ZEELAND. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. Goes. BIOSCOPEN. Middelburg. ONDERWIJS. VICTORIA-WATER RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. DERDE BLAD VAN DE GOESCHE C O URANT VAN ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1 932. No. 125. De Avondschool voor N. O, De fkandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de advertentie, voorkomende in dit nummer, in ver band met de gelegenheid hunne kinde ren te doen inschrijven als leerlingen der Avondschool voor Nijverheidsonder wijs, alhier. Het onderwijs, dat verdeeld ijs over 5 jaren, wordt gegeven van begin Octo ber tot eind Maart, Maandags-, Dins dags-, Donderdags- en Vrijdagsavonds van 6.30—9 uur, en bedoelt de oplei ding in de teeken- en theorievakken van: le, timmerlieden, metselaar, steen houwers, betonwerkers, enz.; 2e. machine-bankwerkers, smeden loodgieters, koperslagers, motor- en rij wielhersteller s, electriciens, enz,; 3e. schilders; 4e. meubelmakers en beeldhouwers. De leerlingen moeten den leeftijd van 12 jaren hebben bereikt en ontvangen in de eerste klasse onderwijs van meer algemeen vormenden aard, terwijl dit eerst in de tweede klasse gericht wordt op de praktijk van het vak, hetwelk zij beoefenen. Het minimum schoolgeld bedraagt 2 terwijl on vermogenden kunnen worden vrijgesteld. De benoodigde gereedschap pen kunnen op gemakelijke betalings voorwaarden Vvorden aangeschaft. Hierdoor zal het voor vele ouders toch nog mogelijk zijn hun kinderen vak onderwijs te doen genieten waardoor ze tot goed geschoolde arbeiders kunnen worden gevormd. De kanowedstrijd. Als laatste der uitgestelde nummers van het programma der feesten voor het 35-jarig bestaan van Handelsbelang had gisterenavond onder groote belangstel ling aan beide zijden van het kanaal de kanowedstrijd plaats. Er is met kracht gestreden om de fraaie medailles. Zoo wel de paren als de alleen peddelenden, zoowel de leden van het zwakke(?) als van het sterke geslacht weerden zich met grooten moed en volhoudend. Het muziekgezelschap „Crescendo", onder de goede leiding van den heer P. C. J, de Graaf, was door een deel der stad naar den kanaalweg gekomen en had daar plaats genomen op den aanlegster ger van de Shell, welke een over het water gebouwde muziekbordes vormde. Daar er nog enkele moeilijkheden bij de beslissing van een enkele afdeeling zich voor doen, zullen wij den volledi gen uitslag van de wedstrijden gelijk ver melden met het verslag van de prijsuit deeling, die hedenavond te half negen in hotel Nieuwe Doelen zal plaats hebben en tijdens welke ook de bij de gondel vaart behaalde prijzen zullen worden uitgereikt. Als daad van piëteit in verband met het ernstig ongeluk overkomen aan den Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Ufford, besloot het bestuur van Handelsbelang en de Commissie voor den wedstrijd den terugtocht met muziek naar de Markt af te lasten. Dit besluit mag zeker worden gewaardeerd, temeer waar de Commissaris ook steeds blijk geeft van belangstelling in den Mid denstand en in de Vereeniging Handels belang. „Jacob Janson's liefde". Naar wij vernemen zal het tooneelge zeischap „Kunstvrienden" voor de eer ste opvoering in studie nemen „Jacob Janson's liefde" van Henri 't Sas, een spel in vier bedrijven voor 5 dames en 7 heeren. DE WINKELWEKEN. Goes maakt, vooral in deze tijden, in vele opzichten een gunstige uitzondering bij de meeste anderè gemeenten. De werkloozen zijn er te tellen, er heerscht nog steeds de gewone bedrij vigheid, de bevolking