onderwijs. kerknieuws. gemengd NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. LAATSTE BERICHTEN. De dag begint goed LEGER EN VLOOT. SPORT. VERKEERSWEZEN &P.T.T BEURSTHERMOMETER. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. AMSTERDAM, 1 Nov, Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden: Ned. 2e 1. 32 1000-5 102%- 102% Ned, 17 1000-4% 101%—101% Ned. 31 1000-4 100%—100% Ned. 32 1000-5 102%—102% Certificaten-3 82%82%. Cert. N.W.S.-2% 70—70 O. Indië 22 1000-6 100%—100% O. Indië 23 100-6 70—70%. O. Indië 16 1000-5 98%— 98%. O. Indië 26 1000-4% 93—93%. Duitschl. pndst. 100-7 52%—52%. Duitschl. 30 1000-5% 49%—49%. Engl. W.L. 50-200-5 68% Engl. F.L. 50-200-4 72%—73%. Zeeuws. Ilyp. B.5 1 00—100. Zeeuws. Hyp. 96 A Am^terd. Banlc 104%—104. C Roti. Bankver. 71—71,i/2, A Twentsche Bank 93% A Pref. Jurgens A 97—98. A De Schelde N.B. 40%—38. A Ver. Papf. v. Gelder 55—54%. C Am. Car Foundry 98%. C Am. Smelt Ref. 15%—14%. C Farbenind I.G. 74% C U. States St. C. 36%—36% C C. Publ. Serv. 1%—1% C North Am. Cy. 29%—29% A Born. Sum. H.M. 131%—131% A. Ned. Wol Mij. 5352 A Singkep Tin M. 89% A J. C. Japan Ln. 36% A Rotterd. Lloyd 59%—60. A S. M. Nederland 69%68%, A Amst. Thee C.M. 29%—29%. A Houth. Alberts 31 C Peruvian C.Pr. 6%6%. A Southern Rlw. 8%— 9. G I'nion Pac. Rr. '66%—663/t. C Int. Nickel Cy. 81/4—8%. A Koloniale Bank 6463%. A N.I. Hbk. 1000 63—61. C Ned. H. M. 1000 70%—70. A Alg. Kunstz. U. 45%46-45%, A v. Berkels Pat. 20%— 20%. C Calvé-Delft 6666%. A C. Suiker Mpij. 24%23%. A Int. Viscose 31%28% A Kiichenm. I. Acc. 4%4%-4% A Ned. Ford A.M. 112%—115% A Philips Gem. B. 128%—128%-29 C Unilever 112%—114%-13% C Anaconda Cop. 18%18%-% C Bethlehem St. 1818-% A A.N.I.E.M.— N.B. 193%—190%. C A. Gas El. Cy. 2%— 2% C Cities Serv. Cy. 3%3%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 13%14. A Kon, Petr. Mpij. 139%140-38%, C Contin. Oil Cy. 6%6%. C Shel Union O.C. 6%6%. A Ho'l. Amer. Lijn 4 A K.N. Stoomb. Mij. 17%18%. Bij de 'rondvraag vraagt dhr. Den Boer, of het mogelijk zou zijn, als de bestrating van het nieuwe weg vak tot E. v. d. Moere is gelegd, 't tusschen liggende gedeelte langs de Bewaarschool ook te bestraten. De voorzitter zal een begrooting te doen opmaken. De heer De Ridder informeert naar de door de te lefonie opgebroken bestrating. De voor zitter zegt, dat het eerste half jaar het onderhoud voor rekening der telefonie komt. Muziekbeoefening in Zeeuwsch- Vlaanderen. Men schrijft ons: Het is algemeen bekend, dat in W. Zeeuwsch-Vlaanderen, sedert de op richting van den muziekbond aldaar, een enorme vooruitgang op muzikaal ge bied is verkregen, hetgeen o.m. vol doende reeds is gebleken uit de versla gen der gehouden concoursen. Thans bleek een en ander opnieuw op een Zondag j.l. te Eecloo (B.) gehouden so listen-concours voor blaasinstrumenten, dat stond onder toezicht der Federatie voor Harmoniën en Fanfaren van Bel gië. Eerste prijzen werden behaald respectievelijk in de 3e, de 2e, de le en de hoogere afdeeling door de heeren Joz. Risseeuw te Oostburg op bugle; A. Wage te Zuidzande op bariton; J. C. Rieteco te Oostburg op trompette; P. Verhage te Zuidzande op clarinet en een •2e prijs door Ph. de Vuijst te Oostburg op bugle. De heer J. A. Gossije te Oost burg, die reeds eerder te Bergen op Zoom en Steenbergen eerste prijzen heeft behaald, veroverde te Eecloo in de afdeeling uitmuntendheid den eerst-en prijs, en den prijs, uitgeloofd door de stad Eecloo. Voor de beste groep van 4 blazers behaalden de vier leden van de Harmonie van Oostburg de onder scheiding in de eerste klasse te worden geplaatst. ds. Hoogendijk die eisch toegewezen, zich vooral grondende op de redenee ring, dat, afgescheiden van wat er in den ligger staat, 't reglement op de pre- dikantstractementen voor gemeenten als Eist f 2500 voorschrijft, tenzij er des- pensatie is verleend en wel voor den tijd en het bedrag der verleende dispensa tie. