BEURS- EN WISSELKOERSEN. LAMSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. BEURSTHERMOMETER. BUITENLAND. AMSTERDAM, 15 Sept. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van h e d e n. Ned. 2e 1. 32 1000-5 102y4-102yi'. Ned. 17 1000-4 34 100%—100% Ned. 31 1000-4 98ys -98y2. Ned. 32 1000-5 102y4-102'/4. Certificaten-3 80%81% Cert N.W.S.-2% 67%—67% O. Indië 22 doll. 1000-6 99%—99% O. Indië 23 pd. st. 100-6 75%74%. O. Indië 16 1000-5 98%—98% O. Indië 26 1000-4% 93—93% Duitschl. pd.st. 100-7 55% Duitschl. 30 1000-5% 4545% Engl. W.L. 50-200-5 71%—71% Engl. F.L. 50-200-4 76%—77 Zeeuws. Hyp. B-5 99% Zeeuws. Hyp. B-4% 93 A Amsterd. Bonk 103y4— 103y>. C Rott. Bank ver. 72ya—73, venhage; A. T. Lzn., Heinkenszand 5 of 5 dgn; dronkenschap 2de herhaling: A. F., Rotterdam 8 dagen hechtenis. Onbetrouwbaar postambtenaar. Den 12den Juli stond voor de recht bank te Alkmaar terecht de kantoorbe diende bij de posterijen, P. W. E. v. L. te Schagen, d e in de door hem be heerde zegelkas een belangrijk tekort had gehad. Hij liet het voorkomen, dat hij in dusdanige financie-ele moeilijkhe den had verkeerd, dat het vergrijp ver klaarbaar zou zijn. Het leek dat hij het slachtoffer was geweest van een lastigen geldschieter en daarom werd een nader onderzoek in de zaak gelast, zoo lezen wij in de ,,N. R. Ct. Bij de nieuwe behandeling van de zaak werd als getu ge gehoord de adjunct commies der posterijen Suermond te Vlissingen, die een schuldbekentenis droot f 3500 toonde, geteekend door verdachte, die daarop met afbetalingen van 20 per maand in totaal ongeveer 1000 betaald had. Getuige en verdach te hadden samen op hel postkantoor te Vlissingen gewerkt en samen een zegelkas beheerd, nadat getuige in Mrt, 1929 naar T h o 1 e n was gedetacheerd en het beheer van de kas aan verdachte had overgedragen. Toen getuige na eenige weken te rugkwam was er een tekort van °"se" veer f 3500 in de kas geweest: zij had slechts 500 bevat. Verdachte had toen toegegeven, dat hij het geld ten eigen bate had aangewend. Getuige had daar op aan verdachte geld geleend om het tekort te dekken. Verdachte ontkende deze toedracht van zaken. Hij zou zich nooit met de kas van getuige hebben bemoeid en slechts 300 uit zijn eigen kas hebben genomen ten behoeve van zijn hli'shou ding. Hij had een leening aangegaan bij getuige van naar hij meende 1200. De hem voorgelegde schuldbekentenis had hij geteekend zonder haar te hebben ge lezen. Getuige S. verzekerde dat er nog een derde aanwezig was geweest bij het tee kenen van de kwitantie, n.l. iemand uit Goes. Getuige had het geld geleend uit colleg aliteit en omdat hij zich bewust was, niet geheel correct te hebben ge handeld bij de overdracht van de kas vóór zijn vertrek naar Tholen, Aan den reclasseeringsambtenaar had getuige op verzoek van verdachte verzekerd dat het voorgeschoten bedrag 1000 was. Bij de verdere behandeling van de zaak bleek, dat getuige de sleutels van zijn kas niet had opgeborgen, maar voor iedereen bereikbaar in zijn kan- leening had plaats gevonden en dat er bekentenis was geteekend nog eer de toorjas had laten zitten; dat de schuld ten postkantore te Vlissingen geen kas- vontrole had plaats gehad van Maart tot November. Het langdurige verhoor ook van nog andere getuigen bracht niet veel licht en de officiei van justitie, mr, Van de* Feen de Lille, zeide, alleen gesterkt tc zijn in zijn overtuig ng dat er ernstig ge knoeid was en dat het ten postkantoie te Vlissingen