„ARNHEM" BINNENLAND. NA DE OPERATIE. ZEELAND. MIDDELBURG. WALCHEREN. KUNST EN WETENSCHAP. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ ONDERWIJS. RECHTZAKEN. LANDBOUW. TWEEDE BLAD VAN DE GOESCHE COURANT VAN DINSDAG 11 OCTOBER 1 932. No. 151. INTERVIEW MET MINISTER BEE- LAERTS VAN BLOKLAND. Een bijzondere medewerker van het tijdschrift Timotheus heeft een gesprek gehad met den minister van buitenland- sche zaken. Allereerst maakte deze zich geen deelgenoot van den optimis- tischen kijk op de toekomst, waarvan de gouverneur-generaal op den ver jaardag der Koningin te Batavia heeft doen blijken. Volgens jhr, Beelaerts is de algemeene toestand donker en hij zou zelfs nog geen tijdstip kunnen noe men, waarop men zou kunnen zeggen: Het begint te dagen. ,,Ik vrees, dat we nog meer naar de diepte zullen gaan, om eerst dan de wegen te vinden, die lei den tot elkander verstaan, tot samen werking, tot herstel. Verder sprak de minister zijn ver trouwen uit, dat de Volkenbond wer kelijk de elementen bevat, die het zoe ken naar middelen, om uit de impasse te geraken, tot een resultaat kunnen brengen. Wie ernstig nadenkt, moet in den Volkenbond iets goeds zien; en al heeft het Internationale Hof van Jus titie geen middel tot sanctie toch zal' men zich wel even bedenken, aleer men zich aan de uitspraak van het Hof zou onttrekken. Indien de Volken bond in 1914 had bestaan, zouden de zaken wel eens heel anders hebben kunnen loopen. Inzake de ontwapening merkte de minister op: „Zeer weinig staten zijn in de richting van ontwapening zoo ver gegaan als ons land". Omtrent de verhouding van de in voerrechten meende de minister: „Ouchy en de aangekondigde tarief- verhooging spreken elkaar niet tegen. Immers worden die 30 opcenten lou ter om fiscale redenen geheven en bo vendien is de verhooging slechts voor één jaar, dus tijdelijk. Hier" de mi nister stond op om het bewijs te leve ren „staat in art. 1 van de overeen komst, dat de contracteerende partij en geen verhoogingen en geen nieuwe rechten ten opzichte van elkander zul len invoeren. Welnu, van de tijdelijke opcenten op het invoerrecht stellen wij België en Luxemburg vrij, zoodra dit verdrag (dat nog niet geratificeerd is!) in werking zal treden. Wie belet an deren mogendheden zich daarbij aan te sluiten?" Toen de interviewer vroeg of de on derhandelingen met België spoedig her vat zullen worden, was het antwoord: „Als naaste buren moet je op goeden yoet met elkander léven. En dat is niet gemakkelijk, want juist doordat je zoo vlak bij elkaar woont, zijn er dikwijls allerlei dingen waarover licht wrijving kan ontstaan en die je kregelig maken. Men heeft een open oog voor eikaars fouten. Natuurlijk komt er dan licht ruzie. Daarom is 't maar het beste, te letten op de belangen, die men gemeen heeft. En België en Nederland heb ben zulke belangen in meer dan één opzicht. Er zijn soms omstandigheden, waaronder men beter doet, een twist punt eens even te laten rusten. Niet op goeden voet met elkaar zijn, is altijd duur: denkt u maar aan de Maas kanalisatie, die ons door den aanleg van het Julianakanaal vrij wat meer gekost heeft dan het geval zou geweest zijn, als België tot samenwerking be reid was geweest". DE BEPERKTE INVOER VAN TEXTIELGOEDEREN. Naar aanleiding van het ook door ons gemeld bericht volgens hetwelk de com missie van advies nopens oeconomische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië (commissie-Bruins) ernstig in overweging heeft genomen 'n beperkte contingenteering van den in voer van textielgoederen, zooals de Door Dr. Jan Walch. 