BEURS- EN WISSELKOERSEN. ZEELAND. MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. BEURSTHERMQMETER. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. AMSTERDAM, 5 September. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 102—102. Ned. 17 1000-4% 100%—100%. Ned. 31 1000-4 99—99. Ned. 32 1000-5 102—102. Certificaten-3 79%79%. Cert. N.W.S.2% 67%—67. O. Indië 22 dolL 1000-6 99%—99%. O. Indië 23 pd.st. 100-6 73%—74%. O. Indië 16 1000-5 97%—98. O. Indië 26 1000-4% 94%—94%. Duitschl. pd.st. 100-7 57%—57%. Duitschl. 30 1000-5% 47%—47%. Engl. W.L. 50-200-5 71—71. Engl. F.L. 50-200-4 76 Zeeuws. Hyp. B)-5 99—99. Zeeuws. Hyp. Bi-41/2 93 ■A Amsterd Blank 100—104 C Rott. Bankver. 72y2—72%. A Twentsche Bank 9496. A Pref. Jurgens A 97%—98. A De Schelde N.B. 39%— 39%. A Ver. Papf. v. Gelder 61—64%. C Am. Car Foundry 15%—17%. C Am. Smelt Ref. 24%27. C Farbenind. I. G. 80%—87%. C U. States St. C. 50%—53%. C C. Publ. Serv. 22%. C North Am. Cy. 4143%. A Born. Sum. H.M. 129%130. A Ned. Wol Mij. 45%—47%. A Singkep Tin M. 105109% A J. C. Japan Ln. 35%37. A Rotterd. Lloyd 68% A S. M. Nederland 70—72% A Amst. Thee C.M. 35%—37%. A Houth. Alberts 27—29% C Peruvian C. Pr. 10%10%. A Southern Rlw. 15%16%. C Union Pac. Rr. 83%—84. C Int. Nickel Cy. 11%—12%. gen toestand immers vandaag is de opening pas maar reeds nu was er te zien dat velen, elk in z'n vak of tak van bedrijf hier nieuwigheden zul len vinden, die instrueerend en stimu- leerend kunnen werken. Daarna vond de eveneens, tot tra ditie geworden middagmaaltijd plaats, voorgezeten door jhr. A. H. Op ten Noort. De heer Henri Dekking heeft daar namens de Nederlandsche, de heer Henri Asselin namens de buiten- landsche journalisten, dank gezegd voor de ontvangst. A Koloniale Bnk 7883% A N.I. Hbk. 1000 70—77. C Ned. H. M. 1000 79-85-86. A Alg. Kunstz. U. 45%—59-54% A v. Berkels Pat. 3232% C Calvé-Delft 72%—79%-77% A C. Suiker Mpij. 27—34%-31. A Int. Viscose 10%—lli/2;-12y2. A Küchenm. I. Acc. 2%4-3%. A Ned. Ford A.M. 123—140. A Philips Gem. B. 125%—136-132%. C Unilever 121%—124%-127%. C Anaconda Cop, 29 32%-33%. C Bethlehem St. 24%—28%-29%. A A.N.I.E.M.—N.B. 204%—206%. C A. Gas El. Cy. 4%4%. C Cities Serv. Cy. 5%5%. C Midd. West Ut. 1% A Boeton Mijnb. 16%19-20%. A Kon. Petr. Mpij. 169%—175-73%. C, Contin. Oil Cy S%~ 93/8-9y8. 1 C, Shell Union OC. 6%—7%,-71/4. A HoU. Amer. Lijn 51/3—71/2. A K.N. Stoomc. Mij. 18i/s WALCHEREN EN ZUID-BE VEL AND. Men schrijft ons uit Zuid-Beveland: Er is een tijd geweest, dat Walche ren en Zuid-Beveland slechts door een veerdienst over het Sloe communicatie met elkander hadden, toen een reis van Goes naar Middelburg met veel tijdver lies en ongemakken gepaard ging en het vrijwel uitgesloten was om plezieruit- stapjes vice-versa te maken. Mocht 't al gebeuren, dat een meerdaagsch be zoek werd gebracht, dan zal het wel licht gewoonte geweest zijn bij familie en kennissen goeden dag te gaan zeg gen. Je kon nooit weten.... De verandering begint eigenlijk met den aanleg van het spoor en daarbij behoorende dam. Fietsen en auto's doen hun intrede, touringcars en autobussen volgen. Na eerst een vaste spoorverbin ding komt zelfs 'n vasten autobusdienst en tegelijkertijd neemt het onderling verkeer geweldig toe. 