BINNENLAND. NA DE OPERATIE. ZEELAND. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D „NEUTRAAL" GLAZEN LINTVELT's BAZAR - GOES. ONDERWIJS. REGHTZAXEN. Een Meisjesgezicht TWEEDE BLAD VAN DE GOESCHE COURANT VAN WOENSDAG 26 OCTOBER 1 932. No. 164. HET TEGENVOORSTEL DER ORGA NISATIES OVER OE SALARIS KORTING. Verleden week Dinsdag heeft, zoo als bekend in den Haag het nader over leg plaats gehad tusschen de centrales van overheidspersoneel. Het moderne comité had schriftelijk medegedeeld, dat het aan dit overleg niet wenschte deel te nemen. De besprekingen hebben, naar De Morgen meldt, tot volledige overeen stemming inzake een tegenvoorstel ge leid. In verschillende bondsorganen wordt nu medegedeeld, wat dit tegenvoorstel inhield: De regeeringsvoorstellen beoogden een verhooging van de pensioenpremie van het eigen pensioen met 5 pet. over het volle salaris en verhooging van den bestaanden 3 pet. aftrek voor ongehuw- den tot 5 pet. Als gemeenschappelijk voorstel van de vijf centrales hebben zij ter tafel gebracht een tijdelijke verhoo ging van de pensioenpremie (ingaande 1 Maart 1933 en eindigende 1 Maart 1935) ten bedrage van 3 pet. voor het eigen pensioen, met vrijstel ling van de eerste f 500. In dit tegenvoorstel ligt opgesloten dat ten aanzien van de ongehuwden geen verdere maatregelen mogen wor den genomen. Het voorstel geeft door de grens van f 500 verzachting ten behoeve van het laagst bezoldigd personeel. De centrales zijn er zich van bewust dat op deze wijze de beoogde f 14.500.000 besparing niet bereikt wordt. Zij meenen echter dat haar voorstel een offer beteekent, dat grooter is dan in het bedrag tot uitdrukking komt, omdat reeds het doen van een voorstel moeilijk in overeenstemming is te bren gen met de innige overtuiging die zij koesteren, dat nog tal van andere we gen mogelijk zijn om in den nood der schatkist te voorzien en mede, omdat de salarispositie van het rijkspersoneel en van de onderwijzers, ten aanzien van de hen omringende bevolkingsgroe pen, onvoldoende mag worden ge noemd. Zij zijn overtuigd, dat het voor stel, in geld uitgedrukt, misschien ge ring is te achten, doch in werkelijke be- teekenis het geldbedrag verre te boven gaat. AFVLOEIING ONDER SPOORWEGPERSONEEL Naar het Leidsch Dagblad verneemt zal binnenkort bij de Nederlandsche Spoorwegen al het personeel dat den leeftijd van 60 jaar bereikt heeft, ge- pensionneerd worden. Tengevolge van dezen maatregel zal een groote afvloei ing van (ouder) personeel plaats heb ben. Van de 600 hoofdgeleiders en arbei der-remmers, die overcompleet zijn, zullen 200 man bij den treindienst in gedeeld worden; de andere 400 man zullen bij weg en werken te werk wor den gesteld. Naar het Hbld. verneemt ligt het thans definitief in de bedoeling den af sluitdijk van het IJsselmeer dit jaar niet voor het verkeer open te stellen. Een en ander houdt verband met den stand der laatste werkzaamheden, Naar de „Maasb." verneemt zijn bij B. en W. van N ij m e g e n plannen in voorbereiding om als werkverschaffings object een vliegveld aan te leggen. De regeering zou bereid zijn in de kosten bij te dragen. Door Dr. Jan Walch. 