DUS KIEKJES MAKEN S ZONDAG MOOI WEER IHENNING'S fotohandelI STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURG. VLISSINGEÜ WALCHEREN. WEER El WIND. <«OES( HE ffi COURANT Dagblad Abonnement»prij« 2.30 per kwartaal (Builen Got» ptus 20 ct. voor expeditie). Weekabonnementen in Goes 18 cent per week. De advertentieprijs is voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden raededeehngen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Kantoor voor GOES Turfkade, telefoon no. 17. Middelburg, Redactie tel. 269; Administratie tel. 139. Postcheque- en girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regal meer 30 cent In de rubriek Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 6 regel* opgenomen k 75 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder Brieven of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra Bewijsnummer» 5 ceoi» No. 161. Drie Bladen. ZATERDAG 22 OCTOBER 1 932. Eerste Blad. 119e Jaargang. TWEEDE KAMER. Bedrijisradenwet. Diverse amendementen. Ministe V erschuur neemt over een gewijzigd amendement-van den Bergh op art. 14 dat voor een besluit tot vaststelling of wijziging van het re glement van een bedrijfsraad een meer derheid van 2/3 der leden vereischt wordt. Geen succes had de heer van Poll (r.k.) met een amendement, waarvan de bedoeHng is om naast bedrijfsraden on dernemingsraden mogelijk te maken; 't bevorderen hieraan wordt aan de be drijfsraden voorgeschreven. De heer v. d. Bergh (s.d.) had een reeks amendementen om aan de be- drijfsradende verordenende bevoegdheid toe te kennen; de freer Goseling (r.k.) had evenzoo een reeks amende menten betreffende de verordenende bevoegdheid. In tegenstelling met den heer v. d. Be-gh specialiseert den heer Goseling de te regelen onderwerpen niet, doch laat deze afhangen van de ontwikkeling van het bedrijf. Een uitvoerige discussie over beide amendementen reeksen volgde. Minister Verschuur verzette zich ernstig tegen aanneming der amende menten v. d. Bergh, die dan ook alleen de stemmen der s.d. kregen, en van den heer van Poll (r.k.), doch had geen be zwaar tegen die van den heer Goseling. Deze werden aangenomen met 64 te gen 14 stemmen, (die van de lib., de st, ger., de chr. hist., Tilanus, v. Boetse- la'er, Rutgers van Rozenburg en Lang- man, de r.k., van Voorst tot Voorst en Kortenhorst, en de communist Wijn koop.) Er waren nog twee amendementen- Kuiper, een betreffende de imperatief stelling, als regel van het advies van den bedrijfsraad, en een om vordering van uitvoerende medewerking van den be drijfsraad mogelijk te maken. Minister Verschuur ging hiermee accoord. Dinsdag stemming. 8 Nov. Vara-hoogtüjdag? De Voorzitter deelde nog mede, dat de heer Knottenbelt verzocht had den minister vragen te mogen stel len betrefende de radio-uitzending van de op 8 November a.s. te houden be toogingen op Houtrust en in de straten van den Haag, waarvoor de A.V.R.O. zenduren aan de V.A.R.A, zou moeten afstaan; en of dit in het algemeen be- lang gewenscht is. De minister freeft 'echter verklaard, nog niet te kunnen antwoorden; het advies van den Radio-raad is nog niet ingekomen. DE STAATSLOTERIJ. Naar de Maasb. thans van hei bu reau der Staatsloterij verneemt zullen in de eerstkomende 461e Staatsloterij gjeen zgn. „slaapnumimers" worden uitgeno men. De in het trékikingsplan genoemde 21.000 nummers zullen in regelmatige volgorde worden uitgegeven. Omtrent volgende loterijen kan nog niets worden medegedeeld. INVOERRECHT OP RIJST NAAR ENGELAND. Naar het Ned. Weekblad voor Krui denierswaren verneemt, is de