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam (vac.-Klap) ds. P. de Bruyn te Driebergen, ds. N. Luy- endijk te Hoek van Holland en ds. J. R. Wolfensberger te Cubaard. kort mmmmsmm. Voor deelname aan den „Cursus voor de rijpere Jeugd" aan de open bare school te Borssele, die 1 No vember aanvangt, hebben zich 22 leer lingen aangemeld. Maandagavond sprak te K r u i n i n- g e n de heer Roeckel uit Arnhem over het werk de Barmhartigheid, de zorg van weezen, ongelukkigen, enz. voorheen en thans. Met lichtbeelden werd de voor dracht verduidelijkt. Geslaagd aan de Rotterdamsche school voor optiek voor gediplomeerd opticien de heer C. J. Snoep te K r a fa- ben d ij k e De heer J. Juriaanz, onderwijzer te Leiden, die benoemd Werd tot hoofd der O. L. school no. 1 te St. Philips 'lan d thjeeft na haar eerst te hebben aangenomen nu weder voor deze be noeming bedankt. Ingevolge de beschikking van den minister van onderwijs is de heer L. van Ginkel, amanuensis aan de R.H.B.S. te Oostburg met ingang van 1 Januari a s, op wachtgeld gesteld; dit is als be zuinigingsmaatregel bedoeld. HERBENOEMD. Bij beschikking van den minister van justitie is opnieuw benoemd tot plaats vervangend lid van de Kamer van toe zicht over de notarissen en candidaat- notarissen te Middelburg, de heer mr. S. R. Bakker, kantonrechter te Zie rikzee. DE MINISTERRAAD. In de Tl. R. Crt. van gisteravond is gemeld, dat dat de ministerraad, welke Dinsdag zou zijn gehouden en waar de gevolgen der schorsing van het debat over de verhooging der invoerrechten door het kabinet zou worden overwo gen, in verband met den Allerheiligen dag is uitgesteld tot heden. Uit de beste bron verneemt het blad dat het bedoelde punt niet op de agen da voor dezen ministerraad voorkomt, Men heeft hier te doen met den gewo nen ministerraad die inderdaad gisteren niet is doorgegaan tengevolge van af wezigheid van enkele ministers en die nu hedenavond zal worden gehouden. Op de agenda staat de vaststelling van de memorie van antwoord op hoofd stuk I der rijksbegrooting voor 1933 (algemeene beschouwingen). DE STERKE ARM. Eenige maanden geleden werd te Amsterdam een notaris gearres teerd, die ervan verdacht werd o.a. een aantal valsche ambtseedige verklaringen i.z. een 'effectentransactie te hebben af gelegd. Voor de rechtbank stond hij thans te recht, verdacht van valschheid in ge schrifte. Bij aanvang der zitting bleek dat de notaris, die kort na zijn arresta tie tegen borgstelling in vrijheid werd gesteld, niet was verschenen. De officier van justitie vorderde op grond van het nieuwe artikel 272 straf vordering de medebrenging van ver dachte te gelasten. De rechtbank besloot hiertoe. D> zitting werd een uur geschorst om de notaris met den „sterken arm" ter zit ting te doen verschijnen. Woensdag heeft op de Hoogere Krijgsschool generaal Van Ermel Sche- rer, benoemd commandant der derde divisie, het directoraat over deze in richting van militair onderwijs overge dragen aan den luitenant-kolonel van den generalen staf jhr. J. Ph. Alting van Geusau. De Koningin heeft 1000 geschon ken voor de tehuizen van het Leger des Heils in Ned.