GOESGHB COURANT BIJVOEGSEL ProVincienieuWs Buitenland, Koloniën ^0^ect)tszakei> VAN DE VAN VRIJDAG 29 JULI 1932. Werken van H. M. de Koningin. Nadat de verzameling schilder- en tee- kenwerken van H. M. de Koningin ten ba te van beeldende kunstenaars in Neder land reeds in verschillende provincies is tentoongesteld, is dit thans in Zeeland het geval en wel in een tweetal zalen van het Kunstmuseum te Middelburg, ingang Schuttershofstraat. In de niet voor dit doel in gebruik ge nomen zaal, waar de bezoekers en pas sant ook een deel der stukken, die steeds in het museum zijn, kunnen bekijken, had Woensdagmiddag te 4 uur in bijzijn van verschillende genoodigden, de officieele opening plaats. Deze opening geschiedde bij monde van den heer mr. P. Dieleman. die ongeveer als volgt sprak Als waarnemend Commissaris der Ko ningin rust op mij de niet zoo gemakke lijke, maar eervolle taak om tot LI te spreken bij de opening van de tentoon stelling van schilderwerken en teekeningen, vervaardigd door H. M. de Koningin. Ik druk allereerst namens den Commissaris der Koningin zijn leedwezen uit, dat hij nu juist met het voor hem toch ook be perkte verlof uit de provincie moest gaan, waardoor hij zelf niet deze tentoonstelling kon openen. Ik deel U tevens mede, dat hij van de Zeeuwen verwacht, dat zij door een druk bezoek aan de tentoonstelling zich opnieuw zullen betoonen te zijn echte vrienden van het Huis van Oranje en trouwe on derdanen van H. M., aan wie zij houw en trouw zworen in elke omstandigheid des levens, gaarne zich scharend ook voor het doel, hetwelk H. M. thans nastreeft, on der 't aloude „Orange, Blanche, Bleu". Meerdere vorsten en vorstinnen uit het Huis van Oranje beminden de kunst, in zonderheid de beeldende kunst. Wij herinneren ons slechts een Frederik Hendrik en Amalia van Solms, de stam ouders van het Huis van Oranje-Nassau, de kunstlievende voorouders onzer ge- eerbiedigde Koningin. Hoe gloeide het hart van Amalia van Solms van liefde voor de beeldende kunst, met name de schilder kunst. Het was toen de opkomst der Hol- landsche School. Met haar helder oordeel, haar fijnen smaak, nam de Prinses levendig deel aan de zoo beroemd geworden schil derijenverzamelingen van den stadhouder Frederik Hendrik, die voor haar, zelf even kunstminnend, het oude Hof weleer de woonplaats van Louise de Coligny, en thans het paleis in het Noordeinde, zoo schitterend liet inrichten. Naarmate het leven der kunst bij een volk in eenig tijdperk dieper is, meer ont wikkeld is, zal dat volk inniger gevoels leven hebben en uiting geven aan hoogere en verfijndere beschaving, wars van het vernis hetwelk de vorm is voor het ver bergen van wat in zich egoïstisch, lee- lijk is. Diep heeft H, M. de Koningin dat ge voeld. Dat een Vorstin in Haren vrijen tijd teekent en schildert, het is prijzens waardig. Wij lezen het van meerderen. Door kunstzin en smaak hebben velen on zer Vorstinnen uitgemunt, noemde ik Ama lia van Solms, ik moge herinneren ook aan Maria Stuart de He. die met groote am bitie teekende, en altijd bezig wilde zijn en daardoor een voorbeeld werd voor de dames aan Haar Hof. Ik herinner aan Ko ningin Sophie, wier naam behalve op dat der geschiedenis, met eerbied genoemd wordt op dat der schilderkunst, die kun stenaars wist te helpen met meer dan een woord van lof en aanmoediging alleen. Maar wat onze geliefde Koningin deed voor zichzelf, als uiting van Haar eigen kunstzin en smaak, ten toon stellen, ge tuigt van het diepe gevoel voor Haar volk, waardoor Koningin Wilhelmina zich altijd heeft gekenmerkt. Zij