een bende was. Ernstig veroordeelde spr. dergelijke slapheid v-tti de posterijen. Ten slotte eischte hij te gen verd. 6 maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. De verded ger van verdachte, mr. Buiskool te Schagen, onderwierp de ver klaringen van getuige S. aan scherpe cri- tiek en geloofde, dat verd, door getuige danig in den knel was gebracht. Spre ker vroeg voo; zijn cliënt clementie en voorwaardelijke veroordeling. Uitspraak op 20 September. De onmiddellijke gevangenneming van verdachte werd docr de rechtbank geweigerd. Poging tot doodslag op zijn^roer. Woensdag stond voor de rechtbank te Leeuwarden de 46-jarige M. de H. arbeider te Holdert terecht, verdacht van poging tot doodslag op zijn broer door naar deze te slaan met een scher pe zes. De officier van justitie eischte een gevangenisstraf van 8 maanden, waar van 4 maanden voorwaardelijk op voor waarde, dat verdachte zich onder toe zicht van het Leger des Heils moest stellen en zich aansluiten bij een ge- A Twentsche Bank 99 A Pref. Jurgeno A 9393 A De Schelde N.B. 4141% A Ver. Papf. v. Gelder 5858 C Am. Car en Foundry 1110% C Am. Smelt en Ref. 19%17% C Farbenind. I.G. 8282% C U. States St. C. 44%—40% C C. Publ. Serv. 1%1% C North Am.Cy.36%33% A Born. Sum. H.M. 128%129%, A Ned. Wol Mij. 4342 A Singkep Tin M. 9995, A J. C. Japan Ln. 3332. A Rotterd. Lloyd 60 A S. M. Nederland 61%65%. A Amst. Thee C.M. 3230. A Houth. Alberts 32%31. C Peruvian C. Pr. 910%. A Southern Rlw. 12%10%. C Union Pac. Rr. 76%71%. C Int. Nickel Cy. 10%9%. heelonthoudersvereenging. (Reeds gemeld in de oplaag van het vorige nummer). Valsphe munters. De Rotterdamsche rechtbank behan delde Donderdag de strafzaak tegen den 38-jar gen kapper G. F. F. A. C. en diens echtgenoote J. H. S,, beiden be schuldigd van valsche munterij, n.l. 't vervaardigen en uitgeven van valsche rijksdaalders. De politie die verschil lende aanwijzingen tegen den kapper had, deed een inval in zijn woning en betrapte man en vrouw toen zij geza menlijk met het maken der munten be zig waren. De beide verdachten bekenden het hun ten laste gelegde. Het O.M. eischte tegen beiden 2 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 29 September. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Onze financieele deskundige schrijft ons dd. 16 Sept. uit Amsterd am: De gevaren van een koersstijging in het tempo als dat, wat wij gedurende eenigen tijd hebben meegemaakt, zijn in de afgeloopen week duidelijk aan het licht getreden. Het was natuurlijk nau welijks te verwachten, dat de stijgende beweging op de effecten- en de goede renmarkten maar onafgebroken zou voortduren, zelfs aannemend, dat deze gebaseerd is op een verbetering in de algemeene conjunctuur, waarvan men hier en daar aanwijzingen kan consta- teeren. Behalve de economische ontwikke ling oefenen vele factoren, ook van po- litieken aard, op de fondsenmarkt hun invloed uit, en de nog altijd ongestabi- liseerde politieke toestand, vooral bij onze Oostelijke naburen, opende de mo gelijkheid van onaangename verrassin gen, die zich in het koersverloop ter beurze wel moesten weerspiegelen. De terugslag zou 'echter van minder ern- stigen aard zijn geweest, wanneer de voorafgegane koersstijging minder over ijld had plaats gevonden. Waar echter de noteeringen met sprongen omhoog waren gegaan, en, door het geven van ongelimiteerde kooporders velen hun aandeelen tot de hoogste koersen had den verworven, kreeg, toen de koers daling eenmaal