BINNENLAND. ZEELAND. NA DE OPERATIE. MIDDELBURG. WALCHEREN. TWEEDE BLAD VAN DE GOESCHE COURANT VAN DINSDAG 13 SEPTEMBER 1 932. No. 12 7. HEI VEKBUD VAN UEWAPENDt PARTICULIERE CORPSEN. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wets' voorstel van den heer Albarda c.s., houdende verbod van particuliere ge wapende corpsen is het volgende ont leend: Bovenal moet aandacht gevraagd wor den voor het verschijnsel, dat het begin van fascistische strijdorganisatie in Ne derland bestaat en dat het in niet on beduidende mate de belangstelling van jongelieden geniet, terwijl onder de leerlingen van middelbare scholen en gymnasia een uitgebreide en hier en daar zelfs door leeraren gedulde en be vorderde propaganda wordt gevoerd voor de fascistische corpsen, waarbij de uniformkleeding en de oefeningen in militair verband als aantrekkelijkheden dienst doen. Laat men dit alles onbelem merd zijn' gang gaan dan kunnen in be trekkelijk korten tijd zich ook hier te lande toestanden ontwikkelen, die groote gevaren opleveren. Het onderhavige voorstel beoogt niet hetzelfde doel als het mede door drie der voorstellers ingediende voorstel tot nader regeling van de vrijwillige op komst van dienstplichtigen en reserve- personeel. Het is dus ook niet bestemd om in de plaats van laatstgenoemd voorstel te treden als dat niet wordt aangenomen. Het eene wil beletten dat de Regee ring een gewapende macht op de been brengt, zonder dat de Staten-Generaal daaraan hun goedkeuring behoeven te hechten. Hierbij kan voor zoover het gewapende corpsen betreft, alleen de Bijz. Vrijw. Landstorm betrokken zijn. Het andere voorstel wil alle particuliere gewapende corpsen doen verdwijnen, DE WERKLOOSHEID IN 1931. In de September-aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek zal naar het Hbld. meldt, een overzicht verschijnen van de werkloosheid in Necfqmand in het jaar 1931, in hoofdzaak betrekking hebbende op de georganiseerde tegen werkloos heid verzekerde, werknemers. Het aantal personen, waarover het onderzoek loopt, bedroeg op 1 Januari 1932 ruim 530.000, tegen ron d455.000 een jaar tevoren, 't Indexcijfer der werkloosheid, weer gevende het percentage werkloosheids- dagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werk loosheid ware voorgekomen, bedroeg in 1931 15,3, tegen 7,8 in 1930. Alle beroepsgroepen geven voor 1931 hoogere cijfers te zien dan voor 1930. Zoo waren de indxcijfers voor de dia mantindustrie in deze jaren resp. 81.5 en 70.bouwbedrijven 17.6 en 11.3, houtbewerking 19.7 en 8.5, lederindu strie 9.6, en 3.2, metaalindustrie 21.5 en 7.8. textielnijverheid 12.8 en 5.8, tabak en sigarenindustrie 11.6 en 6.ver keerswezen 14.5 en 5.8 en fabrieksar- beidres 12.8 en 6.8. VAOtKl uü de *1- N/erVeer v 8 (Ing. Med.) door Dr. Jan Walch. 38. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Er moet raad worden geschaft. Vóór Juni uit was, kwam het bericht. De hoofdcommies Henri Adriaan van der Hoghen Lugt werd, wegens de nood zakelijk gebleken vereenvoudiging der departementale administratie, met in gang van 1 Januari van het volgende jaar eervol ontslagen Er was een naar den vorm koel, naar den inhoud niet on vriendelijk briefje bij, waarin hem werd meegedeeld, dat, gezien zijn gezond heidstoestand en het te dezen op ver zoek ingeleverde rapport van don arts Dr. Marelman, er geen bezwaar zou wor den gemaakt, indien hij een verzoek indiende tot verlenging van zijn ziekte verlof voor den duur van een half jaar. Hetgeen, naar zij na eenige berekening, vaststelden, in eenvoudiger termen be- teekende: Hij hoefde niet weer terug te komen. De