tionaal Bureau voor Opvoerings- en Auteursrecht; Bureau voor Auteurs recht op Tooneelwerken met muziek, gevestigd aan de Vondelstraat 102 te Amsterdam (W.), daar verreweg de meeste tooneelstukken en vrijwel alle operettes, met uitzondering van het Fransche répertoire, dat ressorteert on der de Société des Auteurs et Compo siteurs, Directeur Pedro Clignet, Jan Luykenstraat 100, onder beheer staan van een der genoemde bureaux. Hier door zijn vele onaangenaamheden en teleurstellingen te voorkomen. DE FEESTEN VAN HANDELSBELANG Mededeelingen. Dit maal willen wij eenige mededee lingen vooraf laten gaan aan ons ver siag van hetgeen gisteren voorviel. Ten eerste betreft dit de feesten, die morgen plaats hebben en die zooals op 31 Augustus wel niet anders te ver wachten is, uitgaan van Uit het Volk Voor het Volk. Zooals bekend, wordt des middags een optocht gehouden door de Walchersche turnvereeniging van 't Schuttershof naar het gemeentelijk sportterrein en zullen daar verschillen de turnnummers ten beste worden ge geven. Aan den ingang zullen toegangs bewijzen voor het terrein en program ma's worden verkocht en bij het werk terrein afzonderlijke kaartjes voor zit plaatsen. Ook daar zullen nog jongens programma's verkoopen. Des avonds heeft na het concert op de Markt een fakkeloptocht plaats. De in het programma opgenomen route moet eenigszins worden gewij zigd. Als de stoet uit de Lange Gist- straat komt gaat hij niet de Korte- doch de Lange St. Pieterstraat door en verder over de Balans naar de Abdij De Abdij wordt verlaten door de poort aan de zijde van het Koorkerkhof en van dat plein gaat het door de Reiger straat naar de Lange Delft, verder blijft de route ongewijzigd. Gaarne onderschrijven wij nog eens dat vooral morgen op Koninginnedag 't aantal vlaggen veel grooter moet zijn, en men het niet aan enkele straten moet overlaten om in deze een goed voorbeeld te geven. Nog een mededeeling moeten wij doen, in het programma wordt verzocht bij de uitvoeringen door het Westkapel- sche Dameskoor op Donderdagavond zich zoo dicht mogelijk bij het koor op te houden. Dit geldt wel voor de Dam en de Balans, doch niet voor de Markt. Daar dient de weg tusschen het ver hoogde deel en het podium vrij te blij ven. De étalagewedstrijd. Zeker de étalagewedstrijd is een zeer belangrijk, zoo niet het belangrijkste onderdeel van de feesten van Handels belang en toch kunnen wij daarover niet in bijzonderheden treden, want het aanwijzen van bijzonder goed geslaagde étalages zou invloed kunnen hebben op de meening van de jury, in casu het pu bliek. Wij moeten hier dus in het alge meen iets van zeggen en dan kan dit niet anders zijn, dan dat de wedstrijd in alle opzichten geslaagd is, in de eer ste plaats door het voor Middelburg ongekend groot aantal deelnemers; maar niet minder omdat het overgroote deel dezer deelnemers met iets heel goeds voor den dag komt, hetzij dan dat zij zich tot een bepaald artikel hebben beperkt of wel in hun uitstalkast veel van hetgeen zij het publiek hebben aan te bieden, bij een hebben gebracht, hetzij zij de wordingsgeschiedenis van het geëta- veel van hetgeen zij het publiek hebben leerde naar voren brengen of wel door grooten kunstzin iets hebben gewrocht, dat het aanschouwen ten volle waard is of dat zij door beweegbaar étalage materiaal bijzondere aandacht op hun zaak vestigen. Dat de étalages trekken, bleek reeds gisterenavond aan de over groote belangstelling, die de meeste mochten ondervinden. Daarbij komen dan ook de andere étalages van vele firma's, die met een harer kasten mede doen en van de winkeliers, die om welke reden dan ook niet inschreven, maar toch hun beste beentje voorzetten. 