DE GRIFFIOEN RECHTZAKEN. BEKENDMAKINGEN. GOES. BURGERLIJKE STAND. WAAR IS WERK? (ingez. Med.) weer in de literatuur. De wereld buiten ons werd niet beschreven om der wille van zichzelf, maar als symbool van in nerlijk gebeuren; de intuïtie, het gevoel, overheerschten de rede. Aan deze op vattingen gingen gepaard een uitdruk kingswijze, een woordmuziek, die de teerste stemmingen, de fijnste schakee ringen van het gevoel wisten te vertol ken. Spr. toonde aan hoe sterk het sym bolisme den invloed heeft ondergaan, eerst van Baudelaire, dan van Rimbaud, Verlaine en Mallarmé. Voorts stond zij stil bij den roman A. Rebours van Huys- mans en bij een novelle (Vera) van Vil- liers de L'Isle-Adam, die bij hun ver schijnen zoozeer de aandacht trokken en waarin de grondgedachten van het sym bolisme terug te vinden zijn. Zij vertelde van den bundel Déliquescences, die met de nieuwe beweging den draak stak, een kostelijke parodie, te vergelijken met de Julia-mystificatie van Kloos en Ver- wey, in de jaren der tachtigers. Met tal rijke voorbeelden wees spr. op het ver schil tusschen de kunst der symbolisten en die van de aan hen voorafgaande dichters. Vervolgens gaf zij een over zicht van de voornaamste groepen en tijdschriften die de nieuwe richting ver tegenwoordigden. Zij vertelde o.a. van de rumoerige bijeenkomsten in den Chat Noir, waar de enthousiaste jongeren hun denkbeelden propageerden, tot ontstel tenis van de eerzame burgers, wier nieuwsgierigheid hen erheen had gelokt. Spr. stond stil bij den invloed dien Ri chard Wagner op de beweging heeft uit geoefend. Daarna behandelde zij uitvoe rig Verlaine's gedichtje Art poétique, dat als het ware een samenvatting van het streven der symbolisten geeft. Zij be schreef vervolgens hoe talrijke aanhan gers der beweging veel verder gingen dan hun groote meesters, en zich aller lei vrijheden met rijm, rhythmus en vers vorm veroorloofden, zoodat enkelen in hun ongebondenheid het proza nader den, hetgeen spr. met voorbeelden uit het oeuvre van Verhaeren en Paul Fort verduidelijkte. Na nog gewag te hebben gemaakt van de Romaansche School, die de dichter Moréas in 1890 stichtte, en die bedoeld was als een reactie tegen het symbolisme (zij huldigde de traditi- oneele versvormen en de dichters der Renaissance) en na op de blijvende schoonheid die de Poëzie door het sym bolisme verkreeg te hebben gewezen, eindigde spr. haar voordracht. De Concertgebouw-prijsvraag. De inzendingstermijn voo* de door 't Concertgebouw uitgeschreven prijsvraag voorveen Nederlandsch werk voor klein orkest Ls 15 dezer gesloten. In het ge heel zijn 54 composities ingezonden. 't Voornemen bestaat, het te bekronen door dr. W. S. UNGER. De aankoop van De Griffioen door de gemeente was een gereede aanleiding, omtrent de geschiedenis van deze bui tenplaats een onderzoek in te stellen. Het resultaat vindt men in het hierna volgende.1) De oudste geschiedenis van het ge bouw is onbekend. Op de bekende kaart van Goliath in Smallegange's Chronijk van Zeeland is ter plaatse een gebouw geteekend ook een voorlooper van den fraaien koepel blijkt al aanwezig dat veel met het huidige achtergebouw overeenkomt, en waarachter een fraai aangelegde tuin. Dit werk is versche nen in 1696, en daarmede de datum waarvóór de buitenplaats