ST. NICOLAAS-PAKKETTEN STMEN-GENERML WIJ VERZENDEN FIRMA R. A. PAPEGAAIJ ZOON ZEELAND. MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. en zeifbeheersching WEEN El SSHOUWEN-DUIVELAND. Dagblad Abonnementsprijs 2.30 per kwartaal (Buiten Goes plus 20 et. roor expeditie). Weekabonnementen in Goes 18 cent per week. De advertentieprijs is voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; «oor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement «oor beide veel lager Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.; N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Kantoor voor GOES Turfkade, telefoon no. 17. Middelburg, Redactie tel. 269; Administratie tel. 139. Postcheque- en girorekening 43255. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke re^ meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 6 regtm opgenomen 75 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven of «.Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra Bewijsnummer! 5 No. 155. Drie Bladen. ZATERDAG 15 OCTOBER 1932. Eerste Blad. 119e Jaargang. TWEEDE KAMER. Opheffing Rijkskweekschool Vroedvrouwen te Amsterdam Bedrijfsraden. Er werd verder gediscussieerd n.a.v. de interpellatie-Mevrouw de Vries Bruins over de opheffing der rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Am sterdam. Hierbij heeft minister R u y s de Beerenbrouck ontkend, dat er onvoldoende overleg is gepleegd met Amsterdam. De school daar is eerder 'n gemeente- dan een rijksbelang. Amster dam volge het voorbeeld van Den Haag, waar het particulier initiatief zooveel meer gedaan heeft dan te Amsterdam. Hij herhaalde Amsterdam tegemoet te willen komen onder voorbehoud van het bestendigen der verkregen bezuinigin gen, en ontkent in het algemeen, dat er te weinig vroedvrouwen zijn. Slechts 1.3 pet. der jongeborenen komt ter wereld zonder deskundige hulp. Mevr. De V r i e sB ruins (s.d.) vertrouwt dat de Kamer verder volledig op de hoogte zal worden gehouden van de verdere onderhandelingen. De beraadslagingen werden daarna gesloten. Aan de orde is daarna het wetsontwerp tot instelling van Bedrijfsraden. De heer Vos (lib.) betoogde, dat het ontwerp zal leiden tot een verscherp ten strijd tusschen de vakorganisaties. Men late aan het bedrijfsleven zijn vrijen groei. Hij acht de voorgestelde construc tie niet zonder staatkundige bedenkin gen. Men zal er nimmer in slagen de bedrijfsraden te maken tot lichamen, deskundig ten aanzien an de technische en commercieele belangen van een be drijf. Op zijn medewerking moet men bij dit sloopingsproces niet rekenen. De heer van den Bergh (s.d.) be toogde dat medezeggingschap nog slechts het voorportaal is van sociali satie. De bedrijfsraden kunnen veel nuttig werk doen t.o.v. de arbeidsvoorwaar den, ook secundaire, als de verwarming in fabrieken en werkplaatsen e.d. Hij beschouwt dit ontwerp als een keus, waaruit nog eens een goede be drijfsorganisatie zal kunnen ontsprui ten. Zijn conclusie is dat het ontwerp een schuchtere stap is in de goede richting, niet meer. Of hij er zijn stem aan zal kunnen geven, moet uit de besprekin gen der volgende dagen blijken. De heer A m e 1 i n k (a.r.) kan zich zeer goed met het voorgestelde vereeni gen; meer dan adviseerende bevoegdheid moeten de bedrijfsraden niet hebben. Daarna verdaging tot Dinsdag één HET BEZOEK VAN DEN PRINS VAN WALES IN DEN HAAG. De Prins van Wales bracht gister een bezoek aan de benedenzalen van het Mauritshuis, en aan het Huis ten Bosch. Daarop is hij in de stad gaan winkelen. O.a. kocht Z.K.H. Haagsche hopjes en oud-Delftsch porcelein. Ondanks het re genachtige weer was er veel belangstel ling. 