BINNENLAND. NA DE OPERATIE. ZEELAND. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D KERKNIEUWS. ONDERWIJS. TWEEDE BLAD VAN DE GOESCHE COURANT VAN VRIJDAG 21 OCTOBER 1 932. No. 16 0. HET INVOERRECHT OP THEE. De Nederlandsche Vereeniging voor den Theehandel heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zij er op wijst, dat de voorgestelde tijdelijke verhooging der invoerrechten van 30 pet. ook het artikel thee zal treffen. Het invoerrecht op thee is thans 75 ct. per K.G., hetgeen voor een veilingprijs van pl.m. 50 cent per kilogram reeds buitengewoon veel is. Indien nu, de rechten met 30 pet. worden verhoogd, zal dit noodzake lijkerwijze een verhooging van den theeprijs voor den consument met zich brengen van minimum 22% per kilogr. Dat dit het zwaarste drukt op de goedkoopere soorten, welke door het grootste gedeelte van het volk gedron ken worden, laat zich hooren. Zonder twijfel zal, aldus, deze ver hooging van de rechten een verminde ring van de thee-consumptie tengevol ge hebben, gezien de reeds sterk ver minderde koopkracht van een groot gedeelte van ons volk, en daar 85 pet, van de in Nederland geconsumeerde thee uit onze kolonië afkomstig is, zal deze eventueele verhooging van rech ten een verdere slag zijn voor ons reeds zoo zwaar getroffen Indië. De Vereeniging verzoekt daarom de Kamer met grooten nadruk haar goed keuring te onthouden aan de voorge stelde verhooging van het invoerrecht op thee. Mocht echter de rechtenverhooging toch worden aangenomen, dan wenscht adressante nadruk te leggen op de groote verwarring, welke bij den han del veroorzaakt wordt door het voor stel om de rechten te doen navorderen op theeën, welke 29 September zou den zijn ingeklaard. Zij verzoekt de Kamer haar volle aandacht te willen geven aan den toe stand van ontwrichting, welke volgens adressante door dit wetsvoorstel is ont staan, en al het mogelijke te willen doen, een oplossing te vinden, welke aan de bezwaren zooveel mogelijk te gemoet komt. DE CRISIS ZUIVEL-COMMISSIE. De crisis-zuivelcentrale brengt het volgende ter kennis van belanghebben den: Volgens de bestaande regeling komt de magere melkpoeder niet voor hef fing en uitkeering in aanmerking, zulks in tegenstelling met de gecondenseer de ondermelk en magere blokmelk, over het melkvet waarvan wel uitkee- ring plaats vindt. Het wordt wensche- lijk geacht aan deze ongelijkheid in be handeling een einde te maken. In ver band daarmede is bepaald, dat met in gang van 23 Oct. 1932 de magere of af geroomde melkproducten zonder uitzon dering van de uitkeeringen uitge sloten worden. EENIGE NUMMERS UIT DE STAATSLOTERIJ. De Haagsche redacteur der Maas bode meldt: Zooals men weet is bij de vorige Staatsloterij de regelmatige volgorde der uitgegeven nummers onderbroken, ten einde het voor particuliere loterij en moeilijker te maken om op de offi- cieele trekkingen der Staatsloterij haar prijzen toe te kennen. Naar het blad verneemt ligt het in de bedoeling om voorloopig met dezen maatregel door te gaan en bij de uit gifte der eerstvolgende loterijen we derom eenige nummers uit te nemen. Door Dr. Jan Walch. 