SOLA SILVER BEURS- EN WISSELKOERSEN. Kleine Bazar - Goes FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. LAATSTE BERICHTEN. KERKNIEUWS. BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. SPORT. BEURSTHERMOMETER. LEGER m VLOOT. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. AMSTERDAM, 10 November. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de oflicieele notee ring van heden: Ned. 2e 1. 32 1000-5 100%—101. Ned. 17 1000-4% 101K—101%. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Ned. 32 1000-5 100%—101. Certificaten-3 8484. Cert N.W.S.-2K 70%—70. O. Indië 22 doll. 1000-6 100%—100%. O Indië 23 100-6 70%— O Indië 16 1000-5 98%—98%. O Indië 26 1000-4 9594%, Duitschl. 100-7 54%—53%. Duitschl. 30 1000-5% 50%—50. Engl. W.L. 50-200-5 68%. Engl. F.L. 50-200-4 74—73. Zeeuws. Hyp. B-5 100%100%. Zeeuws. Hyp. B-4% 9897%. A Amsteerd. Bank 105%104%. C Rott. Bankver. 7171. Mannaert, koopman in rijwielen te TerNeuzenisinde plaats van den heer mr. P. J. Thierry, die het arrondis sement metterwoon heeft verlaten, als curator benoemd de heer mr. G. Tichel man te Ter Neuzen. (Ingez. Med.) A Twentsche Bank A Pref. Jurgens A 99%99% A De Schelde N.B. 38% A Ver. Papf. v. Gelder 54%—53% C Am. Car Foundry 10%9% C Am. Smelt Ref. 17%—14% C Farbenind I.G. 76%74% C U. States St. C. 38%—34s/s. C C. Publ. Serv. li/4—1 C North Am. Cy 30%—28!4. A Born. Sum. H.M 134%—134'/8. A Ned. Wol Mij. 55—55. A Singkep Tin M. 90 A J. C. Japan Ln. 34% A Rotterd. Lloyd 60%—59%. A S. M. Nederland 68% A Amst. Thee C.M. 3CP—29%. A Houth. Alberts 31%31%. C Peruvian C. Pr. 6%6%. A Southern Rlw. 9%8%. C Union Pac. Rr. 69%65%. C Int. Nickel Cy. 9%8%. A Kol. Bank 69y* A N.I. Hbk. 1000 6iys—61. C Ned. H.M. 1000 70%—70. A Alg. Kunslz. U. 47y4-44y&-45 A v. Berkels Pat. 22%22. C Calyve-Delft 67%—64%, A C. Suiker Mpij. 2624 A Int. Viscose 33%33%. A Küchenm, I. Acc. 3%3%-4%. A Ned. Ford A.M. 123%—119-%. A Philips Geem. B. 132%—129-27%. C Unilever 117%—116-14. C Anaconda Cop. 22%20-%. C Bethlehem St. 20%18-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 198 C A .Gas El. Cy. 3%2%. C Cities Serv. Cy. 3%3%-3%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 18- A Kon. Petr. Mpij. 148%—144%-142%. C Contin. Oil Cy. 6%6%. C Shell Union O.C. 7%—6%-6%. A Holl. Amer. Lijn 4% A K.N. Stoomb. Mij. 19%18%. Onze financieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam ddo. gister: Een van de bedrijfstakken in de Ver. Staten, die ten volle van de herleving hebben geprofiteerd, is de kunstzijde-in dustrie. Nog in Juni en Juli moesten ver schillende kunstzijde-fabrieken in Ameri ka, wegens gebrek aan werk, worden stopgezet en de industrie werkte slechts op 20 pet. van de capaciteit. Thans wordt met koortsachtige haast gewerkt', vele fabrieken hebben hun geheele produc tie tot het eind van het jaar vooruit ver kocht. Hiermede is wel slechts een lich te verbetering van de verkoopprijzen gepaard gegaan, maar de uitbreiding van de productie heeft tot een verlaging van de productiekosten geleid. De toeneming van de vraag in de Amerikaansche kunstzijde-industrie komt niet aan de Nederlandsche kunstzijde fabrieken ten goede, omdat de Ameri kaansche markt door prohibitieve in voerrechten vrijwel geheel van het bui tenland is afgesloten. Wel profiteeren de Amerikaansche