IHHH» 0 ZEELAND. WALCHEREN. NA DE OPERATIE. TWEEDE BLAD VAN DE GOESCHE C O UR ANT VAN WOENSD A G 14 SEPTEMBER 1 932. No. 12 8! BELGISCHE BRIEF. Het einde van de mijnstaking. Voor een lichte loonsver- hooging nog weken lang ge staakt. Het revolutionnaire karakter van de staking. Brussel 9 September 1932. Maandag is de staking in de Belgi sche mijnindustrie geëindigd, na onge veer twee maanden te hebben geduurd. De overeenkomst, waarop de arbei ders zoowel als de mijndirecties het eens zijn geworden, komt neer op sta bilisatie van de loonen tot 1 Novem ber: herziening, individueel, van de la ge loonen; instelling van een commis sie voor herziening van de loonover- eenkomst in een geest van verbetering voor arbeiders en voor de Borinage, instelling van een roulement in de werkloosheid, zoo dat al het personeel in dienst kan worden genomen, In elk ander bekken (centrum, Charleroi, Luik en de Kempen) zal ook een com missie worden gevormd, die tot doel zal hebben een roulement in te voeren voor de werkloosheid. Deze „oplos sing" was reeds weken geleden tot stand gekomen, na de bekende revo lutionaire gewelddaden te Charleroi en na het debat in de Kamer. Maar de socialistische leiders hadden de macht niet meer, hun leden te beheerschen en moesten de algemeene staking voor de mijnindustrie uitroepen, alhoewel de overeenkomst die hun werd aange boden, veel meer opleverde dan deze waarmee zij, gansch in den beginne ge noegen hadden genomen, doch die ook door de mijnwerkers, ongetwijfeld dooi de communistische propaganda, werd verworpen. Het eenige wat zij nog moesten verkrijgen, was een onmiddel lijke verbetering voor alle loonen en deze is nu verkregen in den vorm van een loonsverhooging van 1 pet. Hier voor moest de vermindering van den koleninvoer worden bereikt. Wij mogen dus spreken van „winst" hoe gering deze ook is. De syndicale leiders hebben met beide handen de gelegenheid aangegrepen om ja te zeg gen, want de werkhervatting bedroeg reeds in Henegouwen en Luik onge veer 25 pet., terwijl van staking in het Limburgsche bekken geen sprake meer was. De uitputting van de arbeiders begon zich te laten gelden en de taak van de gendarmen in de mijngebieden bestond er in de laatste weken vooral in, te waken aan de mijnen om de werk- vrijheid te beschermen. Op zichzelf was de beweging het pu bliek sympathiek, wij schreven 't reeds. Het hoogste loon, dat aan een onder- grondschen arbeider betaald werd, vóór de staking, was 45 fr.. maai het gemid delde bedroeg ongeveer 30 fr. Het tra gische lot van de mijnwerkers is echter, dat zij slechts ten hoogste 4 dagen in de week kunnen werken, zoodat hun week loon vrijwel onbeduidend wordt. Dat hiervan nog werd afgetrokken, zooals de mijndirecties het wenschten, kon de openbare meening moeilijk aanvaarden en daarom was zij aan den kant der ar beiders. Dit is geleidelijk veranderd, toen men er zich rekenschap van gaf, dat de communistische agitatie de arbei ders er toe bracht elke overeenkomst van de hand te wijzen, al stemde die ook overeen met hun aanvankelijke verlan gens. De socialistische bladen hebben dag aan dag gescholden op de gendarmen, die, volgens hen, op tergende wijze op traden tegen de stakers. Deze scheld partijen waren wel vermakelijk, vooral voor wie gezien had, hoe de socialisti sche leiders in Henegouwen in vele ge vallen de hulp van dezelfde gendarmen hadden ingeroepen om hun Volkshuizen tegen de communistische stakers te be schermen. Zelfs op dit voor hen noch tans dramatische oogenblik was hun houding dubbelzinnig. Wij zagen o.m. te Charleroi, den Maandagavond, toen de communistische beweging haar hoogte punt had bereikt en met de mitrailleuse werd bestreden, een typisch tooneeltje aan het Palais du Peuple. De roode vaan hing aan den gevel, maar voor de deu ren stonden twee militaire vrachtauto's en een mitrailleuse. Het was 10 uur des avonds. Alle straten waren door de gen darmen versperd en óp de Place de la ville haute werd er gechargeerd en op de gendarmen met scherp