-Indië voor Europeesche crisisslachtoffers. Wijlen mej. A. M. Hooijer-Dibbit heeft gelegateerd aan de Ned. Herv. Kerk te Oosterbeek 1500 en aan de diaconie dier kerk 1000. Ds. A. Hoogendijk, thans predikant te Echteld, heeft zijn vroegere gemeen te Eist (Utr.) gedagvaard aan hem uit te betalen de gelden, die hij te Eist min der ontvangen heeft dan 2500. De rechtbank te Arnhem heeft aan NOG EEN SLACHTOFFER. Zoo als men zich zal herinneren heelt in den nacht van Zondag op Maandag van van de vorige week te Amsterdam een autobotsing plaals gehad, waarbij al da delijk een doode te betreuren was. De drie andere inzittenden werden naar hel Wilhetminagastliuiis overgebracht. Een van deze drie de heer H. M. uit Ouder>- lterk, is thans aan de bekomen wondingen overleden. Het is niet uitgesloten dat ook nog een der heide andere verpleegden aan de opgeloopen verwondingen zal bezwij: ken. De toestand toch van den heer \Y van Nieuwendijk die de auuto nestu de is niet buiten levensgevaar. Ongelukken. Dinsdagavond werd op den Zekken weg te Hoek van Holland de 68 jarige B. J. van der B,, terwijl hij huis waarts keerde, aangereden door den 15- jarigen wielrijder H. van der V., die zon der licht aan den verkeerden kant van den weg reed. De man werd doodelijk gewond naar zijn woning gebracht. Ned. Scheepv. U. 64—63. H.V. Amsterdam 178y8— 178y2-%. JJava Cull. Mij. 12 0—. N.I. Suiker U. 82—81%. Poerworedjo S.O. 7—7i/4. A Deli Batavia 146%146%-146%. C Deli Mij. 1000 118%—119%. A Senembah 132%—132%-132%. C Chicago Milw. 2% A Amst. Rubb. C. 63%63%-64%. A Deli-Bat. Rubb. 27%27%. A Iiessa Rubber 2727%. A Serbadjadi S.R, 2523%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. voor wie zich tot gewoonte maakt de huid na het scheren met een weinig ,,Zij"-Crême in te wrijven. Geen bran derig gevoel of naschrijnen meer, inte gendeel, Uw gezicht blijft den geheelen dag frisch en zacht. In prijzen van 20304575 ct. (Ingez. Med.) DE TOESTAND TEN 0. VAN HET KANAAL DOOR WALCHEREN. De sergeant-torpedist P. Zeegers is bevorderd tot majoor-torpedist en de sergeant-schrijver P. C. Alblas tot majoor-schrijver. De afd. Vlissingen van den Bond van Marine-onderofficieren heeft een motie aangenomen, waarin tegen verdere verlaging der salarissen wordt geprotesteerd en waarin een waarschu wing ligt, dat bij voortgaande verlaging verbittering is te vreezen. Luitenant ter zee 2e kl. C. A. La- gaaij is 1 Nov. overgeplaatst van Nieu wediep naar 't wachtschip te V 1 i s s i n |fe n. - Adjudant van de Koningin. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari 1933 eervol ontslag verleend als adjudant in gewonen dienst van de Koningin aan den majoor van den gene ralen staf van het leger in Ned.-Indië C. O. van Kesteren, met gelijktijdige be noeming van dien hoofdofficier tot ad judant in buitengew. dienst en tot offi cier in de Orde van Oranje-Nassau, met bepaling, dat het versiersel der Orde zal zijn met de zwaarden; benoemd tot ad judant van de Koningin in gewonen dienst de adjudant in buitengew. dienst generaal-majoor-titulair der inf. van het leger in Ned.