TWEEDE BLAD VAN DE GOESCHE COURANT VAN MAANDAG 29 AUGUSTUS 1 932. No. 114. ZEELAND. VLISSINGEN. NA DE OPERATIE. WALCHEREN. bij verkoudheden en rheumaftiek ZUID-BEVELAND. TH0LEN. DE PHILATELISTENDAG TE VLISSINGEN. Zaterdagmorgen had de opening plaats van den 23sten Philatelistendag, welke dit jaar te Vlissingen wordt gehouden en tevens van de tentoonstelling van in zendingen van Zeeuwsche verzamelaars. Als wij eerst even stil staan bij de tentoonstelling, die door de goede zor gen van eene commissie onder leiding van den heer H. Bierman keurig en overzichtelijk in een der zalen van Bri tannia is ingericht, dan is het om als onze overtuiging uit te spreken, dat ook onze provincie zeer goede en ter zake kundig everzamelaars telt. Er waren zeer zeldzame exemplaren, waaronder kostbare, bijeen gebracht. In een aangrenzend vertrek was een tijdelijk postkantoor ingericht en daar kon men zijn poststukken van een spe ciaal tentoonstellingsstempel doen voor zien, waarvoor steeds een postambte naar aanwezig was. Te half elf ving de 23ste vergadering van den Nederlandschen Bond van Ver feenigingen van postzegelverzamelaars aan, die geopend werd door den voor zitter, den heer W. P. Costerus Pzn. uit Edam, die allen welkom heette, speciaal hen, die de reis van Groningen hadden gemaakt voor het bijwonen van het con gres. Spr. herdacht den overleden se cretaris, den heer F. J. Mijnssen en bracht hulde aan den heer W. G. Zwol le, die direct bereid was het secretari aat over te nemen. Op voorstel van den voorzitter werd de Bondsmedaille toegekend aan den heer dr. Munk, een Duitscher, die een groot boek over philatelie heeft ge schreven. In zijn jaarverslag memoreerde de se cretaris het proces dat de heer van Es sen, penningmeester der vereeniging won tegen den fiscus inzake de weten schappelijkheid van een postzegelver zameling. Het verslag van den penningmeester, toont aan, dat er een goed saldo is van 12.155. Rekening en begrooting wer den goedgekeurd. Hetzelfde gebeurde met de versla gen van den directeur van het informa tie-bureau en het hoofd van den keu ringsdienst. Tot bestuurslid in plaats van wijlen den heer F. J. Mijnssen benoemde de vergadering den heer W, C. de Bas te Utrecht en tot afgevaardigde voor de Fédération Internationale de Philatelie den heer J. C. Cramerus, met den heer L. van Essen als plaatsvervanger. Voor het uitgeven van het werk ,,De poststempels van Nederland 1676—1915" van den heer O. M. Vellinga gaf de ver gadering 300 a fonds perdu en 200 in het garantiefonds. Aangehouden werd een voorstel- Utrecht, dat de Bond in overleg trede me tde minister van financiën en wa terstaat en den directeur-generaal der P. T. T. tot uitgifte van een publicatie van alle stukken op de verschillende emissies der Nederlandsche postzegels, welke van belang geacht worden voor de philatelistische geschiedenis. Besloten werd in het vervolg alleen een voorvergadering te houden, als het bestuur of twee afdeelingen dit ge- wenscht achten. Als plaats voor de volgende algemGe- ne vergadering werd te Breda aangewe zen, waarna gepauzeerd werd. Tijdens de pauze had de lunch plaats. Aan tafel richtte de voorzitter zich tot den directeur-generaal der P. T. T. Ir, Damme en heette hem wel kom, hem huilde brengende, dat hij aanwezig is, niettegenstaande hij nog door Dr. Jan Walch. 