode teruggestooten werden. Er is toen veel gebrek geleden op Katen drecht; gevallen van ondervoeding wa ren echter slechts insiders bekend, want de Chinees houdt er niet van zijn moei lijkheden naar buiten te dragen. Geluk kig heeft de uitsluiting in Den Haag niet lang geduurd. Na eenige weken ver schenen de plots verdwenen pinda-pin da's weer in het stadsbeeld en nu zijn ze vermoedelijk wéderom op de oude sterk-^ te. Ook in tal van andere steden, ver van Rotterdam verwijderd, dringen ze langzamerhand door. Gewapend met trommels vol pinda's en met een briefje, waarop een vriendelijk gezinde Hollan der schreef: „wijs mij s. v. p. een goed- koope slaapplaats", stappen ze in den trein om nieuwe „handelsgebieden" te ontdekken, Na deze en vele andere mededeelin gen leidde onze gids, die met de Chinee zen in hun eigen taal spreekt, ons door het gedeelte van Katendrecht, waar men de illusie krijgt in het Oosten te vertoe ven. We zagen de pinda's vervaardigen in kleine smoorheete, meer zindelijke woonvertrekken, we begroetten den vriendelijken, als maar beleefd buigen den en glimlachenden Wing Lee Yen, die dokter en apotheker tegelijk is, en[ tot wien zich alle zieke Chineezen om hulp wenden, we vertoefden in de lo kalen, waar de oosterling zijn passie voor het gokspel pleegt te laten gaan. We spraken ook met een Hollandsche, die reeds jaren met een Chinees ge trouwd is en die ons treffende staaltjes vertelde over behulpzaamheid der ver armde Chineezen aan elkaar, en over het uithoudingsvermogen als het geldt hon ger te lijden. Het groote clubgebouw, dat niet eens was afgesloten, was toen we er kwamen geheel verlaten. De Hollan ders op Katendrecht kennen evenwel ook avonden, dat het in alle hoeken ge vuld is met Chineezen, die gewichtige geheimen, soms voor een uitgestooten lid van Chine Town, gevaarlijke zaken be handelen. Daarvan dringt echter zel den iets tot de buitenwereld door. Te genover den Europeaan bewaart de Chi nees, hoe goed hij hem ook moge kennen, reserve. De geheime chineesche vereeni- gingen op Katendrecht hebben er toe bij gedragen, dat aan dit deel van Rotter dam het karakter toegekend is, dat in sensatiefilms over China het gruwelele ment uitmaakt. Dit karakter bestaat in de werkelijkheid evenwel niefTAls Euro peaan kan men zelfs bij avond rustig tus schen de Chineezen verkeeren, zonder eenig lijfsgevaar te loopen. Een Holland sche vrouw alleen is op Katendrecht vei liger dan in welke Europeesche wijk ook. Van het eigenlijke leven der Chinee zen in Rotterdam kregen we eerst goed een indruk, toen we eenige dagen na het eerste bezoek, in gezelschap van iemand, die van zijn prille jeugd af met hen za ken doet, rond keken. Toen eerst zagen wij hoe armelijk en primitief honderden Chineezen leven, en welke mistoestanden voor de Europee sche opvatting van gezondheid Katen drecht herbergt. In de kamers van ge wone afmetingen slapen veelal ruim 1:0 Chineezen op boven elkaar aangebrach te houten britsen. Als ratten liggen ze door elkaar op de houten planken De een slaapt, terwijl de ander naast hem zit te eten of peinzend opium zuigt. Eén besmettelijke ziekte lijkt ons slechts noodig om China-Town de helft van zijn bevolking te doen verliezen. Temeer daar honger de gezondheid van velen reeds ten deele gesloopt heeft. De Chinees tracht te verkoopen, om dat hij niet bedelen wil, en omdat hij, be halve zich zelve, een aantal kameraden voor den hongerdood wil bewaren. De zachte opwekking tot koopen: „Pinda.pinda. lekka.waar in voor den verstaander de melancholie van het Oosten schuilt, zal U zeker be reiken. Z--9i A werkt zacht en weldadig; Uw huid ont waakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. I51 prijzen van 20-30-45 en i5 cent. (Ingez. Med.) Herkozen als gemachtigden voor 't kiescollege der Ned. Herv, Kerk te I e r- s e k e de heeren L. L. Bom, J. Luteijn, M. Kole en L. van Es. Ds. L. Schutte, Evang. Luth. pre dikant te Amsterdam herdacht Donder dag, dat hij