-Indië D. Q. C. F, de Jonge van der Halen. Inspecteur-Generaal Loodswezen, Bij Kon, besluit is met 1 November de kapitein ter zee N. J. van Laer be vorderd tot schout bij nacht; de betrek king van inspecteur-generaal van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting, tevens Ned. permanent commissaris voor het gemeenschappe lijk toezicht over de betonning, bebake ning en het loodswezen op de S c h e 1 d opgedragen aan den benoemden schout bij nacht onder eervolle ontheffing van de betrekking van directeur van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 4e en 5e district te Rotterdam. Serie-wedstrijden te Kortgene. De voetbalvereeniging D. V. O. te Kortgene heeft serie-wedstrijden ge organiseerd. Hieraan wordt door zes vereenigingen deelgenomen, terwijl drie prijzen beschikbaar zijn gesteld. De ver liezende clubs ontvangen een herinne ringsmedaille. De wedstrijden worden gespeeld op het terrein Houtrust en wor den geleid door Bondsscheidsrechters, De eerste drie wedstrijden zijn bepaald op Zondag 6 Nov. tusschen de vereeni gingen KatsEllewoutsdijk; Zondag 13 Nov. tusschen KortgeneKrabbendijke en Zondag 20 Nov. tusschen Wissenker- keColijnsplaat. Kon. Nederl.-Ind, Luchtvaart Mij. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Koninklijke Ne- derlandsch-Indische Luchtvaart Maat schappij werden de balans en verlies en winstrekening over het jaar 1931 goedgekeurd. De volgens rooster aftredende leden van den raad van commissarissen, de heeren ir. A. Fokker, jhr. H. L. Quar- les van Ufford en Herbert Cremer wer den als zoodanig herkozen. Het, vol gens rooster, aftredende lid van den raad van bestuur, de heer A. A. Pauw, werd herkozen. 1 Nov. 2 Nov. Landen 8.17% 8.27 Berlijn 59.03 59.01 Parijs 9.76% 9.76% Brussel 34.57 34.59 Zwitserland 47.94 47.94 Kopenhagen 42.60 43.10 New-York 2.48% - Unilever - Rubber KoninkL - Philips - Tabak Amerika - Markt - Obl.markt- Suiker - Schepen - Mijnen - (Wettig gedeponeerd.J De hooge waterstand in de omgeving van den Schroeweg. Een boerderij staat rondom in het water. Ind. Stoomvaartlijnen. Sibajak (thuisreis) p. 31 Oct. (9 n.m.) Perim. P, C. Hooft (thuisreis) 1 (7 v.m.) te Genua. Indrapoera Rotterdam naar Batavia 1 (4 n.m.) van Port Said. Herriot's ontwapeningsplan De vroegere rijksweerminister Grö- ner heeft in een onderhoud met den correspondent van de Associated Press zijn meening over het nieuwe Fransche ontwapenings- en veiligheidsplan ge zegd. Gröner was van 'opvatting, dat door het voorstel van Herriot tot in voering van militielegers een geheel nieuwe toestand in de internationale besprekingen over de ontwapening is ontstaan, die Duitschland en andere landen wellicht de gelegenheid zal ge ven uit de impasse te geraken, waarin de Ontwapeningsconferentie is gekomen De tot nu toe te Genève gevoerde be sprekingen hebben geen bruikbaren grondslag opgeleverd om tot overeen stemming te geraken. Zoolang men het ontwapeningssysteem op de soorten van de bewapening en op terminologie wil laten steunen, bevindt men zich op den verkeerden weg. Er moet iets wor den gevonden, dat nieuw of principieel iets anders is. Het voorstel van Herriot kan slechts dan als practisch worden beschouwd, indien het aan twee voorwaarden vol doet, n.l. geen uitzondering voor eeni- gen staat en ten tweede, dat de weer- plicht in ieder land algemeen moet zijn. Zonder scherpe critiek toont de^ En gelsche pers toch ook weinig geestdrift voor het Fransche ontwapeningsplan, terwijl tegen enkele punten zelfs bepaal de bezwaren worden gemaakt. Volgens de Times zijn de beraadsla gingen over de bewapening ter zee en in de lucht door de kabinetscommissie voor de ontwapeningskwestie zoo goed als beëindigd. De