neemt gestadig toe, men bouwt regelmatig nieuwe hui zen, breekt oude panden geheel of ge deeltelijk af, en trekt ze fraaier op, en over het geheel geeft alles blijk van on derhoud. Ook de middenstand laat het hoofd niet hangen, maar gaat moedig verder, vertrouwend op een komenden beteren tijd. Ook de winkelweken, die Dinsdag aanvangen, zijn er weer een bewijs van. Men heeft kosten gemaakt voor attrac ties op verschillende avonden, men gaf geld uit voor fraaie cadeaux, geeft kor tingen, enz., en dat alles om het publiek uit Goes en de Bevelanden, vóór en in de zaken te krijgen, om het te toonen hoe gesorteerd men te Goes op alle ge bied is, hoe men concurreert in prijzen en kwaliteiten, en hoe deskundig en wel willend men er kijkers en koopers ont vangt en bedient. En we kunnen slechts hopen, dat deze winkelweken een succes zullen worden, voor de winkeliers zelf, voor het comité, dat reeds zooveel voorbereid werk ver richtte, voor Goes, dat voor een groot deel op zijn middenstand „drijft" en voor geheel de Bevelanden. Vooral in deze tijden. Het geld moet rollen. Door noo- dige uitgaven niet te doen, terwijl men daartoe bij machte is, verergert men slechts de toch al zoo moeilijke omstan digheden. Dat er dus veel nering moge zijn Op Vrijdag 9 September 1932 is af gekondigd het Staatsblad no. 445 be vattende het besluit van den 23sten Aug. 1932, houdende bouwverbod in den zin der Luchtvaartwet ten aanzien van ter reinstrooken, gelegen om en aangren zende aan het luchtvaartterrein V 1 i s - s i n g e n. KOUDEKERKE. Onder deze gemeen te op den Nieuwen Vlissingschen weg na bij het Davidswegje vond men gis teren een motorrijder bewusteloos op den weg l'ggen. Het bleek te zijn de sluisknecht H. uit Wemeldinge die met zijn vrouw als duorijdster van Vlissin- gen af kwam rijden. De man had een hersenschudding bekomen, terwijl zijn vrouw ook verwondingen had opgeloo- pen. Gisterenavond stond nog niet vast of men hier met een aanrijding dan wel met het verblindend worden door het licht van een van Middelburg komenden auto, te doen heeft. Het onderzoek wordt onder leiding van den burgemees ter dezer gemeente voortgezet. Behalve de burgemeester en de po litie, was ook spoedig dr. Simons ter plaatse, die overbrenging van H. naar het Gasthuis te Middelburg noodzake lijk achtte. De toestand was gisteren avond niet direct levensgevaarlijk. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. De gemeenteraad komt Woensdag bijeen voor de behandeling van een korte agenda. Het eenige te behandelen voorstel van B. en W. is dat inzake het aangaan eener definitieve geldleening. Dit voorstel zal mondeling in de verga dering worden medegedeeld. Van de ingekomen stukken, die ter visie liggen vermelden wij de volgende: Het adres van Henderikse, dat in de vorige, vergadering reeds was ingeko men. Een adres van C. Ingelse, pachter van het vischwater in de vesten, die zegt, dat de toestand van dat vischwa ter onhoudbaar is wegens groote ver vuiling, door uitloozing van vele riolen enz. Adressant verzoekt daarom 'n flin ke vermindering van pacht over 1932 en ontheffing van den pacht met ingang van 1 Januari 1933. Het voorstel van den heer Jeronimus om aan B. en W. vragen te stellen in zake de geste van de Sportcommissie. Een verzoek van de Geitenfokver- eeniging alhier om evenals in andere gemeenten een subsidie te mogen ont vangen met een uitvoerig adres van de Prov. Zeeuwsche Vereeniging tot be vordering der geitenfokkerij met adhae- sie betuiging aan het eerstgenoemde