slag trof Henri het zwaarst; hij was er niet op voorbereid. De pogin gen door Clara en Kees in dit' opzicht gedaan, hadden weinig indruk gemaakt op zijn rustige onbezorgdheid. Maar nu. Zijn jongensachtigheid was geheel verdwenen. Een brief van zijn bankier, die de meest noodlottige inlichtingen PLAATSELIJK CRISIS COMITÉ. Ontvangsten Plaatselijk Crisis-Co mité van 5 tot en met 10 September '32. Leeraren en leerlingen R. H. B. S. J 50.08, halve entree's verkooping No tarishuis 6, 7 en 9 Sept. 1932 83.39 Wekelijksche collecte 81.65 Maandelijksche bijdragen: Het te Mid delburg wonende personeel der P.Z.E. M. 14.15; Personeel Gasthuis 4.40 Personeel N.V. „De Duif" 11,70; J. H. J. 0.50; P. V. f 1.—fa. R. A. P. f 1.— fa. P. 1.A. L. 1. C. f 1.—A. V. 1.—; Mevr. Wed. J. f. H.v.d. B. 2.50; Mej. Wed. L. f 1.F. C. K. 2.50; H. J. C. v. d. 'W. f 1.—; Mej Wed. B.—v. d. P. f 0,25; J. M. H. 0.50; F. d. H. f 0.5Ó; P. D. B. f 0.50 P. S. 0.50; J. 'W. v. S. f 1.—;' A. K 0.25; W. J. B. f 1.—; W.' C. C. f 2.50 W. H. 1.—; C. J. d. K. 1.— P. B 0.50; 'H. 1.25; H. H. 0.25; W. B. f 1 Mej. M. J. K. f 0.50; Mej. S. 0.40; Mej. H. 1.—; A. H. M. 0.25; J. T. Z 0,15; E. Ch. C. f 0.50; F. G. J. v. d. E. 1.—; J. P. L1.—; J. K. f 0.50 Mej. A. S. f 0.25;' S. T. 0.25;" J. W 1.—; P. v. L. 1.—; J. L. f 0.50; Mej J. E. S. f 0.25; A. L. K. r 0.50; Mej. Wed S. P. A B.—K f 0.50; C. v. d. K. f 2.50 L. B. f 0.50; Mevr. Wed. M. C. H.—V 5.—; F. J. H. f 0.50; J. A. A. f 0,25 M. S. 0.25; H.' J. W. f 2.50;' K. J. f 0.25; P. V. f 0,50; M. H. f 1.—; Mej L. H. C. W. f 1.—; Mej. M. G. J. W. 1.—; Dr. J. C. K. 10.—. Het gironummer van den Penning meester is 188020. Verslag Armenraad te Middelburg over 1931. Bij den Armenraad waren in 1931 aan gesloten 26 instellingen van Weldadig heid. Behalve de per telefoon gevraagde en verstrekte inlichtingen werden in het verslagjaar aan instellingen en personen 594 rapporten uitgebracht. In 1928 was dit aantal 517, in 1929 561, en in 1930 544. De toename is voor namelijk het gevolg van de meerdere aanvragen van het B. A. De geregelde opgave van de aangebrachte wijzigingen in 't steunbedrag der ondersteunden en van de namen der nieuw ingeschrevenen door het B. A. en enkele andere instel lingen bevorderde de vlugge afdoening der gevraagde rapporten. Het bestuur betuigt hiervoor zijn dank. Met het oog op het aantal particulie ren, dat van den inlichtingsdienst ge bruik maakte, acht het bestuur het ge- wenscht nog eens met nadruk er op aan te dringen aan de deur niet te geven, aleer men, met opgaf van naam en woon plaats van den steunvragende, aan den armenraad telefonisch of schriftelijk, in lichtingen heeft verzocht. Ook bedelbrie ven van hier en elders beantwoorde men niet, alvorens inlichtingen te hebben ge vraagd, Meermalen staan brieven vol met roerende bizonderheden, welke in strijd zijn met de waarheid; soms zijn zij on derteekend met gefingeerde namen en adressen en worden dan door kleine kin deren, die op antwoord wachten, afge geven. Het geven zonder navraag bevor dert de bedelarij, stelt den gegeven steun meestal in verkeerde handen, zoodat men meenende goed te doen, verkeerd handelt. Een goed werk heeft er recht op dat het goed wordt verricht. Wie dus welda digheid beoefent geve zich rekenschap wie de vrager is, wat zijne omstandighe den zijn en hoe hij 't best kan worden ge holpen. Wie uit gewoonte of gemakzucht zich hiervan onthoudt loopt groot ge vaar dit werk te schaden. De gewenschte en noodige inlichtingen worden door het gaf omtrent den toestand der fondsen, en het vooruitzicht opende, dat de da tum van 1 Juli niet veel substantieels