Weer Gezond 1INIAT©© H Sanatogen a Sanatogen 3 Sanatogen „Twaalf jaar lang heb ik gesukkeld met mijn maag en zenuwen. Geen enkele van de vele geneesmiddelen die ik probeerde gaf meer dan tijde lijke verlichting. Toen raadde een bekende dokter mij Sanatogen aan ('n uitstekend versterkend middel, die Sanatogen, zei hij). De toe neming van levenskracht na 3 weken gebruik is zóó groot, dat ik er U niet genoeg voor kan danken. Mijn zelfvertrouwen is terug gekomen, ik kan weer alles eten en sta ver baasd over de wijze waarop mijn levenslust is teruggekeerd". GEMENGD NIEUWS. AFLOOP VERKOOPINGEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Bosch, Mgr. Lemmens, Roermond en ve le anderen. De lange rij van geestelijke autoritei ten, gemijterde abten en eenvoudige priesters laat zich niet vermelden; elke orde had hare afgevaardigden, elke Con gregatie was vertegenwoordigd. Van de burgerlijke autoriteiten noe men wij Graaf de Marchant et d'Ansem- bourg, Gulpen, als vertegenwoordiger van de Koningin, de Minister van Staat, jhr mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Mi nister van Justitie, mr. Donner, de Com missaris der Koningin in Limburg ba- ron van Hövell tot Westerflier, de leden van Ged. Staten, vele leden van de Eer ste en Tweede Kamer, de burgemeesters van Maastricht en andere gemeenten in en buiten Limburg, de militaire comman dant te Maastricht, enz. Na afloop van den plechtigen uitvaart dienst, besteeg prof. dr. Feron den kan sel en hield de lijkrede. Nadat de Absoute verricht was door de verschillende aanwezige bisschoppen, Kardinaal van Roey opende de lange reeks, werd het lijk opnieuw overge bracht naar de doodenkapel om te drie uur overgebracht te worden naar het klooster te Wittem. In de kerk zal de bisschop van Roer mond nogmaals de absoute verrichten waarna het stoffelijk overschot bijgezet zal worden in den grafkelder. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. Verbetering pompinstalla- tie Noordpoortplein B, en W. herinneren er aan, dat zij in 1927 ter zake van de pompinrich- ting en de automatische electrische in stallatie voor het pompgemaal bij de Industrieele Maat. M.A.B.E.G te Utrcht, in wie zij volkomen vertrou wen stelden op grond van haar gunsti ge reputatie en van het feit, dat zij 'n vooraanstaande plaats inneemt onder de ontwerpers en adviseurs van rio- leeringen, rioolwaterzuiverings inrich tingen en dergelijke. Als bewijs van dit laatste moge strekken, dat verschil lende diensten van gemeentewerken zooals die te Amsterdam, Velsen, En schede, Wassenaar, Culembborg en meer andere regelmatig het bureau der M.A.B.E.G. raadplegen. De M.A.B.E.G. nu adviseert tot toe passing van een systeem, waarbij de pompinstallatie geheel in de zgn. „nat te" wordt opgesteld. Zulks zou een goede automatische werking zeer be vorderen en de pompen in een steeds bedrijfsvaardigen toestand houden. Wel was bedoeld systeem nieuw en nog weinig toegepast, maar de gemeen ten Amsterdam en Velsen gebruiken hetzelfde systeem en het was te Cu- lemborg juist in toepassing gebracht. Aanvankelijk voldeed de geheele in stallatie hier goed en bleven teleur stellingen uit. Doch na betrekkelijk korten tijd vielen soms verstoppingen in de pompen te constateeren en ble ken sommige pomponderdeelen aan tamelijk belangrijke slijtage onder hevig. De M.A.B.E.G. noemde als oor zaak de aanwezigheid van fijn zand in het rioolwater, welk zand de onder- deelen bij het draaien zou aanstasten. Opgemerkt werd, dat alle rioolwa ter toch in sterker of geringer mate het zand van straten en wegen via de straat-syphons in de rioolleidigen te recht komt, en dat rioleeringspompen toch daartegen bestand moeten zijn. Het aanbrengen van watersproeiers bracht wel eenige verbetering, maar van een automatische installatie die volkomen goed werkte kon toch niet gesproken worden. Het