BLUE BAND WEET WATUEET! TWEEDE BLAD YAN DE GOESCHE COURANT VAN MAANDAG 31 OCTOBER 1932. No. 16*. HET SCHOOLMUSEUM VOOR ZEELAND TE MIDDELBURG. NA DE OPERATIE. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE MIDDELBURG. De allerbeste grondstoffen worden voor Blue Band gebruikt - 25 allerbeste roomboter onder Rijks- controlemerk - met 75°/0 Blue Band - versch gekarnd - volgens een bereidingsproces waarvan de Blue Band fabrieken het geheim bezitten. Profiteer daarvan 30 ets. per Gaarne hebben wij voldaan ^an het verzoek weder eens een bezoek te bren gen aan het sedert 1927 te Middelburg bestaande Schoolmuseum voor Zeeland, Het komt ons gewenscht voor er nog eens nadrukkelijk op te wijzen, dat men uit den naam niet de conclusie mag trek ken, dat het hier geldt een bewaarplaats van artikelen, bijv. de plak, en leer middelen in vroeger tijden op scholen gebruikt. Niets is minder waar dan dat. Men vindt er juist uitsluitend alles wat in de huidige scholen wordt gebruikt, wat uit de verdere beschrijving nog eens goed moge blijken. De vorige inspecteur van het L.O. te Midelburg, de heer S. Brandsma, over woog, dat het voor een excentrisch ge legen provincie als Zeeland, vele moei lijkheden met zich brengt gebruik te maken van dergelijke schowrooms in andere deelen van het land en krachtig door voormannen van het bijzonder zoo wel als van het openbaar onderwijs daar in gesteund, richtte hij de vereeniging ,,Het Schoolmuseum" op. De totstand koming is zeer bevorderd door de groote medewerking van het gemeentebestuur van Middelburg, dat aanvankelijk drie en sedert korten tijd vier lokalen in de school aan de Nieuwe Haven voor deze nuttige stichting ter beschikking stelde en zulks wel geheel belangloos. Het ver- eenigingsbestuur, dat in den loop der jaren al eenige malen wijzigingen onder ging, heeft zich met groote toewijding aan zijn taak gegeven en zooals zoo direct zal blijken veel bereikt, maar het resultaat zou nog grooter kunnen zijn als geen enkele onderwijzeres of onder wijzer opzag tegen de geringe contri butie, als meer gemeente- en schoolbe sturen als lid toetraden en als ook de personen niet direct bij het onderwijs betrokken, maar daarvoor toch sympa thie voelende, dit toonden door ook als lid toe te treden. Terugkeerende tot ons bezoek, zij ge meld, dat wij onder voorlichting van den voorzitter, den heer C. Wit, den secre taris-penningmeester, den heer C. Roe- lands en den volijverigen administrateur, den heer C, J. Reisinger, met groote be langstelling de verschillende zalen heb ben doorkruisd. Ten eerste de beide zalen, waar alle boeken, zoowel die ge bruikt bij het openbaar, als bij het pro- testantsch en katholiek bijzonder onder wijs een plaatsje vonden. Daarnaast zijn er bijna alle wandkaarten, honderden wand- en andete schoolplaten, voorwer pen voor teekenonderwijs en wat dies meer zij. Het betreft hier het lager en het uitgebreid lager onderwijs. Het is ondoenlijk in bijzonderheden af te dalen, maar er is van ieder onderwijsvak het nieuwste te vinden, dank zij de groote welwillendheid der uitgevers, die van al hun uitgaven een exemplaar beschik baar stellen. Zij doen dit te liever, om dat zij terecht prijzen de wijze waarop hier alles gerangschikt is. Ieder onder wijsvak heeft zijn eigen plaats en is dan weer onderverdeeld, zoo noodig in het geen bij het openbaar dan wel bij een der takken van het bijzonder onderwijs wordt gebruikt. In den gang is ook voor tal van schoolplaten ruimte gevonden. In het derde lokaal troffen wij in het midden de weer met verschillende waardevolle instrumenfen aangevulde vitrine met leermlddeien voor het na tuurkundig onderwijs aan, terwijl langs de kant o.a. ruimte is gevonden voor 't slöjd-onderwijs, waarbij vele voorwer pen vervaardigd door den heer Reisin ger, maar ook de verzameling van wij len den heer J. Vreeken, die ook zulk Door Dr. Jan Walch. 