op dit gebied zou opleveren, maakte zijn verslagenheid volkomen. Eén ding stond vast: ze zouden ten spoedigste dit lustverblijf verlaten, en naar Holland gaan. Het huis in Den Haag moest, zoo mogelijk worden verkocht, anders ver huurd, desnoods gemeubileerd verhuurd, zij moesten een heel goedkoop boven- huisje opzoeken, en u:tkijken naar een betrekking; die in dezen tijd juist voor iedereen zoo moeilijk te vinden was. En dan voor hem. Den laatsten Juni vertrokken ze. Kees was zoo behulpzaam mogelijk, maar vond het beter, niet als een voortdu rende derde-man mee te trekken; sinds eenige dagen was hem die positie in eens hinderlijk geworden, en Clara drong ook niet aan. Trouwens, kon ze dat doen; een beroep doen op die hulp, die hij zoolang en hartelijk reeds uit eigen beweging had verleend? Hij bleef dus in Italië achter; zou wat gaan rondreizen: Siena, Perugia, Raven na. Maar ook over eenige weken, be loofde hij, zou hij ook weer in Holland komen; en als men hem eerder noodig had, kwam hij eerder. En zoo vertrok ken op een gloeienden morgen Henri en Clara met een zwaar hart uit het veel- kadig station van Florce; den eersten dag via Bologna en Milaan naar Como; den tweeden naar Straatsburg. Den der bureau van den Armenraad, zoo spoedig I mogelijk en gratis verstrekt. Aan Burgemeester en Wethouders werden 29 adviezen uitgebracht naar aanleiding van ingekomen aanvragen tot het houden van openbare geld-inzame- lingen in de gemeente. Evenals vorige jaren trachtte de Ar menraad de onderlinge samenwerking der onderscheidene instellingen te be- vordegen. De moeilijkheid om bij meer voudige ondersteuning, den steun te doen uitreiken door ééne instelling, werd, hoewel de onderlinge verhouding uitnemend is, niet overwonnen. Men houdt rekening met wat door andere in stellingen gedaan wordt bij het bepalen van het steunbedrag, maar iedere instel ling wenscht in contact te blijven met hare ondersteunden. De Commissie tot samenwerking vond geen aanleiding in bepaalde gevallen op te treden. De reeds vroeger genoemde overeenkomst tusschen de Ned. Hervormde Gemeente en het Burgerlijk Armbestuur bleef van kracht en blijkt in de praktijk goed te voldoen. Dit is ook het geval met de re geling der openbare collecten, deze wor den niet in behandeling genomen dan na ingekomen advies van den Armenraad. Aan de vastgestelde voorwaarden waar aan men zich bij 't collecteeren te hou den heeft wordt trouw de hand gehou- i den. In het verslagjaar werd eene commis sie inzake onderhoudsplicht opgericht. Werd ook vroeger door het bureau van den Armenraad menig geval geregeld, nu dit werk opgedragen is aan een bepaal de commissie worden de aanvragen om bemiddeling meerder en geschiedt het werk beter, wat zoowel aan de behoef- tigen als aan de instellingen ten goede komt. Door den secretaris werd eene lezing gehouden over het doel en de werk zaamheid van den Armenraad voor de afdeeling Middelburg van „Patrimoni um". De uitgaven van den armenraad be droegen in totaal 2471. Op de lijst van instellingen van Wel dadigheid werd plaatsing gevraagd door de vereeniging tot bevordering der ge zondheid in de grafische vakken. Aan gezien deze vereeniging beschouwd moet worden als een vakvereeniging en niet als een instelling van weldadigheid, werd zij overeenkomstig het advies, niet op de lijst geplaatst. Zoowel de instellingen van weldadig heid als de werkgevers verstrekten wel willend de gevraagde inlichtingen. De meeste instellingen zorgen voor een tijdige en juiste invulling der tabel len voor de Rijks-statistiek. Er zijn er echter nog altijd, wie het moeilijk valt