BINNENLAND. WEER EN WIND. No. 121. Twee Bladen. DINSDAG 6 SEPTEMBER 193 2. Eerste Blad. 119e Jaargang. Dagblad Abonnementsprijs 2.30 per kwartaal (Buiten Goes plus 20 ct. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT voor expeditie). Weekabonnementen in Goes 18 cent per week. Lange St. Pieterstraat, Middelburg De advertentieprijs is voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; Kantoor voor GOES Turfkade, telefoon no. 17. voor ingezonden mededeelingen 60 cenl per regel. Bij abonnement Middelburg, Redactie tel. 269; Administratie tel. 139. voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Postcheque- en girorekening 43255. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 6 regel» opgenomen a 75 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ceaL DE TOESTAND IN HET SCHEEPVAARTBEDRIJF. Zondagmiddag werd bij het vertrek uit de sluizen te IJmuiden van het Ne- derlandsche m.s. Sambre, dat wegens ruw weer was opgehouden, namens het hoofdbestuur van den Centralen Bond een deel van de bemanning aangezegd het werk neer te leggen, aan welk ver zoek na eenige besprekingen werd vol daan, zoodat het schip niet naar zee kon gaan. Het is weer naar de Binnen haven verhaald en wacht nadere orders van de reederij af. Het van Amsterdam gekomen m.s. Oud-B'eijerland wordt om dezelfde re denen te IJmuiden vastgehouden. De bemanningen van beide schepen waren gemonsterd. De toestand in de Amsterdamscbe ha ven onderging ook gisteren geen veran dering. Alles is rustig en geen enkel schip van de bij het conflict betrokken maatschappijen kon uitvaren. Nog slechts een deel van de beman ning van de Lingestroom van de Hol- landsche Stoomboot Maatschappij, dat reeds voor het conflict voor drie reizen gemonsterd had, is beschikbaar om het schip te bemannen. DE „ROTTERDAM" NAAR ROTTERDAM TERUG. V.D, verneemt, dat het s.s. „Rotter dam" heden te Rotterdam is aangeko men. Maandagavond te ruim 8 uur heeft de „Rotterdam" die zooals men weet bij het lichtschip West Hinder lag ge ankerd, het anker gelicht en koers ge zet naar Rotterdam. Het besluit van de directie om de „Rotterdam" niet naar' Southampton te laten gaan, is genomen na overleg met den kapitein. Deze heeft de leden van de bemanning nogmaals gevraagd of zij bereid waren naar Southampton te gaan. Toen bleek dat het overgroote deel van de opvarenden bleef weigeren en ook de werkzaamheden aan boord niet wenschten te verrichten, heeft hij zulks aan de directie van de H. A. L. medegedeeld, die daarop het besluit tot laten terugkeeren van de „Rotterdam" heeft genomen. De geheele omgeving van de terrei nen der H. A. L. was door de politie afgezet. Er waren strenge maatregelen getroffen dat niemand het terrein van de H. A. L. zou betreden. Ondanks het vroege uur wachtten velen op de aankomst van het schip. Toen de „Rotterdam" ter hoogte van den linkerveerdam was, ging er uit de wachtende menigte op de kade een luid hoera op. Aan boord bleef echter alles stil. Sommige leden van de be manning kwamen met hun bagage naar bu ten, maar het meerendeel had alles achter gelaten, toen werd medegedeeld, dat er in den loop van den ochtend, ge legenheid zou worden gegeven de eigen dommen van boord te halen. BOTERINVOER IN DUITSCHLAND. De „Berl. B. Ztg." meldt, dat het plan, tot het oprichten van een boterinvoerbu- reau werkelijkheid zal worden. Het bu reau zal als het ware als een soort „sluis" voor den geheelen boterinvoer zijn ge dacht. De vrije boterhandel zal geens zins worden uitgeschakeld. Hij zal ech ter verplicht zijn bij het invoerbureau invoerconsenten tegen een bepaalden prijs te verwerven, waarna hij zijn in voer naar eigen goeddunken zal kunnen regelen. De prijs van de invoerconsen ten zal worden bepaald door den prijs op de wereldmarkt. Bij hooge prijzen zal hij laag, bij prijsdaling op de wereldmarkt echter hooger zijn. Aldus zal men de ongunstige gevolgen van