dochtermaatschappijen van het Aku-concern, de American En- ka, de American Glanzstoff en Ameri can Bemberg, van de in deze bedrijfstak plaats gevonden opleving, hetgeen zich ook in de resultaten van de moederon dernemingen zal gaan weerspiegelen. De verbetering in de kunstzijde-in dustrie is intusschen niet tot de Ver. Staten beperkt gebleven. Ook uit Duitschland komen berichten over een toeneming der bedrijvigheid, waarbij ook de prijzen konden worden verhoogd. De uitvoer van kunstzijde uit ons land heeft in October j.l. een record bereikt, met een hoeveelheid van 897 ton, tegen 709 ton in September, en 639 ton in Oc tober 1931. Jammer genoeg is dé waarde van de uitgevoerde garens niet overeen komstig toegenomen; de gemiddelde prijs per Kilogram uitgevoerde garens is verder gedaald tot 1.85. d.i. weer 4 ct, lager dan in de vorige maand; het vorige jaar October bedroeg de gemid delde prijs nog 2.59. Natuurlijk behoeft dit niet te betee- kenen, dat ook de winstmarge overeen' komstig is ingekrompen, aangezien, als reeds boven ten aanzien van de Ameri kaansche fabrieken opgemerkt, een grootere productie automatisch een ver mindering van den kostprijs per een heid met zich brengt. Dat de verbetering, die in den jong- sten tijd in den algemeenen economi- schen toestand valt waar te nemen, ook aan Nederland niet geheel is voorbijge gaan, blijkt wel uit de dezer dagen ge publiceerde cijfers van den buitenland- schen handel van ons land. De waarde van den uitvoer is van 77 millioen in September gestegen tot 82 millioen in October j.l. Bij de overeenkomstige maand van het vorige jaar, toen voor 'n waarde van 111 millioen werd geëx porteerd, blijft dit cijfer nog wel aanmer kelijk ten achter, maar het is al een be vredigend verschijnsel, dat onze uitvoer, na Juli tot het laagste peil van 62% millioen te zijn gedaald, zich sindsdien weer gestadig in opgaande richting be weegt, ondanks de nieuwe belemmerin' gen, die door verhooging van invoerrech ten en verdere contingenteeringen aan den afzet van Nederlandsche artikelen in het buitenland in den weg zijn gelegd. De uitvoer van radio-artikelen is in October ook weer toegenomen en wel tot 3 72 millioen, tegen 3.48 millioen ber van het vorige jaar, waarbij de ex- ber van hte vorige jaar, waarbij de ex port in de afgeloopen maand dus nog altijd ten achter is gebleven. Nu zal de toeneming van den export wellicht me de verband houden met de noodige aan vulling van voorraden van buitenland- sche filialen, in verband met te ver wachten seizoenvraag, maar het feit op zich zelf, dat zulk een aanvulling nood zakelijk is, mag tot voldoening strekken, Op het koersverloop van aandeelen Philips' Gloeilampenfabrieken hebben de hoogere exportcijfers van radio-artikelen (al stond hier een lichte teruggang van den uitvoer van gloeilampen tegenover) dan ook ^en gunstige uitwerking gehad. Ook een door Philips met de Nitzsche A.G. gesloten overeenkomst, die Philips in staat stelt om naast haar sprekende filmapparaten den verkoop van beeld- projectie-machines te entameeren, heeft tot de herleving der belangstelling voor aandeelen Philips bijgedragen. Hierbij kwamen nog berichten over een gun stige ontwikkeling van de Fransche on dermaatschappij van Philips, welker be drijvigheid in een bevredigend tempo toe neemt, zoodat nieuwe