„ARNHEM" SOLA SILVER financieel economisch weekoverzicht. AMERIKAANSCHE NOTITIES. RECHTZAKEN. Kleine Bazar - Goes LANDBOUW. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. Het diploma stenografie A, Pitman, aan: de heeren J- A. Kouman, Rilland- Bath, J. C. Beenhakker te Kloetinge en mei. J. Lous te Oudelande. Het diploma B, stenografie Pitman, aan: mej. A. A. Tamminga Goes; de heeren A. Slabbekoorn Kapelle-Biezelm- ge en J- C. Beenhakker te Kloetinge. Het diploma C steno-typiste (snel heid 130 w.p.m.) aan: de dames N. C. Ganseman te Kapelle en L. C. Drijgers te 's-Heer Abtskerke. Voor de nieuwe cursussen welke 1 November aanvangen, verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Onze financieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam dd. 20 Oct. Het blijft op de effectenbeurs nog al tijd „halen en brengen". Een enkel dag moge als een eenigszins gunstigere stemming de overhand krijgen, al spoe dig verdwijnt de belangstelling weer en verkrijgt de handel opnieuw een traag aanzien. Behalve de politieke onzeker heid in verband met de aanstaande verkiezingen in Duitschland en de Ver- eenigde Staten heeft zich in de afge- loopen week een andere factor doen gevoelen, die de bestaande terughou ding nog in de hand heeft gewerkt. Het Pond Sterling, dat in den jongsten tijd reeds aan eenigen druk onderhevig was geweest, heeft plotseling een nieuwe scherpe daling te zien gegeven, die wel een onbehaaglijk gevoel moest teweeg brengen, omdat er uit blijkt, hoe onsta biel de verhoudingen op de wisselmarkt blijven, wanneer een valuta eenmaal van het goudanker is losgeslagen. De Engelsche wisselkoers, die nadat de eerste schrik over de opheffing van den gouden standaard in Engeland voor bij was, zich gedurende eenige maanden iets beneden de tien gulden had bewo gen, was vervolgens scherp gedaald tot 8.05 op 7 December 1931. Hierop was een gestadige stijging gevolgd tot aan het einde van Maart een punt van 9.40 bereikt was, waarop weder een geleidelijke teruggang was ingetreden, tot een niveau van 8.60. Op dit peil kon het zich gedurende eenigen tijd hand haven, en het zag er zelfs uit, dat dit het niveau zou worden, waarop de de finitieve stabilisatie zou kunnen plaats vinden. Ook thans is zulks nog niet uit gesloten, omdat bij de scherpe daling, die in de afgeloopen week heeft plaats gevonden, bijzondere factoren hun in vloed hebben doen gevoelen, die wel licht slechts tijdelijk op den koers zullen inwerken. Evenals op de buitenlandsche beur zen heeft zich op de Amsterdamsche fondsenmarkt een lichte verbetering nauwelijks kannen doorzetten. jVooral peiroleumaandeelen onder leiding */an Kon. Petroleum, waren aanvankelijk flauw wat te opmerkelijker is, nu de be richten uit de Amer. petr.-industrie in den jongsten tijd weer gunstiger luiden. Dank (Van onzen New-Yorkschen correspondent). Emigratie naar en immi gratie uit Amerika, New-York, 8 October. In den goeden ouden tijd trok de ver loren zoon naar Amerika en hij ver dween voor goed of kwam schatrijk te rug, Toen kwam er een tijd, dat ook brave zoons naar het schoon kapellen- land trokken en als fatsoenlijke leden van de familie beschouwd bleven. Daarna werd het zoo'n beetje bon ton om een smadelijk gezicht thuis te trek ken en te zeggen: ,,Ik stik hier, ik kan hier m'n vleugels niet uitslaan, ik wil naar Amerika." En millioenen zeiden in alle landen over de wereld hetzelfde en trokken met vrouwen en kinderen naar het beloofde land. Tot zij in zulke getalen kwamen opzetten, dat het con servati'ef 'gestemde Repujblikeinsche gouvernement in Washington vond dat het al te hard van stapel liep en zich ging bezinnen om er een stokje voor te steken: de „quota" wet kwam tot stand, waarbij bepaald werd hoeveel imigran- ten