62. Weet je, wat je. wel bent?" zei ze zoo luchtig als het haar mogelijk was. „Zenuwachtig; dat ben je. Dat komt van al dat gesjouw, dat ben je toch vroeger nooit gewend geweest.' Weet je wat? Je bent hier morgen toch nog ga eens naar Marelman, Toe, doe dat eens! 9 Och ja, zei hij, maar half ge hoorzaam; ,dat wil ik wel doenJa, dat wil ik wel", herhaalde hij naden kend. Nu en laat dan tot dien tijd dat gepieker; en ga dan nu...." Er werd luid gebeld. „Wacht even" viel zij zichzelf in de rede. „Ik moet open doen; 't kind is voor boodschap pen uit." Telegram, riep van beneden een jongensachtige commandostem. Ik zal het wel halen, kwam Henri, en liep vlug de trap af. „Is zeker iets van de courant. Dat was het ook. Maar het was niet de verwachte lof. Het was het bevel: „Verwachten u zoo spoedig mogelijk hier. Verdere interviews niet >ge- wenscht." Henri las het onder het gedachteloos w=eer naar boven klimen. l Kijk, zei hij met iets fataal versla Twentsche belanghebbenden hadden verzocht, terwijl daartegen van regee- ringszijde geen overwegende bezwaren zouden rijzen deelt men aan de N.R.C. mede: De commissie heeft aan de hand van de verzamelde, nog nader te completee- ren, gegevens, aan het vraagstuk van den invoer van katoenen goederen in Ned.-Indië een eerste algemeene be schouwing gewijd, waarbij de bij het vraagstuk betrokken belangen van Ne derland en van Ned.-Indië uitvoerig on der het oog werden gezien. Over de vraag, of er hier reden kan bestaan voor ingrijpen van overheids wege, heeft de commissie zich evenwel nog in geenen deele een oordeel ge vormd, zoodat het volmaakt voorbarig is van eventueele concrete voorstellen te gewagen. Voor zoover bedoeld bericht den schijn kan wekken, alsof de commissie prac- tisch reeds tot een bepaalde conclusie is gekomen, is het met de werkelijkheid in strijd. DUURRECORD K.L.M. BATAVIA— AMSTERDAM. We meldden gister m 't kort, dat de Duif het traject BataviaAmsterdam in dag heeft volbracht. Vrijdag 30 September vertrok de Ibis gezagvoerder E. C. Pollens, van Bata via naar Amsterdam. Op Zaterdag 1 October kreeg het toestel echter bo ven Siam zulk een zware stormschade dat het Kohlak moest aandoen, tenein de aldaar de opgeloopen averij aan evenwichtsroeren en vleugel te her stellen. De K.L.M. besloot de Duif uit Bata via te laten vertrekken, teneinde de reis in plaats van de Ibis te laten uit voeren. Zondagmorgen 2 Oct vertrok de Duif, gezagvoerder Parmenftier. Reeds den volgende dag was het toestel te Rangoon, na te Kohlak personeel en materiaal te hebben gebracht voor de reparatie van de Ibis en de post en den passagier van het vliegtuig te hebben overgenomen. In het besef, dat de post volgens dienstregeling moest worden overgebracht, heeft de gezagvoerder, de heer Parmentier, de Duif een ach terstand van twee dagen laten inha len. Zondagmiddag 1 uur is het vlieg tuig, zooals bekend, volgens de dienst- regeling op Schiphol geland. Den vorigen Zondag was de Duif uit Batavia vertrokken. De overtocht had dus plaats in zeven en een halven dag. Daarbij werden enkele zeer lange tra jecten gevlogen. Wij noemden reeds MedanRangoon, dat overigens vaak door de K.L.M. in één dag afgelegd was; verder RangoonAllahabad, Ka rachiBagdad en tenslotte Mersama- truhBoedapest. Aan