71. Hoe kom ik aan die afwij king?" vroeg Henri. Door de operatie. Ze is daarvan een tijdelijk gevolg". Henri knikte eenige malen met het hoofd. Hij knikte op de diepzinnige wijze waarop iemand knikt, voor wien iets volkomen duister is. En stond op om heen te gaan; besloten tot geduld, ge dweeheid en maar mee-praten. Wat in elk geval al een voortreffelijk begin mag heeten voor iemand, die zich op een nieuwe maatschappelijke carrire gaat voorbereiden. Den volgenden dag dienden zich Kees Bender en Eugenius Haas bij den dok ter aan. Ernstig en vol goeden wil za ten de drie mannen te zamen; zooals be grijpelijk is van lieden die een plan de campagne maken ter bereiking van een goed doel; in casu: de waarheid terug te drijven binnen de gebiedsgrenzen, haar door de menschelijke samenleving toegewezen. De leider van de campagne moest na tuurlijk, dat voelt iedereen, de man der wetenschap zijn. Die dan in de eerste plaats nog eens de voortreffelijkheid van de napraat-methode betoogde, reeds aan Cla-a uiteen gezet en waaraan hij den patiënt zelf had aanbevolen zich te onderwerpen. Maar de dokter had nog meer in petto. En dat zoette hij nu uit- Zoo verkeerd en schadelijk het is geregeld afvoermiddelen te ge bruiken en er zich aan te wennen, zoo nuttig blijkt soms de juiste regeling van den steolgang, want daarmee voorkomt men, zooals deervaring leert, het beste menige ziekte. In Istizin-tabletten, die in elke apotheek en drogisterij v.ekrijg baar zijn, vin^t u een werkelijk onsch. delijk, zacht én prompt werkend afvoe middel. (Ingez. Med.) Feest der oudjes. De vrouwenzaal op de eerste verdie ping van het Oude Mannen- en Vrou wenhuis op de Heerengracht was giste renavond wederom eens in feesttooi, want dank zij vooral de stuwkracht van den gecommitteerde uit het bestuur der Godshuizen, den heer E. H. P. Peek, kon wederom een feestavond plaats vinden, Voor zulk een feestavond, wil hij vol komen slagen, is de medewerking noodig van een of ander muziekgezelschap, dan wel van anderen, die in staat en bereid zijn de gewenschte vroolijke stemming er in te brengen en te houden. Ditmaal was het de padvindersband onder leiding van hopman Meijboom, die zich gaarne bereid had verklaard enkele uurtjes te komen musiceeren. De heer Peek heette, nadat onder een vioolijken marsch de dames-regen tessen en enkele bestuursleden, ten dee- le met hun dames zich bij de oudjes en vader en moeder met het verplegend personeel en nog enkele gasten hadden gevoegd, allen welkom en in het bijzon der den band, die in Middelburg onmis baar is geworden en aller achting heeft verworven. Het doet goed dat deze jon ge menschen den ouden van dagen zul len laten genieten van hun muziek en zang. De heer M e ij b o o m dankte voor de ze waardeerende woorden van welkom en wees er op, dat een der bepalingen van de padvinderswet is, dat de pad vinder steeds tot helpen gereed moet zijn, ook al is het met opoffering van zichzelf. Daarmede wil spreker geens zins zeggen, dat het een opoffering is hier te komen, integendeel men doet dit met veel genoegen. Met een in de zaal zeker hard, doch goed klinkend Groot Saluut door hoorns en troms zette het eigenlijk programma in, dat gedurende bijna drie uur is voort gezet met een groote afwisseling in be- peelde instrumenten en in soort muziek, terwijl een drietal zich naast goede mu sici ook goede zangers toonden. Het programma bevatte meer dan 20 num mers, wij zullen ze niet alle kunnen be spreken, voldoende zij, dat alles uitste kend tot zijn recht kwam (mogen wij een afzonderlijk woord van hulde wijden aan de pijpers en niet het minst aan den solist onder hen?) en dat vooral de meer populaire melodieën er goed in gingen. Als slot klonk een groote taptoe, zoo als de jongelui reeds meermalen in het openbaar en dan met het Middelburgsch Muziekkorps ten gehoore brachten, ge volgd door het door velen medegezon gen eerste couplet van het Wilhelmus. Natuurlijk was er in de pauzes ge zorgd voor een tractatie van allen, oud jes, padvinders en verdere gasten. Nadat het Wilhelmus weerklonken had nam de heer