moet zijn ge sticht, van zelf gegeven. Nu wil echter het geval, dat deze plattegrond reeds in 1657 door Goliath is vervaardigd, maar daar voor de verschijning ook op andere punten (b.v. Oostkerk) het oor spronkelijke is bijgewerkt, kunnen wij zonder meer niet concludeeren, dat zij in 1657 reeds bestond. Onmogelijk is dit echter niet; uit de consoles onder de go ten rond het achtergebouw mag wor den afgeleid, dat de buitenplaats om trent het midden der zeventiende eeuw zal zijn aangelegd. Wie echter de stich ter is geweest, is onbekend. De transportregisters der stadsambachten, die het gewenschte licht zouden moe ten brengen, vangen eerst met 1692 aan. Zij noemen dan als eigenaar Herman van de Putte, hetgeen wij ook van elders wisten, doch die de bouwheer van „de Griffioen" wel niet zal zijn geweest, daar hij is geboren in hetzelfde jaar 1657, waarin Goliath zijn kaart teekende. HermanvandePutte, de eerst- bekende eigenaar van de buitenplaats, was omstreeks 1700 een bekend Middel- burgsch koopman. Als zoovelen zijner tijdgenooten, bedreef ook hij de in dien A) Enkele, jongere, gegevens hierom trent werden mij welwillend verstrekt door dr. J. H. Vernhout, alhier, die aan- teekeningen heeft verzameld betreffende Walchersche buitenplaatsen; het ge meente-archief verschafte de rest. werk op den tweeden avond van de se rie klein-orkest-concerten (te geven in de groote zaal van het Concertgebouw) Donderdag 15 December, onder leiding van dr. Willem Mengelberg ten gehoore te brengen. De Goethe-Tentoonsiellingen. De verschillende Goethe-tentoonstellin- gen, die dit jaar te Frankfort zijn ge houden, hebben zich 'kunnen verheugen in een groote belangsteHJling van den kanl van het publiek. Het nieuwe Goe- (hemuseum gelegen in den Grossen Hirschgraben, naast het geboortehiuis van den dichter, werd alleen in Juli en Augs bezocht door ongeveer 50.000 personen. Op de tentoonstelling Kunst en Cul tuur van Frankfort ten tijde van Goethe werden ongeveer 25.000 bezoekers ge teld. Wering van buitenlandsche musici. De Ned. Toonkunstenaarsbond heeft zich thans met een adres tot de Twee de Kamer gewend om aan te dringen op wering van buitenlandsche musici, dis in nog steeds toenemenden stroom hier te lande worden te werkgesteld, opdat daardoor de algeheele ondergang der Nederlandsche toonkunstenaars wor den voorkomen. verduistering door een brievenbesteller Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft terecht gestaan de 26-jarige brie venbesteller J. C. O., wien ten laste ge legd was, dat hij als brievenbesteller, ;en hem ter bezorging toevertrouwden brief had verduisterd. Sub. was hem ver duistering zonder meer ten laste gelegd. Verdachte heeft reeds in April van dit jaar terecht gestaan ter zake van valsch- heid in geschrifte. Hoewel hij in het vooronderzoek een volledige bekentenis had afgelegd, kwam hij in de zitting met de verklaring, dat niet hij maar zijn vrouw de valsche handteekeningen had geplaatst. Ter verder onderzoek heeft de rechtbank daarop de behandeling voor onbepaalden tijd aangehpuden. Thans diende deze zaak tegelijk niet die van den verduisterden brief. Ook in deze zaak ontkende verdachte. Het O.M. meende in de zaak betreffen de valschheid in geschrifte vrijspraak te moeten eischen. Wat de tweede zaak betreft, het