Engelsche regeering van plan om een invoerrecht op gepelde rijst te gaan heffen van circa 10 per baal. Indien dit plan werkelijk een feit zal worden, zal daarmede de Nederlandsche rijstpellerij wederom een nieuwe export belemmering in den weg worden gelegd, daar het dan vrijwel uitgesloten zal zijn nog rijst die in ons land gepeld wordt, naar Engeland te verkoopen en het in de bedoeling schijnt te liggen alleen de in Engelsch Indië gepelde rijst voor deze belasting te vrijwaren. De vordering van een dergelijk hoog invoerrecht kan echter nog andere ge volgen hebben dan men oppervlakkig gezien zou vermoeden. Op zichzelf is momenteel de rijst-uitvoer van Holland naar Engeland niet zoo beduidend, doch het spreekt vanzelf, dat met invoerrech ten als boven genoemd er ook niet de minste kans bestaat tot export-vergroo ting naar genoemd land. Daarbij komt, dat den laatsten tijd door Engeland veel rijst werd verkocht van Italië en Spanje, die, wanneer het plan werkelijkheid wordt, ook geheel of zoo goed als geheel van de Engelsche markt zullen verdwij nen. Niet ten onrechte wordt daarom in Nederlandsche pellerskringen gevreesd, dat de Italiaansche en Spaansche con currenten zich dan met verdubbelde energie op de Hollandsche markt zullen werpen, daar Holland voor dit artikel nog steeds de open deur blijft. MOEILIJKHEDEN BIJ DE WERKLOOZENKASSEN. Naar aanleiding van een desbetreffend bericht in „Het Centrum" verneemt het Hbld. dat op het oogenblik verschillende werkloozenkassen in moeilijkheden ver- keeren ten gevolge van het feit, dat den laatsten tijd vele leden tot de vakbon den zijn toegetreden, die thans na 26 weken zich komen aanmelden voor steunuitkeering. Dé regeering heeft deze kassen dan ook in overweging gegeven om den ter mijn, gedurende welken leden als zoo danig bij de bonden moeten zijn inge schreven zonder recht te hebben op uit- keeringen, te verlengen tot 39 of 52 we ken. DE BOTERINVOER IN DUITSCHLAND Omtrent de met Finland getroffen rege ling over den boterinvoer in Duitschland wordt van bevoegde zijde nog medege deeld, dat volgens deze regeling Ne derland van het totale contingent het recht tot invoeren van 21 pet., Dene marken 32 pet., Zweden 8 pet,, Rusland 5 pet., Estland 6 pet., Finland 3,8 pet., Finland 3.8 pet., en Letland 10 pet. krijgt. De Koningin Moeder zou heden van het Loo naar den Haag vertrekken, Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris te R o t t e r d .a m, N. P. van Prooije, candidaat-notaris te Rotter dam. is benoemd tot notaris te Dord recht, A. E. Gomm, thans notaris te P-pendrecht. B. en W. van Den Haag heb ben den raad voorgesteld aan zeven wo ningbouwverenigingen tezamen een crediet van ten hoogste 2.953.000 te verstrekken voor den bouw van 955 wo ningen. Naar „The Times" meldt is de ge zant van Finland te Londen, de heer Ar mas Herman Saastemoinen, Donderdag aan een hartkwaal overleden. Tot April j.l. was de thans overledene tevens ge accrediteerd te 's Gravenhage. Vrachtauto omgeslagen. Gisterenmiddag reed op den Goes- schen weg tusschen apt Sloe en den eersten hoek' in de richting Nieuw land, de molenaar v. d. H. uit "Wemeldiuge met een vrachtauto. In de cabine zat v. d. H. met zijn twee kinderen. Dei vracht auto reed in de richting van liet Sloe. Van de andere zijde kwam een zeer snel rijdende personenauto, waarvan de be stuurder onzekere bewegingen maakte, hetgeen ook v. d. H. minder zeker van zijn stuur deed zijn. De vrachtaulo ge raakte op den berm van den weg en sloeg om, v. d. H. had een lichte schou derfractuur bekomen, doch de beide kin