van elk land per jaar zouden wor den toegelaten. Elk quotum moest na tuurlijk een basis hebben en tot veler groote ontevredenheid werd er een aan genomen, dateerend uil het einde van de 18e eeuw, toen de bevolking voor het grootste deel uit Noord Westelijke Europeanen bestond. Pas later, na 1890, en in het begin van de tfintigste eeuw kwam de groote horde uit Oostelijk en Zuid Oostelijk Europa opzetten en had de regeering bijvoorbeeld het jaar 1900 als basis genomen, dan zouden de quota de groote overhand gegeven hebben aan Italianen, Polen, Russen e.d. Maar de opperwensch van Amerika is te bestaan uit het „Protestant Nordic race." Na 1924 kwam er een kink in den kabel, doordat van alle kanten stem men opgingen, om den toevloed van im migranten te verminderen, zoo niet ge heel stop te zetten. Aanleiding daartoe was in de eerste plaats de toenemende moeite om ruimschoots werk te vinden, zij de nieuwste krachtige maatregelen tot verdere beperking der productie is een stijging der prijzen voor ruwe pe troleum ingetreden, die zich ook reeds op de benzinemarkt in een prijsverhoo- ging heeft weerspiegeld. Het aanbod in aandeelen Koninklijke Petroleum scheen van Parijs uit te gaan, waarbij gesproken wordt van een nieuwe bais se-campagne onder leiding van de be ruchte madame Hanau. Ook begint men weer te spreken over de al of niet bestaande mogelijkheid van de uitkeering van een interim-dividend, dat tegen het eind van het jaar placht te worden aangekondigd. Over de dividendvooruitzichten van 't loopende jaar mag men niet optimistisch zijn. De lage stand der prijzen voor pe- troleumproducten, tesamen met de ver mindering van den afzet als gevolg van de economische crisis, moeten in sterke mate hun invloed op de bedrijfsresulta ten hebben doen gevoelen. Hiertegen over staat, dat scherpe bezuinigings maatregelen zijn doorgevoerd, terwijl de kapitaalsuitgaven voor vernieuwingen en uitbreidingen zooveel mogelijk zijn beperkt. De beantwoording van de vraag, of over het loopende jaar divi dend zal kunnen worden uitgekeerd, hangt intusschen ook af van den om vang, waarin nog afschrijvingen op de voorraden noodzakelijk zijn, na de groo te bedragen, die hierop in de vorige ba lans reeds waren afgeschreven. Van industrieele fondsen zijn Philips tijdelijk weer boven de 130 pet. geste gen, waarop echter een teruggang in trad. Het bericht, dat Philips te zamen met den exploitant van bioscoopthea ters, den heer Tuschinski, een maat schappij heeft opgericht, tot het exploi- teeren van de uitvindingen, die een een voudiger wijze van opname van spre kende films beoogen, heeft op het koers- niveau weinig invloed gehad. De practi- sche resultaten hiervan dienen dan ook te worden afgewacht. Ook Unilever hebben zich niet in koers kunnen handhaven, ondanks ge ruchten betreffende de te verwachten uitkeering van een klein interim-divi dend men sprak van 3 of 3% pet. die tot dusverre niet bevestigd zijn. Voor aandeelen Aku bleef de stemming ongeanimeerd; de berichten over 'n stij ging van den afzet in de kunstzijde-in dustrie hebben geen verdere uitwerking op het koersverloop gehad. Suikeraandeelen zijn eveneens na een tijdelijke stijging weer in koers ingezakt, zonder dat hiertoe een directe aanlei ding bestond. De besprekingen tusschen de suikerproducenten en de Indische re geering, om tot een nieuwe regeling van den suikerverkoop in Ned.