primair ten laste gelegde achtte het O.M. niet bewezen, wel ech ter de verduistering. Zijn houding acht het O.M. verre van sympathiek en het eischt 8 maanden gevangenisstraf. Het vraagt daarbij verdachte's onmiddellijke gevangenneming. De verdediger was het met het O. M. eens, dat verdachte in de eerste zaak zal moeten worden vrijgesproken. Wat de tweede zaak betreft heeft het O. M. het primair te laste gelegd reeds laten vallen, doch volgens pleiter is ook het subsidair niet bewezen. Mocht de recht bank echter verdachte's schuld aanne men, dan verzoekt pleiter hem een voorwaardelijke straf op te leggen. Na re- en dupliek weigert de recht bank het verzoek tot onmiddellijke ge vangenneming. Voor de rechtbank te Groningen had zich Vrijdagmorgen te ve-antwoorden de 34-jarige D. I., wegens poging tot doodslag. In den nacht van 28 op 29 Au gustus had hij een schot gelost op het raam van een woning in de Raamstraat te Groningen waarachter hij meende, dat zijn vrouw sliep. Op het oogenblik dat hij zijn revol ver afschoot, bevond zij zich echter voor een ander raam, terwijl bovendien, doordat een vriend van den man dezen trachtte de revolver uit de hand te slaan, het schot in een verkeerde richting af ging, zoodat de vrouw niet geraakt werd. Tevoren had de man in de Hee restraat ruzie gezocht met een persoon, dien hij daar ontmoette en ook op de zen had hij een schot geTost zonder hem te raken. De verdachte zeide van het geheele geval niets te herinneren. Hij had meer dan 30 borrels gedronken. De Of'icier eischte tegen den man, die reeds meermalen was veroordeeld, 2J4 jaar gevangenisstraf. Valsche munterij. De rechtan'k' te Amsterdam deed uit spraak in de zaak tegen twee Duitsche kooplieden en een Nederlandschen typo graaf, verdacht van valsche munterij. Zij zouden Nederlandsche bankbiljet ten van f 10 hebben nagemaakt. Bij den inval van de justitie ten huize van de Duitsche verdachten, werden 600 bankbiljetten in beslag genomen. De uit gifte was echter weinig vlot gegaan. Het O. M. eischte tegen den jongslen Duitscher anderhalf jaar legen den HolU Inndschen typograaf drie en een half jaar en tegen den Oudsten I)uitschei vier jaar gevangenisstraf. De rechtbank vonnis wijzend1, veroor deelde den jongsten Duitscher wegens medeplegen van "het namaten van bank biljetten tot een gevangenisstraf van 6 maanden. Wegens hetzelfde feit werd de Iiollandsche typogjraaf veroordeeld 'tot twee jaar gevangenisstraf. Ten opzichte van den oudsten Duit scher wees de rechter een interlocutoir vonnis en bepaalde dat op 3 Nov. a.s. tijd gebruikelijke kaapvaart; een nota- rieele akte van 16952) noemt hem als „boekhouder" van het schip De Grif fioen toenmaals meer voorkomende overeenkomst van naam van huis en schip (of omgekeerd?) dat commissie vaart uitoefende, zooals het toen werd genoemd. Zijn echtgenoote was Maria van den Brande, een althans later zeer gefortuneerd geslacht. Gargon, de schrij ver der Walchersche Arkadia3), geeft van den toenmaligen staat van huis en hof een aantrekkelijke schildering. Toen het gezelschap der spelerijders, wier hoofsche deelgenoot Heerman niemand anders dan onze kaapvaarder was, van den Seisweg komend, voor de buiten plaats was aangekomen, noodde de huis heer vóór het avondeten tot een be zoek aan den hof. En Gargon vervolgt dan: „hierop traden zij in, en ter zijde van het huis om, daar Ewoud (een der feestgenooten) met overgroot vermaak eenen wijngaard zag in een hoogen, 2) Protocol notaris Steven de Swarte van 10 December 1695, Uitrusting van het schip „de Put", dat slaven zou brengen van Afrika naar Suriname, vermeldt 't protocol van no taris Daniel Scheurwater van 2 Juli 1697. 