adres. LANDBOUW-BIOSCOOP. Grock. Als voorprogramma de interessante journaals, een goede teekenfilm en een komische rolprent met Stim Summervil- le in de hoofdrol. Maar de indruk van al dit goede is geheel vervaagd, als men het hoofdnummer „Grock" gezien en gehoord heeft. „Grock" is een film, geheel eenig, zoo als Grock zelf ook eenig is. Hij had zijns gelijke niet en zal dat ook nooit krijgen. Zijn kunst want Grock verheft de clownerie tot een kunst i is één met zijn wezen. Hij gevoelt alles mede, hij begrijpt de kern der dingen, hij ziet steeds de vage grens tusschen humor en tragiek, en hij weet, wat men zeker niet verwacht, en dat juist laat hij gebeuren op het beste moment. Men volgt Grock steeds met groote spanning, soms getroffen, meestal met een lach, en heel vaak „gierend van het lachen". Er loopt ook een geschiedenis door deze film. Grock, als rijke clown koopt een buitengoed en denkt daar met zijn jonge vrouw gelukkig te wor den. Zij huwde hem echter om zijn geld, en als Grock blijkt, in zijn hart de clown gebleven te zijn, en de vriend van alle „menschen", ook van zijn oude artisten en hij zich niet wenscht te schikken in de gebruiken van de groote wereld, dan leidt dit tot een breuk. Zij gaat heen met een vriend, Grock keert terug naar het tooneel. Misschien is het goede element van deze geschiedenis, dat we Grock nu ook nog van een andere zijde leeren kennen zoo als hij is in het dagelijksche leven en als tooneelspeler in den eigenlijken zin van het woord. Maar hoofdzaak blijft toch: Grock op het tooneel, Grock zooals hij een wereldnaam kreeg, en zooals we aan hem zullen blijven den ken. bijzondere scholen; ook op de volksuni versiteiten te Amsterdam, Utrecht, Rot terdam en Nijmegen. 1. De Esperanto beweging is Interna tionaal georganiseerd. In ongeveer 3000 steden over alle werelddeelen heeft de Universale Esperanto Asocio" haar consuls, die zich verplichten aan alle Esperantisten hulp te bieden. m. Een rijke literatuur bezit Esperan to, zoowel origineel als vertaald. Er zijn al ruim 6000 werken, w.o. b.v. de Bij bel, „Aan het Westelijk Front geen Nieuws", „De kleine Johannes", „De Weg Terug", Per Ballon naar de Noord pool (het beroemde boek van Andrée) enz. enz. i. Reeds zijn er 24 Internationale Es- peranto-Congressen gehouden, ieder met duizenden deelnemers uit meer dan 30 landen der Wereld. Op die congressen verstaat men el kander als in de moedertaal. BIJ VETZUCHT, jicht of diabetes, ver betert het natuurlijke „Franz-Josef"- bitterwater de maag- en darmfunctie en bevordert de spijsvertering op blijvende wijze. Bij Apoth. en Drog. verkrijgbaar. (Ingez. Med.) ELECTRO. Zwei Herzen und ein Schlag Operette. Hoogtij voor Lilians stem en Lilians voeten. Daar is ze dan ook Ria Bella voor, cabaretière met carrière, ge steund door een ou- en losbolligen her tog. Ze zingt en danst bij banale, droeve, vroolijke en verheven oogenblikken des filmlevens, en ze zingt ze goed, al die wijzen, iederen radiobezitter per Kovacs of anderen band-eling 'n heel seizoen lang in het geheugen gehamerd. En ze danst beter nog, danseuse im mers van huis uit, en daardoor ook d e actrice voor genre als dit, danst dat een inderdaad lieve lust voor de oogen blijft, anderhalf uur lang. Danst een ho tel binnen, een corridor over, een kleed kamer in, danst langs en met haar echt genoot, Wolf Albach-Retty. Echtschei- dingscandidaat, als hij de klap maar geeft op Lilians perzikdonzigen wang. Deze klap komt niet, of eigenlijk wèl, maar dan gewenscht moch gemeend, AU de