tenaar van den Burg, stand wordt gere geld naar het aantal akten, die opge maakt worden, vergeleken met dat van den burgemeester. De korting der jaar wedden van de ambtenaren der vleesch- keuringswet werd aangenomen voor ge huwden beneden 2000 2% pet., daar boven 5 pet., voor ongehuwden 2% pet. der eerste duizend en 5 pet. daarboven. Naar aanleiding der debet- en crediet- nota's betreffende den weg Aardenburg —Sint Kruis, werd besloten om rechts kundig advies in te winnen en het vol gende in de notulen vast te leggen om zoo noodig aan Ged. Staten mede te deelen: „De gemeenteraad van Sint Kruis heeft de eer u mede te deelen, dat de oplossingen van geschillen, op te dra gen aan den Commissaris der Koningin, alleen betreft de ontstane en onvoorzie ne geschillen tusschen de beide gemeen ten, maar niet die geschillen tusschen aannemer en technicus of ander per soneel, zooals nu is gebeurd. De aanne mer heeft vooraf geweten met wien hij te doen had en heeft door onderteeke- ning van het contract zich daarmede vereenigd. De gemeenteraad meent er op te moe ten wijzen dat het hun bekend is, dat, niettegenstaande twee dagelijksche op zichters, de aannemer er in geslaagd is een groot aantal keien, welke in de ver ste verte niet aan de gestelde eischen voldoen, er toch weten in te verwerken. Dat het den gemeenteraad bekend is, dat er_ tusschen technicus en aannemer overeen is gekomen om de afwijkende keien bij de volgens bestek en voor waarden voorgenomen herbestrating te verwijderen en door goede te vervan gen. Dat er tot heden toe van herbestra ting, uitgezonderd de antieke hoogte bij Aardenburg, nog niets is gekomen, nog veel minder van het sorteeren der ge bruikte keien. Dat het den gemeenteraad bekend is, dat de weggebruikers klagen over het uitgevoerde werk, en daarbij de opmer king maken, dat de eene helft nog slech ter is gelegd dan de andere helft. Verwijzende naar het vorenstaande, kan de gemeenteraad niet besluiten nog verdere uitbetalingen te doen voor en aleer dat alles afgewerkt is, volgens be stek en voorwaarden." Vastgesteld werd de verordening voor het agentschap der arbeidsbemiddeling en benoemd tot agent de gemeenteveld wachter. De gemeentebegrooting 1933 werd vastgesteld voor den gewonen dienst in ontvang en uitgaaf op 21.777, met een post voor onvoorzien ad 2223, den ka- pitaaldienst in ontvang en uitgaaf op 3000. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Gaslevering aan de N.V. The Vitrite Works. De directie der N.V. The .Vitrite Works heeft kenbaar gemaakt, dat zij, gelet op de door haar verkregen finan- cieele re-sultaten bij de toepassing van stookolie, geen vrijheid kan vinden om gas te blijven verbruiken op basis van de prijzen, genoemd in het nog loopen- de contract nml. 8 cent van 1 tot 200.000 m\ 7 cent van 200.001 tot 300.000; 6 cent van 300.001 tot 400.000 en 5 cent boven 400.000 m3. Deze ove-eenkomst laat de vennoot schap daartoe volledige vrijheid, wijl zij geenerlei garantie voor een bepaald ver bruik behekst en de toepassing van stookolie niet verboden is. Om die eden zijn met de directie on derhandelingen gevoerd, teneinde alsnog lot overeenstemming te geraken en aldus den belangrijksten groot verbruiker van gas als afnemer te behouden. Zulks is niet anders mogelijk gebleken, dan door een belangrijker verlaging der gasprij- zen, wat voor de gasfabriek vanzelf sprekend een groote vermindering der aanvankelijk voor 1933 geraamde baten zal meebrengen. De huidige, abnormaal lage prijzen van stookolie hebben de resultaten der gedane proefnemingen voor de vennootschap natuurlijk zeer gunstig doen uitvallen, doch ook bij te rugkeer eener normale conjuctuur zul len, naar de meening