25. Het eerst dacht hij daarbij aan Clara; zonder zich van deze rangorde nochtans bewust te zijn. Hij wist niet, dat het vooral naar de weerkaatsing van dezelf de emotie uit hare oogen was, dat hij verlangde. Toen hij er zich op een mor gen in het Battistero rekenschap van gaf, dacht hij: ,,Nu ja, Henri is een p a- t i n t; ik hecht natuurlijk meer aan den indïuk dien een kunstwerk op een geestelijk normaal mensch maakt. En daarbij gaf hij er zich geen rekenschap van, dat het die geestelijke abnormaliteit was, die in de eerste plaats Henri nader tot hem gebracht had, en, als 't ware in diens gevolg, Clara. Het waren verrukkelijke weken. Zij hadden besloten de rest van hun reistijd maar in Florence te blijven, en op een morgen had Kees een klein huisje voor hen ontdekt aan den kant van Poggio Imperiale, bij de ville Gallilei, hooger en frisscher dan de stad, die toch met een daaltocht van 'n half uurtje te voet te be reiken was langs 'n kronkelweggetje tus- schen wijnloof en heggen, vanwaar men voortdurend een prachtig uitzicht had op de hellende heuvelen om de stad. Dat konden ze voor twee maanden huren, juist den tijd dien ze 't noodig hadden; Zaterdag naar Parijs moest. Spr. hoop te dat de hartelijke betrekkingen tus- schen den Bond en de autoriteiten mo ge bestendigd blijven. De heer Damme dankte voor deze woorden en zeide blij te zijn de verga dering te kunnen mede maken, hij voelt zich hoe langer hoe meer in de zen kring thuis. Spr. acht het goed, dat de Bond een grooten band legt tus- schen de verschillende deelen van ons land. Spr. wenschte de Vlissingsche vereeniging geluk met haar 25-jarig jubileum en zeide zich nog eenigszins Zeeuw te voelen, omdat zijn vader en moeder uit Middelburg kwamen. Spr. hoopte, dat de Vlissingsche vereeni ging een groote vlucht mag nemen op eigen wieken, eigen kracht en eigen idealisme. Na de heropening der vergadering kwam nog aan de orde de bespreking over het houden van plaatselijke ten toonstellingen en of reglementeering daarvan wenschelijk is. Als gewensch- te bepalingen werden genoemd: een jaar te voren het bestuur in kennis stellen en verzoeken om adviseurs te benoemen; het ter goedkeuring aan het Bondsbestuur opzenden van het regle ment; het raadplegen over indeeling enz. van de tentoonstelling en het alleen onder auspiciën van den Bond publi- ceeren van de definitieve vaststelling. Hierbij werd Vlissingen aan de an dere vereenigingen ten voorbeeld ge steld. Bij de rondvraag werd nog gewezen op het nadeel van verzamelen van ab normaliteiten als de Bossche tanding en de firma-perforatie. Ook werd ge protesteerd tegen onnoodige uitgiften van gelegenheidszegels als die voor het N. V. V. en voor het Dorus Rijkers fonds. Na afloop der vergadering maakten vele congressisten gebruik van het postkan toor, waarna met autobussen naar het Stadhuis werd gereden voor de offici eel© ontvangst. In de raadzaal waren de burgemeester met de wethouders, de heeren Edelman en De Meij aanwezig. De burgemeester wees er op, dat de Postzegelvereniging Vlissingen, die in deze dagen haar 25-jarig bestaan her denkt, de postzegeltentoonstelling orga niseerde, die een bezoek ten volle waard is, terwijl het wetenschappelijk deel van het congres goed verzorgd is door een drietal belangwekkende voordrachten, die Zondagmorgen zouden worden ge houden. Spr. twijfelde niet, dat bij zulk een goede voorbereiding de Vlissingsche Philatelistendagen zullen mogen slagen. Het is goed zulke dagen in verschil lende deelen van ons land te organisee- ren, omdat zij de aandacht en de belang stelling voor postzegelverzamelingen, die in alle lagen der maatschappij veel tal rijker worden gevonden dan de opper vlakkige beoordeelaar zou verwachten, zeer verhoogen. Spr. wijst er op, dat de postzegelkunde sedert ongeveer 1852 eene hulpwetenschap voor de geschiede nis is. Het aantal variëteiten is zoo groot, dat de verzamelaars verplicht worden zich te specialiseeren. De uitbreiding heeft nog niet zulke afmetingen aange nomen, dat te Vlissingen speciale Zeeuw sche postzegels kan tentoonstellen, het eenige zouden misschien kunnen zijn ex tra groote hoeveelheden tuberculoseze- gels, die te Vlissingen jaarlijks