't Is gisteren heel den avond ontzet tend druk geweest, speciaal in de bin nenstad, mede dank zij zeker het schit terende weer, dat dezen eersten feest dag begunstigde. De belangstelling voor het letterraadsel ;s ook zeer groot, vooral bij de jeugd, die met grooten ijver noteert. De ver- en belichting. Een tweede zeer belangrijg onderdeel is de ver- en belichting. Naast het Stadhuis, dat steeds mooi blijft en iedere keer bij aandachtige be schouwing weer onderdeelen beter tot zijn recht (doet komen, doet de Lange Jan het ook uitstekend, zooals wij ver leden week reeds schreven en nu baad de het hospitaal ook in een zee van licht. Maar fantastisch zijn de Dam en de Balans. Het plantsoen op eerst genoemd plein met zijn talrijke lichtjes rond de perken en in de boomen is reeds iets geheel aparts, maar o. i. nog mooier nog sprookjesachtiger is de belichting van de fonte n op de Balans, Speciaal als men van de Wagenaarstraat het plein op komt, doet de fontein met den verlichten toren op den achtergrond in drukwekkend aan en zij, die dit alles gisteren nog niet aanschouwden, moe ten het in de komende dagen zeker doen. lederen avond zal het licht te kwart voor 9 ontstoken worden. Evenals gis terenavond zal het heden, Donderdag en Vrijdag te half twaalf worden ge doofd en Woensdag en Zaterdagavond te half een. Een zeer toe te juichen maatregel is het, dat de straatlantaarns, die hinder lijk zijn voor de feestverlichting uit worden gedraaid, terwijl men zelfs die recht voor het Stadhuis tijdelijk in den grond heeft gestopt. De muziek. Een feest zonder muziek is niet denk baar en dit heeft natuurlijk ook het be stuur van Handelsbelang begrepen, dat o. a. een subcommissie voor de muziek instelde. Na de reveille heeft deze com missie gisterenavond 't bewijs van acti viteit gegeven door 'n concert op de Markt van Ons Genoegen uit Vlissingen. De vereeniging uit onze zusterstad heeft zich op zeer verdienstelijke wijze van haar taak gekweten en het concert is door een groote schare van menschen bijgewoond, die zich vooral aan het slot zeer dankbaar toonde voor hetgeen is gepresteerd. Het is bekend, dat de bewoners der Langeviele gaarne medewerken aan feesten en het heeft ons dan ook niet zoo erg verwonderd, dat de winkeliers uit die straat en de Pottenmarkt een steentje (beter gezegd een steen) heb ben bijgedragen aan het groote succes van dezen eersten feestdag. Na een wandeling door de buurt met 't muziekgezelschap „Crescendo" kwam men te ongeveer 9 uur voor het Hospi taal en daar heeft dit korps, eerst onder leiding van den heer Meliefste uit Nieuwland en daarna onder die van zijn eigen directeur gedurende een paar uur op zeer verdienstelijke wijze gemusi ceerd en het heeft heel wat honderden naar de Langeviele en het Hospitaal plein getrokken. Tegen elf uur maakte t' korps nog een wandeling door een deel der stad naar de Mark en ook toen was de belangstelling nog groot. Op de Markt heeft de heer Van Driel namens de commissie woorden van dank gesproken. In de eerste plaats tot bestuur, di recteur en leden van het korps en daar na niet minder tot de signaalafdeeling van „Achilles die ook nu weer pre sent was. Ook de politie dankte spr. voor haai* goede zorgen. Spr. wees er op dat dit alles medewerkte aan 't goed slagen van den eersten dag van „Han delsbelang'^ Jubileumherdenking en hij sprak de hoop uit, dat dit succes tot Za terdag toe moge voortduren. De heer Van Nederveen heeft namens „Handelsbelang" de commisie bedankt voor het organiseeren van deze muzi kale genietingen en aan den voorzitter voor zijn vriendelijke woorden. Even later gingen de lichten uit en Middelburg ging rusten en krachten verzamelen voor de volgende feestda gen. DE ELGAWA. De opening. Om twee uur hadden zich in de Bak kerskamer van het Schuttershof een aantal genoodigde autoriteiten ver- eenigd met het comité en het eere-co- mité, teneinde de Elgawa te openen. Het dagelijksch bestuur onzer gemeente was vertegenwoordigd door de wethou ders mr. De Veer en Onderdijk, verder merkten we onderscheidene leden van den gemeenteraad, voorzitter en onder voorzitter van de K. v. K., etc. op. De voorzitter, de heer G, W o 1 d e r s, heette allen aanwezigen welkom, zette even het doel der Elgawa uiteen: wijzen op de veelzijdigheid van toepassingen der electriciteit, van het gas en de waterlei