van B, en W., de nu aan de vennootschap berekende gas- prijzen niet gehandhaafd kunnen blij ven. Aanvankelijk wenschte de vennoot schap een unifomen gasprijs van 5 cent voor al het door haar te verbruiken gas, doch bij voortgezette onderhandelingen heeft zij zich vereenigd met de volgen prijsregeling voor verbruik van 1 tot en met 200.000 ms 6 cent, van 200.001 tot en met 300.000 5 cent, boven 300,000 ms 4 34 cent per m3. Geoordeeld naar het tegenwoordige verbruik zal een af te nemen hoeveel heid boven 300,000 m3 per jaar voorloo- pig niet plaats hebben (in 1931 werd 344.310 m3 verbruikt en in 1932 tot 1 October 203.939 ma) doch ook een le vering tegen 4 34 cent zou c.q. nog wel loonend zijn. In de nieuwe overeenkomst is o.a. be paald. dat de Vennootschap het gasver bruik niet mag vervangen in 1933 door stookolie, behalve voor proeven, die hoogstens een tiende van de in bedijf zijnde installatie mag omvatten. Tengevolge van deze nieuwe regeling wordt de raming van 21600 tot 16000 of 5600 minder onntvangsten voor de gasfabriek en de winst voor 1933 in ra ming teruggebracht van 8031.59 tot 2431.59 teruggebracht. Eervol ontslag pikeur stads- rijschooL B. en W. stellen voor overeenkomstig diens verzoek aan den heer J. M. Urchard met ingang van 1 Juli eervol ontslag als zoodanig te verleenen wegens het op 27 Juni 1933 bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd. Heffing rechten voor stand plaats taxi-automobielen. Op grond van het bepaalde in de ver ordening tot wijziging der algemeene Politieverordening hebben B. en W. bij besluit van 26 Juli j.l. aan een 5-tal inge zetenen onder verschillende voorwaar den tot wederopzeggings vergunning verleend om mei een taxi-automobie standplaats in te nemen op het buiten plein van het Stationsgebouw. O.m. is bepaald, dat elke vergunninghouder jaarlijks aan de gemeente eene vergoe ding van 12.50 zal verschuldigd zijn bij vooruitbetaling te voldoen ten kantore van den gemeenteontvanger. Ofschoon B. en W. naar hunne meening, volkomen bevoegd zijn tot het stellen der bedoel de voorwaarde komt het hen bij nadere overweging nog juister voor de vergoe ding vast te leggen in eene belasting verordening. In verband daarmede bieden zij een heffings- en een invorderingsverordening ter vaststelling aan. In eerst genoemde is een verschil ge maakt tusschen de vergoeding voor een standplaats op het buitenplein van het Stationsgebouw en op andere punten van de gemeente. Ofschoon op deze pun ten voor het oogenblik nog geen taxi automobielen stationeeren, achten B. en W. het zeer wel mogelijk dat daartoe eerlang vergunning zou worden ge vraagd. Zij stellen voor die andere pun ten 10 per jaar voor. De commissie van financiën vereenigt zich met het voorstel. Tijdelijke korting jaarwedden ambtenaren Burgerl. Stand, Naar aanleiding van het bekende schrijven van Ged. Staten wijzen B. en W, er op dat bedoelde ambtenaren voor zooverre bezoldigd een pensioensgrond slag hebben en derhalve het voor alle andere gemeente-ambtenaren ingevoer de verhaal van pensioensgrondbijdragen ook voor hen wordt toegepast en tot 1 Mei 1935 in toepassing blijft. Het komt B. en W. voor, dat er geene enkele re den aanwezig is, om de betrokken amb tenaren op anderen voet te behandelen dan bet overige gemeente-personeel en stellen zij voor aan Ged. Staten als het oordeel van den raad kenbaar te maken, dat eene tijdelijke korting op de jaarwed den der ambtenaren van den Burgerlijken stand niet gewenscht wordt. Tijdelijke korting jaarwedde Wethouders. De burgemeester bericht naar aanlei ding van eene eventueele korting op de jaarwedde der wethouders, dat hij deze beschouwt als vertrouwensmannen der burgerij. Zij