NA DE OPERATIE. ZEELAND. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. TWEEDE BLAD VAN DE GOESCHE COURANT VAN DINSDAG 1 NOVEMBER 1 932. No. 169. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE- RAAD VAN MIDDELBURG. De pensioenkorting. In de raadsvergadering van 29 Juni j.l. zegden B. en W. nadere mededee- lingen c.q. voorstellen toe naar aanlei ding van een toen overgelegde lijst van gemeente-personeel zonder pensioens grondslag, maar op hetwelk toch, in gevolge het raadsbesluit van 27 April sub c korting wordt toegepast en van den Algem. Nederl. Chr. Ambtenaars- bond, ter zake van die korting en de tijdelijke vermindering van beloo ning voor het personeel der Godshui zen. B. en W. overwogen ampel de ter zake in den raad gevoerde discussie, en meende dat er voldoende termen aanwezig zijn om op bedoelde perso nen geen korting toe te passen en stel len dit voor met de bedoeling, dat het tot 1 Mei j.l. zal terugwerken. Vanaf 1 Januari zal dan aan korting minder ontvangen worden f 742.88, en over 1932 twee derde daarvan of f 320.46. B. en W. zijn voornemens de sjouwers bij gemeentewerken C. Mei liefste en P. Beekman, eerlang vast aan te stellen, waardoor zij de volle 8 pet. gekort krijgen en de mindere ont vangst per jaar daalt tot f551.96. Het bovenstaande adres zonden B. en W. toe aan het Bestuur der Gods huizen en leggen het antwoord van dat bestuur ook aan den raad over. In ca- su betreft het dat gedeelte van het per soneel, hetwelk op civielrechterijke ar- beids-overeenkomst werkzaam is. Blijkens dat antwoord, wordt de kor ting toegepast sedert 15 Juli 1932 en is aan B. en W, gevraagd, of het zich al dan niet vereenigden met de opinie van de meerderheid van het bestuur der Godshuizen, dat de korting dient be perkt te blijven tot de belooning die in geld genoten wordt en niet moeten worden uitgestrekt tot het naar de geldswaarde geschatte bedrag van de emolumenten, zooals „vrije kost en in woning". Inderdaad zijn ook B. en W. van oor deel, dat de korting op laatstbedoeld bedrag zou leiden tot een niet wel te rechtvaardigen aftrek op het geldelijk bedrag van het loon. Derhalve hebben zij aan het bestuur der Godshuizen ken nis gegeven, dat zij zich met de opvat ting van de meerderheid vefreenigen. Zij stellen ten slotte voor aan het be stuur der genoemde afdeeling mede- deeling van al het vorenstaande te doen als beschikking op zijn adres, on der bijvoeging, dat de raad zich met dit voorstel heeft vereenigd. Een minderheid van de commissie van financiën is van meening, dat de goede trouw een beletsel is om dit voor stel aan te nemen en te doen gelden voor 1932, omdat de korting opgeno men is in de maatregelen tot sluitend maken der begrooting, waarin Ged. Staten berusten. Anders zouden Ged. Staten tegen een goedkeuring der be grooting zeker bezwaar hebben ge maakt. Dit lid meent dan ook dat de plicht om het gegeven woord te houden niet toelaat wat betreft 1932 aan het kortingsbesluit te tornen. De meerder heid is het hier mede eens en meent, dat deze voorgeschiedenis geen belet sel behoeft te zijn om het voorstel in behandeling en eventueel aan te ne men. Deze meerderheid zal natuurlijk evenzeer het gegeven woord houden. Een lid wil deze moeilijkheid ontgaan door niet op de gewone wijze een wij- zigingsbesluit te nemen en dit aan Ged. Staten ter goedkeuring te zenden, maar het zou in dit geval aan Ged. Staten willen verzoeken, deze wijziging toe te staan. Het andere lid acht het van zelfsprekend, dat Ged. Staten zullen accoord gaan met het goedmaken van een onbillijkheid op een klein onder- Door Dr. Jan Walch. 