BEURS- EN WISSELKOERSEN. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. HANDEL EN NIJVERHEID. EN VLOOT. 0HDERWIJS. Verkeerswezen, Posl en Telegrafie. LAATSTE BERICHTEH. BEURSTHERMOMETER. GEMENGB NIEUWS. ASPIRIN^ BUITENLANB. Algemeen Bverzichl. AMSTERDAM, 17 Augustus, Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de ofiicieele notee ring van heden, Ned, 2e 1, 32 1000-5 101%—101 Ned. 17 1000-4% 100% Ned. 31 1000-4 97%—97%. Ned, 32 1000-5 102—101%. Certificaten-3 77%78, Cert. N.W.S.-265%66. O. Indië 22 doll. 1000-6 95%—95%. O. Indië 23 pd.st. 100-6 75—74%, O. Indië 16 1000-5 96%—96%. O. Indië 26 1000-4 91%—92. Duitschl. pd.st. 100-7 57% Duitschl. 30 1000-5% 45%45%. Engl. W.L. 50-200-5 72—71%. Engl. F.L. 50-200-4 76—75%. Zeeuws. Hyp. B-5 98—98. Zeeuws. Hyp. B-4% 91% r A Amsterd. Bank 97%— 95/,. r C Rott. Bankver. 69% A Twentsche Bank °1 i nrec -90%. A De Schelde N.B. 41 40 r XCrVPapf' v' Gelder 56—55. C Am. Car Foundry 10%—10. C Am. Smelt Ref. 18%—17%. C Farbenind. I.G. 74 r r' d arfs oC' 41 - -42%. C C. Publ. Serv. 2—2%. C North Am. Cy. 29%—29%, A Born. Sum. H.M. 123—122%. A Ned. Wol Mij. 40 A Singkep Tin M. 96%—96%. A J. C. Japan Ln. 30%31. A Rotterd. Lloyd 55%—56%. A S. M. Nederland 57%—58. A Amst. Thee C.M. 27%—30. A Houth. Alerts 28%29. C Peruvian C. Pr. 7%—6%. A Southern Rlw. 11%41%. C Union Pac. Rr. 68%69%. C Int. Nickel Cy, 8%8%. A Koloniale Bnk. 63%—63%-62. A N.I. Hbk. 1000 60%—61. C Ned. H. M. 1000 72% A Alg. Kunstz. U. 3436-34%. A v. Berkels Pat. 19%—20. C Calvé-Delft 57%—57%. A C. Suiker Mpij. 2120%. A Int. Viscose 7%7%. A Kiichenm. I. Acc. 1%1%-2. A Ned. Ford A.M. 112—112%. A Philips Gem. B. 107%107%-04. C Un.lever 108%—109%-08. C Anaconda Cop. 19%19-18%. C Bethlehem St. 19%—18%-19%. A A.N.I.E.M.—KB. 180-182-% G A. Gas en EI. Cy aVs~i'/a. C Cities Serv. Cy. 5%5'/s-534- C Midd. "West. Ut. 1% A Boeton Mijmb. 12%— 12yj. A Kon. Petr. Mpij. 157%—159-156%. C Contin. Oil Cy. 8—7%-7%. C Shell Union O.C. 7%—7%-6%. A Holl. Amer. Lijn 2%2%. A K.N. Stoomb. Mij. 15% Gerei. Gem. Tweetal. Te Dordrecht J. D. jRarth te Borsselen en A. Verhagen te Middel- buigg. Gezamenlijke tentoonstelling Kunstkring „Het Zuiden" Vlissingen, Woensdag is in het houten ge bouwtje van den Vlissingschen Kunst kring „Het Zuiden" een tentoonstelling van werk zijner leden geopend. Tij wordt voor een niet onbelangrijk deel gevormd door werk van mevrouw Hendrikx, waarover wij reeds eenigen tijd geleden berichten. Verder treft men er werk aan van Klarenbeek, Bergsma, De Vries, Melse, Schönberg, mevr. Evers-Keg eil Kathe von Scholley. Gedeeltelijk zijn het oude bekenden van vroegere tentoonstellingen, gedeel telijk is het ook nieuwe productie. Van den in meer dan één zin pater familias Jacobs is er ditmaal niets ge hangen, Klarenbeek werkt gaarne in gesty- leerde planten- en bloemenmotieven (1, 4, 9), zijn doek ,,Zee" (35) geeft in zachte kleuren de lichte wijdheid en eenzame ruimtelijkheid. De Vries is forscher van visie en op zet; met name in het krachtige portret weet deze schilder wat te bereiken. Zijn „Vader" (21) aan het schaakbord geze ten, is een uitstekend gezien en stevig neergezet portret. Strandleven (5f) en