NA DE OPERATIE. BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURG. WALCHEREN. 2UID-BEVELAND. TWEEDE BLAD VAN DE GOESCHE COURANT VAN DONDERDAG 6 OCTOBER 1 932. No. 14 7. gj» j ^iantegffiTr.iifaKiiïit-iiiiiii mi fii—bbmmh—b—jsmmi—mi DE WEKELIJKSCHE LUCHT- DIENST NEDERLAND—INDIE. Het eenjarig beslaan; bevredi gende uitkomsten; bet tariei voor passagiers wordt 450. verlaagd; in 1934 in 5 dagen naar Indië. (Van onzen specialen verslaggever). De tijd gaat snel. Het lijkt nog kort j£eleden, dat de 14-daagsche luchtdienst der K. L. M. naar Indië in een week- dienst werd omgezet, doch inderdaad is sedert dien reeds een jaar verstre ken. Om het een-jarig bestaan van de ver beterde verbinding met de Oost niet ge heel onopgemerkt te doen voorbij gaan, had de directeur der K. L. M. de heer Plesman de pers gisteren in zijn kantoor genoodigd, en breeduit en genoeglijk zooals dat te doen gebruikelijk is, heeft hij ons daar een en ander over het lief en leed van den wekelijkschen dienst verteld, en enkele plannen voor de toe komst medegedeeld. Om met deze plannen te beginnen: van 1 November af zal het passage-ta rief naar Indië aanmerkelijk worden ver laagd; Tot nu toe kostte de reis, met in begrip van voeding en logies 2200; de volgende maand zal men zich voor f 1750 door de K. L. M. naar Batavia kunnen laten brengen. De duur van de reis, op welks bekorting het steeds haastiger gebakerd publiek herhaalde lijk aandringt, zal voorloopig onveran derd blijven. Teneerste omdat er nog geen snellere 3-motorige vliegtuigen be staan dan de typen, waarmede thans ge vlogen wordt, vervolgens omdat aan het nacht-vliegen op de Indië-route tal van gevaren verbonden zijn, die de K. L. M, om der wille van een zoo goed als ze ker onregelmatige bekorting der reis niet kan en mag negeeren, tenslotte om dat de maatschappij op grond van erva ring voor de vluchten over woestijnen en oerwouden en door zware moessons het dan maar wat langzamer 3-motorig vliegtuig verkiest boven het sneller eenmotorige type. „Het is geen tour om in een paar da gen tijds naar Indië te vliegen voor een keertje", zei de heer Plesman, „doch daar gaat het hier niet om. Opvoering van de snelheid heeft alleen dan zin als de regelmaat van den dienst, de voornaamste eisch van mail-vervoer, er niet onder lijdt. En aangezien we dit nu nog niet kunnen waarborgen doen we er voorloopig 's winters nog 10 en des zomers 9 dagen over. Het ligt echter in he tvoornemen in 1934 een 3-motorig vliegtuig met een kruissnelheid van 230 km. per uur te gaan gebruiken. We zul len daarmede vliegen van 4 uur 's mor gens tot 5 uur 's middags en zoodoende de route in 5 dagen doen". Over het afgeloopen jaar was de heer Plesman niet ontevreden. De Indië-vloot is in dien tijd geheel herzien en thans samengesteld uit 10 toestellen van snel en zeer betrouwbaar materieel van het nieuwste maaksel waarmede de K. L. M. alle luchtvaartmaatschappijen, die op Azië vliegen, aanzienlijk voor iè. Het vliegend personeel heeft eveneens uit breiding ondergaan, en het heeft aan err varing gewonnen. Reeds 13 piloten slaag den voor het examen gezagvoerder, dat de K. L. M. heeft ingesteld. Sommigen vlogen de Indië-route, die zware ei- schen aan het personeel blijft stellen, reeds meer dan 10 maal. Wat de regelmaat in de uitoefening van den wekelijkschen vliegdienst be treft kan worden meegedeeld, dat deze als 't ware per kwartaal is vooruit ge gaan. Tijdens het 4e kwartaal 1931 duurde de heenreis gemiddeld 11,57 dagen, de terugreis 10,40 dagen; tijdens het 3e kwartaal 1932 zijn deze cijfers gedaald tot 10,21 en 9,26. Door Dr. Jan Walch. 