8°. De detector had nu eindelijk ook bij hem iets te registreeren! De niet-leuge- naar, dien dr. Marelman in de stad 's-Gravenhage als een unicum had ken baar gemaakt, was der Waarheid on trouw geworden! ZES EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Fééstelijk einde. Het was weer Mei. De operatie van Henri van Hoghen Lugt behoorde tot het ver verleden; er was zelfs al een jaar voorbijgegaan, sedert hij met den om weg Vv.n zijn reis naar het Zuiden, den langzaam en wisselvalligen terugkeer naar het maatschappelijk leven was be gonnen. Hij had vele ambachten en meerdere ongelukken gehad; hij had geleerd, leugens op te merken; hij had dcor schade en ischande, de 'wijsheid van het zelf-liegen verworven. En nu kon men zeggen, dat hij werkelijk geheel genezen was. De hoop, eens door Clara uitgesproken, dat hij bij de viering van hun twaalf-en-een-halfjarig huwelijk weer geheel de oude zou zijn, stond in vervulling te gaan. Zelfs had hij deze ^verwachtingen overtroffen. Het is een gewoon ver verschijnsel bij herstellenden. Wie na 'n longziekte zich rit6tig moet houden en deel van het besluit, welke onbillijk heid z.i. niet door Ged. Staten bedoeld zal zijn. De Commissie meent, dat het betrok ken onderdeel van het kortingsbesluit eenigszins aan de aandacht van den raad ontsnapt is en niet in dezen vorm had moeten zijn aangenomen. Voor zoover toch de werknemers, waarover het hier gaat, in dienst der gemeente zijn volgens een burgerlijke overeen komst, ontbreekt naar het oordeel der Commissie aan de gemeente de be voegdheid om deze overeenkomst te wijzigen. De gemeente had of de aan gegane overeenkomst moeten beëindi gen met inachtneming van den opzeg gingstermijn om daarna een iiieuwe overeenkomst aan te gaan, öf met on derlinge overeenstemming van beide partijen de overeenkomst kunnen wij zigen, maar een eenzijdige wijziging van de aangegane overeenkomst door de gemeente komt der Commissie in strijd voor met de wettelijke bepalingen. De Commissie meent, dat, indien men ook op het loon van deze werknemers de korting wil toepassen, men een der door de Commissie voorgestelde we gen zal moeten bewandelen. De Com missie vraagt waarom slechts op een deel der personen die vallen onder C van het Raadsbesluit van 27 April geen korting zal worden toegepast. Al is dit voorgaande wel een bezwaar, zoo kan de meerderheid zich wel met het voor stel vereenigen, ofschoon het haar wel wat te beperkt voorkomt. De minder heid vraagt of het juist is, dat op onge veer f 2400 na de post onvoorzien aer begrooting 1932 op is. En al zou men de f 12000, die nog noodig zal zijn voor steun bij elkaar te krijgen zijn door eenige medevallers, dan zal er toch geen geld meer zijn voor andere uitga ven, ook niet voor een suppletoire be grooting van f 15000 die naar deze min derheid vernam, het Burgerl. Armbe stuur nog zal inzenden. Is de toestand werkelijk zoo donker, dan is volgens deze minderheid de raad niet verant woord een voorstel aan te nemen, dat het tekort op de begrooting 1932 nog grooter zou maken. Temeer, daar de korting niet is toegepast omdat men de salarissen te hoog vond, doch slechts een gevolg is van den noodtoestand der gemeente-financiën. Zij, die niet voor pensioen moeten bijdragen, kan men z.i. op andere manier een zelfde bedrag korten. Wat de tweede kwestie betreft meent de Commissie, dat waar B. en W. niet anders vragen dan een adhae- siebetuiging aan hun schrijven aan het Bestuur der Godshuizen, dat de raad zich zeer wel met deze adhaesiebetui- ging aan dit reeds gegeven antwoord kan vereenigen, zonder daarom nood zakelijk met al de mérites van het ant woord accoord te gaan. B. en W. zeggen in hun antwoord, dat het hen overdreven lijkt in casu, gelijk de minderheid doet, van „goed trouw" en „plicht om het gegeven woord te houden", te spreken. Wel zijn de financieele resultaten van het kortingsbesluit als een der dek kingsmiddelen voor het doen sluiten der gemeente-begrooting 1932 aange nomen, doch, naar Burg. en