-Indië te komen, na het uiteenvallen van de V.I.S. P., maken goeden voortgang en men hoopt, nog voor het einde van deze maand tot overeenstemming te komen. Rubberaandeelen waren tamelijk prijs houdend, al is het teleurstellend, dat de verbetering op de rubbermarkt geen stand heeft kunnen houden. De statisti sche positie van de wereldmarkt geeft dan oök nog altijd weinig aanleiding tot optimisme; het wereldverbruik is in Sep tember weer beneden de wereldproduc- gepaard aan een verlangen van het hee- le volk om nu eindelijk eens tot een sa mensmelting van al die rassen en nati onaliteiten tot 'n zuiver Amerikaansch geheel te geraken. De opvatting was geworden, dat Europa en de rest van de wereld Amerika als een soort dépen dance beschouwden, zoodat de inwen dige politiek niet heelemaal vrij kwam te staan door de groote contingenten Duitschers, Ieren en wat er verder wa ren, in plaats dat de millioenenbevol- king er 'n van pur sang Americanisme was. De historie toont het trouwens aan, dat Amerikanen van een bepaal de nationale afkomst nog wel iets extra's voor het land hunner afkomst voelen, maar niet in den zin, dat zij er rich noemenswaardig druk voor ma ken. Die later in Amerika gekomen zijn, dus van het eerste of tweede geslacht en die dikwijls de taal van hun land nog spreken, houden er wel degelijk natio nale, d.i. anti-Amerikaansche gevoelens op na. En zoo zien wij hier duizenden en nog eens duizenden Italianen, die in zwarte hemden paradeeren en dito Hit- lerianen om verder te zwijgen van on derlinge veeten tusschen Chineezen, Japanners, Ieren die voor en tegen de Valera zijn en verder teveel om op te noemen. In Europeesche landen, zooals Frankrijk, bij voorkeur daar waar veel buitenlanders wonen, heeft de politie al extra last van zulke lieden, die het land van hun gastvrijheid misbruiken, om er hun eigen nationale vechtpartijtjes aan te wakkeren en te beslechten. Maar in de V.S. is dat nog veel sterker! In New-York wonen meer Italianen dan in Rome, meer Polen dan in Warschau, meer Grieken dan in Athene en dezer dagen komt er een moordgeval voor 't gerecht, waarbij een Italiaansche fas cist aangeklaagd wordt een anti-fascist doodgestoken te hebben. Nu gebeuren er wel meer moorden in Amerika er zitten eenige tientallen op hun executie te wachten maar men vindt in het algemeen, dat dit al welletjes is; waar om er nog van buiten bij te halen? En zoo ontstond langzamerhand het idee om al die lastige werklooze vreem delingen buiten de deur te zetten. Het tie gebleven, hoewel laatstgenoemde, in vergelijking met de productiecijfers van het vorige jaar, een geleidelijken achter uitgang te zien geeft. Het heeft de aandacht getrokken dat, terwijl tot dusverre deze vermindering voor een groot deel op rekening van de bevolkingsrubber uit Ned. Indië kwam, de productievermindering over Augustus van Ned. Indië geheel toe te schrijven was aan den achteruitgang van de plan tagerubber, terwijl de uitvoer van bevol kingsrubber in die maand weer een niet onbelangrijke toeneming vertoont. Dit wijst er op, dat de betrekkelijk geringe verbetering, die in den rubberprijs is in getreden, onmiddellijk heeft geleid tot een uitbreiding van den tap door de in landers, wat geen gunstige perspectie ven opent voor een periode van iets hoogere prijzen. Tabaksaandeelen zijn na de stijging aan het einde der vorige week weinig veranderd. Thee-aandeelen werden gun stig beïnvloed door nieuwe plannen voor een beperking der productie in de Ned.- Indische en de Engelsch-Indische pro ductiegebieden, met medewerking der respectievelijke regeeringen. Naar men zich zal herinneren, is de vorige thee restrictie op een mislukking uitgeloopen. Of een nieuwe poging meer succes zal hebben? Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Ned. Handel Mij. 76% 72% Aku 47% 44 45 Philips' Gloeilampen 130% 132 126% 129 Unilever 117% 119% 115% 116% Deli Atjeh Handel Mij. 80 71 73% Kon. Petroleum 151% 144 145% Amsterdam Rubber 62% 59% 62% Handelsver. Amsterdam 191% 184 189 Javasche Cultuur 92 87% 89 Deli Batavia Mij. 147 142% 146 140% 148 Deli Mij. 117% 115% 116 Senembah Mij. 131 126% 130 125 129 Kon. Ned. Stoomboot Mij. 20 \8Y> Ned. Scheepvaart Unie 65 64 Stoomvaart Mij, Nederland 68 70 67% Kantongerecht te Middelburg, De Kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 12 October veroordeeld wegens: met een motorrijtuig zich op een weg bevinden, zonder licht: M. P. te Vlissin- gen 10 b. s. 10 d.h.; idem met een rijwiel; J. W. te Kou- dekerke 5 b. s. 5 d.h.; met een motorrijtuig rijden zonder nummerbewijs: J. G. O. te Groningen 3 b. s. 3 d.h.; met grootere snelheid dan die van 'n voetganger over de brug rijden en met een motorrijtuig rijden op zoodanige wijze, dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd en in gevaar gebracht: A. S. de J. te Am sterdam 1 en J0 b. s, 1 en 10 d.h.; met een motorrijtuig rijden op zooda nige wijze en met zoodanige snelheid dat is misschien niet zeer menschlievend en zeker heelemaal niet strookend met de Amerikaansche illusie, dat in dit land ieder welkom is, verdrukten en werkwilligen, jong en oud arm en rijk, maar sinds de Hollanders en de Pilgrim Fathers drie eeuwen geleden hier aan wal stapten is daar het noodige aan ge tornd, Zoodat tegenwoordig geen enkel land ter wereld zooveel obstructies in den weg legt om er zelfs maar als een voudig toerist of bezoeker aan te ko men als het land waar het Vrijheids standbeeld aan den ingang van de grootste haven ter wereld staat. Zoover is het gekomen, dat de stroom landver huizers een terugspoelende golf is ge worden: per jaar verlaten er meer men schen Amerika dan dat er binnen ko men. Om het in eenige duidelijke cijfers weer te geven: vroeger kwamen de land verhuizers hier binnen tot een getal van een millioen per jaar. Nu komen er nog 3000 per maand of ongeveer 35.000 per jaar binnen, maar er gaan er drie maal zooveel t'érug, ongeveer honderd dui zend, hetzij gedwongen of uit eigen be weging. Dit laatste is al een heel eigen aardige geschiedenis. Een landverhuizer die niet zijn „eerste papieren" aange vraagd heeft of wel de eerst officieele stappen tot naturalisatie in Amerika heeft gedaan en dus nog een onderdaan van een andere natie is, kan zich door de Amerikaansche regeering op haar kosten uit het land laten zetten. Na tuurlijk is dat geen plezierige geschie denis wanneer de aanvrager geen geld heeft om zijn reis te betalen, want hij en zijn familie worden dan voorloopig op Ellis Island ondergebracht, waar het op het oogenblik weer even stampvol zit als tien jaar geleden, doch nu met lieden die de zee over willen in plaats van aan land stappen en verder gaat de over tocht per derde klasse. Maar de groote animo bewijst, dat 'n massa moedeloozen eensklaps heimwee naar hun geboorteland hebben gekre gen en denken, dat zij het daar met hun eigen tagl en landgenooten,, in hun be kende omgeving toch beter zullen kun nen harden dan in het groote Amerika, waar zij toch nog vreemdelingen zijn de vrijheid van het verkeer wordt be lemmerd en de veiligheid van het ver keer wordt in gevaar gebracht: R. R. te Utrecht, vrijspraak; met een rijwiel rijden over een weg terwijl hij verkeert onder zoodanige in vloed van het gebruik van alcoholhou denden drank dat hij niet in staat moet worden geacht het rijwiel naar behoo- ren te besturen: K. M. te Oostkapelle, 10 b. s. 10 d.h.; straatschenderij: J. S. te Vlisingen, berisping; J. 11. te Vlissingen 1 maand tuchtschool voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaren; I. B., A. W., D. K. en D. J., aken te Koudekerke, ieder 1 maand tuchtschool voorwaar delijk, met een proeftijd van een jaar. De moordzaak Blijdorp. Naar de Msb. verneemt is het wel bijna zeker dat de moordzaak Blijdorp die binnenkort voor de Rotterdamsche rechtbank komt, met gesloten deuren behandeld zal worden. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft veroordeeld G. P. v. L. en H. V. te Eindhoven wegens brandstichting te Eindhoven ieder tot 3 jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. (Ingez. Med.) De suikercampagne. Een eigenaardig kenmerk van de hui dige suikerbietencampagne in het Zuid Westen des lands is, dat de bieten on gekend langzaam geleverd worden. Speelt eenerzijds het natte weer der laatste tijden daarin een rol, van den anderen kant wachten de landbouwers zoo lang mogelijk met de levering der bieten om deze zooveel mogelijk te doen uitgroeien. Zóó traag worden de bieten geleverd dat te Sas van Gent, waar de fabriek „Sas van Gent" der Centrale Suikermaatschappij op 12 de zer de campagne zou hebben aangevan gen, dit voornemen niet doorvoeren kon wegens den geringen aanvoer van beet wortelen. Ook aan de laadplaatsen langs de tramwegen en in de polderhaven tjes worden slechts weinig bieten aan gevoerd, zoodat in vele gevallen de tra- ditioneele „bietenstapels" tot nu toe achterwege blijven. Men verwacht ech ter spoedig een sterke stijging in den aanvoer. Ook aan de Suikerfabriek te Halfweg is de aanvoer in den laatsten tijd zoo gering geweest, dat de directie zich ge noodzaakt zag, Woensdag de campagne stop te zetten. Hierdoor zijn 250 a 300 werklieden tijdelijk werkloos geworden. Men vermoedt dat de fabriek Vrijdag of Maandag weer gaat werken. gebleven, ook al waren zij er eenige ja ren ingeburgerd. Die over het geld be schikking kunnen eenvoudig te Was hington kennis geven van hun voorge nomen reis, waardoor zij op de nomina tie komen te staan om later weer als „quota immigranten' toegelaten te wor den, wanneer de tijden weer beter zul len worden. Want tenslotte heeft Ame rika met zijn honderd en twintig milli oen zielen nog zulke uitgestrekte en ko lossale gelegenheden voor verdere ont wikkeling, dat immigratie bij beter tij den zonder twijfel weer aangemoedigd zal worden, ofschoon wel niet volgens de oude regels van een kwart eeuw gele den, toen iedereen welkom was, die aan zekere sanitaire voorschriften voldeed. Want Amerika is al lange jaren bezig geweest om zieken en gebrekkigen, die immers een last voor de gemeenschap zouden kunnen worden, of anarchisten en dergelijke lieden te weigeren. Ook is er een groot aantal, die een voudig bij hun kraag gepakt worden en gedeporteerd. Daar zijn de duizenden en nog eens duizenden, die hier destijds op onwettige wijze binnengeslipt of ach tergebleven zijn. Wat de laatsten be treft, nog bestaat de toestemming om hier zes maanden of bij aanvraag in Washington langer dan zes maanden, als bezoeker te komen voor redenen van studie, zaken doen, familie opzoe ken of iets dergelijks. Het is tegenwoor dig niet meer zoo makkelijk om stille tjes achter te blijven, aangezien de fe derale ambtenaren een scherpe contro le uitoefenen en bij aankomst in N'ew- York wordt vaak een borgtocht van honderden dollars geëischt, terwijl eeni ge personen hier zich garant moeten stellen. Het gouvernement is al sinds eenige jaren bezig een waren drijfjacht op deze achterblijvers uit te oefenen en het nieuwste nieuwtje van deze week is, dat Hollywood aan een scherp onder zoek wordt onderworpen, omdat daar de noodige artisten schijnen te zijn blij ven hangen, die al lang hun periode van bezoek overschreden hebben. Iedere maand vertrekt er een trein 4.an de Westkust, die langzaam naar New-York rijdt en onderweg hoe langer hoe grooter wordt en hoe langer hoe beschermt Uw gezin in moeilijke jaren. Inipecteur: G. LINDENBERGH, MIDDELBURGSCHESTRAAT, GOES. (Ingez. Med.) ZAND IN HET RIOOL. Geachte Redactie. Mag ik langs dezen weg een vraag stel len wellicht kunnen deskundigen er ge makkelijk een antwoord op geven. Als ik het goed begrepen heb is één der grootste oorzaken