3) Aldaar (ed. 1715) dl. I p. 249 vlg. een nader getuigenverhoor zal plaats hebben. DRANKWET. Burgemeester en Weth. van Goes brengen ter algemeene kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van CORNELIS PIETER VOOIS, oud 37 ja ren, winkelier, wonende te Goes, om een verlof A voor de benedenzaal van het perceel, kadastraal bekend gemeen te Goes sectie D no. 401 (gedeeltelijk), plaatselijk gemerkt Bierkade no. 1. Binnen twee weken, nadat deze be kendmaking is geschied, kan ieder te gen het verleenen van dit verlof schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Goes, den 20 October 1932. Burgemeester en Weth. voorn., HAJENIUS, Burgemeester. VAN BALLEGOIJEN DE JONG, Secr. Middelburg. Van 19—21. Ondertrouwd: D. van Biel zen 56 j. en T. van de Voorde, 5-1 j. F. C. J. Baljeu, 20 j. en M. E. P van den Blroék, 25 j. Getrouwd: W. M. Hertenij^S j. en A S. G. Joosse, 26 j. Bevallen: G. Reijerse geb. Murk, z. Overleden: M. Raspe, wed. van W. H. Hogestijn, 72 j.; J. J. Biaas ongeh. d. 23 j. Goes. Getrouwd: J. A. van Oers, 24 j. en M. van Loenhoud, 22 j. L. Provoost, 27 j. en J. A. Versé, 23 j. H. Min- naard, 29 j. en T. J. van Hese, 31 j. M. Rooze, 22 j. en J. Kaaysteker, 25 j. Overleden.' P. Zwartepoorte, 66 j., man van P. M. de Kok. Vlissingen. Van 1320 Oct. Ondertrouwd: F. La gendijk, 24 j. en J. B. F. van Hal, 24 j. J. B. Palmkoeck, 25 j. en K. Verstraate, 24 j. P. Loekemeijer, 26 j. en A. M. Schets, 22 j, A. Davidse, 34 j. en J. Gebraad, 26 j. M. Rab, 26 j. en E. M. Zoete, 23 j. H. J. Belfroid, 24 j. en M. Vinke, 19 j. A. A. Goethart, 25 j. en E. M. Karlsen, 23 j. Getrouwd: C. J. L. Sitsen, 59 j. en J. A. C. de Feijter, 39 j. H. Mommaas, 21 j. en A. E. Smit, 20 j. Bevallen: D. van de Grijp, geb. Meu- Ienberg, z. C. T. A. Stroo, geb. van Huizen, z. M. de Baar, geb. Lippens breeden glazen kas besloten, en door weersluil der zonnenstralen gekweekt, reeds dikgezwolle druiftrossen dra gende", hetgeen het gezelschap stof tot discussie bood. „Dus koutende, kwamen zij in een vermaaklijk speelhuis (boven genoemde koepel), dat zijn uitzicht op de buurhoven en wijduitgestrekte wei den had, en van den stilstromenden wa tergang bespoelt wierd". Het fraaie uit zicht naar de duinen en de vischrijkdom van den watergang leverden het gezel schap zooveel stof tot gesprek, dat zij den tijd vergaten. Maar eindelijk „traden zij uit het speelhuis, en ter slinkerhand in den Hof, daar een dubble reeks van net-gekroonde oranjeboomen het cierlijk pad nog cierlijker maakte", over welker onderhoud in den winter de huisheer een en ander vertelde. Daarop „kwamen zij bij een schoon lust-prieel, dat aardig gebouwd en "nog aardiger geschilderd was, want de pylaaren, die op 't hout alleen geverwd waren, scheenen uit den grond uit te schieten, en het gebouw te onderschragen. Het prieel had de ge daante van een tempel, daar eenige beel den stonden, die ieder