Weth. mee- nen, moet zulks niet zoodanig worden voorgesteld, dat een kleine correctie daarop niet zou geoorloofd zijn en men zich onder alle omstandigheden aan het ramings-cijfer zou moeten gebonden achten, dat bovendien slechts globaal was. Burg. en Weth. zijn bereid de noodige begrootingswijziging afzonderlijk aan Ged. Staten ter goedkeuring in te zen den. De op arbeidsovereenkomst aange- stelden namen met een korting genoe gen en moeten zij dus ook geacht wor den de wijziging der overeenkomst te wat dikker worden, vat niet zelden een bijna maniakale voorliefde voor een lig stoel-leven op, en wordt aanmerkelijk dikker dan voor zijn gezondheid ge- wenscht was. Zoo was Henri, wiens geest met alle macht de leugen was toe gewend, allengs een aartsleugenaar ge worden, De toejuiching, hem bij zijn eerste welgeslaagde onwaarheden toe gebracht, de dankbare vreugde in de oogen van de vrouw, vrienden en me dicus daarbij waargenomen, hadden op hem het effet gehad, dat een warm ap plaus heeft op een circusclown. Oogen- schijnlijk trekt hij er zich niets van aan, maar intusschen! Hij doet zijn uiterste best, met nog starder en imbecieler bewegingen de toejuichingen aan te zetten! Zoo was het ook Henri gegaan. Men had hem zoo met opzettelijkheid op de leugen-als-kunst ingesteld. Men had daarbij zoozeer het minderwaardigheids besef te dtëzen bij hem verstrekt, dat hij Clara vooral merkte het meermalen met schrik op een zekere omzichtige beroeps-virtuositeit in het liegen was gaan ontwikkelen. Zij sprak er met Ma relman over; maar die stelde haar ge rust; nu ja, dat waren van die reconva lescenten-excessen, die vanzelf metter tijd wel terecht komen; de maat schappij, de groote afslijper en egalisa- tor, die het tekort aan leugen niet ver draagt, levert ook wel weer krachten op die in dat geval „moreele" krach ten beeten en die den leugenzin, mits die niet in heredataire neiging wortelt, hebben aanvaard. Zij, die reeds gekort ijn, en die nu daarvan worden uitgeslo ten zullen het geld terug krijgen. Voorgesteld wordt van het betalen der korting te ontheffen, allen werk zaam rkachtens schriftelijke of monde linge arbeidsovereenkomst, en de schoonmaaksters van politie-bureau, school A en de Centrale 7e klasseschool, die door Burg. en Weth. zijn benoemd. Bij het opmaken der lijst zijn Burg. en Weth. geleid door ed overweging, dat van korting behooren vrij te blijven de verschillende werkvrouwen en de schoonmaaksters, de werklieden, die, als gevolg van de korting, een lager loon zouden gaan genieten dan is vastgesteld in de alhier geldende arbeidsovereen komst en een der klerken van de Ar beidsbeurs, omdat de betrokkene in ge heel lossen dienst is en eiken dag kan bedankt worden. Op 28 September was de post on voorzien inderdaad 2400. Toen is ge sproken van een suppl. begrooting van het B. A. van 1600 en nu rept de Com missie van een van 15000. Zulk een suppl. begrooting is door Burg. en Weth. nog niet ontvangen. Veel zitten en weinig beweging begunstigt de op hooping van schadelijke stofwisselings producten. Deze achtergebleven onrein heden zijn dikwijls de oorzaken van vele ziekten en moeten daarom uit het lichaam verwijderd worden. Neemt Istizin-tabletten, het zachte, on schadelijke en door H.H. Doktoren aan bevolen afvoermiddel, dat voor een ge- regelden stoelgang zorgt. (Ingez. Med.) Het Greene Kruis. ARNEMUIDEN. Onder leiding van den heer J. J. van Doeselaar vergader de Vrijdagavond de vereeniging „Het Groene Kruis". De rekening van den penningmees ter werd in orde bevonden. Evenzoo t verplegingsmateriaal. De aftredende bestuursleden, de hee- ren A. Buijs Jzn., J. J. C. van der Graaff en Joh. Crucq Fzn. werden her kozen. Als lid der kascommissie wordt in de plaats van den heer J. Langebeke we gens periodieke aftreding de heer L. K. J. de