de prijsschommeling op de wereld markt niet te bespeuren krijgen en zal een soort glijdende tariefsbescherming ontstaan. INDIë EN DE CRISIS, KIEMEN VAN VERBETERING. Een paar weken geleden f 19 Augus tus j.l.) heeft ir. W. F. Staargaard, voor zitter van den Indischen ondernemers- bond zijn jaarrede, tevens afscheidsrede, uitgesproken. Over de crisis zeide hij, blijkens het verslag in het Bat, Nwsbl. o.a. het volgende: De oplossingen der economische moeilijkheden zullen uiteraard in elk land afzonderlijk eerst zuiver in de na tionale sfeer gehouden worden door maatregelen, die elk land in eigen han den heeft. Tot dit soort oplossingen be hooren o.a. de oeconomische maatrege len zooak het verlaten van den vrijhan del door tolmuren, contingenteeringen. Dit nu is het hoopgevende element in de wereldsituatie, dat door bittere er varing het besef sterk groeiend is, dat zulke maatregelen op den duur inder daad een kwaad althans een rem tot ontwikkeling op hooger niveau vor men. Maar niet alleen is dat besef groeiende, de resultaten van dat besef zijn in den allerlaatsten tijd uitgekris talliseerd in pogingen, om dat voorloo- pige, onveilige, labiele, evenwicht te veranderen: het accoord van Lausanne en de conventie HollandBelgië. Toch zijn de beide verdragen nog maar kiemen van verbetering. Zoo is er .'dus nog geen aanleiding voor groot optimisme, evenmin als voor angst-psychose of paniekstemming maar de mogelijkheid van een tijdige verbetering der wereldsituatie en daar mee van een te elfder ure ontkomen aan chaos en ondergang van Europa komt toch in zicht. DE SCHILDERIJEN DER KONINGIN OOK NAAR DE WEST. De schilderstukken, eigen werk der Koningin, zullen, naar de Amigoe di Cu rasao verneemt, ook naar de West ko men en in Suriname en op Curasao tentoongesteld worden. Het Algemeen Nederlandsch Verbond verleent zijn bemiddeling. De Koningin wordt van 6 tot 10 September te Soestdijk verwacht. Gistermiddag is in de Ridderzaal te Den Haag het internationaal lucht vaartcongres geopend. Maandagmiddag heeft de Koningin- Moeder een bezoek gebracht aan den ex-keizer op hufze Doorn. Verder ver neemt V.D. dat de ex-keizer weer voor eenige dagen naar Zandvoort zal gaan. De vereenigingsraad der centrale van hoogere rijksambtenaren beeft in een te Amsterdam gehouden vergade ring het rapport der commissie-Weiter afgewezen. Na eenige discussie bleek de verga dering eenstemmig gekant tegen een kor ting van blijvenden aard, voornamelijk omdat de ervaring heeft geleerd, dat, wanneer de kosten van levensonderhoud stijgen, de verhooging der salarissen op zich laat wachten. Ook een tijdelijke salariskorting kon niet worden aanvaard. Steunt bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. $i Handig? Als regel maakt men in de redactio- neele kolommen van een dagblad geen reklame voor eigen zaakje. Zaterdag j.l. schreef „Opmerker" 'echter een „Zoek- lichtje" in „De Zeeuw." Het ging aan vankelijk natuurlijk weer tegen de li beralen. „De Zeeuw" is nu eenmaal een strijdorgaan, dat dag in, dag uit vecht tegen liberalen, staatkundig-gere formeerden en socialisten, al naar de be hoeften des oogenbliks. Aan vechten te gen de roomschen heeft het echter géén behoeften klaarblijkelijk, al isde coalitie dood Maar daar gaat het niet om. Wél om het laatste schijnsel van dat zoeklicht straaltje. Dat lijkt ons toch niet handig: „Er zou al veel bereikt zijn wanneer vele Christenen besloten zelf de libe rale organen de deur te wijzen en niet meer hun geld te ge ven voor de bestrijding van de beginselen die ze voorstaa n." Laten wij dan als antwoord op deze „oratio pro domo" nu óók eens voor eigen zaak spreken. Het is bekend, dat vele vrijzinnigen in De Bevelanden, on danks hun afkeer van de dikwerf mili tante anti-revolutionnairheid van „De Zeeuw", dat blad lazen, wijl het een d a gblad was. Sinds eenigen tijd ver schijnt de Goesche Courant óók als dag