75. Toch, bij Clara kwam wel eens even de wensch op, dat dit moment zou uit blijven. Zij wist, dat dat een zondige mensch was; dat ze het niet hopen mocht; in het belang van Henri's maat schappelijke positie; in het belang van de kinderen. Maar ze vreesde toch wel dat grootsche moment van die eerste leugen; want dan zou Henri langzaam maar zeker weer geheel de oude wor den; en er waren in die periode van zijn „ziekte" toch zooveel oogenblik- ken geweest van een eigenaardige, die pe bekoring, zooals zij ze vroeger met hem nooit had beleefd. Ze dacht aan hun zitten in het hotelletje bij Luzern; aan wat daarvoor en daarna was geko men, was uit haar herinnering wegge vallen; was als de donkere omgeving om belichte plekjes. En toen was Flo rence gevolgd; met die ongekend heer lijke wereld van hoogere waarheid, die de schoonheid is; de wereld waarin Kees hen had binnengeleid.... En die korte tijd van verwarrend samenzijn met Kees alleenWas dat gevoel voor haar ook voorbij? In de schemeri ge Februari-middagen, als Henri naar de Kamer of een andere oefenplaats voor-de-leugen was, en zij alleen zat op KLOETINGE. Gisteren had de land bouwerszoon B. alhier het ongeluk on der een met bieten geladen wagen te komen met het gevolg dat de wagen over een van zijn beenen reed. Zwaar gewond werd B. opgenomen en naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Waarschijnlijk is B. bij het op den wagen stappen uitgegleden en zoo on der den wagen terecht gekomen terwijl de paarden doorliepen. Een laffe streek. NOORDGOUWE. Dezer dagen ver mistte een landbouwer een vijftal jon ge koeien uit zijn onder deze gemeen te gelegen weiland. Na eenig zoeken vond hij de dieren in een op eenigen afstand van de weide gelegen wegje loopen. De beesten waren zeer schuw en toen hij ze had opgevangen bleek bij een tweetal de staart te zijn afgesne den, zoodat het been bloot lag. Naar de bedrijvers van deze ernstige dierenmis handeling stelt de politie een onder zoek in. TER NEUZEN. Het Plaatselijk Crisis- comité (kom) heeft in de Maadag j.l. gehouden vergadering kunnen vaststel len dat er in giften ineens is ontvangen 521; aan inschrijving per drie maan den te ontvangen 14.50; per maand te ontvangen 02.25 en wekelijksche te ontvangen 16.5. Omgerekend en bij el kaar gevoegd wordt het een bedrag van ruim 1700. Met het ophalen der gelden wordt deze week een begin gemaakt. Eenige aanvragen om hulp moesten, daar zij niet behooren tot de taak der commissie, worden afgewezen. De on derhandeling met het Nat. Crisis Comité over te ontvangen bijdragen wordt voortgezet, met de hoop op een gunsti- gen uitslag. Besloten werd de Nationale Bloempjesdag voor het Nat. Crisis Co mité te houden op Zaterdag 13 Nov. a.s. Ter verzorging van groep B hebben zich aanvankelijk 154 gezinnen doen inschrij ven, welk getal inmiddels is uitgebreid tot 183. Het getal gezinnen dat recht streeks voor rekening van het Plaatse lijk Comité komt bedraagt 119. HULST. Zekere W. M, van hier werd aan het Noordstation te Brussel aange sproken door een onbekend gebleven persoon, die hem 'n mooi gouden hee renhorloge te koop aanbood, voor frs. 200. Na loven en bieden werd de koop gesloten. Bij nader onderzoek bleek ech ter, dat het geen goud was, dat blonk. De kooper deed aangifte bij de politie, die een -nader onderzoek instelt. AGENDA RAAD VAN BRESKENS. BRESKENS. Vrijdagmiddag komt de raad der gemeente in openbare verga dering bijeen. Punten van behandeling: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 4. Jaarwedden wethouders en amb tenaren van den burgerlijken stand. In de vorige vergadering staakten de stemmen over het voorstel van burgemeester en wethouders om op de jaarwedden van deze titularissen 3 pCt. te korten. 5. Hondenbelasting (Bezwaarschrift). 