ST&ÏEN-GENERML BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ÏH0LEN. K6RT 2EEUWSSH NIEUWS. BUITENLAND. Algemeen Uverztchh WEER EN WIND. «om 'Dagblad Abonnementsprijs 2.30 per kwartaal (Buiten Goes plus 20 ct, voor expeditie). Weekabonnementen in Goes 18 cent per week. De advertentieprijs is voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeehngen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager Men vrage daarvoor de tarieven UITG.Ï N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Kantoor voor GOES Turfkade, telefoon no. 17. Middelburg, Redactie tel. 269; Administratie teL 139. Postcheque- en girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen; van 1—7 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 6 regen opgenomen a 75 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra Bewijsnummers 5 1 No. 160. Twee Bladen. VRIJDAG 21 OCTOBER 1932. Eerste Blad. 119e Jaargang. TWEEDE KAMER. Bedrijfsradenwet Min. Verschuur verdedigde gis ter de Bedrijfsradenwet. De verande ringen in het sociale leven worden thans door den wetgever medegemaakt. De staat mag ten aanzien daarvan niet lijdelijk afwachten, doch evenmin for- ceeren. Dit geldt ook voor deze mate- rie. Dit wetsontwerp is bevordelijk voor de eenheid in de bedrijven. Het geeft volkomen aanpassing aan de ontwik keling van het bedrijfsleven. In het al gemeen heeft men in de Kamer trou wens instemming betuigd met het ont werp. Spr. betoogt, dat de bedrijfsra- den het overleg zullen bevorderen, dat aan de arbeiders het noodige inzicht in de economische mogelijkheden van een bedrijf zal verschaffen, noodig bij dreigende conflicten. Of verordenende bevoegdheid noo dig is, zal in de practijk moeten blijken. Er werd niet gerepliceerd. Hierna kwam de heer K o r te n horst (r.k.) met een amendement (het eerste van een reeks desbetreffende en daarop berustende amendementen) om ook de mogelijkheid der erkenning van bedrijfsschappen, welk woord hij ge bruikt in plaats van „bedrijfsvereenigin- gen", in te voeren. Hij betoogt dat de door hem bedoelde bedrijfsschappen de bindendverkla-ing van collectieve ar beidscontracten meer naderbij zal bren- gen. De bedrijfsschappen kunnen de belan gen van werkgevers en werknemers meer naar elkaar toe brengen. Zonder spr.'s amendementen ver wacht hij stagnatie in de sociale voor uitgang. Na bestrijding van diverse le den en van den minister t-ok de heer Kortenhorst zijn amendementen in om een onzuivere stemming te voor komen. De heer v. d. B e r g h (s.d.) had een reeks amendementen om te doen uit komen, dat bij de samenstelling van den bedrijfsraad zooveel mogelijk reke ning moet worden gehouden met het le dental der vakvereenigingen. Bij de discussies zeide de heer Vos (lib.) te vreezen dat de belangen van neutrale en hoofdarbeidersvakvereeni- gingen door het amendement-van den Bergh in gevaar worden gebracht. Het streeft het doel van het ontwerp voorbij en gaat tegen den bedrijfsvrede in. Minister Verschuur zeide geen feitelijk bezwaar tegen het amendement te hebben, dat werd aangenomen met 47 tegen 13 st. (lib., a.