BEURS- EN WISSELKOERSEN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D De Goesche Gasthuiskwestie. BEURSTHERMOMETER. BIOSCOPEN. Middelburg. Goes. KUNST EN WETENSCHAP. AMSTERDAM, 11 November. Het eerste getal is de vorige noteering. daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101—101%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Ned. 32 1000-5 101—101%. Certificaten-3 84 Cert. N.W.S.-2% 70—69%. O. Indië 22 1000-6 100% O. Indië 23 100-6 70% O. Indië 16 1000-5 98%—98%. O. Indië 26 1000-4% 94%-94%. Duitschl. 100-7 53%—54%. Duitschl. 30 1000-5% 50—50%. Engl. W.L. 50-200-5 68% Engl. F.L. 50-200-4 73 Zeeuws. Hyp. B-5 100%—100%. Zeeuws. Hyp. B-4% 97%98. A Amsterd. Bank 104%104%. C Rott. Bankver. 7171%. A Twentsche Bank 90—90. A Pref. Jurgens A 99y8—99i/a. A De Schelde NB. 38ys A Ver. Papf. v. Gelder 53y4—51% C Am. Car Foudry 9%10%. C Am. Smelt Ref. 14%—16% C Farbenind. I.G. 74%74% C U. States St. C. 35%—38% C C. Publ. Serv. 11% C North Am. Cy. 28%—30% A Born. Sum. H.M. 134%—135% A Ned. Wol Mij. 55—54. A Singkep Tin M. 90 A J. C. Japan Ln. 34%—35%. A Rotterd. Lloyd 59% A S. M. Nederland 68% A Amst. Thee C.M. 29%—29%. A Houth. Alberts 31%—31%. C Peruvian C. Pr. 6%6%. A Southrn Rlw. 89%. C Union Pac. Rr. 65%—70%. C Int. Nickel Cy. 8%9%. toegedaan, dat het werk zeer gering is, behalve op feestdagen. De heer A. Melis vroeg nogmaals of het gezag hier voldoende zou kunnen worden gehandhaafd. De voorzitter zeide, dat hij b.v. des Zaterdagsavonds de politie niet kan mis sen, niet voor eigen inwoners, maar voor jongens uit andere plaatsen. De heer Hoegen zeide, dat dan best hulp kan worden verkregen zooals hij reeds heeft aangetoont. De heer A. Melis wenscht wel het ge voelen van den raad van St. Laurens over dit verzoek te hooren maar nog geen verzoek te richten aan den Commis saris der Koningin. De heer Hoegen zeide, zijn medefrac tieleden gehoord, het voorstel in dien geest te wijzigen. De heer P. Melis meende, wanneer dit gewijzigd voorstel wordt ingewilligd, dat dan de raad zich reeds heeft uitgespro ken, en men later niet meer kan beslis sen het verzoek niet te doen. De heeren Goedbloed en Wondergem spraken in gelijken geest. De heer Hoegen zeide dat het slechts een samenspreking zal zijn met de colle ga's van St. Laurens om de mogelijkheid onder de oogen te zien. Men kan dan la ter weer afzonderlijk een besluit nemen. Ook de voorzitter meende, dat die sa menspreking zeker nuttig kan zijn zon der zich ergens aan te binden. De voorzitter bracht het gewijzigd voorstel in stemming. De raad nam het aan met 4 tegen 3 stemmen, die van de wethouders en den heer P. Melis. Bij de rondvraag bracht de heer Hoe gen naar voren de geruchten over plan nen tot delven van sloten. De voorzitter deelde mede, dat dit betreft het opheffen van ernstige stoor nissen in de afwatering en daarom heb ben B. en W. zich verstaan met den Pol der Walcheren tevens over de mogelijk heid een en ander in werkverschaffing te doen uitvoeren. Het Polderbestuur en ook de Rijksinspecteur gingen hiermede accoord, en het polderbestuur schreef aangelanden aan wat gedaan moet wor den. Daarbij werd gewezen op de gele genheid het werk door de gemeente te doen uitvoeren. Nu komt echter de Pol der ook naar voren met schadever goeding aan de aangelanden en daar meenen B. en W. niet mede accoord te kunnen gaan. De heer H o e g e n meende, dat