W. Berdenis van Berlekom, voorzitter van het be stuur der Godshuizen, het woord, om in de eerste plaats dank te brengen aan den heer Peek, die steeds de plannen eèn. Het was de nadere uitwerking van het plan der leugensdoseering, dat hem reeds vroeger was ingevallen, en waar van hij toen reeds melding had ge maakt. Nadere overdenking van dit plan had hem gebracht tot twee manieren, waarop die doses, om te beginnen, moesten worden toegediend: 't weten; per roman-lectuur en per eenzijdige re deneering. U begrijpt 't wel, mijne heeren! zei de dokter, ,,ook zonder uitvoerige explicatie, het nut van deze middelen. Een roman, een gewone roman, ver plaatst den lezer 16 een verbeeldings wereld. Als het een goede roman is, zal hij er waarheid in ontdekken; aller lei waarheid; psychologische waarheid, waarheid in de plaatsbeschrijving. Maar daarnaast, en onmiddellijk ermee ver bonden, ontstaat de aperceptie, dat 't een en ander toch jiiejt „waargebeurd" is; soms zelfs niet „waar-gebeurd" kan zijn.' Die verbinding en tegenstelling van waar en onwaar moeten we hem dan sterk doen gevoelen. Behalve den ge wonen" roman hebben we dan nog den historischen roman. Onze patiënt houdt nogal van geschiedenis. Nu, we laten hem geschiedenisverhalen lezen, en daarna-en-daarnaast historische ro mans. Die de geschiedenis aanvullen; en ook wel: ze vervalschen. Hij is gedwee; hij zal alles doen wat ze van hem ver langen; en hij zal ook luisteren en met ons meepraten, als we 't over „verval- schingen" hebben.... We nemen nu voor 't oogenblik dan maar aan, en brengen hem bij, dat de officieele ge- voor zulk een genoegelijken avond maakt en die weet uii te voeren met het betrekkelijk kleine bedrag, dat daar voor beschikbaar is; vervolgens aan va der en moeder, die ondanks hun drukke werkzaamheden, altijd ten volle mede werken om de avonden te doen slagen. Maar dit alles zou niet mogelijk zijn als er geen hulp van muziekvereenigin- gen kwam. Spr. brengt grooten lof voor de wijze, waarop de padvinders zich van hun taak hebben gekweten. Het bestuur heeft het niet bij woorden willen laten en spr. wijst er op hoe de bijl het sym bool der padvinderij is, het voorwerp, dat gebruikt wordt om paden te maken en te effenen en spr. hoopt, dat de jon gelui ook steeds op hun levensweg hin derpalen zullen weten te overwinnen. Als bewijs van waardeering biedt spr, een tweetal nieuwe bijlen aan hopman Meijboom aan. De heer M e ij b o o m dankte voor de mooie woorden van den heer Van Ber lekom, die zoo juist het doel der pad vinderij symboliseerde en zeide, dat het niet de gewoonte is iets als dank aan te nemen, maar waar het hier zulk een mooi gekozen geschenk is, aanvaardt spr. het gaarne voor de troepen. De muziek zette nog een als ons die uitdrukking vergeven wordt „uit- smijt"-marsch in en verlieten regentes sen en bestuursleden het gesticht, ach terlatende de oudjes, die zoo goed blijk hadden gegeven weer volop genoten te hebben en daarvoor dankbaar te zijn. Bij dit bezoek aan het gebouw had den wij gelegenheid een kijkje te nemen in de zoo zeer verbeterde vrouwenzaal in een der vleugels. Niet alleen, dat het aanzien veel verbeterd is, ook eene ver andering aan het raam, waardoor een kijkje op de Heerengracht mogelijk is geworden, heeft het verblijf der oudjes onder wie verschillende, die nooit meer uitgaan, zeer vervroolijkt en men gaat door met het aanbrengen van verbete ringen, waardoor de verpleging der vrouwen en mannen, veel meer in over eenstemming met de tegenwoordige op vattingen kan plaats hebben. WESTKAPELLF. "Woensdagavond ver gaderde alhier in het gemeente'nuis (het plaatselijk Crisiscomié. Deze vergadering werd thans geleid door clcn burgemees ter, den heer jhr. mr. de Casemlbroot ter vervanging van den heer mr. Wol- dringh van der Hoop, die deze gemeen te heeft verlaten. De voorzitter bracht in herinnering, dat het'comité indertijd heeft besloten, de opbrengst van de in Febr. van dit jaar gehouden collecte niet dadelijk te ge bruiken, maar deze eerst in den a.s. winter te besteeden voor ondersteuning aan hen, die daarvoor naar het oordeel van de leden van het comité in aan- merfking komen. Besloten werd nu door aanplakking bekend te maken, dat zij die voor eventueelen steun in aanmer king wensclien te komen, zich daarvoor hetzij schriftelijk, of mondeling, kunnen aannïfcMen bij één der kxlen van lïet conuté voor 1 jDiecember De ondersteuning zal geschieden door het verstrekken van schoeisel, kleeding 'brandstoffen enz. Indien het mjpcht blijken, dat ook later nog ondersteuning noodig is, dan zal weder daarvoor ëen collecte gehou den worden. De molen te Cadzand. C ADZ AND. Men schrijft ons: De molen aan de Zuid-Oostzijde van de kom dezer gemeente blijft gelukkig zijn gedaante behouden, wel is er een machine ingzet om bij langdurige wind schi'edverhalen zelf de waarheid geven; als hij wat gevorderd is, geven die ge schiedverhalen zelf weer stof tot ver fijnde leugen-onderscheiding. Ik laat u de keus van de boeken; maar qua ro mans heb ik bijvoorbeeld gedacht aan A. M. de Jong's Merijntjes; aan de his torische romans van Van Lennep; en aan Victor Hugo en andere romantici.. Enfin,, de heeren kunnen te-dezen al licht beter kiezen dan ik. Bovendien kunt u zich laten voorlichten En dan: de redeneering Pardon, viel Eugenius Haas den dokter in de rede; „ik dacht nog ever na over geschikte lectuur. Wat zoudt u denken van verschillende jaarversla gen van naamlooze vennootschappen; maatschappijen op aandeelen, enzoo- voort. Lugt heeft belangstelling voor financieele aangelegenheden; hi-er ligt, dunkt me. een zeer rijk terrein. Ik zeg dit niet om iets op uw voortreffelijke voorstellen af te dingen", haastte hij zich eraan toe te voegen, „integendeel, alken om ze aan te vullen. Ik ben, zoo- ak u weet, employé van een groote Pe- troleummaatschappij. ik denk natuurlijk over wat me op mijn gebied in dezen heeft getroffen." Zeker; uitstekend, knikte de dok ter ernstig. Het spreekt vanzelf, dat lec tuur op alle mogelijke gebieden ons kan dienen. Dat werken we dan alle drie nog wel eens nader uit, en, zoo noodig bespreken we het een en ander nog 'eens met elkaar. U zult zfèn, heeren: er is overal embarra-s de ehoix. En dan; 't tweede punt; de eenzijdige stille te kunnen malen. De molen is gebouwd in 1898, nadat' in 1897 de vorige was afgebrand. In de maanden Juli en Augs. wo,i> den er, doo: vreemdelingen, vele kiek jes van genomen. De ver ge molen is in 1820 omge waaid, maar spoedig weer opgebojwd. Vanaf 1662 stond op deze plaats een molen. RAAD VAN SCHOONDIJKE. SCHOONDIJKE. Donderdag hitud de raad dezer gemeente zitting, waarbij mevr. Bruijnooge met kennisgeving af wezig was. Onder de ingekomen stukken was 'n beschikking van de Kroon, waarbij een ingezetene in het ongelijk we d gesteld volgens art. 13 der lagere onderwijswet. De bekende circulaire van Ged. Staten omtrent lijdelijke korting van sagarissen f aanleiding tot breedvoerige discus sie. Eén vco-stel-Q u its t om 5 pCt. te korten werd niet ondersteund. Nu zal het 2% pCt. zijn. Voor de scholen A en B zal onthef fing worden gevraagd voor het onder wijs in lichamelijke oefening. Beslcten werd aan het Wit-gele Kruis fe Oos'bu g 25 subsidie