Strand en zee (49) zijn ook prettig van kleur, Melse kent men als een strak en mas saal houtsnijder; zijn „Groote lichtboei" (58) is welbekend, evenals trouwens het meerendeel van zijn andere grafische werk. Drie doekjes van R. Schönberg; het Walchersche meisje (82) is van felle kleur en forsche behandeling. De twee teekeningen van Kathe von Scholley treffen door hun scherpe raak heid: een paar lijnen, schijnbaar ruw, maar inderdaad heel knap neergezet (93). Volkstooneel in Zeeuwsch Vlaanderen. Men schrijft aan het Hbld. uit Ter neuzen: Het leekentooneel „Sint Jan" te Sint Jansteen nabij Hulst, heeft ter gelegen heid van „half-oogst" een opvoering in de openlucht gegeven van „De Verloren Zoon", bijbelsch treurspel van W. Smul ders. Spelleider was de heer J. A. Eve- raard, koorleider kapelaan H. Theeuwes Ongeveer achthonderd toeschouwers woonden de opvoering bij. Er werd vlot gespeeld; meer dan eens was er een verrassend moment, waarin het volks tooneel ten volle tot zijn recht kwam. Het samenspel vertoonde wel eens een gaping, de dialoog liet wel eens iets te wenschen aan natuurlijkheid en vlotheid; dit vond zijn oorzaak echter eerder in den tekst die overigens goede quali- teiten bezit dan in het spel. Men wil voortaan te Sint Jansteen telken jare een openluchtspel opvoeren; en het spel van „halioogst 1932" geeft goede hoop. Prae-Romeinsche graftomben gevonden. Bij den aanleg van den straatweg Pompeï—Castellamare—Sorrento zijn bij Castello di Angiaino prae-Romeinsche graftomben uit de 2de en 4de eeuw vóór Christus voor den dag gekomen. Op ongeveer 5 m onder het tegen woordige wegniveau, en bedekt door 'n dikke laag humus en vulkaanslakken, afkomstig van de Vesuviusuitbarsting in 79 na Christus, heeft men drie graftom ben gevonden van groote stukken tuf steen vervaardigd, en 10 andere grafkei ders van groote tegels. In de tufsteenen graven is bij de ske letten heele graf uitrustingen, bestaande uit vaasjes en kannen van allerlei afme tingen, sommige van ruw naast onbe werkt leem en andere veel fijner en versierd met geometrische figuren. Uft het gevondene maakt men met ze kerheid op, dat deze tomben zijn ge bouwd in den tijd van de Samnitische overheersching in Stabia, Bovengenoemde vondsten wijzen op de wenschelijkheid van een verdere sys tematische uitgraving. Legaat dr. Fr. van Eeden. Wijlen dr. Frederik van Eeden heeft aan de gemeente Haarlem gelegateerd, ter plaatsing in het Frans Halsmuseum, de navolgende voorwerpen: zijn portret, geschilderd door Jac. van Looy, en zijn portret in brons door den Zweedschen beeldhouwer D. Edström. B. en W. van Haarlem stellen voor de ze geschenken te aanvaarden. Te Amsterdam is op 53-jarigen leeftijd overleden de bekende zenuwarts dr. I. Zeehandelaar. De oester verzending. Men schrijft ons uit I e r s e k e: Door de warmte is met den oesterver zending nog niet begonnen. Men durfde daardoor naar Engeland geen oesters zenden. Bij koel weer zal direct worden begonnen. Luitenant ter zee le kl. P. A. Wil- lemsen, commandant van Hr. Ms. pant serboot Friso te Vlissingen, wordt 23 dezer overgeplaatst als 1ste officier aan boord van Hr. Ms. pantserschip Gel derland te Nieuwediep. Luitenant ter zee le kl. M. A. A. Winkler, onlangs uit Oost-Iirdië terugge keerd, wordt 23 dezer geplaatst te V 1 i s- singen en belast met het bevel over Hr. Ms. pantserboot Friso aldaar. Te Utrecht slaagden voor de akte Fransch L. O, de heer A. v. Tooren te Zierikzee en mej. P, Wondergem te Kerkrade, vroeger te St. Laurens. Hedenmorgen is het K. L. M,-vlieg.