staan niet in ambtelijke ver houding tot de gemeente en de wette lijke pensioen-regelen zijn niet op hen van toepassing. Bovendien merkt de bur gemeester op, dat, lettende op de hun opgedragen taak, voor Middelburg ii het bijzonder het aantal van twee wet houders wel als het uiterste minimum moet worden beschouwd. Beider werk zaamheden zijn in de laatste jaren nog aanmerkelijk toegenomen, niet het minst door de uitbreiding der sociale voor zieningen, waarbij de werkloozenzorg een zeer voorname plaats inneemt. Op deze gronden vindt de burgemeester vrijheid den raad te adviseeren aan Ged. Staten als raads oordeel kenbaar te ma ken, dat een tijdelijke korting op de jaar wedden der Wethouders niet gewenscht wordt. Verkoop warenhuis en druivenkas „de Griffi oen." B. en W. stellen voor het warenhuis en de druivenkas, aanwezig op het ter rein der buitenplaats „de Griffioen" te verkoopen aan G. de Boks voor 1500 in totaal, waarbij de kooper de kosten van afbraak en vervoer zal hebben te dragen. De commissie van financiën en fabri cage vereenigen zich met het voorstel. Verhuring gemeente grend hoek GiststraatSt. Pie terstraat. Naar aanleiding van het verzoek van L. Roose om verlenging van zijn op 31 December 1932 afloopend erfpachtsrecht op 3 c.a. gemeentegrond, gelegen op den hoek van de Lange Giststraat en de Lange St. Pieterstraat deelen B. en W. mede, dat deze grond verpacht is tegen een canon van 1.50 tot 31 December a.s. Op den me er vermelden grond be vindt zich een deel van het posthuis, hetwelk tegen adressants woon- en winkelhuis is aangebouwd. Aan den vorigen eigenaar-bewoner is reeds in 1927 verlenging van erfpacht gewei gerd, oin nader te kunnen overwegen of het niet beter zou zijn den hoek van het posthuis weg te breken of althans af te schuinen. Een verbetering ter plaatse zal alleen dan goed kunnen ge schreden als het volledige pothuis, dat met den winkel een geheel uitmaakt en voor ongeveer de helft niet op gemeen- teg'ond staat, wordt weggebroken. Van zelfsprekend zou zoo'n verandering ta melijk omslachtig en kostbaar worden. Vooralsnog achten B. en W. het ver keer te dier plaatse niet van zoodanigen aard, dat bedoelde verandering direct noodzakelijk is, te meer niet, omdat de hoek van den winkel bijna uitsluitend uit étalageramen, dus glas, bestaat. Zoo doende is er gelegenheid om, wanneer de étalage eenigszins doorzichtig is, in beide straten het verkeer bij de krui sing op te merken, vóórdat de hoek wordt bereikt. Niettemin verdient het aanbeveling, dat de gemeente te allen tijde over haar grond de beschikkink kan ve krijgen, teneinde bij sterkere ver- keerstoeneming eene verandering b.v. door afschuining te kunnen bewerkstelli ngen. Om die reden stellen B, 'en W. voor den grond niet verder in erfpacht uit te geven, doch- hem voor 5 jaren te verhuren, waarbij dan tevens tusschen- tijdsche opzegging zal zijn voor te be houden. ErfpachtBuitgifte gemeen tegrond Lange Burg. De heer P. M. J. Hackenberg heeft verlenging voor 50 jaar gevraagd van 't erfpachtsrecht op 10 m3 grond, zijnde de stoep voor zijn pand aan de Lange Burg B 2, welk recht op j31 December 1934 afloopt. B. en W. stellen voor het einde te be palen op 31 December 1981, zijnde het oogenblik, daarop de erfpacht voor den stoep der firma F. B. den Boer een ein de zal nemen. Voorts zal de canon 0.25 per m2 moeten worden. De commissie van fabricage vereenigt zich niet met het voorstel en meent, dat verhuring van het bedoelde perceeltje bijv. voor 5 jaar als voor den heer Roose wordt voorgesteld aanbeveling verdient boven het tot 1891 in erfpacht afstaan van den grond. Burg. en weth, geven de commissie toe, dat het een bijna analoog geval be treft