ZEELAND. WALCHEREN. BRIEVEN UIT BERLIJN. SS1 seizoen met 50 pet. verminderd en dat beteekent, volgens een der berichtge vers, den ondergang van het vermaarde ensemble. Bij de uitgevers Erven J. Bijleveld te Utrecht zullen binnenkort verschij nen: Richard Katz, „Ik boemel de wereld rond". Een reis om de aarde in twee jaar, per kameel en spoor, schip en auto Christian Windecke, „De roode Tsaar Stalins weg tot de macht". Hugh Red wood, „God in de schaduw". Prof. dr Wilhelm Stahlin, „De beteekenis van het lichaam". N. Stufkens, „Geloof". Een bundel overdenkingen. Raad van O. en W. Souburg. O. EN W. SOUBURG. Woensdagavond kwam de raad in spoedeischende zitting bijeen. Afwezig met kennisgeving de heer J, Suurmond. Aangeboden wordt de begrooting 1933 en tot commissie van onderzoek be noemd de heeren De Priester, Arendse, Suurmond en Goedbloed. Deze begroo ting sluit met een tekort van 8000, zegt de voorzitter. Korting salarissen wethouders en ambtenaren B. S. B. en W. stellen voor 3 pet. te kor ten op salarissen wethouders en ambte naren Burgerlijken stand. De heer De Priester verklaart na mens zijn fractie zich tegen deze korting Het salaris der wethouders is afgezien wat door hen gepresteerd wordt reeds te laag, en met de overige kortingen wordt een te klein bedrag bezuinigd. Spr. wil wachten tot bij de behandeling der begrooting, en vraagt inlichtingen of ook het ambtenarenreglement alsdan aan de orde komt. De heer Goedbloed is het in hoofdzaak eens met den heer De Pries ter. Weth. Cysouw zegt dat ieder een veer zal moeten laten. De heer De Priester wenschte dat de Raad zich eerst uitspreekt voor zij advies in ontvangst neemt. De heer L o r i e r vindt 3 pet. te laag en ziet liever 7 pet. afgetrokken, De heer De Priester verwijt de heer Lorier dat deze in tweede instan tie een voorstel doet om te ontkomen aan bestrijding. Op deze manier is het onmogelijk om zakelijk te discus sieeren zegt de heer DePriester. Te meer daar ook de andere leden zich niet uitspreken. Het voorstel wordt verworpen; vóór stemmen de heeren Louwerse, Lorier en beide wethouders. Geldleening. Voorstel van B. en W. om 23000 te gen een rente van 5K pet. te leenen bij de Firma Staal en Co. De heer De Priester zegt, dat voorbereiding onmogelijk was, bij dit belangrijk besluit, aangezien de oproep der vergadering den leden eerst heden middag werd toegezonden. Z. i. zal deze leening door Ged. Staten niet worden toegestaan, aangezien er in de voorwaarden punten voorkomen die zulks onmogelijk maken. De voorzitter antwoordt dat als de voorwaarden de heeren niet aan staan, zij het voorstel maar moeten ver werpen en niet moeten leenen. Het ging zeer moeilijk om een bankinstelling tot leenen bereid te vinden. De heer De Priester spreekt nog zijn twijfel uit of de in de toelichting verstrekte cijfers wel juist zijn. Hierna wordt tot stemming overge gaan met als uitslag dat de stemmen Slechte voorlichting van bui- tenlandsche politiek. Het booze Nederland over de contingenteering. Ver nieuwde toenaderingspogingen gewenscht.De nood in de Nederlandsche geizinnen Oproep om steun! (Van onzen correspondent.) De gemiddelde Duitscher, die nog niet in een of ander radicaal vaarwa ter geraakt is, begint te merken, dat zijn vaderland er weer eens in geslaagd is, zich in het buitenland onbemind te maken; en dat in een tijd, waarin Duitschland zulke wrijvingen minder dan ooit verdragen kan. Over buitenlandsche politiek wordt de lezer in dit land na den oorlog zeer slecht ingelicht. De bladen zijn op weinige uitzonde ringen na („Frankfurter Zeitung", „Deutsche Allgeméine Zeitung", „Vö- kische Beobachtere.a.) zeer klein van formaat en tamelijk goed van adverten ties