BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. N00RD-BEVELAHD. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. WEER EN WIND. Dagblad - Abonnementsprijs 2.30 per kwartaal (Buiten Goes plus 20 ct voor expeditie). Weekabonnementen in Goes 18 cent per week De advertentieprijs is voor de gewone advertentiën 30 cent per regel voor ingezonden mededeelmgen 60 cent per regel. - Bij abonnement voor beide veel lager Men vrage daarvoor de tarieven UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Kantoor voor GOES Turf kade, telefoon no. 17. Middelburg, Redactie tel. 269; Administratie tel. 139. Postcheque- en girorekening 43255. Familieberichten en dankbetuigingen: van 1—7 regels 2 10; elke regel meer 30 cent In de rubriek .Kleine Advertentiën" worden, mits uit» drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën. tot niet meer dan 6 regels opgenomen a 75 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder .Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra Bewijsnummers 5 cent. No. 120. Twee Bladen. MAANDAG 5 SEPTEMBER 1 9 3 2. Eerste Blad. 119e Jaargang. DE VOLLE PRIJS VOOR TARWE. Vragen van den heer Kersten. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft, den .Minister van economische zaken en arbeid gevraagd: Is het den minister bekend, dat 'de gewestelijke tarwe-organisaties (althans in Zee1 and) aan de „leden-aangeslote nenhebben bericht, dat de gemiddelde uitbetalingsprijs voor geleverde tarwe aanvankelijk niet hooger zal kunnen zijn dan 9 per 100 kg., hoewel aangeno men wordt, dat de prijs ten minste 11 zal bedragen? Acht de minister een inhouden van f 2 per 100 kg voor velé iandlb»|uweijs niet zoo drukikend dat zij' dientenge volge in groote moeilijkheden geraken, gezien ook dè uiterst geringe prijzen van andere producten Is de minister bereid te bevorderen dat Voor gelbverde tarwe direct de volle prijs wordt uitbetaald? DE „ROTTERDAM" TOCH UIT BOULOGNE S. MER VERTROKKEN? Te Londfen doen geruchten de ronde volgens welke het s s. „Rotterdam van Boulogne sur Mer zou zijn vertrokken met bestemming naar Southampton. Tevens gaat het gerucht dat onder de bemanning, met name in dè machine kamer, moeilijkheden zouden zijn ont slaan. (Bij informatie te Rotterdam mocht het V. D. niet gelukken eenige !>eves tiging of ontkenning van de zijde van de directie der H. A. L. te krijgen., "Wel dèelde de heer J. Brautigam van de contactcommissie mede dat de commis sie Zaterdagmiddag aan de bemanning van de „Rotterdam" had geseind dat de wettelijke bepalingen den opvarenden verplichten met het schap mede te gaan maar dat onder de bemanning zeer groot te ontstemm ng, zelf verbittering heersch- te over de voornemens om het schip naar Southampton te brengen. In ver band hiermede hebben dan ook alle schepelingen van dek, machinekamer en civiel personeel besloten in geen ge val mee terug te gaan naar New-York. Of de „Rotterdam" echter uit Boulogne sur Mer was vertrokken of niet, hierover kon ook de heer Brautigam geen in lichtingen geven.) De voorbereidingen om hel s s. „Rot terdam" in Southampton te dokken zijn ingetrokken, aangezien de bemanning heeft gedreigd in staking te gaan, wan neer het schip naar Southampton zou worden gebracht. DE ACHTSTE INTERNATIONALE TUBERCULOSE-CONFERENTIE. Zooals reeds vroeger in het kort werd gemeld, zal hier te lande van 6 tot en met 9 September de achtste conferentie worden gehouden van de Union Internan- tionale Contre la Tuberculose. De vo rige conferentie werd in 1930 te Oslo de daaraan voorafgegane 'n 1928 te Ro me gehouden. Tot een met 8 Septem ber hebben de zittingen van de 8e con ferentie plaats in den Dierentuin in Den Haag, op 9 September wordt ver gaderd in het Koloniaal Instituut en daarna staan nog enkele excursies op het program. H. M, de Koning n-Moeder is be schermvrouwe van de conferentie, de ministers Ruys de Beerenbrouck en Verschuur zijn eere-voorzitters, prof. dr. W. Nolen