't Is nog niet zooveel jaren geleden, dat men sporadisch W!alchersche boerin netjes zich metterwoon in 't Zuid-Beve- landsche zag vestigen. Tegenwoordig treft men het meermalen aan. Wie vroeger een boerenkoopdag in 't Goesche meemaakte, zocht tever geefs naar bezoekers en koopers uit 't land van Walcheren en omgekeerd. Tegenwoordig kan er geen belangrij ke verkooping zijn of autobussen met Walchersche boeren zijn er ook te vin den. Bijna geen Zaterdag in Goes of er wor den vergaderingen gehouden, waarop Walcheren vertegenwoordigd is. De marktdagen in Middelburg wor den in toenemende mate bezocht door Zuid-Beveland, dagjesmenschen en kam peerders uit 't Goesche land verpoo^en en verblijven in het mooie Walcheren; touringcars vandaar komen week aan week de thans algemeene bekende rondritten door Zuid-Beveland doen, terwijl inzonderheid in den bloeitijd de particuliere wagens niet achterblij ven. Kortom er is een groeiend verkeer tusschen 't Land van den Walvisch en dat van de Gans. En al is ze verdreven toch zit er misschien een kern van mo gelijkheid in de opmerking, die dezer dagen een reiziger maakte bij den toe- nemenden huizenbouw aan den verkeers weg GoesMiddelburg en de naderende inpoldering van het Sloe. .Walcheren en Beveland zijn straks niet alleen aan elkander gepolderd, maar ook gebouwd." Een tweede Langstraat dus tusschen de hoofdstad van Walcheren en die van Zu:d-Beveland. [Maar dan géén lintbe bouwing a. u. b. Red.] In de laatste weken is er weer een nieuwe samenwerkingsfactor bijgeko men, die mettertijd van meer dan ge wone beteekenis kan worden, n.l. de combinatie tusschen de Middelburgsche en Goesche Courant. Door bijdragen nieuwsberichten, en advertenties is 't te bereiken gebied belangrijk uitge breid, komt het een en ander onder 't oog van grooter aantal personen, die we derkeer g kennis nemen van hetgeen in beide deelen is te vinden en te ge beuren staat, waardoor wederzijdsche belangen gediend kunnen worden. De resultaten zullen dan ook niet uitblijven. We hebben de vaste overtuiging, dat die verbintenis n et alleen gewaardeerd, wordt, maar ook krachtigen steun zal vinden.' Een oude ZeeuwSche familie. Men schrijft ons: Jhr. dr. A. J. Rethaan Macaré, oud advocaat-generaal bij den Hoogen Raad enz., die de vorige week te 's-Graven- hage op bijna 90-jarigen leeftijd is over leden, behoorde tot een oude Zeeuwsche familie, welker leden belangrijke be trekkingen hebben bekleed in de re geering van Middelburg en van Zeeland. Zoo was in het midden der 18e eeuw mr. D. Macaré baljuw van Middelburg en president der '24 commissarissen, re- presenteerende de Ingelanden van Wal cheren. Hij woonde op de prachtige bui tenplaats Noordhout te Serooskerke (W.) en was ook ambachtsheer van Se- j rooskerke. Hij overleed in 1774. Hij en zijn vrouw zijn in de Ned. Herv. Kerk te Serooskerke begraven. De heer P. J. Rethaan Macaré, grif fier der Admiraliteit van Zeeland, sche pen en raad van Middelburg heeft in 1798, toen door de revolutie alle wapen borden, enz. in de kerken moesten wor den opgeruimd, in Zeeland de kerken bezocht en de aanwezige wapenborden, benevens de wapens op de grafmonu menten beschreven en nagetcekend. Hierdoor is de beschrijving van die be langrijke tropeeën aan de vergetelheid