6. Subsidiëering „Scheldestroom". Voorgesteld wordt op de aan vraag om subsidie afwijzend te beschikken. haar kleine étage, over de stille, zui- verlijnige Valkenboschkade uitziende, trachtte zich rekenschap te geven van haar gevoelens in dat opzicht. En ze dacht: dat was de bekoring geweest: van de waarheid en de vrijheid, die ze plotseling met Henri als een periode van ziekte was gaan beleven, daar van was Kees een gezond, harmonisch monument. Hij had zich, door zijn ka rakter en zijn werk gestuwd, altijd zoo ver mogelijk van die wereld, en althans van haar verderfelijke invloeden ge houden; waartegen het karakter van Henri niet opgewassen was. En hij, Kees, had het tenslotte van de wereld gewon nen; die naar hem was aan opzien; en waarin enkelen hem met een zuinig lachje mochten bemonkelen, als een zonderling; maar dat lachje dekte kwa lijk een gevoel weg van bewuste infe rioriteit. Met een ingehouden zucht stond ze dan op, stak de schemerlamp aan, en nam een boek. Maar gewoonlijk zat zij nog zonder te lezen daaroverheen te staren, asl Henri, met de vreugde van leugenoogst beladen, thuiskwam. De lie-detector was intusschen be kend geraakt; het was, als een modieus aardigheidje, in de stad gebruik gewor den, zich eens door dr. Marelman „op leugens" te laten keuren, zooals men zijn urine Mop" suiker, en zijn bloed „op" 7. Werkverschaffing. (Zie bijlage.) 8. Begrooting 1932. (Wijziging). 9. Begrooting 1933. 10. Rondvraag en sluiting. Punt 7. Werkverschaffing. De minister heeft ons medegedeeld, schrijven B. en W. aan den raad, aan de regeling der werkverschaffing van 16 Augustus 1932 zijn goedkeuring niet te kunnen hechten, hetgeen beteekent, dat haar toepassing derving der rijks subsidie meebrengt. Dit nu achten wij niet in het belang der gemeente en wij hebben dan ook met den adjunct-inspec teur voor de werkverschaffing te Goes nader overleg gepleegd. Hierbij is geble ken, dat het rijk alleen subsidieert, als de beslissing omtrent toelating en ar beidsvoorwaarden bij den minister ligt, zij het dan ook, dat over ieder geval B. en W. hun advies moeten geven. De be zwaren, die er uit gemeentelijk oogpunt aangevoerd kunnen worden tegen een dergelijke regeling, zijn naar onze mee ning niet overwegend. Het spreekt van zelf, dat wij bij onze adviezen rekening zullen houden met hetgeen de raad, blij kens de door hem vastgestelde regeling als wenschelijk oordeelt. Echter kan de minister zich niet vereenigen met den kindertoeslag. Vermoedelijk zal een dagloon van 2.50 gegeven worden en door kortere of langere tewerkstelling eenige differentiatie mogelijk zijn. Mocht deze regeling niet aan de ver wachtingen voldoen, dan kan nog steeds besloten worden af te zien van de rijks subsidie, RAAD VAN ZUIDZANDE. ZUIDZANDE. In de gehouden raads vergadering werd de circulaire van de Provinciale Commissie voor Werkloo- zenzorg, voor tijdige maatregelen om de werkloozen te hulp te komen, voor ken nisgeving aangenomen, aangezien er 'n steunregeling bestaat. Evenzoo de cir culaire van den Minister betreffende dis tributie van onvermengde margarine aan groote gezinnen, daar momenteel hier voor niemand in de termen valt. Aan gaande -de circulaire van den Minister waarbij aan gemeentebesturen, die een door het Rijk gesubsidieerde steunre geling hebben, de gelegenheid wordt ge boden onder dezelfde voorwaarden, aan de daarvoor in aanmerking komende personen, een brandstoffentoeslag te verstrekken van 1 per week wordt be sloten een beslissing te nemen, wan neer daaraan behoefte mocht blijken te bestaan. Aangaande de circulaire van Ged. Staten over een tijdelijke korting op de salarissen van den ambtenaar van den burgerlijken stand en de wethouders zal aan Ged. Staten worden geadviseerd de