geschoten. Voortdurend werden stakers, die meest al dronken waren, aangevoerd en in de vrachtwagens gestopt. In het Palais du Peuple deed de roode militie dienst. Maar deze moest worden afgelost. En toen de leiders van de militie buiten kwamen, toen groetten zij, als teeken van solidariteit, de communistische broeders, die gearresteerd waren en die enkele uren te voren hun volkshuis had den bestormd. Dit typeerde de geheele beweging en de houding, die de socialis tische leiders voortdurend hebben aan genomen in het geschil. Dezelfde gendar men hebben hun intusschen nog een tweeden grooten dienst bewezen door de arrestatie van alle communistische elementen, die actief deelnamen aan de agitatie. Aldus konden zij verkondigen, dat zij de beweging meester waren, wat zij dan ook geleidelijk zijn geworden. Maar de communisten zitten nog steeds in de gevangenis. Dit bewijst dat de socialistische arbei dersleiders de leden van hun syndicaten niet in handen hebben in de mijnindu strie, en dat, wanneer het er op aan komt, zij zich niet kunnen of willen ver zetten tegen de communisten. Men heeft voortdurend gesproken over communistisch complot. Dergelij ke woorden zijn vooral geschikt om brave burgers te doen schrikken en be ven voor het lot van hun aandeelen. Het parket zelf schijnt aan deez opvat ting niet vast te houden, want de ge arresteerden zullen vermoedelijk niet voor het Assisenhof verschijnen, wegens complot tegen de veiligheid van den staat, maar wel voor de correctioneele rechtbank, wegens slaan, smaad, over treding van de reglementen enz. Noch tans heeft een nauwkeurig onderzoek uitgewezen, dal de kleine minderheid van communisten de revolutionaire techniek heeft weten toe te passen op ongeëvenaarde wijze. Naar aanleiding van kleine plaatselijke geschillen te Cuesmes en te Frameries hebben zij, in zeer korten tijd, de gemoederen der mijnwerkers zoo weten te bewerken, dat het conflict zich tot gansch de Borinage uitbreidde, zonder opzegging van het bestaande contract en zonder stakings parool van de syndicaten. De commu nisten hebben geen uur, geen nacht verloren en doortrokken in afdeelingen per fiets en per motorfiets, het centrum en het bekken van Charleroi, om ook daar de staking te doen uitroepen,»zon der reden, alleen uit solidariteit, alhoe wel de regelmatige organisaties van de Borinage dit besluit niet hadden geno men. Zoo is dan het conflict ontstaan buiten alle syndicale autoriteit om. En van het oogenblik af, dat de algemeene beweging is begonnen, heeft er zich slechts een aaneenschakeling van feiten voorgedaan, die wezen op een vast be paald plan van agitatie en geweldple ging, geïmproviseerd on getwijfeld, maar daarom niet minder gevaarlijk en niet van minder beteekenis voor de metho des der communisten bij toekomstige conflicten. RAAD VAN DOMBURG. DOMBURG. Maandagavond vergader de de raad onder voorzitterschap van den heer P. J. Elout, wethouder. Eene wijziging werd aangebracht in de, in 'n vorige vergadering vastgestelde bepa ling inzake heffing van rechten voor ventvergunningen. Besloten werd om, zoo deze gemeente daarmede aceoord gaat, eene wederkeerigheidsovereen- komst voor hulp bij brand te sluiten met de gemeente Westkapelle, De gemeente rekening, nagezien door eene commissie bestaande uit de heeren De Pagter en Brand, werd voorloopig vastgesteld op gewone dienst 60356 in ontvang en 55261 in uitgaaf en wat den kapitaal- dienst betreft met een bedrag van 105.523 in ontvang en 102.757 in uit gaaf. De gemeentebegrooting voor 1933 werd daarna overgelegd, sluitende in ontvang en uitgaaf 52457. Besloten werd ten behoeve van de werkverschaf fing een 10-tal kruiwagens aan te schaf fen. Op voorstel van B, en W. werd be sloten eenige noodzakelijke herstellingen te doen verrichten aan de woning van het hoofd van de O. L. School. Besloten werd tot het aanvaarden van schenkingen van eenige strookjes grond aan de gedempte sloot bij den Roosjes- weg. B. en W. stelden voor de brandplaats voor varkens en de begraafplaats