om voor een tijdige inzending zorg te dragen. De armenraad geeft desge wenscht bij de invulling voorlichting en hulp. Vóór de doorzending aan Gedepu teerde Staten worden de tabellen, met de bekende gegevens, gecontroleerd. In het verslagjaar werden 26 collec ten gehouden, benevens de collecten, welke door de onderscheidene diaconiën geregeld plaats vinden en de z.g.n. we kelijksche collecte. Drie collecten wer den geweigerd. Een paar maal werd het recht van verhaal toegepast door de diaconie der Ned. Hervormde Gemeente; meerdere malen door het B.A. De in het verslagjaar ingestelde com missie inzake onderhoudsplicht doet op dit terrein goed werk. Verschillende ge vallen werden door haar met succes be handeld en verwacht mag worden dat van haren dienst in toenemende mate gebruik zal worden gemaakt. De onderzoekings-dienst van den Ar menraad is hierbij van groote waarde; ook verleent de Armenraad zijne mede werking om een minnelijke schikking te bevorderen en instellingen aan te spo ren van hunne rechten, betreffende on derhoudsplicht en recht op verhaal, ge- den naar huis. Theresa stond bij het vertrek pathe tisch te wuiven en te hu len; haar hart was echt, want haar tijdelijk dienstmeis je was voordeelig geweest, en onder haar omvangrijke schort had ze véél mee naar huis gedragen. Ook Kees' smart was echt. Hij ook zou veel missen. Ze zaten nu op een „flat" zoo kon men, als men wilde, zoo'n één-étage woning noemen aan de Valkenbosch- kade. Het was net ruimte genoeg; de kinderen hadden elk een kabinetje. Met het huis aan de Laan van Nieuw Oost Indie hadden ze nog al geboft; het was, zij het alleen voor Augustus, ver huurd; aan een manufacturier en fami ne uit Amsterdam, die gelukkig a la baisse gespeculeerd had, Eén van de qertsedagen na hun te- J rugkomst bracht Henri een bezoek aan I zijn bankier. Dat was een goedhartig I man, die, hoe ook in de laatste maan- den van jammerklachten en wanhoop van cliënten gewoon geraakt, toch het verlies van dezen cliënt, dat dan ook een dubbel verlies was, kon meevoe- j len. En beloofde, óók eens u t te kij- i ken, of hij niet eenig emplooi voor zijn werkkracht kon vinden. Een belofte die j Henri in zijn volle beteekenis dankbaar aanvaardde; Clara had er minder ver trouwen n. Maar ditmaal leed haar wereldwijs heid toch de nederlaag. Na drie dagen bruik te maken. De algemeene maatschappelijke en oe- ccnomische toestand oefende ook in '31 zijn nadeeligen invloed op de onder scheidene bedrijven in onze omgeving, waardoor de werkloosheid bestendigd en vermeerderd werd. De hierdoor ontsta ne behoeften werden ten deele bevredigd door de uitkeeringen aan werkloozen en door de werkverschaffing. Een gedeelte dezer uitkeeringen en kosten van werk verschaffing werd gesubsidieerd door het Rijk, het andere kwam geheel voor rekening der gemeente. Uitgekeerd werd aan werkloozensteun 54.301, Aan werkverschaffing 67.912 (waaronder 3.297 aan „Oranjezon" en in Drenthe 20.924). Het B. Armbestuur ondersteunde 199 gezinnen over 't geheele jaar en 92 ge zinnen gedurende een gedeelte van het jaar met 36.748. Het gaf uit aan werk loozensteun 10.297 verdeeld over 163 gezinnen of personen, te samen 47.045. De ondersteuning in natura vorderde een bedrag van 5959. De werkloozenkassen keerden uit 82.265. Raad van Arnemuiden. (Vervolg.) Rekening 1931 De ontvangsten der rekening bedroe gen 82.502, de uitgaven 70.196. De kapitaaldienst bedroeg in ontvang 5.744 en in uitgaaf 5.660. De heer Schuit zegt dat de com missie adviseert tot vaststelling dier re kening, maar dat ze alleen aanmerking heeft dat er werk in eigen beheer iss