ALLEEN BI) T0NNIE ASFALT-WEGEN ZEELAND. WEER EN WIND. Dagblad Abonnementsprijs 2.30 per kwartaal (Buiten Goes plus 20 ct. voor expeditie). Weekabonnementen in Goes 18 cent per week. De advertentieprijs is voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager Men vrage daarvoor de tarieven UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Kantoor voor GOES Turfkade, telefoon no. 17, Middelburg, Redactie tel. 269; Administratie tel. 139. Postcheque- en girorekening 43255. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. ln de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 6 rejgel» opgenomen a 75 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra Bewijsnummers 5 cent. No. 140. Twee Bladen. WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1 932. Eerste Blad. 119e Jaargang. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 OCTOBER A.S. PER KWARTAAL OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. PRINSES JULIANA. Prinses Juliana heeft gisteravond te Leiden haar intrek genomen bij een van haar vroegere studiegenooten. De prin ses, die buitengewoon lid van de ver- eeniging van vrouwelijke studenten te Leiden is, zal de bijeenkomsten in ver band met de inauguratie van de nieuwe leden van de V.V.S.L. meemaken en tot na deze inauguratie op Donderdagavond te Leiden blijven. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND In de Zondag gehouden vergadering van den Partijraad van den Vrijzinnig- Democratischen Bond is besloten aan de algemeene vergadering voor te stellen den leden bij het referendum over de sa menstelling van de candidatenlijsten voor de a.s. Tweede Kamerverkiezin gen te adviseeren de eerste acht plaat sen op alle lijsten te doen innemen door de volgende personen: 1. mr. H. P. Marchant, Den Haag; 2. rar. P. J. Oud, Den Haag; 3. T, E. H Ebels, Nieuw Beerta; 4. mevr. mr. B. Bakker-Nort, Den Haag; 5. Th, M. Ke telaar, Amsterdam; 6. mr. A. M. Joekes. Den Haag; 7. Jan Schilthuis, Rotterdam; 8. D, Kooiman, Purmerend. De plaatsen 9 tot en met 20 zullen worden ingenomen in vier verschillende groepen. Zoo groep I: Zuid-Holland en Zee land. 9. mr. J. Adriaanse, Oostkapelle; 10. M. M. Cohen, Amsterdam; 11. A. Staverman, Vlissingen; 12. mevr. W. A. L. Ros-Vrijman, Den Haag; 13. J. Kort land, Schoonhoven; 14. mevr, E. J. v. d. Broecke-de Man, Aardenburg; 15. dr. A. v. Raalte, Amsterdam; 16. mr. C. J. Goudsmit, Oegstgeest'; 17. M. Hanne- wijk, Strijen; 18. H. v. Kleef, Alphen a. d. Rijn; 19. J. .T. Bergsma, Voorburg; 20. mr. J. H. Kievit de Jonge, Wasse naar. VISCHUITVOER NAAR FRANKRIJK EN BELGIE. Naar het Corr. bureau van bevoegde zijde verneemt, zal eerlang een regeling worden getroffen, waarbij de uitvoer van gezouten haring en versche zeevisch naar Frankrijk en van alle soorten ver sche visch naar België alleen is toege staan wanneer de zending is gedekt door een certificaat van oorsprong. Deze cer tificaten zullen uitsluitend worden afge geven voor den uitvoer van visch, welke door Nederlandsche schepen is aange voerd of in Nederlandsche wateren ge vangen. LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. In de Dinsdag gehouden conferentie tusschen de Directie en den Personeel- raad der Nederlandsche Spoorwegen, deelde de directie mede, tot haar leed wezen verplicht te zijn, in verband met de steeds slechter wordende ontvang sten, binnenkort een voorstel te moe ten doen tot verdere loonsverlaging. Hierover zal de Personeelraad zoo spoedig mogelijk nadere mededeelingen ontvangen, ROTTERDAM LLOYD-RAPIDE. De boottrein