als uitnodigden om in te treden, en niet alleen de ge noeglijkheid van den Hof te genieten, maar ook aan het uiteinde van een lange hooge dreef een groot gedeelte van Mid delburg te zien". Hiervan is nu niets d L. C. Beun, geb. Nagtegaal, d. Overleden: C. J. Smit, z., 44 j. T. Muller, d., 19 j. - J- Marijs, z., 27 j. Souburg- Van 12-18 Oct. Ondertrouwd. H. van Halen, 27 j. en G. H. Wareman 24 Getrouwd: C. J. Venema, 26 j. -n J. Bosselaar, 29 j. n Bevellen: C. D. van Luijk, geb. Rogge veen, z.j J. Boone, geb. Marijs, d. De Districts-Arbeidsbeurs v0°j: gemeenten tusschen Ooster- en Wester Schelde zendt ons de volgende aanvra- gen. Binnenland. MAASTRICHT: bekwame glas-m- loodzetter, dadelijk, 55 cent per uur, voor pl.m. 3 maanden, reiskosten nader overeen te komen, zonder goede getuig schriften onnoodig zich aan te melden. MAASTRICHT: 2 bekwame glazen makers, dadelijk, 55 cent per uur, voor ongeveer 3 maanden, reiskosten nader overeen te komen, zonder goede getuig schriften onnoodig zich aan te bieden. LEIDEN: bekwaam gereedschapma- ker-stempelsnijder, 0.65 per uur, en een bekwaam zilverdraaier, 0.65 per uur tot 0.70 per uur, voor onbepaalden tijd, reiskosten worden bij oproeping vergoed. NIJMEGEN voor winkel in optische artikelen, assistente, b.m. bandages strekt tot aanbeveling, dadelijk, loon vanaf 70 per maand, bij voorkeur P.G. Vakafdeeling Landbouw. Geplaatst kan worden: een boeren- dienstbode, een aankomend boeren knechtje, alsmede landarbeiders. Aanbiedingen uitsluitend aan de Dis tricts-Arbeidsbeurs te Middelburg. Verkoopingen - Verpachtingen Zeeiaiid Oct. 25 Souburg, Hofstede, Blaupot ten Cate. 25 Goes, Auto's, De Wilde. 26 Oostkapelle, Huizen, Blaupot ten Cate. 27 Heinkenszand, Huizen en land, Werkum en Jonkers. 28 Zoutelande, Huizen en erven Blaupot ten Cate. 28 Serooskerke, Hofstede en land, v. d. Harst. Nov. 1 Middelburg, Inspan, Blaupot t. Cate. 2 Wissekerke, Bouwland, Sadee en Jonkers. 3 Nisse, Weiland, Sadee en Jonkers. 3 Wolf aartsdijk, Huizen, v. Dissel. 9 Middelburg, Inboedels, Notarishuis. 9 Westkapelle, Huizen en bouwland, Loeff. 15 Middelburg, Inspan, Struve. 29 Middelburg, Inboedels, Notarishuis. Dec. 14 Middelburg, Inboedels, Notarish. meer over. Daarna ging men verder „langs de hoog- en gladopgeschorene boommanteling om den meloenberg te zien", en toen „langs 't einde des vijvers, en een groen perkveld, daar een levens groot beeld stond, d&t Huis en Hof scheen te bewaken en 't roofziek ge vogelte van de moeskruiden en heining vruchten te verjagen. Hierbij stonden eenige hooge, breede lindenboomen, die 't huis voor zon en wind beschutten en een koelen ingang verleenden". En zoo geraakte men binnen. Herman van de Putte, schepen en raad en in 1721 burgemeester zijner ge boortestad, de gelukkige eigenaar van al dit schoons, heeft zijn bezit door aan- koopen afgerond, en liet bij zijn dood na 1722 de buitenplaats achter aan zijn dochter Maria Johanna, die 29 April 1718 was gehuwd met mr. J o h a n Assuerus Schorer, die van 1727 tot zijn dood in 1752 ontvanger-generaal van Zeeland is geweest. Zij hebben de veranderingen doen aanbrengen, die nog heden 't meest spreken: de vernieuwing van den voorgevel, en de vervanging van bovengenoemden koepel door den nog aanwezigen, die wel de voornaam ste