58. Clara liet hem schrijven; zoo wilde het het noodlot. Dat ook bestemd had, dat, ongecontroleerd, zooals hij het haar had meegedeeld, den volgenden morgen twee berichten in De Middenweg ver schenen, waarvan het eerste luidde: DE QUAESTIE VAN DEN UITVOER VAN WAPENEN. (Van onzen specialen verslaggever). In afwachting van eventueele nadere inlichtingen van de betreffende autori teiten en een bezoek ter plaatse, kunnen we onzen lezers al één en ander mede- deelen, dat, van zeer veel belang wat deze zaak aangaat, niettemin, voor zoo ver we weten, tot heden nog niet is ge publiceerd. Er scheen een onoplosbare tegenspraak te bestaan tusschen de be weringen der Fransche pers, dat Neder landsche fabrieken wapenen naar Duitschland uitvoeren, en de ontkenning van de zijde der fabrikanten, dat dit inderdaad het geval zou zijn. Men moest natuurlijk van meening zijn dat de Fran sche pers verkeerd was ingelicht; want dat de fabrieken iets zouden afleveren, Voor de Indië-vluchten is cok dit jaar het postvervoer hoofdzaak gebleven. Verwacht werd dat dit door de invoe ring van den wekelijkschen dienst sterk terug zou loopen, doch dit is niet het geval geweest. Wanneer men bedenkt, dat het geheele postvervoer met Indië (zeepost en landmail) sedert October 1931 met ongeveer 18 pCt. terugliep en van ruim 900 kg gedaald is tot plm. 740 kg, dan maakt de luchtpost met een ge middelde van 261 kg geen slecht figuur. De lagere tarieven voor gedrukte stuk ken en voor postpaketten, met ingang van heden ingevoerd, doen toeneming van het postvervoer verwachten. Het vervoer van passagiers is nog niet van groote beteekenis. Met den wekeUjik- schen dienst reisden 144 uitgaande en 162 binnenkomende passagiers, maar slechts 22 maakten de geheele re's. Het ee ste jaar der wekelijksche vluch ten is technisch zeer behoorlijk verloo- pen, commercieel zijn de resultaten niet onbevredigend, en finantieel i,s vooruit gang te bespeuren. „Voor het eerst", zei de heer Plesman, „behoeft er bij de Indië-route, behalve de postgarantie, geen subsidie. Dit jaar zal zelfs een over schot in de staatskas terug vloeien." VERVOER VAN SUIKERBIETEN DOOR EEN BUITENLANDSCHE FIRMA. Op de vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende het vervoer van suikerbieten voor de Eerste Nederland- sche Coöperatieve Suikerfabriek te S a s van Gent, waarvoor met een buiten- landsche firma een contract is afgeslo ten, heeft minister Verschuur o.m, ge antwoord: De Eerste Nederlandsche Coöperatie ve Beetwortelsuikerfabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent, welke destijds het vervoeren der suikerbieten in eigen beheer had uitgevoerd, heeft dit sedert twee jaren door een scheepsbevrachter doen bewerkstelligen. Dit jaar is dit ver voer gegund aan een Belgische firma, die bij de gehouden inschrijving Iiat goedkoopste bleek te zijn. Aan het con tract is echter de voorwaarde verbon den, dat het vervoer zou geschieden door Nederlandsche schippers. Op de lijst der schippers, waarop ettelijke tien tallen schippers voorkomen, komt vol gens mededeeling van bovengenoemde fabriek slechts één schipper voor, die zijn domicilie in België heeft, maar van wien men het twijfelachtig acht of hij inderdaad van Belgische nationaliteit is. Vergeleken met vorige jaren, toen het vervoer ten deele door Belgische schip pers werd verricht, is dan ook de toe stand voor de Nederlandsche schippers gunstiger geworden. WERKLOOZENSTEUN IN NA- TURA. Minister jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck heeft gistermiddag op zijn departement de commissie, aan welke is opgedragen, na te gaan, en der re geering van voorlichting te dienen over de vraag, of niet, gelet op de moeielij- ke tijdsomstandigheden, het tijdstip is aangebroken dat, teneinde tot een meer doeltreffende