79). Oplettend met gespannen aandacht keken allen den spreker, die zich zoo wonderdokterachtig uitliet, aan: en Bender en Haas zagen onmiddellijk „het plannetje" in de tinteling die achter zijn suggereerenden blik scheen te huizen. Wat Henri vooral zag, was de geruststel lende vastberadenheid. Er is maar é'n ding, ging Marei- man voort en doktersgewoonte hielp hem zijn toon zoo fascineerend mogelijk te maken „er is maar één middel, dat afdoende is. Tegenover Clara op dit oogenblik méér afdoende jij kan dat nu nog niet begrijpen dan welk ander middel ook. En een absoluuut, absoluut heilzaam middel. En een middel, waar van je al wat er onaangenaams in mag zijn, later volkomen kunt wegnemen." Het klonk als de aanprijzing van een marktpanacee; en gelijk de daarbij be- hoorende kwakzalver zweeg ook dr. Marelman even na deze opsomming, als wilde hij de vermelding der door hem aangevoerde deugden d'en tijd geven om even in 't hart van zijn toehoorders na te werken. i Het klinkt erg 'verleidelijk, zei Henri; maar zijn aanvankelijke glimlach van ongeloof week toch voor een hoop zoo groot, dat ze wel haast 't vertrou wen zelf scheen. een warm voorstander van de stichting is geweest. in dezelfde zaal zijn ook twee muur vakken ingericht voor het voorberei dend lager of fröbel-onderwijs, het eene bevat de leermiddelen, het andere het studiemateriaal voor de onderwijzeres sen, en ook hier alles wat volgens de nieuwste begrippen noodig of gewenscht is en geschift en geschikt door dames deskundigen. De vierde zaal, die voor ons ook ge heel nieuw was, bracht ons op een an der onderdeel, of liever verschillende onderdeelen,. maar niet minder van be lang dan hetgeen in de andere zalen wordt geëxposeerd. In het midden terft men hier moderne schoolmeubelen aan. Banken en lesse naars, maar ook lieve meubeltjes voor de kleuters, waarvan vele ook in huis niet zouden misstaan en zeker goede gelegenheid bieden voor de kinderen om hun spelletjes te spelen. Naast een practisch schoolbord trof fen ons hier nog andere voorwerpen, dienende om een lokaal goed te belich- tij, dan wel het geheel donker te ma ken voor lantaarnprojecties. Er zijn aan den zolder twee soorten van electrische verlichting aangebracht. In het eene geval geeft een groote lamp in het midden goed licht in het lokaal, in het andere geval doen vier syme- trisch aangebrachte kleinere lampen het ook goed. Voor het donker maken van een lo kaal worden twee wijzen van werken gedemonstreerd. Voor twee der ramen zijn zware gordijnen zoo aangebracht, dat zij om zoo te zeggen geen daglicht kunnen doorlaten, maar zij worden daarin toch nog overtroffen door het practische rolluik, voor het derde raam, dat geen straaltje zon gelegenheid geeft tot het vertrek door te dringen. Wij onthouden ons van bijzondere aanbeveling van het een of het ander, maar meenen dat uit het bovenstaande voldoende zal vast staan, dat voor ieder die met 't onderwijs heeft te maken het museum iets te leeren biedt. Maar ook de ouders der kinderen en andere op voeders, kunnen hier leeren wat voor hun pupillen het beste is. Hun belang stelling is dan ook zeer gewenscht. Om deze belangstelling nog aan te wakkeren heeft het bestuur een ons in ziens toe te juichen plan ontworpen en uitgevoerd en dan doelen wij op de tij dens de maand November te houden Tenfoons'teling van kinderlectuur. In een der eerst bedoelde zalen heeft men dank zij de groote medewerking j der uitgevers een collectie nieuwe en i goede boeken voor kinderen tot 17 jaar van ouders van verschillende levensop vatting bijeen gebracht. Het is voor ieder, die het moeilijke vraagstuk wat al of niet voor onze jeugd als lectuur geschikt is, heeft te beoor- deelen, dus feitelijk voor ieder, die het plan heeft bijv. met de a.s. feestdagen boeken als geschenk te geven, een mooie gelegenheid om zich op rustige wijze een oordeel te vormen, om dan later bij den boekhandel tot aanschaffing over te gaan, want