is voorzitter en dr. J. B. F. van Gils is secretaris-generaal. Ongeveer 700 personen uit alle dee- len der wereld nemen aan de conferen tie deel. De Koningin-Moeder zal morgen aan wezig zijn bij de opening. DE HEER MOLTMAKER BLIJFT VOORZITTER N. S. Het conflict in den Personeelraad der Ned. Spoorwegen tusschen den voorzit ter, den heer Moltmaker, en het bestuur van de B.A.N.S., is tot oplossing ge bracht. De Raad sprak daarbij als zijn unanieme meening uit, dat het belang van het personeel eischt, dat de Raad zijn werkzaamheden ongestoord voort zet, volgens de overtuiging van den Raad niet de minste aanleiding bestond voor de door den B.A.N.S. geuite be schuldiging en de Raad op het voorzit terschap van den heer Moltmaker groo- ten prijs stelt. De raad verzocht met aandrang zijn bedanken als voorzitter in te trekken, hetgeen is geschied. Naar verluidt zal een dezer dagen de benoeming afkomen van den heer A. T. Lamping tot directeur van den econo- mischen voorlichtingsdienst. De heer Lamping, die een opleiding genoot voor den consulairen dienst, was sedert 1927 werkzaam in Chili als zaakgelastigd ad int. bij ons gezantschap te Santiago en tevens wnd. consul-generaal aldaar. Te voren was hij o.a. een paar jaar gedeta cheerd bij de directie van economische zaken bij het departement van buiten- landsche zaken. De heer H. P. M. Verlinden te Bergen op Zoom werd Zaterdag vóór 25 jaar benoemd tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Bergen op Zoom. De heer Verlinden, die thans voorzitter is van de afdeeling kleinbedrijf dezer kamer, zetelend te Breda, mocht van vele zijden geluk- wenschen ontvangen. De Storm. De hevige wind heeft te Middel burg hier en daar schade toegebracht o.a. is de groote ruit van de sociëteit „De Vergenoeging" onder den drang van den wind gesprongen. Aan de kust van Walcheren zijn op verschillende plaatsen aan strand en duinen staande huisjes vernield of weg spoelde. Te Vl'ssingen bereikte het water een zeer groote hoogte en bleek duidelijk hoe klein dan het badstrand is. Opgemerkt mag daarbij wel worden, dat het Zaterdag springvloed was. HET LETTERRAADSEL VAN DEN ETALAGEWEDSTRIJD. De commissie voor den etalagewed strijd vergaderde hedenmorgen en kon de uitslag van het letterraadsel nu vast stellen: Ten eerste zij gemeld dat de goede uitslag was: Roode kartons: De jubileerende ver eenig ng „Handelsbelang" beoogt be vordering van den handel te Middel burg. Gele kartons: Een bloeiende midden stand verhoogt de welvaart onzer stad. Witte kartons: Doet uwe inkoopen te Middelburg. Prijswinners zijn: lste J. Reekers, Lange Gortstraat K 25; 2de H. A. Enklaar, Noordsingel R 57; 3de m-ej. A. Reekers, Lange Gort straat K 25; 4e tot en met 13e C. W. D'huij Jr., Lange Burg C 98; J. A. Baan, Langedelft H 25; J. Coumou, Molenwa ter N 52; P. J. Griep, Zacharias Jan- senstraat W 114; A. J. Barto, Haring plaats 93c; J. Frederiks, Noordsingel S 172; mej. M. Dekker, Penninghoeksin- gel L 68; P. M. Wolsky, Langedelft I 18; mej, Annie Lambermont, Dam G 29; mej. M. J. van Aartsen, Segeerstraat 93; 14 tot en met 33ste mevrouw van d'er Peijl, Brakstraat 271; D, la Brujeere, Oud-Ar- nemuidsche voetpad T 86; mej. Maria Lambermont, Dam G 29; P. Wolf, Ba- gijnhof E 271; M. Leijnse, Vlasmarkt L 24; mej. Rika Onwijn, Hofplein E 223; mevrouw C, GabriëlseVreke, Noord straat L 126; A. Stein, Dam G 78; L. M. Soetens, Blindenhoek C 45; A. W. Stubbe, Koepoortstr. N 30; P. Ploegaert, Wilhelminastraat 50; Th. v. d. Binde.r, Verwerijstraat N 149; S. Dieleman, Seis- dam Q 28a; mej. M. Bliek, 157; L, Par- ren, Bogaardstraat D 57; A. Coumou, Molenwater N 52; H. J. Joziasse, Lan ge Geere K 253; mej. José Wolsky, L. Delft I 18; M. J, Huijsse, St. Pieterstraat F 37; R. O. Mulder, Jasmijnstraat W 166; 34e tot 58ste prijs: C. van Vliet, Rembrandtlaan 25 Soestdijk; C. Roe- lands, Veersche Singel S 47; C. v d. Heide, Achtersingel Q 131; L. Potter, Schoorsteenvegerssingel