-r., behalve de heer Smeenk, en de heer v. Dis st. g.) De heer v. d, Bergh (s.d.) verdedigde vervolgens een amendement om het re glement van een bedrijfsraad te doen inhouden dat 'n besluit niet wordt ge nomen, tenzij er in beide groepen van den raad, werkgevers en arbeiders, 'n mee-derheid voor dat besluit bestaat. Minister Verschuur had hierte gen geen practische bezwaren. Men kan krijgen dat een paar arbei ders met de werkgevers een overheer- schenden invloed in den bedrijfsraad er langen. Zonder 't amendement zal het overleg beter tot zijn recht komen. Althans de eerste stemming in een bedrijfsraad over de vaststelling van het reglement dat ook de wijze van stem ming in den bedrijfsraad moet regelen behoort te geschieden volgens de vrije natuurlijke wijze. Heden voortzetting. DE BOTERINVOER IN DUITSCHLAND Naar de W-correspondent van het Hbld. aan zijn blad telefoneerde worden de mededeelingen, omtrent het verloop van de onderhandelingen tusschen Duitschland eenerzijds en Denemarken en Finland anderzijds over een nieuwe regeling van Duitschland's boterinvoer van officieele Duitsche zijde in alle op zichten bevestigd. Medegedeeld is dat men bij deze on derhandelingen overeen is gekomen het totale invoercontingent vast te stellen op 55.000 ton per jaar, in welk contin gent de onderscheiden boter exportee- rende landen naar rato van hun gemid delden invoer in de jaren 1929, 1930 en 1931 zullen participeeren. Het invoertarief wordt voor alle lan den gelijkelijk vastgesteld op 75 M. per ton, m,a.w, de valutatoeslag die tot dus ver den Nederlandschen boterexport naar Duitschland nog eenigszins begun- tigde, verdwijnt. De nieuwe regeling zal 15 Nov. a.s. in werking treden. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN, De afdeeling Amsterdam van de Li berale Staatspartij ,,de Vrijheidsbond" heeft, overeenkomstig het advies van 't bestuur en den bestuursraad, de voorloo- pige candidatenlijst voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen vastgesteld: 1. dr. I. H. J. Vos, 2. C. J. van Kempen. Te Wassenaar is overleden mr. J. J. Henny, oud adjunct directeur der assurantie maatschappij der Neder landen van 1845 Naar de Maasbode verneemt be staat bij den heer mr. A. F. L. Graaff van Rechteren Limpurg het voorne men tegen 't einde van dit jaar Alme- 1 o metterwoon te verlaten en zich te gaan vestigen in de gemeente Was senaar. Het kasteel „Huize Almelo" zal dan gesloten worden, terwijl het landgoed met de bosschen en landerijen onder de bepalingen der Natuurschoonwet worden gebracht en daardoor voor het publiek opengesteld worden. De gra felijke tuinen zullen worden verpacht. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de ta rieven van gerechtskosten in strafzaken, waarvan de gewone rechter kennis neemt. De Braziliaansche gezant voor Zweden en Finland, de Mello Franco, gaat als gezant naar Den Haag, als op volger van Helio Lobo, die gezant wordt in Cuba en Centraal Amerika. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft in een adres aan de Tweede Kamer, dat voorzien is van de handteekeningen van 23655 personen uit alle kringen van het Nederlandsche be drijfsleven en het autotransportbedrijf, verzocht aan de plannen van de commis- sie-Welter ten aanzien van het auto transport geen uitvoering te verleenen. Mede wordt verzocht, geen goedkeuring te hechten aan de voorstellen tot het invoeren van bijzondere invoerrechten op benzine. Het dagelijksch bestuur der ge meente Winschoten heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamerleden, waarin op het behoud der rechtbank te Winschoten wordt aangedrongen. De bond van eigenaren van thee ondernemingen in Ned.