SPORT. UIT RUSLAND. GEMENGD NIEUWS. BEKENDMAKINGEN. MIDDELBURG. DE KANAALBEKERZWEM- WEDSTRIJD. Bovenstaande is de naam van den Zaterdag voor het eerst gehouden zwem wedstrijd door het kanaal door Wal cheren, en wel van Middelburg naar Vlissingen, georganiseerd door de Vhs- singsche Zwemclub. Het bestuur dier club had de mede werking van dat van Luctor et Emer- go te Middelburg ingeroepen doch het bleek ons, dat dit bestuur al heel slecht was ingelicht over de organisatie, al thans de bestuursleden, die wij ontmoet ten op de gemeentelijke zwemschool, welke het gemeentebestuur bereidwillig had afgestaan voor het ontkleeden, wis ten al heel weinig mede te deelen. Trouwens er was te Middelburg zoo goed als geen bekendheid gegeven aan dit te verwachten nieuwe sportevene ment. Op het programma stond vermeld, dat de start te twee uur zou plaats hebben, maar niet waar. Wij vernamen, dat dit ter hoogte van de Winterstraat zou zijn. Toen wij om tien minuten voor twee daar aankwamen, had de start reeds plaats gehad en was er door de 25 da- nies en lieeren, die deelnamen, reeds zoo ver gezwommen, dat een groot ver schil was ontstaan tusschen den voor sten en achtersten. Er was toen een matige belangstelling, maar van de aanwezigen volgden de meest enthousiasten per rijwiel of te voet den wedstrijd. Bij Souburg was de belangstelling vrij groot, maar van een aanzienlijk aantal belangstellenden kon eerst gesproken worden bij de finish, die gemaakt was bij de zwemschool te Vlis singen. liet heele traject was 5 km lang en 19 van de 25 personen, die gestart waren, bereikten dit eindpunt. Reeds spoedig was te zien, dat de heer W. Kemper uit Groningen de leiding zou hebben en steeds werd het onmogelij ker voor de anderen om dezen uitste kenden langen afstand zwemmer nabij te komen, laat staan hem te passeeren. Deze deelnemer kwam dan ook na 1 uur 32 m. 48.3 sec. als no 1 aan onder daverende toejuichingen aan beide zij den van het kanaal. Het zou 9 minuten duren voor de tweede het touw, dat over het kanaal was gespannen, aantikte, het was de heer J. de Boer uit Maassluis, die 1 uur 41 m. 41.4 sec had gezwommen. Derde was de heer F. van Anraad te Vlissin gen in 1 uur 48 m. 28.5 sec., op den voet gevolgd door den heer C. Merk uit Mid delburg, die er 1 uur 48 m. 56.5 over had gedaan, Rijfde aankomende en eerste van de dames was mej. M. Olsen uit Rotter dam, bekend als eerste dame in den Scheldebekerwedstrijd, die 1 uur 52 m. 18.9 sec. had gezwommen, tweede dame was mej. W. Meerman uit Vlissingen in 1 uur 55 m. 12 sec,; derde mej. J. van der Made uit Vlissingen in 2 uur 16 m 10.1 sec. en vierde mej. E. Muller uit Vlissingen in 2 uur 27 m. 58.9 sec. Dit waren de dames en heeren, die voor een prijs in aanmerking kwamen. Des avonds had in de Oude Vriend schap de prijsuitdeeling plaats. De voorzitter der V. Z. C., de heer J. J, van der J a g t, uitte zijn vreug de over de groote belangstelling, die in, op en langs het water was ondervonden. Spr. bracht vooral dank aan den burge meester van Vlissingen, die thans be richt van verhindering had gezonden, maar die direct voor het streven naar dezen kanaalwedstrijd voelde en een wisselbeker beschikbaar stelde, die drie- Gorguloii's psyche. Tot de „bezetenen". Onevenwichtig- tiéheid door de revolutie. Zieke mentaliteit door de emi- gratie. Gorguloff's phanta- sie-idee. Vreemd voor wes- tersche geestesgesteldheid. Het proces van Gorgulow behoort nu tot het verleden. De Fransche rechtbank heeft haar vonnis uitgesproken en Gor gulow zal zijn misdaad met" den dood moeten bekoopen. Tenzij de president het mogelijk zal vinden hem gratie te verleenen. Wel is Gorgoelow in hooger beroep gegaan, doch het is voor ieder een duidelijk, dat dit slechts een middel is om de excecutie uit te stellen: kans dat het hooger beroep eenige verande ring in zijn lot zal