B. en W. zich op zeer gevaarlijk terrein heb ben begeven en vreesde, dat juist die kwestie der schadevergoeding groote moeilijkheden met zich kan brengen. Spr. meende, dat de raad in deze gepasseerd is en hij wilde dat men precies kon hooren wat er geschreven is. De voorzitter deed voorlezing der correspondentie, maar betoogde tevens, dat z. i. B. en W. hun bevoegdheid niet te buiten te zijn gegaan. Spr. verklaarde zich bereid over deze kwestie in besloten vergadering nog meer mede te deelen. De openbare vergadering ging daarom over in een beslotene en na heropening der openbare sloot de voorzitter deze. 's-IIEER AJïEND'SKERKp;. Rij liet ma. Hen van voederbieten geraakte A. H. met.' zijn hand lusschen de bielenmolen, zoo- dal de toppen van zijn twee middelste vingers werden afgesneden. Dr. v, d. Made verleende heelkundige hulp. HOEDEKENSKERKE. Het geheele dorp was Vrijdagmiddag in rep en roer door het vergaan van de motorboot op ongeveer 125 m afstand van de kust onder die gemeente. Men vermoedt dat de gezonken boot is, de 228 ton meten de „Herahlith" welke boot eenige we ken geleden in de haven van Hoede- kenskerke heeft gelegen. Het verluidt, dat een der opvarenden door een pas- seerenden boot 'is gered. Zekerheid heeft men echter niet. Er zijn nog meer luiken van de gezon ken boot aangespoeld. Van het schip is niets meer te zien. Het is geheel onder water verdwenen. Omtrent het scheepsongeval op de Wester Schelde kan nader worden ge meld, dat hierbij slechts één slachtoffer is te betreuren, n.l. de 40-jarige schipper Griep, afkomstig uit Rotterdam. Zijn vrouw met wie hij zich alleen aan boord bevond, is door de passeerende schoener ,,De Zwaluw" uit Groningen welke op weg was van Antwerpen naar Londen opgepikt en in Vlissingen be houden aan wal gebracht. Het gezonken schip, dat geheel onder water is verdwenen, is genaamd „Ca- therina". Het oefende de zgn. wilde vaart uit en was met een lading suiker bieten op weg van Hoofdplaat naar Breda. Het echtpaar Griep was kinderloos. OVEZANDE. In de Donderdag j.I. ge houden jaarvergadering der afdeeling van den bijzonderen Vrijwilligen Land storm heeft overste Bierman een inlei dend woord gesproken in verband met de te vertoonen film. Na deze film sprak de heer Laer- n o e s een opwekkend woord om vooral in deze troebele tijden zijn plicht als landstormer goed te begrijpen, en ande ren op te wekken en aan te sporen zich bij genoemd instituut aan te sluiten. In de pauze werd aan eenige leden een di ploma als scherpschutter uitgereikt, en aan den commandant een diploma als koningsschutter. Met zeer veel lof werd door overste Bierman den commandant de heer A. van Steenbergen, wegens het bereiken van den 50-jarigen leeftijd eer vol ontslag verleend en bijzonder gehul digd voor zijn activiteit in deze functie getoond. Daarna werd hij toegesproken door den burgemeester en hem namens alle leden van de afdeeling een cadeau aangeboden in den vorm van een electri- sche lantaarn, alsmede een brevet voor zijn trouwen dienst. De heer Van Steenbergen dank te allen voor deze huldiging. Na deze huldiging heeft overste Bier man medegedeeld, dat als opvolger van den commandant Van Steenbergen, zich beschikbaar heeft gesteld de heer J. Geelkerken, van wien hij verwacht, dat deze een waardige opvolger zal zijn. OVEZANDE. De raad vergaderde Don derdag j.I. Aan het bekende adres