- tuig de „Oehoe" naar Batavia vertrok ken. Drie passagiers bevinden zich aan boord nl. een voor Batavia en twee voor Cairo. Indische Stoomvaartlijnen. Marnix van St. Aldegonde (thuis.) 17 van Colombo. P. C. Hooft 17 van Batavia te Am sterdam. Dempo 17 van Rotterdam 'naar Ba tavia. De drukte van heden. Ook heden bleek, dat het bezoek van de zijde der Belgische badplaatsen niet zoo overweldigend is als verleden jaar, maar toch werden er nog 1730 passa giers en £6 auto's overgezet (verleden jaar 2870 en 90). Maar voor de eerste maal kwam ook de mailboot „La Ville de Liègey' met 525 passagiers naar Mid delburg. Van ideze passagiers debar- keerden er 75 te Vlissingen. De boot meerde aan de Loskade en zou te 5 uur weer vertrekken. EEN NATIONALISTISCHE MILITIE. Het verbond van Nationalisten is bij Kon. besluit van 6 Augustus no. 51 er kend onder goedkeuring der Statuten. De benaming Nationalistische Militie is ge wijzigd in nationalistische garde met om schrijving daarvan in de goedgekeurde statuten. DE MOORD TE KERKDRIEL. De proc. generaal bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwer ping van het cassatieberoep van de drie gebroeders R. die door de rechtbank te Tiel waren veroordeeld ieder tot 13 jaar gevangenisstraf wegens moord op den rijksveldwachter Tap op Oudejaarsavond te Kerkdriel gepleegd. In hooger beroep verminderde het Hof te Arnhem de straf van twee der verdachte tot 10 jaar. De Hooge Raad zal 27 Aug. arrest wijzen. Voorts concludeerde de proc. generaal tot verwerping van het cassatieberoep van den koopman K. die door de recht bank en 't Gerechtshof te Den Haag werd veroordeeld tot 4 jaar gevangenis straf, wegens den overval op 'n postauto en diefstal daaruit van ruim 17000, ge pleegd aan den Van Lennepweg te Den Haag, in September van het vorig jaar. Arrest 27 Aug. DE MOORD IN DEN BLIJDORP- POLDER IN 1929. Velen zullen zich nog herinneren, dat in den namiddag van 9 Oct. 1929 in den Blijdorppolder gemeente Rotterdam het gruwelijk verminkte lijkje is gevon den van de 10-jarige Marietje O. Het onderzoek had aan het licht gebracht, dat de kleine met een wielrijder was meegegaan en ofschoon verschillende arrestaties werden verricht, slaagde men er niet in den dader te vinden. Thans verneemt V.D. dat een onge veer 25-jarige zwerver zekere H„ opge sloten in de strafgevangenis te Scheve- ningen, wegens een zedendelict, waar voor de rechtbank te Assen hem des tijds had veroordeeld kort voor zijn straftijd ten einde liep, heeft 'bekend dat hij het gruwelijke misdrijf in den Blijdorppolder heeft gepleegd. De man is naar Rotterdam overge bracht en ^n het huis van Fewaring al daar opgesloten. Momenteel wenschen noch de politie noch de justitie omtrent deze bekente nis nadere mededeelingen te doen. Wel verneemt V.D. dat hij ook in