Pree benoemd. De begrooting 1933 sloot voor de af deeling het Groene Kruis in ontvang en uitgaaf met een bedrag van 1655, die der afdeeling T.B.C. bestrijding in ontvang en uitgaaf met 760. De voorzitter deelde mede dat de heer P. de Haas, arts, der gemeente zich bereid verklaard heeft dezen win ter een cursus te leiden in E(erste) H(ulp) B(ij) O(ngelukken) zooals reeds enkele jaren geleden geschied is onder leiding van dr. W. F. Th, van der Bijl, alsmede een herhalingscursus voor de vorige cursisten bij voldoende deelname. De leider van den nieuwen cursus zag gaarne dat hiervoor zich de visschers opgaven, daar dit nu zelf haast brood- noodig voor hen geworden is, nu de ge- heele visschersvloot van motoren is voorzien, waardoor de kans op onge lukken zooveel grooter geworden is, wat de practijk reeds bevestigde. Men kan zich hiervoor opgeven bij den secretaris der vereeniging den heer J. J. Huijssen, bij wien verdere inlich tingen te bekomen zijn. wel tot normale verhoudingen terug brengt. Dat kwam vanzelf terecht, wan neer hij weer zijn vaste plaatsje in het groote geheel zou hebben gekregen. Zijn vaste plaatsje in het groote ge heel. Maar hoe zou hij dat krijgen,waar zou hij het krijgen? Het werd alleszins zaak zich eens daarover te gaan beraden Uiteraard werd ook over deze aange legenheid in de eerste plaats beraad slaagd buiten hem om; door het con sortium, dat zich nu eenmaal vanzelf als zijn raad-van-voogdij had geïnstitu eerd. Men was vrijwel eenstemmig. De ambtelijke loopbaan, waarin de patiënt zich immers ook vroeger uitstekend had thuisgevoeld, was voor hem de geschik te loopbaan. Hij had ze indertijd geko zen, eenerzijds omdat ze door en door fatsoenlijk was, anderzijds omdat gee nerlei specialie capaciteit of neiging hem de richting van een of ander vrij beroep uitstuwde. Zijn verstand was helder; zijn karakter zwak; zijn neiging voor fatsoen prominent. Hij was daar uitstekend op zijn plaats. Zoo luidde het oordeel van de com missie, Dr. Marelman had, waar het zoo van gewicht was, dat ieder precies en eerlijk zijn meening zei, ieder bij zijn uitspraak den lie-detector aange legd; het geschiedde schertsender wijs, maar het was toch eigenlijk nogal ernstig bedoeld. Kees Bender merkte op, dat op die manier de lie-detector Bij de rondvraag zeide de Voor zitter dat gebleken is, dat vele leden die voor ziektegevallen verplegingsma teriaal noodig hadden, dit niet direct bij hun herstel terug bezorgden bij den magazijnmeester. Hij verzoekt de leden dienaangaande hun medewerking ter voorkoming van onnoodige onkosten. Onderzocht zal worden waar het licht punt blijft bij het magazijn en hoogte- zongebouw. O. W.-SOUBURG. Het aantal werk- loozen bedroeg in deze gemeente op 30 September j.l. 228. Gedurende October werden ingeschreven 68, afgeschreven 60 werkloozen. Bij de werkverschaffing waren werkzaam gemiddeld 35 perso nen. Aan gemiddeld 67 werkloozen werd crisissteun uitgekeerd. RAAD VAN WEMELDINGE. WEMELDINGE. In de Vrijdag j.l. ge houden raadsvergadering waren 5 leden tegenwoordig; één vacature en afwezig met kennisgeving de heer P. Cijsouw. Mededeeling wordt gedaan van het ontslagnemen als lid van den raad door de heer P. Felius Gz., en van de be noeming van de heer D, Bruinooge. Het schattingsrapport omtrent den inventaris van het Gasbedrijf wordt overgelegd en fte gemeenterekening worden voor kennisgeving aangenomen. Het gemeentebestuur heeft getracht werkgelegenheid te vinden in het ver- nieuwen van den oprit aan den Reep- weg in samenwerking met het bestuur der Breede Watering bewesten Ierse- ke. Ook werd door Ged. Staten bij dit Polderbestuur op het scheppen van werkgelegenheid aangedrongen door de slooten tusschen de perceelen te doen delven. Ook bij het leggen van de buis leiding voor de gasvoorziening