besluiten der commissie zullen worden samengevat in een verklaring over de Engelsche ontwapeningspolitiek De Britsche minister van buitenlandsche zaken zal zoo tijdig naar Genève gaan dat hij aan de beraadslagingen over 't Fransche plan zal kunnen deelnemen. Volgens de diplomatieke medewerker van de Daily Tel. zijn eenige Engelsche ministers niet alleen voor afschaffing van de zware bombardementsvliegtui gen, doch voor afschaffing van de ge- heele luchtvloot. Zij stieten daarbij ech ter op fel verzet van de militaire depar tementen, Ernsttige werkloozen-on- lusten in Londen. Gisterenavond waren de gemoederen onder de 2000 werkloozen, die uit ver schillende deelen naar Londen waren gekomen, om te betoogen, waren gister avond zoo heftig bewogen, dat de ma- nefestatie van zeer bedenkelijk karak ter is ontaard tot vergeten van alle ge voel van gezag en piëteit, anders in het Engelsche volk steeds zoo hoog gehou- den. De „hongermarcheerders" verklaarden dat zij het Parlement Dinsdagavond wil len dwingen hun eischen aan te hooren en kennis te nemen van hun door een millioen menschen onderteekend ver zoekschrift. Zij hadden het parool uitgegeven zich om half acht G.T. voor het Parlements gebouw te verzamelen. In pamfletten werd er bij de politiebeambten op aan gedrongen geen gebruik te maken van de gummistok. De politie had echter maatregelen getroffen, teneinde de be dreiging te verijdelen. Des avonds is het in de straten, die naar het Parlement leiden, tot botsin gen gekomen tusschen de politie en deel nemers aan den hongermarsch. Het is de politie met behulp van den gummi stok gelukt, het terrein vrij te houden. De werkloozen overvielen de voor bijkomende tramwagens en vielen ver volgens de politie aan. Ook werd ge poogd met auto's een barricade op te werpen. Elders werden steenen uit het plaveisel gehaald -en als projectielen gebruikt. In de straat der ministeries Whitehall vielen wanordelijkheden voor bij de Ce notaaf. Eenige kransen werden vertrapt. Bij het Trafalgar Square moest 'een klein detachement politie een charge uitvoeren tegen een vijandig gezinde menigte, die met steenen en flesschen naar de politie wierp. Op de Theemskade werden twee au to's door betoogers omvergeworpen. Er zijn eenige ruiten ingegooid. Een delegatie van werkloozen is door Lansbury ontvangen in het Lager huis. De mannen eischten dat de oppo sitie alles in het werk zou stellen om het handhaven van de werkloozen on dersteuningen mogelijk te maken. Bij de botsingen zijn naar later ge meld wordt, 30 personen, w.o. een aan tal politieagenten, gewond. De politie arresteerde ruim 50 personen. Verlenging bewapenings- vacantie. Tot dusver hebben 48 staten zich be reid verklaard de bewapeningsvacantie voor vier maanden te verlengen. Daar onder zijn Rusland, Italië, Frankrijk en Groot-Brittannië. Duitschland heeft niet geantwoord daar eerst de quaestie van de Duitsche rechtsgelijkheid moet opgehelderd zijn. DUITSCHLAND. Toen Maandagmorgen twee kas- loopers een geldtransport van het fili aal van de Rijksbank te Erfurt wil den overbrengen naar de Deutsche Dis- contobank, sprongen plotseling twee mannen uit een voor het gebouw staan de auto, die in het wilde weg op de bankloopers begonnen te schieten. De eene looper werd op slag gedood, en de andere zwaar gewond. De bandieten za gen kans met hun buit, vermoedelijk 50.000 Mark, in de gereedstaande auto te ontkomen.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2