Rotterdam voor den rechter van instructie zijn be kentenis heeft herhaald. De man is destijds direct na den moord ook gearresteerd geweest, doch hij is toen weer op vrije voeten gesteld. H. die gevangenisstraf heeft ondergaan wegens een te Rotterdam gepleegd ze dendelict is, toen hij zijn straf had uit gezeten door de rechtbank te Assen voor een in het N. des lands gepleegd zedenmisdrijf, eveneens tot gevange nisstraf veroordeeld. Deze laatste straf had hij, zooals gemeld, bijna uitgezeten, toen hij inmiddels naar Rotterdam is overgebracht. SPRINGEN AMMONIAKLEIDING. Door het springen van een ammoniak- leiding, die voor de kachel in de vleesoh- houwerij van den heer v. d. L. aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag is aangebracht, is een groote hoeveel heid ammoniak in het naast gelegen bloemenmagazijn van den heer J. bin nengedrongen. De kostbare planten en bloemenverzameling is door deze gas sen zoo goed als geheel verloren ge gaan. De schade is aanzienlijk. DE TOCHT VAN PROF. PICCARD. Tegen elf uur zweefde de ballon van prof. Piccard boven het plaatsje Poschi avo aan de spoorlijn Sl. MoritzTirano .n de richting van de Zwitsersch-Itali aansche grens. De ballon was goed zichtbaar en had ongeveer de grootte van de maanschijf. Te ruim 12 uur seinde prof. Piccard draadloos, dat hij met zijn ballon over Engadin had ge kruist en zich op een hoogte van 16.500 m. bevond. Aan boord was alles wel. Alleen de temperatuur was zeer koud. Hij was voornemens spoedig te dalen teneinde de Adriatische Zee te vermijden. MIST BOVEN HET KANAAL. Tengevolge van den zeer dichten mist, die gisteren en vannacht boven het Ka naal ging ontstonden verscheidene klei ne scheepsongevallen, terwijl het scheep vaartverkeer groote stagnatie onder vond, Honderden groote en kleine sche pen zijn in het Kanaal opgehouden. EEN NIEUWE OCEAANVLUCHT. Naar thans bekend wordt hebben twee Noorsche vliegers in stilte een nieuwe Oceaanvlucht voorbereid van New York rechtstreeks naar Oslo. Het zijn de pi loot Thor Solberg een bekend vlieger, en de marcornist Carl Petersen, die o.a. heeft deelgenomen aan de Zuid Poolex peditie van Byrd. De vliegers zouden reeds morgen willen starten met een Bel- lance vliegtuig, Te Amsterdam is een 25-jarige winkelbediende aangehouden, verdacht zich te Zutfen te hebben schuldig ge A Ned. Scheepv. U. 5859%-60%. A H.V. Amsterdam 189189-86. A Java Cult. Mij. 143139%. A N.I. Suiker U. 94 83. A Poerworedjo S.O. 7%7)4. A Deli Batavia 137134%. C Deli Mij. 1000 122—119%. A Senembah 136135-137)4. C Chicago Milw. 2%2% -2%. A Amst. Rubb. C. 62)4-61-59. A Deli-Bat. Rubb. 23%—23%. A Hessa Rubber 3232%. A Serbadjadi S.R. 2223%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. Amsterdam 17 Aug. 18 Aug. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 8.62% 59.15 9.73% 34.47 48.39 46.10 2.48% 8.63. 