inzette, een nerveuze stemming de overhand. Het heeft er zelfs een oogenblik uitgezien, alsof een algeheele ineenstorting n et zou uitblij ven.Tegen het midden der week werd, met een herstel op de goederenmark ten, ook de houding der fondsenmark- ten kalmer. De stemming van vertrou wen, die de markten in de voorafgane weken had gekenmerkt, is echter niet teruggekeerd en de beurs blijft onder hevig aan scherpe fluctuatie. De conversie-operatie in Engeland en de desbetreffende plannen der Fran- sche regeering hebben de vraag aan de orde gesteld, of ook niet voor ons land het tijdstip gekomen is, om tot conver sie van staatsleeningen over te gaan. De mogelijkheid, dat hiertoe binnenkort zal worden besloten, is intusschen al heel gering. Nederland heeft op het oogen blik geen leeningen met een rentevoet van meer dan 5 pet. uitstaan, nadat de 6 pet. leeningen in den loop van dit jaar afgelost, resp. in 5 pet. uitgiften gecon verteerd zijn. Wel is de toestand op de beleggings- markt in de laatste maanden aanzien lijk verbeterd, maar de verhoudingen zijn nog altijd niet van zoodanigen aard, dat conversie van de uitstaande 5 pet. leeningen in 'n 4 pet. leening succes zou hebben, nu de oude 4 pet. leeningen nog eenige percenten beneden pari noteeren. De stemming op de obligatiemarkt is ook in de afgeloopen week gunstig ge weest; de koersen zouden hiervan nog meer profiteeren, ware het niet, dat de binnenlandsche gemeenten voortdurend met nieuwe leeningen op de markt ko men. Ofschoon deze leeningen, die mee- j rendeels tot een rente van 5 pet., soms echter ook a 5% pet. worden uitge-1 geven, gemakkelijk worden geabsor- j beerd, hebben zij toch tot gevolg, dat de A Koloniale Bank 7069%. A N.l. Hbk. 1000 68—67. C Ned. H. M. 76%—76-77%. A Alg. Kunstz. U. 45%42%-45. A v. Berkels Pat. 2427. C Calvé-Delft 6464. A C. Suiker Mpij. 2524%. A Int. Viscose 9%10. A Ned. Ford A.M. 122yk-119ya. A Küchenm. I. Acc. 2PA25/^27/s. A Philips Gem. B. 123ya—118-21. C Unilever 116%113-15. G Anaconda Cop. 251/4-221/3,-231/2. C Bethlehem St. 235/8-203/*-2iy4. A A.N.I.E.M.—N.B. 192%—192% C A.Gas en El. Cy. 3%3% C Cities Serv. Cy. 5%4%-4% C Midd. West Ut. 1 A Boe ton Mijnb. 1514% A Kon. Petr. Mpij. 163%—160%-63% C Contn. Oil Cy. 7%—7%-7% C Shell Union O.C. 7%—7%-7% A Holl. Amer. Lijn 5%— A K.N. Stoomb. Mij. 17%-18 verbetering op de obligatiemarkt binnen beperkte grenzen blijft. Op de aandeelenmarkt is in de ver schillende afdeelingen na de scherpe reactie in" den aanvang van de week een krachtig herstel ingetreden, dat zich echter niet kon handhaven. Bij de tijdelijke koersverbetering had den petroleumaandeelen de leiding. Uit gaande van de buitenlandsche beurzen, hebben aandeelen Koninklijke Petroleum een aanmerkelijke koersstijging kunnen boeken op het bericht, dat de Roe- meensche petroleumindustrieelen na langdurige aarzeling tenslotte toch de te Parijs tusschen de voornaamste pe- troleumondernemingen getroffen over eenkomst hebben geratificeerd, waar door deze spoedig in werking kan treden. Wat de overeenkomst precies behelst, is nog niet bekend gemaakt. Tegenover de prijsverbetering op de benzinemarkt staat een minder gunstige ontwikkeling op de markt voor ruwe petroleum in de Vereenigde Staten. Het schijnt echter, dat aan de productie-be perking in den laatsten tijd niet zoo krachtig de hand was gehouden; de we- kelijksche opgave van de Amerikaansche productie van ruwe petroleum gaf reeds voor den derden keer een stijging te