ding, die het huiselijk leven mooier, ge zonder en goedkooper kunnen maken. Spr. bracht dank aan allen die tot het inrichten van de tentoonstelling het hunne bijdroegen, de gemeente Middel burg voorop, en de exposeerende firma's niet in de laatste plaats. Daarna ver zocht de voorzitter den wethouder der bedrijven de Elgawa te willen openen. Wethouder mr, A. A. d e V e e r wees er toen op, dat het doel dezer tentoon stelling in dubbele mate het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente sympathiek is: eerst al, wijl het strekt tot bevordering van handel, industrie en nijverheid, doch vervolgens ook, wijl het gebruik van gas, electriciteit en de waterleiding er door bevorderd wordt, en dat waarom het te verbloemen? is een gemeentebestuur dat zelf producente en distr buante te dezen is, zeer wel kom! Spr. roemde den moed en de energie der twee mannen, die, nu alles neerligt de organisatie van deze tentoonstelling aandorsten, want het aloude Zeeuwsche devies „Luctor et emergo" blijft toch maar, ook in crisistijd, waar. Vervolgens wees spr. op het geluk kig samenvallen van de tentoonstelling met Handelsbelangs feestweek, op het te verwachten vermeerderd vreemdelin genverkeer, een voor een gemeente als Middelburg niet te verwaarloozen fac tor op de zoozeer verbeterde samen werking tusschen de bedrijven en de installateurs, om met een woord van warme waardeering aan de durvende exposanten de tentoonstelling namens het gemeentebestuur van Middelburg voor geopend te verklaren. De hee: L. A. Stofkoper heeft hierop als voorzitter van de jubileeren- de vereeniging nog enkele woorden ge sproken en daarop hebben de aanwezi gen een rondgang langs de stands ge maakt. De stands. Gisteren zijn wij bij de beschrijving der stands gebleven bij de groote tuin- zaal en willen wij thans in willekeurige volgorde de daar aanwezige stands aan een nadere beschouwing, al moet die uit den aard der zaak een vluchtige zijn onderwerpen. De N.V. Zélander te Amsterdam, met filialen in verschillende plaatsen tot Indië toe, brengt een groote keuze allerlei artikelen, waarvan wij noemen de vol-automatische oliestoker, „Elze- dimatic", hoog- en laagspanningsmate- riaal; motoren, verschillende onderdee len van sanitair inrichtingen, elezed stofzuigers enz. enz. De N.V. Handelmaatschappij R. S Stokvis Zonen te Rotterdam is een alom bekende firma en komt ook met vele artikelen, waarvan wij noemen de practische Valillant-toestellen voor warmwatervoorziening, de Inventa-gas fornuizen en comforen met sudder brander, die in de practijk uitstekend moet voldoen; de Universal stofzuiger de Kroon wasch- en de Agme wringma- chines en om niet te vergeten de electri* sche fiets. Deze stand biedt dus ook veel afwisseling en leerzaams. De N. V. Huijgen Wesel's inge niersbureau biedt uitsluitend Neder landsch fabrikaat aan en komt voorna melijk met de gaskachels Content, die een zeer goeden en solieden indruk ma ken. De N.V. Pot Van Nes te Rotterdam beweegt zich hoofdzakelijk op het wa terleidinggebied en brengt daarin vaste waschtafels, baden en verdere hygiëni sche artikelen, die een rustig bezoek aan dezen stand zeker ten volle recht vaardigen. De Nederlandsche Kabelfabrieken te Delft geven een duidelijk beeld van de verschillende stadia van wording der electrische kabels, zooals deze in de straten of door de lucht gelegd worden. Zeker een leerzame stand. Een stand van de Ega gasradiatoren vormt die van het Technisch Handels bureau Polenz Co. te Nijmegen, die daarnaast ook vele andere gastoestel- len, geysers en dergelijke in den handel brengt. N.V. van Rietschoten Houwens te Amsterdam toont van haar afdeeling Frigadaire eenige in werking zijnde koelkasten en daarnaast ook een koel vitrine. Bij open doen dezer afgesloten ruimte, stroomt de koude lucht U tegen. Wij hebben kort geleden uitvoerig over zulkeen h er geplaatste koelinstal latie geschreven en velen zullen zeker gaarne gebruik maken van de gelegen heid deze doeltreffende inrichting nu •eens van naderbij