voorzien, zoodat voor den ei genlijken tekst niet al te veel plaats overblijft. En die plaats wordt dan nog in hoofdzaak door de binnenlandsche politiek en door overal gelijkluidende berichten van de correspondentiebu- reaux ingenomen. Het gevolg daarvan is, dat de Duitscher zelden of nooit eer lijk te lezen krijgt, hoe men over hem en zijn land in het buitenland denkt Komt het zoo nu en dan gelijk in staken. De heeren Leenhouts, Arendse, v. Soelen, De Priester en Janssen stem men tegen. Deze uitslag zal de betrokken firma worden medegedeeld en getracht wor den andere voorwaarden te bedingen. Daarna sluiting. Raad van N. en St. Joosland. NIEUW EN ST. JOOSLAND. De raad vergaderde Maandag. Tegenwoor dig alle leden Voorzitter de Burge meester. Medegedeeld werd het jaarverslag v. h. Centraal Bureau voor Maatschap pelijk Hulpbetoon over 1931; de raming der kosten voor de Gezondheidscom missie, dienstjaar 1933, met opgave der gemeentelijke bijdragen; voor hier 6.87; dat deze gemeente door het rijk 140 zal gekort worden volgens de be palingen van het z.g. scheerwetje; een brief van de Provinciale Commissie voor werkverschaffing van het N.V.V. en de S.D.A.P. betreffende de zorg voor de werkloozen; dat de werverschaffing door B. en W. in overleg met de Rijks inspectie en de Domeinen voorloopig is stopgezet; dat de oude regeling betref fende het laarzengeld bij die werkver schaffing is toegepast, en dat bij het ter rein een schuiltent is geplaatst. Deze mededeelingen werden voor kennisge ving aangenomen. De rekening van den Vee- en Vleesch- keuringsdienst, kring Middelburg, dienst 1931 wordt overgelegd. In verband daarmede vraagt de heer V e r 1 a r e hoever het staat met het invoerkeurloon, eventueel te innen door de gemeente Middelburg. De V oorzitter deelt mede dat ook deze zaak in behandeling is bij den Raad van State. Als lid der schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting in de vaca ture P. Dingemanse benoemde de raad den heer A. Koopman. Vastgesteld wordt een verordening op den dienst der Arbeidsbemiddeling en een instructie voor den agent der ar beidsbemiddeling. Aangaande den bekenden brief van Ged. Staten over de tijdelijke korting op de jaarwedden van de wethouders en de ambtenaren van den burgerlijken stand, deelde de V oorzitter mede, dat een eventueele korting, volgens de regeling van burgemeester, secretaris en ontvan ger voor de gemeente een voordeel zou opleveren van 7.75. De meerderheid van B. en W. wil geen korting toepas sen, doch een voorstel van dat college is er niet. De minderheid is voor korting, doch zou liever korten met 10 pet. over de geheele linie. De raad vindt korting niet noodig, omdat het de gemeente toch niet helpt, en bovendien vindt hij de jaarwedden eerder te laag dan te hoog. Aldus zal geadviseerd worden. Wegens uitloting van een effect wordt besloten een ander stuk te koopen. Begrooting 1933. Thans komt in behandeling de be grooting 1933. Algemeene beschouwin gen worden niet gehouden, doch de heer V e r 1 a r e herinnert er aan dat hij verleden jaar bij deze gelegenheid gesproken heeft van rijden in den mist; hij meent dat wij nu de botsing nabij zijn. Het spijt hem dat de begrooting niet sluitend kan gemaakt worden, zon der belastingverhooging, aangezien die reeds hoog is. De Voorzitter zegt, dat de verhooging een gevolg is van den post „steun aan werkloozen" en meent, dat de geraamde 2000.niet te hoog zullen blijken te zijn. De heer K 1 o m p e bespreekt den post: kleeding en uitrusting van den veldwachter. Na verkregen inlichtingen meent hij dat de gemeente beter deed, de kleeding zelf aan te koopen, hetgeen de voorzitter ontraadde, omdat hij daar in