door de zeer ijverige dames worden verkocht. Wanneer de leden dus toch iets bijzon ders op deze Zeeuwsche postzegelten toonstelling zullen zien, dat danken zij dit alleen aan de toewijding der Zeeuw sche verzamelaars, waarvan de Vlissin- gers sedert 10 jaar deel uitmaken van den Bond. Spr. wenscht de jubileerende Vlissingsche gastheeren van de Postze gelvereniging Vlissingen welverdiend succes toe met hunne voorbereiding en allen philatelisten, die Vlissingen de eer van een bezoek aan doen, wenscht hij in en Kees zou voorloopig nog maar bij hen blijven logeeren. Zijn overkomst had Henri we! een oogenblik bevreemd, daar èn Clara èn hij voortdurend de kwestie van den brief-van-'t-Ministerie als een vrij onbeduidende zij het dan al voor hem pijnlijke zaak hadden voorge steld, maar van Kees kon men allerlei opwellingen en onverwachtheden ver wachten; en het was erg gezellig dat hij er was, en hij hielp hen in allerlei, en zonder hem zouden ze van Florence ont zettend veel minder hebben genoten; zoodat, toen hij bescheidenheidshalve van heengaan sprak, ze beiden hem spontaan en heel hartelijk overhaaalden, dat niet te doen. En zoo hadden ze dan nog eenige verrukkelijke weken voor zich, tot het misschien te warm zou wor den; maar daar boven de stad was 't altijd nog wel uit te houden, ook 's zo mers, verzekerde de boer, die hun het huisj e verhuurde en hij was wel-is- waar te dezen een beetje belangheb, bend maar hij had zulk een nobelen, franken snit van gezicht, hij was zoo'n eigenaardige onboersche boer, dat ze zeer geneigd waren hem te gelooven. Van het dorpje boven, Pian' dei Giulari, daalde dagelijks een manke en gitoogige schoenmakersvrouw naar beneden, door den boer aanbevolen, die kon koken en wasschen; en als ze na een morgentocht door de kunst'schatten der stad, op het terrasje met weidsch uitzicht hun voor deze dagen naast nuttigen en vruchtdra- genden arbeid voor den bond een zeer aangenaam en opgewekt verblijf toe te Vlissingen. (Applaus.) De Bondsvoorzitter, de heer Costerus, bracht den burgemeester dank voor zijn woorden en wees er op, dat er drie punten van overeenkomst zijn tusschen het gemeentebestuur van Vlissingen en de philatelisten. Ten eerste zijn allen voorstanders van den vrede en dat niet alleen uit philantropisch oogpunt, maar ook omdat Vlissingen als handels- en havenplaats veel schade van een oor log ondervindt en ook de philatelisten door het verschijnen van allerlei nieuwe zegels. Ten tweede hebben beide last van de crisis. De gemeente denkt o.a. over loonsverlaging en de philatelis ten hebben meermalen te weinig inko men om de gewenschte zorg aan hun verzamelingen te besteden. Ten derde zullen beide tegen de grensbemoeilijkin- gen zijn, want al doet de Bond niet aan politiek, toch acht hij invoerbeleinme ringen ook verkeerd, denkende dat dit ook eens voor postzegels zou worden ingevoerd. Spr. brengt ten slotte bij zonderen dank, dat de gemeente, ook in dezen moeilijken tijd het congres wel officieel heeft willen ontvangen. (Appl.) De heer A. Staverman, voorzitter der Vlissingsche vereeniging, dankte den burgemeester en de beide wethouders ook voor deze officieele ontvangst. Spr. meent te mogen zeggen, dat de ingeze tenen, die aan nostzegelverzamelingen doen, over het algemeen rustige burgers zijn. Spr. wijst er op, dat de burge meester steeds medewerkt, ook o.a. op sportgebied, en hoopt, dat als de ver eeniging eens 30 jaar bestaat, de bur gemeester haar ook zal toespreken, en dat hij nog tal van jaren aan het hoofd der gemeente moge staan, (Applaus). Nadat ververschingen waren aange boden, en voor het stadhuis een kiek was gemaakt, reed men naar „Britannia" terug. Hier hield het bestuur der jubileeren de vereeniging receptie, welke druk be zocht