te leeren kennen. Het technisch Bureau Hulscher en Versfeit te Amsterdam beweegt zich weer op het terrein der gasartikelen en brengt de keurige Prometheus gaskachel speciaal naar voren. De firma P. A. Heijderijk uit Amster dam komt met gasornamenten en lam penkappen van eigen, dus ook Neder- landsch Fabrikaat, waarin zij reeds een kwart eeuw een zeer goeden naam heeft. Bij haar rayon behoort ook de E.B.C.A. waar allerlei soorten elemen ten voor electrische verwarmingsappa raten door de firma zelve vervaardigd worden. Zooals gisteren gemeld zijn deze in de kleine zaal te zien. De volgende stand is die van Hamil ton Beach, de makkelijk te bedienen zuiger, die ook klopt en veegt en dus in het bijzonder de werkzaamheden van haar en hem, die met het schoonhouden onzer huizen is belast, zeer vergemak kelijkt. Als laatste in de rijen langs de muur vlakten komt de N.V. Hollandsche Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam, d e alle soort draad brengt voor binnen leidingen en voor schepen en dit doet in een keurig verzorgde stand, terwijl duidelijke teekeningen de wordingsge schiedenis van de draadsoorten demon- streeren. In het midden der zaal tegen over den ingang staat de ruime stand van de N.V. Biederman en Co. uit Am sterdam, die grossiert in electrische- en radio-materialen, waarvan wij speciaal noemen de Brecolite, een handig model van stofzuiger. Een kleine filmvertoo- ning toont de doelmat gheid er van. Maar deze firma brengt nog veel meer artikelen en zoo herinneren wij ons al- schrijvende de practische electrische waschmachine, die de moeite van het wasschen tot een minimum beperkt. Aangrenzend is de stand van Philips u t Eindhoven, zooals reeds gemeld al leen haar afdeeling verlichting. In den grooten, de firma eer aandoenden stand, zijn lampen in allerlei vorm en sterkte opgehangen en worden deze daar door ingewijden nader besproken en de meeste geschikte voor bepaalde doel einden aangewezen. De gasmeterfabriek „Dordrecht" brengt als curiositeit een gasmeter, die door- z'chtig is en waar men bij kan zien hoe zulkeen stommen controleur werkt. Maar deze- fabriek bepaalt zich niet tot meters en dit toonen de keurige gas haarden en enkele andere artikelen. De N.V. Oco uit Amsterdam, hier vertegenwoordigd door den heer van 't Westende brengt een zeer groote keuze electrische apparaten en stofzuigers, toont op dit terrein goed gesorteerd zijn. Als laatste maar zeker riet als minste noemen wij den grooten stand van de N.V. Handelsmaatschappij v.h. J. H. v. d. Meiden te Amersfoort, die veel brengt op het gebied der hygiëne, maar in wier stand ons o.a. speciaal opvielen de warmwaterinstallaties waaraan een gas- comfoor is verbonden dat aangaat en gedoofd wordt gelijk met het openstel len of sluiten van de waterleiding kraan. Dit is slechts een greep uit de vele dat deze stand te zien geeft. Trouwens als wij hiermede de beschrijving beëin digen, dan voelen wij zeer onvolledig te zijn geweest. Wel kunnen wij nog eens uit volle overtuiging verzekeren, dat er veel te leeren is op deze expositie en dat het jammer is, dat zij den eersten dag nog vrij matig bezocht was. Mede omdat de commissie voor goede muziek zorg draagt, en het heerlijke weder een zit je in den tuin na het bezichtigen der stands, tot een genot maakt, doet ons de opwekking om een of meer avonden naar het Schuttershof te trekken neer schrijven. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE MIDDELBURG. Vrijdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden ten stadhuize te Middelburg. Bijdragen winkelweken enz. Bij het voorstel tot het verleenen van 25 aan het Comité te Wemeldinge voor een winkelweek, verzocht de heer JE- RÓNIMUS geacht te worden te hebben tegengestemd. Bij dat om evenals beide vorige jaren aan de middenstandsver- eenigingen te Goes 80 en aan de Han ze te 's-Heerenhoek 25 toe te kennen, vroeg hetzelfde lid of dit nu een jaar lijks terugkomend iets moet worden, hij ziet in een winkelweek geen groote beteekenis voor een