jaarwedde van den ambtenaar van den burgerlijken stand zoo te laten, aange zien deze in den loop der jaren reeds is gehalveerd en op de jaarwedden der wethouders de tijdelijke korting toe te passen. Op verzoek van den Minister wordt besloten in de steunregeling een artikel op te nemen betreffende het verleenen van stempelvacantie aan werkloozen. Aan de gemeente Oostburg zal be richt worden gezonden dat de raad ac- coord gaat met de korting op den keu ringsveearts, door die gemeente voor gesteld. In de begrooting voor 1933, die een eindcijfer aanwijst van 34045 en een UITSLUITEND VOOR UW INMAAK. (Ingez. Med.) rheuma onderzoeken liet. Diverse zeer eerwaardige personen: geestelijken, en vogue zijnde waarzeggers, celebriteiten van de Volksuniversiteit en dergelijke lieden, die gemeenlijk als zonnen in 'n sterrenzwerm van bewonderende da mes schitteren, werden door die be wonderaarsters naar dr. Marelman gezonden, van wien bekend was, dat hij steeds beweerde nog niemand te hebben gevonden, die den detector heel-en-al niet deed afwijken;op één persoon na, die hij echter niet noemde, en naar wien dus een algemeene nieuwsgierig heid uitging. De meeste dames waren overtuigd, dat die leugenlooze haar lie- velingsgeestelijke moest zijn; en de lie- velingsgeestelijke sprak het gemeenlijk niet tegen, maar glimlachte geheimzin nig en zelfs bescheiden; waardoor de overtuiging der dame tot verrukte ze kerheid steeg. „Gaat u nog eens naar hem toe", jubelden ze dan weer; en het was moeilijk zich op-den-duur aan dien vleienden aandrang te ontrekken; dat was ook niet noodig, want het onderzoek had in het geheim plaats, en de onder zochte liet zich over de resultaten niet uit; glimlachte slechts op een hoogst modeste wijze; nu, en dat bracht de dames natuurlijk wéér tot verruk king die geen bevestiging meer noodig had, welke trouwens niet te krijgen was, want de patiënt zweeg, en dr. Marelman zweeg ook; „ambtsgeheim"; en lachte •sluitpost heeft 'van 5230 wordt de post voor onderhoud van wandelplaat sen en plantsoenen met 20 yerminderd, aangezien het onderhoud hiervan naar zijn oordeel te hoog is. Na een korte bespreking wordt de gegrooting vast gesteld. Uit de begrooting blijkt, dat de belas tingen niet behoeven te worden ver hoogd. Opcenten op de gemeentefonds belasting en personeele belasting be hoeven nog niet te worden geheven. Aan Ged. Staten zal verlenging wor den gevraagd van den termijn van vrij stelling van de verplichting om licha melijk onderwijs te geven. De schoolwoning wordt opnieuw voor het tijdvak van 1 jaar verhuurd op de zelfde condities. Aan het slot van de vergadering wordt het plan besproken om den weg van Cadzand naar Zuidzande met klin kers te bestraten. De Voorzitter zegt o.m. dat de raming 137000 beloopt. Drie vierde gedeelte hiervan zou de provincie Zee land te haren laste nemen, terwijl het overige ten laste komt van het Water schap de Watering Cadzand, de gemeen ten Cadzand en Zuidzande. Volgens de bestaande regeling draagt de Watering Cadzand in het jaarlijksch onderhoud bij de helft, de gemeente Cadzand 3/10 ge deelte en Zuidzande 2/10 gedeelten. Spr. zegt, dat dit plan reeds is besproken op een gecombineerde vergadering van bovengenoemde drie lichamen die een vierde gedeelte van de totale som heb ben bij te dragen, indien althans de plan nen verwezenlijkt zouden worden. De Watering Cadzand met de gemeente Cadzand bepeitten echter een regeling, die hierop neerkomt dat de Watering Cadzand in plaats van de helft 8/20 zou bijdragen, de gemeente Cadzand in plaats van 3/10 