van het motorschip In- drapoera, dat Woensdagmorgen om half zeven te Marseille werd verwacht, zal Donderdag te 7,16 uur te Roosendaal, te 8.51 te Rotterdam D.P. en 0.28 te Den Haag (H. S.) arriveeren. In verband met het aanvaarden van de candidatuur voor de Tweede Kamer, heeft jhr. mr. dr. E. A. van Be- resteyn, voorzitter van de afdeeling 's-Gravenhage van de Liberale Staats partij de Vrijheidsbond als zoodanig be dankt, aangezien hij het niet gewenscht acht, dat candidaten bestuursleden zijn. Naar het Hbld. verneemt, over weegt de regeering, om na het in wer king treden van den accijns op eetbare vetten (gesmolten reuzel, rundvet, enz.) ingevolge de Crisis-zuivelwet, den in voer van die vetten te centraliseeren in een Vetcentrale. De leden der R. K. Patroonsver- eenigingen in de bouwvakken hebben zich thans ook met de compromisvoor stellen vereenigd (met 113 tegen 5 stem men). Hierdoor hebben nu alle patroonsver- eenigingen het compromis goedgekeurd evenals de R. K. en Protestant Christe lijke Werknemersvereenigingen. De Alg. Ned. Bouwarbeidersbond zal vóór 3 October nog een referendum hou den onder zijn leden. De gemeenteraad van Huizen heeft besloten om het terrein van 40.000 m2 bij de Sijsjesberg aan te koopen voor 100.000. Er zal een meer worden gegraven van 30 m diepte; 75 a 100 werkloozen zul len circa 3J4 jaar werk hebben met het uitgraven van zand. Aan loonen zal 130.000 worden betaald, volgens de rijksregeling. Het werk zal worden uit gevoerd onder toezicht van de Ned. Heide Mij. Hebt U wel eens op 't lied gelet Van 't vroolijk Autoband-kwartet? Zoodra U over ASFALT rijdt Weerklinkt het lied: „Tevredenheid". (Ingez. Med.)) Spoorwegdienstregeling. De dienstregeling der Nederlandsche spoorwegen, die Zondag 2 October in gaat, brengt op de lijn VlissingenRoo sendaal enkele wijzigingen, waarvan wij hier de voornaamste laten volgen. De eerste boemeitrein, die nu op werkdagen te 6.05 van Vlissingen, 6.15 van Middelburg en 6.47 van Goes ver trekt, wordt resp. 6.13, 6.23 en 6.54. De motortrein die thans te 16.02 van Vlissingen vertrekt wordt 15.51 en de gewone trein, die te 16.22 vertrekt, wordt 16.11 en verder van Middelburg 16.21, en Goes 16.41 aankomst Roosen daal 17.57. De mailtreinen nu resp. 18.15 en 18.33, vertrekken in het vervolg 17.15 en 17.44. In omgekeerde richting zal de mo tortrein, die nu van Goes te 11.30 ver trekt, daar vertrekken om 11.34. De gewone trein, die nu te 13.09 van Roosendaal vertrekt, zal reeds te 12.55 vertrekken, te Goes 14.08, Middelburg 14.28, Vlissingen 14.36. De op dezen trein aansluitende motortrein vertrekt van Goes te 14.16 (nu 14.28). De trein, die te 10.15 van Roosendaal vertrekt zal over de reis korter gaan doen en aankomen te Goes 20.45, Mid delburg 21.19 Vlissingen 21.27 (nu 20.51, 21.30 en 21.39). In de regeling voor den Locaalspoor Zuid-Beveland is het eenige verschil, dat de laatste motortrein uit Wemel- dinge om 21.19 in plaats van 21.25 rijdt. MIDDELBURG, Het laatste Molenwaterconcert. Toen het gisterenavond tegen 7 uur nadat het den geheelen dag droog was geweest, danig begon te regenen, was er bij velen vrees, dat het reeds Vrij dag j.l. uitgestelde Molenwaterconcert van het Middelburgsch Muziekkorps in het water zou vallen, maar spoedig hield de regen op en al lichtte het aan alle kanten, toch bleef het verder droog en heeft dit laatste concert on der zeer groote belangstelling van dui zenden plaats gehad. Reeds voor de pauze was er groote aandacht voor een vijftal nummers onder leiding van den heer Joh. H. Caro, waarvan