kleinere gemeen te en vraagt hoe hel moet gaan als alle gemeenten dit voorbeeld volgden. De VOORZITTER zeide, dat het bu reau dit bezwaar ook wel voelt, maar de kamer heeft het voorloopig zoo ge- wenscht. De beeren Jeronimus en Wes- seling verklaarden zich er tegen. Wat betreft de 250 voor Handels belang te Middelburg, wees de VOOR ZITTER er op, dat het bureau gemeend heeft aan het verzoek in zijn voorstel te moeten voldoen, temeer omdat de vereeniging verzekerd heeft het niet in het voornemen ligt zulkeen week ieder jaar te houden. De heer JERONIMUS meent, dat er een groot verschil is als zulkeen week in een centrum gemeente zal worden gehouden en waar de kamer reeds bij dragen aan anderen gaf, zal spr. geen aanteekening van tegenstemmen ver zoeken. Het voorstel werd dan ook z. h.s. aangenomen. Subsidie Rijwielpad. Aan de vereeniging „Rijwielpad Wal cheren" gaf de Kamer overeenkomstig het voorstel van het bureau een bijdra ge voor den aanleg van het pad 50 en voor 1933 10 per km voor het on derhoud van het pad. Bij dit voorstel wees de VOORZIT TER er op, dat slechts voor 1933 10 per km voor onderhoud wordt voorge steld, omdat de minister dit wenscht. De heer MES kon zich met de 50 voor aanleg vereenigen, maar vroeg in erband met bijdragen in de onder houdskosten hoeveel km of het pad lang De heer M. LAERNOES zeide 6 tot 7 km. De heer MES wees er op, dat de Prov. Staten de rijwielpaden nu ook op het provinciaal wegenplan hebben ge bracht en meende dat het niet op den weg der Kamer ligt voor onderhoud te steunen. De heer M. LAERNOES zeide, dat hel pad in een groote behoefte voorziet. Als ieder wielrijder lid was en nog niet zoovelen er ook als niet-lid gebruik van maakten, ware het onderhoud uit eigen middelen te betalen. De bestuursleden doen pro deo veel werk. Men zou kunnen vragen de reke ning aan de Kamer over te leggen en dan kan men volgend jaar weer zien. De heer MES wees er nog op, dat er overal rijwielpaden komen en het zal gaan zooals met de winkelweken. De VOORZITTER zeide, dat als het te ver gaat, men met steunen zal moeten stoppen. De heer STOFKOPER zeide het eens te hebben nagegaan en tot de conclusie te zijn gekomen, dat ook vele handela ren gebruik maken Van het pad, en het daardoor een commercieel belang heeft. Het geld aan zulke paden is veel beter besteed, dan aan een weg Nieuw landHaven van Vlissingen, die men beter kan nalaten. Het Cadeaustelsel. Het bureau had voorgesteld toe te treden tot het Nationaal Comité tot be teugeling van het cadeaustelsel. De heer MES zeide over het voorstel erheugd te zijn, maar hij had verwacht, dat het bureau nu eens met een voor stelt tot beteugeling zou zijn gekomen. Bijv. op de wijze van de noodverorde ning in Duitschland en zoo noodig met nog strengere bepalingen dan daar. Spr. heeft het adres goed gelezen en meent dat men bij de regeering op spoed moet aandringen. Het cadeaustelsel leidt tot groote moeilijkheden en het is niet zoo onschuldig, dat het alleen gaat om een pond extra bij aankoop van één pond. De VOORZITTER zeide, dat een initi~ atief voorstel van het bureau niet is te verwachten, want het verklaarde zelf te betwijfelen of langs wettelijken weg de moeilijkheden zijn op te lossen. Men moet oppassen met het te veel aan bbanden leggen. Het staat net vast, dat het Comité wettelijke maatregelen wenscht, anders zou het bureau toetre ding niet voor stellen. De heer JERONIMUS zeide, dat het zeer moeilijk is ten deze een goede wet te maken, want een wet moet niet die nen om iets in een zekere richting te drijven. Het comité zal een anderen uit weg trachten te vinden en spr. achtte het goed voor het comité als studiecom missie iets te doen. De heer STOFKOPER meende, dat het onderwerp vrijwel doodgepraat is, maar dat de kamer er in ieder geval niet buiten mag blijven. De heer OLTHOFF meende, dat ve len, die cadeaux geven er liever af zijn. De heer MENHEERE zeide, dat men er geld voor vermorst en daarom is het goed er tegen te ageeren door het co mité te steunen. De