zien. in plaats van de zoo zeer ge- wenschte vermindering. Door een strengere toepassing van de wettelijke voorschriften hoopt men thans de pro ductie weer in te perken. Van industriëele aandeelen hebben Philips nog het langst tegen den koers- druk stand gehouden, en na een tijde lijke reactie was de stemming later weer vrij gunstig. Men heeft hierbij nog te doen met de nawerking van de be richten over een toeneming van de be drijvigheid, mede dank zij belangrijke bestellingen, die op de Olympia-tentoon- stelling te Londen zijn verkregen. De cijfers van den uitvoer van radio-arti kelen ontwikkelen zich niet onbevredi gend. Verwacht mag worden, dat de toeneming in de loopende maand zal aanhouden. Ook de afzet van radio-toe- stellen en onderdeelen in het binnenland moet, de omstandigheden in aanmerking genomen, reden tot voldoening geven. Terwijl aandeelen Philips ten slotte weer in reactie waren, zijn aandeelen Unilever zoowel als Aku met sprongen teruggeloopen, zonder dat hierbij bij zondere factoren hun invloed deden gelden. Ook de Ned. Ind. cultuurwaar den werden door de algemeene flauwe tendenz meegesleept. Rubberaandeelen, die tijdelijk sterk gedrukt waren door de prijsdaling voor het product, konden later in overeenstemming met het her stel op de rubbermarkt een aanmerke lijke verbetering boeken," waarop een nieuwe daling volgde. Scherpe koers fluctuaties hadden ook plaats in aan deelen Handelsver. Amsterdam"; de koers daalde weer tot beneden de 200 pet. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop Philips Gem. Bez. 132%, 135, 116, 126. 121. Unilever 124, 125%, 109, 118%, 114%. Koninkl. Petroleum 170, 153%, 165, 163. Amsterdam Rubber 69%, 60%, 67, 62%. Ned. Scheepv. Unie 69, 62%, 66%. Handelsv. „A'dam" 207. 187, 200, 193. Ned. Handel Mij. 78, 80%, 74, 77. Deli Batavia Mij. 156%, 143%, 149%. Deli Mij. 145, 129, 133%, 130. VERKOOP VAN GROND AAN HET RAVELIJN TE GOES. De raad heeft gisteren na geheime zitting nog besloten tot verkoop van den grond aan het Ravelijn aan de firma W. J, van de^Weert Zoon. ROOFOVERVAL. Een brutale nachtelijke roofoverval heeft Donderdagnacht plaats gehad te Weert op den rijksweg naar Eindho ven, onder het gehucht Hushoven. De heer Th. M. keerde op dit uur huiswaarts en werd door twee personen aangevallen, en met een zwaren steen op het hoofd bewusteloos geslagen. Daarna beroofde men hem van zijn geld ruim 200 aan bankpapier. Twee ver dachte personen zijn aangehouden n.l. A Ned. Scheepv. U. 65%65-67. A H.V. Amsterdam 197%195-192. A Java Cult. Mij. 140138-138%. A N.I. Suiker U. 94-94-93. A Poerworedjo S.O. 10%10%. A Deli Batavia 150149%. C Deli Mij. 1000 133%—130. A Senembah 157%154%. C Chicago Milw. 33-3%. A Amst. Rubb. C. 64%64%-63. A Deli-Bat. Rubb. 29%—29-29%. A Hessa Rubber 3130%. A Serbadjadi S.R. 2726. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. Londen 15 Sept. 16 Sept. 8.6634 8.65K Berlijn 59.25 59.28 Parijs 9.76 9.76 K Brussel 34.52 34.55 Zwitserland 48.07 K. 48.08 Kopenhagen 45.00 45.00 New-York 2.49 2.49 K de pas uit de gevangenis ontslagen C. V. en N. J. boeiden uit Weert, welke laatste door den heer M. pertinent als een der overvallers werd herkend. Beide ver dachten staan ongunstig bekend. De ver wond ngen van M. zijn van dien aard dat hij in het ziekenhuis te Weert moest wo den opgenomen. Een aanrijding. Donderdagavond had te G r o e d e in de Schuitvlotstraat een aanrijding met een rijwiel tusschen den 71-jarigen J. G. A. en de 31 