te geven. Dit zJ worden afgetrokken van de subsidie vcor het Groene Kruis, Aan een verzoek der bijzondere school cm een bijd'age voor banken, gordijnen en leermiddelen werd vol daan. De begrooting gaf geen aan7eiding tot opmerkingen en werd vastgesteld op 52.946 met een post van onvoorzien van 2.815. De raad besloot ten laatste zich als commissie te vormen in zake werkver schaffing. staan heeft. Deze beuk heeft ongeveer dezelfde afmetingen als de nog aanwe- zige. j Verder zijn op grooten afstand va" den Oostgevel der tegenwoordige kerk de fundamenten opgedolven van het voormalige koor, en is de vorm der vroe gere sacristie vastgesteld kunnen wor den. Dat de kerk een belangrijk gebouw moet zijn geweest blijkt behalve uit haar voormalige grootte, ook uit het feit, dat zoo juist vele zandsteenen traceeringen, afkomstig van de kerkramen, die nu met houten ruitjes zijn gedicht, zijn opgedol ven en deelen van natuursteenen kolom men; een onbeduidend dorpskerkje toch had gewoonlijk slechts baksteenen maas werk, voorzoover dat in de vensters aan wezig wes. Nu kan men wat de vroegere belang rijkheid van Zoutelande betreft, tegen werpen dat de ontdekking van de grond slagen eener monumentale kerk nog geen bewijs is voor de aanwezigheid des tijds ter plaatse van een aanzienlijke ge meente; immers de kerk werd in den katholieken tijd dikwijls gebouwd louter vcor de eere Gods, zonder dat er be hoefte was aan zooveel plaatsruimte. Doch de schaarsche oude berichten, die gewagen van de aanzienlijkheid van Zou telande, worden, behalve door de ont dekking van de grondslagen eener groo te kerk, mede bevestigd door het feit, dat, waar men er ook graaft, men steeds stuit op oude fundamenten of steenpuin, vaak op geplaveide, blijkbaar onder het zand gestoven straten. Dat Zoutelande, behalve dat het on der het duinzand is bedolven, ook ge deeltelijk door de zee is verzwolgen, blijkt ook wel hieruit, dat indertijd op het tegenwoordige strand jaren achter een steenen van fundamenten en regen bakken zijn opgegraven. Oudheidkundige vondst. In de nabijheid van de St. Annaka- pel aan den Horsterweg te B 1 e r i c k is een zwaard gevonden, hetwelk vol gens deskundigen moet stammen uit 't bronzen tijdperk en 3000 jaar oud is. Het zal t.z.t. in het te stichten oud heidkundige museum te Venlo worden gedeponeerd. •rnEFMBCTM .<rr~,Mf*KWj£ver' KIMT EN WETENSCHAP, j Opgravingen te Zoutelande. Men schrijft aan de N.R.C.: Bij de verdere afgraving van het kerk hof te Zoutelande zijn belangrijke ont dekkingen gedaan, die een tip hebben opgelicht van den sluier die de geschie denis van deze zeer oude plaats bedekt. Uit een keur van 1498 van Anna van Bourgondië, vrouw van Soutelande, blijkt reeds dat Zoutelande een stapel plaats van visch was. De Kroniek van Zeeland van M. Smallegange (1696) noemt het „in oude tijden een goede en nering-rijkke plaets". En op blz. 666 van genoemde Kroniek heet het „De zeeduinen zijn naderhand dit dorp seer genadert, soo dat het schijnt dat de zan- den hetselve t'avond of morgen noch wel mogten komen te overdekken". Uit het thans gevondene nu blijkt, dat inderdaad Zoutelande, thans een nederig dorp (dat echter als badplaats steeds meer naam gaat maken) voorheen een belangrijke plaats moet zijn geweest, al thans een kerk heeft bezeten drie a vier maal zoo groot als de nog bestaande. Bij de opgraving van het Kerkplein zijn blootgekomen de muren en de absis van een Noordelijke beuk, die vroeger tegen de thans nog bestaande beuk ge Nederl. Herv. Gemeente. Het kiescollege der Ned. Herv. Gem. te Middelburg heeft als ouderling herkozen de