uit gevoerd dat ver het bedrag van 50 te boven gaat. De voorzitter zegt hier voortaan rekening mee te zullen houden Oproepen brandweer uit Middelburg. Bij de wijziging der begrooting 1932 maakt de heer Schuit aanmerking op de kosten der brandweer. Hij zegt dat degene, die de brandspuit uit Middel burg oproept zonder machtiging van den burgemeester of brandmeester, de kosten dan ook maar betalen moet. De V oorzitter zegt dat 't zeker niet opgaat dat ieder op eigen gelegen heid de motorbrandspuit uit Middelhui g oproept. Hij leest verder het rapport vóór dat door de politie na onderzoek is op gesteld van den brand bij De G. Hieruit blijkt dat noch door den waar nemend burgemeester, den heer B. Fran se, noch door één der brandmeesters last gegeven is tot oproeping der motor brandspuit uit Middelburg. De heeren Schuit en C. S. van Eenennaam meenen dat de gemeen te dan in dit geval de kosten niet moet betalen. De heer Franse zegt geen last te hebben gegeven. Toen hij persoonlijk bij den brand kwam, was hier ook geen aan leiding voor, daar het gevaar voor uit breiding toen geweken was. Of hij, al dus spr. tijdens de felste oplaaiing van den brand geen orders aan Middelburg zou hebben gegeven, durft hij niet zeg gen, vermoedelijk wel, daar dit een punt is in de gemeente, dat voor onze hand spuit niet te bereiken is Hij persoonlijk is dan ook voor een verdeeling der ge maakte onkosten tusschen den eigenaar van het verbrande perceel en de ge meente. De heer P. A. B a a ij e n s wil hier dan een brandput maken, en alleen in hoo- gen nood Middelburg oproepen. Verder ontwikkelt zich over dit punt een breedvoerige bespreking. De voorzitter brengt naar voren dat hij sinds de laatste jaren voor aan schaffing van een motorspuit geijverd heeft, dan is men met een klein perso neel goed geholpen. (Ingez. Med.) werd er een briefje bezorgd, waarin de vriendelijke bankier Henri verwit tigde, dat hij ,,missch:en iets voor hem had." Welk „iets" een betrekking aan een bank bleek te zijn, namelijk aan één der filialen. Henri zou daar de eerste man zijn onder den directeur, en had als zoodanige ook aardige vooruitzich ten; toonde hij accuratesse en eenig fi nancieel talent, dan was hij de aange wezen opvolger van zijn eenigen chef. Nu was die chef nog bedenkelijk jong, zoodat het weinig speculatief talent zou verraden, als men op zijn dood gmg speculeeren; maar de vriendelijke ban kier wees er Henri op, dat die Bank zijner hope, die wijdvertakte bank, zich tot-nog-toe telkens wijder vertakt had; en dan waren er natuurlijk voor alle eventueel nieuw op te richten bijkanto ren, directeuren noodig. Om van kansen op nog hooger stijgen, tot de hoogte der hoofddirectie, nog voorloopig maar te zwijgen. In elk geval was het directo raat van zoo'n bijbank al niet te ver smaden, en het was nu wel geen tijd voor uitbre ding, maar de crisis kon niet eeuwig duren. Het openvallen van deze plaats was een bijzonder fortuin tje; ze was bezet geweest ook door 'n meester in de rechten van goede fami lie, die evenwel een groot acteursta lent bezat, 'n gave die meer met finan cieel nzicht gepaard gaat, dan het ro mantisch ''publiek meent. Deze jurist was dan nu eens professioneel acteur De heer VanEenennaam zegt dit dan voor te stellen om over te gaan tot aanschaffing van een motorbrandspuit. De voorzit ter zegt, dit in B. en W. dan eerst te willen voorbereiden. De raad vindt dit goed. Thans wordt het voorstel-Schuit da de gemeente geen kosten zal betalen aan Middelburg aangenomen met 3 stem men tegen, die der heeren Franse, Baaijens en J. K. Crucq. Gasdemonstratie. De heer