ontrukt. Zijn zoon jhr. C. A. Rethaan Macaré is wethouder van Middelburg en lid van de Prov;nciale Staten van Zeeland geweest en is ook de stichter van de bekende Oudheidskamer te Middelburg. Hij schreef o.a. een verhandeling over 'een heidensche offerplaats te Seroos kerke. De overledene was een zoon van ge noemde jhr. C. A. Rethaan Macaré en was 21 November 1842 te Middelburg geboren. Mr. P. N. Schorer, ook een lid van 'n oud Zeeuwsch /geslacht, was gehuwd met Jacoba Suzanna Rethaan Macaré en heeft eveneens de buitenplaats Noordhout bewoond, welke zijn vader van de familie Van Visvliet had ge kocht. Na zijn overlijden in 1869 werd Noordhout gesloopt. Een jubilea. Heden herdenkt mejuffrouw J. !M. Moorman den dag, waarop zij vóór 25 jaren in dienst trad als onderwijzeres aan de Nutsbewaarschool op de Vlas- markt. Het departement Middelburg der Mij. tot Nut van het Algemeen, de Commis sie voor de Nutsbewaarscholen, het hoofd en het personeel der school brachten haar in den vorm van geschen ken, hulde voor hetgeen zij in het be lang van het fröbelonderwijs heeft ver richt. Ook van de zijde der schoolkinderen en hunne ouders, het oud-hoofd der school en het vrouwelijk lid der com missie ontving de jubilaresse in ge- schenkvorm blijken van waardeering. In verband met de gondelvaart zal het muziekgezelschap Crescendo" he denavond 8 uur van het repetitielokaal in het schaftlokaal marcheeren langs Seisdam, Krommeweele, Vlasmarkt, Markt, Langedelft, Segeerstraat naar de kade. Tijdens het varen door de kade zal het Middelburgsch Mannenkoor zich doen hooren, maar aan de Loskade zal het muziekkorps op verschillende plaat sen spelen en o.a. voor Hotel du Com merce een vijftal nummers uitvoeren. Na afloop van de gondelvaart zal het korps door de Segeerstraat en Lange delft naar de Markt gaan, waarmede de openbare feesten ter eere van „Han delsbelang" werkelijk besloten zijn. De wedstrijd in gevelversiering. Bij den gehouden wedstrijd van gevel versiering uitgaande van de Vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" zijn de prijzen ten deel gevallen aan de vol gende deelnemers: lste prijs: H. M. de Munck, Jacob Catsstraat S 92a; de zilveren medaille, geschonken door de vereeniging Han delsbelang; 2e prijs: W. Reijnierse, Markt I 9; 3e pr. mevrouw Magendans, Dam F 153; 4e pr. Frans Damman, Lan ge Noordstraat C 42; 5e pr. L. Lagaaij, Sociëteit de Vergenoeging; 6e pr. N.V. de Duif, Noordstraat; 7e pr. A. Lange Noordstraat C 39; en 8ste pr. C. Sanders, Varkensmarkt K 38. Op 15 September a.s. brengen de leden van den Vlaamschen Toeristen bond uit Sint Niklaas met autocars een bezoek aan Middelburg en Domburg. Op hun programma staat ook een water- reis met de Provinciale boot van Vlis- singen naar Breskens en terug. Onze stad is rijk aan sigarenwin kels, maar in de omgeving van Kinder dijk, Korendijk, Nieuwe Poortstraat en daarop uitkomende straten, miste men een specialen sigarenwinkel. Daarin is verandering gekomen, toen Zaterdag de heer J. A. M. de Witte in zijn daartoe eenigszins verbouwde woning aan de Nieuwe Poortstraat een kleinen, maar netten winkel in rookwaren opende en direct zorgde voor -een flinke sorteering. Het aantal werkloozen is met 26 toegenomen en bedraagt thans 1060, van wie 124 bij