besteding van de overheidsgelden te komen, de hulp, welke aan werkloozen wordt verleend geheel of ten deele in natura zal die nen te worden verstrekt, geïnstalleerd. De bedoeling der regeering is, aldus de minister geen andere, dan dat de commissie het zeer moeilijke vraagstuk van den eventueelen verstrekking in natura, nauwgezet en objectief onder zoekt en der regeering, kan het zijn, spoedig adviseert: lo. of het principieel mogelijk en wenschelijk is, lettende en op de financiën van het Rijk en ge meente en op de belangen van de ge waar de eigenaren zelf niets van wis ten, was toch wel ondenkbaar! Men stond dus voor een onbegrijpelijk raad sel; waarvan het ons een bijzonder ge noegen is, de oplossing te kunnen raee- deelen. Die oplossing is deze: er worden door de bedoelde fabrieken inderdaad onderdeden vervaardigd voor verschil lende wetenschappelijke en andere in strumenten; en deze bestemming wordt dan ook op de zendingen vermeld. Maar terwijl die onderdeelen ook inderdaad met deze bedoeling zijn besteld, zijn de opdrachtgevers, natuurlijk dus daar na, tot andere gedachten gekomen, en hebben deze onderdeelen inderdaad voor de vervaardiging van wapenen gebruikt. Ziedaar de oorsprong en het wezen van dit ma'-a-propos. Wij hopen door een onderhoud met verschillende personen die van nabij met dit geval op de hoog- zijn, onzen lezers spoedig nadere bijzon derheden te kunnen melden. Dat was het eerste bericht. Het twee de was van dezen inhoud: VIVISECTIE OP MENSCHEN? (Van onzen specialen verslaggever). Innake de brochure van dr. J. Boger- man, die zooveel gerucht heeft gemaakt en door het ofiicieele rijkstoezicht is veroordeeld, terwijl evenwel verschil- steunden, in een of anderen vorm de verstrekking in natura aan gesteunden van Overheidswege te verwezenlijken; en 2o. zoo de principieele vraag beves tigend beantwoord wordt, de voorstel len te doen, welke inzake de practi- sche uitvoering noodzakelijk zijn. De voorzitter der Commissie de heer Lambooy heeft de rede van den minis ter beantwoord. DE TWEEDE KAMERVERKIE ZINGEN. Naar de N. Rott. Crt. verneemt heeft de plaatselijke afdeeling Gronin gen van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond aan de centrale in den kies kring Groningen, die met de samenstel ling van de voorloopige lijst is belast geadviseerd voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer te candideeren: 1. dr. S. E. B. Bierema (aftr.)2. A. Brug- mans; 3. mevr. C. Bakkervan Bosse. HET BEZOEK VAN DEN PRINS VAN WALES. Over het a.s. bezoek van den Engel- schen kroonprins aan ons land weet de N. Rott. Crt. nog te melden, dat het be zoek in tegenstelling met dat aan De nemarken en Zweden van particulieren aard is. De Prins zal gedurende zijn kort verblijf Den Haag en omstreken bezichtigen, voorzoover de tijd zulks toelaat. Naar het blad voorts verneemt zal Prins Hendrik tijdens dit verblijf, in Den Haag zijn. De Prins van Wales zal van deze gelegenheid gebruik ma ken Prins Hendrik een bezoek te bren gen. REGEERINGSVOORSCHOTTEN VOOR DE BOUWBEDRIJVEN. Naar de Maasbode verneemt zal, nu de organisaties der bouwvakarbeiders hebben verklaard, accoord te gaan met het resultaat der voorloopige bespre kingen, tusschen de vertegenwoordigers der organisaties in de bouwnijverheid en de autoriteiten gehouden, van de zij de der regeering geen bezwaar meer worden gemaakt tegen inwilliging van verzoeken om voorschotten voor wo ningbouw, wanneer daartegen uit ande ren hoofde geen bezwaar bestaat. Zooals bekend is, heeft de regeering zich bereid verklaard tot bewilliging in verstrekking van bouwvoorschotten tot een totaal bedrag van twintig millioen. Dat deze grens nog dit jaar bereikt zou worden, lijkt