voor dieren te verplaatsen en deze te brengen op een perceel grond ongeveer achter de Algemeene Begraafplaats gelegen, verder om ten behoeve daarvan een ge deelte van de daar gelegen weide en van tuingrond aan de pacht te onttrekken en om een toegangsweg daarheen aan te leggen. De heer De Visser opperde bezwaren tegen deze oplossing, door onttrekking aan de pacht, wordt het weiland zeer geschonden en blijft een minder gunstig gedeelte over, bovendien zal het in orde maken van terrein en toegangsweg duur zijn; z.i. kon op goed- koopere wijze een dichterbij gelegen stuk tuingrond voor brandplaats bestemd worden. De heer De Pagter wijst op de groote kosten, die omheining van den grond zullen medebrengen. De heeren Geldof en Brand achten de door den heer De Visser voorgestelde wijze van handelen minder geschikt, de heer R e ij n h o u d t acht het maken van een brandplaats voor varkens in de onmid dellijke nabijheid van tuingrond niet ge- wenscht. Tenslotte wordt, met algemee ne stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen. Besloten wordt tot aankoop van 400 Ned. Schuld wegens het uitloten van een gelijk bedrag stukken in het bezit van de gemeente. Verder tot het aankoopen van twee nieuwe kachels voor de O. L. school. Van P. Brand was een verzoek inge komen tot het verkrijgen in erfpacht van een perceeltje grond voor het bou wen van een schuurtje. B. en W. stel den voor een perceeltje grond op een eenigszins andere plaats gelegen af te staan in huur, en niet in erfpacht, voor den tijd van 10 jaar en voor den prijs van 0.15 per m-. De V oorzitter lichtte dit voorstel toe. De grond, die de verzoeker vraagt is gelegen aan de Kanonweide, een ter rein dat bijv. later voor het bouwen van een Gemeentebergplaats of iets derge lijks noodig zou kunnen zijn. B. en W. achten het dan ook niet gewenscht om dit terrein voor langen tijd in erfpacht te geven. De heer G e 1 d o f acht deze voorwaarde te bezwaarlijk, hij ziet geen reden waarom deze grond niet in erf pacht zou worden uitgegeven. De Voor zitter geeft toe dat hier 't risico voor den verzoeker groot is, maar er is geen reden waarom de Gemeente dit risico zou dragen. De heer G e 1 d oJ zou dan liever den grond voor 25 jaar uitgeven, de heer Reijnhoudt wijst op de wen- schelijkheid dat de Gemeente dezen grond, die nog noodig kan zijn, niet te lang uitgeeft. Na eenige discussie wordt besloten dezen grond te verhuren v°or 10 jaren maar onder voorwaarde dat, wanneer dan de grond niet voor de Ge meente noodig is de huur nog voor 10 jaar verlengd zal worden. Watervoorziening. Thans kwam aan de orde de water voorziening van Domburg, waaromtrent van het Rijksbureau voor Drinkwater voorziening een uitvoerig rapport aan de Gemeente was uitgebracht, waarvan de conclusie was, dat zonder al te groote opofferingen het aanleggen van een drinkwaterleiding, waarbij het water uit de prise d'eau aan de Oranjezon zou worden verkregen, mogelijk was. B. 'en W. stelden nu voor om in begin sel te besluiten tot het aanleggen van eene waterleiding op de basis van dit rapport, hen te machtigen met Ged. Sta ten en B. en W. der betrokken Gemeen ten in onderhandeling te treden en een crediet te verleenen tot verdere uitwer king van het rapport van 250. De Voorzitter zegt, dat het de bedoe ling is om in deze vergadering alleen de principieele vraag van aansluiting te be handelen, omtrent verschillende vraag stukken die zich nog voordoen zal nog overvloedige gelegenheid tot gedachten- wisseling bestaan, de vraag is nu z.i. of in principe kan worden besloten om, met dit rapport als basis verder te wer ken. De heer Geldof acht bespreking van verschillende details toch wel ge wenscht; de tarieven zijn z.i. niet juist, ook acht hij een rente als in het rapport genoemd van 5lA pet. te hoog, hij ver klaart zich overigens een groot voor stander van aanleg van waterleiding om de hygiënische belangen van Domburg, hel belang daarvan voor de Badplaats en de groote, daardoor te verkrijgen werkverruiming. De heer Brand