was en tijdens welke de Middel- burgsche zustervereeniging „Middphi" 'n bloemstuk aanbood. Aan den nu volgenden gemeenschap- pelijken maaltijd is ter doen gebruike- kelijk menig hartelijk woord gesproken, waarna de congressisten in de gelegen heid waren om het soirée in de groote zaal bij te wonen. Naast den bekenden band, lieten zich hooren Rodi Roeters met een nieuw repertoire en het Rus sisch trio Wladimir Pique, terwijl het danspaar Lotto en Juro Casmar zijne prestaties deed genieten. Tijdens het diner kon worden medege deeld, dat de jury de volgende prijzen had toegekend aan 8 van de 17 inzen ders op de tentoonstelling: mr. G. W A. de Veer te Middelburg een groot verguld zilveren medaille van den bur gemeester van Vlissingen met geluk- wenschen van de jury; J. Boesman, te Zierikzee, groote verguld zilveren me daille van den Voorzitter der Vlissing sche vereeniging en een klein dito; Ju les Verdurmen te St. Nicolaas (Waes) groote verguld zilveren medaille van de Terneuzensche vereeniging, en een groote zilveren medaille; C. J. L. Sit sen te Vlissingen een groote zilveren van den Commissaris der Koningin en een kleine verguld zilveren medaille; H. A. Lyppens te Terneuzen een groot verguld zilveren en een kleine zilveren medaille; B. Lokerse te Vlissingen een groote verguld zilveren medaille, D. E Wolfert te Terneuzen een kleine verguld zilveren medaille en H. Bierman te Middelburg een kleine verguld zilveren medaille. Zondagmorgen was men gehandicapt op de tentoonstelling in verband met werkzaamheden aan het electrisch net, waardoor in het geheele hotel tot tegen 12 uur geen stroom was, wat ook met het oog op de vele gasten zeer hinder lijk was, omdat men nu de lift niet kon treffelijk maal genoten, met blijden chi anti besproeid, voelden zij, hoe d i t nu eerst het leven was; één sterke, heug lijke heerlijkheid, één weelde van te be staan en te genieten. Hun gesprekken hadden de eenvoudige klaarheid van den Toscaanschen hemel, en Clara had maar héél weinig „ziekte-geschiedenis" aan den dokter te melden. TWAALFDE HOOFDSTUK. Weer onrust. Het i s een vreemd geval, dat moet ik U toestemmen". Hij zei inderdaad U met een hoofdletter; want „hij" was mr. Colver, en de woorden die hij sprak, sprak hij tot zijn secretaris-generaal, in diens kamer. Zoo zijn de feiten, resumeerende deze laatste: „U informeert, dat was einde Maart, naar den afloop van de operatie. De dokter zegt: alles is uit stekend. U gaat hem opzoeken, en hij behandelt U met eenenfin, op een zonderilnge bruuske wijze. Zijn vrouw verklaart dat als een gevolg van zijn ziekte, die dus dan toch een zeker ge brek aan moreel -evenwicht tengevolge schijnt te hebben gehad. Goed. Het klopt niet heelemaal met de verklaring van den dokter, maar het is nog wel te aanvaarden. Dan komt een aanvraag om ziekte-verlof, of herstellingsverlof. gebruiken, het water niet tot de hoog ste verdieping kon opvoeren, enz. Te half elf opende de voorzitter op nieuw het congres, dat nu ook voor niet-leden toegankelijk was en werden •een drietal voordrachten gehouden. De heer Leon de Raay uit Amster dam sprak over „De laatste postzegels der Zuid-Afrikaansche republiek". Het gold hier de postzegels uitgegeven in 1901. Toen de boeren reeds tot het Noorden van de Transvaal waren te ruggedrongen en de uitgifte plaats had te Pietersburg, op een drukkerij met slechts één werkkracht, en met zeer be perkt materiaal, waardoor zeer vele af wijkingen en foutjes in de series voor kwamen, wat spr. mede aan de hand van in zijn bezit zijnde proefbladen in den breede uiteenzette. Het kwam in deze voordracht goed uit welke waarde de postzegelbestudeering voor de ge schiedenis in het algemeen heeft. De tweede inleiding was van den heer J. D. van Brink te