pompgebouw functionneerde vrij regelmatig, maar de slijtage was veel te groot, zoodat daar voor jaarlijks te veel moest worden uitgegeven en het bassin moest te vaak worden leeggehaald en schoonge maakt. Een en ander maal hebben B. en W. de geschetste euvelen ter kennis van de M.A.B.E.G. gebracht, wier directie geen andere behoorlijke oplossing aan de hand bleek te kunnen doen, dat het maken eener nieuwe pompinstallatie met toepassing van inmiddels nieuw in den handel gebrachte pompen, die meer bestand zouden zijn tegen ruw riool water B. en W. werden echter huive rig om het laatste advies van de M.A. B.E.G. op te volgen. Waar echter de tegenwoordig toe stand niet kan worden bestendigd, heb ben B. en W. zich om advies gewend tot dr. ir. M. F. de Bruijne, directeur van den Reinigingsdienst te Rotter dam, die reeds verschillende gemeen ten met goeden raad bij rioleerings- vraagstukken heeft gediend. Genoemde adviseur heeft de geheele installatie aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen en ter verbetering een oplos sing in een rapport neergelegd. Nader zijn daarna door gemeentewerken de kosten geraamd voor de werkzaamheden, vallende buiten de nieuw gedachte pompinstallatie. In totaal worden de kosten op f 12.500 geraamd en B. en W. vragen nu een crediet tot dat be drag aan, welk bedrag uit een leening ware te vinden. Volledigheidshalve - merken zij op, dat zij hebben overwo- gen, of en in hoever de M.A.B.E.G. eventueel zou kunnen worden aan sprakelijk gesteld wegens de misluk king van het op haar advies in 1927 toegepaste systeem. Waar evenwel ge durende het garantiejaar de installatie "•""fH.I&r''' ft I' fj.1 1 •'f"""#fV verscherpt de hersenen Sanatogen voedt de hersencellen waardoor deze beter en vlugger werken. Uw hoofdarbeid zal beter vlotten, omdat dofheid verdwijnt en ge Uw gedachten gemakkelijker kunt concentreeren. Proeven hebben aangetoond, dat door Sanatogen de hersenkracht van 20-40"/o toe- bouwt de zenuwkracht op. W at Sanatogen voor verzwakte zenu wen beteekent blijkt duidelijk uit de woorden van Prof. Dr. E. E. Smith te New York: „Sanatogen geeft de zenuwcentra de vroegere krachten terug. Energie en veerkracht worden door het geheele lichaamsgestel her wonnen", schrijft hij. versterkt de maag. Zoowel bij een zwakke maag ala bij spijsverteringsstoornissen en ge brek aan eetlust geeft Sanatogen schitterende resultaten, daar het de zenuwen, die maag- en darmwerking regelen, sterkt. Verkrijgbaar in alle Apoth. en Drog. vanaf fl. 1.- p. bus. E. C. G. te L. Elk korreltje Sanatogen beteekent nieuwe kracht, elke theelepel vol is een stap vooruit op den weg naar nieuwe gezondheid. Geen wonder, want Sanatogen bevat juist die elementen - phosphorus en geconcentreerd melk- eiwit - die de zenuwkracht opbouwen. Begin nog vandaag Sanatogen te gebruiken en bevrijd U eens en vooral van maagbezwaren, geirriteerdheid, gebrek aan eetlust, lusteloosheid en al de overige symp tomen van zwakke zenuwen. Spoedig zult ge U weer dóór en dóór gezond en sterk voelen. Het Zenuwsterkend Voedsel* y- aan redelijk gestelde eischen heeft vol daan, zijn zij overtuigd, dat te dezer zaken geen tastbare resutlaten zouden zijn te bereiken. Rapport Commissie van Fabricage. De Commissie van Fabricage kan zich met voorstel vereenigingen doch zij had het beter geacht, dat men des tijds over het toe te passen systeem bij deskundigen eens had geinformeerd; zij stelt verder enkele vragen, die B. en W. beantwoorden. Rapport Commissie van Financiën. De Commissie van Financiën meent, dat door de lijdensgeschiedenis met 't pompgebouw heel duidelijk is geble ken, dat, indien dit voorstel mocht worden aangenomen, bij de uitvoering de noodige voorzorgsmaatregelen moeten worden betracht, opdat niet ten tweede male de gemeente de dupe wordt, zooals bij den aanleg met me dewerking van