de werkverschaffing te werk zijn gesteld. SCHORE. Maandagavond geraakte een auto uit Tilburg in de sloot langs den Zouteweg nabij de Schorebrug. De auto, waarin de heer M. met zijn vrouw en drie kinderen was gezeten, kwam van Blankenberghe en reed in de rich ting Brabant. De auto werd slechts licht beschadigd. De drie kinderen werden allen min of meer erpstig gewond door de glasscherven. *£wee der kinderen werden behandeld door den geneesheer uit Kruiningen. Bloemententoonstellingen op Noord-Beveland. De bloemenvereeniging „Floralia", voor geheel Noord-Beveland, hield ver leden week op elk dorp een bloementen toonstelling, die voornamelijk betrek king had op de in Mei aan de leerlingen der hoogste klassen der O. L. school gegeven geraniumstekken. Tevens konden plaatselijke particulie ren snij- en potbloemen inzenden. Deze voor het eerst gehouden tentoonstellin gen kunnen uitstekend geslaagd ge noemd worden. Er blijkt in Noord-Beveland groote be langstelling voor bloemen te bestaan en nog meer zal dit aan den dag treden als a.s. Zaterdag te Kortgene de algemeene tentoonstelling wordt gehouden. Vreemdelingenverkeer Westenschouwen, Men schrijft ons uit Burgh: Behoudens enkele „laatblijvers" kan het vreemdelingenseizoen in de gemeen ten Haamstede en Burgh thans als ge eindigd beschouwd worden. Mogelijk ook door het schitterende zomerweer maar grootendeels om zich eens rustig uit te leven in een natuurschoone streek als dit westelijk gedeelte van Schouwen, was het bezoek aan deze omgeving en het verblijf voor korter of langer tijd bijzonder groot, grooter dan eenig jaar te voren. De vlugge luchtverbinding per K. L. M„ die de reisduur van en naar dit eiland tot een minimum-tijd terug bracht, was zeker mede oorzaak van n toenemend verkeer. Hotels en particu liere pensions waren over 't algemeen wekenlang druk bezet; ook het kamp leven, dat steeds meer gewild raakt, breidde zich sterk uit. Het zonnige op het zuiden glegen strand van Westen- Schouwen, waar het baden kosteloos is, gaf door zijn menigte badtentjes en de costuum-variëteiten der bezoekers en bezoeksters dikwijls een prettig tooneel te aanschouwen. Menigeen ging in den laten avond nog eens extra naar het strand om het vooral in Augustus zoo mooie „lichten" der zee te bewonderen. Niet alleen voor de verblijfgelegenhe- den, maar ook voor de neringdoenden is het seizoen uit financieel oogpunt gunstig geweest. Wie zijn belang be grijpt, zal dan zeker ook niet nalaten de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer „Haamstede Burgh" krachtig te steunen. Wordt zij in staat gesteld om haar reclame steeds A Ned. Scheepv. U. 7374-75 A H.V. Amsterdam 210-225-18 A Java Cult. Mij. 160162-59. A N.I. Suiker U. 106%—111-09 A Poerworedjo S.O. 1015%-% A Deli Batavia 170171% C Deli Mij. 1000 155—158% A Senembah 174%—177% C Chicago Milw. 4%4%-4%. A Amst. Rubb. C. 79%—84—79 ADeli Bat. Rubb. 4846-47. A Hessa Rubber 49%47%. A Serbadjadi S.R. 41%35%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 5 Sept. 6 Sept. Londen 8.65% 8.64% Berlijn 59.10 59.07% Parijs 9.74% 9.74% Brussel 34.46% 34.48 Zwitserland 48.12% 48.11 Kopenhagen 44.70 44.75 New-York 2.48% 2.48% uit te breiden, dan zullen de voordee- len voor beide gemeenten niet uitblij ven. Het