brengen is er niet. De zaak moet dus als afgedaan be schouwd worden. Voor den Westerling, die het proces gevolgd heeft, is de zaak echter onopgehelderd gebleven. De per soonlijkheid van den moordenaar, de motieven, die hem er toe hadden ge bracht, wijlen Doumer te dooden, de psyche van Gorgoelow, zijn houding op het proces, dat alles moet voor een Westerling onbegrijpelijk zijn. Wij wil len nu eenige toelichtingen geven, den lezer in staat stellen al is het maar voor een gedeelte in het geval Gorgoe low, in de psyche van dezen vreemden man, dieper door te dringen, waarbij wij Gorgoelow als Rus en als émi- g r zullen bespreken. Wij weten niet of Gorgoelow toere kenbaar is of niet, maar het staat voor ons vast, dat hij tot de „bezetenen" be hoort, een psychisch verschijnsel, dat ook in het Westen niet geheel onbekend maal achtereen of vijf maal in het geheel gewonnen moet worden. Het bestuur der V. Z. C. stelde daar naast een wisselbeker, speciaal voor da mes, in, die op dezelfde voorwaarden eigendom kan worden. Dank bracht spr. ook aan andere personen, die medailles beschikbaar stelden. Verder aan allen, die medewerkten om den wedstrijd goed te doen verloopen, aan de rijks- en ge meentepolitie, aan den waterstaat, aan het Roode Kruis, de Reddingsbrigade, aan dr. Wolters, aan de leden der Roei- vereeniging, aan juryleden en tijdopne mers, aan de commissie van ontvangst en vooral aan den secretaris der ver- eeniging, den heer Prins. Spr. wees op het goed slagen van den wedstrijd en ging daarna over om met toepasselijke woorden de prijzen uit te reiken. De heer Kemper ontving naast den wisselbeker, een klein model om te be houden, de heer Van Anraad een lau wertak als eerst aankomende Zeeuw en een medaille als eerst aankomend lid van de V. C. Z., mej. Meerman een ex tra medaille als eerste vrouwelijk lid van de V. Z. C., die het einddoel be reikte. Een ets van Vlissingen ontving de heer B. Albada Jelgersma uit Breda, die slechts over één arm de beschikkiing heeft en toch de 5 km afzwom, terwijl mevrouw Reijmer-Kint uit Schiedam als oudste deelneemster bijzonder werd ge complimenteerd. Ieder, die het traject aflegde, ontvangt nog een speldje. De heer Albada Jelgersma heeft na mens alle deelnemenden hulde gebracht aan de V. Z. C. en een driewerf hoera op haar ingesteld. De Olympische Spelen. Te Long Beach vingen Zaterdag de zeilwedstrijden aan onder begunstiging van vrij goed zeilweer. Begonne.ii werd met >le wedstrijden in het mono-type, waarbij ook Neder- 1 a n d was vertegenwoordigd. De ge broeders Bob en Jan Maas, wisten op dezen eersten dag als tweede le ein digen achter Engeland. Zondagmorgen zijn de Olympische zwemwedstrijden aangevangen met de se ries 100 M. vrije s]ag heeren en 200 M. schoolslag dames. Des middags worden de wedstrijden voortgezet, onder meer mc-t het nummer 100 M. vrije slag da- mos. Naar gcimeid wordt, komt Corry Lad- dé (Nederland) op de 100 m. vrije slag uit in de eerste serie; verder zwe(m>t Marie Vierdag in de tweede serie [en Willy den Ouden in de vierde serie van dit nummer. De beste tijd door de schoolslag- zwemsters in haar series gemaakt, luidt: iniss Dannis (Australië) 3 min. «S.2 sec. Deze tijd beteekent 'n nieuw Olympisch record; Flilde Sclirader (Doiitsichland) had het Olympisch record op haar naam met een tijd van 3 min. 11.2 sec. Zij vestigde dit record te Amsterdam, in 1928 in een der series. Ongelukken. Het ernstig auto-ongeluk op 22 Juli op den Roosendaalschen baan, waarbij mevr. SchonckMazzola uit Breda, op slag gedood werd, heeft nog een tweede slachtoffer geëischt. Op 76-jarigen leeftijd is thans overleden de tante van genoemde dame, mevr. Has- sinkMazzola, die mede in de auto zat. Te Maastricht raakte een 4- jarig kind in het kanaal. Zekere A. N. sprong onmiddellijk te water, doch werd is, maar dat nergens zoo verspreid is als