hertog zijn protectieconnectie tot een engagement wenscht uit te breiden. No use, Lilian en Wolf zullen verder in pas gelijke harmonie door dansen. Want de trouwlustige D. H. wordt een poets gebakken, in komieschheid nog niet ge ëvenaard Weinig inhoud, véél, héél veel muziek van Jean Gilbert. Regie, weer van een dètailverzorging, waarvan de Ufa wel het monopolie bezit. Vrolijkheid en grap pen aan een stuk, en gelegenheid eens flink te lachen legio. Om de eene mal ligheid na de andere dwaasheid, niet vlak langs de grens van het mogelijke en het onwaarschijnlijke. Als in een operet te, wil ze werkelijk amuseeren, behoort. Dat doen deze Zwei Herzen wel in heel hooge mate. De Internationale Wereldhulptaal „Esperanto." Men schrijft ons: Het was in het jaar 1887, dus meer dan 40 jaar geleden, dat een nederig oog arts de moed had in de wereld te doen komen: „een nieuw gevoel", door de wereld te zenden: „een krachtige roep' Hoopvol verzond hij zijn eerste bro chure, onderteekend: „Dr, Esperanto, Hoe zou de wereld zijn ontwerp aan nemen? Zou het worden begroet of verworpen? „Ho, mijn hart, sla niet zoo onrustig schreef hij: Waarlijk het was een hache lijke onderneming, dadelijk na de val van ,,'t Volapük" de aandacht van de wereld te verzoeken voor een nieuw ontwerp van een wereldhulptaal. Nochtans: zijn werk werd aangeno men en voet voor voet verbreidde het zich in de wereld. Gemakkelijk ging dat nietl Het is niet ons doel te schrijven over de moeilijke weg van het Esperanto door de wereld. Wij willen 'er slechts de aandacht op vestigen, dat Esperanto thans volmaakt, functioneert en zich al zoo zeer in hon derderlei toepassing over de heele we reld heeft verbreid, dat men met deze taal alleen in alle landen terecht kan. De groote verbreiding moge eenigs zins blijken uit het volgende (onvolle dige) overzichtje: a. Het Esperanto is 21 Sept. 1922 als eenige wereldhulptaal erkend door den Volkenbond (met 26 tegen 2 stemmen). b. Op aanbeveling van den Volken bond heeft de Wereld-Telegraaf Unie het Esperanto erkend als met de Lands talen gelijkberechtigde Wereldhulp- en gebruikstaal in het gewone tarief toe gelaten. c. Het Internationale Congres van Radio Amateurs heeft in 1925 Esperan to als Radio hulptaal aanvaard. d. De meeste Jaarbeurzen, o.a. Leip zig, Frankfurt, Parijs, Weenen, Buda pest enz., bedienen zich ook van Espe ranto. e. Vele kamers van Koophandel van heel Europa en andere werelddeelen hebben haar goedkeuring gehecht aan Esperanto als 'n deugdelijke taal voor den internationalen handel. f. In Japan is Esperanto ingevoerd op alle scholen. g. In Engeland, Frankrijk, Duitschland, enz. is het in heele districten bij het onderwijs ingevoerd. h. In Zweden worden de Esperanto cursussen gesubsidieerd door den Staat. i. In (DuitjSchland fpn eenige andere landen heeft een akte Esperanto dezelf de waarde als een akte voor een ande re taal. j. In Tsjecho-Slowakije zijn ef Staats examens voor ingesteld. k. In Nederland zijn Esperanto leer gangen op meer dan 100 openbare en OBtBlfrWWsTtlH NATUURLIJK BRONWATHL Nederl. Maatschappij, opgericht 1887. (Ing. Med.] het in- en uitlaten van reizigers voorbij rijden aan de zijde, waar moet worden in- of uitgestapt, terwijl aan die zijde de trambaan geen vluchtheuvel aanwe zig is: M, A. P. te Goes 3 b. s. 3 d. h. Arrondissements-Rechtbank Middelburg- Crisis TarweweL H. van D., 55 jaar, molenaar te Zierik- zee, was op 8 Juni 1932 door den Kan tonrechter te Zierikz-ee ontslagen van alle rechtsvervolging terzake van de