scheepsongeval bij Breskens. BRESKENS. Hei onderzoek, dat de justitie uit Middelburg Zondag en Maandag heeft ingesteld naar het on geluk van het gebeurde aan boord van de Belgische passagierboot „Joyce" tij dens den storm van Zaterdag, heeft aangetoond, dat de pijl, die bestemd was om de reddingslijn over het schip te schieten, door het dobberen van de sleepboot, waarvan de pijl werd afge schoten, een verkeerde richting kreeg en een der leden der bemanning zoo raakte, dat deze den pijl dwars door 't dwars door bet lichaam kreeg.AODRD lichaam kreeg. Het onderzoek heeft verder uitgemaakt, dat niemand er aansprakelijk voor kan worden gesteld. Ook staat nu vast dat een der passa giers, de Belg H., vermist is en dus ze ker den dood in de golven heeft gevon den. Vanaf gisteren is de broodprijs te Arnemuiden met 2 cent per 8 ons verhoogd en gebracht van 12 op 14 cent, Met ingang van 16 Sept. is over geplaatst de rijksveldwachter I. Kole van Nederhorst den Berg naar Hein kenszand. Met ingang van 16 September is aangesteld tot rijksveldwachter-briga dier J. J. Rooze, rijksveldwachter brig, tit. te K a p e 11 e met verplaatsing naar Sint Anna ter Muiden. De heer P. Hoedemaker, sluismeester teHansweert heeft om gezondheids redenen ontslag uit den dienst gekregen, met toekenning van pensioen. Zaterdag j.l. reed een auto, be stuurd door den heer C., nabij Driekwart Sas van Gent) tegen een telefoon- dame kwamen met den schrik vrij. De paal. Bestuurder en naast hem zittende auto werd geheel vernield, Een te Sas van Gent gehou den collecte, ten bate van het blinden- gesticht te Hooghezen, heeft 27 op gebracht. De gemeente G r a a u w en Langen- dam zal het gemeentelijk electrisch be drijf met ingang van 1 Januari 1933 overdragen aan de P. Z. E. M. voor een som van 5.000. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 21 tot en met 27 Aug. in de provin cie Zeeland bedroeg: Roodvonk Kruiningen 2, Stavenisse 2. SPINOZA-HERDENKING. Het internationaal wijsgeerig congres dat te 's-Gravenhage gehouden wordt ter gelegenheid van het feit, dat het driehonderd jaar geleden is, dat Spino za geboren werd, is gisteravond in de Rolzaal geopend met een plechtige bij eenkomst, aan de nagedachtenis 1 den grooter denker gewijd. Merkwaardi gerwijze vond deze plechtigheid plaats in dezelfde zaal, waarin eertijds de sen tentie van het hof van Holland is uitge sproken, waarbij het theologisch poli- tisch tractaat van Spinoza verboden werd. De openingsplechtigheid werd bijge woond door den vertegenwoordiger van de Koningin, jhr. mr. W. M. de Brauw; den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Terpstra; verder was er een keur van geleerden uit bin nen- en buitenland Prof. mr. dr. Leo Polak, van Gronin gen, voorzitter van de Ned. afdeeling van het internationaal Spinoza-comité, was de eerste spreker, In het Neder- landsch bracht hij dank aan de Koningin Schepen - Mijnen Tabak - -Obl.marki— H. V. A. - Philips - Koninki. - Amerika - Unilever - -MARKT - Industrie - Suiker Rubber (Wettig gedeponeerdJ die een vertegenwoordiger had gezon den, en aan den minister van onderwijs voor zijn aanwezigheid. In het Fransch vervolgende stelde hij in het licht, dat van vele oorden der wereld vertegen woordigers van universiteiten