Wie BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURG. WALCHEREN. Paardenmarkt 70 lerseke mm m wind. m ZEEUWSCH-VLAANBEREN W.D ■p (■OEM 'HE I COtlRAN 2>agblad Abonnementsprijs 2.30 per kwartaal fBuiten Goes plus 20 ct. voor expeditie). Weekabonnementen in Goes 18 cent per week. De advertentieprijs is voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden roededeelingen 60 cent per regeL Bij abonnement voor beide veel lager Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Fieterstraat, Middelburg Kantoor voor GOES Turfkade, telefoon no. 17. Middelburg, Redactie tel. 269; Administratie teL 139. Postcheque- en girorekening 43255. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regal meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 6 rege» opgenomen k 75 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven ai •3evragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer» No. 151. Twee Bladen. DINSDAG 11 OCTOBER 1 932. Eerste Blad. 119e Jaargang. Dezer dagen publiceerden we een en .ander uit de agenda van de binnenkort te houden vergadering van de Centrale „Zeeland" van de Liberale Staatspartij. Daar zullen o.m. de voorloopig-voor- loopige candidaten gesteld moeten wor den voor de aanstaande Tweede Kamer verkiezingen. Dat zal, dunkt ons, een taak zwaar van verantwoordelijkheid zijn. Want vele en velerlei factoren doen daar hun invloed gelden, en het zal voor den in vloed van de liberale gedachte in Zee land van groot belang wezen, wie dan „uit de bus" komt. Het lijdt voor ons geen twijfel, dat een prima Zeeuwsche candidaat als no. 1 voor onze provincie de voorkeur zou verdienen, zoo wij een flinke kans had den dezen candidaat een Kamerzetel te bezorgen. En indien deze Zeeuw dan bo vendien nog een landbouwspecialist was, dan zou dat nog beter zijn. Maar het wil ons voorkomen zulks in af wijking van hetgeen een schrijver in „De Zeeuwsche Vrijheid" stelde dat het niet wel mogelijk zal wezen een eigen candidaat naar 't Binnenhof te brengen zonder den, o.i. niet te ver wachten, steun van andere kieskringen, of zonder dat een grooter aantal van de thans zittende leden zou heengaan, dan nu het geval is. Als dus, zelfs al zouden we onzen bes ten man hiervoor kunnen krijgen, de kans op een Zeeuw voor Zeeland in de Kamer te gering is, om er ook maar ernstig rekening mede te houden, dan blijft de vraag, zoo wij een candidaat van elders, en dus waarschijnlijk een der zittenden zouden moeten overnemen, wie dat dan zou moeten zijn? En dan lijkt het ons, het overwegend landbouwende karakter van Zeeland in overweging nemende, van groot belang, dat een der hier goed bekend staande landbouwspecialisten van onze huidige Kamerfractie in Zeeland de lijstaanvoer der wordt, met zoo mogelijk, als „twee de man" een prima Zeeuwsche naam. Wij meenen begrepen te hebben, dat onze vorenstaande, na zelfstandige over denking vrij gevormde opinie ook die is van de leidende kringen in de hoogere regionen der praktische liberale politiek. Afwachten nu maar, of de uitslag zal bewijzen, dat ons inzicht ter zake goed OVERDRACHT VAN WEGEN. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van een regeling betref fende het door het Rijk bij anderen in beheer of onderhoud overbrengen en betreffende het bij het Rijk in beheer of onderhoud nemen van wegen of gedeel ten van wegen, heeft hierop drie amen dementen ingediend, waarvan blijkens de memorie van toelichting o.m. de be doeling is: De grondgedachte van de wetsvoor- dracht is, dat de onbelemmerde uit voering van het rijkswegenplan moet worden bevorderd, dat vertragingen, uit beheersoverdrachten voortspruitende, zooveel mogelijk moeten worden voor komen Buiten verband met het rijkswegenplan (en de provinciale wegenplannen) heeft de minister geen behoefte aan een zóó ver strekkende bevoegdheid als het wetsontwerp aan de uitvoerende macht wil toekennen. In dien gedachtengang behoort, naar de meening van ïappor- teurs, in de algemeene regels, die de wet stelt, de samenhang met hefc rijkswegen plan te worden opgenomen De regeling geldt dan voor die behoef te en voor den duur van de uitvoering van de wegenplannen als bedoeld in de W egenbelastingwet. GERUCHTEN OMTRENT DEN VER KOOP VAN PORTUGEESCH TIMOR AAN BE VER. STATEN. De „Daily Herald" heeft het be richt, dat Portugal in onderhandeling zou zijn met de Ver. Staten over den verkoop van het eiland Timor voor zoover dit eiland aan genoemd land behoort. Men weet, dat de andere helft van het eiland Nederlandsch be zit is. De „N. R. Ct." zegt dat dit bericht haar niet direct geloofwaardig lijkt. Zoo er grond van waarheid in lag, al dus het blad, zouden wij er zeer waar schijnlijk hier te lande wel eerder iets van hebben vernomen. Want bij art. 13 van het op 1 October 1904 te 's-Graven- 'nage tusschen Nederland en Portugal gesloten verdrag tot regeling der gren zen van het wederzijdsch gebied op het ei1and Timor, (Stbl. 1908 no. 414) „ken nen de Hooge Contracteerende Partijen elkander in geval van gedeeltelijken of geheelen afstand van haar grondgebied of van hare souvereiniteitsrechten in den archipel van Timor en Solor, wederkee- rig het recht van voorkeur toe op voor waarden die gelijk of gelijkwaardig zijn aan de voorwaarden, die mochten zijn aangeboden." Indien er ernstig sorake ware van een verkoop aan de Ver. Staten zou Neder land dus in elk geval daarin te voren moeten worden gekend, en zoo de voor waarden van den verkoop aan Amerika bepalingen mochten bevatten, die om welke reden ook gevaarlijk voor ons moesten worden geacht, zou Nederland van zijn recht van voorkeur gebruik kunnen maken. Volgens een ander bericht zou Japan Portugeesch Timor willen koopen, HET BEZOEK VAN DEN PRINS VAN WALES. Prins Hendrik zal den Prins van Wa les a.s. Donderdag ten Paleize Noordein de ontvangen. De algemeene vergadering Cen trale kiesvereeniging in den Rijkskies— kring Leiden heeft bij herstemming no. 1 op de voorloopige lijst geplaatst prof. dr. B. D. Eerdmans, te Leiden. Voor no. 2 staakten de stemmen tusschen den heer C. G. Roos en dr. I. H. J. Vos, terwijl één stem was uitgebracht op prof. dr. C, A. Verrijn Stuart. Bij her- stemmming werd dr. Vos no. 2 ge- stemming werd dr. de Vos no. 2 geplaatst. Vervolgens zijn in alphabeti- sche volgorde op de lijst geplaatst me vrouw M. C. Bakker van Bosse, mr. A. N. Molenaar en C. G. Roos. De centrale Friesland van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond heeft op de voorloopige lijst van candidaten voor de Tweede Kamer geplaatst: 1 dr. S. E. B. Bierema te Usquert; 2. mr. dr. J. P. Hoogland te Leeuwarden. In ruim 81-jarigen ouderdom is te Den Haag overleden dr. ir. J. W. IJzer man, oud-lid van de Tweede Kamer, be stuurslid van verschillende belangrijke instellingen, oud-voorzitter van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap en van den Mijnraad, eeredoctor van de Hooge Scholen te Amsterdam en Ban doeng, Groot Officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De invoer van ongesmolten dierlijk vet is voor een jaar beperkt tot 100 pet. van den gemiddelden invoer in de jaren 1929, 1930 en 1931. Naar de „Stand." verneemt wordt het kantoor van de Canadeesche Staats spoorwegen (informatiebureau