heer JERONIMUS meende, dat het moeilijk is te zeggen wat nutteloos uitgeven van geld is, dat moet ieder voor zichzelf weten. De heer MENHEERE meende, dat men de menschen moet beschermen. De heer M. LAERNOES zeide, dat hij niet gaarne zou willen dat een ander over zijn zak beschikt. Het voorstel wordt aangenomen, waarbij de heer Bosman wenscht ge acht te worden te hebben tegengestemd. Verlaging Productiekosten. Het bureau stelde voor adhaesie te betuigen aan het adres van de Kamer te Utrecht aan den Raad van Ministers inzake verlaging der algemeene produc tiekosten en daarbij vooral aan te drin gen op het toepassen van loonsverlaging bij de beschutte bedrijven en dit door aandrang van de regeering bij de ge meenten, omdat die met hun hooge sa larissen en loonen een goede loonsver laging in den weg staan. De heer JERONIMUS zeide het vol komen eens te zijn met het voorstel en zou het stuk, cok dat van Utrecht aan de gemeenteraden wilen zenden. De VOORZITTER meende, dat dit hoogstens met het adres van de Kamer zelve zou kunnen gebeuren. De heer MES kon zich met het voor stel niet verenigen, men denkt alleen aan verlaging, maar de malaise is niet geko men door de hooge loonen. Het is de vraag wat men verstaat onder behoor lijk loon. Er zijn andere maatregelen noo dig dan deze. De heer JERONIMUS welke? De heer MES vervolgde dat 't ka pitalisme even groote schuld heeft, spr, is niet voor beteugeling van het eigen domsrecht, maar tegen het kapitalisme in den verkeerden zin des woords. Er is een oplossing en dan wijst spr. op de encykliek van Paus Pius XI. Er moet komen een publiek rechterlijke medezeg gingschap. Men kan denken over korter arbeidstijd en de 55-jarige moeten weg gaan en dan kunnen de jongeren aan het werk. De VOORZITTER zeide teleurgesteld te zijn, hij had iets positievers van den heer Mes willen hooren. Minister Ver schuur is van een heel andere meening en spr. las diens woorden in de Eerste Kamer gesproken voor. Spr. betoogde verder dat hét indexcijfer reeds zeer is gedaald en daarom is daling van het overheidsloon ook hard noodig in ver band met de mogelijkheid van concur- reeren met andere landen. Het loon is opgeveerd door verkeerde voorstelling van zaken. De gemeenten weten er niet uit te komen en daarom is het goed paal en perk te stellen. Men moet geen struis vogel politiek toepassen en het Rijk is in de verlaging voorgegaan. De moei lijkheid zit bij de gemeenten en daarom moet er dwang op deze van boven uit gaan. Het moet nu juist andersom gaan dan vroeger. (Teekenen van instemming). De heer ANKER zeide dat in de bouw vakken vroeger het tariefloon hooger was dan bij de overheidsbedrijven, maar dat is nu niet meer het geval. De kop stukken van arbeiders en van werkge vers stelden het tariefloon vast maar bij de gemeenten is het 30 pet. hooger. De heer JERONIMUS zeide, dat de oplossing niet zoo doodeenvoudig is, als de heer Mes wilt doen voorkomen, maar juist uiterst moeilijk. De heeren De Bruijn en Verschuur, beide toch zeker deskundigen, zijn zeer verschillend in hun meening. Wat de heer Mes aangeeft is socialisatie en wellicht nog erger dan Russisch. Men moet rekening houden met de waarde van den gulden, dus met de indexcijfers. Spr. vreest zeer over plaatsing van fabrieken. Er gaan reeds geruchten in die richting en wel van overplaatsingsplannen naar Java. Goed- koope productie is noodig om den strijd op de wereldmarkt te doen volhouden. De heer OLTHOFF meende, dat nog lang niet allen begrijpen hoe ernstig de crisis is. De VOORZITTER wees in verband hiermede op de radiorede van minister Ruys de Beerenbrouck. Men voelt ook de ernst niet voldoende in de gemeen ten. De heer MES zeide, dat een alge meene inkomstenverlaging slecht is voor handel en industrie. De moeilijkheid met het buitenland is een gevolg van dum ping. De arbeider heeft recht op een be hoorlijk loon. Als men de loonen nog verlaagd dringt men de menschen naar den commuristischen heilstaat.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 4