de M.A.B.E.G. blijkbaar het geval is geweest. Thans zal de uit voering moeten geschieden volgens ad vies en onder toezicht van den ingenieur dr. ir. De Bruijn, aan wiens deskundig heid de commissie op grond van door een harer leden daaromtrent verkregen inlichtingen geen reden heeft om te twij felen. Gezien het niet aansprakelijk kunnen stellen van de MABEG dienen nu maat regelen genomen te worden, dat thans geen plannen worden ten uitvoer gelegd, zonder dat tevoren vaststaat, dat iemand 'n behoorlijken tijd voor de goede wer king van de nieuwe inrichting aanspra kelijk kan worden gesteld, opdat finan- cieele tegenvallers als thans in den ver volge aan de gemeente worden bespaard. Ook acht zij het gewenscht na te doen gaan, waaruit de aanwezigheid van een ongewoon groote hoeveelheid zand is te verklaren en of daartegen speciale maatregelen worden vereischt. De meerderheid der commissie kan zich met het voorstel vereenigen. Ook de minderheid staat niet afwijzend tegen het voorstel, maar zou in verband met den moeilijken financieelen toestand van de gemeente wenschen, dat eerst nog eens ernstig werd nagegaan of de tegen woordige toestand niet nog eenigen tijd zou kunnen worden bestendigd? Antwoord van B. en W. B. en W. verklaren zich bereid de uitvoering c.a, te doen geschieden vol gens advies en onder mede-toezicht van den adviseur. In overleg met hem zullen zij de noodige stappen doen, om den uitvoerder gedurende een behoorlijken tijd voor de goede werking der nieuwe inrichting aansprakelijk te doen zijn. Voor een nieuwe mislukking behoeft geen vrees te bestaan nu de ervaring op bemalingsgebied zooveel ruimer is ge worden dan zij destijds was. De tegenwoordige toestand van het pompgebouw kan beslist niet nog weder eenigen tijd worden bestendigd. De in stallatie van het gebouwtje is buiten werking, zoodat het rioolwater, zoolang die installatie niet is gewijzigd en verbe terd, niet in de stadsleiding kan worden overgepomt. B. en W. kennen geen tij delijke voorziening, die niet hooge uit gaven zou vragen, niet evenredig aan het daarvan te verwachten nut. Ongelukken. Donderdagmiddag! reeid de 52 jarige tuinman A. H. per fiets le Dordrecht den Rijksstraatweg op. Een vrachtauto naderde, ibestuuurd door K. de J. uit Vlaardingen. De tuinman weifelde een oogenbtlik en stapte midden oip den weg af. Hij werd door den auto gegrepen en ongeveer acht m. meegesleurd. Het 'bleek dat een der wiel'en hem ovter het hoofd was gegaan. Bovendien had hij den rechterarm en hef rechterbeen gen broken. Hij werd naar het gemeente^ ziekenhuis vervoerd, waar hij bjj aan.'* komst overleden billeek.' te zijn. De rem<» men van den auto bleken niet in orde te zijn, waarom de politie het Voerk tuig in beslag genomen heeft. EEN ONZICHTBARE VERKLIKKER VAN SMOKKELAARS. In den strijd tegen den smokkelhandel wordt thans aan de grens bij Aken een nieuw mid del beproefd, waarvan men groote ver wachtingen heeft. Het betreft een apparaat, dat licht stralen uitzendt, die voor het oog on zichtbaar zijn, doch door bijzondere ont vangtoestellen opgenomen en geregis treerd kunnen worden. Het zijn ultra-roode stralen, die door een gloeilamp worden uitgezonden. Alle overige stralen van de lamp worden te ruggehouden door een filter. Zoodra personen of voorwerpen, b.v, auto's in het door deze stralen bestre ken gebied komen, wordt een alarmin richting in werking gesteld, zoodat ter stond vastgesteld kan worden wanneer een persoon of auto over de grens komt. Het ontvangtoestel wijst ook terstond de plaats aan, waar het gebied gepas seerd wordt. Daardoor wordt onnoodig lang zoeken en het urenlang wachten overbodig. DE GESTOORDE INBRAAK. Te Zaandam is Woensdagavond' terwijl1 de bewoners afwezig waren ingebroken bij de wed. H. aan de Botenmalce{rs'-< straat. Voor echter het plan len uitvoer kon worden gebracht, 'kwamen de be woners thuis die onmiddellijk bemerk'- ten, dat er onraad was en alarm maak ten. De inbreker had echter gelegen heid te ontkomen. Een Amsterdam, die zich op verdach te wijze in de steeg naast het huis op-< hield, werd door burgers gegrepen en aan de politie overgeleverd. Het bleek le zijn de 3S-jarige M. E. een goede be kende van de politie. Hij was1 in het bezit van een compleet stel inbreker.