als van de firma Den Boer en zeg gen dat zij juist daarom een zelfden erf pachtstermijn voorstellen. De commissie van financiën vereenigt zich wel met het voorstel, maar vraagt of het niet beter is te voorkomen, dat op deze stoep iets wordt gesteld, dat in strijd met de eischen van het verkeer zou zijn. Burg. en wetli. stellen nader voor te bepalen, dat op den erfpachtsgrond geen voorwerpen als anderszins door den erf pachter mogen worden gesteld. Wijziging aflossing geldleening. Ged. Staten maken bezwaar tegen den aflossingstermijn voor enkele uitga ven, opgenomen in de leening van J 600.000 en wel voor de reorganisatie van de brandweer, de verbouwing en de meubileering van de school aan de Verwerijstraat en het schilderen en de meubileering van die aan de Nieuwe Haven. Gesteund door de commissie van financiën, stellen burg. en weth. voor om voor dat deel van de leening de af lossing op 15 inplaats van 25 jaar te be palen. Rekening en suppl. begrooting 1931 der Godshuizen Burg. en weth. stellen voor de reke ning goed te keuren aanwijzende een na- deelig saldo van 56.767.15, aangezien de rekening geen aanleiding geeft tot het maken van bijzondere op- of aan merkingen. Burg. en weth. betreuren echter zeer de vergrooting van het na deelig saldo, doch stellen voor ter dek king van het tekort eene bijdrage tot genoemd bedrag uit de gemeentekas te verleenen, te vinden tot een bedrag van 47.886.35 uit den desbetreffenden post der gemeentebegrooting 1932 en het res tant, ad j 8880.80, door vermindering van den post onvoorzien. De commissie van financiën vereenigt zich met het voorstel, maar betreurt ook het tegenvallen van het nadeelig saldo, maar naar de door haar ingewonnen in lichtingen, meent zij, dat dit onvermij delijk was. Er is reeds meer aanbesteed dan vroeger en verder wordt een bil lijke korting bedongen. Overigens kan niet alleen naar prijzen gekeken worden, omdat de zuinigheid de wijsheid dan gaat bedriegen, wat met name bij aanschaf fing van instrumenten wel eens onder vonden is. De commissie kreeg een in druk van zuinig beheer. Verschillende uitgaven als voor kleeding en huisraad zijn moeilijk te ramen. Daarbij komt o.a. nog er zeldzaam eerste klasse patiënten zijn en ook de tweede klas minder bezet was dan in andere jaren. Begrooting 1933 Godshuizen. Burg. en weth, stellen ook voor de begrooting 1933 der Godshuizen goed te keuren. De commissie van financiën vereenigt zich met het voorstel, ondanks het feit, dat het nadeelig saldo weer een paar duizend gulden hooger geraamd moest worden dan voor 1932, zij het dan 4620.25 lager dan het tekort 1931. Het eindcijfer der begrooting staat sterk onder den invloed van de lager ge raamde ontvangst aan verpleeggelden. Voor 1933 wordt n.l. deze post 14210 lager geraamd. Desondanks wordt het totaal nadeelig saldo slechts 2736.23 ongunstiger geraamd dan voor 1932, waaruit volgt dat de uitgaven belang rijk besnoeid zullen worden deels door prijsdaling deels door bezuiniging. Daar om vereenigt de commissie zich met het voorstel tot goedkeuring dezer begroo- ting. Aan deze beide adviezen der commissie heeft de heer v. d. Feltz als zijnde re gent der Godshuizen niet medegewerkt. Dekking exploitatietekort Wo ningcomplex Bagijnhof. B. en W. stellen voor aan de Alge meene Woningbouwvereniging een ren teloos voorschot te verstrekken van 814.5434 tot dekking van het exploita DE ST. WILLIBRORDUSKERK TE HULST. De kerk te Hulst, die zeer langen tijd gesplitst is geweest in een R. K. en een Protestantsch deel, doch nu geheel weer een R. K. kerk is, ondergaat een grondige restauratie. tietekort voor de woningen aan het Ba- gijnhof over het exploitatiejaar 193i-'32. De commissie