7/20 en Zuidzande in plaats van 4 20, 5/20. Spr. zegt dat Cadzand als argument o.m. aanvoerde dat de be langen die Zuidzande te dezen aanzien heeft even groot zijn als die van Cad zand. Alle raadsleden ontkenneit dit ten stelligste en geven voorbeelden aan dat dit niet zoo is. De raad toont zich niet erg sympa thiek tegenover de nieuwe wijze van verdeeling. Besluiten worden evenwel niet genomen. Geslaagd voor radio-telegrafist 2e klasse de heeren P. Cysouw, C. M. de Jager, leerlingen van de De Ruyterschool te V 1 i s s i n g e n. De krijgsraad deed Dinsdag uit spraak in de zaak tegen den cadet-ser geant bij de Kon. Mil. Academie te Bre da, P. F. D. M., die op 14 Juli op den Leidschen straatweg te Haarlem een Duitsche dienstbode heeft aangereden, tengevolge waarvan zij is overleden en veroordeelde den cadet-sergeant tot 3 maanden hechtenis met ontzegging ge durende 1 jaar een motorrijwiel te be sturen. De eisch was 5 maanden. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 25 October werden de volgende personen gedagvaard: L. J. M. Q., 41 j., koopman te Vlis- singen, wegens beleediging van A. M. van Beers en J. J. Quasters te Vlissin- gen op 19 September 1932. Eisch en uitspraak 10 s. 5 d.h. Ma. Ma. K., echtgenoote van A. S,, 22 j., zonder beroep te Vlissingen, we gens diefstal van een geldsbedrag van 11.10, toebehoorende aan de N.V. The Imperial Gas Association te Vlissingen op 19 September 1932. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Uit- maar eventjes, evenals de patiënt. En hij had reden tot lachen, want deze on schuldige manie, deze schijnjacht op leugens, bracht hem in elk geval aar dig wat op; materieel; al werd niemand moreel, er beter van; - men zou kun nen zeggen: integendeel. En zijn col lega's zagen het succes met jalousie aan; en mompelden voor zich uit iets dat klonk als „kwakzalverij"; slechts een enkele, die jong en ondernemend was, en een practisch gevoel had voor het verzetten van bakens in verband met de verandering van de stroomingen des tijds, peinsde over andere Americanis- men; en: of het zoo niet mogelijk zou zijn, machinaal ook meerdere of minde re verliefdheid te constateeren; daar zou toch zeker nog meer belangstelling voor bestaan, vooral bij de dames. Nu, en van die moet je het ni dergelijke ge vallen toch maar hebben! Maar op de borst van den man, ter wille van wien de lie-detector was ge ïmporteerd,, had deze detector rust; en dat was verontrustend. Uitvoerig be raadslaagden de vrienden het comité van „De Leugen Vooruit" elke veer tien dagen. De scherpzinnigste, meest tot leugen verlokkende vragen werden bedacht; vragen waarop het allerpijn lijkst was, naar waarheid te antwoor den. Men informeerde in Clara's tegen woordigheid naar liefdes geschiedenis sen vóór, en eventueele neigingen tot verliest nimmer zijn frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men voor^ de verzorging van het gelaat „Zij -Crème gebruikt. In prijzen van 203045 en 75 cent. F (Ingez. Med.) spraak 14 dagen gevangenisstraf voor waardelijk, proeftijd 1 jaar. F. R., 41 j., opzichter, en J. L. van G„ huisvrouw F, R., 32 j-, zonder beroep te Middelburg, wegens mishandeling van Joost Westveer, door hem te slaan, te stompen, met een steen te gooien en met een mestriek te steken, te Middel burg op 22 September 1932. Eisch ieder 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak ieder 14 dagen gevangenis straf, voorwaardelijk, proeftijd 1 jaar. L. H., 18 j., timmermansknecht te Mid delburg, wegens diefstal van een gelds bedrag van ongeveer 7.95 toebehoo