in Rusland. Indien hij geen „bezete ne" was geweest, indien hij in staat was geweest critisch te denken, zich reken schap te geven van hetgeen hij sprak, dan had hij zich geheel anders gedra gen, dan had hij andere antwoorden op de vragen van de rechters gegeven. Het is natuurlijk niet volkomen buitengeslo ten, dat hij krankzinnigheid simuleerde, doch erg waarschijnlijk is dat niet. Wij zouden dan moeten aannemen, dat hij een geniale acteur is en tevens iemand met grondige kennis op psychisch ge bied. In elk geval staat vast, dat Gor goelow iemand is met zeer geringe be schaving, iemand die zeer vage begrip pen op het gebied van psychologie heeft. Zoo iemand is niet in staat da genlang consequent te simuleeren. Wie echter de Russische „bezetenen" kent, wie de verschillende psychische afwij kingen bij de Russische massa (en Gor goelow is geen intellectueel, maar een in vele opzichten zeer typische verte genwoordiger van de Russische massa) heeft waargenomen, kan een bevredi gende verklaring geven voor de houding van Gorgoelow, zijn zinlooze antwoor den, zijn phantastische uitroepen. Wat in de oogen van zijn rechters, de toe hoorders een zinlooze wartaal was (en het was wartaal), had voor hem een diepen zin, waarvoor hij bereid was zijn leven op te offeren. De revolutie heeft bij vele duizenden Russen een toestand van onevenwichtig heid geschapen. Bij menschen met zeer traag werkende hersenen, voor wie het uiterst moeilijk is zich in de volkomen gewijzigde omstandigheden in te leven, heeft de ineenstorting van datgene, wat zij gewend waren te beschouwen ats iets dat rotsvast was, heeft de revolu- bij het duiken ernstig aan het hoofd ge wond. Hij slaagde er echter in den kleinen drenkeling le grijpen. Toen hem de krachten dreigden te begeven, scho ten twee voorbijgangers op hun beurt Le hulp, waarna het geheele stel geluk kig op het droge werd gebracht. Zoowel de kleine als de moedige red der waren er erg aan toe, zoodat me dische behandeling noodig was. Vrijdagmiddag reed op den Voge- lenzangscheweg te Bloem endaal de heer v. d E„ zijn broer en twee meisjes paarsgewijs achter elkaar. Uit de tegenovergestelde richting kwam 'n gezelschapauto, die den heer v. d, E. aanreed. Hij werd tegen den berm van den weg geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Hij bleek ernstig aan het hoofd gewond te zijn. Hoewel zeer spoedig 2 doktoren aanwezig waren, is de jonge man, zonder bij kennis te zijn gekomen, overleden. Vrijdagavond is te Beek bij Nijmegen, de ongeveer 38-jarige heer V. v. d. V., toen hij uit de nog rijdende tram stapte, komen te vallen en onder de tram geraakt. Zwaar gewond is het slachtoffer naar 'het Ziekenhuis ver voerd. Daar is hij enkele uren later aan de gevolgen overleden. Zondagmorgen reed te Montfoort een motor waarop waren gezeten de bestuurder, de 32-jarige J. d. B, uit Rot terdam en een duopassagier, de 19-ja- rige L., met een vaart bij het maken van een bocht in een sloot. Voorbijgangers brachten de drenkelingen op het droge. Gebleken is dat de bestuurder een zwa re hersenschudding heeft bekomen. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. De duo passagier heeft een armfractuur. Verdronken. Zondagmiddag is aan het vrije strand te Zandvoort de 25-jarige J. P., coupeur, uit Amsterdam verdronken. Hoewel hij herhaalde malen was ge waarschuwd, ging hij le ver in zee. ONDER ZAKKEN GERAAKT. Bij den molenaar A. O,, te N i e u w-V o s- m e e r was een meisje van drie jaar met de andere kinderen onder den mo len op zakken met graan aan het spelen. Op een gegeven moment ging de stapel aan het schuiven, waardoor de kleine onder de zakken geraakte. Voor dat de ouders hulp konden bieden, bleek het kind reeds zoover weg te zijn, dat de inmiddels geroepen geneesheer geen hulp meer kon verleenen, daar de dood reeds was ingetreden, aldus het „D, v, N. Br." ONGEVAL BIJ WIELERWEDSTRIJD. Op het sportpark Helmond had den Zaterdagmiddag internationale wie lerwedstrijden plaats. Flier kwam de Ita- liaansche renner Tonani in de bocht te vallen doordat de voorvork van zijn rij wiel brak. Hij stortte hoog uit de baan naar beneden. Spoedig was geneeskun dige hulp aanwezig, welke overbren ging van den renner naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. T. liep een hersenschudding op, brak zijn neusbeen en had ook nog een die pe hoofdwonde. HAAR KLEINKIND KWIJT GE RAAKT. De politie vond op den Brusselschen weg te Maastricht 'n vierjarig jongetje, dat vertelde door va der met chocolaatjes te zijn achterge laten. Men toog op onderzoek, echter le vergeefs en de kleine schikte zich behagelijk ten politiebureele, waar hem liefdevol onderdak werd verleend. Vrijdagavond laat kwam licht in dit zonderling geval. Grootmoeder M. K., uit Luik was in Hevelte (D.) familie wezen bezoeken en tie de basis ontnomen. Zij voelen zich sindsdien min of meer als in de lucht zweven. Een nieuwe basis scheppen kunnen zij niet, de snelle wisselingen verwerken is voor hen onmogelijk en zij geraken in een overspannen toe stand, alles wordt onwezenlijk, de grens tusschen het mogelijke en onmogelijke, het reëele en phantastische wordt weg gevaagd, het bewustzijn dat er veroor loofde en verboden dingen bestaan ver dwijnt. Zulke menschen leven in een phantastische wereld, die voor hen ech ter een realiteit is. Bijzonder tragisch wordt de toestand van zulke menschen, wanneer zij Rus land moeten verlaten en in het buiten land rondzwerven, Zij beginnen overal vijanden te zien, die zich ten doel stellen hen te vervol gen, zij beginnen iedereen te haten. Op een gegeven oogenblik ontstaat bij der gelijke menschen een onweerstaanbaar verlangen zich op hun „belagers" te wreken, door een „heroïsche" daad 'n einde te maken aan de booze krachten, die hen vervolgen. En juist wijl die men schen niet in de werkelijke wereld le ven, maar in een door hen geschapen phantastische wereld, waar de gewone verhoudingen niet van kracht zijn, waai de verhouding tusschen de menschen en de gebeurtenissen anders is dan in de werkelijkheid, kunnen zulke bezete nen tot conclusies komen, die voor den gewonen mensch onzinnig zijn, maar die in hun brein als volkomen logisch voor komen. Zulk een bezetene windt zich op, wanneer iemand op het onzinnige van zijn beweringen wijst, hij kan niet begrijpen, dat u iets zinloos vindt, wat hij als logisch voelt. En dan ontstaat bij hem de overtuiging, dat u ook bij het komplot tegen hem betrokken bent. had haar kleinkind meegenomen. Te Maastricht hadden beiden een bezoek gebracht aan de St. Servaeskerk, en daar was zij het ventje kwijt geraakt. In grooten angst reisde grootmoeder daarop door naar Luik. Vandaar is zij Vrijdag naar Maastricht teruggekeerd en begon toen bij de kerk weer naspo ringen te doen. Hier deelde haar de koster mede, dat zich op het politiebureau een kereltje bevond, en inderdaad had daar een hartelijk weerzien plaats. 't Knaapje had 24 uren ten bureele vertoefd en bleek er zeer op z'n gemak zóó zelfs, dat grootmoedertje moest soebatten om hem weer mee te krijgen. ONTVANGEN BOEKEN. Aflevering 8 en 9 van de Neder- landsche Algemeene Encyclopaedic, be werkt naar Brockhaus' en cyclop aedie, kleine uitgave (Scheltens Giltay, A m- s t e r d a m.) „Strijd tegen de „slechte tijden"-ge- dachle", door Henry Thomas Hamblin, schrijver van de Krachtserie enz. Geaut. vertaling van Jan L. de Boer (N.V. Hol- landia Drukkerij, B a a r n). Vierde, herziene en bijgewerkte druk van „Nieuwe geluiden", een keuze uit de hedendaagsche poëzie, bijeenge bracht en ingeleid door Dirk Coster, die de Inleiding voor deze herdruk geheel herschreven en aanmerkelijk heeft uit gebreid. Het geheel is in een fraaie uit voering van band en formaat