Q 92; J. A, Tavenier, Bree E 130; mej. Nel Koole, Korte Delft G 17-18; P. van Giezen, Koepoortstraat E 57; mej. J. F. van Deinse, Balans D 5; mej. Jo Fransooy, Veersche Singel S 35; mej. N. van Varik, St, Janstraat H 195; J. A. Brouwers, Veersche Singel S 38; J. C. Franso, Veersche Singel S 35; Fr. Nieuwenhuijze, Segeerstraat H 79; J, Verstraten, Veer sche weg F 263a; J. G. van Meeren- donk, Lombardstraat C 75; L. G. C. de Rijke, Penninghoeksingel L 42; E. Vis ser, Balans E 109; mej. H. Ploegaert, Wilhelminastraat W 50; mej. Corrie Coumou, Molenwater N 52; H. A. Acda, Noord weg R 10c; C. Jellema, Potten- markt K 174; B. van Aken, Bree E 43; Wat oris werk voor ons is, hangt grootendeels af van hetgeen wij voor ons werk zijn. A. J. van der Welle, Noordweg R lb; J, Boone, Q 240 en mevrouw Enklaar Brilman, Noordsingel R 57. De bons, die toegekend zijn en waar voor iets gekocht kan worden bij een der deelnemende winkeliers, worden mor gen door den bode thuis bezorgd. Ontvangsten van het Plaatselijk Crisis-Comité van 29 Augustus tot en met 3 September 1932: Maandelijksche bijdragen J. H. C1; 14e Reg. Inf. f 20.44; wekelijksche col lecte 77.07 J4N. V. V. 5. Het g'ronummer van den penning meester is 188020, Middelburg. Openbare dronkenschap. In den nacht van Zaterdag op Zondag is tegen zekeren P. C. door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens open4 bare dronkenschap. Hij kreeg op 't bu reau gelegenheid zijn roes uit te slapen. De heer J. v. d. Plasse herdenkt heden den dag waarop hij 50 jaar in de smederij van de Schelde werkzaam is. De jubilaris is op de gebru kelijke wijze gehuldigd. SOUBURG. Morgenavond geeft het Ritthemsche fanfare gezelschap een uit voering op het Marnixplein te West Souburg. Massa grot ontdekt, GRIJPSKERKE. Dezer dagen werd bij het graven, voor het plaatsen van 'n betonnen regenbak naast de Herv. Kerk een massa graf ontdekt, waarin niet minder dan elf geraamten van lij ken gevonden werden, die zonder orde, over en door elkaar lagen. Naar men zegt, zijn deze afkomstig van Engelsche soldaten, die gestorven zijn tijdens de Engelsche bezetting van Walcheren in het jaar 1812. COLIJNSPLAAT. De vereeniging „Floralia" van Noord-Beveland heeft Donderdag alhier een tentoonstelling gehouden van planten, door schoolkin deren gekweekt. D euitslag was: le. prijs G. Geelhoed; 2e pr. G. Kramer; 3e pr. Cor Hoogerheide; 4e pr. S. de Bruij- ne; 5e pr. P. Leendertse; 6e pr. Lena Janse; 7e pr.. J. van Gilst. Verder wa ren nog drie prijzen uitgeloofd voor de mooiste inzendingen ter versiering. De ze werden toegekend aldus: le pr. mej. GouloozeVerburg; 2e pr. Leuntje Jan- se; 3e pr. mej. De LangeDe Pree. KORTGENE. Vrijdagavond vergader de in „De Stadswijnkelder", alhier het bestuur van de gymnastiekvereeniging „O. K. K." met de regelingscommissie voor de Athletiekwedstrijden door bo vengenoemde vereeniging georganiseerd en te houden op het terrein „Houtrust" op 10 September a.s. De regelingscom missie bestaat uit de heeren K. Schot, J, Eversdijk, P. C. Schippers, P. Platschor- re, I. Heystek en J. de Waal. Voor deze wedstrijden blijkt bij de Zeeuwsche athleten geoote belangstel ling te bestaan. Van verschillende ver- eenigingen aangesloten bij den Zeeuw- schen Athletiekbond zijn de inschrijvin gen reeds ontvangen, waardoor deelna me van de meest bekende Zeeuwsche athleten verzekerd is. De wedstrijden bestaan uit de num mers 100 m, 800 m, 5000 m hardloopen, hoog- en verspringen, polstokhoogsprin- gen, kogelstooten, speerwerpen, discus werpen en estafette's. Van de vereenigingen „Achilles" en „Wilhelmina" te Middelburg „Marathon" te Vlissingen en „O.K.K." te Kortgene nemen ook dames deel. Daar de damesploeg van „O.K.K." van Kortgene dezen zomer op de kam pioenschapswedstrijden te Vlissingen met zeer gering verschil van „Marathon" de 4 m. 100 m estafette wist te winnen en daardoor kampioen van Zeeland is geworden, zal het ook bij de dames aan spanning niet ontbreken. De wedstrijden worden opgeluisterd door het muziekgezelschap M. M." van Kortgene. Na afloop der wedstrij den worden de prijzen uitgereikt op de muziektent in de Voortraat. Het scheepsongeluk op de Wester-Schelde. 