zou eerst met Ged. Staten willen overleggen over de samenwerking met andere ge meenten, hij ziet in deze waterleiding, behalve een belang voor Domburg ook een streekbelang. De heer De Visser zegt dat de theoretische beschouwingen in het rapport hem niet van een tegen stander in een voorstander hebben kun nen veranderen. Hij wijst op de slechte tijden en op de zeer groote uitgaven die ongetwijfeld van aanneming van het voorstel weer het gevolg zullen zijn. Hij wijst op den grooten post voor werkver schaffing op de begrooting, en op de moeilijkheid die begrooting bij aanne ming van het voorstel sluitend te maken. De heer Re ij n houdt zegt zijn stem aan dit voorstel te zullen geven, omdat hij het van groot belang voor de bad plaats acht en het, met het oog op de prijzen van een en ander een gunstige tijd is om daartoe over te gaan. De heer de Pagter verklaart zich geen principieel tegenstander van de waterleiding, maar hij gelooft dat uit voering van dit plan wel eens een ramp door Dr. Jan Walch. 39. Men vond hem dus om zijn verleden sympathiek; een discreet onderzoek naar zijn gedragingen in zijn vorige func tie had bovendien niet dan voortraffe- lijke resultaten; wat èn aan den beïn- formeerde mocht worden toegeschre ven en aan de vrees van zijn vroe gere chefs voor onaangenaamhe den; goede informaties veroorza ken nooit last; en bij minder-goede had men bovendien altijd kans op de onaan gename wedervraag: hoe hebt u het dan zoo lang met hem uitgehouden en hoe kon u hem handhaven op een zoo ui terst gewichtige plaats als die van een departementsambtenaar toch is? 'Ten slotte had ook de recommandeerende bankier de meermaals gebleken voor zichtigheid van zijn cliënt geroemd; en voorzichtigheid is een zéér (voorname deugd voor een geldman; ze is minstens even noodzakelijk als eerlijkheid. En zoo deed Henri zijn intrede in de loka len van de Overschiesche Bankvereeni- ging. Het was er prettiger dan op het Mi nisterie, dat was zijn allereerste in druk. De chef had wel-is-waar iets meer bevelends; maar hij was zakelijker, rap per, vlotter, en zijn ondergeschikten, ja, er ontbrak wel iets aan hen, i soms nogal veel zelfs uit een oogpunt van distinctie, meer in 't gezicht en de ma nieren, dan in de kleeding; maar daar stond een meerdere levendigheid tegen over en zelfs een meerdere toewijding aan den arbeid, dan die hij op het Mi nisterie om zich placht waar te nemen. En dan was er meer contact met de bui tenwereld. Die was niet meer, als op het Ministerie, een soort van minderwaar dige abstractie, maar die drong lijfelijk, per telefoon en per radio, voortdurend aan alle kanten binnen; en dat verband bestond niet alleen met een enkelen chef, maar hoog en laag had er deel aan; de bedienden die aan de loketten het eerst de cliënten ontvingen, zeker niet het minst. Na eenige dagen was Henri zelfs ten zeerste van belangstel ling voor dit nieuwe vak vervuld; en hij vond het prachtig. Het begon al, wan neer hij aan het ontbijt het overzicht van de koersen aan de voornaamste buiten- en binnenlandsche beurzen be studeerde. Dat was natuurlijk van on middellijk belang wat de positie van verschillende cliënten van het kantoor betrof; van pijnlijk belang voor de ef fecten die op prolongatie waren gekocht; maar wat waren die koersverloopen ook niet interessant als barometer voor de wereldeconomie en de groote en kleine politiek! Er waren verkiezin gen in Duitschland, die kansen op een nationalistische overwinning schenen in te houden; hoe omzichtig en fijnge voelig verdisconteerden de fondsenbe- zitters de kans op deze mogelijkheden! Het socialistisch bestuur van een paar groote Nederlandsche steden was zeer royaal op het stuk van loonen -en de leeningen dier steden namen langzaam maar zeker in waarde af. Ja, de bespre kingen in den Amerikaancshen senaat, de tafelspeech van den Duitschen Rijks kanselier, alles wisten de fondsenbezit- ters op geld te waardeeren; al hadden daarentegen tot Henri's verwonde ring weer andere uitlatingen, zooals