moeilijkheden ziet. Omtrent de post onderhoud van wegen, zou de heer deze dagen tot een zeer gespannen verhouding en zelfs tot anti-Duitsche buitenlandsche uitingen, dan is de Duit- sche krantenlezer, dien men zooiets na tuurlijk niet langer verzwijgen kan, ui terst verrast en stellig overtuigd, het recht aan zijn zijde te hebben. Zoo heb ik vastgesteld, dat de Duit scher volstrekt niet begrijpt, waarom „plotseling" in Denemarken en Zweden in Zwitserland en Nederland de stem ming jegens Duitschland beneden het nulpunt gezonken is. Nederland dat tijdens den oorlog zoo mooi neutraal gebleven is, dat „aan Duitschland zooveel verdiend heeft" „Men begrijpt bij jullie thuis blijkbaar altijd nog niet, hoe jammerlijk de toe standen bij ons zijn", zei me dezer da gen een jegens Nederland steeds uiterst welwillend gezinde Duitscher. „Anders kan ik me dit stomme verzet niet voorstellen. De Hollander is altijd een zoo nuchtere zakenman geweest. Van waar nu ineens deze onverstandige op winding, waarbij hij tenslotte toch aan het kortste end zal trekken? Nederland begint zelf met contingenten voor zijn invoer en verwijt ons nu, dat wij, ten einde raad, hetzelfde gaan doen. En kon men het nu niet na onderhandelen ééns worden? Was het nu noodig, ons zóó voor den kop te stooten?" Ik tracht hier alle Nederlandsche argumenten ingang te doen vinden, maar ontdek slechts bij uitzondering Duit schers, die iets voor ons standpunt ge voelen. En bij de tegenwoordige rijks willen overbrengen bij de polders, doch dit blijkt niet te kunnen, wat wethou der P o d e r dij k nader uiteen zet. De heer V e r 1 a r e stelt voor bij den post: steiger- en kaaigeld het z.g. voer- geld te doen vervallen en de heffing te doen plaats hebben zooals dat voor ae invoering van het voergeld plaats had. De heer K I o m p e ondersteunt dat voorstel. Aangezien dit een ingrijpende verandering is in de verordening wordt besloten dat B. en W. een berekening dienaangaande zullen maken, en dan een volgende vergadering daaromtrent rapport uit zullen brengen. Voor deze bietencampagne kan het niet meer gel den. Bij den post huur der onderwijzers woning, die op de begrooting 400 is geraamd zijnde 100 meer dan voor heen, zegt de voorzitter dat de bei de wethouders, (waarvan thans een is afgetreden) voor die verhooging waren, terwijl hij er tegen is. Hij zegt, dat er zooveel als een contract met het hoofd der school is gesloten, dat hij rente zou betalen van 6000 a 5 pet. De heer Polderdijk is ook tegen deze verhooging om dezelfde redenen. De heeren Verlare, De Kater en De Goffau merken op dat die rente te laag is, en de woning meer gekost heeft, terwijl we nu ook een anderen tijd beleven, en de onderhoudskosten ook niet gering zijn. De post wordt goedge keurd De heeren Polderdijk en Klompe tegen. De voorzitter wil ook op de be grooting brengen een post van 5 voor lidmaatschap van het Centraal Bureau voor inlichtingen der Mij. voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Hij zet breed voerig uiteen het nut voor de gemeente, dat verkregen kan worden door daar lid van te worden. Met 6 tegen 1 wordt be sloten lid te worden. De heer De Gof fau tegen. De A. N. W. B. verzoekt ook aan de gemeente om lid te worden op een con tributie van 25. B, en W. erkennen het vele nuttige en practische werk dat dien bond doet, doch achten een uitgave van 25 voor al in dezen tijd niet verantwoord. Zij wil len echter dien Bond wel steunen en stel len daarom voor een subsidie te ver- leenen van 5 per jaar. Dit wordt met algemeenen stemmen aangenomen. De begrooting wordt daarop vastgesteld op 41.338.52 in ontvang en in uitgaaf voor den gewonen dienst. De kapitaal- dienst is blanco. Van