konden door de bemoeiingen van het gemeen tebestuur werklieden worden geplaatst. Naar aanleiding van het verzoek van de plaatselijke werkliedenorganisaties om verhooging van steun, zegt de Voor zitter, dat B. en W, geen verhooging kunnen voorstellen met het oog op den 'begrootingspost en de reeds aangeno men belastingverhooging. Aan de leden der Gascommissie wordt wegens opheffing van het gasbedrijf eer vol ontslag verleend. Het adres van het gemeentebestuur van St, Maartensdijk houdende verzoek aan Ged. Staten, een hoogere korting toe te passen op de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvan gers wordt gerenvoyeerd naar B. en W. ter fine van advies. Aangeboden wordt de begrooting 1933 van het burgerlijk armbestuur. De Voorzitter stelt naar aanlei ding van de circulaire van Ged, Staten betreffende de tijdelijke korting op de jaarwedden der wethouders en der ambtenaren van den burgerlijken stand voor, om Ged. Staten te adviseeren, deze korting te bepalen op 5 pCt. der jaarwedde. Het voorstel wordt aangenomen met 3 tegen 1 stem, tegen de heer de Jonge. De heer A. Domnicus onthield zich van medestemming. Vastgesteld wordt een verordening op het agentschap der arbeidsbemidde ling. De jaarwedde van den agent wordt bepaald op 50, Bij herstemming tus schen de heeren H. Dekker en J. Schip per, wordt laatstgenoemde benoemd met 3 stemmen tegen 2 stemmen op den heer H. Dekker Pzn. In behandeling komt de gemeente- begrooling, dienst 1933. De commissie van onderzoek gaat in hoofdzaak ac coord met de overgelegde begrooting. De commissie besloot echter bij meer derheid van stemmen den raad te ad viseeren om de toelage aan het muziek- eenigszins het karakter van een voor- afgaanden eed kreeg; maar intusschen en juist doordat hij dit gevoelde, was hij wellicht tot die opmerking gekomen hij was degene, die tegenwoordig in „Henderik" betretffende, wellicht het meest zulk een aanmaning tot waarheid noodig had; er was in Lugt's maatschap pelijk herstel en in de volgzaamheid waarmee Clara zich in deze situatie naar haar man schikte, iets dat hem hinderde; en waardoor hij zich telkens tot wreveligen weerstand voelde ge prikkeld. Intusschen, dat ambtenaarschap stond niet meer voor hem open; Henri was „afgevloeid", en het afvloeien was in dit geval met een waterval snelheid ge schied; men was jblij geweest, hem kwijt te zijn.... Dat wist de commissie maar al te goed; en toen zij er met Hen ri zelf over spraken, bleek deze, wiens inzicht in zijn verleden in dit stadium van zijn bestaan ook wel zeer verhel derd was, dit ook zelf heel goed te be grijpen. Maar intusschen: hij verlangde zéér, weer ambtenaar te zijn; en bij de vele dingen die hij nu begreep, behoor de ook, dat hij wel besefte, hoe zijn af grijselijke oprechtheid, zijn zotte waar heidsziekte, zooals hij 't nu zelf noem de, de eenige oorzaken waren geweest, dat een ambtenaar, die zoo voortreffe lijk stond aangeschreven en zoo uitne mend in het hoogachtend dienst- band paste, het kind van de bezuinigen de rekening had kunnen worden. En gezelschap O. J. K. te behouden op het vroegere bedrag van 50. Na breedvoerige discusie wordt be- sloten overeenkomstig het voorstel van B. en W.; tegen stemden de heeren Lindenbergh en de Jonge. De gemeentebegrooting 'wordt daar na met algemeene stemmen vastgesteld op een totaal in ontvang en uitgaaf van 66.884 op den gewonen dienst en van 120 in ontvang en uitgaaf op den ka- pitaaldienst. Omtrent een voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op t openbaar Vervolgonderwijs in dier voe ge, dat zich tenminste 10 leerlingen voor deelneming zullen moeten aa**~ melden wil een cursus doorgaan, wordt geen meerderheid verkregen. Achtereenvolgende voorstellen om het minimum op te voeren tot 10, 8 en 6 leerlingen worden verworpen met 