Maastricht over „Een stukje postgeschiedenis". Deze inleider ging terug naar de wijze van verzenden van correspondentie in de grijze oud heid, toen men sprak van angara, dat afgeleid is van het Latijnsche woord aagaria. Dit beteekent kroon- of heerendien sten, wat duidelijk aangeeft dat men 't werk in dienst van de vorsten moest verrichten. Speciaal in het Romeinsche rijk heeft men door het aanleggen van wegen van Schotland tot de Euphraat het postvervoer, waaraan later ook personen vervoer is verbonden, bevor derd. Spr. zette zijn belangrijke histori sche mededeeling tot in de middeleeu wen voort. De laatste inleiding was die van den heer A. L. Jacobs te Breda over „De Flora en Fauna in de Philatelie". Deze spr. deed duidelijk uitkomen hoe in tal van landen voor de postzegelmotieven gezocht is in 't planten- en dierenrijk. Er zijn zegels, waarop deze gegevens het hoofmotief vormen, andere waarop zij als bijmotief zijn aangebracht. Voor Ne derland wees spr. in deze speciaal op de kinderzegels. De aanwezigen waren in de gelegen heid aan de inle ders punten toe te ken nen, wat tot resultaat had, dat het ge middelde was voor den heer de Raay 6.6, voor den heer Jacobs 6.9 en voor den heer van Brink 8.13, zoodat deze dit jaar den wisselbeker, voor dit doel beschikbaar, won. Hierna sloot de voorzitter het con gres. Na een gemeenschappelijken lunch, volgde als slot der bijeenkomst een tocht rond Walcheren per touringcar. De Vlissingsche vereenig ng kan met voldoening op haar zilveren jubileum en den Nederlandschen Philatelistendag terug zien. RAAD VAN AAGTEKERKE. Vrijdagavond kwam de raad van Aag- tekerke in vergadering bijeen. De rekening 1931 wordt vastgesteld in ontvangst op 17.980 en uitgaven 16.596. Kapitaaldienst 3.285 in ont vang en uitgaaf. De gemeentebegrooting wordt ge Weiger namaak en Iet er op dat op elke tablet het woord 'Bayer" staat. Prijs 75 cis» (Ingez. Med.) De dokter appuyeert dat; en we staan het toe. Dan komt die allergekste his torie te Straatsburg, die, laten we dat even opmerken, den indruk maakt, pre cies te passen bij den toestand van on evenwichtigheid en gebrek aan zelfbe heersching, zooals u die hebt geconsta teerd. Ik vraag telegrafisch een verkla ring. Die blijft bijna een week uit; is 't niet?" Ja, ja, zes dagen, meneer Holy Helman. Precies. Dan komt er een brief, die een volkomen ontkenning inhoudt. Een getypte brief, die, als we hem nauw keurig bekijken, in den vorm nog wel een beetje afwijkt van den gewonen stijl, den ambtelijken stijl, zooals Lugt dien vroeger altijd zeer goed in acht nam. Zoudt U denken, dat hij hem niet zelf geschreven heeft?" vroeg Colver met gedienstige belangstelling. Hm, dat is ook mogelijk. Maar enfin, hij heeft hem onderteekend. Die brief bevat een soort „verklaring", die niet erg waarschijnlijk aandoet. En ie mand, die op een diensttelegram heeft te antwoorden, zal als de zaak zóó een voudig is, als ze daar wordt voorgesteld, in den regel geen vier dagen wachten, maar zal zoo'n verklaring, als de ware toedracht zóó is, onmiddellijk zenden. En toen ik dan eindelijk, die verklaring aan den Franschen gezant kon doen toe raamd op 14.574 met goed slot van 944. t De begrooting Vleeschkeuringsdienst Oostkapelle 1933 wordt in ontvang en uitgaaf van 7150 goedgekeurd. Hierna vroeg de heer C, de Visser nog, eenig hout langs de wegen te doen opsnoeien. RAAD VAN BORSSELE. Garantstelling aanlegkosten electrioiteit. Tegemoetko ming winkelsluiting. BORSSELE. In de Vrijdag alhier ge houden raadsziting deelde de V o o r- z i 11 e r mede, dat Ged. Staten heb ben goedgekeurd de gemeentebegrooting 1932 en dat de Kroon de gewijzig de verordening voor de havengelden ook goedkeurde. Een verzoek blijkt ingekomen van J. Minderhoud en vier anderen, buiten