de bewoners aan den veerdam (Poldertje) is een verzoek ingekomen om plaatsing van een gaslantaarn. B. en W. stellen voor dit verzoek af te wijzen met het oog op de kosten, en omdat bewo ners van nog meerdere complexen wo ningen, buiten de kom, dan zullen ver zoeken om verlichting. De heer De Visser bepleit inwilli ging van het verzoek; ook de heer D e Kater vindt het wel noodig. Met 5 tegen 2 stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De heeren De Visser en De Kater tegen. An. de Keuning is bij den raad in be- roep gekomen van een afwijzende be schikking van B. en W. om zijn timmer manswerkplaats van A 13 te mogen ver plaatsen naar zijn woonhuis A 3. De voorzitter deelt mede dat de weigering van B. en W. gegrond is op art. 22 der Bouwverordening, dat ver biedt het bouwen van houten gebouwen in de kom der gemeente. De raadsleden zouden de vergunning willen verleenen; het aanzicht daar zal mooier worden, en die werkplaats staat nu ook in de kom. De voorzitter wijst er op, dat dit een bestaande toe stand is, doch dat B. en W. geen nieuwen toestand mogen bevorderen, die tegen de bouwverordening is. Na nog eenige besprekingen verleent de raad de ge vraagde vergunning. De wethouders te gen. Ten slotte volgt nog een bespreking regeering is begrip voor onze houding zeker het allerminst te ontdekken. Het gevolg van een en ander is natuurlijk dat Duitschland en Nederland verder dan ooit van elkaar staan, ofschoon ze toch zooveel gemeenschappelijke belan gen, neigingen en karaktereigenschap pen bezitten. Het is noodig en nuttig, dat de diver se Nederlandsch-Duitsche Vereenigin- gen en Deutsch-Niederlandische Ge- sellschaften, die zich tot nu toe in hoofd zaak met „cultureele" dingen bezig ge houden hebben, nu ook eens belang stelling voor deze wederzijdsche ont stemming als gevolg van economische strijd-kwesties gaan toonen. Want zoo lang we het met Duitschland over in- en uitvoer niet een-s worden, is van „cultureele banden" niet al te veel meer te verwachten. Het is mij bekend, dat van eenige „Deutsch-Niederlandische Gesellschaften" in het Ruhrgebied thans een actie uitgaat om te komen tot een Duitsch-Hollandsche bijeenkomst, waar bij men hoopt van Nederlandsche zijde den heer dr. H. Colijn als spreker te krijgen. Elke poging om in deze gespan nen tijden beide volkeren weer tot toe nadering te brengen, moet met warmte worden toegejuicht. Over deze toenadering is ook gespro ken op het dertiende congres van den „Nederlandschen Bond in Duitschland" te Essen. Het is een somber congres ge weest, waarbij uitsluitend over den nood van onze landgenooten in Duitschland 1 gesproken is. Inderdaad, dat kan ik be over de motorbrandspuit die blijkt niei in orde te zijn. Advies zal gevraagd wor len aan den heer Visscher te Middel burg. RAAD VAN WESTKAPELLE. (Slot.) Geen verlenging termij. aansluiting Werkloosheids besluit 1917. De Voorzitter bracht in herinne ring, dat een jaar geleden is besloten, dat de gemeente zich tijdelijk zou aan sluiten bij 't Werkloosheidsbesluit 1917 en we' voor één jaar. De kosten werden voor deze gemeente begroot op 1300 doch deze begrooting is vreeselijk te gengevallen. Spr. deelde mede, dat de R^ad thans staat voor weder aansluiting of uittreding. Naar spr. is ingelicht moet volgens raming op de begrooting 3500 gebracht worden. Rekening dient gehouden te worden met de firiancieele draagkracht. Het een of nader zal echter moeten worden ge daan. Aansluiting geeft een mooie ver lichting voor de werkverschaffing. Wordt besloten tot uittreding dan zal werkverschaffing moeten worden 'ver dubbeld of nog meer; echter werkobjec- ten ontbreken, Spr. herinnerde aan het goede werk verricht aan de