bestellingen worden hier niet opgenomen. Het is en blijft alleen gele genheid om kennis te maken met het vele nieuws wat ook op dit terrein weer verschenen is. En dan denken wij niet alleen aan den inhoud der boeken maar wel degelijk ook aan de uitvoering op typografisch gebied. Het moge dan ook ten zeerste worden toegejuicht, dat het bestuur van het Schoolmuseum ieder geheel gratis tot deze keurige verzameling van boeken, maar dan tevens tot de geheele inrich ting wil toelaten en dat wel gedurende de maand November op eiken Woensdag van 3 tot half vijf van half zeven tot half negen en eiken Zaterdag van 10 tot half twaalf, van 1 tot half drie en van half zeven tot half negen. Dr. Marelman ging trouwens op den even oprimpelenden twijfel niet in. In tegendeel; hij vernietigde hem, hij blies hem weg, met nog krachtiger verzeker- heid dan te voren, toen hij zei: -Luister nu eens goed Lugt. Het is een allergewichtigd geval, en een aller gewichtigst, maar: allerheilzaamst mid del. Je moet het toepassen. Het is dit:,.. Gespannen hoorden allen toe. Het is: dat je nu, nu eens zelf liegt, en zegt, dat je die vrouw absoluut niet gekust en omhelst hebt. Begrijp je? Als je dat doet; ging de dokter voort, „als je dat do-et, als je die leu gen goed volhoudt, dan zal Clara je ge- looven; ik bedoel: zij zal niet merken zij zal geen oogenblik denken, dat het een leugen is. Zeg jelui eens -even; is het zoo of niet? Lieg ik?" Bender en Haas schudden het hoofd. Daar hebben we nu ineens zoo'n geval, waarvan we spraken, Lugt, her begon de dokter, nu op zéér gemoede- lijk-ernstigen toon; „een geval van zelf liegen.... Kan je dat in je hoofd com bineeren? Jijzelf.... en liegen. Zeggen: ik heb haar niet gekust. Je bent wél bij haar geweest...." Nu ja, dat hoef je me niet te ver- len; dat weet ik immers wel.... Ik vertel je ni'et, wat er werkelijk gebeurd is, maar: ik vertel je alles zóó, als je het aan Clara moet zeggen. Je zegt als ze ernaar gaat vragen, dat je er wèl geweest ben; om de brieven te halen; maar je zegt; ik heb haar ni-et In de Vrijdagavond onder voorzitter schap van den heer C. Boudewijnse ge houden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuw- sche eilanden waren 16 leden aanwe zig, afwezig waren met kennisgeving de heeren Siebenga, Wesseling, P. G. Laernoes en Machgeels en zonder de heeren Anker en Lindenberg. Na vaststelling van de notulen en 't doen van enkele mededeelingen, nam de Kamer een schrijven van de Nederl. Kamer van Koophandel te Londen ge richt tot den Minister van Binnenland- sche Zaken en Arbeid inzake economi sche verhouding tusschen Engeland en Nederland voor kennisgeving aan. Steun aan winkelweek e.d. Bij het voorstel inzake het verleenen vtan een bijdrage van f 25 aan de Ver eeniging Handelsbelangen te Kapelle voor haar te houden winkelweek, juich te de heer v. d. BERG het toe dat het bureau toezegde met een voorstel te zullen komen tot wijziging van de wijze van steun ten deze. Destijds sprak een der leden van een commissie over de mogelijkheid, dat er willicht nog eens te Kleverskerke een winkelweek wordt gehouden, dat lijkt er nu al iets op, nu ook Kloetinge er een houdt. Spr. ziet er nog eens een te Sir Jansland komen De heer VAN RAALTE geeft een paar wenken inzake een nieuwe rege ling. Toen de heer KLOK hem hier in volgen wilde, zeide de voorzitter, dat het toch minder gewenscht is vooruit te loopen op een nog door het bureau in te dienen voorstel. Het voorstel zelf en ook die inzake f 80 voor de week te Zierikzee en f 25 voor de commissie te Kloetinge allen voor winkelweken, nam de Kamer z. h. st. aan, telkens met de aanteekening dat de heer Jeronimus geacht werd te hebben tegengestemd. Begrooting 1933. Aan de orde kwam vervolgens de begrooting der Kamer voor 1933. De heer JERONIMUS zegt, dat het reeds weer eenige jaren geleden is, dat hij heeft aangedrongen op verla ging der jaarlijksche bijdragen. Nu