blad, De vrijzinnige Bevelanders behoe ven nu „h u n geld niet meer te geven voor de bestrijding van de [vrijzin nige] beginselen [door „De Zeeuw"] die zij voorstaan" Vraag: was dat nü in deze dagen een handige opmerking van „Opmerker"? Goede manieren bestaan uit kleine opofferingen. Een misverstand. „Metellus" repliceert in 't kort op hetgeen wij schreven naar aanleiding van zijn brief in „De Zeeuw" over de burgemeestersbenoeming in Middelburg. Volhardende(?) bij zijn weigering, met de „Middelburgsche Courant" te pole- miseeren, schreef hij den vorigen keer tegen de „Provinciale Zeeuwsche Cou rant". Hoewel dit niet de officieele naam is, kan het er bij door; een ieder weet, dat de Middelburgsche Courant, die „Metellus" bedoelt, een provinciaal en een Zeeuwsch blad is. Nü heeft onze geachte tegenstander het echter over „Het liberale partijblad, dat in de hoofdstad verschijnt". Dat is mis en dat moeten we even, ook voor onze eigen lezers, recht zetten. De Middelburgsche Courant staat zeker de liberale lees: de algemeen- vrijzinnige beginselen voor. Maar het is een onafhanke l'ij k dagblad, dat men niet als partijblad mag aanmerken. Dat blijkt b.v. in de gemeentelijke poli tiek, waar er steeds naar gestreefd wordt een onafhankelijk standpunt in te blijven nemen. Dat blijkt ook in de landspolitiek; b.v. toen het a.r, lid van de Eerste Kamer, mr. A. A. de Veer, met instemming een hoofdartikel van de Middelburgsche Courant in den Senaat aanhaalde, waarin ten aanzien van de benoembaarheid van vrouwen tot bur gemeester en gemeentesecretarissen een zeer afwijkend standpunt was inge nomen. Wil men 'het woord in zijn algemee- nen zin nemen, dan is ons blad zeker liberaal. Maar een p a r t ij blad is het even zeker niet. DE 27e KON. NED. JAARBEURS. Het halfjaarlijksche college voor de pers Een rondgang door de gebouwen Vandaag is te Utrecht de 27e jaarbeurs, zijnde de najaarsbeurs van 1932, geopend met 1053 deelnemers, zijn de 49 méér dan de najaarsbeurs van 1931. Dit eene cijfer zegt al héél wat; handel en industrie zien klaarblijkelijk in, dat men met lamenteeren over crisis en ma laise waarlijk niet verder komt, en dat men althans probééren moet door eigen inspanning en initiatief mee te helpen, dat het zaakje weer op gang komt. Het is een steevaste gewoonte gewor den, dat zoo ongeveer de heele Neder- landsche dagbladpers den dag voor de opening van een beurs in Utrecht college loopt bij den heer Graadt van Roggen, Deze heer W. Graadt van Roggen is kort en goed secretaris-generaal van de jaarbeurs. Hij is ook oud-journalist, ver der een goed spreker, met deugdelijk economisch inzicht en besef, en daar naast het enthusiasme en geloof, dat voor een zaak als deze, een ambt als het zijne absoluut van noode is. In de conversatiezaal van de Sticht- sche Industrieele Club houdt de heer Graadt van Roggen dan telkenmale zijn de zooveelste jaarbeurs inaugureerende rede. Het volgende is er ditmaal aan ont leend. Drie jaar geleden aldus begon de spr. begon de huidige ontwrichting van het economisch leven. Deze najaars beurs is de z e s d e beurs, die bij dalen de welvaartszon wordt gehouden. Tot nog toe is het aan het Nederland- sche jaarbeursinstituut beschoren ge weest, tegen de algemeene verdrukking in, te gedijen en niettegenstaande de al gemeene economische toestand er niet op is vooruitgegaan, zijn het aantal deel nemers en het aantal vierkante meters verhuurde oppervlakte toch ook dit maal nog weer boven de cijfers der vorige najaarsbeurs gestegen. Tegenover 1004 deelnemers aan de Septemberbeurs 1931 staan 1053 deelnemers aan deze beurs; tegenover 11.250 m2 verhuurde op pervlakte ter najaarsbeurs '31 staan 12.250 m2 nu. Dit resultaat, dat gunstig afsteekt tegen den donkeren achter grond van den algemeenen economischen toestand, is zonder eenigen kunstgreep en zonder toepassing van kunstmatige ademhaling bereikt. Streng