inzake emigratie) Sleepersvest 1, Rotter dam, opgeheven, wegens het practisch niet meer voorkomen van emigratie. De heer Stentel, Directeur van dit bureau, keert naar Canada terug om bij de Staatsspoorwegen aldaar geplaatst te worden. Blijkens de cijfers van de tramdi rectie van Amsterdam zijn van 1 Jan. 30 Sept. ruim 18 millioen passagiers min der vervoerd dan in dezelfde periode van 1931. Een huldiging. Hedenmorgen had op de Provinciale Griffie alhier, alvorens de dagelijksche werkzaamheden een aanvang namen, 'n plechtigheid plaats ter eere van den heer P. Adriaanse, den bode-kamerbe waarder. In het expeditielokaal vereenigden zich tegen 9 uur de griffier en alle amb tenaren ter griffie en toen de heer Adri aanse met zijn familie was binnengeko men nam de griffier, de heer mr. B. D. H. Tellegen Az. het woord en zeide dat men dezen dag had gekozen van de drie, Het werkelijke geluk komt steeds 1 van een andere zijde dan wij meenenj Het is daar, waar men het niet zoekt. Het komt steeds als een geschenk. Nicolai Hartmann. i welke in Octcbe- voor den heer Adri aanse van buitengewone be teelten is mo gen worden genoemd. Heden mag hij zijn 70-sten verjaardag herdenken, op 15 October zal hij 44 jaar ter griffie werkzaam zijn en op 31 October zal hij aldaar voo- het laatst zijn dienst vervullen. Spr. wees op het vele, dat de heer Adriaanse met groote plichtsvervulling en nauwgezetheid heeft verricht, en bracht hem dank namens allen voor de wijze van omgang. A1s blijk van waar deering bood spr. namens het geheele ambtenarencorps een fraaie boeken kast aan. Zich richtende tot de echtgenoote van den hee.- Adriaanse wees spr. er op, dat ook zij als conciergevrcuw veel vcor de provincie heeft gedaan en bood haar een bloemenhulde aan. De heer Adriaanse dankte voor deze hulde. Mr. J. van der Poel. Blijkens een mededeeling in het Week blad der directe belastingen, invoer rechten enz. van 24 September j.l. is mr. J. van der Poel, inspecteur der di recte belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Middelburg, door de re geering van Irak aangezocht, als haar adviseur op te treden bij de herziening van 't Iraksche tarief van invoerrech ten. Thans verneemt de N.R.C. dat mr. Van der Poel deze eervolle uitnoodiging die hem door tusschenkomst van een Volkenbond en de Nederlandsche regee- ring bereikte, heeft aangenomen en dat hij binnenkort voor eenige maanden naar Bagdad hoopt te vertrekken. Mr. Van der Poel, geboren in 1888, was in den oorlogstijd gedetacheerd aan het Bureau Uitvoer van het departement van financiën en was tegelijkertijd refe rendaris bij de Nederlandsche Uitvoer Maatschappij. Hij schreef eenige jaren geleden het omvangrijke werk: Wetgeving op den in-, uit- en doorvoer en de accijnzen in de serie het Nederlandsch belastingrecht, en een aantal andere werken van fisca len aard. Hij is redacteur van het Week blad der directe belastingen enz., mede werker aan Léon's Rechtspraak en Schuurman Jordens' Nederlandsche Staatswetten, hij leverde tal van bijdra gen voor Themis, Tijdschrift van straf recht, De Economist, Oeconomisch-Sta- tistische Berichten, Haagsch Maandblad enz. over uiteenloopende juridische en oeconomische onderwerpen. In 1926 was hij prae-adviseur der Nederl. Juristen vereniging (over fiscaal strafrecht, in 1928 van de Vereeniging voor belasting wetenschap (over de plaats der invoer rechten en accijnzen in 't belastingstel sel) en in 1930 regeeringsafgevaardigde op het Internationaal Luchtvaartcongres te Praag voor douaneaangelegenheden. Hij is o.a. lid der commissie tot her ziening van het fiscaal strafrecht, be