's Middags werd een partij golf ge speeld op de banen der Haagsche Golf club, tusschen den Prins en den Secr.- generaal bij het ministerie van buiten- landsche zaken jhr. Snouck Hurgronje. De Prins won den wedstrijd met 2 holes vóór en 1 hole te spelen. Na afloop werd de thee gebruikt op „Clingendael", het buiten der familie Van Brienen. Na de thee werd gedineerd in het be kende restaurant Royal, met de familie Russell, de leden der Britsche legatie, en enkele vrienden. Om kwart voor tien werd gereden naar Hoek van Holland en om 11 uur de terugtocht met de „Am sterdam" aanvaard. Al deze plannen waren spontaan op gekomen. Uit de directe omgeving van den prins vernam een verslaggever van het C.B., dat de Prins meermalen zijn groote inge nomenheid had betuigd met ons land en de ontvangst, die hem hier ten deel was gevallen. Het had hem veel genoegen gedaan, dat hij na de vele officieele plechtighe den in Denemarken en Zweden zich, zij het dan slechts kort, op een zoo aange name en ongedwongen wijze in ons land heeft kunnen ophouden. DE BRANDSTOFFENBIJSLAG. Zooals wij gister reeds meldden, heeft de minister van binnenlandsche zaken goedgekeurd, dat over het tijdvak 30 October 1932 t.m. 1 April 1933' aan on dersteunde gehuwden en ongehuwde kostwinners een brandstoffenbijslag van ten hoogste 1 per gezin per week wordt verstrekt. Het verstrekken van den brandstoffenbijslag mag zoo noodig tot gevolg hebben, dat de maxima, ver meld in de artikelen 8 en 19 der steunre geling worden overschreden. De minister is bereid in de brandstof- fenbijslagen, toe te kennen aan werkloo- sen, die ingevolge de gesubsidieerde Rijkssteunregeling worden gesteund, eenzelfde Rijksbijdrage te verleenen, als in de overige kosten van steunverleening. De bovengenoemde bijslag mag niet vóór 30 October worden verstrekt, ter wijl, indien te zijner tijd de noodzake lijkheid mocht blijken tot het verstrek ken daarvan na 1 April 1933, vooraf zijn machtiging moet worden verkregen. weer evenals vorige jaren voor U, aan Uw familie- of kennissen NAAR INDIË. BANKETBAKKER - MIDDELBURG - TELEFOON 29 (Ingez. Med.) Van de zijde van den „Zeeuwschen Provincialen Brandweerbond" deelt men ons mede, dat van plannen tot het vor men van een interprovinciale brandweer Zeeland-Noordbrabant bij dien Bond of ficieel niets bekend is. Tournée van Riemsdijk. Met vol recht kon Jan van Riemsdijk gisteren spreken van een goed bezetten Schouwburg, toen hij gisterenavond met zijn gezelschap aldaar optrad. Zeker was er geen sprake van „uitverkocht", maar van Riemsdijk heeft wel gemerkt, dat hij ook hier nog populair is en dit zal er niet minder op worden als hij steeds even goed als nu er in slaagt, variatie in zijn optreden te brengen. Hij noemt nu zijn avonden „Non-stop cabaret-revue" en bedoelt daar alleen mede, dat eerst voor en dan na de pau ze een reeks van nummers ten tooneele wordt gebracht, zonder intermezzo's van eenige beteekenis. Jan zelf heeft in zijn repertoire als Veluwsche boer weer wat nieuwe lie deren gebracht, die voor oude beken den zeker niet onder doen, en het is juist dit genre van liederen, die hem bij een deel van het uitgaand publiek een gaarne gezien figuur deden worden. Ook nu gingen zij er geheel „in." Kwam het gezelschap vroeger met de zangeres Ri van de Rovaart, deze heeft als wij het goed hebben de planken ver wisseld voor het huiselijk geluk en is bij het cabaret vervangen ^door Hetty Ver beek, een aardige verschijning, die met een goede stem haar liedjes op beschaaf de wijze voordraagt. Mr. Rombout van Riemsdijk toont al meer en meer de voetsporen van zijn vader te drukken, al is hij een artist van e enigszins ander genre. Hij levert