van financiën kan zich over het algemeen wel met het voorstel vereenigen, doch zou gaarne worden in gelicht over de vorige jaren verleende rentelooze voorschotten, mede in ver band met de mededeeling van Wethou der Onderdijk, in de vergadering van 4 November 1931, dat er plannen aanhan gig waren, waardoor het misschien mo gelijk zou zijn de rentelooze voorschot ten der gemeente geheel te doen ver dwijnen, Een der leden zou de vraag wil len stellen of het wel goed is dat de voorzitter, secretaris en penningmeester vergoedingen ontvangen en het bestuur presentiegeld. De meerderheid der com missie is van meening, dat van deze gelden verreweg het grootste deel 293) als een naar haar oordeel bil lijke vergoeding voor veel administratief werk moet worden beschouwd en slechts 83.34 als presentiegeld voor het overi ge bestuur. Zoolang er geen algemeene regeling is gemaakt volgens welke de gemeente al of niet presentiegelden geen bezwaar moet worden gemaakt. B. en W. deelen mede dat tot nu aan rentelooze voorschotten 8171.09 was verstrekt en dat zij vertrouwen, dat in de exploitatie-resultaten over 1932-'33 voor het eerst tot uitdrukking zal komen, dat het tekort geheel of althans goed deels is verdwenen. De desbetreffende plannen zouden reeds over 1931-'32 ef fect hebben kunnen sorteeren, ware het niet, dat uit het gevormde huurbijslag- fonds 3000 is besteed voor afschrij ving op het ongedekt verlies van het complex-Stijïselweg. Ten aanzien van de vergoeding aan voorzitter, secretaris en penningmeester, alsook van het pre sentiegeld van het bestuur deelen B. en W. het standpunt van de meerderheid van de Commissie. Goedkeuring rekening 1931 Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stellen voor goed te keuren de rekening 1931 van het burgerlijk arm bestuur, aanwijzende in ontvangst een bedrag van 124.514.3034 en in uitgaaf 122.955.56, alzoo met een goed slot van 1558.7434. Dit batig slot is ont staan door dat de raad op 20 Januari jl. een aanvullingssubsidie van 4000 verleende, en zal aan den dienst 1932 ten goede komen. De Commissie van financiën ver eenigt zich met de rekening maar zal gaarne ve nemen of 150 aan voor schotten reeds is terugbetaald en wijst er op, dat blijkens verstrekte inlichting nog steeds enkele nota's, ingediend door den heer W. U. Sschuurman over 1929 voor 1136,35, over 1930 voor 1216, en over 1931 voor 1969,75 on betaald zijn gebleven, daar het Burger lijk Armbestuur deze nota's niet voor het volle bedrag kon goedkeuren. De commissie stelt de vraag of niet ook deze nota's, welke het Armbestuur wel schijnt te erkennen, zij het ook niet voor het geheele bedrag, op de reke ning moeten worden verantwoord. De commissie zou gaarne eenige inlichtin gen ontvangen over deze nota's, over den a-rd van het verschil tusschen het, Armbestuur en den lieer Schuurman en .over de vraag of deze kwestie niet tot oplossing kan worden gebracht voor dat de rekening aan den raad ter goed keuring wordt aangeboden. De heer Cornelisse werkte niet aan dit rapport mede, daar hij lid van het Armbestuur is. B. en W. antwoorden, dat de bedoel de voorschotten nog niet zijn terug be taald en verwijzen voor wat de nota's van arts W. U. Schuurman betreft, naar een inliggend schrijven van 11 Oct. j.l., zooals zij het van het Armbestuur ont vingen. Verleening brandstofien- toeslag aan werkloozen. Naar aanleiding van het adres van 't Bestuur van den M. B. B., houdende ver- j zoek tot toekenning van een brandstof- fentoeslag aan ondersteunde werkloo-1 zen verwijzen B. en W. naar een desbe treffend rondschrijven van den minis ter van Binnenlandsche zaken, overeen komstig hetwelk zij zich voorstellen te handelen. DE KAMPVEERSCHE TOREN. (Ingezonden.) 