bijvoorbeeld de idealistische betoogin gen in de Geneefsche vergadering van den Volkenbond, en het weldadig opti misme van sir Henry Deterding inzake de „Royal Dutch" heelemaal geen hul- pelingen-naar-boven van de koersen tengevolge. Het was alleen Henri'6 eer lijke hart, dat daarbij vroolijk opsprong; dat was dan toch in elk geval iets. Hij had meer redenen tot vreugde, 'n Paar weken voerde hij met al de weifel- looze rechtschapenheid, waarover hij be schikte, en ,,de goede trouw in het oog" alle aanwijzingen uit, die de directeur hem gaf; ried sterk den aankoop aan van douteuze effecten, eigen inzicht als het minderwaardige verwerpend; liet de cliënten a la hausse en a la baisse speculeeren; en wist met zooveel eer lijke overtuiging de adviezen van zijn chef tot hun recht te doen komen, dat deze overtuigd raakte, een heerlijk slu- wen Reinaart de Vos aan zijn zaak te hebben verbonden, en hem openhartig meedeelde, dat het werkelijk zonde was dat iemand van zijn talent zoo lang in een ministerie begraven had gelegen; „en", voegde hij e,; bij, „als al onze fi Eischt Blue Band, dan weet U wat U eet. Blue Band versch gekamd met 25 °/o allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole, Holland's beste Standaardmerk VERSCH. GEKARND (Ingez. Med.) Ac£V\£JWi YzJUmdS-paJyt BE.UË BAND lialen over zulke krachten te beschik ken hadden, dan zag ik de toekomst niet zoo duister in." Het was geen vleierij waarom zou de directeur zijn onder geschikte ook vleien? Neen, het was waarachtige overtuijging; 'want Hénri had iets zoo door en door rechtscha pens, dat de wantrouwigste cliënten bij zijn meest onverwachte adviezen wel 'n oogenblik wenkbrauw-fronsend naar hem opkeken, maar voor 'een zoo hel deren, zoo zeker van zijn zaakschen, zoo door en door rechtschapen blik hun wantrouwen schaamtevol in hun borst voelden wegkrimpen. Nu was het natuurlijk nog de vraag, of Henri ook tot nog meer dan het overbrengen van adviezen in staat was; wal hij zoo prachtig overtuigend deed; hij moest ook, wilde hij het inderdaad tot iets wezenlijk-hoogs in de effecten- branche brengen, zelf adviezen kunnen opmaken, adviezen die rekening hiel den met alles. En „alles" is geen kleinigheid. Dat is de stand der koer sen en hun vooruitzichten; die eenigs zins samenhangen, ongetwijfeld, met de productie-staten en balansen der be treffende ondernemingen; maar ook met allerlei andere omstandigheden, die wel is waar minder voor de beleggers van belang zijn, maar méér voor de specu lanten; dat wil zeggen: de menschen van wie je het heben moet. En „alles", dat „alles" waarmee je rekening moet hou den, bevat nog veel meer; het omvat soms zeer speciale connecties van een bank; en de meerdere of mindere goed- geloovigbeid van een cliënt; die men ook het mindere of meerdere wantrouwen kan noemen. En „alles" omvat ook de onmiddellijke en nrddelijke ressources van den cliënt; dit zijn vreemde woor den, maar vreemde woorden met hun mysterieus omsluierd karakter, worden veel in het bankbedrijf ge bruikt; en daarvoor is, als voor alles waf er in dit bedrijf wordt gedaan, een goede reden. Zeg bijvoorbeeld voor (ressources" het goede Nederlandsche woord „hulpbronnen"; de school meesters zeggen, dat dat precies het zelfde beteekent, maar daarmee bewij zen ze onmiddellijk hun Weltfremdheid, en een gebrek aan intuïtieve psycho logie, dat hen totaal ongeschikt maakt voor het bankwezen, en voor alles, waar wat heet „goed geld" mee wordt verdiend. Want „hulpbronnen" doe/ denken aan de mogelijke noodzakel' heid vvan „hulp", hel wekt een ge te-associatie aan het „hellep!"- van iemand in nóód; en zu dachten moet men*op een afst den; natuurlijk in de eerste pla verkeer met de cliënten, .x ook op andere oogenblikkoS^ het „alles" waar we het en waarmee een effectennjj^ zien en beteekenis rekenin is dus eigenlijk niets minde- le in- en uitwendige were mischien wat te veel gei elk geval toch die wereld er „iets in zit" in den td (Worf A

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3