is de hand gehouden aan het principe, dat niet wordt afgeweken van de vastgestelde prijzen; men kan dus evenmin zeggen, dat door met prijzen te „marchandeeren" de gebouwen zijn ge vuld. Buitenlandsche collectieve inzen dingen zijn niet door het kosteloos af staan van plaatsruimte gelokt en met bijzondere propagandamiddelen is niet gewerkt behoeven te worden. Langs nor malen weg en met normale middelen heeft de uitbreiding van het aantal deel nemers plaats gehad. Ook van nationaal standpunt mag ipen op deze resultaten trotsch zijn. Deze najaarsbeurs is een toonbeeld van moed en volharding van het bedrijfsleven, een daad, waarvan de moreele waarde in dezen benarden tijd niet mag worden onderschat. Tegenover het buitenland steekt er een mooi stuk nationale reclame in; een dosis nationa le bemoediging voor ons eigen volk. Wie deze najaarsbeurs bezoekt, zal zeker niet den indruk krijgen, dat het met ons bedrijfsleven „hier haast zal zijn ge daan." Integendeel: als een strijdbare fi guur rijst deze beurs op uit de tragische verwarring van onze samenleving. Er is, zoo vervolgd spr., onder de deel nemers van een bepaalden bedrijfstak een actie op touw gezet geweest om col lectief niet meer aan de jaarbeurs deel te nemen en men voerde als motief aan, dat de industrie aan de jaarbeurzen zou deelnemen, niet om eenige positieve be weegreden, maar uitsluitend op grond van de negatieve overweging, dat men, „omdat de concurrent er is", van de jaar beurs niet kan wegblijven. De actie is op niets uitgeloopen. Intusschen: ongemerkt is het groote wereldgebeuren ook aan de Nederiand- sche jaarbeurs niet voorbijgegaan. In het algemeen gesproken zou men dezen in vloed kunnen typeeren als: een verlies op internationaal terrein tegenover een winst op nationaal gebied. Wij hebben recht tot de stelling, zoo zeide spr. nog, dat een nationale in dustrie niet kan beweren alles in het werk gesteld te hebben om de binnen- landsche markt te behouden of te ver overen, zoolang zij het regelmatig inter mediair van de Nederlandsche jaarbeurs niet in haar verkoopsysteem heeft inge schakeld. Dit moge vooral die industrie ën bedenken, die regeerings-steun zoe ken in den vorm van contingenteerings- maatregelen, doch de „self-help" van het jaarbeurs-intermediair nog niet hebben beproefd. Na de quaestie: „vóór of na de „Leip- ziger Messe" in den breede behandeld te hebben, zeide spr., dat een belangrijk be sluit is ten opzichte van de groep „Meu belen en Aanverwante Vakken" geno men, een besluit, dat op de komende beurs deze groep in een bijzondere posi tie stelt tegenover de andere, aan de jaarbeurs deelnemende bedrijfsgroepen. Er is nl. besloten op deze najaarsbeurs een proef te nemen met het weren van particulier bezoek op de afdeeling; zij is slechts toegankelijk langs een drietal controleposten, waar alleen diegenen mogen passeeren, welke in het bezit zijn van een speciale „Meu- belkaart". Bezoekers, die niet in het be zit van een dusdanige kaart zijn, zullen zich bij de controleposten moeten legi- timeeren als zijnde meubelhandelaar om eveneens het stempel „Meubelen" op hun toegangsbewijs te kunnen verkrij gen. Een dergelijke maatregel om van de meubelgroep een besloten gezelschap te maken bestaat reeds jaren te Leipzig en men is er in het voorjaar ook mede begonnen te Keulen op de West-Deut- sche Möbelmesse, te Parijs op de alge meene internationale jaarbeurs en te Ba zel op de nationale Schweizer Muster- messe.. Een nieuwe, tak van werkzaamheden heeft het Jaarbeursinstituut voorbereid: de organisatie van collectieve Neder landsche industrieele inzendingen op buitenlandsche jaarbeurzen. Zoodra de dagen van de huidige eco nomische inzinking zullen zijn geteld en de volkswelvaart zich gaat herstellen, zal de Nederlandsche industrie gesteld worden voor de vraag: op welke wijze kan zij haren export bevorderen? Een der aangewezen middelen zal dan