59.10 9.74 34.49 48,40 46.25 2.48% Amerika tr i MARKT - Industrie - Koninkl. Suiker Obl.markt (Wettig gedeponeerd.) maakt aan verduistering in dienstbe trekking van ƒ150, De 49-jarige bovengrondsche hulp opzichter F. W. uit Kerkrade, werk zaam op de mijn Willem Sophie, werd Woensdagavond dood in een bunker ge vonden, waarin hij om onbekende rede nen blijkbaar geklommen was. Waar schijnlijk is hij-naar beneden gestort en onder afvallende kolen bedolven ge raakt. W. was gehuwd en vader van twee kinderen. Uit Springfield in den Staat Illi nois wordt gemeld, dat de toestand in het stakingsgebied rondom de kolenmij nen zeer gespannen is. Men verwacht dat ruim 3000 mijnwerkers een aanval zullen doen op de mijngebouwen te Tay- lorville. 1500 gewapende burgers bezet ten de toegangswegen naar de mijnge bouwen. Tijdens een der botsingen werd een ambtenaar gedood. Ook de secre taris van den plaatselijken mijnwerkers- bond is in zijn woning door drie onbe kenden doodgeschoten. Barricades over den weg zijn opgewor pen teneinde de stakers te beletten het plaatsje binnen te komen. Particuliere bereden en met machine geweren uitgeruste mijnpolitie patrouil leert door de stad. Tijdens een aanval op de administratiegebouwen van de mij nen bij Koskoshe, namen de satkers een mijneigenaar en vier employes gevan gen. Het bergen van het wrak van de „Niobe" wordt bemoeilijkt door de bo demgesteldheid in den Heitendorfer Bocht. Men verwacht dat het twee da gen zal duren voor het wrak definitief is geborgen, De bekende volgelinge van Gandhi en dochter van een Engelsch admiraal, miss Slade, is gisteren voor de tweede maal in dit jaar te Bombay gearresteerd, aangezien zij door de politie uit Bom bay was uitgewezen, en zich toch in de stad vertoonde. Uit Rennes wordt gemeld dat de politie gisteren in verband met den aan slag op het monument te Vannes te Guin- gamp in Bretagne vier nieuwe arresta ties heeft verricht. Naar verluidt zullen eenige hooge ambtenaren uit Bretagne door de regeering te Parijs worden over geplaatst. Een groot aantal distilleerderijen in Schotland heeft opdracht gekregen van firma's in de Ver, Staten om maatrege len te treffen voor het binnenkort ver schepen van groote hoeveelheden Whis key en andere dranken naar Amerika, aangezien men binnen zeer korten tijd intrekking of ingrijpende wijziging van het drankverbod verwacht. De nieuwe Duitsche Rijksdag is Dinsdag 30 Aug. a.s. bijeengeroepen. Op de veiling te Mi dde 1 b uT|g waren 28.000 eieren aangevoerd. Kipeieren: 54—56 kg 1*3.01—3.27, 56 —58 kg 3 10-3 11, 58—60 kg 3.26-3 36 60-62 kg 3 38-3.49, 62—61 kg 3.49 —3 55. 64 66 kg 3 59. Bruine 60—62 kg 3.51- 3.53, 62-61 sg 3 66, 68—70 kg 3.76. Eendeieren 3.79, 'kalkoenêieren 4 Ongelukken. Gistermiddag is bij het zweefvliegen te Egmond a. Zee een ernstig ongeluk ge beurd. Zooals altijd hadden de zweef vliegers het strand vrijgehouden op de plaats, waar het toestel zou dalen. Toen het vliegtuig daalde, was de heer T. uit Heerhugowaard in de onmiddellijke na bijheid. Ofschoon hij werd gewaar schuwd, verwijderde hij zich slechts en kele stappen van de plaats waar het toestel ongeveer zou dalen. Het gevolg was, dat het toestel hem raakte. De heer T. werd naar het ziekenhuis van de Prins Hendrik stichting te Egmond aan Zee vervoerd. Hij was ernstig gewond heeft beide beenen en een arm gebro ken en bovendien een schouderfractuur opgeloopen. Verdronken. De negentien-jarige L. B. te IJmuiden is gisteren bij het zwemmen in de Haring