stuurslid der Vereeniging voor belasting wetenschap, bestuurslid van 't Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, lid van het Historisch Genootschap te Utrecht en buitengewoon lid der Nederlandsche Juristenvereeniging. Winterlezing. Op verzoek verwijzen wij naar de ad vertentie over de morgenavond te hou den tweede winterlezing in de Engel- sche kerk door ds. L. Nieuwdorp te Middelburg. De Kraton-medaille. Onlangs konden wij melden, dat te Goes een houder van de Kraton-medail le woont. Thans kunnen wij daar aan toevoegen, dat ook in Middelburg nog een oud-gediende woont, die ons deze medaille kon toonen. Het is de heer P. H. de Wagter, geboren alhier in Augustus 1856 en dus 76 jaar oud, die in 1872 te Vlissingen zich aanmeldde voor den dienst bij de marine en op het wacht schip aldaar in dienst trad. Tijdens den Atjeh-ooriog van 1873-1874 diende de heer De Wagter, die thans hier woont, Klein Vlaanderen M 184 aan boord van Z. M. „Bommelerwaard" en nam als ma troos deel aan den aanval op den Kra ton. De gepensionneerde marineman mag zich neg in goede gezondheid ver heugen en herinnert zich de gebeurte nissen en de vooraanstaande personen Vein voor 60 jaar nog uitstekend. Cabaret Van Riemsdijk. Jan van Riemsdijk, de populaire Hol- landsche dichter-zanger geelt met zijn gezelschap op Vrijdag 14 October weer een voorstelling in den Schouwburg. De avond zal geheel slaan in het tee'ken van dezen tijd, n.l. tempo en voortdurende afwisseling, zoodat het geheel .i|el ka rakter draagt van een Non-Slop«-Cararel - Revue. 12 geheel nieuwe tafereelon van na tionale schepping staan ons te wachten. Van de medewerkenden noemen wij de 'zangeres Hetty Verbeek, mevr. Van Riemsdijk, pianiste, Hans Snel, de békende chansonnier van het cabaret Pisuisse en mr. Roimlbout de vroolij'ke conférencier. Een zangspel „Studentenleven" wordt opgevoerd en een nieuw blijspel „Als Mijnheer niet thuis is." Voor onze le zers "wordt een flinke reductie op de en treeprijzen gegevfen. Men leze de ad vertentie. Wreed. Hedenmorgen liepen op den Tramsin gel alhier een 20-tal eenden, die tijdelijk het natte element hadden verlaten. Met groote vaart kwam een vrachtauto langs den Singel rijden en volgens ooggetui gen moet de bestuurder de diertjes heb ben zien loopen. Terwijl een andere automobilist zeker zou getracht hebben uit te wijken of door signaal geven de dieren te verjagen, reed deze bestuur der onbesuisd op de eenden in, waarbij hij er één vermorzelde en de anderen versufd van onder den wagen deed ko men. Of het feit strafbaar is, willen wij niet beoordeelen, dat het ten zeerste afkeuring verdient staat echter vast. 0OES. De Markt bij regen. De Dinsdag is voor Goes, als marktdag altijd belangrijk. Dan wordt reeds vroeg naar den hemel gekeken en trekt men een somber gelaat als er regen dreigt. In 't gemeen zijn de regenachtigen marktdagen voor alle plaatsen slecht, maar voor Goes geldt dat wel in het bij zonder. Want bij regen wordt de mooie Markt onbegaanbaar, vormen er zich plassen en modderpoelen, en is men bang er een voet te zetten. Ongetwijfeld ligt hier een schitterend arbeidsobject. Zelfs al zou de Markt maar behoorlijk geëgaliseerd en een weinig geteerd of met asphalt besproeid worden, dan was al een groote verbe tering bereikt; maar noodig en afdoend is eigenlijk een behoorlijke bestrating. Eigenaardig, de meeste Goesennaars zelf, beseffen zoo weinig welk een „mis toestand" hier bestaat Elke vreemde ling staat met open mond te kijken naar dit stof- of slikveld, dat hij op één der mooiste punten in het midden van een verder geheel