Schuit vraagt naar aanlei ding van een post „kosten gasdemonstra tie" inlichtingen. De voorzitter zegt dat hij en de heer J. K. Crucq een gasdemonstratie in den Haag hebben bijgewoond en dat dit zeer leerzame dagen zijn geweest: wat daar te zien was, daar moest eigelijk ieder van op de hoogte zijn. Begrooting 1933. Thans komt in behandeling de begroo ting 1933. De voorzitter vraagt of iemand in 't algemeen of naar aanleiding der ver schillende posten hier iets van zeggen wil. De heer Schuit zegt dat er zoo wei nig nieuws in de begrooting zit. Hij had verwacht dat B. en W. wel aandacht aan de uitbreiding der vischhal zouden gege ven hebben, door het aanbrengen van een afmijntoestel. De vischhal blijkt ook voor de verdeeling der visch te klein te zijn. De voorzitter zegt eens naar een mijntoestel te hebben geinformeerd, maar dat kost veel geld, zoodat hij er nu niet mee aan durft te komen. De heer Schuit zegt dat de visch hal zich ten allen tijd wel zal bedruipen, en een mijntoestel om verschillende re denen zeer gewenscht is. De voorzitter zal het in B. en W. voorbereiden. Ook vraagt de heer Schuit naar de plannen van de waterleiding. De voorzitter zal straks hierop antwoorden. De heer Crucq heeft bezwaar tegen de post-nieuwe dakpannen op de onder wijzerswoning te Kleverskerke. De bestaande pannen zijn goed, en het regenwater is door hem en den heer L. Puijpe geproefd en goed gevonden. De heer Franse zegt, dat het is voorgesteld om van den last die de vo gels op het dak veroorzaken, af te ko men; bovendien is het ook in het belang van het drinkwater. Na breedvoerige bespreking wordt be sloten, dit bedrag van 140 naar on voorzien over te brengen. De heer B a a ij e n s wil alle onder houdswerk aan gebouwen en stratep schrappen; verder alle jaarweddén, die op de begrooting voorkomen verminde ren en de ongeveer 19.000 die voor werkverschaffing, verzekeringen en bij- draggen aan de werkloozenkassen er op staan, gebruiken voor loontoeslagen, dan kunnen alle te werkgestelden naar het vrije bedrijf terug en zijn de gemeentebe sturen van veel zorgen bevrijd. De voorzitter zegt dat er veel is in het plan van den heer Baaijens waar over de raad geen zeggingschap heeft. Verder vindt dit plan geen instemming. De begrooting wordt hierna vastge steld in ontvang en uitgaaf op een be drag van 84.196, met een onvoorzien van 3.081. De kapitaaldienst wordt vastgesteld in dan weer, door de vermaningen van zijn vrouw op de voordeelen van een iets minder lab;el bestaan gewezen, zocht hij, vooral wanneer hij een paar rollen zonder succes had vervuld, een goed heenkomen in 't minder artistieke deel van de samenleving; maar had dan weer last van zijn talent, en moest zijn talent uiten, en mimeerde allergees tigst kantoor- en cliënten-typen, en be haalde daarmee dan weer zooveel suc ces, dat hij weer van het kantoor naar den schouwburg verhuisde; waar hij dan vooral met de vertooning van typen uit zijn vorig milieu, wees een zeer „ech ten" indruk maakte. Deze retourreis van de planken naar de maatschappij had hij nu tweemaal volbracht; zijn laat ste vertrekpunt was de plaats geweest, die hij nu voor Henri had opengelaten; en hij had nu gezworen, als acteur te sterven. In de hoop echter, dat dit eerst na vele roemrijke jaren zou plaats hebben. Deze vooral in het oog van bankdi- recties bedenkelijke voorganger was een antecedent, dat Henri ien goede kwam. Men kent zij het wellicht ten onrechte den soliden ambtenaar niet dat verraderlijke acteurstalent toe, en in. elk geval een grootere stoelvastheid. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3