een kwart eeuw geleden werd bevestigd als predikant der Evang. Luth. Gemeente in de hoofdstad. De jubilaris zal Zondag a.s. een ge- dachtenispredicatie houden. Ds. L. Bouma. Heden herdacht ds. L. Bouma, em. pred. van de Geref. Kerk te Middel burg, den dag, waarop hij voor een halve eeuw te Driesum in het ambt werd bevestigd. Na een korte onder breking heeft Ds. Bouma bijna 36 jaar in Zeeland gearbeid. Na eerst de kerk van Driesum ruim 6 jaar gediend te hebben, verirok Ds. Bouma in April 1889 naar Terneu- z e n, welke gemeente in 1896 met die van Emlichhehn verwisseld werd. Op 5 Juni 1898 deed Ds. Bouma zijn intre de te M i d d e 1 b u r g, waar hij bleef tot hem in Januari 1925 eervol emeri taat verleend werd. Daarna vestigde hij zich te Hijum (Fr.) waar de jubilaris de kleine Geref. Kerk dient wat hij hoopt te blijven doen tot de herdenking van zijn 50- jarige ambtsbediening. J. B. C., 45 j„ veekoopman te IJ z e n d ij k e heeft hooger beroep aan- geteekend tegen het vonis der rechtbank te Middelburg van 28 October j.l. waar bij hij terzake van het veroorzaken van brand door schuld is veroordeeld tot 25 b. s. 10 d.h. De officier van justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage heeft tegen den bakker W. J. van C., uit Amsterdam 8 maanden gevangenisstraf igeëischt we gens poging tot zware mishandeling van politiedienaren bij de relletjes op 20 Sept. te 's-Gravenhage. Hel Haagsch gerechtshof veroor-1 deelde Donderdag de beide jonge com munisten A. P. A. V. d. D, en P. X van E., d e hadden deelgenomen, aan een werls'l00zenoptochl op Dinsdag 12 April te Delft, waarvoor geen vergunning was verleend, wegens verzet qn geweldple ging bij de vordering der politie tot ont binding van den optocht, overeenkom,-' stig het vonnis der Haagsche recht bank, waarvan zij in hooger beroep waf- ren gekomen, tot drie maanden gevan genisstraf. De procureur-generaal had eveneens bevestiging van het vonnis ge- requireerd. Kantongerecht van Goes. De Kantonrechter te G o e s heeft ver oordeeld wegens overtreding: straatschenderij, J. W., Krabbendijke een berisping; C. H„ Wolphaartsdijk 2 m. 15 of 2 m. 15 dgn.; J. R., 's H, Arendskerke 15 of 15 dgn.; P. S„ Elle- woutsdijk vrijgesproken; J. F., Barne- veld een maand tuchtschool voorwaar delijk met een proeftijd van een jaar; wapenwet: J. C. K., Colijnsplaat 15 of 15 dgn.; als ondernemer van openbaar middel van vervoer brieven vervoeren: P. v. L, Krabbendijke; K. v. B., aldaar, J. T. J. L., Hoedekenskerke; L. M., Wemel- dinge; J. S„ Ovezande; J, M„ Oudelan- de 10 of 10 dgn.; kreukels rapen aan voet van een zee dijk: P. P., Yerseke 1 of 1 wtschool; wielen van wagen niet van klei en modder zuiver houden: J. G., Wissenker- ke 10 of 10 dgn; J. J. S., 's Heerenhoek 5 of 1 wtschool; E. d. R., Kamperland 5 of 5 dgn.; met een woonwagen rijden zonder vergunning: J. A. K., Rotterdam 15 of 15 dgn.; te Yerseke venten zonder vergunning: H. G., Goes ontslag van rechtsvervol ging; te Wemeldinge fietsen over sluisdeur: J. O., Wemeldinge 3 of 3 dgn.; te Goes zonder vergunning met auto bus op het stationsplein staan: M. d. B„ Goes 5 en 10, of 5 en 10 dgn; B. v. D-, Hoedekenskerke -10 of 10 dgn; geen teeken geven bij stoppen met auto: P. K., Kloetinge 5 of 5 dgn.; S. d. W., Yerseke vrijgesproken; met een auto bij kruispunt rechts den voorrang niet geven: J. P. H„ Ginneken 15 of 15 dgn.; met auto in bocht niet rechts houden: M. A. H. v. G., Bergen op Zoom 5 of 5 dgn.; met auto geen signaal geven: L. B. d. H., Almelo 5 of 5 dgn.; met auto niet rechterzijde van den weg houden bij het tegenkomen van een auto, en linkerzijde houden van een weg L. LI. d. J., Amsterdam 2 m. 5 of 2 m. 5 dgn.; met auto zonder rood en achterlicht rijden: J. Z., Wissenkerke 5 of 5 dgn; met een auto veiligheid van het ver keer in gevaar brengen: J. R„ Middel burg, 3 of 3 dgn.; P. A. P., zonder be kende woonplaats 25 of 10 dgn.; M. A., 's Gravenhage 10 of 10 dgn.; onder invloed van drank auto bestu ren: J. J., Baarland 25 of 10 dgn., en ontzegging van het recht om motorrij tuigen te besturen voor den tijd van een jaar; leerplichtig kind arbeid laten verrich ten: G. v. W., Kats 15 of 10 dgn.; met een auto de vrijheid van het ver keer belemmeren: J. A. K., Rotterdam 25 of 25 dgn.; met auto rijden zonder voldoende licht: A. J. V, Goes 5 of 5 dgn.; fietsen zonder licht: J. M., Nisse 5 of 5 dgn. Poging tot moord. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Leeuwarden heeft Donder dag 6 jaar gevangenisstraf gevraagd te gen J. K. 23 jaar, fabrieksarbeider te Hoogeveen, thans gedetineerd, wegens poging tot moord met voorbedachte rade op J. Stakelbeek, die messteken opliep in buik en borststreek. De rechtbank te Assen had hem ver oordeeld wegens poging tot doodslag tot 2y» jaar gevangenisstraf. DE CONSUMENT SCHATPLICHTIG AAN DEN LANDBOUW? II. Onze landbouwkundige medewerker schrijft ons: „Een consument" heeft ook gemeend, zijn licht speciaal te moeten doen schij nen over de tarwewet, omdat vermeer dering van den steun bepleit wordt. De tarwewet is in het leven geroepen om het akkerbouwbedrijf, dat den eer sten crisisstoot had op te vangen, te steunen. Het was een der maatregelen, die door de drie centrale landbouw-or- ganisaties op haar bekend urgentie program werden aanbevolen. Noch deze, noch de commissie-Lovink noemden hierbij een maximumpercentage, zelfs in het wetsontwerp kwam dat niet voor, zoodat dit al naar de wisselende om standigheden" zou kunnen worden ge wijzigd. Slechts na aandrang uit de Tweede Kamer is een maximum-per centage van 25 in de wet vastgelegd. Bij de uitvoering bepaalde de minister het percentage op 22 34. Men ging hier bij uit van een richtprijs van 12 K> cents productiekosten te kunnen dekken, van winst mocht geen sprake z ij n. In 1931 is die prijs vrijwel bereikt, doch de akkerbouwer heeft daarvan slechts matig geprofi teerd, omdat de oogst maar middelma tig was. Nu wordt het den boeren als grief aangerekend, dat ze de teelt ab normaal hebben uitgebreid. Laten we dit eens nader bekijken. In het najaar van 1930 heeft het slechte weer den uitzaai zeer bemoeilijkt; ware dit niet het ge val geweest, dan zou de uitbreiding meer geleidelijk zijn gegaan. Maar juist die groote uitzaai van tarwe toont aan, hoe nijpend de toestand in het akker bouwbedrijf is. Wees overtuigd, dat dit niet het geval zou zijn geweest, als er eenige kans ware, da+ andere produc ten meer zouden opbrengen, doch de tarwe is het eenige product, dat bij be hoorlijke opbrengst en bij het gestand doen van het ministerieele woord, met zekerheid loonend kan zijn. De suiker bieten worden slechts gesteund voor 80 pCt. van den gemiddelden verbouw in de jaren 1928-'30. Daardoor alleen reeds kwamen 4600 ha vrij. De vlasteelt is ab soluut verliesgevend, waardoor weer 5000 ha vrij kwamen. De haver- en gerstprijzen zijn zoo laag, dat van ren dabiliteit geen sprake is. Handelsge wassen als blauwmaanzaad, koolzaad, geel mosterdzaad enz. hebben alle een speculatief karakter en het pleit voor den Zeeuwschen boer, dat hij onder deze omstandigheden zoo weinig moge lijk speculeert. Met dat al is er dus on geveer 14000 ha bouwland vrij geko men, waarvoor geen loonende vruchten kunnen worden aangewezen. Hier moest dus a.h.w, worden gekozen lusschen braak of tarwe. De boeren hebben, ge lukkig voor de gemeenschap, het laat ste gekozen en zelfs nog een groot ge deelte daarvan bestemd voor aardappe len. Mag er onder zulke omstandigheden den boeren een grief van worden ge maakt, dat zij den tarwebouw hebben uitgebreid? Nu is de oogst mede ge vallen en is tegelijk de kwaliteit uitste kend. Doen de boeren nu weer iets mis dadigs, als zij om verhooging van het verplichte mengpercentage vragen, vooral nu de ervaring heeft uitgemaakt, dat de kwaliteit van het brood daaron der niet lijden zal? Maar dan zou er weer een nieuwe last op liet Neder-

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3