wij spe ciaal willen noemen de Ouverture van de opéra-comique „Giroflé-Girofla" van Ch. Lecocq en de Fantaisie over motieven van de operette ,,de Graaf van Luxemburg" van Léhar. Na de pauze, heeft de heer Caro eerst nog een drietal nummers gediri geerd, waarvan vooral de Slavische Rhapsodie van C. Friedemann, uitste kend voldeed en daarna namen een flink aantal padvinders plaats bij het muziekkorps op de tent. De heer Ca ro droeg tijdelijk de leiding oVer aan Eéne wolk kan de zon verduisteren, ééne vlek een geheel leven bezoede len. den onder-directeur, den heer A. Ca- latz en den tamboer-maitre van de pad vindersband, Korstanje. Onder beider leiding is toen een groote laptoe gegeven, ingezet met 'n aanvangssignaal, gevolgd door een Franschen marsch voor trommen, waar na het muziekkorps met een Militairen marsch vervolgde. Tijdens den nu volgenden marsch van de pijpers bleek de groote aandacht der menigte toehoorders speciaal, want men kon een speld hooren vallen. Nadat de trommen en hoorns zich weer hadden doen hooren, vervolgden het muziekkorps en de tamboers der padvinders met de Marche des petits tambours (Trommelmarsch) van Jan Morks. Het was een genot dezen ouden bekenden van wijlen den vorigen di recteur van het muziekkorps weer eens te hooren, het wekte aangename her inneringen op en deed nog weer eens naar voren komen, wat de heer Morks ook als componist heeft gepresteerd. Na taptoe's voor hoorns en trommen sloot het geheel met het Gebed der Russische taptoe eerst alleen voor de pijpers en daarna voor deze met het muziekkorps samen. Het was in alle opzichten een genot en wij spreken ze ker uit naam van alle aanwezigen als wij woorden van waardeering uiten voor de belanglooze medewerking der padvinders, moge de samenwerking zoo blijven als zij nu is en het publiek nog meermalen in volgende jaren daarvan kunnen genieten. De heer Caro nam de dirigeerstok weer ter hand en besloot het conceri en daarmede het concertseizoen, met den populairen Alte Kameraden-marsch van C. Teike. Moge het korps weer met lust in den nu komenden winter oefenen voor het volgende zomerseizoen en moge ieder, die het maar eenigszins kan financieel blijven steunen of het voor het eerst gaan doen, opdat het bestuur in staat blijve het korps met de bekende mede werking van den directeur op peil te houden. De heer W. E. Coumou, technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat te Middelburg wordt met ingang van 1 Januari 1933 overgeplaatst naar Am sterdam. Naar wij vernemen is de Vredes- hymne in Hollandschen en Engelschen tekst van onzen stadgenoot H. den En gelsman, getoonzet door mej. Lies de Waal te Amsterdam voor 4 stemmig koor a capella. GOES. De lichtstoet. De laatste dag der winkelweken is bijzonder druk geweest en werd geluk kig ook door goed weder begunstigd. Voor den reclame-optocht bestond buitengewoon veel belangstelling. Steeds trok de stoet door een dichte haag van menschen. Zestien wagens of groepen namen er aan deel en vele hadden zich bijzender ingespannen om er extra- moois van te maken. We denken b.v. aan den wagen van C. Korstanje, die ^aanschouwelijk 'toonde, hoe men van vleescheten sterk en ge zond wordt; die van gebr. Duvekot, met een reuzen weegschaal, en frissche ver koopstertjes, die ditmaal reclame maak ten voor de Dukol-producten door gra tis-verspreiding; het kleine, maar met zorg opgemaakte wagentje, waarin een paar miniatuur-schoenmakers, van schoenmakerij De Jonge; de aantrekke lijke wagen van de Kleine Bazar, spe ciaal reclame makende