deren, van wie een zelf bek'nelfi zat, waren er wonder boven wonder goed afgekomen. Allen zijn nog wel in. het Gasthuis te Goes nader onderzocht, maar konden toen huiswaarts keeren. De an dere automobilist had zich niets van hel gebeurde aangetrokken of' er niets van bemerkt in zijn groote vaart en is tot nu toe onbekend gebleven. De Rijkspo litie stelde een onderzoek' in en me dische en andere hulp was spoedig ter plaatse. WaanckmiiïWllaamdede-fyllerclam! tS (Jngex. med Rijwiel verruild. Op Donderdag 13 October is voor 'n café alhier een rijwiel blijven staan, dat in vrij goeden staat verkeert, terwijl vermoedelijk bij vergissing een ander Door het gansche menschelijke le ven klinke in alle tijdperken het god delijk voorwaarts heen. Voorwaarts in al wat waarachtig en liefelijk is! Voor waarts onder struikelen en vallen en opstaan, onder tranen .en gejuich! rijwiel is medegenomen. Degene, die dat verkeerde rijwiel medenam kan in lichtingen bekomen bij de politie alhier. 8 FILMS VAN 6 OPNAMEN F 0.45 EXTRA SNELLE FILMS F 0 55 8 I De lieer J. de Meij, wethouder heeft een schrijven tot den raad gericht met voornamelijk financieele bezwaren te gen het rapport van de commissie voor Ziekenhuisvcrpleging, wa.rop wij Maan dag uitvoeriger hopen terug te komen. Eveneens op de overige stukken van den gemeenteraad, waarbij o.a. dat B. en W. voorstellen accoord te gaan met een tijdelijke ko ting op de salarissen der wethouders, mede omdat een alge- heele tijdelijke korting voor het gemeen- tepersoneel in voorbereiding is. OOSTKAPELLE. Donderdagavond j.l. had na oproeping door het voorlcopig bestum in de Chr. Bewaarschool een vergadering plaats van de vereeniging Vreemdelingen verkeer. Na de gevoerde (besprekingen gaven zich nog 24 per sonen als lid op zoodat de vereeniging thans 42 leden telt, In het definitief be stuur werden gekozen arts C. v. d. Harst, ds. Douma, ds. Joh. v. d. Wiel, J. Geldof Lzn., en J. Geldof Jzn. ZUID-BEVELANG. RAADSVERGADERING KAPELLE. Opcenten personeele belasting verhocgd v:.,n 58 op 75. Geen opcenten gem. iondsbelasting. KAPELLE. De raad dezer gemeente kwam Vrijdagmiddag twee uur in open bare vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester Bierens. Alle leden waren aanwezig. Na voorlezing en vaststelling van de notulen der twee voorgaande vergade ringen, waarmede een half uur heenging, deed de voorzitter mededeeling der ingekomen stukken. Van den directeur van „Vrederust" kwam bericht in, dat de voor deze gemeente verpleegde ont slagen kon worden. De betreffende rijks dienst berichtte, dat de subsidie voor de gemeente inzake de werkverschaffing bedraagt gewoon 200, extra 25. Vol gens een schrijven van den Min. v. Fin. e.a. bedraagt de korting volgens het De- kende kortingwetje 200. Een volgend schrijven meldde, dat voorloopig alle ge meenten gekort worden, doch de korting alsnog zal vervallen als blijkt dat deze ten onrechte wordt toegepast. De voorzitter deelde op een vraag van den heer Fraanje mede, dat de gemeente niet onder de bepalingen van het kortingwetje valt en het te betalen bedrag dus wel terug zal ontvangen. Jaarwedde wethouders enz. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten over een toe te passen kor ting op de jaarwedden van wethouders en ambtsnaren, van den Burgerlijken Stand stellen Burg. en Weth. voor, te- antwoorden, dat die jaarwedden zoo ge ring zijn, dat de korting van geen betee- kenis zou zijn. Voorts worden de jaar wedden elke 3 jaar gecorrigeerd door opnieuw vaststelling. De heer Fraanje wijst er op, dat, volgens de begrooting bezuinigd moet worden, o.a. op bewaarschoolonderwijs, wijkverpleging e.d., dus vindt hij, dat dan ook deze korting toegepast moet wor den. Spr, stelt 10 pet. voor. Dit wordt echter niet ondersteund. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den agent der arbeidsbemiddeling te bepalen op 50. Hiervan komt 40 pet. ten laste van het rijk. Z. h. st, goedge keurd. Op een verzoek van C, Delzeman om pachtvermindering (ruim 29) wordt, volgens advies van B. en W., toewijzend beschikt. De heer Wisse merkte bij dit punt op, dat C. D. den grond weer voor den zelfden prijs onderverpacht. Daarop maakte de raad het voorbehoud, dat de pachtvermindering dan aan den werke- lijken pachter ten goede moet komen. Vergoeding Bijz. scholen. Naar aanleiding van een schrijven van de besturen der bijz. scholen te Kapelle en Biezelinge, wordt een raadsbesluit MARKT C 14 MIDDELBURG (Ingez. Med.] van 9 Sept. 1.1., regelende de vergoeding volgens ex-art. 101 der L.O.-wet inge trokken, en thans vastgesteld voor 3 jaar (oud besluit 1 jaar). Volgens het laatste besluit zal alsnog worden toegekend voor 1928, '29 en '30 aan Kapelle 114 en aan biezelinge 556. De voorzitter deelde hierbij te vens mede, dat de vergoeding aan de bijz. school te Kapelle met 150 (3 maal 50) moet worden verhoogd, wegens uitkeering aan het hoofd voor bezit van de acte schoolraad. Z. h. st. wordt goedgekeurd een voor stel van B. en W. om een lokaal van de openbare school beschikbaar te stellen voor het geven van eenige cursussen al leen van algemeen belang. De rekening van het B. A. over 9131, sluitende met 19.546, batig slot 5400, en de begrooting voor 1933, sluitende met 19.353, batig slot 5249, worden in handen gesteld van een commissie, waartoe aangewezen worden de heeren Fraanje, De Jonge en Van Liere. Begrooting 1933 In behandeling komt hierna de begroo ting voor 1933, sluitende met 71.142 onvoorzien 1880, Het aantal opcenten op de personeele belasting wordt ge bracht van 50 op 75, het aantal opcen ten op de gem. fondsbelasting,vorig jaar 80, vervalt. De commissie voor het na zien dezer begrooting kon zich in hoofd zaak met het beleid van B. en W ver- eenigingen. Op enkele posten werden aanmerkingen gemaakt. Deze worden achtereenvolgens behandeld. De vergoeding voor het rijwiel aan den veldwachter, groot 30 wilde enkele leden op de helft brengen. De heer Fraanje wees er op, dat de onder- deelen zooveel goedkooper zijn gewor den. De voorzitter merkte op dat een desbetreffende circulaire van den Com missaris der Koningin het bedrag op 25 gulden bepaalt en het doelloos is daar van af te wijken. B. en W. willen echter wel van 30 op 25 gaan. Evenzoo is de post schoeisel van 150 op 130 te ruggebracht. Wethouder v. d. Have: wij hebben thans aan de minimum vast gehouden. De post wordt aldus z.h.st, vastgesteld. Enkele leden wilde 180 besparen door het luiden der torenklok af te schaf fen. B. en W. meenen echter de mooie klokken niet doelloos te moeten laten hangen en willen het luiden handhaven. Aldus wordt z.h.st. besloten. Subsidie bewaarscholen. Eenige leden willen de subsidie voor de school te Kapelle op 1150 en die voor Biezelinge op 850 bepalen, ande ren aan elk 850 uitkeeren, één lid wil subsidieeren naar het aantal leerlingen. De voorzitter zegt, dat de kwestie ook door B. en W. besproken is. Zij wil len aan de hand van beschikbare gege vens hun houding bepalen. Tot heden kwam echter van Biezelinge, hoe daar ook op aangedrongen werd, nog geen be grooting in. Volgens onderzoek bedraagt het aantal leerlingen te Kapelle 49 en te Biezelinge 