-Indië heeft bij de Tweede Kamer telegrafisch gepro testeerd tegen de voorgenomen verhoo ging van de invoerrechten op thee. Roode Kruis collecte. De collecte ten bate van het Vredes werk van het Nederlandsche Roode Kruis bracht alhier 167.64 op. Straat afgesloten. Zooals ook uit een publicatie in dit nummer blijkt, zal de Lange Giststraat van af Maandag a.s. voor den tijd van twee weken voor alle rijverkeer zijn af gesloten, in verband met werkzaamhe den aan de bestrating. Nu wij 't toch over bestrating hebben, willen wij er even op wijzen welk een goede verbetering is aangebracht door het verleggen van de bestrating in de Oude Kerkstraat, waar de toestand zachtjes aan onhoudbaar was geworden. Het Kees Pruis ensemble. Zooals reeds bekend mag veronder steld, komt Kees Pruis met zijn Ensem ble Dinsdagavond in den Schouwburg alhier. Naast ons ligt een lange lijst van beoordeelingen uit de groote en de klei nere bladen, die allen getuigen, dat Kees alom een gaarne gezien en gehoord dich- ter-zanger-humorist is en trouwens kon den wij zelf ook bij zijn vorig optreden te Middelburg met waardeering daarvan gewagen. Zij, die in dezen tijd af en toe Wat u in het leven ook moge ont vallen zijn, de toekomst blijft u en de gelegenheid om een beter en wijzer mensch te worden. ook wel eens gul willen lachen, zullen er Dinsdag zeker weer volop gelegen heid voor vinden. Bondsavond A.N.W.B. Naar wij vernemen, zal op Woensdag 26 October a.s. de A.N.W.B., Toeristen bond voor Nederland, alhier een Bonds avond organiseeren als o.a. Woensdag j.l. te Middelburg plaats had. De burgemeester heeft zich bereid verklaard dezen avond met een kort woord in te leiden. Wij verwachten, dat velen, die niet dagelijks in de gelegenheid zijn met het geheele Bondswerk kennis te maken maar toch den bekenden en zoo nuttigen „Bond van de wegwijzers" kennen, deze gelegenheid zullen aangrijpen de mooie kaarten en gidsen, andere boekwerken en nuttige voorwerpen voor weggebrui ker en toerist te bezichtigen en wat meer te vernemen van den voortreffe- lijken, baanbrekenden Bondsarbeid. ARNEMUIDEN. Voor de betrokken werklooze arbeiders, tewerk gesteld bij de werkverschaffing aldaar die sedert een tweetal weken onder leiding staat van de Nederlandsche Heidemaatschap pij, is de werkregeling gewijzigd. Werkte toen voorheen degene die daarvoor in aanmerking kwamen een vijftal dagen per week, thans zijn de werkuren met een half uur per dag gekort, welk half uur nu des Zaterdags ingehaald wordt. Terwijl ook nu, bij ongunstig weer wan neer er dan niet gewerkt kan worden, het zoogenaamde regenverlet wordt toe gepast, wat voorheen niet het geval was toen kon men 't regenverlet op een an deren dag inhalen. DOMBURG. Voor de Chr. winterle- zingclub alhier zullen een viertal spre kers optreden op: Donderdag 17 Nov a.s. ds. J. D. Boerkool, Geref. pred. te Amsterdam met het onderwerp: Tus schen Oud- en Nieuw Testament. Don derdag 8 December ds. A. F. W. de Kluis Ned. Herv. pred. te Vlissingen, onder werp: dr. Toyokiko Kagawa. Woensdag 11 Januari ds. A. B. W. M. Kok, Ger. pred. te Zaamslag onderwerp: „onze natuurlijke aanleg". Maandag 20 Feb. ds. J. H. C. Kamsteeg, Ned. Herv. pred. te Gorssel onderwerp „Gandhi." GRIJPSKERKE. In den J^oomgaard van S. alhier groeit een vreemde plant, die er dit jaar voor het eerst verschenen is. Bij onderzoek bleek de naam ervan Karmozijnbes-Phytolacca Decandra te zijn. Deze plant komt slechts op enkele plaatsen in ons land in 't wild voor en is daarom tamelijk zeldzaam. Hoe deze hier is verschenen is tot nu toe niet duidelijk