bestrate stad aantreft Eindelijk een wethouder ARNEMUIDEN. De heer L. Puijpe welke in de laatst gehouden raadsver gadering tot wethouder gekozen werd, zulks wegens ontslag indiening van den heer B. Franse, doch deze benoeming in beraad hield, heeft deze benoeming aangenomen. O. EN W. SOUBURG. Zondagavond is het paard van den landbouwer P. A. al hier, dat voor een melkwagen was ge spannen, doordat het van een auto schrok, op hol geslagen en tegen de tram, die juist de halte Souburg pas seerde, terechtgekomen, waarbij een der zijruiten van een tramwagen is vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet 2UID-BEVELAND. KAPELLE. Gisterenmiddag viel de fabrieksarbeider C. de J„ alhier van een aanzienlijke hoogte met zijn zitvlak in een groote ijzeren pin. De man moest naa- huis worden vervoerd. Genees kundige behandeling bleek noodzakelijk die dr. W. F. Pfeiffer verleende. De pa tiënt had veel pijn. KLOETINGE. Gistermiddag had het zoontje van P. alhier het ongeluk met een fiets in een sloot te rijden, waarbij hij zijn pols brak en een bemodderd pak opliep. Dr. Wouda heeft hem verbonden. Amstsrüsmsche Bank l.l. GEVESTIGD TE AMSTERDAM KAPITAAL 155.000.000 RESERVE 146.500.000 BIJKANTOOR GOES (Lange Kerkstraat) HUGE! IEISEKE Met ingang van 14 October a.s. en vervolgens iederen Maandag en Vrijdag van 93 uur, in het pand TELEPHOON No. 86 ALLE BANKZAKEN (Ingez. Med.) Middelburg, ll-X-'32. Maandag hoog ste luchttemperatuur 10.9 °C; (52 °F); laagste 7.8 °C (46 °F). Heden 9 h: 9.3 °C; 12 h: 11,1 °C. 0.5 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand 750 mm; laagste 748 mm. Hoogste barometerstand 762.7 mm te Haparanda; laagste 743.2 mm te Isafjord. Veins sclitmg tot Morgenavond» Zwakke tot matige Z. tot W. wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk nog kans op regenbuien, iets zachter over dag. .Zon op: 6 h 19; onder 17 h 14. Licht op: 17 h 44. Maan op: 16 h 20; onder: 2 h 36. V.M. 14 October. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Oct. Di. 11 11.40 5.37 18.09 Wo. 12 0.08 12.17 6.21 18.49 Do. 13 0.43 12.48 6.57 19.21 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Oct. Di. 11 0.55 13.24 6.46 19.06 Wo. 12 1.48 14.05 7.32 19.46 Do. 13 2.27 14.39 8.08 20.19 RAAD VAN CADZAND. Verkoop laagspanningsnet aan P.Z.E.M. 75 opc. pers. belasting. CADZAND. De raad dezer gemeente besloot Ged. Staten te berichten, dat korting op de jaarwedden der wethou ders en van den ambtenaar van den burgerlijken stand, gelet op de geringe grootte, onnoodig is en bovendien, uit een oogpunt van bezuiniging, van wei nig beteekenis zou zijn. Lettende op de wenschelijkheid ver trouwbare inlichtingen te verkrijgen, omtrent collecte aanvragende instellin gen, wier aantal gestadig toeneemt, en ook omtrent collectanten, werd besloten toe te treden tot 't Centraal Archief ell Inlichtingen bureau inzake Maatschap pelijk Hulpbetoon te Amsterdam (lid maatschap 5), ,Een subsidie van 5 per jaar werd tot wederopzegging verleend aan den Algem, Nederl. Wielr. Bond als blijk van waardeering voor het vele werk, dat deze Bond in het algemeen belang doet. Met het raadsbesluit der gemeente Oostburg tot korting op de jaarwedden o.m. van de ambtenaren bij den vleesch- keuringsdienst werd accoord gegaan. De Voorzitter deelde mee, dat dezer dagen, na vrij langdurige corres pondentie, van den minister van Econo mische Zaken en Arbeid bericht werd ontvangen, dat de minister bereid is de Koninklijke goedkeuring op een veror dening te bevorderen, waarm bepaald wordt, dat zgn. „strandwinkels" gedu-

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1