van St. Maartensdijk werd geen adhaesie be tuigd. Voor het verbeteren van den Bors selschendijk volgens het Provinciaal We genplan, zal met de gemeenten Borssele en 's Heerenhoek nader worden over legd, betreffende de kostenverdeeling. Tot agent der arbeidsbemiddeling werd benoemd de heer M. L. Slaakweg. In verband met eene opmerking van de Algemeene R. K. Ambtenarenver- eeniging wordt de in de vorige verga dering voorgestelde korting op de jaar wedden en verhaal van pensioensbijdra gen gewijzigd in dien zin, dat beiden voor 3 jaar gelden. In de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wordt herbenoemd de heer L. N. de Jonge. KLOETINGE. Woensdagavond verga derde de Kloetingsche winkeliersver- eeniging. Besloten werd van 28 Nov. tot 10 Dec. winkelweken te houden met een letter en 'n raadsel-wedstrijd. Verschil lende fraaie prijzen werden hiervoor reeds beschikbaar gesteld. Aan het mu ziekgezelschap „Excelsior" zal mede werking gevraagd worden. De heer Oosting stelde zich belangeloos beschik baar voor den bonnenverkoop. Havengelden te Dreischor. Het hoofdbestuur der Schippersver- eeniging „Schuttevaer" heeft bericht ontvangen, dat voorgesteld is het ha vengeld te Dreischor van 7% cent te brengen op 6 cent per ton. TERNEUZEN. De raad besloot tot het aangaan van een 4 pet. geldleening ad 26.800 en een 5 pet. groot f 29.400. Bij de behandeling der begroo ting werden diverse subsidieverlagingen aangenomen (o.a. subsidie voor het zie kenhuis van 6000 met 2000). Aange nomen werd het voorstel over de jaren 1933, '34 en '35 te verhalen van de pen sioengrondslagen 5 pet. van de wedu wen- en weezenpensioenen. De gemeen te zal geplaatst worden in de derde klasse der gemeentefondsbelasting in- plaats van in de tweede. Besloten werd tot verhooging van de opcenten op de L Koloniale Bank 69 5469. L N.l. Hbk. 1000 61—62 54. i Ned. H.M. 1000 70—70 54. 1 Alg. Kunstz. U. 4454—1554-4654. v. Berkels Pat. 2222. I Calvé-Delft64%6654. 4 C. Suiker Mpij. 2414—25%. l Int. Viscose 33%33%. l Küchenm. I. Acc. 43%-4%. L Ned. Ford A.M. 11954-11854-1954. l Philips Gem B. 128%—132-31. Unilever 115—11654-18. 1 Anaconda Cop. 2014—2254-%. bet ile. em St. 18%—19%-%. A.NN.I.E.M.-NU 198—199 A. Gas en El. Cy 2%—3'/s. Cities Serv. by 3ys—3%.4. Midd. West III. i/as/8. L Boeton Mijnb. 1815. Kon. Pelr. Mpij. I 13'/4—148'4^47i/;, Conlin. Oli cy. (i'/j—G%. Shell Union Gy2—By,i-6y8. Iloll. Amur. Lijn l-:. 1. K.N. Stoomb. Mij. lS'/s vermogensbelasting tot 50 opcenten. Een voorstel Couse.n (R.K.) om een vermakelijkheidsbelasting in te voeren, zullen B. en W. nader overwegen. Het voorstel-De Bakker (R.K.) om den va- cantietoeslag der gemeentewerklieden te schrappen, werd eveneens aangeno- AARDENBURG. In een Vrijdag ge houden vergadering van ingelanden van den Bewesten Eede-polder benoorden Sint Pietersdijk, werd besloten aan de gemeente Aardenburg toe te staan gas buizen te leggen ten westen van den W. havendijk, tegen een vergoeding van 2.50 per jaar. GOES. Ged. Staten van Zeeland heb ben het Raads-garantiebesluit voor een leening ad f 60.000 niet goedgekeurd. ZENUWLIJDERS EN ZIELSZIEKEN verschaft het bij uitstek werkende „Franz-JoseF'-bitterwater goeden stoel gang, een vrij hoofd en rustigen slaap, (Ingez. Med.) A Ned. Scheepv. U. 61%63. A H.V. Amsterdam 177%184%-86. A Java Cult. Mij. 115%120. A N.L Suiker U. 78%82. A Poerworedjo S.U 7/47%. A