stelt daardoor bloot aan nuchtere, onhartelijke en onheusche critiek, iets van haar intiem leven, en dat doet zij om hulp te bieden, om te steunen, voor maatschappelijk hulpbetoon. Toen onze Koningin op 31 Aug. 1898 de regeering aanvaardde, sprak zij„Ik stel mij tot levensdoel te regeeren zooals van een Vorstin uit het Huis van Oranje wordt verwacht". Het is hetzelfde als wat de groothertogin van Saksen Weimar, de kunstlievende tante der Koningin, de Vor stin Sophie van Oranje, de edele dochter van Willem de Tweede en Anna Paulowna schreef„que mon origine se fait valoir", „dat mijn oorpsrong zich late gelden". „Hoog is de roeping, schoon de taak Mij op de schouders gelegd". Dat woord, bij de troonsbestijging uitgesproken, heeft H. M. in Hare regeering getoond te door voelen. Aan die hooge roeping, aan die zware taak heeft zij voorbeeldig beant woord. Haar levensdoel heeft Zij krach tig en energiek nagestreefd, omdat zij hulp en kracht zocht waar deze alleen is te vin den. In alle nood des lands toonde zij de nauwste liefde voor Haar volk. Zoodat zoo volkomen terecht mr. Treub Haar in den beginne van den wereldoorlog noem de „de moeder des Vaderlands". Zij nam het initiatief voor de oprich ting van het steuncomité en peinsde op plannen om aan den nood het hoofd te bieden, en riep het volk tot eendrachtig samenwerken op. Altijd was zij de eerste bij leniging van nood. Bij de opening van een tentoonstelling van Haar schilderwer ken en teekeningen ten bate van hulpbe hoevende beeldende kunstenaars, brengen wij eerbiedig hulde aan Haar initiatief, aan dit schoone, zelfopofferende voorbeeld. Wij herinneren ons daarbij hoe H. M. op 26 September 1922 een gedenkteeken onthulde voor in den storm omgekomen Scheveningsche visschers en hoe Zij toen deze treffende woorden sprak „Van hoe nabij heb ik vaak de gevaren en moeiten van Uw leven en die van het leven der Uwen gadegeslagen. Hoe menig maal heb ik kommer en zorg op Uw ge laat gelezen hoezeer heb ik in Uw smart gedeeld Uw moed. Uw geloof bewonderd in het dragen van Uw leed. Ik weet het, Hij, die ons spreekt van het vaderhuis, is Uw troost en Uw hulp en Uw sterkte". Zij heeft toen zelf prentbriefkaarten ont worpen en daarop de troostrijke woorden geschreven „Zij zijn daar waar nacht noch nevel is", welke woorden ook op het monument staan. Zoo leeft H. M. mede met Haar volk. In deze moeilijke tijden doet Zij dit weer Doet Zij dat ook met degenen, die niet in de eerste plaats geholpen worden en toch zoo bitter hulp behoeven Moogt gij dames en heeren, die door Uw aanwezig heid zoo toont het werk en het bedoelen van Uwe edele Landsvrouwe te waardee- ren, met het geheele Zeeuwsche volk een waardig offer brengen ten behoeve van de beeldende kunstenaars, uit liefde ook voor onze Koningin, ten opzichte van wie Hare hoogstaande Moeder, Koningin Emma, heeft gezegd„Ik weet dat één groote steun aan de Koningin nooit zal ontbre ken, de trouw en de liefde van het Neder- landsche Volk". Ik verklaar de tentoonstelling voor ge opend." De rede van mr. Dieleman werd met applaus bezegeld, waarna allen een kijkje gingen nemen in de zalen, waar de met Koninklijke hand vervaardigde schilderijen en teekeningen hangen en waar men zich kon overtuigen, hoe H. M. in tal van deze werken Haar ziel. Haar denken heeft neer gelegd. Geen enkele Zeeuw, die nog de oude traditie getrouw is en liefde gevoelt voor de Koningin en Haar huis en die daartoe ook maar eenigszins gelegenheid kan vin den, mag een bezoek aan het Kunstmu seum uitstellen. De kreeftenvisscherij. Openstelling