weinig waarschijnlijk, ge zien het feit, dat het jaar reeds voor een aanmerkelijk gedeelte verstreken is. „Voor de Kunst." Op de laatste algemeene ledenverga dering van de vereeniging „yoor de Kunst" werd in de plaats van mej. Ogter- op, die bedankt had als bestuurslid, en mevr. Van der Veurvan Wijk ,die als secretaresse wenschte af te treden als nieuw bestuurslid, tevens secretaresse, met algemeene stemmen gekozen mej. Van Vollenhoven; de drie aftredende be stuursleden, de heer van Hoek, de heer stuursleden, de heer Van Hoek, de heer Menalda van Schouwenburg en mevr. kozen De Voorzitster bracht 'n woord van dank aan mej. Ogterop, die van de oprichting af de vereeniging trouw heeft bijgestaan en aan mevr. Van der Veur, voor haar toewijding als secretaresse gedurende 7 jaar. In het afgeloopen jaar heeft de ver eeniging „Voor de Kunst" 3 tentoon stellingen en 2 lezingen georganiseerd. Bovendien verzocht de commissaris der lende medici vele der geïncrimineerde beweringen daarin als juist erkennen, hebben wij een onderzoek ingesteld en de meening gevraagd van diverse des kundigen. Velen van hen begonnen met hun verwondering uit te spreken, dat ons blad, te dezen nog geen oordeel heeft gegeven. Dit ligt, naar onze lezers wel begrijpen, geenszins aan „vrees"; onze hoofdredactie kent geen menschen- vrees; ik stel er prijs op te vermelden, dat ze haren „specialen verslaggever" nog eens nadrukkelijk op het hart heeft gedrukt, dit vooral algemeen te verkon digen; toen hij op een onderzoek te de zen werd uitgezonden! Welnu, wij kun nen dan als het vrijwel eenstemmig oor deel der deskundigen meedeelen, dat de Rijkscommissie wel zeer geneigd was, de practijken in academische ziekenhui zen, met goedkeuring en althans onder toelating van directies en betreffende professoren verricht, als zoo voortreffe lijk te beschouwen, dat men eigenlijk daaromtrent a priori wel kon oordeelen, dat te dezen geen zoo laakbare hande ling als dr. Bogerman in zijn brochure aangeeft, kan zijn verricht; terwijl ook een onderzoek van wat daar heeft plaats gevonden door de houding van genoem de ziekenhuis-autoriteiten alles behal ve gemakkelijk is. Dat ongetwijfeld gelijk ook de redactie van dit blad reeds meermalen te verstaan heeft gegeven Kon ngin voor Zeeland bijstand voor 'n tentoonstelling van werken van H. M. ue Koningin, ten bate van de noodlij dende beeldende kunstenaars. Het Kunstmuseum stelde de vereischte za len koste'oos beschikbaar, terwijl de ver. „Voor de Kunst" alle verdere on kosten or> zich nam, 'evenals de entree van haar leden, zoodat het geheele be drag van ontvangst kon worden afgedra gen. De tentoonstelling werd bezocht door 1343 bezoekrs, terwijl de opbrengst 609,58 bedroeg. De kas der vereeniging sluit met een batig saldo; het bezoek der tentoonstel lingen was bevredigend. Van 2330 October is reeds een tentoonstelling van het werk van den heer Kardinaals in voorbereiding. Woensdag 19 October a.s. zal de A N.W.B., Toeristenbond voor Neder land alhier een Bondsavond organisee- en, bestaande in een expositie van kaarten, gidsen, reisboeken, enz., voor auto-, motor-, rijwiel-, w^ter-, wandel-, en ruitertoeristen, een lezing over het werk van den Bond en de ve tooning van een mooie serie lantaarnplaatjes. RAAD VAN ARNEMUIDEN. Wethoudersbenoeming. Werkverschaffing aan Hei demaatschappij. ARNEMUIDEN. Dinsdagmiddag te 2 h vergaderde de raad, onder leiding van den burgemeester H. G. Horninge, in vol tallige zitting. De Voorzitter zeide, dat deze spoedeischende vergadering belegd is naar aanleiding van een schrijven van de Heide maatschappij, inzake de plaatse lijke werkverschaffing. Aleer dit schrij ven te behandelen wenscht hij nog