aantrekkelijkheid der buitenplaats uitmaak, hoezeer het uitzicht ook door de ophooging van het aangrenzende wei land. met het slik der vesten, althans tijdelijk, heeft verloren. Nog herinneren de wapens en monogrammen van dit echtpaar in den koepel aan zijn stich ters. Schorer overleed, als gezegd, in 1752; zijn vrouw overleefde hem eenigen tijd, maar daarna laten de bronnen ons eeni ge jaren in den steek. De volgende eigenares echter was Maria van Reigersberg, gehuwd met mr. J. P. van den Brande (overleden in 1758), fa milie vermoedelijk van Herman van de Putte's echtgenoote, en die in April 1768 stierf, nalatende twee kinderen: Jan Pieter en diens zuster Maria, gehuwd met de bekende mr. J. A. van de Perre, bouwheer van het huis aan de Wa- genaarstraat, thans als arrondissements rechtbank in gebruik, en eigenaar van Westhove. Van de buitenplaats werden twee kavels gemaakt, zooveel mogelijk gelijk, waarvan bij loting huis, hoveniers woning en koepel aan mevrouw Van de Perre kwamen. Uit hetzelfde jaar dateert de belangrijke plattegrond, die zich nog bevindt boven den schoorsteen in de achterkamer. Daaruit blijkt, dat toen de omvang van 't goed veel grooter was dan nu 't geval is. Niet alleen was 't terrein, nu ingenomen door de huizen ten Westen van den Jodengang, dat in onzen tijd is verkocht, als tuin beplant, doch dat was ook 't geval met den grond nu als kweekerij benut; bovendien be hoorde ook een groot deel van het land aan gene zijde van den watergang tot het Griffioen-complex, en ook dit was overeenkomstig de tuinarchitectuur van den tijd aangelegd. Mevrouw van de Perre legateerde de buitenplaats in 1791 aan ds. J. de F r e m e r y, van 1779 tot zijn overlijden in 1819 predikant te Middelburg, in 1804 benoemd tot professor aan de Illustre school, en die na den dood der erflaat ster in 1795 eigenaar is geworden van het goed. Vervolgens ging het over op diens oudste dochter Suzanna P e - tronella, in Mei 1800 gehuwd met mr. Pieter Pous, die verschillende betrekkingen bij administratie en judica- tuur heeft bekleed en in 1851 overleed. Bewoond hebben zij het buiten niet steeds. In 1851 tenminste vierde jhr. mr. E. van Vredenburch er zijn zilveren feest als Commissaris des Konings, en Nagt- glas vermeldt, dat hij „de Griffioen" des zomers bewoond. De dochter van het echtpaar Pous-de Fremery huwde in tweeden echt ds. A d r i a a n Tak, heer van Poortvliet, en bracht daardoor de buitenplaats in deze familie. Na hun dood was eerst een ongehuwd overleden doch ter, daarna haar neef mr. A d r i a a n Tak van Poortvliet eigenaar van „de Griffioen". In 1919 werd door hem de bui tenplaats verkocht, en werd de heer E, Berdenis van Berlekom, gep. kolonel der mariniers, eigenaar en ge regeld bewoner, totdat zij in 1926 over- ging aan den heer A, F. d e P a a u w, die onlangs door degemeenteMiddel- b u r g, vermoedelijk wel voor langen tijd, in den eigendom werd opgevolgd. In- en uitwendig is in den loop der eeuwen ook aan „de Griffioen" veel ver anderd, en in den regel niet ten goede. Doch hoezeer verminderd in vergelijking van hetgeen het eenmaal is geweest, het complex biedt vanaf het bolwerk nog steeds een fraai beeld. Moge de toe komst hierin niet teveel verandering ten kwade brengen

Goessche Courant | 1932 | | pagina 5