voor Augustus gewenscht. Men schrijft ons uit Yerseke In verband met de slechte uitkomsten der kreeftenvisscherij, 'waarbij vooral wat de vangsten betreft, het koude voorjaar zijn invloed heeft doen gelden, en door den buitengewoon grooten invoer van bui- tenlandsche kreeft een ongekende prijsda ling volgde, zijn door de kreeftenvisschers, gedurende het afgeloopen seizoen aanzien lijke verliezen geleden. Waar de laatste 14 dagen der visch- periode, toen het weer warmer was, de kreeften zich in een aanzienlijk vermeer derd aantal lieten vangen, is daaruit ge bleken, dat nog ruimschoots kreeften op de daarvoor geschikte terreinen aanwezig zijn. Daarbij komt, dat de invoer van bui- tenlandsche kreeft verminderde en stijging der prijzen daarvan een gevolg was. Door deze beide factoren zouden deze verliezen, zoo niet geheel, toch nog groo- tendeels kunnen worden gedekt, indien de kreeftenvisscherij gedurende de maand Augustus opnieuw kan worden openge steld. In verband daarmee, is door de kreef- tenvisscherijvereeniging te Yerseke, aan Zijne Excellentie den Minister van Eco nomische Zaken, Landbouw en Arbeid, het verzoek gericht, het daarheen te lei den, dat voor dit jaar, gedurende de maand Augustus, de kreeftenvisscherij op nieuw worde opengesteld. Deze maatregel zou niet alleen tot eenige dekking der genoemde verliezen aanleiding kunnen zijn, doch ook de uit breiding der werkloosheid, welke toch al reeds in groote mate in deze gemeente aanwezig is, zou daardoor kunnen worden beperkt. Rijwielpaden, De verschillende vereenigingen voor rijwielpaden, hebben zich met een op hun uitnoodiging door het bestuur van de Ver- eeniging Rijwielpad Walcheren opgemaakt request gewend tot den Minister van Justi tie, waarin zij er op wijst, dat de rijwiel paden thans menigmaal ook door motor rijders worden bereden, hetgeen een groot gevaar oplevert voor de wielrijders en rijdsters, daar deze paden slechts onge veer 1.50 M. breed zijn dat ook wiel- rijdsters en -rijders en ook wandelaars dik wijls niet voldoende medewerken om een veilig verkeer te waarborgen, en dat ook verschillende baldadigheden op en nabij de rijwielpaden plaats vinden, een en an der veelal een gevolg van geheel onvol doende politie-toezicht op de rijwielpaden der vereenigingen. Adressanten verzoeken daarom een meer uitgebreid politie-toe zicht op die paden te bevorderen en de wetsartikelen in de Motor- en Rijwielwet nauwkeuriger te omschrijven, waardoor beter tot vervolging zal kunnen worden overgegaan. Aan den Minister van Waterstaat is verzocht electrische fietsen op de rijwiel paden te verbieden. COLIJNSPLAAT, Raadsvergadering. In de Woensdag gehouden raadsverga dering waren slechts 4 van de 7 raadsleden aanwezig. Afwezig waren de leden J. F. Dees, A. de Pree en S. de Regt. Van Ged, Staten van Zeeland was be richt ingekomen dat de goedkeuring der gemeentebegrooting was verdaagd tot Sep tember e.k. Verder was bericht ingekomen van bovengenoemd college, dat de reke ning 1930 was goedgekeurd. De pensioensgrondsag van den gemeen te-werkman J. Alebregtse werd met alge- meene stemmen vastgesteld op f 703,^. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur 1933 werd vastgesteld met een eind cijfer voor ontvang en uitgaaf van f 1807,93. De,, verordening veldwachters" was door het Ministerie van Binn. Zaken teruggezonden, waarop besloten werd de ze te wijzigen als door den Minister ge wenscht werd. De vergoeding aan de bijz. school, in gevolge art. 101 L. O.