**" werktuigen. t j Jr Brünint] HET ONGELUK VAN HET ZWEED- SCHE POSTVLIEGTUIG. „Tubantia" deelt nog het voigende mede over het ongeluk van het Zweedsche postvlieg tuig bij Tubbergen: Aan den rand van een ongelijk heide veld. op een terrein, waar zich een aan tal hooihoppers bevindt, is de S.S.A.A. E. neergestort. De landbouwer G. van de in de nabij heid gelegen boerderij hoorden te mid dernacht zwaar motorgeronk, hetgeen op zich zelf niets bijzonders is, daar eiken nacht enkele vliegtuigen daar passeeren. Het geronk was echter zwaarder dan ge woonlijk. De machine vloog over de boerderij in de richting Tubbergen, maar kwam direct daarop weer terug. Toen hoorden G. en zijn zoon een verschrik kelijk lawaai, dat eenigen tijd aanhield, waarop het toestel neerplofte: het was, vertelde de zoon, alsof er een granaat ontplofte. De vader haalde den piloot, die reeds overleden was, onder een zwaar stuk van de stuurcabine vandaan. De zoon hoorde in de richting van het heideveld gekerm en in een der kuilen, vond hij den zwaar gewonden marconist. De marconist Uttergard was aanvan kelijk buiten kennis, maar spoedig kwam hij weer bij. Uttergard, die zwaar gewond was aan hoofd en beenen, zeide erg moe te zijn en stamelde:: „schlafen, schlafen". Daarnaast toonde hij nog zorg te heb ben voor de post, die met het vliegtuig werd vervoerd, doch op dat punt stelde men hem gerust. Drie postzakken, een zware en twee kleine zakken, werden met het toestel vervoerd. De post bleek vrijwel onbe schadigd te zijn. Passagiers waren er niet in de cabi ne, maar wel waren er levende wezens in, n.l. een moeder-aap met eenige jon gen. De moeder bleek dood te zijn, even als twee der jongen. Eén der aapjes was echter geheel ongedeerd. Het diertje is naar Almelo gebracht. FEESTVERSIERINGEN VERNIELD. Woensdagochtend bleken in tal van straten te Gouda de versieringen, die met het oog op de Koninginnedag wa ren aangebracht, door baldadige han den te zijn vernield. In de Cronjéstraat waren de lijnen voor het bevestigen van lampions stuk gesneden, en op de Turf markt had men de pompen van een fontein onbruikbaar gemaakt. ONFORTUINLIJKE KANOVAARDER Het Fransche ss. Parame heeft in het Kanaal den Franschen kapitein Clau- zanges opgepikt, die van Kaap Gris Nez uit met zijn kano het Kanaal wilde over steken. Hij kon evenwel niet tegen den stroom op en dreef meer en meer af. Bij de redding is de kano, die uit rub ber was vervaardigd, verloren gegaan. Notaris mr. P. Loeff heelt Zater dagmiddag in café „Tramzicht" te W e s' t kape'lle in het openlbaar verkocht: a. voor de erven W. Minderhoud Pz.: een huis, schuren en erf te WesLksf- pelle, Koudorp C, nos. 54 en 55, groot ongeveer 4 aren 17 centiaren, waarvan bij het kadaster als medei-eigenares bo ttend staat de gemeente Westkapelle voor 3 centiaren. Kooper W Iluihregtse, Wzn., land bouwer, te Westkapelle voor f 1290; f voor den heer W K. Zonneveld: een huis en erf, aan de Krekelstraat te Westr kapelle, D no, 113, groot een are 12 centiaren. f Kooper A. Huübjregtse Lzn., dijikwerkter te Westkapelle voor f 280. i Het Waterschap de Vereenigde Polders van Ossenisse heeft aan besteed het maken van een binnenberm- verhooging in aarde aan den zeedijk. Ingeleverd werden tien geldige bil jetten. Hoogste nschrijver J. van Dron- gelen te Walsoorden voor 4.320 en laagste inschrijver A. Warrens te Osse nisse voor 2500.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 4