heeren A. G. Bouwense, A. G. v. d. Hooft D. Stenhuis en C. Vogel en tot diakenen de heeren L. van Spar- reirtak, R. van Roo en J. L. de Lange. Het college koos tot diaken den heer G. Kranendonk, in plaats van den heer C. A. Mantz, die om gezondheidsrede nen zich niet verder beschikbaar kon stellen. Op 19 October j.l. werd in de Kon. Erk. Pitmanschool te Goes het exa men in stenografie en machineschrij- ven afgenomen vanwege de federatie van Stenografie-leeraren systeem I. Pitman. Na afloop hiervan kon het di ploma machineschrijven (vaardigheid 10- vinger systeem) uitgereikt worden aan: de heeren J. R. v. Heiningen, Wolfaarts- dijk, C. J. Ie Clercq, Kruiningen en J. P. van Liere te Goes. Het snelheids-certificaat machine- schrijven (50 w.p.m.) aan den heer J. A. Couman te Rilland-B^th. I redeneering. Kijk eens, ik heb zóó ge dacht: iedere eenzijdige redeneering verzeilt, qualitate qua, in den leugen. Men kan misschien nog verder gaan, en zeggen: met iedere generaliseerende derinitie en dat het geval; uitspraken als „de hond is trouw", ..de kat is valsch" „meisjes zijn sentimenteel", „oude da mes zijn gierig"; „de rechter is recht vaardig"; de ambtenaar is plichtge trouw." Maar dat is wat algemeen en vaag Ik begrijp u viel Kees in, die ook zakje wilde gooien. „Henri kent politici. Die zouden we bijvoorbeeld op één of andere manier eens in het geding moe ten brengen. We konden hem eens mee nemen naar een kiezersvergadering of zooEn we konden enkelen, die daarvoor in aanmerking kwamen, eens inviteeren. Nu waren het de beide anderen, die ernstig hun instemming knikten. En aangezien men op 'deze bijeenkomst moeilijk in details (kon treden, maar zich moest bepalen tot het bespreken van de algemeene richtlijnen, ging men spoedig daarna uiteen. Alleen werd nog even de lie-detector ter sprake gebracht, 't Interessante instrument was besteld, maar nog niet aangekomen Men stelde het zich voor als een allerplezierigst element in het genezingsproces. DRIE F.N TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Eerste aanwijzingen van den lie-detector. De lie-detector was gearriveerd, en d". Marelman had er al zoo plezierig mee gespeeld als een jarig jongetje met zijn nieuwe spoortreintje. Met een ze ker pervers genoegen had hij proeven ge nomen op diverse vrienden en vrien dinnen; dit materiaal bood zich aanvan kelijk met de grootste bereidwilligheid aan; daar ze, met een begrijpelijk en zelfs eerbiedwaardig gevoel van men schelijke .waarde f/ervuld, fnnig over tuigd waren, dat toch zeker zoo'n ma chientje het mocht dan al eenigs- zins koud en dreigend aanvoelen als 't op hun borst was vastgeschroefd hun toch niet te slim af wezen zou. Maar toen een handelsman op dr. Marelman's vraag, hoe het met zijn zaken stond, ge- aitwoord had: „Uistekend" en dr. Ma- redman hierop, zelf neutraal blijvende, met nuchtere constateer-stem had ge zegd: „de machine vertoont een afwij king van ongeveer 179 graden; dat wil zeggen: ze beweert, dat je antwoord on geveer diametraal tegenover de waar heid staat"; en toen een koopzieke dame met het machientje op den boe zem, de vraag van haar echtgenoot, of ze nog hem onbekende modeschulden had. ■staan, ontkennend had beantwoord* waarop onmiddellijk dit antwoord als ook weer zéér afwijkende van de waar heid was gesignaleerd, begon er in de omgeving een zekere schigtige angst voer het instrument rond te waren. Men spotte er nog wel mee, maar dat doet men ook wel met den dood, den duivel en den bul, terwijl men daarmee toch ook liever niet in aanraking komt.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3