de kom der gemeente wonende, die aan sluiting wenschen van hun woningen aan het electrisch net. Zij vroegen waar de aanleg 1715 kost en zij, boven het gewone tarief 7 pCt. der aanlegkosten jaarlijks moet en betalen en voor een minimum bedrag van 8 pCt. dier kosten aan licht moeten gebruiken, of de ge meente hen in die kosten wil tegemoet komen. Het voodstel van B. en W., dat de gemeente zich voor 2 pCt. der aanleg- ksoten zal garant stellen, wordt met al- gemeene stemmen aangenomen, B. en W. adviseeren, om de winkeliers die een verzoekschrift indienden om wij ziging der winkelsluitingswet ter wille te zijn en te bepalen, dat des Zaterdags de winkels voortaan eerst om 10 uur zulen moeten gesloten worden, terwijl kapperszaken ook des Woensdags tot 10 uur zullen mogen open zijn. AIzoo wordt besloten. Een verzoek van dezelfden om een ventverbod vast te stellen wordt voor kennisgeving aangenomen. Daarna leest de Voorzitter een schrijven voor van de gezondheidscom missie waarin deze wijst op den onhoud- baren toestand in een deel van de dorps kom, waar de inwoners etrecht klagen over den stank enz., veroorzaakt door een beerbak in de onmiddellijke nabij heid hunner woningen. Alle leden zijn met den voorzitter overtuigd, dat de toestand verbeternig eischt en B. en W. zullen trachten een oplossing te vinden en daarna met voorstellen komen. SCHERPENISSE. Men schrijft ons: Uit het boek der voorgeboden van Scherpenisse van 1607 is een artikel ge nomen, dat luidt: „Itern dat geen kin deren met troupen sullen uitgaan om te vechten tegen eenige andere troupen van kinderen van andere plaatsen, op pesse van elcken jongen te verbeuren 5 schell. vis., dat men verhaelen sal aen hunne ouderen ofte voochden." Was dat in 1617 noodig, velen van de ouderen uit de genoemde plaatsen en aanpalen de dorpen zullen zich herinneren uit hun jeugd, dat de rivaliteit der jongens van genoemde dorpen onderling ongeveer 'n halve eeuw geleden ook niet vreemd was en dat ook de jongelui van de „Hoo- ge Markt" en „Lage Markt" te Scher penisse vaak slag leverden. Wij vonden aangeteekend, dat ook in de stad Tho- len en ook daar waren wij meermalen getuigen van, de jeugd was verdeeld in „Kaai-boeven" en „Mar/kt-boeven" en het kon er zelfs geducht spoken. Er is weieens de vraag gedaan of er geen sa menhang bestond bij deze knapenoorlo- gen tusschen de verdeeling der bevol king in echte Tholenaars en gevestig de Reymer walers, die afhankelijk leef- komen, is het dan ook niet vreemd, dat die blijk gaf, enfin, dat hij het gevoel had, met een kluitje in het riet te zijn gestuurd De heer Holy Helman ge bruikte die zeer populaire uitdrukking niet zonder een zeker dédain, en liet ze volgen door een strengen blik. „Dat is alles zeer onaangenaam. Blijkens dat ar tikeltje in die Duitsche courant, is er ook op die vergadering, of die bijeen komst, of wat het dan geweest mag zijn, over de Belgische quaestie gespro ken; daar is speciaal op gewezen; en dat daar een regeeringsambtenaar bij betrokken was....! Natuurlijk, 't was maar een hoofdcommies, maar.... enfin 't is compromitteerend. 't Ziet eruit als een overigens buitengewoon onhandi ge geheime actie van onzen kant. En we moeten het onderzoek dan ook nog wel verder doorzetten. Daar komt dan bij, dat terwijl we na een week zoo'n dood-onschuldige, maar zeer sum miere, verklaring krijgen, die op geen enkel détail ingaat,dat ik in dien tusschentijd word opgebeld door mr. Marelman, die me speciaal nog eens komt mededeelen, dat zijn patiënt patiënt nog zéér veel behoefte heeft aan een vreemde omgeving, enfin, dat we hem vooral nog maar niet terug moe ten laten komen, om hem nader aan den tand te voelen, daar kwam het op neer" (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3