-wet, werd voor 1930 vastgesteld op f 1302,95. Bij de af rekening over het drie-jarig tijdvak 1928 tot en met 1930 bleek, dat genoemd school bestuur nog een tegoed had van f 315,60. De gemeente-rekening 1931 werd aan geboden en in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de leden Con tant en Hartog, met den heer Haringman als wethouder. Met algemeene stemmen werden in de begrooting 1932 eenige wij zigingen aangebracht. Op het adres van A. de Smit om ver goeding voor zijn schoolgaande kinderen, dat was aangehouden tot nader onderzoek, werd met algemeene stemmen gunstig be schikt. De vergoeding werd vastgesteld op f 3,— per kind per maand. KRUININGEN. Op initiatief van burgemeester de Mul, is Dinsdagavond opgericht een comité tot het organiseeren van autotochtjes voor ouden van dagen uit de gemeente. Spon taan gaven zich een 20-tal luxe-auto-bezit ters voor dat doel op. Tot voorzitter van "het comité werd benoemd de burgemeester, tot secretaris de heer H. C. Baarens en tot penningmeester de heer A. de Visser (Hansweert). Reeds op Donderdag 4 Aug. a.s. zal een tocht worden gemaakt en wel naar Breda en omstreken. WAARDE. Raadsvergadering. Woensdag 27 dezer, vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den bur gemeester C. Bal. Afwezig was het lid A. Wisse. Punt 1 Aanbieding gemeente-rekening over 1931. De inkomsten hebben volgens die rekening bedragen f 36.428,92J^, de uitgaven f 34.264,813^; alzoo een goed slot van f2164,11. Het bedrag van den kapitaaldienst is f7849,50. Tot nazien der rekening 1931, worden aangewezen de leden J. J. Mol, An. Dees, M. Waterman Mz. en A. Wa terman And.z. Punt 2Vaststellen van een rekening over 1931 van het Burgerlijk en Algemeen Armbestuur. Nadat eerst nog een aange brachte wijziging a f 13,58 in de begroo ting wordt goedgekeurd, wordt bovenge noemde rekening vastgesteld. De inkom sten hebben bedragen f3741,27, de uitga ven f 3136,44, alzoo een goed slot van f 604,83. Punt 3 Wijziging verordening regelen de benoembaarheid, bezoldiging enz. aan gaande een gemeenteveldwachter. De con cept-regeling wordt met algemeene stem men goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt het lid Water man And.z. of de voorzitter bij het toene men van de werkloosheid, geen werk weet te verschaffen of steun kan verstrek ken. De voorzitter wijst in dezen op de pas dienaangaande ontvangen circulaire van den Minister, op grond waarvan zulks niet kan geschieden. Het lid J. J. Mol vraagt naar aanleiding van een bijzonder geval, of het geen over weging verdient, de verordening op de havengelden te wijzigen. Daar B. en W. in dezen toezeggen zulks nader te over wegen, trekt de heer J. J. Mol, zijn voor stel dienaangaande in. Hierna sluiten. De vereeniging Wijkverpleging en t.b.c. bestrijding Krabbendijke'—Waarde heeft na aanbesteding het bouwen van een lig- hal opgedragen aan de Gebroeders Alle- wijn te Waarde, voor f 235,'—. China en Japan. Een nieuwe oor log op til? Volgens een bericht uit Tokio is van de zijde van het Japansche opperbevel mede gedeeld, dat in het district Tsjintsjau een anti-Japansche opstand is uitgebroken. De beweging zou gesteund worden door maar schalk Tsjang Sjoe-liang en in het betrok ken district zouden 30.000 man Chineesche troepen en 120 vliegtuigen zijn geconcen treerd. Voorts wordt gemeld, dat nabij Tsjintsjau reeds botsingen tusschen Chi neesche en Japansche troepen hebben plaats gevonden, waarvan het resultaat nog niet is bekend. Volgens Japansche persberichten heeft de Chineesche gezant te Tokio bij het Ja pansche ministerie van buitenlandsche za ken geprotesteerd tegen het concentreeren van Japansche