3RESKENS. Het van Antwerpen ko mende en voor Zeebrugge bestemde passagiersschip Joyce met ongeveer 140 passagiers aan boord, hoofdzakelijk af komstig uit de Belgische plaats Braine d'Alleud raakte Zaterdag voor de ha ven te Breskens op een plaat vast. De krachtige Z.W. wind, die spoedig in een storm veranderde en de ruwe gol ven maakten het vrij vlug noodzakelijk hulp in te roepen. De wakkere en zeer hulpvaardige Breskensche visschersbe- volking was als altijd paraat en direct trokken een 10-tal visschersschepen naar het in nood verkeerende schip om het en de passagiers de noodige hulp te ver strekken. Dit gaf aan de opvarenden van de Belgische boot, die doodsangsten uit stonden direct eenige verlichting, In- tusschen waren de te Vlissingen gesta- tionneerde sleepbooten en de redding booten telefonisch gewaarschuwd, die direct koers zetten naar het in nood ver keerende schip. Na vele moeilijkheden mocht het de B.R, 14, schipper L. de Pagter, die weder getrokken werd door de B.R. 15, schipper M, van den Broecke gelukken verbinding met het schip te krijgen. Ook de sleepboot „De Schelde" begon bij aankomst direct pogingen in het werk te stellen om verbinding tot stand te brengen, waarbij jammer ge noeg een droevig ongeluk gebeurde. Bij het afschieten van een verbindingspeil trof deze doodelijk een der opvarenden. Langzamerhand was de positie van het schip aanmerkelijk verbeterd en na on geveer een uur met golf en wind te kam pen te hebben gehad kwam het schip in dieper water en kon het vervolgens op eigen kracht de haven te Breskens _bin- nenstoomen. De passagiers werden al hier heel gastvrij ontvangen en na van droge kleeren voorzien te zijn trokken velen van hen nog denzelfden dag per tram en autobus naar Blankenberghe. Wij hadden nog een onderhoud met een der Breskensche visschers, den heer Jac. van den Heuvel-Vermeulen, die een zeer actief aandeel had in het redden van velen der opvarenden, In de voor kamer van zijn woning, waar de heer Van den Heuvel o.a. vertelde op zijn zoo rustige-visschers eigen zijnde, manier van spreken van zijn diensten bewezen bij het redden van schipbreukelingen, hij liet ons nog een getuigschrift zien van de Belgische regeering voor diensten bij het redden van schipbreukelingen in 1908 en deelde nog mede, dat hij en zijn be manning eens in vliegenden storm een 40-tal personen gered had van het op de Spijkerplaat vast zittende Ameri- kaansche schip „Cypres", het volgende: „Ik was thuis vanmiddag, toen ik een druk heen en weer geloop hoorde en vernam kort daarop, dat er een boot op de plaat voor Breskens zat. Dadelijk ben ik toen naar de haven gegaan en werd gewaar, dat de boot een der Belgische booten was, die nog al dikwijls met gas ten van Antwerpen naar Vlissingen va ren. Ook zag ik, dat er veel menschen aan dek stonden en dat de boot, door den sterken golfslag en den hevigen wind heftig te keer g:ng, Toen ik zoo stond te overwegen, wat ik in deze doen kon, gingen al Breskensche botters de haven uit en ik dacht toen, dat ik wellicht met mijn motorsloep hulp verleenen kon, door passagiers van het schip over te bren gen op de botters, om reden er voor de botters geen doen aan was om langszij de boot te komen. Direct ging ik met mijn sloep met mijn medebemanning, de heeren J. H. Vermeulen en Jan Vermeu len naar buiten. Toen ik bij het schip kwam, had reeds de botter, de B.B. 14 door een staaldraad verbinding met het schip, deze werd weer gesteund door de B.R. 15. Ik zag, dat er voor ens geen doen aan was om langszij van de boot te komen, zoolang die botters trokken, maar het duurde niet lang of hun draad knapte af van de haling van de zee. Ook de botter B.R. 7, schipper