verdienstelijk werk als con ferencier, als zanger en heeft als part ner in verschillende nummers den oolij- ken Hans Snel, die zich thuis gevoelt op vocaal en instrumentaal terrin, o.a. is Het grootste deel van het accompag- Het grootste deel van he taccompag- nement is echter nog altijd toebedeeld aan „de vrouwe" zooals Jan zijn weder helft in 't Veluwsch betiteld. Mevrouw van Riemsdijk dpet haar arbeid op be scheiden wijze. De beide hoofdnummers van het gevarieerde programma zijn 'n tweetal éénacters van mr. Rombout. Wellicht zit er in „Als mijnheer niet thuis is...." wat meer moraal dan in Studentenleven, maar wij willen deze goed gespeelde stukjes meer beschou wen als een passend onderdeel van een avond van vroolijke kunst, die als doel moet hebben de aanwezigen eens een paar uurtjes de vele zorgen te doen ver- Goed zijn is anders niet dan goed te willen zijn en, desgevraagd, te durven zijn. geien Daarin slaagden de optredenden volkomen,, gezien de vroolijke stemming en het welverdiend dankbaar applaus. Met Boeren-Bruilofts zangen ten dee ls or> zeer bekende me'odiën sloot het gezelschap den avond. En artisten. én publiek zullen den Schouwburg dankbaar hebben verlaten. IRaantyjieiïfMMaamtede-fyltenhim! (Jnjex med) Kanovereeniging. In de Donderdag in hotel Nieuwe Doe len gehouden vergadering is opgericht de Middelburgsche Kano-vereeniging „Tri ton". Het doel der vereeniging is het be vorderen van de Kano-sport in het alge meen,organiseeren van tochten, wedstrij den enz. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: mr. P. C. Adriaanse, voorzitter, A. C. Julianus, vice-voorzitter, J. A. v. Dixhoorn, secretaris, L. A. Thielens, penningmeester, mevr. C. J. Hollema- Klaassen. Techn. leiders: baron L. H. C. van Randwijck en de heer J. Vermeulen. Voor hen die als lid wenschen toe te treden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. HET ZIEKENHUISVRAAGSTUK TE VLISSINGEN. De commissie, welke destijds door den gemeenteraad van Vlissingen is be noemd in verband met het besluit tot bestemmen van de gemeentelijke zie- kenafdeeling in het Gasthuis tot ver pleeghuis voor t.b.c.-patiënten enz. heeft thans een rapport uitgebracht. In de eerste plaats beantwoordt zij de vraag of de ziekenafdeeling kan worden bestemd tot verpleeghuis voor t.b.c.-pa tiënten ontkennend. Ten eerste zou dit groote kosten met zich brengen, ten twee de zullen de verpleegprijzen in de zieken huizen met ongeveer 15 cent per dag stijgen wanneer deze patiënten er niet worden opgenomen, en ten slotte is een t.b.c.-afdeeling aan een ziekenhuis ge- wenscht voor de opleiding van leerling verpleegsters. De commissie meent, dat niet-chirurgische t.b.c.-patiënten in de z.g.n. dagverblijven kunnen worden ver pleegd en de overige als gewoon in de ziekenhuizen zelf, vooral kan dit nu de woningtoestanden in de laatste jaren veel verbeterd zijn. Uit een en ander volgt dus, dat het Gasthuis in den vervolge uitsluitend bestemd zal kunnen worden voor de verpleging van ouden van da gen, wat voor deze eene groote verbe tering beteekent. Twee verpleegsters zullen voor de verpleging van ouden van dagen en van het personeel in dienst kunnen blijven nml. ^le verpleegsters J. Goedbloed en S. Hooit en het overige personeel zal eervol ontslag moeten worden verleend. Daar geen recht op wachtgeld voor deze personen is gere geld, zullen voor hen maatregelen ge nomen moeten worden, waarvoor de commissie verwijst naar het niet aan ons verstrekte rapport der Medische subcommissie. De commissie wijst er vervolgens op, dat thans de on- en minvermogende patiënten in de 3e klasse van het gast huis van gemeentewege kostelooze be handeling