hem tenlaste gelegde overtredingen van de Tarwebeschikking door tarwe af te leveren die niet voldeed aan de bepa lingen dier beschikking en geen 20 pet. bloem van inheemsche tarwe bevatte. Verdachte was ook nog ten laste gelegd dat hij het register behoorende bij die Tarwebeschikking niet van dag tot dag heeft bijgehouden. Voor het Kantongerecht was op dien grond 800 boete of 80 dagen hechte nis tegen hem geëischt, door het open baar ministerie dat van de beslissing van den kantonrechter hooger beroep aanteekende. De controleur Vermeulen te Rotter dam als getuige gehoord, verklaarde verdachte's register te hebben nagezien te hebben geconstateerd dat deze daarin niet had aangeteekend aan wien hij bloem had afgeleverd. President tegen verdachte: U heeft te doen wat de wet U voorschrijft en als U dat nalaat dan zult U daarvan de gevolgen ondervinden. Verdachte: President, ik kan zoo mijn brood niet verdienen, het is mij onmo gelijk. De getuige van der Zande verklaart partijen tarwebloem van verdachte te hebben gekocht doch niet te kunnen zeggen of dat tarwebloem A of B was. Ook de getuige Vermeulen zegt dat hij dit niet kan zien. Verdachte zegt er niet uit te kunnen. Hij weet het niet meer met al die wet ten, wat de rechter mr. Portheine doet opmerken: Daar kom je zoo niet mee af. De officier van Justitie zegt in zijn requisitoir dat verdachte niets in zijn register heeft ingevuld, noch van kwa liteit bloem A of B en dat, waar ver dachte molenaar is, hij toch heeft te zorgen dat hij weet waaraan hij zich heeft te houden. De man hee'ft de Tar- wewet in hooge mate overtreden en de Officier acht een flinke boete op zijn plaats. Het O.M. vordert vernietiging van 't vonnis van den Kantonrechter en ver- oordeeling tot 500 boet of 50 d.h. De verdediger van verdachte mr. Ry uit Amsterdam, zegt met teleurstelling de eisch van het O.M. te hebben ge hoord, doch is van oordeel dat niets be wezen is. Hij verwacht dat de rechtbank als zij meent te moeten straffen, het geen pleiter betwijfeld, den man clement zal behandelen. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 7 September veroor deeld wegens: veroordeeld wegens rijden met een rijwiel zonder licht: H. W. te Westkapelle; J. v. d. B. te Vlis- singen; J. J. C. H. te Antwerpen ieder 5 b. s. 5 d. h.; rijden met een motorrijtuig zonder dat nummer met letter helder is verlicht: J. d. V, te Zoutelande 2 b, s. 2 d. h.; J. W. d. P. te Koudekerke 3 b. s. 3 d. h.; overtreding ijkwet: D. R, te Koude kerke 3 maal 1 b. s. 3 maal 1 d. h. met verbeurdverklaring van een maat en twee gewichten; met een rijwiel een weg verboden weg berijden: C. Q. te Koudekerke 3 b. s. 3 d. h.; H. W. te Middelburg 1 b. s. 1 d. h.; te Vlissingen venten zonder vergun ning: J. B. te Souburg, geen straf toege past; te Vlissingen zonder vergunning van den burgemeester op den openbaren weg een muziekuitvoering geven: 'H. W. S. te Dordrecht 5 b. s. 5 d. li. openbare dronkenschap: J. F. te Vlis singen 10 b. s. 10 d. h.; idem bij herhaling: J, A. te Melisker ke 30 b. s. 3 d. h.; visschen zonder acte: A. M. 