is het zeer zeker een gunstige tijd om daar op terug te komen. De Kamer heeft deze gelden niet noodig, hoogstens om er het spaarpotje mede te vergroo- ten. Spr zou zich ditmaal ook tot de Staten Generaal willen melden. Er is te zeer reden voor omdat de waarde van den gulden voor 10 jaar heel wat anders was dan thans het geval is. De VOORZITTER zegt, dat andere Kamers er niet voor voelen, zooals bij vorige gelegenheden reeds volkomen gebleken is. De waarde van den gul den is altijd moeilijk te bepalen. Spr. geeft toe dat er wellicht sommige inge schreven zijn, die de bijdrage moeilijk kunnen opbrengen. Men zal toch al leen kans op succes hebben als andere Kamers hun standpunt veranderen. De heer MES is het met den heer Jeronimus eens en de heer Stofkoper voelt er ook wel iets voor. De heer ENZLIN betoogt, dat f 2.50 voor vele ingeschevenen te veel is, al ging er voor f 0.25 af dan zou dit reeds groote moreele beteekenis hebben en het prestige der Kamer ten goede ko men. De VOORZITTER kan de meening van de voorstanders van verlaging niet deelen en stelt voor naar aanleiding van het voorstel-Jeronimus om pogin gen aan te wenden de bijdrage ver laagd te krijgen en het praeadvies naar het bureau te zenden. De heer M. LAERNOES zegt dat hij VERSCH GEKARND l(i pondspakje MET 25 °/o ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE het voorstel destijds met enthousiasme in de vereeniging van Kamers heeft ver dedigd, maar het is vechten tegen de Bierkade. Alle andere Kamers zullen er tegen blijven, het is overbodig er weer aan te beginnen. De VOORZITTER zegt dat dit voor stel vreemd aan de orde van den dag is en daarom eerst bij tijdige indiening in de volgende vergadering een onder werp van verdere bespreking kan uit maken. De heer MENHEERE zegt, dat men alom salarissen en jaarwedden vermin dert en dat z.i. ook de Kamer van Koop handel daar in mede moet gaan, daar om stelt hij voor het salaris van den secretaris te verminderen met 500 en van 4500 op 4000 te brengen, al geeft spr, toe, dat hij niet precies kan beoordeelen welk werk er op het kan toor wordt verricht. De VOORZITTER kan zich met de zen gedachtengang niet vereenigen. Spr. vindt dat men over het algemeen bij verlagingen de billijkheid niet voldoen de in acht neemt. Jaren terug ging al les naar boven, maar het meest de lage loonen en wel tot 3 of 3X> maal per uur of zeker tweemaal zoo hoog als voor dien per week. Doch de hoogere sala rissen gingen niet zoo naar boven en nu wil men alle salarissen en loonen ge lijkelijk laten dalen. Afgescheiden daar van heeft het bureau deze kwestie ook besproken, maar men mag niet vergeten dat het salaris destijds reeds van 5000 tot 4500 is teruggebracht, en verder zijn nog eens inlichtingen gevraagd bij gekust. Zeg het eens tegen ons: ik heb mevrouw Wërvelink niet gekust....' Ikheb. M'n hemel;'t Gaat niet, 't gaat niet. Henri keek diep ongelukkig.... hij vóélde, dat het moest; maar.... Of voelde hij dat misschien nog niet di-ep genoeg? Luister eens. Als jij tegen Clara zegt, dat je die dame niet gekust hebt, zal zij dadelijk vroolijk kijken; en har telijk tegen je zijn; en alles blijft goed. Bedenk wel: ze zal je eerst ontvangen vol wantrouwen en somberheid, met vij andigheid misschien. En als je dat zegt, wat wij je nu inprenten, dan is al dat onaaanename weg; in eenen heelemaal weg; zoolang je die woorden volhoudt, j Eri later, later zullen we haar alles wel j eens precies uitleggen, zoolas het wer- j kelijk gebeurd is. Nu zou je dat niet kun- nen; geloof ons, Henri; je zoudt het niet. kunnen zeggen; en t zou er al raarder gaan uitzien, als je erover praatte. En daarom. Ik voel 't wel.ja, ik begin het al door ^duidelijker te voelen;...f maar. Hij zweeg weer, pijnlijk, en schudde het machtelooze hoofd. Maar dr. Marelman gaf het niet op. De moeilijke hooge stap over den drem pel moest nu gedaan worden. Nu of nooit.... Nooit zou er zulk een macht van psychische stuwing zijn, als nu. Die moest worden gebruikt.... 