34. B. en W. willen de subsi die handhaven op 1000 en 850. De heer Z u i d w e g keurt af, dat Biezelinge de begrooting nog niet indien- de. De heer Fraanje wil dit niet ver dedigen, doch men geeft als rede op, dat nog niet bekend is, of de kerk weer sub sidie zal geven, en van de diaconie ook nog niets ontvangen is. Spr. heeft voorts geen bezwaar tegen vergoeding per leer ling, als men consequent bleef. De raad bepaalde het salaris voor de leerkracht op 850, dat is de geheele subsidie voor Biezelinge. Kapelle krijgt 150 meer, eventueel voor aanschaffing leermidde len e. d. voor de 49 leerlingen. Is men consequent, dan moet Biezelinge 34/j van 150 daarvoor hebben. De heer de Jonge is het met deze rekening niet eens. Per leerling krijgt Biezelinge plm. 25, kreeg ook Kapelle Middelburg-22-X-'32. Vrijdag hoogste luchttemperatuur 15.7 °C; (60V, °F)j laagste 11.9 C (54 rF). Heden 9 h: 13.4 °C; 12 h 16.8 °C. 4 mm regen. Hoogste barometerstand 757.5 mm; laagste 752 Hoogste barometerstand 767.4 mm te Boedapest; laagste 742.6 mm te Holy head. Verwachting iot Morgenavosds Meest matige tijdelijk wellicht toene mende Z. tot W. wind. Zwaar bewolkt tot beirokken met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk regenbuien. Iets kouder. Zon op: 6 h 39; onder 16 h 50. Licht op: 17 h 20. Maan op: 22 h 01; onder: 14 h 20. Zondag 23 October. Zon op: 6 h 41; onder 16 h 48;. Licht op: 17 h 18. Maan op: 23 h 23; onder: 14 h 41. N.M. 29 October. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Oct, Za. Zo. Ma. 22 23 24 5.39 6.44 8.10 18.17 19.36 21.05 12.05 0.34 1.58 13.14 14.47 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Oct. Za. Zo. Ma. 22 23 24 7.23 8.21 9.41 19.52 21.05 22.29 0.42 1.38 3.00 13.07 14.12 15.41 VERSTOPPINGSVERSCHIJNSELEN van allerlei aard verdwijnen door het gebrtiik van „Franz-Josef'-bitterwater, dat onmiddellijk voor goeden stoelgang zorgt. Dikwijls worden daarom congestie, beklemming, kortademigheid, angstge voel, prikkelbaarheid, hoofdpijn, zwaar moedigheid of slapeloosheid door een geregeld gebruik van „Franz-Josei"-bit- terwater verdreven. Bij Apoth. en Drog. (Ingez. Med.) dit bedrag, dan zou het 1225 moeten hebben. De subsidies, die de scholen van elders krijgen, heffen elkaar op. Wethouder v. d. Have uit er zijn verontwaardiging over, dat op het ver zoek om de begrooting van Biezelinge geen antwoord inkwam. Als B. en W. bij Ged. Staten geen begrooting indienen krijgen zij niets. Eigenlijk zou men te genover Biezelinge dit standpunt ook in moeten nemen. Intusschen is de hoo- gere subsidie aan Kapelle verantwoord omdat deze school een tekort heeft en Biezelinge een goed slot. B. kon J 500 op den grond afschrijven, deze is mo gelijk al eigendom, B. en W. weten het niet. Kapelle moet 300 op gebouw af schrijven en deed dat ook, maar heeft nu een tekort. Het is billijk het daar over heen te helpen. De heer Fraanje vindt, dat een en ander eigenlijk buiten den raad omgaat. Zijn standpunt is, dal men beiden gelijk moet behandelen. Biezelinge krijgt al leen, wat het van den raad weer moet uitgeven. Voorts behelpt het zich met een gebouw, dat niet aan de eischen vol doet. Kapelle heeft al een school. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. zuiver op het standpunt staan, dat de bedragen als subsidie gegeven worden, Kapelle heelt een tekort van 206, dit is dus nog niet eens gedeekt. B. en W. zouden daarom hooger dan 1000 willen gaan, doch de omstandig heden eischen uiterste zuinigheid. De heer Wisse bepleit voor Kapel-

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1