eeni- ge voorkomende zaken af te handelen. Benoeming havenmeester. Naar aanleiding van de vacature ha venmeester, wegens overlijden, vraagt de voorzitter of de raad een oproeping wenscht, of dat zij den waarnemend ha venmeester als zoodanig wenscht te be noemen. Daar hier niemand tegen is, wordt met algemeene stemmen de heer A. H. de Kam, thans waarnemend tot haven meester benoemd. Benoeming wethouder. Wegens ontslagname als wethouder van den heer B. Franse, wordt na ge houden stemming de heer L, Puijpe benoemd, die deze benoeming in beraad neemt. Jaarweddenvermindering. De raad besluit overeenkomstig het advies van Gedeputeerde Staten de jaarwedden der wethouders en van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand te verminderen. Lid Schattingscommissie. Naar aanleiding van een schrijven van den inspecteur van de directe belastingen zegt de Voorzitter, dat hij, nu nie mand zich hiervoor vinden laai om in de commissie van aanslag zitting te ne men, dit zelf zal doen. W erkverschaf f ing. Uit een schrijven van de Heidemaat schappij blijkt, dat na gehouden onder zoek de werkverschaffing, zooals die thans geregeld is niet voort kan blijven gaan, daar het toezicht niet voldoende is en voortaan in stukwerk moet wor den gewerkt. Er wordt op aangedrongen ten spoedigste hierin verandering te brengen daar de rijkssubsidie anders gevaar loopt. Dagelijksch opzichter. De Voorzitter wijst op de nood zakelijkheid van een dagelijksch opzich ter bij de werkverschaffing. Nog beter is, om alles aan de Heidemaatschappij over te dragen, die da$ voor een ze ker percentage het werk in zijn geheel regelt en toezicht houdt. De heer A. Schuit vraagt of dit beide partijen van de beste bedoelingen vervuld zijn geweest. Beide partijen willen het bleek ons zonneklaar uit de verklaringen, die zij, zelf, ons heb ben gegeven uitsluitend werkzaam zijn tot heil van de menschheid; meer; dan één van hen, met wie wij een on derhoud mochten hebben, heeft ons nog ééns herhaald, dat dat heil van de menschheid altijd bij de partij die hij voorstond, vóór alles het Leitmotiv was. Welnu! waar ons dit van beide zijden is verzekerd, mogen we wel zeggen, dat deze zaak spoedig tot aller genoegen zal worden opgelost! Alleen toch, waar eigen belang voorzit, hetzij de zucht om coüte que coüte tot een wetenschappe lijk resultaat te komen, hetzij de lust om opzienbarende „onthullingen" te doen, alleen daar kan men twijfelen, of vakgeleerden tot een gemeenschappe lijke meening zullen komen. Nu, en dat is hier niet het geval! Dat hebben ons eenerzijds prof. dr. Chloriman, dr. Over- lijken, prof. dr. Vischwater, e.a. an derzijds in de eerste plaats dr. Boger man, en dan zijn vrienden, de heeren Streveling, Mr. van Vechtenbek, dr. van Halen, e.a. gezegd. We zijn dus ze ker, dat de zaak waar het om gaat: de al of niet-gevaarlijkheid van bepaalde praeparaten, ten spoedigste zal zijn op gelost. Uiterst tevreden had Henri na het schrijven uitgelokt is, of is hier ambtshal ve ingegrepen? Kan dit hier met plaat- seliik" geregeld worden, een opzichter van de Heidemaatschappij zal veel geld k°De Voorzitter zegt dat het Rijk sinds eenigen tijd het toezicht op de verschillende werkverschaffingen, ook die welke niet door de Heidemaatschap pij worden uitgevoerd, toch aan deze Maatschappij heeft opgedragen. Dit schrijven is dus alleen een gevolg van het ondarzoek dat hier ambtshaive heeft plaats gehad. De heer C. S. van Eenennaam wil iemand uit de gemeente met het da gelijksch toezicht belasten. De V oorzitter zegt de voorkeur aan een vreemde te geven, noch een der tewerkgestelden. noch iemand die buiten de werkverschaffing staat, acht hij in staat hie- voldoende overwicht te