3 te gen 2 stemmen. Besloten wordt de cursus 19321933 voorloopig te 'doen 'doorgaan, in af wachting van een in een eerstvolgende vergadering te nemen besluit. Besloten wordt tot onderhandsche verhuring van de voormalige onderwij zerswoningen aan de tegenwoordige be woners. Het kohier hondenbelasting, dienst 1932 wordt vastgesteld met 66 honden op een totaal bedrag van 198, Op voorstel van B. en W. wordt be sloten tot vaststelling eener nieuwe verordening op de heffing eener hon denbelasting; 'tegen stemde de heer Lindenbergh. Een voorstel van B. en W. tot het treffen van een schikking ten opzichte van een gedeelte weg van den Kerk- weg, heeft een langdurige bespreking 'plaats. Voorgesteld wordt uit de ge meentekas te betalen een bedrag van 25 voor het behouden van den tegen- woordigen toestand. Besloten wordt dit voorstel aan te houden tot een volgen de vergadering. Besloten wordt tot verlenging van den aflossingstermijn eener leening. Vrijstelling zal worden gevraagd van de verplichting tot het geven van onder wijs in het vak „Lichamelijke oefening" op de Openbare Lagere school. Bij de rondvraag merkt de heer d e Jonge op dat nog steeds geen steun wordt uitgekeerd. Spr. dringt op spoed aan. De iVoorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen met de steun ver leening weer te beginnen 15 November a.s. Dit wordt aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. De heer de Jonge bespreekt voorts de wenschelijkheid om aan de werk loozen overeenkomstig de ministeriëele toezegging één H.L. brandstof of 1 extra uitkeering te verstrekken. De Voorzitter zegt toe deze zaak in B. en W. te bespreken. Voorts wijst de heer de Jonge op de plaatsing der nieuwe borden „Par keeren verboden", en acht deze plaat sing ondoelmatig. Aan het einde dezer vergadering deelt de Voorzitter mede, dat hij tegen 15 December a.s. eervol ontslag heeft aangevraagd als burgemeester dezer gemeente. De heer Lindenberg stelt zich voor ontslag te nemen als lid van het stem bureau en als voorzitter van het cri siscomité. Daarna sluiting. IERSEKE. De Bato 6 heeft hier in de haven suikerbieten geladen en was Za terdagmorgen zoo danig lek geworden, dat ijlings de Bato 8 moest worden ont boden om over te laden, hetwelk dan ook Zaterdagmiddag en des Zondags is geschied. Met pompen kon het schip boven wa ter worden gehouden. Een geheele fier op zijn verworven lieg-capaciteiten, zon hij fel op een manier waardoor zijn over-gezondheid te dezen het tijdelijk te kort zou kunnen neutraliseeren. Zoo zorgde hij, eens toevallig meneer Colver op de tram te ontmoeten. Heel moeilijk was dit toeval niet in actie te brengen; meneer Colver kwam met de stiptheid die hem kenmerkte, steeds om de deur van liet Ministerie; wandelde dan met de uniformiteit, die ook zijn nota's kenmerkte, langs steeds denzelf den weg, te weten door de Lange Hout straat naar het Tournooiveld, en stapte daar op tramlijn 1. Die was ook vrij stipt; maakte dan ook deel uit van een semi-pverheidsbedrijf.j Dit iwaren allen omstandigheden die plezierig als plan elementen, waren te hanteeren, Voorts was die tram opdat uur veelal nogal vol; rijk-beladen met reizigers die met een /welbeklanten morgentrein 'uit Utrecht waren gekomen. Van zitten, binnen in was geen sprake, meneer Col ver rekende daar ook niet op, maar was héél gelukkig, als hij het hoek- staanplaatsje naast het machinekastje op het achterbalcon van den motorwa gen kon bemachtigen. Dat wisten al zijn ondergeschikte ambtenaren; zulke din gen moet men als ambtenaar weten; en Henri wist het ook. En daar hij den tijd nu aan zich had, stelde hij zich een mor gen op, aan het Staatsspoor, het begin punt van lijn 1, op de plaats die de heer Colver zoozeer ambieerde. (Wordt ^ervolgd.)

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3