jarige mej. S. S. met het gevolg, dat de oude man met een gebro ken heupbeen onmiddellijk moest wor den overgebracht naar het St. Antonius- gesticht te Oostburg. In Vierverlaten bij Groningen reed de 24-jarige Th. H. Donderdagavond met paard en wagen. Plotseling sloeg het paard ophol en H. viel van den wagen en kreeg een van de wielen over het hoofd. Na ongeveer een uur is de jonge man overleden. Een ingenieur uit Haarlem had n Hamburg een bedrag van ongeveer 40.000 in effecten en baar geld liggen. Om dit geld in zijn bezit te krijgen had hij een goede kennis, een 34-jarige jon geman, wonende in de Jan Luikenstraat te Amsterdam, gevraagd het mee te ne men. De jongeman heeft effecten en geld in twee pakken in een handkoffer gedaan. Bij hun ontmoeting n Amers foort deelde de man, die uit Hamburg kwam mede, dat hij de kofier met het geld kwijt was. Hij had een verkeerd val es bij zich. Waar dé verwisseling had plaats gehad kon hij niet verkla ren. De Haarlemsche ingenieur heeft de zaak bij de politie aangegven. Deze heeft Donderdag den man en ook diens vrouw in verzekerde bewaring geno men. De verwisselde koffer is in beslag ge nomen. De inhoud was twee overhem den en een scheerkwast. Het onderzoek wordt voortgezet. De 34-jarige jonge man en zijn 32-jarige vrouw zullen ter beschikking van de justitie worden ge steld. De man is al reeds eerder ver dacht geweest van minder eerlijke han delingen. Indische Stoomvaartlijnen. Sibajak, (uitreis) 15 te Marseille. Dempo, (uitreis) 15 te Batavia. POLITIE DOET EEN INVAL IN BAR Door een dertigtal politieagenten, onder leid ng van een inspecteur is Donderdagavond een inval gedaan in de Empire bar in de Nes te Amster dam. Zij vonden daar een groot gezel schap bijeen, dat zich vermaakte met muziek en dans en zich te goed deed aan verschillende dranken. Al deze da mes en heeren ongeveer een zestig in getal, werden door de politie overge bracht naar het hoofdbureau van poli tie. Daar werd de dames en heeren een verhoor afgenomen. Hieruit bleek, dat het in deze gelegenheid niet altijd bleef bij dansen, maar dat er ook wel .dingen gebeurden in strijd met de zeden, het geen ook door de politie was geconsta teerd. In den loop van den nacht kon den de bezoekers naar huis toe gaan. Er waren onder dit gezelschap dames afkomstig uit het buitenland, die naar zij zeiden, daar waren verdwaald. Er waren heeren uit Hilversum en Bussum, maar hoofdzakelijk uit Amsterdam. Te gen den houder van de bar werd pro ces verbaal opgemaakt wegens verschil lende overtredingen. Donderdagmiddag kwam le Al phen a. d. R ij 11 de vrachtauto van den heer B. in aanrijding met een passeerenden anderen vrachtauto. De bestuurder van eerstgenoemden wagen verloor het bet heer over zijn istuur, waardoor de wagen tegen een pannenfabriek opreed en een gedeelte der voorzijde indrukte; ook de auto werd aanzienlijk .beschadigd. De bestuurder kwam met den schrik vrij. Een arbjeider, die ter plaatse passeer de, werd door den aulo gegrepen en vrij ernstig verwond. De bekende voetbalscheidsrechter \V. E. die onlanngs bij Ze v e n a ar een auto-ongeluk heeft gehad en opgenomen Young Schepen Mijue.i Unilever Suiker Rubber Aku fWettig gedeponeerd.) moest worden in een ziekenhuis tc Arn hem is daar Vrijdag aan de gevolgen overleden. De overledene behoorde tot de 'liberale staatspartij, was lid van den Haagschen gemeenteraad en referenda ris aan het departement van financiën. - De 20-jarige II. T. te N o> 0, r >d- s c h a 1* w o u d e reed met zijn motor rijwiel in volle vaart tegen» een boom, toen hij het stuur losliet 0111 zijn jas dicht te maken. Met een schedetfraclu ïr en hersenschudding werd iiij in Jiooigst er;nstigen toestand in ecu nabij slaande woning binnengebracht. Men meldt uit B o r c u 1 o aan de Maasb. dat het paard van den melk boer F. uit Gelsenaar op hol sjxmg ten gevolge waarvan de voerman van den wagen viel. Een der wielen ging hem over het hoofd, waardoor "i;ij op slag gedood werd. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Bij de halte MidlumHerbay.nn kwam de heer P. de V. per fiets van 'n zijweg en wilde den weg oversteken. Een auto naderde. De heer A. werd door den wagen gegrepen en van zijn fiets geslingerd. Hij kwam onder den auto te recht en werd zwaar gewond opgeno men. Een jongmensch in de Pie ter Breugelstraat te Utrecht is waar hij fietste, tengevolge van de gladheid ge slipt, met het gevolg, dat hij door .een spiegelruit viel. Met ernstige verwon dingen aan gelaat en handen is hij naar de Emmakiiniëk' overgebracht. Algemeen Overzicht. De parlementaire toestand in Duitschland. Het gister gemeld besluit de z.g. con trolecommissie in een enquêtecommissie om te zetten, is natuurlijk stof tot veler gesprek. Wie niet hoort tot de nazi's of de communisten (alleen met hun stem men voor werd het besluit genomen) begrijpt dat de dagvaarding van Von Pa pen en Von Gayl een pracht propagan- da-kwestie voor die partijen. Het besluit der commissie zal per brief ter kennis van de rijksregeering worden gebracht. President Goering moet den brief onderteekenen, daar de brief indien hij alleen de handteekening van Loebe als president der commissie draagt, waardeloos is. De controlecom missie zal in deze omstandigheden voor- loopig wel niet meer vergaderen en dit beteekent dat vermoedelijk tot begin van de volgende week een zekere rust in de officieele politiek zal heerschen. Waarnaar ieder snakt Een nieuwe regeeringspartij. De pogingen, om in Duitschland een eigen regeerings- of presidiale partij te vormen, worden krachtig voortgezet. In goed ingelichte kringen neemt men zelfs aan, dat de beslissing over de vraag, wan neer nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben, voor een groot deel zal afhan gen van het tot stand komen dezer par- tij. De Duitsch-nationale partij en de staal- helm zouden den grondslag voor deze nieuwe partij vormen. Men meent, dat, indien de partij tot stand komt, zij in den rijksdag veel meer mandaten zal verkrijgen dan de Duitsch- nationale partij en ook talrijke nationaal- socialistische kiezers tot de nieuwe par tij zullen overgaan. Mandsjoekwo. In de door de Japansche ambassade te Londen gepubliceerde protocol dat Donderdag te Tsjangtsjoeng is ondertee kend wordt in de eerste plaats de erken ning door Japan van den staat Mand sjoekwo uitgesproken, welke staat zich ,,in overeenstemming met den vrijén wil van zijn inwoners tot een zelfstandige republiek heeft gemaakt". In de eerste der beide dan volgende verdragsclausulen verplicht Mandsjoe kwo zich tot de uitvoering en handha ving van alle op vroegere en nog be staande Chineesche overeenkomsten be rustende Japansche rechten in Mantsjoe- rije. De tweede clausule legt de samenwer king tusschen Japan en Mantsjoerije voor de handhaving der nationale veiligheid vast en bevestigt dat de Japansche troe pen in Mantsjoerije gestationeerd zullen worden.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2