werklieden moes ten worden aangesteld. De afzet in Ne derland zelf moet zich eveneens bevre digend ontwikkelen, zoodat ook hier personeel gestadigd kan worden uitge breid. Aandeelen Philips zijn tijdelijk tot 134 pet. opgeloopen, op welk niveau de koers zich echter niet heeft kunnen handhaven. Kunstzijde-aandeelen, die ook waren gestegen op de betere berichten uit de industrie, brokkelden later weer in koers af. De overige industrieele fondsen, waar onder aandeelen Unilever, waren aan vankelijk gunstig gedisponeerd waarna een koersdaling intrad. In aandeelen Koninklijke Petroleum is in de laatste week weer wat meer om gegaan, doch ook hier bleven de koers verschillen aanvankelijk beperkt, door dien tegenover een toenemende locale vraag aanbod uit Parijs stond, waar het fonds nog steeds in het centrum van spe culatieve manipulaties schijnt te staan. Voor de positie van de Amerikaansche petroleumindustrie, die voor de geheele wereldmarkt van groote beteekenis is, opent een toenemende bedrijvigheid in een nieuw petroleumgebied minder gun stige perspectieven. Wel mag worden verwacht dat de productie ook in deze aan de Gulfkust gelegen velden, spoedig van hoogerhand aan een beperking zal worden onderworpen, maar toch blijkt hieruit, hoe moeilijk het is, het evenwicht tusschen aanbod en vraag blijvend te herstellen. Tegen het einde der week werd de stemming voor Koninklijke, evenals voor de meeste andere fondsen bepaald flauw. Suikeraandeelen konden tijdelijk in de algemeen vastere stemming deelen, doch zakten daarna eveneens weer in. In tabaksaandeelen was de handel ge ring en het koersverloop was van toe vallige marktomstandighedéfcf* afhanke lijk, waardoor 't eenigen fonds in dezen hoek lager, het andere weer iets hooger was. Hoewel de stemming op de rubber- markt iets gunstiger was, waren rubber aandeelen gedrukt. Op de obligatiemarkt waren Duitsche fondsen meerendeels beter, in verband met den uitslag der verkiezingen. Ne derlandsche gemeenteleeningen waren vast; van staatsfondsen zijn de 5 pet, leeningen 1932 verder in koers afgebrok keld, daar men thans algemeen binnen niet te langen tijd een conversie ver wacht. MOTORBOOT VERGAAN, De opvarenden verdronken. Men seint ons uit Hoedekens- kerke: Een tot nu toe onbekend gebleven motorboot, geladen met suikerbieten, is hedenmiddag omstreeks half twee voor Hoedekenskerke vergaan. Alle opvarenden, 3 of 4 man zijn ver dronken, HET FRANSCHE ONTWAPENINGS PLAN. Zooals reeds werd gemeld, is het Fran sche ontwapeningsplan thans tot in on derdeden gereed. Het zal Dinsdag wor den overgelégd aan het bureau der ont wapenings conferentie te Genève. Nog denzelfden dag zal het gelijktijdig te Ge nève en Parijs worden gepubliceerd. Uit hoffelijkheidsoverwegingen zal de tekst van tevoren ter kennis worden ge bracht aan de verschillende delegaties ter ontwapeningsconferentie. De crisiszuivelcentrale deelt mede, dat de prijs van het crisisbotermerk en de vervoervergunning voor de week van 13 tot 19 November 75 cent per kg be draagt. dl&li Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Aku 444845. Philips' Gloeilampenf. 