Deli Batavia 143142%-44. C Deli Mij. 1000 116%—116%-18. A Senembah 129 C Chicago Milw. 2%2%. A Amst, Rubb. C. 63%64%-65%. A Deli-Bat. Rubb. 27%—28%. A Hessa Rubber 26%28%. A Srbadjadi S.R. 22—23%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 11 Nov. 12 Nov. Londen 8.20% 8.29% Berlijn 59.18 59.22 Parijs 9.76 9.76% Brussel 34.55% 34.55% Zwitserland 47.95 47.95 Kopenhagen 42.75 43.50 New-York 2.49 2.49% Mijnen Markt Rubber Obl.markt Koninkl. - Industrie - Amerika - Philip» Unilever - Suiker Tabak - Schepen rVerri^ geüept neerd FLORA. Haar Gevangene, Axelle, de lieve, kalme en rustige ver schijning op het slot, bemind door drie mannen: Dietrich, sergeant Dumaine, krijgsgevangene, en den commandant van het gevangenkamp. Maar slechts één heeft zij lief. Dietrich ten oorlog gezonden door zijn trotschen vader, die slechts een gedach te een ideaal heeft: het vaderland die nen. Als gold het kinderspel. Daarvoor offert hij zijn zonen. Het gevangenkamp bij het slot, waar de immer ontevreden krijgsgevangenen zitten, doelloos, opeengehoopt. Een broeinest van ellende waar iedere gun stige gelegenheid om te ontvluchten wordt aangegrepen, om die enge ruimte te ontvlieden. Steeds strenger wordt de straf voor iedere poging, want slechts een poging blijft het meestal, totdat de doodstraf wordt geeischt. Nu heeft de commandant het leven van zijn medeminnaar, de gevangene Du maine, Axelle's hoop in handen. Het na tionaliteitsverschil houdt ook hier, en ge lukkig, de twee geliefden niet verwij derd van elkaar. Warner Baxter en bo venal Leila Hyams als de bekoorlijke Axelle waarborgt een goede film. Zijne hoogheid moet trouwen. Het ziet er donker uit voor het afge legen hertogdom, de schatkist uitgeput, wat alleen door een huwelijk van den jongen prins Alexis weer goedgemaakt kan worden. Vlug trouwen: zoo denken de Groot hertog en de financier; geen liefdes- dwang, echter peinst Alexis. Gravinnen, hertoginnen met jachten, paleizen en dergelijke aanlokkelijke be zittingen kunnen Alexis niet overtuigen. Vrij te zijn en te zingen, voort te snellen in zijn racewagen en amor vrij spel te la ten is zijn wensch. De hertog en financier, het tweeman schap, op jacht naar een vrouw, die den Prins zal onderrichten in de liefde, zor gen, evenals de trage, laksche huis knecht, voor de note gaie in deze film. Yvette verricht haar taak boven alle verwachting, maakt goede vorderingen, meer dan de bedoeling was van de op drachtgevers en bereikt onbewust haar doel. Een vlotte aantrekkelijke film, waarin Don José Mojica zijn prachtig stemge luid veel laat hooren. Vanaf Dinsdag „Het intieme leven van Helena van Troje". ELECTRO. Tarzan De filmerij van dezen tijd staat ge woonweg voor niets. Zij beschikt over zooveel geld, als men maar wil, over knappe koppen, over camera-draaiers die voor geen kleintje vervaard zijn. Be denk wat ge wilt, hoe romantisch, hoe stout, hoe fantastisch ook: de film draait er haar hand niet voor om: zij draait het. Of een drama op de maan of in de onder wereld, aan de Zuidpool of in de tropi sche oerwouden zich afzou kunnen spelen: de film maakt het en laat het u zien. Hoe dat is ten deele haar ge heim, en dat raakt den beschouwer ook niet. En zoo heeft de M. G. M. zich aan het fantastische boek van Bourroughs ge waagd en de Tarzan-film vervaardigd. Ge kent de geschiedenis, en zoo neen, ziehier een samenvatting: James Parker, een Engelschman, die zich in olifantenland toelegt op den ivoorhandel, heeft geruchten gehoord over het legendarische olifantenkerkhof en heeft een expeditie uitgerust om dit te zoeken. Zijn compagon Harry Holt zal hem vergezellen. Den dag voor hun ver trek, komt Parker's dochter, Jane, on verwachts haar vader opzoeken en hij laat zich overhalen het meisje op de ex peditie mede te nemen. Na een langen moeilijken tocht berei ken zij den „Berg des Doods waarbij het olifantenkerkhof te vinden moet zijn. Hier ontmoeten zij een groep groote apen, aangevoerd door den verwilderden blanken mensch „Tarzan". Terwijl de mannen het kamp in orde maken, wordt Jane door den blanken aapmensch ont voerd. Hij neemt haar mede naar zijn schuilplaats in den top van een boom. Na eenigen tijd wordt Jane door haar vader teruggevonden maar zij kan Tar zan niet vergeten. De expeditie wordt dan aangevallen door het kleine gedrochtelijke wilderas der Pygmeeën en Jane, Parker en Holt worden gevangen en in een gorillakuil geworpen. Tarzan, gewaarschuwd door Cheeta, een aapje, dat erg aan Jane gehecht is, komt hen met een kudde olifanten te hulp. Een van de olifanten wordt gewond en gaat op weg naar het olifantenkerk hof om daar te sterven. Parker, die eveneens gewond is, dringt er op aan het dier te volgen en zoo sla gen zij er in het doel van hun tocht te bereiken. De vermoeienissen zijn voor den ge wonden man echter te veel geweest en hij moet het bereiken van zijn levensdoel met den dood bekoopen. Jane besluit daarop met Tarzan ïn de wildernis te blijven en Holt gaat terug naar de kust om een nieuwe expeditie uit te rusten, die de groote schatten aan ivoor zal vervoeren. Hij is overtuigd, dat hij bij zijn terugkomst kan rekenen op de bescherming van Tarzan. Ziedaar de korte inhoud droog ver geleken bij de menigvuldige sensatie, die den beschouwer hier geboden wordt: ge vechten van mensch en dier, jungle-fo tografie, en daardoorheen de romantiek van het mooie meisje en den modernen oer-mensch Het is geen gewaagde onderstelling, dat het storm zal loopen bij deze groote succesfilm CINEMA „SLOT OSTENDE". Heerscher der duisternis. Na een goed voorprogramma gaat als hoofdnummer „Heerscher der duister nis", met Emil Jannings en Anna Sten in de hoofdrollen. Jannings is hier de stoere misdadi ger Gustav Bumke, die, nauwelijks uit de gevangenis ontslagen, weer bij een bankinbraak betrokken wordt. Gustav is verliefd op de Russin Anna, doch deze heeft hem, tijdens zijn gevangen schap, vergeten, en leeft op intiemen voet met een fotograaf. Anna, bevreesd voor Gustav, wil dit geheim houden, doch een oude gevangenismakker van Gustav, Willy, verraadt haar. Gustav neemt bloedig wraak en wijkt dan uit naar een kolonie, doch Anna verraadt hem, als men Willy gevangen wil ne men. Gustav geeft zich gewillig over, als hij hoort, wie hem verraden heeft, doch hij weet te ontsnappen en zal nu wraak nemen op Anna. Hij ontdekt dan ook, dat zij hem voor zijn ouden mak ker Willy die intusschen een passie voor de schoone Russin opvatte, verra den heeft en na een kort gevecht wordt hij plotseling heel kalm en gaat rustig met de op het tooneel verschijnende po litie mee, zijn ouden makker nog waar schuwende voor die gevaarlijke roovers, die hij zelf nu voor goed uit zijn leven bannen zal. Het is een eenvoudige geschiedenis uit het misdadigersleven, door