geworden. HANSWEERT. Schipper Bolijn van het sleepschip „Ditan" werd dezen voor middag bij het verhalen van zijn schip door het stuurrad gegerepen en door de stuurhut geslingerd. Hij werd ernstig ge wond opgenomen en moest direct ge neeskundige hulp worden ingeroepen. HAAMSTEDE, Op uitnoodiging der afdeeling „Westelijk-Schouwen" van de Nederl. Vereeniging voor Huisvrouwen trad Woensdagnamiddag j.l. als spreker op de heer J. de Wit, ambtenaar der P.Z.E.M.. In breede trekken behandel de spreker de voordeelen van het elec- trisch koken boven het vlamkoken (ge mak, eenvoud, hygiëne, vlugheid en goedkoop). Daarna gaf hij een overzicht van de verschillende toestellen die ter vergadering aanwezig waren. Mevr. Minkema gaf een kookdemonstratie, BURGH. In de Woensdagavond j.l. gehouden vergadering der afdeeling „Haamstede-Burgh" van de vereeniging „Het Groene Kruis" werden behandeld en goedgekeurd het jaarverslag, de re kening 1931 en de begrooting 1933. De wijkverpleegster legde 4383 bezoeken voor gewone wijkverpleging af, 667 voor t.b.c. en 266 voor schoolkinderen ter bestrijding van hoofdexzeem, welk eu vel thans grootendeels. bezworen is. Het magazijn bevindt zich in uitsteken den toestand. De aftredende bestuurs leden mej. C. Overbeeke-Fondse en de heeren P. L. Vis en L. A. Bolle werden herkozen, terwijl in de vacature door liet bedanken van den heer Fokker werd voorzien door de benoeming van mej. P. T. Lemsom. STAVENISSE. Naar men verneemt, heeft het bestuur van het Waterschap „Stavenisse" besloten aan de pachters van bouwgronden van dit jaar een kor ting van 35 pet. der pachtpenningen te verleenen. Dezer dagen werd bij den kippen houder K. te Gr ij pskerke door een Witte Leghorn hen het 300ste ei in één jaar tijds gelegd, hetgeen hij kon con troleeren met een zoogen. vainest. Een prestatie als deze zal wel niet door ve le hennen worden nagevolgd. Hitiers antwoord aan von Papen. De Völkische Beobachter publiceert het antwoord van Adolf Hitler op de rede, door rijkskanselier von Papen te München gehouden. Hitler's antwoord is verschenen als extra-nummer van de „Völkische Beo bachter" in een oplaag van 10 millioen exempla-en. Hij noemt het als zijn taak, om niet alleen te wijzen op het onlogische in de rede van den rijkskanselier, doch ook in zijn optreden, dat voor de nazi's on doelmatig en bovendien gevaarlijk is. Wat heeft von Papen van het natio- naal-socialistische werkverschaffings program gemaakt? Een armzalige trans actie, die hoogstens kan leiden tot op leving van het geldverkeer der banken, doch niet voldoet aan het doel van werkverschaffing. Terwijl de nationaal-socialistische partij invoering van den algemeenen ar beidsplicht wenscht, vormt het rijksin stituut eerder een gevaar voor, dan 'n bevrediging van het Duitsche volk. Niet minder stelselloos is de wijze, waarop von Papen het sociale vraag stuk behandelt. Over de gebeurtenissen van 13 Aug. zegt Hitier, dat het onwaar is dat de na- tionaal-socialisten de geheele macht hebben opgeëischt. Toen echter 'een aantal belangrijke ministerposten werd gewijzigd moesten zij wel de functie van rijkskanselier opeischen. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek noemt Hitier het resultaat van von Papen te Lausanne meer dan onbe vredigend. De regeering heeft zich laten verlei den tot een compromis tusschen herstel betalingen en tegenprestaties en is blij ven steken in een nieuwe erkenning der herstelbetalingen terwijl de tegenpres taties vanzelfsprekend uitbleven. Japan en het ontwape- ningsvoorstel-Hoover. Officieel wordt medegedeeld dat het Japansche min. van Buitenl. Zaken en het ministerie van Marine na gemeen schappelijke beraadslagingen hebben besloten het voorstel van president Hoover om de maritieme bewapening met een derde te verminderen onder alle omstandigheden van de hand te wij zen, en wel in het belang van de Ja pansche landsverdediging. De Kabinetscrisis in België. De kansen schijnen groot te zijn voor de vorming van een kabinet-de Broque- ville. Zooals bekend, behoort de Broque- ville, die 72 jaar oud is, evenals Renkin, tot de katholieke partij. Als minister-president voerde hij in 1913 den algemeenen dienstplicht in België in en was gedurende den gehee- len wereldoorlog de leider der Belgische politiek. Eenige jaren geleden heeft hij als mi nister van oorlog de plannen tot ver sterking van de Oostelijke grens door- GROOTE OMZET van onze partij DAMES-, HEEREN- EN KINDERSCHOENEN bij de Amsterdamsche Kooplieden GEBOUW „DE ZWALUW" Lange Delft 89 Middelburg. Wij geven ze haast voor niemen dal. Prima Damesschoenen in alle maten van 12.voor4.91 v. 10.voor 4.31 v. 9.voor3.89 v. 7.50 voor3.31 v. 6.voor 2.89 v. 5.voor 2.31 v. 4.voor1.69 Heerenschoenen vanaf 289 ct. Eerste kwaliteit KINDERSCHOENEN vanaf 25 ct. Dames-, Heeren- en Kinder- Pantoffels. (Ingez. Med.) Middelburg, 21-X-'32. Donderdag hoog ste lucht temperatuur 14.8 °C; (59 °F); laagste 11 9 °C (54 °F). Heden 9 h: 14.8 °C; 12 h: 15.5 °C. 16 mm. regen. Hoog ste barometerstand 757 mm; laagste 751 Hoogste barometerstand 763.4 mm te Marseille; laagste 738.3 te Kynn. Verwachting tof Morgen»1.-©a-d? Meest matige tijdelijk wellicht toene mende N.W. tct Z.W. wind. Zwaar be wolkt tot betrokken met tijdelijke op klaring. Waarschijnlijk regenbuien. Iets kouder. Zon op: 6 h 37; onder 16 h 52. Licht op: 17 h 22. Maan op: 20 h 44; onder: 1 h 51. L.K. 22 October. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij). Oct. Vr. 21 4.51 17.16 11.20 23.36 Za. 22 5.39 18.17 12.05 Zo. 23 6.44 19.36 0.34 13.14 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Oct. Vr. 21 6.39 18.58 0.01 12.23 Za. 22 7.23 19.52 0.42 13.07 Zo. 23 8.21 21.05 1.38 14.12 6 NIEUWE RADIOTOESTELLEN, (N. S. F. en Philips), vanaf 129,Ziet de etalage. Hoofdagent: J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Ing. Med.) gezet en ingrijpende legerhervormingen ingevoerd. Beslist is er echter nog niets. De Broqueville onderhandelt nog met de liberale leiders. De bruiloft te Coburg, Gister is zooals bekend het huwelijk van den erfprins Gustaaf Adolf van Zwe den met prinses Sybille van Saksen Co- burg en Gotha kerkelijk ingezegend. Om tien uur 's morgens begon de op- marsch van vereenigingen en scholen die zich opstelden langs de straten waar door de bruidstoet zou trekken. Een groote menigte was op de been. Te 11 uur verscheen de kop van den stoet, die geopend werd door een bere den eere-escorte van de landspolitie, waarachter de dames der bruilofstgas- ten kwamen, gevolgd door de bruids koets, waaromheen ruiters van de lan delijke ruitervereenigingen reden. Terwijl de stoet door de straten trok luidden de klokken van bijna alle ker ken en torens van de stad. Het kerkplein en de ingangen naar de St. Moritzkerk was met vlaggen en dennengroen ver sierd. Hier hadden de dames van den Louisa-bond, waarvan prinses Sybille

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1