voor Jo-Jo; de mooi opgemaakte wagen van kolenhan del Pik en Zonen, die een tuin aange legd had met een rotspartij van anthra- ciet, groen en bloemen, het geheel fan tastisch verlicht enz. Het publiek scheen den stoet even eens aantrekkelijk te vinden en haast te zich steeds van het eene stadspunt naar het andere, om den stoet nog eens langs te zien trekken. De jury, die ook ditmaal geen gemak kelijke taak had, kende als volgt de prijzen toe: Mooiste: 1. Gebr. Duvekot; 2. C. Kor stanje; 3. M. dekjonge; 4. Chr. Nat, Geh. Onth. Ve~, Meest pakkende: 1. M. de Jonge; 2. Gebr. Duvekot, 3. C. Korstanje; 4 De Kleine Bazar. Origineelste: 1. C. Korstanje; 2. Jos. Bos; 3. De Kleine Bazar; 4. K. Pik en Zonen. Troostprijzen: C. van de Reepe, A. Tilroe, Gebrs. Steutel, M. Burgs; Schoen makers Patr. Ver., Arks Beschuit, K. Bareman, M. de Dreu, P. Louisse. Jeugdherberg „De Bevelanden". Gisteravond had in de „Prins van Oranje", de stichtingsvergadering plaats van de Jeugdherberg „De Bevelanden". Zooals bekend werd indertijd, op ini tiatief van burgemeester Gunning, van lerseke, reeds een voorloopig bestuur gevormd, en werd te lerseke ook een jeugdherberg geopend. De stichtingsvergadering werd geleid door den heer L. K. van Zaltbommel, die mededeelde, dat het gevormde comité 13 Sept. 1.1. definitief tot stichting had besloten en spr. legde de aanwezigen de stichtingsacte voor, die -ongewijzigd werd goedgekeurd. Evenzoo vereenigde de vergadering zich met de opgemaakte notulen. Het bestuur werd thans als volgt samengesteld: L. K. van Zaltbommel, voorzitter; burgemeester Gunning, vice- voorzitter; mej. M. H. Wagtendonk, secr., H. A. Ossewaarde, penningm., mevr. J. van Selms, A. J. Westplate en A. C. Wezepoel. Besloten werd tot het vormen van een raad van beheer, waarvan drie leden door de vereeniging en drie door de persoonlijke leden zullen worden aan gewezen. De voorzitter meende, dat in- tusschen de jeugdherberg te lerseke wel bewezen had, in een behoefte te voor zien. Sinds de opening, half Juni, heb ben er reeds 200 personen overnacht, van wie velen meer dan één nacht. Al leen betreurde spr., dat in het alge meen niet meer medewerking getoond wordt. Er moet nog een vrij belangrijk bedrag betaald worden van de inrich tingskosten, doch tot nog toe kwamen slechts zeer weinig opgaven tot steun binnen, ondanks de moeite, die er voor gedaan werd. Spr, wekte allen op, om zich er persoonlijk voor te spannen en te trachten leden of begunstigers te winnen. Vooral medewerking van de vele jeugdvereenigingen, wier leden toch in hoofdzaak van de jeugdherbergen profiteeren, is dringend gewenscht. Tenslotte deelde spr. nog mede, dat men zal trachten a.s. winter een voor stelling te geven van de film „Jeugd herbergen", welke avond tevens benut zal worden om leden te winnen. VLISSINGEN. Alhier is een commissie gevormd, die ten doel heeft de werkloozen aan huisvlijt te helpen. Een lokaal van de oud-Gereformeerde kerk is er reeds voor beschikbaar gesteld. Een beroep op financieelen steun van de ingezete nen zal worden gedaan. Benoemd tot stationschef eerste klasse alhier de heer G. Sipman, thans stationschef tweede klasse te Beverwijk. ZUID-BEVELAND. Be brand in den Slikhoek, KATTENDIJKE, Zooals gisteren nog onder „Laatste Berichten' gemeld kon worden is de groote landbouwschuur van Be Mol in den Slikhoek geheel af gebrand. Tegen één uur werd de brand ontdekt door een vrouw, die op het land werk te. Men waarschuwde dadelijk de boer in, die alleen thuis was, en nog niets gemerkt had. Toen men de