het ge weldige spel van Jannings en Anna Sten een belangwekkend, een boeiend film kunstwerk geworden. o LANDBOUW-BIOSCOOP. De Cohens en Kellys In Hollywood. Na de journaals zien we George Sid ney en Charles Murrea weer eens op het witte doek. Beide families maken om beurten een periode van weelde mee in filmland. De Kellys middels hun schoone dochter, de Cohens middels hun componeerenden zoon. Daar de weelde om beurten komt, heeft dit afgunst en ruzies ten gevolge, maar tenslotte vin den beide families (en beide jongelui) elkaar weer, als zij in hun oude auto's, arm, maar zoo veel wijzer, teruggaan naar hun vredig dorp. Begrijpelijk heeft de geheele „tragedie" een komisch ka rakter. Het gevaarlijke drietaL Onder den hier bovengenoemden ti tel zien we Lon Channey in zijn eerste en laatste sprekende film. Kort na de opname van deze rolprent kwam deze groote auteur te overlijden. Het is de geschiedenis van drie circus-artisten, de „Echo" (Lon Channey), een kracht- mensch, een dwerg en een zakkenrol ster. Dit viertal begeeft zich op het pad der misdaad. Lon Channey vermomd als oude dame, het krachtmensch, is „haar" zoon, en de dwerg, als baby, „haar" kleinkind. Het spel van dit drietal is zoo geraffineerd en de handeling zoo pakkend, dat men schier ademloos ge boeid de geschiedenis volgt. Ook de schoone zakkenrolster doet aanvanke lijk mee, maar zij wordt spelbreekster door haar liefde tot een jongeman. Een zeer bijzondere film! De Moordzaak Yorck. Coop. Tooneelver. Verkade u.a. M. T. Comité, Schouwburg, Mid delburg. (-f-) Kreuger, zijn nog altijd min of meer geheimzinnig gebleven dood. Sym bool van grootheids- en machtswaan, van onkeerbaar verval. Symbool ook van na-oorlogsche tragiek! Getranspo neerd door den Deenschen auteur Aagard Sönderup tot dezen thriller, Yorck, als zijn proto-type der haute finance op bedenkelijken grondslag, le vend in luxe overdaad, maar in stagen angst. Want weekend op weekend gast heer van vriend-vijanden, tot moor- dens toe, verbeten en gebeten doods- verachters. Wie was Yorck? We zien hem, direct al bij den aanvang, met doorkogeld hart, „slapend", en in 't beeldend verhoor der vier logé's, hoe hij was, zeer intens was; in ieder dezer levens: de ontrouwe, cynische minnaar, de bedriegende com pagnon, de brute amant, heerschend en beheerschend ieders geluk en welzijn; dus reden te over zich van dezen obse- deerenden man te ontdoen, door de aidoende, waarV* verlossende verlos sing. Ja: inspecteur Andrup had gelijk: zij allen waren mensch voor mensch, in staat ééns dader of daderes te worden in 'n moordzaak-Yorck. En die dader, hij handelde „uit aller naam", in onge weten, ongekende opdracht van allen. Edoch. Resumeeren wij niet te veel, zeker geen oplossing. Het zou de spanning ontnemen den niet-toeschouwers van gisteravond bij een eventueel bezoek el ders (of een reprise hier?!) Want span ning, onafgebroken, nimmer gezakte of verslapte spanning is dit stuk bouwsel onverbiddelijke, soms adembeklemmen de logica. Zelfs het onweer paste in dit kader, was geen „illustratie." Met het even verrassend, als natuurlijk-conse quent slot. Opbouw, met als architect den rechercheur Andrup, den geboren politieman, met intuïtie, tact; intuïtie in richtingsgevoel, tact de menschen juist dat te laten zeggen, om het omgekeerde te weten.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2