troepen bij Tsjintsjau, en er op gewezen, dat een aanval op de troe pen van Tsjang Sjoe-liang een nieuwe oorlogsdaad zou beteekenen die voor de ontwikkeling van den politieken toestand in het Verre Oosten van de grootste be- teekenis zou zijn. De Chineesche regeering eischt, dat Japan zijn actie bij Tsjintsjau zal staken. Het vergaan der „Niobe". De zwaarste ramp sinds den oorlog. De stad Kiel is diep onder den indruk van de catastrofe, die de Duitsche marine door het vergaan der „Niobe" heeft ge troffen. Met volle zeilen, blinkend in den zonneschijn, was het schip Dinsdag de ha- SCHURFT BIJ RUNDEREN. (Nadruk verboden). II. In ons vorig artikel wezen wij er reeds op hoe het graven van de schurftmyten in de huid een ontsteking daarvan tengevolge heeft. Hier komt nog bij dat de parasieten zelf naar het schijnt ook een stof uitschei den welke prikkelend op de huid werkt. Meestal vinden wij de schurftplekken op den romp, aan den hals en aan den kop. Zelden aan de ledematen, al zijn hierbij natuurlijk ook weer uitzonderingen op den regel. Vooral aan den hals, den schoft en rondom de horens ziet men ze het meeste optreden. Het laat zich begrijpen, dat het graven van de schurftmyten in de huid voor de aangetaste dieren zeer onaangenaam is en hen een zeer heftige jeuk bezorgt. Ze pro- beeren zich dan ook overal aan te schu ren en verergeren hierdoor niet alleen de huidontsteking, maar verspreiden zoodoen de tevens de aandoening op de nog gezon de deelen van het lichaam en ook op an dere dieren. In het begin vormen zich kleine knob beltjes in de huid, welke zich spoedig uit breiden en tenslotte bedekt worden met bruine korsten. Deze korsten worden lang zamerhand dikker en dikker, zoodat de aangetaste plek op het laatst met een dik ke korstenmassa bedekt is. Natuurlijk treedt er door de ontsteking van de huid ook spoedig uitvallen van de haren op. De huid gaat zich verdikken en krijgt op het laatst een leerachtig uiterlijk. Het spreekt van zelf, dat dergelijke pro cessen voor de dieren door de voortdu rende jeuk niet alleen zeer onaangenaam zijn, maar ook hun invloed op het alge meen welzijn doen gelden. Tevens schij nen de parasieten stoffen af te scheiden welke op den duur een vermagering van het aangetaste dier ten gevolge hebben. In de allereerste plaats zal natuurlijk de melkproductie achteruit gaan, daar de dieren door den voortdurenden jeuk zeer verontrust worden. Alleen hierom al en ook om de optredende vermagering is een bestrijding van de ziekte noodzakelijk. Hier komt echter nog iets bij en wel dit dat de schurftmyten die de aandoening bij onze runderen veroorzaken, ook besmette lijk zijn voor den mensch. Voorbeelden van veehouders, die zich door omgang met aan schurft lijdende runderen besmet heb ben, zijn er dan ook te over. Redenen ge noeg dus dat er van verschillende zijden op aangedrongen wordt om de bestrijding van deze ziekte met kracht ter hand te nemen. Nu komt er echter al dadelijk een groo- ven uitgevaren. De opvarenden, ruim hon derd in getal, bemanning, kadetten en scheepsjongens met onbekommerde harten en heerlijke idealen, een zeemansvolkje zonder zorgen. De zee was kalm. doch er hingen boven de Deensche eilanden zware wolkbanken er was onweer op til. Plot seling giert de storm een hevige bui barst los. Met een enkelen windstoot werpt de orkaan de boot om en een paar minuten later was het trotsche vaartuig verdwenen. De ramp verliep zoo snel, dat het deel der opvarenden, dat zich beneden in het schip bevond, geen gelegenheid had aan dek te komen en met het schip is