houden. De heer P. A. B a a ij e n s, wethouder zegt dat hij onmogelijk de gang van het werk regelen kan, dan zou men er altijd bij moeten zijn en dat kan men van een wethouder toch niet vergefc. De Voorzitter ontraadt nogmaals zoo voort te blijven gaan. Onze subsidie komt in gev-ar. De heer P u ij p e vraagt het verschil in kosten tusschen een opzichter der Heidemaatschappij en een die we zelf aanstellen. De Voorzitter zegt nogmaals dat de Heidemaatschappij alle berekenin gen maakt voor de uit te voeren stuk werken. Het dagelijksch bestuur heeft dan verder met de werkverschaffing niets te maken. Dit wordt evenwel door sommige le den betwijfeld. De heer A. Cornelisse zegt ook de voorkeur te geven aan vreemd toe zicht. Na nog breedvoerige bespreking wordt het voorstel van den Voorzitter tot het in handen geven van de werkverschaf fing aan de Heidemaatschappij met 6 stemmen voor, en één tegen die van den heer Baaijens, wethouder, aangenomen. Na dit besluit zegt de heer B. Fran- s e, waarom de raad hiertoe niet eerder besloten heeft, daar dit toch herhaalde lijk door het dagelijksch bestuur is voor gesteld. De reden voor zijn ontslag als wethouder had dan niet bestaan. Raad van Krabbendijke. KRABBENDIJKE. Maandagmiddag vergaderde de Raad voltallig. Als ant woord op de vraag van den heer Vo gelaar, in de vorige vergadering gedaan, om het havenreglement dusdanig te wij zigen, dat in bepaalde gevallen vrijstel ling van havengeld zal kunnen worden verleend, deelt de voorzitter mee, dat hiervoor door het college geen ter men zijn gevonden. Verder wordt mede gedeeld, dat het bestuur der Hervorm de school een derde lokaal heeft aange vraagd, wat in handen van B. en W, wordt gesteld voor praeadvies. De be kende adressen der S.D.A.P. en van de bestuurdersbonden worden voor kennis geving aangenomen, nadat de voorzittec heeft medegedeeld, dat voldoende werk- objecten aanwezig zijn, om aan de werk loozen tot Mei werk te verschaffen. De bewoners van „den Doel" vragen om wegsverbetering. De voorzitter zegt, dat dit moei lijk kan, omdat de weg daar te smal is. Zoolang er gebouwd wordt, wordt al les kapot gereden. Dit zou ook het ge val zijn met een voetpad, waarop de heer Haverhoek aandrong. De heer Vogelaar meent, dat de plaats, waar ge bouwd is, zich nu wreekt, hij heeft des tijds daartegen gewaarschuwd. Een voor stel tot het aangaan van een 5 K pet. geldleening, groot 3500, noodig voor den verbouw der bijzondere school in de Wilhelminalaan, wordt aangenomen. De bekende circulaire van Ged. Staten in- te-kopiepapier stellen van deze inzich ten de pen neergelegd. Hij was voldaan het is waar: hij was ook eenigzins verwonderd. Verwonderd over het feit, dat hij nu zoo ineens het verzoenende woord, dat altijd het begin van iedere oplossing is, gevonden had, waar er zoolang, zonder dit resultaat, over deze zaak over en weer was geredekaveld. Zou hij dan werkelijk zooveel bijzonde ren aanleg voor de journalistiek heb ben? Je kon het moeilijk van jezelf ge- looven, maar het scheen wel zoo. En wat héérlijk, dat hij dan tot dit vak was gekomen. Zeker, oom Sextius had ge lijk: het was een mooi vak! Oom Sex tius had altijd gelijk; ook toen hij had gezegd, dat de wereld zoo ontzaglijk vol van misverstand is. Maar hoe heer lijk, nog eens heerlijk, driewerf heer lijk, als men geroepen was en de gave had, en, in dit beroep, ook de moge lijkheid om te zien, waar die misstan den scholen, die precies te qualificee- rcn. Hier was het geval eenvoudig, dat de ééne partij twijfelde aan 't inzicht en de zuivere bedoelingen van de an dere! Ten onrechte, want ze hadden zelf van haar nobele bedoelingen ge tuigd.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3