vroonen. Daaraan kan evenwel niet doorgegaan worden. De begrooting zal zonder aansluiting een batig saldo opleveren van 3704, Bij aansluiting een batig saldo van 214, a's de raming 3500 blijkt te zijn. Spr. merkte nog op, dat het rijk bij de ge meenten aandringt op aansluiting, en spr. is bang, dat de regeering minder bij drage zal leveren bij werkverschaffing. De heer H. C ij s o u w merkte op, dat men weet, dat hij principieel tegen alle verzekering is, maar hij heeft ook nog een practisch bezwaar tegen aanslui ting. Spr. betogde, dat het thans geen tijd is om dergelijke uitgaven te notee- ren. In den breede trachtte de heer H u i- b r e g t s e aan te toonen, dat het in het belang van de gemeente geacht moet worden, dat zij blijft aangesloten bij het werkloosheidsbesluit, met welk betoog de heer K. C ij s o u w instemt. Uit fi nancieel oogpunt voor de gemeente wordt verdere aansluiting bestreden, ook voornamelijk door den heer K. Minderhoud. De Voorzit ter gaf in overweging als nog voor één jaar aan te sluiten. Bij stemming besluit de raad met 5 stemmen thans den termijn van aanslui ting bij 't werkloosheidsbesluit 1917 niet te verlengen. De heeren Huibregtse en K. Cijsouw verklaarden zich vóór aan sluiting. W ederkeerigheids-o vereen- komsten voer hulpverlee ning ingeval van brand. Dé Voorzitter zei, dat Zoutelan- de wel een overeenkomst wil aangaan met Westkapelle. Spr. vroeg, of men het over wil laten aan de vrijwillige brand weer of in principe besluiten, bereid te zijn tot hulpverleening. Besloten wordt voorloopig bespreking te houden met den brandmeester, den heer L. Minderhoud. In principe was men voor hulpverlee ning. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten betrefende de geldleening voor verharding van 't schoolplein, werd besloten aan den wensch van genoemd college te vodldoen, door de leening af te lossen in 4, in plaats van in 10 jaar. Wijziging Ambtenaren-regle ment. Besloten werd in het ambtenaren-re glement alsnog op te nemen een artikel, waarin aangegeven wordt gemeenschap pelijk overleg met organisaties. Vaststelling gemeente-be grooting 1933. Daarna kwam in behandeling de be grooting voor 1933. Waar zoo n oord staat, kijk daar dubbel uitl Daar is een gevaarlijke wegkruising en U weet het: Rechts gaat vóór vestigen. Nood, bittere nood heerscht in duizenden van deze gezinnen, en liet is een prachtig werk van dezen „Neder landschen Bond in Duitschland", in sa menwerking met zijn Steuncomité in Ne derland en Nederlandsche regeeringsor- ganen reeds vele honderden ondervoe de of zieke kinderen uit deze gezinnen eenige weken naar het vaderland over gebracht te hebben om daar op hun ver haal te komen. Men werkt hier met het bekende stel sel der tijdelijke „pleegouders", dat veel beter is dan de onderbrenging in meest al veel te dure vacantiekolonies, die onze arme landgenootjes uit Duitschland, die ook nog dure spoorkaartjes bekosti gen moeten, nu eenmaal niet betalen kunnen. Ik hoop van harte, dat mijn lezers, die zeker het hart op de rechte plaats heb ben, ook in de naaste toekomst dit werk der barmhartigheid, dat door den oud bondsvoorzitter luitenant-generaal b. d. jhr. E. J. M. Wittert geleid wordt, hetzij met geldelijke bijdragen dan wel door het opnemen van „pleegkinderen" steu nen zullen. Niet alleen uit overwegingen van internationale menschelijkheid, niet alleen, omdat men na zooveel Duit- sche, Oostenrijksche, Belgische, Hon- gaarsche kinderen gered te hebben nu ook iets voor kleuters van eigen na tionaliteit wil doen; maar vooral ook om iets waaraan men stellig niet ge dacht heeft; om uiting te geven aan be wondering en erkentelijkheid voor de arme ouders dezer