't Móét Henri, zei hij nog eens, hem voor het eerst als de oude vrienden, bij zijn doopnaam noemendeHij voel de in zich zelf den twijfel rijzen, of het wel lukken zou, maar duwde dien met macht naar beneden. En herhaalde: 't Móét. En: 't kanZeg me nu eens na je hoeft er niets bij te denken; je moet er zelfs nog maar niets bij denken; Zeg me eenvoudig na, mechanisch: zoo- als een papegaai iets nazegt, zeg me zó- nu eens na: „Ik heb Julie Werve- link niet gekust. Mechanish, vooruit, zeg het. Hij legde de eene hand op Henri's schouder, als bevestigde hij een takel: met d enanderen arm moest het er dan uitgetrokken worden. Ik heb Julie niet gekust, zei de dokter nog 'eens met ontzettenden ernst. Kees, die veel, en te veel, gevoel voor humor had voelde even een lachtrekking over zijn gezicht komen; maar hield Ik heb, begon Henri in precies dezelfde intonatie, in precies hettzelfde tempo, en zelfs het timbre van zijn stem scheen nu dat van die des dok ters. Juist, knikte die nadrukkelijk en gangmakend. Julie-niet.het kwam eruit als een doffen deun.Maar het kwam eruit. gekust, zei hij toen, als ver lucht, er snel achteraan. Toen wierpen de vrienden, alle drie, een blik van verteedering op Henri. Op zijn hoofd kwamen ze samen, die drie andere Kamers. Sommigen hebben een secretaris, die dit werk als nevenbe trekking vervult, maar van de Kamers, die den secretaris geheel hebben, zijn er hoogstens een of twee die minder betalen, terwijl vele andere Kamers meer secretariepersoneel hebben en de ze Kamers slechts één ambtenaar buiten den secretaris. Op die overwegingen handhaafde het bureau de wedde op 4500. De heer MENHEERE zegt dat des tijds een flinke verhooging der lage loo nen uit maatschappelijk oogpunt zeer noodig was, spr. noemt gevallen van vaders met groote gezinnen, die 80 ct. per dag verdienden. Spr. gelooft niet, dat de betrekking den heelen mensch vordert. De heer JERONIMUS wijst op de verschillen in koopkracht van het geld, destijds had 80 cent een heel andere waarde dan thans. Spr. zegt dat als men algemeen betaalde naar de koopkracht van het geld, men ook zou kunnen ver lagen. Maar nu zou spreker er alleen voor willen zijn, als de bijdragen der in geschrevenen verlaagd werden, nu zou het alleen beteekenen vergrooting van het kapitaal, spr. geeft den heer Men- heere in overweging de zaak nog eens een jaar aan te zien. Dan is er intus- schen wellicht inflatie en dan krijgt men een heel anderen toestand. De heer ENZLIN is van meening, dat men ook aan de hoogere loonen moet durven tornen, het lijkt dikwijls of men die niet aandurft. Maar dit salaris is reeds van 5000 op 4500 gebracht en blikken. Waarop die drie blikken zich verhieven en zich wendden naar elkan der. Er was ontroering in; iets van die ontroering waarmee ouders elkaar aan zien, wanneer hun kleine lieveling voor het eerst enkele stappen geloopen heeft! Ook hun kweekeling had een stap alleen gedaan; aarzelend nog en wankel; maar het was een stap in de goede richting; in die der wereldsche normaliteit! En zooals men het kindje oefent, zoodat het tenslotte plezier krijgt in de eigen vaardigheid, zoo zeiden ze tegen Henri: Zeg 't nu es: „ïk heb Julie.... Kom! Vooruit! En toen hij dat een keer of twintig had gezegd, zei dr. Ma relman: „Ik zie aan je oogen, dat je er nu iets bij denkt ook... En toen hij het gezegd had, zagen de anderen het, na eenige inspanning, eveneens: een soort valsch glansje was het. En om 't niet bij de direct-menschelijke waarne ming die immers vol zelfbedrog is te laten, haalden de dokter nu ook nog, tot bek-oning van het experiment, den he-detector voor den dag, en met dien registrator op de onoprechte borst her haalde Henri nog eens, stralend fier nu langzamerhand op zijn Errungen- schaft: Ik heb Julie niet gekust!" (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3