129 -134-128 Unilever 115%-119-114%. Koninkl. Petroleum 142%—151—143. Amsterdam Rubber 65%-67%-63. Ned. Scheeepv. Unie 636461%. Handelsver. Amsterdam 182% 184%—177% Deli Batavia Mij. 144%147%-142% Senembah Mij. 129%—135-127%-128 Aan de beurt van aftreding! van. ,ge, machtigden van het kiescollege hij de Ned. Herv. kerk te Scherpenisse zijn de heeren J. Suurland, M. A. Kia vit, G. J. van Popering en M. Rijslenbil Az. Middelburg. Van 9 tot 11 Nov. Ondertrouwd: J. Poppe 21 j. en M. Boone 22 j. Bevallen: A. C. Mesu, geb. Geldof, d.; J. S. Mijnheer geb, Tiersen d.; M. Min- houd geb. Sol z. Overleden: P. de Hamer 79 j. wedn. J. van der Bliek, Goes. Getrouwd: L. H. Weekers, 39 j. jm. en M. M. de Jonge 37 j. jd. Overleden: W. P. Huiszoon 23 jr. A Ned. Scheepv. U. 62%61% A H.V. Amsterdam 183%177-78 A Java Cult. Mij. 118115% A N.I. Suiker U. 8078% A Poerworedjo S.O. 8%7% A Deli Batavia 147143%-42% C Deli Mij. 1000 119%—117-16% A Senembah 134130%-27% A Deli Bat. Rubb. 27—27ys. C Chicago Milvv. 3— 2y*. A Ampler. Rubber C. 66y8—64-63. A Hossa Rubber 28i/2—26%. A Serbadjadi S.R. 22 Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. 10 Nov. 11 Nov. Londen 8.17 8.20% Berlijn 59.17K 59.18 Parijs 9.16% 9.16% Brussel 34.54% 34.55 K Zwitserland 47.95 47.95 Kopenhagen 42.70 42.75 New-York 2.48% 2.49 LIEFDESDRAMA. Twee dooden, In den afgeloopen nacht is in, de Mi- nahassastraat te Amsterdam een vreeselijk drama geschied, waarbij twee dooden te betreuren zijn. Een ongeveer 28-jarige man, die waarschijnlijk in zeer overspannen toestand heeft verkeerd, heeft tusschen 3 en 4 uur in het portiek van een perceel in genoemde straat een aantal schoten gelost op een Ifr jarig meisje, met wie hij eenigen tijd omgang heeft gehad, welke echter van haar kant was verbroken. De dader heeft daarna het wapen op zichzelf gericht en zich voor het hoofd geschoten. Op het geluid der schoten zijn de be woners van het huis en omliggende uer- ceelen wakker geworden. Toen men 'n onderzoek instelde, vond men in het portiek de twee vlak naast elkaar lig gende lichamen. Bij het meisje zoowel als bij den man, was de dood reeds ingetreden. De beide lichamen zijn ter sectie naar het gast huis vervoerd. Naar uit het voorloopig politioneel onderzoek is gebleken, was het meisje werkzaam in een lunchroom en kwam zij als gevolg daarvan meermalen zeer laat in den nacht thuis. Dat een liefdes verhouding met den jongeman, die den aanslag heeft gepleegd, de oorzaak van het drama moet zijn geweest, acht de politie aan weinig twijfel onderhevig. V.D. verneemt nader, dat de man op het meisje moet hebben geschoten toen zij het perceel wilde binnengaan, waar zij op de tweede étage een slaapkamer tje had gehuurd. Het ligt voor de hand, dat het meisje, dat gunstig bekend staat, heeft geweigerd de verbroken verlo ving te herstellen. De schoten zijn gelost met een auto matisch pistool, waarin plaats is voor 8 patronen. Hoe de man het wapen in zijn bezit heeft gekregen, heeft de po litie nog niet kunnen vaststellen. SCHOOLJONGENS MUSEUMDIEF STAL GEPLEEGD. Uit een muse.im op de Rozengracht te Amsterdam is zoo, als gemeld een partij edelgesteen ten gestolen, die geologisch Veel waar de hebben. Naar de Msb. thans verneemt heeft een rechercheur twee jongens van 13 en 16 jaar oud en nog schoolgaande aan gehouden. De politie was n.l. gewaar schuwd door een suppoost van hel mu seum, die tegen de knapen argwaan opr vatle, toen hij het zaaltje binnentredende waar zij zich bevonden, bemerkte dal ze erg