rende aan de gemeente Middelburg, te Middelburg op 24 Maart 1932. Eisch 1 maand gevangenisstraf voor waardelijk, proeftijd 3 jaar. Uitspraak 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar en bijzondere voorwaar den. M. L. H., echtgenoote van C. R., 34 j., zonder beroep te Rilland-Bath, wegens bleediging van G. de Leeuw, te Ril- land-Bath op 16 September 1932. Eisch en uitspraak 10 s. 5 d.h. J. C. K., 42 j,, koopman te Colijns- plaat, wegens mishandeling van P. C. Bouterse te Colijnsplaat op 23 Septem ber 1932. Eisch en uitspraak 10 s. 5 d.h. M. C., 20 j-, matroos te Dordrecht, wegens verduistering van een duif, toe behoorende aan A. Tronkoe te Hans- weert op 15 September 1932. Eisch en uitspraak 10 s. 5 d.h. J. M., 28 j., molenaar te Souburg, we gens het doen rijden met een motorrij tuig te Souburg, zonder dat de verschul digde belasting volgens de wegenwet is betaald. Eisch en uitspraak 7.50 s. 3 d.h. M. C. v, d. V., 29 j., koopman te Zie- rikzee, wegens overtreding van de we genbelastingwet te Zierikzee op 27 Mei 1932. Eisch en uitspraak 25 s. 10 d.h. C. van H., 29 j., landbouwer te Zaam- slag, wegens het niet tijdig opgeven van zijn benzine voorraad, voor navordering van de belasting, te Zaamslag op 11 Januari 1932. Eisch en uitspraak 40 s. 1 maand hechtenis. A. H., 19 j., monteur te Goes, wegens het rijden op een rijwiel dat voorzien was van een kosteloos uitgereikt belas- tingmerk, terwijl niet bleek dat een zoo danig merk aan hem was uitgereikt, te Goes op 15 Januari 1932. Eisch en uitspraak 12.50 s. 5 d.h. Wegens overtreding van de rijwiel belastingwet: J. K., 26 werkman te Goes. C. L. N„ 76 j., daglooner St. Jansteen. J. H., 24 j., arbeider te Kerkwerve. R. J. W., 30 j., werkman, Goes. M. de J., 55 j., veldarbeider te Goes. J. S., 24 j„ monteur te Middelburg. S. J, de W., 20 j., koopman, te Goes. J. M. L., 26 j., zonder beroep, te Wol- phaartsdijk. Eisch en uitspraak in al deze zaken 5 b. s. 2 d.h. Wegens overtreding van de belasting op de inkomens van schippers: het niet vertoonen van bewijs van inschrijving voor de rijksinkomstenbelasting: M. d. B., 39 j,, schippersknecht .aan boord van het binnenschip „Geranco". Eisch en uitspraak 5 s. 2 d.h. J. L., 36 j.. binnenschipper op hst schip „Atlas II", zonder vaste woon plaats. A. V., 31 j., binnenschipper op andere vrouwen tijdens zijn huwelijk. Men zei, dat hij op geen vraag het ant woord schuldig blijven mocht; herinner de hem aan zijn voornemens inzake ge hoorzaamheid en gedweeheid tegenover zijn genezers; men bezorgde hem de al leronaangenaamste oogenblikken, die vcor Clara nog onaangenamer waren; want zij kreeg veel pijnlijks te verdragen en de overtuiging, dat dit haar nutteloos werd toegevoegd. Want Henri had het wel hard, maar bleef zoo standvastig waarheid spreken als Cornelis de With op de pijnbank. Zoodat men dit middel tenslotte ook maar liet varen; dat bijna „erger dan de kwaal" was. Maar het had hen toch op een idee gebracht; al thans dr. Marelman, het wetenschap pelijk geschoolde (id van het comité; die als zoodanig gewend was, aan ge dachten welke in een bepaalde richting gingen, met logica en fantaizie werk methoden te verbinden. Ik zal jelui eens vertellen, wat ik heb bedacht, zei hij tegen Bender en Haas Clara had bij deze speciale ge legenheid geen convocatie ontvangen „het is een beetje gemeen; maar het doel, het goede doel.... noodzaakt ons. Het schijnt wel heel gemeen te zijn, dat je zoo'n lange inleiding maakt, merkt Kees Bender op. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3