J. W. van den Heuvel kreeg na veel moeite ver binding met het schip, doch ook diens tros brak. Wij hadden intusschen vrij baan gekregen en probeerden langszij te komen, nu dat ging, maar te geweldig. Toen wij nagenoeg—-op zij waren, kwam er een zware breker, die ons met kracht tegen het schip wierp het schip helde naar ons ever en het boeisel van on ze sloep werd ingedrukt met drie opvol gende boorden. Bemerkende, dat wij van den Noordkant van de plaat weinig kon den uitrichten, zijn wij over de plaat naar den zuidkant geloopen, waar de sleepboot Hoek van Holland inmiddels Middelburg 5-IX-'32ï Zaterdag en Zon dag hoogste 1 u c h ttemperatuur 19.5 °C; (67 F); laagste 14 °C (57 °F). Heden 9 h: 15.5 C; 12 h: 18.2 °C. Zaterdag/ Zondag 11.3 mm., Zondag/Maandag geen regan of neerslag. Hoogste baro meterstand 764 mm., iaagete barome terstand 755 mm, Hoogste barometerstand 766.0 mm te Karlsruhe; laagste 732,6 mm te Ingö. Verwachting tot Morgenavondi Zwakke tot matige, tijdelijk wellicht toenemende Z. tot Z.W. wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk re gen, aanvankelijk iets warmer. Zon op: 6 h 18; onder 19 h 38. Licht op: 20 h 08. Maan op: 12 h 49; onder: 20 h 54. E.K: 7 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Sept. Hoogwater. Laagwater Ma. 5 6.55 19.13 12.30 24.59. Di. 6 7.37 19.54 13.16 Wo. 7 6.29 18.57 0.45 13.01. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Sept. Hoogwater Laagwater. Ma. 5 4.56 17.17 11.23 24.00. Di. 6 5.42 18.02 12.08. Wo. 7 8.19 20.40 1.47 14.07. IJSKASTEN, reeds vanaf 19,—, elec- trische ijskasten vanaf 230, J. M. POLDERMAN, Telefoon 129, Groote Markt, Goes. (Ingez. Med.) ook was gearriveerd. Deze kwam ook zoo kort mogelijk bij het schip zoodanig dat hij zelf zand raakte. De kapitein van de Hoek van Holland vroeg ons toen of wij probeeren wilden de sleeptros van de sleepboot aan boord van de boot te brengen. Direct begonnen wij aan dat werk, hetgeen ons gelukte. Zoodra dat klaar was zagen wij een kans om even langszij te komen, zoodat wij nog een 18- tal menschen over konden nemen bene vens een man, die over boord gevallen was. Wij trokken toen met ons vrachtje naar de haven, waar het in nood ver keerd hebbende schip, dat daarna in dieper water was gekomen en drijvende bleef, eenigen tijd later ook arriveerde." Tot zoover in het kort het relaas van den heer Van den Heuvel. Onze Correspondent gelooft, dat hij hier zeker namens alle opvarenden van het Belgische schip spreekt, als hij alle Breskensche visschers, hulde brengt voor het zeer actief aandeel, hun onver schrokkenheid en hulpvaardigheid j.l. Zaterdagmiddag betoond. Het strandfeest. BRESKENS. Onder de circa 5000 be zoekers van het alhier op j.l. Zondag gehouden strandfeest, zullen er waar schijnlijk velen zijn geweest, die over de kans van het slagen van het feest zeer pessimistisch gestemd waren. De aanhoudende regens van de laatste da gen deed zelfs in 't bestuur van de ver eeniging voor vreemdelingenverkeer de vrees ontstaan, dat het strandfeest niet alleen letterlijk doch wat voor haar erger zou zijn ook figuurlijk in he water zou vallen. De Srissche zeewind verdreef des mor gens reeds vrij spoedig de donkere wol ken en rond den middag bescheen een stralende zomerzon de plaats der fees telijkheden, het strand en de duinen van Bad Breskens, De wedstrijden vingen aan met een défilé van dames in strandpyama's. In keur ge orde verliep deze wedstrijd, 'n nieuw idee van de V. V. V. om reclame voor haar badplaats te maken. Daarna volgden onder de wel zeer kundige lei- d ng van den heer Mazure te Middel burg de boeren- en rhytmische dansen. Deze dansen, die altijd mooi zijn en waaruit steeds blijkt de scheppende kracht van den heer Mazure vielen dan ook zeer in den smaak van de enorme menschenmassa. Het was dan ook een goede gedachte van Vreemdelingenver keer geweest, dat het podium, waarop

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1