boord bevond zich de werktuig kundige Buitenhuis, die 22 Sept. uit Amsterdam was vertrokken en dus in 18 dagen (nog geen drie weken, men denke 't zich in!) heen en terug Am sterdamBatavia heeft gereisd. Het plakken van zegels. Naar de raad van Arbeid te Mid delburg ons mededeelt, komt het nog meerdere malen voor, dat de werkge vers niet zelf de rentezegels op de ren- tekaart van hun arbeiders plakken, doch het bedrag van het zegel in geld uitbe talen boven het loon en den arbeider verzoeken zelf het zegel te plakken, of wel den arbeider het zegel ter hand stellen met verzoek het op de rente- kaart te plakken. Blijkt nu bij inlevering van de rente- kaart ten kantore van den raad van Ar gens in zijn blik tegen Clara. „Er is iets.... Er is iets met me.... Maar wat?" ^NEGENTIENDE HOOFDSTUK. De „Lie-detector" en Kees. Dat moet je nu eens met ^Marel- man bespreken, zei Clara gedecideerd. „Als je het gevoel hebt, dat je iets hin dert, is dat het beste." Henri gaf niet dadelijk antwoord. Wat is er tegen? Hij is knap; hij kent je gestel door en door; en hij heeft belangstelling voor je." Och ja, zei hij zonder belangstel ling. „Als ik weer eens overkom Kom je volgende week Zaterdag en Zondag nog? Ja dat was wel zoo de voor- Ioopige afspraak. Maar je weet nooit wat er ineens tusschen kan komen.." Wat ben je zwaartillend ineens.." 1 Misschien jagen ze me wel weer weg; net als die Meijerbeer. Wat 'n onzin! Clara trachtte het zeer gedecideerd te zeggen; en het lukte redelijk wel Nu, dan ga ik maar, zei hij lus teloos. i Zal ik 'een taxi opbellen? Kind waar denk je aan! zei hij spottend. „Je hebt hoogmoedswaanzin. Of je lijdt aan anachronisme! Ik ga met beid, dat de verschuldigde zegels niet werden geplakt, dan worden deze ze gels alsnog bij den werkgever nagevor derd, zoodat, de werkgever in deze ge vallen tweemaal het bedrag der zegels moet betalen. In art. 199 der Invaliditeitswet wordt bepaald, dat de werkgever, die in ze gels betaalt, voor, of gelijktijdig met de betaling van het loon in geld de premie betaalt, terwijl volgens art. 228 iedere betajing bewezen wordt door het plak ken van een rentezegel op de rentekaart. De werkgevers worden dan ook ten zeerste in hun eigen belang aangeraden, zelf de zegels te plakken. Bij art. 268 der Invaliditeitswet is be paald, dat de arbeider geen betaling van zijn loon in geld kan vorderen, indien hij zijn rentekaart niet aan zijn werkgever in bewaring heeft gegeven, of aan den werkgever niet overlegt een rentekaart met voldoende open zegelvakken, om de zegels te plakken ter voldoening der premiën. Werkgevers, vraagt dus, indien de rentekaart van den arbeider niet in uw bezit is, den arbeider bij de uitbetaling van zijn loon de rentekaart over te leg gen en plak ten allen tijde zelf de zegels op de rentekaart. PLAATSELIJK CRISISCOMITE. Ontvangsten Plaatselijk Crisis-Comité van 3 tot en met 8 October 1932: Maandelijksche bijdragen: Het te Mid delburg wonende personeel der P.Z.E.M. kantoor Middelburg 13.26; Ger. Jon gelingsver. over Sept. en October 2.50; U.L.O. school voor jongens 2.81; J. H. J. 0.50; Fr. R. A. P. 1; Fa. P. 1; A. L. 1. C. 1; P. B. 2.50; mevr. wed. J. T. H.—v. d. B. 2,50; mej. de wd. L. 1; F. C. K. 2.50; H. J. C. v. d. W. 1; mej. W. d. B.