zenuwachtig deden. Hij kreeg toen 't vermoeden, dal deze jongens den dief stal op hun geweten hebben. INGEBROKEN. Te S chagen is op verschillende plaatsen ingebroken. Het ergst werd huisgehouden in net kantoor van hel spoorwegstation, waar men zich door het indrukken van een ruit toegang heeft verschaft. De laden van alle employé's zijn gelicht, terwijl nog e en postzak werd opengesneden. Èr bevond zich echter geen in.ioud met geldswaarde in. In het restauratiege bouw was evenmin geld aanwezig; er werden sigaren, sigaretten enz. meege nomen. FAMILIE GEZOCHT». De burge meester van IJsselstein maakt be kend, dat in zijn gemeente is gevonden het lijk van Theodorus van Gein, geb, te Arnhem, 21 Mei 1877, welke persoon vermoedelijk door verdrinking om het leven is gekomen. Vermoedelijk had de overledene nog familie. Indien dit zoo is ware het ge- wenscht, dat deze zich met bovenge- noemden burgemeester in verbinding stelde. OPHAALBRUG STUKGEREDF.N DOOR VRACHTAUTO. Hedenmorgen omstreeks vier uur is een tractor met aanhangwagen gaande naar Culenü- borg, bij keL passeeren van de brug over de Lmge te Geldermalsen tegen het ijzeren gestel van het middenstuk der ophaalbrug gereden Deze brug is zeer smal. De botsing was zoo hevig, dat liet geheele ijzeren juk werk afknapte en in de Linge terecht kwam. De aanhangwagen werd zeer ernstig beschadigd en geraakte bekneld, zoodat het verkeer over deze brug geheel was Hag is het geelukt den aanhangwagen van dag is het gelukt de aanhangwagen vain de brug te verwijderen en kon het ver keer over deze brug worden hersteld, Het scheepvaartverkeer blijft echter nog gestremd, daar de brug niet kan worden opgehaald en het zware ijzeren bovendeel midden in de rivier ligt. Ongelukken. Bij het viaduct aan de Vaillantlaan te D en Haag had een aanrijding plaats tusschen de 35-jarige wielrijdster mej f. H. S. en een personenauto bestuurd; door een inwoner van Rijswijk. Mej. S. klaagde over pijn in het zitvlak en gelaat. Brandstichting. Te Kerk rade is Donderdag gear resteerd de grondarbeider K. K, uit Em- men, die in den nacht van Woensdag op Donderdag zijn woning in de Steeg straat in brand gestoken had. K. heeft bekend. POGING OM ZICH GRATIS STROOM TE VERSCHAFFEN. Het was even na vijven Dinsdag, zoo vertelde het „H.bld,", toen een groot deel van de stad Kampen in duister werd gezet door het plotseling uitgaan van het electrisch licht. De mannen van het electrisch bedrijf vonden al spoedig de plaats, waar het kwaad schuilde, namelijk aan de Heilige Steeg. Dit huis bleek echter gesloten, Toen de politie den ingang geforceerd had, bleek dat de bewoner zich achter de deur had opgesteld en gewapend met een bijl de indringers bedreigde. Voor dat hij echter onheil had kunnen aanrichten, was hij door een paar re chercheurs overmand en weggevoerd. Bij verder onderzoek bleek toen, dat de ge vaarlijke vriend zich had onledig gehou den met het aanbrengen van een afta keling buiten Jen meter om, om zich gratis stroom te verschaffen. Nüsslein verplettet Tilden. In het tennistournooi te Malmö is Tilden door Nüsslein geslagen met 61, 6I, 63. Tilden was slecht op dreef. Hij werd door het publiek uitgefloten en er wordt zelfs beweerd, dat hij geen honorarium zal ontvangen. WINDHOOS, TALRIJKE GF.WON- D'EN. Aneta meldt uit Solo dd',10 November: Gistermiddag tusschen drie en vier uur' is Jh'et Ktalensche door een wind, hoos geteisterd. In de onderdistrict Bajat, Troetjoek en Tjawas werden 166 woningen geheel en een zeer groot aan tal gedeeltelijk vernield. Vier personen werden zwaar en 40 lichtgewond. De schade is zeer groot. SS, Philips Unilever Tabak Amerika Suiker Akn H.V.A. Rubber Markt /Wettig geiiepi 'ieerd „Ons Belang." Voor de afdeelingen Middelburg en Vlissingen van de onderofficiersvereeni- ging „Ons Belang", behandelde het hoofdbestuurslid de heer A. F. v. d. Meerendonk uit Breda, op Woensdag avond j.l. in de bovenzaal van het café „De Eendracht" te Middelburg, de in uitzicht gestelde afvloeiing en salaris korting. Spr. memoreerde in korte trekken, hoe de ambtenaren na 1920 steeds heb ben moeten offeren voor den gaven gul den, en liet daarbij uitkomen dat op de salarissen der onderofficieren nu reeds meer dan 30 pCt. is gekort, terwijl bo vendien ruim 2000 onderofficieren zijn afgevloeid. Vervolgens behandelde spr. de thans te verwachten opnieuw op te leggen korting en de voor de deur staande af vloeiing van ruim 400 onderofficieren, terwijl boven en behalve dat, de onderof ficieren toch ook moeten mede betalen aan de tengevolge van regeeringsmaat- regelen opgevoerde prijzen der ver schillende noodzakelijkste levensbehoef ten, om nog maar niet te spreken van de verhoogde belastingen, die door Rijk en gemeenten worden opgelegd. De onderofficieren zijn er van be wust, dat er wat gedaan moet worden om door deze crisis heen te komen, doch dan ook een ieder zijn evenredig aan deel, en niet voor het grootste gedeelte ten koste van de salarissen der ambte naren, dat toch al tot het minimum is teruggebracht. Spreker hoopte, dat de regeering nog tijdig tot inkeer zal komen en wekte al len op mede te blijven ijveren, dit doel te bereiken. Nog steeds spanning te Genève. Het broeit nog, en men vreest daar om ook, dat het te Genève tot betoo gingen voor de gevangenis zal komen, waarin de leider der socitalisten Nico le wordt gevangen gehouden. Het is tot nog toe niet gelukt den lei der in handen te krijgen. Voor de eer ste maal heeft hier een gemeenschap pelijke actie van socialisten en commu nisten plaats gehad. Onder het groot aantal slachtoffers bevinden zich ook veel toeschouwers, door dat zij in de betooging zijn betrok ken. In regeeringskringen wordt met na druk verklaard, dat de toestand thans volkomen rustig is. Ter bescherming van de bevolking, zoomede van den ze tel van den Volkenbond en van het in ternationaal arbeidsbureau, zijn buiten gewoon vergaande maatregelen getrof fen, De leiders der Zwitsersche socialis ten hebben besloten, Zaterdag, den dag waarop de slachtoffers te Genève zul len worden ter aarde besteld als een treurdag te beschouwen. De arbeiders moeten er van worden vrijgesteld arbeid te verrichten en tij dens de plechtigheid verder te werken. Omtrent de algemeene staking heb ben de socialistische leiders nog geen beslissing genomen. De politie heeft den verkoop van het socialistische blad „Travail op straat verboden. De kiosken mogen het blij ven verkoopen. Niettegenstaande de bijzondere maat regelen bleef het ook Donderdagmiddag nog zeer druk op de straten te Genève in de nabijheid van het Plainpalais-

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2