't G. te Arnemuiden, berisping, verbeurdver klaring van het inbeslaggenomen peur. Tramrijtuigen, welke stilhouden tot Ongelukken. Vrijdagmiddag reed op het Spui te 's-G ravenhage een 38-jarige losse werkman J. A. van R,, op de fiets. Ver moedelijk bij het oversteken van den rijweg is hij in botsing gekomen met een postauto. De man kwam onder de auto terecht en werd in bewusteloozen toe stand opgenomen. Ongeveer een uur daarna is hij aan de gevolgen overleden. Vrijdagmiddag stonden in de Boompjes te Rotterdam drie auto's achter elkaar te wachten op het teeken van den verkeersagent om door te rij den toen een motorwagen naderde. Ten gevolge van nog niet opgehelderde oor zaak remde de tram te laat, waardoor de wagen met eenige vaart tegen den achtersten vrachtauto opreed. Deze bot ste op zijn beurt tegen een personenauto, welke auto weer tegen een daarvoor staanden vrachtauto opreed. De 17-jarige A. V. kreeg een van de auto's tegen zich aan, waardoor hij met een gebroken rechterdijbeen in het zie kenhuis werd opgenomen. De bestuur der van den personenauto, de 52-jarige G. A. heeft tengevolge van de schok het bewustzijn verloren. De gecompliceerde aanrijding veroorzaakte voorts nogal ma- terieele schade. AUTO MET DRIE PERSONEN TE WATER. In den afgeloopen nacht is te Sappemeer een auto, waarin gezeten de heer H. uit Nieuwolda en zijn twee dochters, in het Winschoterdiep gere den. De oorzaak is vermoedelijk, dat de chauffeur verblind werd door de lich ten van een tegenligger. De heer H. en een dochter konden uit den auto klim men en zich zwemmende redden. Het andere meisje is in den wagen blijven vasthaken; met behulp van omwonen den werd ze later in bewusteloozen toe stand boven water gehaald. Met behulp van een zuurstofapparaat konden de le vensgeesten worden opgewekt. Het meisje had echter drie ribben gebroken en is in ernstigen toestand naar een ziekenhuis vervoerd. DOODE RATTEN IN HET RUIM. Men meldt aan de Mslb. uit IJIm ui den T dat het s.s. „Waterland" komende van Ham burg alhier is aangekomen. Het is ooi- der quarantaine naar Amsterdam op- stoonid, daar in Hamburg is geconsta teerd, dat een aantal doiode ratten zich in een der ruimen ibevjood. EEN HOLBjEWONER. Een werk- looze te IJ m u i d e n had zich een eigen onderdak weien te verschaffen dóór op één der eilanden tusschen de sluizen van aangespoeld hout een holl te ma ken, waar hij heel genoeglijk in woonde. Het hoi was heel kunstig in elkander gezet en bevatte zelfs naast de woon kamer nog een aparte slaapkamer. i DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Op den onbewaakten overweg te D r u n e n is Vrijdag een trein, komende uit Den Bosch, tegen een passeerenden auto gereden. De auto werd geheel ver nield. De twee inzittenden, de heeren A, B. en P. S. uit Tilburg liepen snijwonden op. ONTVANGEN BOEKEN De laatste uitgave van de Kleine Bibliotheek van hedendaagsch Cultuur leven: „De jeugd getuigt: Zoo zijn wij!", door Frank Matzke, vertaald door mr. P. H. Th. Stevens met eenvoorwoord van prof, dr. M. van Rhijn (Van Loghum Slaterus' Uitg. Mij. N.V., Arnhem). „Nederlandsche overleveringen", door K. ter Laan. Tweede deel. (W. J. Thieme en Cie, Zutphen.) Aflevering 10 en 11 van de Ne derlandsche Algemeene encyclopaedic, bewerkt naar Brockhaus' encyclopaedic kleine uitgave. (Scheltens en Giltay, Amsterd am). Van W. J. Thieme en Cie Zut phen, drie tooneelstukjes voor kinde ren, in vier bedrijven, alle drie door W. G. F. Bauer, nl.: „De Sinterklaasavond van mijnheer Schraap"; „Virgonda en Leonto" en „Nofrita de Woudprinses". „Moeilijkheden op sexueel gebied bij kinderen" door dr. L. tl. M. Berger (Centraal Bureau van „Voor eer en deugd" en J. J. Romen en Zn., Roer mond). Verslagen en mededeelingen van de directie van den landbouw 1932 no. 1. Lijst van officieele personen, instel lingen en vereenigingen op Land- en Tuinbouwgebied. (Algemeene J.ahds- drukkerij, Den Haag.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3