ondergegaan. Men hoort te Kiel de hoop uiten, dat er misschien nog een enkele opvarende door Deensche visschersbooten is gered, doch in wezen is ieder overtuigd, dat dit slechts ijdele hoop is. Op de plaats van de ramp scheren nog een paar vliegtuigen over het water. Er is nog slechts een glimmende olievlek te zien, daar waar de trotsche driemaster zonk. Geen mast steekt meer boven het water uit, dat het graf werd van 69 jonge menschen. De mare van het ongeluk had zich snel door de stad verspreid, die door de tradi tie nauw met de marine verbonden is. Weldra vormden zich op de straten groe pen, die de gebeurtenis besprakende stemming was gedrukt, immers de „Niobe" die zoo vaak de haven van Kiel opvroo- lijkte, lag den bewoners bijzonder na aan het hart. President von Hindenburg heeft den chef der marine, admiraal Rader, een tele gram gezonden, waarin hij zijn deelneming uitspreekt met de in dienst van het vader land gestorven kameraden van de „Niobe" Verder hebben ook de Pruisische regee ring, de Beiersche regeering, de Hessische regeering, de Deensche minister van De fensie, de Evangelische kerkeraad, de eerste burgemeester van Kiel, en de Nord- deutsche Lloyd hun deelneming betuigd. Van de stedelijke gebouwen te Berlijn wapperden Woensdag de vlaggen halfstok. De ondergang der „Niobe" is de zwaar ste catastrofe, welke de Duitsche marine na den oorlog heeft getroffen. Het onder zoek zal volgens de bestaande bepalingen allereerst in den vorm van de z.g. averij procedure geschieden daarnaast bestaat de kwestie van de schuldvraag. Van het resultaat van dit onderzoek zal het afhan gen, of de commandant van het schip, ka pitein Ruhfuss, voor den krijgsraad zal worden gedaagd. De vroegere commandant van het schip, kapitein Kümpel, die 2^ jaar het comman do over het schip heeft gehad en dit op 1 April aan Ruhfuss heeft overgegeven, verklaarde aan de pers, dat de. „Niobe" ten volle zeewaardig was en dat het aan alle technische eischen voldeed. Kapitein Kümpel legde over Ruhfuss, die onder zijn leiding meer dan een jaar plaatsvervan gend commandant is geweest, een uitste kende getuigenis af. Ruhfuss is een van de meest ervaren commandanten der rijks marine. Ook de overige officieren van het schip beschikten allen over een uitsteken de technische kennis. te moeilijkheid, namelijk, dat de parasie ten diep in de huid verborgen zitten en daardoor betrekkelijk veilig zijn voor de schadelijke inwerking van geneesmiddelen, welke op de huid gesmeerd worden. Hi^er door juist moeten wij zeer sterke midde len gebruiken, die tot ver in de diepte hun insectendoodende werking doen gelden. En dan nog vaak blijken er na verloop van tijd een aantal schurftmyten den dans ont sprongen te zijn en ziet men het ziekte proces weer opnieuw opflikkeren. De aangetaste plekken zullen dan ook telkens weer opnieuw zorgvuldig inge smeerd moeten worden en de gevormde korsten zoo veel mogelijk verwijderd, wil de behandeling succes hebben. Zijn er verscheidene dieren aangetast, dan eischt dit ook zeer veel werk en tijdverlies. Daar om heeft men tijdens den wereldoorlog, toen zich bij de legerpaarden van de ver schillende naties ook veel schurft voor deed, naar andere middelen gezocht om de parasieten op snelle en afdoende wijze te bestrijden. Een van de beste methoden was dat men de dieren gedurende eenigen tijd in een met een bepaald gas gevulde ruimte bracht. Dit gas drong dan in de door de schurfmyten gegraven gangen naar binnen en doodde hen, al zaten zij ook nog zoo veilig in de diepte van de huid verstopt. Dit gas is echter