hier aan wezig waren Spinoza's geest te eeren. Weer in het Nederlandsch sprekende, verwelkomde hij de vertegenwoordigers der Nederlandsche universiteiten. Spr. herinnerde aan de gouden eeuw van het kleine Nederland, waarin zoovele ge nieën hier gelijktijdig leefden. Heerlijk moet het voor Spinoza geweest zijn, in dien tijd te leven, maar heerlijker is het, te leven drie eeuwen later, in het licht der volle geestelijke verworvenheid, nu allerlei wetenschappen nooit vermoede sprongen vooruit en omhoog hebben ge daan, daartoe in staat gesteld door vrij heid en methode. De menschheid heeft die te danken aan geesten, waarvan Spi noza één der grootsten is geweest en die de waarheid hebben bevrijd van den dwang, de menschheid van de inquisitie. Spr. herinnerde aan de veroordeeling van Spinoza's werk in deze zelfde zaal. Welk een tegenstelling, de Maledictus van eertijds en de Benedictus van dezen tijd Een doode hond en een levende leeuw Spr. wijdde woorden van hooge be wondering aan den geest van Spinoza, waarin de menschen één kunnen zijn, en eindigde met de Spinoza-herdenking ge opend te verklaren. Daarna voerden nog verschillende sprekers het woord, w.o. mr. J. H. Carp voor Nederland. Zondagochtend heeft ds. A. G. B, ten Kate van Brussel, zijn broer ds. A. W, B. ten Kate, gekomen van Enschedé vroeger Vlissingen, bevestijgd als tweeden predikant van de Ned. Herv. gemeente te Wassenaar. Des middags heeft ds. ten Kate zijn intrede gedaan. Hij hield eerst een toe spraak tot onderscheiden personen en colleges, onder wie zijn hoogbejaarde vader; zijn voorganger, oudminister dr. J. R. Slotemaker de Bruine, en B. en W. en hield vervolgens een intrede- rede over Hand. IV vers 12. Ds. ten Kate werd toegesproken door den consulent en door een ouderling namens kerkeraad en gemeente. Er was een groote opkomst, ook uit den omtrek. Wegens vertrek naar Ernst heeft ds. A. Deldkier, Zondag /onder groote belangstelling afscheid van de Ned. Herv. Gem. van Nieuwe Tonge genomen- sprekende oVer 1 /Petr. 4:7 en 8. Toegezongen werd Ps. 134 :3. Ds C. M. Luteijn is voornemens 30 Oct. afscheid te nemen van de Ned. Herv. gemeente te Apeldoorn en het Loo. De intrede te Groningen is be paald op 6 Nov. Prof. dr. Th. L. Haitje- ma treedt als bevestiger op. Oud Gerei. Gem. Ds. W. H. Blaak te St. Philipsland heeft bedankt voor het beroep naar Utrecht. Gouden jubileum R. H. B. S. te Bergen op Zoom. Vrijdag en Zaterdag zal het 50 jaar geleden zijn dat te Bergen op Zoom de R, H. B. S. werd opgericht onder leiding van den heer Van de Wijnperse, haar eersten directeur. Ter viering van het gouden jubileum is een feestcommissie gevormd. Vrijdag 9 September wordt een con cert gegeven op de Groote Markt, aan geboden door het gemeentebestuur. Na afloop gezellig samenzijn in Thalia. Op Zaterdag 10 September feestrede, uit te spreken door den directeur der school, officieel ontvangst van leeraren, oud-leeraren, oud-leerlingen en verdere belangstellenden door het gemeentebe stuur, bezoek aan de R. H. B. S„ ont hulling van een gedenksteen, aangebo den door de leerlingen der school, re ceptie; thé, aangeboden door directeur en leeraren. Feestavond, aangeboden door de oud-leerlingen.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2