versche nen bij van Loghum Slaterus' Uitg. Mij., Arnhem. „Groote strijders tegen ziekte en dood", door Rudolf Thiel, geaut. Neder- landsche bewerking van dr. W. Schuur- mans Stekhoven. De schrijver schetst in zijn werk de lot gevallen en de heroïsche persoonlijkheid van de groote pioniers op het gebied der geneeskundige wetenschap en der ge neeskunst. De moeilijke omstandighe den en groote opofferingen waaronder zij moesten arbeiden, teneinde de lijden de menschheid in al haar nood en ellen de bij te staan, toont de schrijver ons in dit belangwekkend boek. (N.V. H. P, Leopold's U. M., (Den H a a g). Van de N.V. Uitg. Mij. Gebrs Kluitman te Alkmaar ontvingen wij: De serie „Om stil te luisteren", vier deeltjes V Zonnestraaltjes, VI Van alles wat, VII Bij regenweer, VIII Geheel wat nieuws. Alle deeltjes door Wilha. Blok ker en geïllustreerd door Miep de Fey- ter. Jo-Jo 't grapjpige Javaantje tekst en teekeningen van Frans de Kanter. „Moderne Piraten" een avontuurlijk jongensboek door Hans Dominik, voor Nederland bewerkt door N. K. Bieger en geïllustreerd door Pol Dom. „Torda, de zigeunerhond", naar het met den eersten prijs bekroonde Friesche werk van J. v. d. Ploeg, geïllustreerd door Pol Dom. „Dok en de tooneelclub", door Nan- da en geïllustreerd door Hans Borrebach. Babs van Oudenaerde", door A. Was-Osinga. In het drukke familieleven van de Van Oudenaerde's, waarvan de vader in Indië vertoeft, heerscht over het algemeen een prettige geest. Al wordt de stemming zoo nu en dan wel eens door een der kinderen verstoort, de sympathie en toegenegenheid voor de moeder bengt allen weer tot rustig be sef. Babs, de oudste der kinderen, is een goedig, vroolijk meisje. De driftbuitjes Gorgoelow was overtuigd, dat de rech ters, de deskundigen, de politie, kortom iedereen bij het komplot tegen hem be trokken waren, het maakte hem woe dend, dat al die menschen zijn „idee" niet wilden begrijpen, terwijl dat idee toch zoo glashelder was. Dat bracht hem tot razernij, beroofde hem van de rest van zijn zelfbeheersching. Indien Gorgoelow in Sovjet-Rusland was gebleven, dan had hij wel een uit weg voor zijn drang naar activiteit ge vonden. Uit zulke menschen worden in Rusland zoowel de tsjekisten (de beu len van de G.P.Oe) als zij die tegen de bolsjewiki vechten, gerecruteerd. Een Gorgoelow zou in Rusland zoowel een beul kunnen worden, die zijn slachtof fers op onbeschrijflijke wijze foltert, als iemand, die een moordaanslag op Stalin voorbereidt. Alles hangt immers van de omstandigheden af. In het buitenland was voor hem ech ter elke activiteit onmogelijk. Hij richtte een partij op, die geen leden had, hij schreef onzinnige romans (in zijn oogen geniale werken), die niemand wilde le zen. Hij had het gevoel dat hij uitver koren was om het Russische volk te redden (er loopen honderden zulke mis kende leiders en „redders" van Rus land rond), hij was overtuigd, dat nie mand alles „zoo duidelijk zag" als hij, dat alleen hij in staat was alles te voor zien, de juiste oplossing te vinden. En tegelijkertijd voelde hij zijn volkomen onmacht iets te doen. Niemand wilde naar hem luisteren, niemand wilde in hem den profeet, den leider zien. Wan hoop maakte zich meester van hem, en de wanhoop van machteloosheid wekte bij hem een gevoel van ongebrei delde wraaklust. Er ontstond bij hem maken het haar nog al eens lastig, maar Babs vastberadenheid en geestkracht weet deze wel te overwinnen. De schrijfster schildert ons op vlotte aangename wijze de vele wederwaardig heden die Babs beleeft en die nu eens in ons bekende omgeving geschieden. De ervaringen van Babs op de Vlis- singsche „Boele", waar de familie van Oudenaerde woont, en de vele uit stapjes die van daaruit ondernomen wor den, toonen wel dat mevr, WasOsinga hier geen onbekende is. De strandge- neugten in Vlissingen, de gezellige fiets tochtjes naar Middelburg en Veere, het toeven in de duinen bij Dishoeck, dat al les zal vele meisjes wel buitengewoon interesseeren en eenige genoeglijke uurtjes verschaffen. Het boek is uitnemend geïllustreerd door Hans Borrebach, en gevat in een fraaien band, waarop de Markt en stad huis van Middelburg zijn afgebeeld. ONTHEFFING WINKELSLUITING. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: dat zij, bij gelegenheid van de door de Vereeniging „Handelsbelang" te hou den feestelijkheden, hebben besloten van 29 Augustus tot en met 2 Septem ber 1932 algemeene ontheffing te verlee nen van de bepalingen der Winkelslui- tingwet, met dien verstande dat de win kels des avonds te 10 uur gesloten moe ten worden en voorts na 't gewone slui tingsuur geen personeel meer in de winkels mag aanwezig zijn. Middelburg, den 5 Augustus 1932, Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. ONDERDIJK, lo. Voorzitter. S. A. VAN LEVERINK, lo. Sccr. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Middelburg brengen ter open bare kennis dal van 5 Augustus 1932 af op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van de N.V. BATAAFSCFIE IMPORT MAAT SCHAPPIJ te 's-Gravenhage om ver gunning tot het oprichten van een on- dergrondsche benzinebewaarplaats met aftapinrichting, in perceel, kad. bekend, gemeente Middelburg in Sectie C, no, 2291, plaatselijk gemerkt wijk H no. 197, gelegen aan de St. Janstraat; dat op Vrijdag den 19 Augustus a.s. des voormiddags te lis/* uur ten raadhuize gelegenheid zal zijn tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze monde ling of schriftelijk toe te lichten, alsmied'e dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwa ren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór genoemd tijdstip op de gemeente-secretarie van de ter zake in gekomen schrifturen kennis kunnen ne men; dat ingevolge Circulaire van den Com missaris der Koningin d.d. 2 November 1907 A no. 4688, 3e afd. Niet lot be roep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur ot oen of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Middelburg, 5 Augustus 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. ONDERDIJK, lo. Voorzitter. S. A. VAN LEVERINK, lo. Secr. het verlangen de heele wereld te laten zien, waartoe hij, de miskende profeet, en leider, in staat was. Hij zou zijn le ven opofferen om de wereld te bevrij den, om de overwinning van zij „idee" te verzekeren. Zoo ontstond het plan Doumer te ver moorden. Dat het Doumer was, was slechts een toevalligheid, het kon met even veel succes een ander staatshoofd zijn. Niet voor niets vond men in de papieren van Gorgoelow een aantee- kening, dat hij van plan was Hinden burg te vermoorden. De schuld van Doumer was immers, volgens de logika van Gorgoelow, dat de president niets deed om Rusland te bevrijden. Welnu, dit verwijt kon hij met evenveel recht aan elk staatshoofd doen. Het tragische voor Gorgoelow zelf kwam tijdens het proces. Flet bleek, dat de moord nutteloos was, dat de men schen zijn „idee" bleven afwijzen, dat zijn „heldendaad" niet de minste uit werking heeft gehad, dat alles bij het oude is gebleven. Dat verklaart de vreemde woorden van Gorgoelow den laatsten dag van het proces, zijn geroep dat zijn idee vernederd werd. Wij beweren geenszins, dat dit Gor goelow onverantwoordelijk voor zijn daad maakt. De vraag over verantwoor delijkheid is te gecompliceerd en alleen een deskundige kan ze beantwoorden. Flet staat echter vast, dat de Wester lingen, zoowel de rechters als het pu bliek in de zaal en de vele millioenen, die het proces naar de verslagen in de bladen volgden, het geval Gorgoelow niet goed begrepen heben. Alleen Rus sen kunnen een Gorgoelow begrijpen, al leen zij zijn in staat liet geval aan te voe- len. Dr. Boris Raptschinsky.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 4