—v. d. P. 0,25; J. M. H. 0.50; F. d. H. 0,50; P. D. B. f 0,50; P. S. /0,30; J. W. v. S. 1; Wi J. B. 1; W. C. C. 2,50; W. H. 1; C. J. de K. 1; P. B, 0,50; H. 1,25; H. H. 0,25; W. B. 1; mej. M. J. K. 0,50; mej. S. 0,40; mej. H. 1; A. H. M. 0,25; J. T. Z. f 0,15; J. M. 1; E. Ch. C. 0,50; J. P. L. 0.50; J. K. 0,50; .mej. A. S. 0,25; S. T. 0,25; J. W. 1; P. v. L. 1; J. I. 0,50; mej. J. E. S. f 0,25, mej wed. S. P. A. B.—K. 0,50; C. v. d. K. 2,50; L. J. B. 0,50; mevr. wed. M. C. H.V. J' 5; F. J. H. 0,50; J. D. ƒ1; J. A. A. 0.25; M. S. f 0,25; Mej. P. W. H. 0,50; H. J. W. f 2,50; K. J. 0,25; M. H. 1; mej. L.' H. C. W. f l'; mej. M. G. J. W. 1; J. F. H. 2; 'W. G. 0,50; A. P. v. D. 2,50; M. J. O. 1; H. A. R. 0,50; R. E. K. ƒ1; mej. wed. F. 1; N. C. v. O. 0,50; J. C. V. S. 0,50; J d. K. 2,50; A. S 0.50; P. G 0,50; P. S. 0,50; A. J. V. 1; Gez. d. J. 0,50;" P. M. 0,50; L. A. 0,50; J. P. D. 0,50; P. J. B. 1; Mej. L C. d. K.—d. B. 0,50; J. J. O. 0,50; H. v. M. 1; J. H. H. 0,50; ds. A. L. 1; P. v.' S. 1; Fern. N. P. D. 2,50; j. G. V. 0,50; W,. v, M. 0,50; J. H. 0,50; C. d. N. 1; F, M. 2,50; P. M. 0,50; P. S. 1; F. v. d. P. 1; Jac. B. 1; E. J. P. 0,50; F. V. 0,10; A. D. 2,50; ir. B. C. R—v. L. 2 x 2; A. D. 2,50; per soneel Meisjeshuis Kinderzorg 2 x 2; dr. J. C. K. 10; personeel Gasthuis 4,60; Gymnasium wekelijksceh bijdra ge 2,11; wekelijksche collecte 78,47; andere bijdragen N. V. V. 2.30; Kna- penver. Samuel Aid. II 0,39; N. N. 25; dr. W. F. S. 10. Het gironummer van den penning meester is 188020. Bij ons kantoor te Middelburg ont vangen; Wekelijksche bijdrage Perso neel N.V. Schulte en Thieme 2,63, O. EN W. SOUBURG. B. en W. al- hier hebben gegund aan H. Geldof, aan lijn 12. Ze hield hem niet tegen. Had iets van belang in haar hoofd; iets dat ze dade lijk wilde afdoen. Ze bracht hem naar de huisdeur. Weer wat in de bus Schrik maar niet; 't is een drukwerk! Nu jon gen, houd je flink Hij knikte een loom knikje. Keek haar toen nog even hartelijk aan. Daar ging hij. Clara nam het „drukwerk" mee naar boven. Ging dadelijk naar het telefoon toestel. Met dokter Marelman? Is de dok ter nog thuis?Ja? Kan ik hem zelf dan even spreken? Mevrouw van Hoghen Lug t Dat tref ik, dokter.... Ja. Mijn man was daarnet over. En: ik heb een heugelijk verschijnsel waargenomen.. Nee, met z'n werk gaat 't geloof ik, weer niet best.... Maar er is iets an ders. Een symptoom dat hoop geeft; en dat u me voorspeld hebt.Ja.Hij voelt, dat hij een onzuiver beeld van het leven heeft.. En het brengt hem nog wel even van streek; maar een cri sis, zooals in het begin, heeft het niet meer tengevolge.... Ja, juist, dat had u gezegd, dat is een eerste verschijn sel van beterschapJa, heerlijk vind ik dat, natuurlijk! Maar 't wordt hem wel op 'n beetje hardhandige ma nier bijgebrachtWel, door al wat hij nemer te Serooskerkc (W.), het ver- breeden der Kanaalstraat in deze ge meente over een lengte van 460 m, met bijbehoorende werken voor de som van 15.722. Zaterdagmiddag is alhier in een der woningen van het gemeentelijk Wo ningbedrijf, bewoond door A. W. de vlam geslagen in een pan vet, die op 'n kachel was geplaatst. De kokende, brandende massa sprong hoog op tot wand en plafond. De vrouw van W, kreeg zeer ernstige brandwonden aan hoofd en armen. Spoedig toegeschoten hulp heeft de pan verwijderd, waardoor erger is kun nen voorkomen. De Maatschappij der Nederland- sche Letterkunde heeft tot haar voor zitter gekozen prof. dr. Ph. S. van Ron- kel. In de plaats van dr. J. L. Walch, die tusschentijds is afgetreden, is als lid van het bestuur gekozen de heer