van het onbruikbaar worden der machines in het z.g.n. pomp- gebouwtje aan de Noordbrug te Middel burg een gevolg van het vele zand dat door de rioleering in bedoelde machines komt. Nu is mijn vraag (als leek) zou het ook mogelijk zijn dat de weg voor de huizenrij aan 't Seisbolwerk daarvan d e of één der groote oorzaken is? Telken jare wordt op deze weg (plm. 100 m lang) onderscheiden voeren fijn grint ge strooid en wanneer er eenige groote re genbuien komen is binnen enkele weken al het zand in de daar aanwezige rioleer- putten terecht. Het is slechts een leeken- vraag en indien er eenige waarheid in schuilt ware het wellicht beter dat eindje weg te teeren. Het kan soms zijn dat men door een eenvoudige opmer king zijn winst kan doen en dat is re den van bovengenoemde vraag. Erken telijk voor de plaatsing. Uw abonné, G. v. S. [Bij informatie te bevoegde plaatse werd ons medegedeeld dat de syphons regelmatig worden geleegd, waardoor het zand van die kannt zoo weinig mo gelijk gelegenheid heeft in het riool te komen. De constructie is zoodanig, dat van het zand van den weg betrekkelijk weinig in het riool kan komen, doch niet zoodanig, dat de werking der ri oleering daaronder lijdt. Red.] Ongelukken. Woensdagmiddag is een tweejarig meisje A. G., op de Carnisselaan te R o t- t e r d a m door een met paard bespan nen wagen overreden. In bewusteloozen toestand is het kindje opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht. Bij aan komst bleek, dat het aan de gevolgen van een schedelbreuk was overleden. Het zesjarig knaapje, dat in de Dam straat te Utrecht door een auto is overreden, is aan de gevolgen overleden. Op de terugreis van de in het N. zeer bekende Zuidla,ardermarkt is de auto \van de gezamenlijke korenschip- meer passagiers in de van tralies voor ziene wagens meeneemt. Het is de de portatietrein, waarin allerlei opgepikte lieden vervoerd worden naar Ellis Is land. In de eerste vier maanden van dit jaar werden aldus 16.021 vreemdelingen het land uit gezet en aangezien een zeer conservatieve schatting van den minis ter van arbeid aangeeft, dat er min stens 400.000 vreemdelingen onwettig in dit land zijn, die zooveel mogelijk op gepakt worden, zullen nog heel wat treinen van West naar Oost gaan alvo rens zij verdwenen zijn. Intusschen is 't zeer de vraag of er geen nieuwe over treders via de Canadeesche en Mexi- caansche grenzen het land weer bin nenkomen, want de aantrekkingskracht van Amerika blijft nog altijd bestaan voor hen, die er nimmer een voet zet ten. ijij de gedwongen deportatie, d.w.z. de menschen, die tegen hun zin opgepakt en over de grens gezet worden, behoort ook 'n percentage van lieden, die ern stig kennis gemaakt hebben met het ge recht, hun vonnis uitgezeten hebben en bij hun ontslag aan de gevangenispoort opgewacht werden door immigratie ambtenaren. Het betreurenswaardige is nu, dat misdadigers en niet-misdadigers hutje-mutje bij elkaar in den trein gaan en op Ellis Island aankomen, hetgeen d© fatsoenlijke lieden niet bepaald aan genaam kunnen vinden. Deze week gin gen er 500 gedeporteerden terug van de 1032 vreemdelingen, die er opgeslo ten zaten. Het was een rustige en or dentelijke groep in tegenstelling met an deren, die rumoerig en opstandig zijn, omdat Amerika hen in de steek had gelaten. De meerderheid bestond uit vrouwen en grootendeels bestonden de menschen uit Duitschers, Ieren, Schot ten, wat Polen en Hongaren. Zelfs zag ik een groepje Arabieren apart zitten met hun wonderlijke bundeltje kleeren en bagage. Er was een groep Duitsche acrobaten bij, die drie jaar geleden kwamen en veel te lang bleven. Het was een heel verschil met acht jaar ge leden toen ik er eens was om iemand af te halen!

Goessche Courant | 1932 | | pagina 4