ondervoede kinderen Bij de uitgaven stelde de heer Hui bregtse voor 't presentiegeld-stem bureau te verlagen met 15, dit voor stel werd aangenomen. Bij den post brandweer stellen B. en W. voor de brandweerlieden te verzekeren tegen mogelijke ongevallen. De V oorzitter gevoelde er veel voor, gezien het gevaar, waaraan brand weerlieden bloot staan. Bij ongevallen is de gemeente aansprakelijk. Na nogmaals over en weer van ge dachten gewisseld te hebben, wat be treft de gevraagde bijdragen door het bestuur van de Chr. Bewaarschool noo dig voor den verbouw der bewaarschool, werd bes'oten dit jaar een subsidie te verleenen van 150 gulden, voor het vol gend jaar wederom 150 of minder, evenwel niet meer dan 50 pCt. in de te maken onkosten. Bij den post werkverschaffing stelde de Voorzitter voor dezen te ver dubbelen en te brengen van 1500 op 3000. Na eenige bespreking werd daartoe besloten met 5 st. voor en 2 st. tegen, (de heeren Huibregtse en K. Cijsouw.) Daarop werd de begrooting met al gemeene stemmen vastgesteld. De heer H. C ij s o u w wenschte aan- teekening van zijn bezwaren van den post verzekering. Daarop kwam in behandeling een ver zoek van Adrn Verhage met medeon- derteekening van 19 andere veldarbei- ders, om vergoeding van reiskosten van de reis haar Zeeuwsch-Vlaanderen. In hun adres merkten zij op, dat zij genoodzaakt zijn buiten hun gemeente werk te zoeken; dat zij dit thans ge vonden hebben in Zeeuwsch-Vlaande ren, maar dat zij zich extra onkosten moeten getroostenwaarom adressanten den raad verzoeken hun daarin tege moet te komen door hun een vergoeding toe te kennen van 1.10 per week en per persoon en wel zulks met terug werkende kracht. Dit zou een bijdrage van de gemeente vereischen van 22 per week en wel gedurende 12 weken. Op voorstel van B. en W. werd dit verzoek afgewezen met 4 tegen 3 st. (de heeren Huibregtse, K, C ij- souw en Louwers e). Rondvraag. De heer Lo u s achtte zich beleedigd, dat de heer K. C ij s o u w hem tijdens de discussie over al of niet verder aan sluiten bij het werkloosheidsbesluit, had toegevoegd: „je bent natuurlijk tegen aansluiting." De Voorzitter zag in de gespro ken woorden van den heer K. Cijsouw geen beleediging. De heer H. C ij s o u w wees op den minder gunstigen toestand, waarin som mige plaatsen van Schoutsweg verkee- die tientallen jaren in den vreemde hun vaderland trouw gebleven zijn, die on danks hun armoede het geld voor Ne derlandsche vereeniging en Bond opge bracht hebben, die elk vrij uurtje er voor over hadden nieuwe aanhangers voor deze nationale beweging te winnen, die er te voet en per fiets op uittrokken, hun Zondagen offerden, om te werven voor Nederland! Nu zijn hun kinderen zwak en ziek. Ik geloof, dat er weinig landgenooten in Nederland zullen zijn die, dit wetende en lezende, en zelf in staat eenige weken een kleuter uit Duitschland op te nemen, niet bereid zullen zijn, generaal Wittert te helpen bij zijn werk van barmhartig heid! Want niet alleen het kind en zijn ou ders steunt men ook zijn land en de warme uitingen van nationaal leven in den vreemde. Deze half- of driekwart verduitschte Nederlandsche kinderen komen als goede Hollanders, die hun taal geleerd hebben, naar huis terug, worden leden der jeugdafdeelingen in de Neder landsche Vereenigingen, en later bonds leden van de allerbeste soort, bondsle den, voor wie een man als minister De Visser alle 5 jaren naar Duitschland overkwam om hen op jubileumscongres sen te huldigen en hun moed in te spre- ken. Het is een mooi werk, dat de „riol- landsche Bond in Duitschland" begonnen is. Het mag in zware tijden met te gron de Saan! Roland.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 5