A. J. Bo- thenius Brouwer. Wagner-jaar te Leipzig. In zijn geboortestad Leipzig' zal Ri chard Wagner in 1933 op bijzondere wij ze worden herdachl. De eigenlijke jer- denkingsplachtigheid vindt plaats op 12 Februari, nan den vooravond van den fiOsten verjaardag van het overlijden van den meester. Kort voor den eigenlijken sterfdag zal een „Richard Wagner-Tentoonstelling" worden geopend. Ook' zal een Wagner- monumenl worden onthuld. Een polis der is de beste geldbelegging. Inspecteur: G. LINDENBERGH, MIDDELBURGSCHESTRAAT, GOES. (Ing. Med.) Vakschool van Horecaf. Op 17 dezer zal de vakschool van Ho recaf te Scheveningen worden heropend voor den wintercursus 1932-1933. De cursus heeft ten doel jongelieden, die zich tot het hotel-café-restaurantbedrijf aangetrokken voelen, de eerste beginse len van het vak te leeren. Onderwijs wordt gegeven in menu- en serveerkun- de, keukenleer, bedrijfsleer, slagersbe- drijf, wijnkennis, bedrijfsadministratie, handelsrekenen, handelskennis, typen, Nederlandsche correspondentie, Fransch, Duitsch en Engelsch. De valsche Van Goghs. Naar Het Vaderland verneemt zal de strafzaak over de valsche Van Goghs te gen den Berlijnschen kunsthandelaar Ot to Wacker Dinsdag 18 Oct. a.s. in hoo- ger beroep worden behandeld. Men ver wacht, dat het proces wel een paar we ken in beslag zal nemen. ondervindt, in de wereld. Wat zegt u? Dat de beste geneeswijze?.... Ik ver sta u niet.... De „natuurgeneeswijze van de onnaluur"O ja, ja, heel aardig.... Ja zoo is het wel.... Hij komt nu gauw eens bij u, Daar heb ik hem toe overgehaald. Kan het ook op een Zondag?.... Nu, h'él graag dan.. Ja, ik kom even bij u, om het precies te vertellen.Nu dadelijk.Graag! Over een uurtje? Zooals u wilt.Nee goed dan; precies om helf één ben ik bij u. Dag dokter." Ze had dan nog een half uur den tijd. Zette de koffieboel vast klaar; met een briefje voor Nico en Muis, als ze uit school kwamen. Nee, ze zou nog maar •even thuis blijven. Als ze half uur had liep ze het toch al op haar dooie gemak Nog even rustig zitten. Met Henri's wan hoop was in haar in eenen weer hoop gekomen.... Rustig zat ze voor het raam. Geen zin om met een werkje te beginnen.... Daar lag nog dat „druk werk" op een stoel. Het was de wereld kroniek. Ze verscheurde het omslag; bladerde.Een plaatje trok haar aan dacht. 't Vertoonde het een of ander hart- en pols-onderzoek van een man niet een zeer ongunstig voorkomen.... Het onderschrift luidde: De Machinale Waarheid. „De verdeeling van waarheid en leugen was tot dusver overgelaten aan H. N. S., 33 glazenwasscher te Middelburg heelt hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis van den Poli tierechter te Middelburg van 27 Sep tember 1932, waarbij hij terzake van eenvoudige beteediging is veroordeeld tot 15 of 10 dagen hechtenis. 748.000 frank schadeloosstelling geëischt. De Antwerpsche rechtbank behan delde in eerste instantie de zaak tegen den bankier C. Vuit Amsterdam, die met zijn auto te Brasschaet bij Antwer pen een arbeider dood reed. Hierbij werd een civiele eisch ingesteld tot scha devergoeding ten bedrage van 748.000 frank. Weekblad Chr. Boeren- en Tuinders- bond. Naar „De Nederlander" verneemt wordt het orgaan van den Chr, Boeren- en Tuindersbond „Ons Platteland", ón der redactie van prof, mr. P. A. Diepen horst en Chr. v. d. Heuvel dat op heden cm de 14 dagen verschijnt, met ingang van 1 Januari a.,s weekblad. Be moeilijkheden