behalve voor de para sieten ook voor het aangetaste dier zeer gevaarlijk, tenminste als het ingeademd wordt. Daarom blijft de kop dan ook met een gummi-ring rond de hals hermetisch afgesloten buiten de gasruimte steken. Eventueele schurftplekken op den kop wor den dan later op de ouderwetsche wijze door het insmeren met geneesmiddelen be handeld. Doordat de ziekte zich in verschillende provincies al tamelijk sterk verspreid heeft, heeft het Nederlandsch Rundveestamboek in samenwerking met den artsenijkundigen dienst op enkele plaatsen proeven met de ze nieuwe methode genomen, met, naar verluidt, zeer bevredigende resultaten. Men maakt hierbij dan gebruik van een ver plaatsbare gaskamer. Het is te hopen, dat men op deze wijze, door onderlinge samenwerking, er in sla gen zal om aan het uitbreiden van deze schadelijke en gevaarlijke ziekte paal en perk te stellen, daar onze veehouders an ders in de toekomst misschien voor nieu we schade komen te staan. Maar dan moe ten zij ook nu, nu de ziekte nog niet erg verspreid is, medewerken en verdachte dieren niet maar laten loopen, maar zoo spoedig mogelijk aan een deskundig onder zoek onderwerpen en zoo noodig laten be handelen. Dr. W. v. R. De vergiftiging te Tjilatjap. Naar aanleiding van het bericht uit Tjilatjap over een massavergiftiging welke veroorzaakt zou zijn door soja boonen, deelt prof. D. H. Wester te 's Gravenhage het volgende mede: Het is zeer onwaarschijnlijk dat so- jaboonen oorzaak van de vergiftiging zouden zijn. Sojaboonen bevatten na melijk geen blauwzuur, zoodat het niet wel mogelijk is dat dit vergif door een schimmel is afgesplitst. De oorzaak van de vergiftiging is vermoedelijk te wijten aan een andere boonensoort, die wel blauwzuur bevat. Dat kunnen bijv. zijn kratokboonen of rangoon- boonen. Het is meer voorgekomen dat door een vergissing blauwzuurhoudende boo nen voor sojaboonen zijn aangezien. Kratokboonen zijn afkomstig van de phaseolus lunatus. Deze boonen be vatten phaseolunatine, een glucoalde dat onder inwerking van een enzym gesplitst wordt in glucose, blauwzuur en aceton. Aangezien deze boonen tot 0.24 pet. blauwzuur kunnen leveren, d.i. 240 milligram blauwzuur per ons boo nen, en de doodel ijke dosis 30 tot 60 milligram bedraagtzou dus reeds een achtste tot een kw trt ons boonen doo- delijk kumien zij i. In overeenstem ming met deze op\ itting is ook de ver melde bijzonderheid, dat de personen, die het voedsel in rauwen toestand ge nuttigd hebben, niet meer te redden waren, terwijl zij die het gekookt gebraden nuttigden, onder ernstige verschijnselen ziek werdén. Door het koken of braden immers wordt het enzym, dat de blauwzuurafsplitsing be werkte, gedood. In de literatuur worden talrijke ver giftigingsverschijnselen, door deze soort boonen veroorzaakt, beschreven. Zoo stierven bijv. in 1905 te Rotterdam vier personen na het gebruik van deze boonen. Aangezien verschillende va riëteiten kratokboonen overeenkomst vertoonen met bepaalde variëteiten so jaboonen, is een verwisseling zeer goed mogelijk, waardoor de noodlottige ver schijnselen te Tjilatjap verklaarbaar zijn. Proces Gorgulof. Ter dood veroordeeld. Om klokke halfnegen Woensdag avond is Pawel Gorgulof ter dood ver oordeeld, nadat de jury, na een beraad van een half uur, op de geheele aan klacht het schuldig had uitgesproken. De derde dag, die aan het requisi toir en de pleidooien gewijd was en waarop het vonnis moest volgen, is in groote spanning verloopen. Er scheen nog een kans te rijzen, dat het leven

Goessche Courant | 1932 | | pagina bijlage 1