haven aldaar verdronken. Zijn lijk is la ter opgehaald en naar de ouderlijke wo ning overgebracht. In het Schinkelbad te Amsterdam is Woensdagmiddag een jongeman van ongeveer 20 jaar wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld, bij het zwemmen verdronken. Naar de Msb, verneemt is gisteren middag in het Sophia-ziekenhuis te Zwol le overleden de heer G. te Bussum, het tweede slachtoffer van het auto-ongeluk dat op 2 Augustus plaats vond op den Meppeler straatweg bij Zwolle. 1 (iLuVmnamifinur ikjlijtld Let op den oranje band en het Bayerkruis. Prijs 75 ct& Oostenrijk aanvaardt het proto col van Lausanne. Gistermiddag heeft de Oostenrijksche Nationale Raad met 81 tegen 80 stem men het regeeringsvoorstel betreffende het protocol van Lausanne aangenomen. Te voren hadden de Groot-Duitschers nog een laatste poging gewaagd om de stemming te verhinderen, door een mo tie in te dienen om tot de orde van den dag over te gaan. Dit Groot-Duitsche voorstel werd met 80 tegen 81 stemmen verworpen. Het protocol van Lausanne is dus aan genomen en gaat nu ter behandeling naar den Bondsraad. Waarschijnlijk hebben dus 70 sociaal democraten, 9 groot-Duitschers en het dissidente Heimatbloklid Hainzl tegen 't protocol van Lausanne gestemd en 66 christelijk-socialen, 9 landbondleden en 6 Heimatblokleden vóór het regeerings voorstel. Japansche kolonisatie in Mantsjoerije. Het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken deelt mede, dat het ont werpverdrag tusschen de Japansche en Mantsjoerijsche regeering over de Ja pansche kolonisatie in Mantsjoerije de volgende hoofdpunten inhoudt: 1. De Mantsjoerijsche regeering be vestigt alle Japansche rechten en be langen, die door vroegere regeeringen in Mantsjoerije zijn toegekend. 2. Zij neemt alle internationale rechten en verplichtingen die de Chineesche re geering ten aanzien van Mantsjoerije op zich heeft genomen, over. 3. De Chineesche spoorwegen in Mantsjoerije gaan over naar het beheer van den Zuid-Mantsjoerijschen spoor weg. 4. Japan zullen voordeelen ten aanzien van de belegging van kapitaal in Mant sjoerije worden toegekend. 5. Japan zal volkomen vrijheid voor het uitoefenen van beroepen en van be drijven in Mantsjoerije krijgen. 6. Het politieregieme en de bescher ming van den staat zal Japan worden toevertrouwd. 7. De Mantsjoerijsche regeering ver plicht zich de posities der Japansche medewerkers in de Mantsjoerijsche re- geeringsorganen te garandeeren. Prof. Piccard opgestegen. Hedenmorgen om 5 h 07 is prof. Pic card van het vliegveld Dübendorf bij Zürich met zijn ballon opgestegen voor het maken van zijn tweede vlucht naar de stratosfeer. Tegen half zeven bevond de ballon zich op een hoogte van ongeveer 10.000 m. Om half acht werd de ballon boven Chur gezien. Woensdagavond tegen elf uur werd op het vliegveld Dübendorf begonnen met het vullen van het reusachtige bal lonomhulsel met waterstofgas, waarna men tegen 4 uur vannacht ongeveer ge reed was. Hierna werd het omhulsel aan den gondel bevestigd, en werd het geheel gewogen, waardoor men de stijgkracht van den ballon kon vaststellen. Er moes-

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2