door een internist, door een chirurg en door de overige specialisten ontvingen. In den verpleegprijs waren voorts begrepen de laborato-iumkos ten, genees- en verbandmiddelen. Voor de stralenbehandeüng en het gebruik van de operatiekamer werd volgens 'n bepaald tarief betaald. Het Ziekenfonds Walcheren betaalde de kosten van de geneeskundige behan deling en van verbandmiddelen enz. van haar leden, die in de overige zie kenhuizen waren opgenomen. Teneinde den bestaanden toestand op deze punten zooveel mogelijk te be stendigen stelt de commissie voor, dat de gemeente benceme in het St. Joseph- ziekenhuis en „Bethesda" een specia list-internist en een chirurg, wier bezol diging voor gemeenterekening komt. De doktoren moeten alle patiënten, die beneden een zekere weistandsgrens vallen, daarvoor behandelen. De verde re voordeelen voor deze patiënten zul len ook ten deel vallen aan hen, die op genomen, zijn in 't ziekenhuis te Middel burg, mits ook vallende ^beneden de wei- standsgrens. Dit geldt ook indien opna me elders voor speciale gevallen nood zakelijk blijkt. In verband met een en ander draagt de commissie ter benoeming voor a s chirurg den heer A. Staverman en als internist den heer A. P. Smit en stelt voor hen te bezoldigen met 6000 per jaar. De commissie wil den heer Smitt wel schoolarts laten blijven maar niet ge- meentegeneeskundige. Deze laatste taak wil de Commissie aan een ander geneeskundige geven en zij draagt ter benoeming voor den heer R. Grippeling, zij meent dat de jaarwed de 1200 moet zijn. Een patiënt die naar een ziekenin- richting moet, heeft de keuze tusschen de drie ziekenhuizen, van Vlissingen en Middelburg samen. De controleerende geneesheer zal sa men met de C. V. „Centraal beheer" G. A. te Amsterdam worden benoemd, dit zal de gemeente ongeveer 2000 per jaar kosten. De Commissie stelt voor in de over eenkomsten met de ziekenhuizen op te nemen, dat zij een looptijd hebben van 10 jaar. Verder dat St. Joseph per dag en pa tiënt ten hoogste 1.75 mag rekenen en 3.50 bij gebruik van de operatieka mer, voor Bethesda is het resp. 2 en 3.75. Voor toezicht op behoorlijke na leving van de bepalingen zal eene com missie van 5 leden moeten worden be noemd. Pogingen om de vereeniging Zieken- huisverpleging te doen associeeren met de zustervereeniging te Middelburg heb ben groote kans op succes. Deze ver eeniging vraagt echter 8000 in haar reserve te storten. De op te heffen ver eeniging heeft nog 2500 kapitaal en zal de gemeente nog meoten bijpassen de rest, af te lossen in termijnen van 1000 Ook heeft de commissie aan het bestuur van „Gelijke Plichten, gelijke Rechten", aangeraden zich bij de Vereeniging Wal cheren aan te sluiten. De kosten bedroegen in 1931 72.474. Volgde men het voorstel der commissie dan zou het bedrag zijn 67.035 of 5439 minder. De commissie stelt voor de verschil lende afzonderlijke besluiten te nemen, die leiden zullen tot verwezelijking van de voorstellen, die zij uitvoerig toe lichtte. Door vier leden van het personeel der gasfabriek alhier werd hun zilveren jubileum in dienst der fabriek herdacht, nl. de heeren I, van Bel, L. Blaas en J. Moens, stoker en W. Catsman, meterop- nemer. Zij ontvingen de zilveren medail le voor 25 jaren trouwen dienst met di ploma, benevens 'n geschenk in envelop pe. Bovendien ontvingen de jubilarissen nog een stoffelijk blijk van belangstelling van den directeur. HANSWEERT. Het Belgische schip „Maria" schipper Kloeck geladen met kolen is op de Oosterschelde omhoog gevaren en blijven zitten. Dezen nacht met hoog water is het schip met behulp van twee sleepbooten vlotgekomen en heeft 't de reis naar België voortgezet. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 November a.s„ aan S. de Putter eervol ontslag verleend als veldwachter in de gemeente St. Lau- IERSEKE. Het mosselvaartuig YE 33, eigenaar de heer J, van Liere, alhier, heeft onder Terneuzen in de Wester- Schelde een geheele verzameling been deren uit het prae-historische tijdvak opgevischt. De beenderen zijn bewaard gebleven en zullen eerstdaags naar Middelburg worden opgezonden ter on derzoek. De schippersknecht H. C., alhier aan boord van de YE 18 had het onge luk in het open luik te vallen, een paar ribben te breken, en eenige andere te kneuzen. Dr. Klinkenberg verleende ge neeskundige hulp. RILLAND-BATH. Het comité .ter be vordering van de cultureele belangen van jeugdige werkloozen heeft besloten tot instelling van een drietal commissies, waarin de volgende heeren zitting na men; Lectuurcommissie: Pater Overste der keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ing. Med.) Middelburg 15-X-532. Vrijdag hoogste luchttemperatuur 10.7 ÜC; (51 F); laagste 5.8 °C (43 °F). Heden 9 h: 10.8 °C; 12 h: 10.9 C. 17.9 mm regen. Hoog ste barometerstand 753 mm; laagste 744 mm. Hoogste barometerstand 765.8 mm te La Coruna; laagste 737.3 mm te Karl- stadt. Verwachting tot Moigenavond; Matige later afnemende wind uit W. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, aan vankelijk nog regenbuien, later opkla rend, weinig verandering in tempera" tuur. Zon op: 6 h 26; onder 17 h 05. Licht op: 17 h 35. Maan op: 16 h 59; onder 7 h 28. Zondag 16 October. Zon op: 8 h 28; onder 17 h 03. Licht op: 17 h 33. Maan op: 17 h 13; onder 8 h 44. L.K. 22 Oct. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Oct. Za. 15 1.38 13.44 7.55 20.22 Zo. 16 S 2.04 14.13 8.21 20.50 Ma. 17 2.36 14.46 8.53 21.19 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Oct. Za. 15 3.33 15.43 9.01 21.15 Ma. 17 4.34 16.42 9.59 22.17 Capucijnen, L. van den Dool, hoofd der Oud-Geref. school, A. A. Mol, hoofd O. L. school, Rilland. Gezelligheidscommissie: ds. J. Hete- brij, voorganger Vrij Evang. gemeente, ds. Ch. de Beus, Ned Herv. Predikant, J. J. van Gorsel. Ontwikkelingscommissie: mr. P. A. Schwartz, burgemeester, M. N. van de Linde, Gepens. land- en tuinbouwonder- wijzer, Chr. Jansen, hoofd Chr. school, Hoofdweg. Het hoofdcomité bestaat uit drie le den, te weten de eerstgenoemde van el ke commissie. BRUINISSE. Het bergingsvaartuig „Zeehond" van v. d. Taks Bergings Mij. heeft zooals gemeld Donderdagmorgen het op de Westerschelde nabij Bath ge zonken mosselvaartuig Bru 57 in de ha ven binnengebracht. Tengevolge van een mistbank was het vaartuig tijdens het laveeren eenigszins buiten het vaarwater geraakt en daarna op een daar reeds ve le jaren liggend wrak van een gezonken zeeboot gestooten. Daar men direct nog geen erg had wat er eigenlijk gebeurde, (beide opva renden waren aan dek), kwam men eerst doordat het binnendringende zeewater met de brandende kachel in aanraking kwam en daardoor stoom ontwikkelde tot de ontdekking dat het vaartuig zonk. Nadat beiden eenigen tijd op het inmid dels gezonken vaartuig hadden doorge bracht, (zij stonden toen tot hun middel in het water) werden zij opgemerkt door'* 'n voorbijkomende garnalenvisscher die hen te Bath aan land heeft gebracht. Daarna is met het Bergingsvaartuig „Zeehond" een contract afgesloten, dat het vaartuig bij eb heeft leeggepompt, waarna men het gat zoo goed mogelijk heeft gedicht en naar Bruinisse gesleept, waar het op de werf hersteld zal wor den. BRUINISSE. Het klipperschip Dirkje, schipper Dekker van Papendrecht, gela- den met suikerbieten voor Puttershoek

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1