schuur open de, bleek deze van binnen reeds een vuurzee en viel er aan redden van de vijf kalveren en het varken, of iets an ders, niet meer te denken. Enkele mi nuten later sloegen de vlammen reeds naar buiten en bedreigden ook 't woon huis. De dakgoot en het klompenhuis vatten reeds vlam. Door het omslaan \an dit klompenhuisje, wist men het ge vaar te keeren, terwijl de Kattendijk- sche brandweer, die spoedig ter plaat- was, met een straal hier voor verdere uitbreiding van het vuur waakte. Van de landbouwschuur viel echter niets meer te redden. Het vee kwam om. De heele hooi oogst, een deel van den tarweoogst, 'n groote partij boonen, alle landbouwma chines enz., gingen in de vlammen op, Ongeveer een half uur na de ontdekking van den brand, stortte het dak in; later HORDERDE DOZIJNEN Directoirs voor nog nooit gekende prijzen. Alle goederen zijn 35 pCt. gestegen en wij verkoopen nog beneden ouden inkoop. over WIENER Co. Lange Delft. Middelburg. (Ingez. Med.)) Middelburg, 28-IX-'32. Dinsdag hoog ste 1 u c h ttemperatuur 17.2 °C; (63 °F); laagste 11 °C (52 °F). Heden 9 h: 12.2 °C; 12 h: 15 °C. 2.9 mm regen. Hoogste barometerstand 771 mm; laagste 760 mm Hoogste barometerstand 774.5 mm te Valencia; laagste 745.4 mm te Ingö. Verwachting tot Morgenavond Zwakke iet matige wind uit N. rich tingen, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, behoudens dauw, kans op lichte nachtvorst, overdag waarschijnlijk weinig verandering in temperatuur. Zon op: 6 h 57; onder 18 h 44. Licht op: 19 h 14. Maan op: 4 h 17; onder: 18 h 05. N.M. 30 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Sept. Hoogwater. Laagwater Wo. 28 0.51 13.03 7.10 19.35 Do. 29 1.32 13.38 7.47 20.15 Vr. 30 2.06 14.11 8.22 20.53 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Sept. Hoogwater Laagwater. Wo. 28 2.31 14.52 8.17 20.33 Do. 29 3.17 15.33 8.55 21.11 Vr. 30 3.59 16.13 9.28 21.46 De Radio Dokter, steeds en overal te ontbieden. Thans lage tarieven door ge combineerde bezoeken. Tel. 129 (J. M. Polderman, Goes). (Ingez. Med.) werden de muren omgehaald, terwijl de brandweer bezig bleef om de vlammen te dooven. Begrijpelijk was er uit den wijden om trek veel belangsteling. Ook de burge meester van Kattendijke, de heer De Graaff, was al spoedig op het terrein aanwezig. Dit is de derde maal in een tijdsver loop van plm. 40 jaar, dat de bij deze hofstee behoorende landbouwschuur af brandt! Het goed is eigendom van ba ron Huijssen van Kattendijke. Gebouw en inventaris waren verzekerd. THOLENn OUD-VOSSEMEER. In de raadsver gadering alhier is o.m. besloten in de statuten van het Fonds Huyssen van Kattendijke, dat uitkeeringen verstrekt bij ziektegevallen enz., wijziging te brengen in verband met de bepaling, dat de voorzitter Lid van den Raad moet zijn; art. 5 is zoo gewijzigd, dat voortaan 5 inplaats van 3 bestuursleden zullen aangewezen worden, waaronder 2 raads leden. De tegenwoordige voorzitter, de arts Vermet, is afgetreden als raadslid, maar zal nu de functie kunnen blijven vervullen. De brandweer werd besproken in ver band met het laatst plaats gehad heb bende brandje, omdat toen op enkele za ken is gewezen, die verbetering zouden vorderen. Inzake het adres van winkelsluiting zal in een volgende vergadering worden beslist. Verbetering van de haven zou 12.000 eischen, wat aanleiding geeft tot uitvoerige besprekingen. Ook moet om de begrooting sluitend te maken, nog plm. 5000 gevonden worden, men zou daarin wilen voorzien door kadegelden,

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1