zijn: het verschijnen op buitenlandsche inter nationale jaarbeurzen. Daarvoor is noo- dig een centrale organisatie. Het jaar- beursbestuur is aangezocht zich daarme de te willen belasten. Na ernstig onder zoek heeft het jaarbeursbestuur besloten deze taak te aanvaarden. Voorloopig zal de actie zich beperken tot het organi- seeren van een collectieve Nederland- Middelburg 6-IX-'32; Maandag hoogste 1 u c h ttemperatuur 20.2 °C; (68F); laagste 15.5 C (60 F). Heden 9 h: 16.4 'C; 12 h: 19.1 °C. 1 mm regen. Hoogste barometerstand 765 mm, laagste 759 mm. Hoogste barometerstand 764.3 mm te München; laagste 7458 mm te Vardoe. Verwechtiüg tot Morgeiaavoisd' Zwakke tot matige Z. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring, waarschijnlijk eenige re gen weinig verandering in temperatuur. Zon op: 6 h 20; onder 19 h 36. Licht op*20 h 6. Maan op: 14 h 22; onder: 21 h 22. L.K.: 7 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Sept. Hoogwater. Laagwater Di. 6 7.37 19.54 13.16 Wo. 7 6.29 18.57 0.45 13.01. Do. 8 7.33 20.12 1.37 14.07, Hoog- en Laagwater te Wemeidinge. Sept. Hoogwater Laagwater. Di. 6 5.42 18.02 12.08. Wo. 7 8.19 20.40 1.47 14.07. Do. 8 9.15 21.45 2.40 15.08. sche inzending op een vijftal buitenland sche jaarbeuren. Van de meer algemeene beschouwin gen overgaande tot de samenstelling van deze XXVIIe jaarbeurs deelde spr. me de, dat, hoewel deze najaarsbeurs meer deelnemers en meer verhuurde opper vlakte heeft dan de vorige najaarsbeurs, thaüs niet, zooals toen, alle beschikbare ruimte in de gebouwen verhuurd is, om dat sindsdien het derde jaarbeursge bouw in gebruik is genomen en 3000 m2-1 meer beschikbaar is gekomen. Deze 3000 m2 waren met één sprong niet in te ha len. Als groote bijzonderheid zal op deze najaarsbeurs nog te zien zijn de circa 40 kg. wegende goudvondst, welke on langs te Suriname op de Placer de Jong Zuid gewonnen werd. Dank zij de groote medewerking van de directie der Suri- naamsche Bank te Amsterdam is het mogelijk gedurende den jaarbeurstijd de zen goudschat in originali ten toon te stellen. Ten slotte stelde spr. de vraag: wat zal deze beurs brengen? Wat de deelne ming betreft mag men tevreden zijn: een welvoorziene industrieele disch wacht de bezoekers. Hoe echter zal tegenover die najaarsbeurs de houding der bezoe kers zijn? In de eerste plaats: zullen zij komen, zal het bezoek behoorlijk in aan tal zijn? Hieromtrent is het jaarbeursbe stuur hoopvol gestemd. Voor den voor verkoop der kaarten heeft groote belang stelling bestaan; het aantal aanvragen overtreft dat der vorige najaarsbeurs en nadert het getal aanvragen der voor- jaarsbeurs,, toen, niettegenstaande de uitbreiding van het gebouwencomplex, op sommige dagen zelfs geklaagd is over te druk bezoek. Verschillende handels verenigingen hebben excursies naar de komende jaarbeurs aangekondigd en van de zijde der autobusondernemingen ont wikkelde zich voor deze beurs een bui tengewone activiteit in het organiseeren van autobus-diensten naar de jaarbeurs. Een andere vraag is: zal de handel koo- pen? Dat is nooit vooruit te zeggen. De deelnemers zijn over het algemeen niet zonder verwachting. Hoewel nog lang niet algemeen. Zoodra het gaat om herstel, om op bouw, om opleving, is voor den zaken man, vooral in dezen tijd nu bij den tus- schenhandel de goederen-voorraden uit geput zijn, de eerste slag „een daalder waard", zoo besloot spr. Zoo staat dan welbemand en welbevracht, het zeven en twintigste jaarbeursschip gereed om zee te kiezen; het schip vaart uit met volle zeilen dwars door de branding het schip niet van den Vliegenden i maar van den gevleugelden Hollander, van den Hollandschen Mercurius, van den Nederlandschen Handel Na afloop dezer als steeds met be langstelling aangehoorde rede heb ben we zoo hier en daar eens gekeken. Alles was nog wat in verhuisrommeli-

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1