1 Het was ondergeteekende, die al in zijn jeugd Walcheren meermalen be zocht, omdat zijn oom er Officier van Justitie was, opgevallen bij bezoeken van 't onvolprezen Veere, dat iedereen steeds en onder alle omstandigheden in het stadje zelve en door heel Zeeland, spreekt voluit van den: Kampveer- schen toren. Nooit van den Veer toren, of van den Kampveertoren: echter steeds j voluit, gelijk gezegd. Ik sprak daarover dezer dagen met een geboren Zeeuwsch heer en die was het juist, ook wat taal- gevoel betreft, met me eens: dat die j vastgeroeste geheel geijkte aldus steeds gebruikte lange „mondvol" duidt op eenevergelijking met een anderen veertoren. De klemtoon op Kamp doet zulks sterk vermoeden en een echt va- derlandsch taalliefhebber gaat dan na in de omgeving of dat kan; zoo niet thans nog dan toch allicht in vervlogen tijden. Zooals bekend bestaat er eene „dialectische" denkwijze. Deze bedoelt hare gronden, denkgrönden, te z o e k e n en te vinden in geijkte gronddenk beelden, die natuurlijk in woorden, vaste zegswijzen aan te treffen zijn *in den volksmond. In dien zelfden geest moet er dus ook betrouwbare waarheid te ach terhalen zijn uit andere „bezonken" zegswijzen en is dus de zooeven bedoel de zegswijze (inderdaad eigenaardige mondvol) werkelijk een weerklankje van de spraakmakende volksziel, dan kan daarmee ook als denkgrond ge werkt worden: zij 't dan ook minder in 't afgetrokkene dialectische, dan hier ook in „het dialekt". Gaat men nu zoeken in de aloude ge schiedenis van Veere naar een anderen klank waarmee die vorm van vergelij- kingsnaam zich vastgezet heeft bij de be volking, dan ontwaart men een Mónd- v e e r, naar het oude Mude (dat in de Kanselarij-taal der Middeleeuwen na tuurlijk Mond of Monde heette) op het vroegere eiland Wolfaartsdijk, juist aan de westpunt daarvan, dus toen allicht óók een overzetveer op Veere bezitten de. De Montf oortsche toren, die be gin vorige eeuw is opgeruimd, moet er trouwens (misschien dan kleiner) al vóór dien heer van Montfoort (gehuwd met v. Borssele) uit 16e eeuw-begin zijn geweest; lang voor die heer aan dien toren liet verbouwen en met wiens naam 't volk sedert dien veernaam is komen te verwarren en verbasteren te meer omdat „Monde" allang sedert dien verdronken was en verdronken geble ven was. Nu wordt ons de „mondvol" volkomen begrijpelijk. Als men nog weet dat vlak en dichtbij aan den Veerschen haven de Krui t*toren heeft bestaan, weggezakt in 1730 ongeveer, dan zoude zónder de boven besproken omstandig heid, de Kampveersche toren zeker kortaf veertoren hebben geheeten en zijn blijven heeten; dat zegt uwer redactie's taalgevoel mij dunkt ook. Ik mag er wel op rekenen, dat uwe redactie weet waar die 't laatst „Mondfoortsche" toren eer tijds te Veere aan de Schelde gestaan heeft. Dr. v. A. HET ONTSTAAN EN DE ONTWIKKE LING VAN DE NIEUWERE POEZIE IN FRANKRIJK. Voor de Geschied- en Letterkundige vereeniging sprak gisteravond in de kleine concertzaal mej. dr. C. Serru- rier, privaat docente aan de Rijksuniver siteit te Leiden, over het ontstaan en de ontwikkeling van de nieuwere poëzie in Frankrijk. Nadat spr. er den nadruk op bad ge legd dat zij dit veelomvattend onder werp slechts in groote lijnen kon behan delen, gaf zij een kort overzicht van de dichtscholen die aan de symbolistische beweging voorafgingen. Daarna besprak zij den oorsprong van die vernieuwing in de kunst. Zij kenschetste het symboli sche als een reactie, zoowel tegen het naturalisme, als tegen den overdreven cultus van den vorm, die de groep der zoogen. Parnassiens eigen was. Zoo kwa men de droom en de zelfbeschouwing

Goessche Courant | 1932 | | pagina 4