bij den land- en iuinbeuw-export. Onze landbouwkundige medewerker schrijft ons: In beide voorgaande artikelen spraken we over een regelend optreden bij de productie. We hebben hierbij op het oog de productie van onze land- en tuin bouwproducten. Voor een dergelijke re geling moet in hoogste instantie een be paald minister de verantwoordelijkheid dragen, doch in feite moet deze uitgaan van een centraal lichaam, dat uit alles zins deskundigen bestaat. Natuurlijk moet een dergelijke, laat ons zeggen Centrale Landbouwraad, een doelwit, een plan, een beginsel hebben, naar welks verwezenlijking moet worden ge streefd. Dit principe wordt door de tijdsomstandigheden bepaald. Het vrije ruilverkeer is verbroken. De meeste landen belemmeren hun import om de producten van eigen bodem tot hoogere waarde te brengen. Onze land- en tuin bouw, die op export grootendeels zijn aangewezen, ondervinden daardoor moeilijkheden in het kwadraat. Slechts door nuchter redeneeren kan hier uit weg worden gevonden, en hoe meer we onze gedachten hierop zetten, hoe vas ter onze overtuiging wordt, dat onze productie in de eerste plaats moet zijn gericht op de voorziening in eigen, bin- nenlandsche behoeften, terwijl ons te kort en ohs teveel moeten wor den aangevuld en geruild met goederen uit andere landen op wèl omschreven voorwaarden. Als dit principe door re geering en Volksvertegenwoordiging zou worden aanvaard, dan zouden daar mede tegelijk voor de steunregeling(en) richtlijnen zijn gezet voor het heele land- en tuinbouwbedrijf. Men had dan niet meer te praten over tarweboeren en bietenverbouwers, over klei- en zand boeren, noch over vee- en kippenhou ders, noch over N Hollandsche of W,est- landsche tuinders. Een beslissing zou moeten worden genomen over het groo- te beginsel: Zullen ws onze bodemproductie zoo veel mogelijk in diens', stellen van de eigen, binnenlandsche behoefte met waarborg voor den producent, dat hij loon zal krijgen voor welbesteden ar beid Ook de arbeiders kunnen bij dit sy steem niet anders dan wel varen, om dat in de berekening der productiekos ten hunne organisaties kunnen mede- spreken. Zoover ons bekend staan de land- bouw-centrales nog niet op dit stand punt en houden deze nog altijd vast den mensch zelf, al naar zijn karakter georiënteerd was Betrekkelijk waar dacht ze „Ook dit gebied is echter niet meer veilig voor de machine; zij neemt met of zonder goedvinden van den delinqent (in dit geval Kirkland den moordenaar van Ariene Drawes te Gray in den staat Indiana) stelling vóór de waarheid en tegen den leugen en controleert zij beweringen langs electrotechnischen weg. Dit novum ver keert nog in het stadium van proefne mingen; de Amerikaansche rechter, die een onderzoek van den misdadiger leid de, heeft dan ook nog niet zoo ver dur ven gaan, om de uitkomsten van dezen mechanischen Zola („J'accuse") als wettig en overtuigend bewijs in het rechtsgeding te erkennen. Maar wat niet is, kan nog komen. En dan plaatst deze „lie-detector" (leugen-aanwijzer) ons voor een probleem, dat juridische fijn proevers zal doen watertanden. Want waar gaan we heen, als de meest ver borgen wenschen van het hart machi naal in het licht getrokken worden? En wie waarborgt mij honderd procent waarheid, als in hel mecaniek van dezen electrischen spion ook maar één draad je spijbelt wat ook een vorm van lie gen is?" (Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3