SOLA SILVER De Kleine Bazar N° 89 Vrijdag 29 Juli 1932 119* Jaargang Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. BulteDlaBd, DEARMEMILLIONNAIR •VAN MELLB'S- GOESCHE^ ONTBYT-KOBK Binnenland. Onze Leestafel. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes ƒ2,— buiten Goes ƒ2,'— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels 1#20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. HET AFSCHEID VAN EEN PHASE. Dit is het laatste nummer van ons blad, dat als 3 maal per weeksche uitgave ver schijnt. De komende nieuwe week begint de uit gave van de Goesche Courant als dag blad. Alle regelingen zijn getroffen om deze vrij ingrijpende veranderingen vlot te doen verloopen. Daar hier beoogd is een alzijdige ver betering te brengen, meenen wij de mede werking van allen te mogen inroepen, ten einde het voorgenomene tot een goed einde te brengen. Den correspondenten verzoeken wij nogmaals, onder betuiging van onzen dank voor de aangename samenwerking, de nieuwe hun toegezonden aanwijzingen wel in acht te willen nemen. Den agenten bin den wij op het hart, de belangen van ons blad met zooveel temeer kracht te behar tigen, nu het ernstige bezwaar der 3 maal per weeksche uitgave opgeheven staat te worden. Onzen lezers verzoeken wij om een wel willende houding, zoo de eerste dagen wel licht, en ondanks onze naar wij meenen deugdelijke voorbereiding, hier of daar eens wat mocht haperen. En tenslotte vragen wij allen Bevelan ders, die de vrijzinnige geestesrichting de hunne noemensteunt voortaan het dag blad dat op Uwe opvattingen gegrond vest is. Leest het dagblad DE GOESCHE COURANT! DE DIRECTIE, DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN. De samenstelling van den ouden Rijksdag. Zondag 31 Juli zal het Duïtsche volk voor de vierde maal in dit jaar naar de stembus gaan, tot het doen van een uitspraak, die in alle opzichten belangrijker zal zijn dan de drie an dere dit jaar gehouden verkiezingen: de beide verkiezingen vpor het Presi dentschap en de Landdagverkiezin gen in Pruisen en een aantal andere staten. Niet minder dan 44.5 millioen stemgerechtigde staatsburgers en staatsburgeressen staan voor een moeilijke beslissing. Na de gebeurtenissen in -Pruisen valt moeilijk te voorspellen, welke tendenz deze verkiezingen voor deai Rijksdag zullen laten zien. Het is waar schijnlijk, dat de deelneming aan de verkiezingen zeer groot zal zijn, mis schien nog grooter dan bij de eerste 22 FEUILLETON DOOR w CHARLES BETHFORD. Frances snikte zachtjes, maar Bliss voel de heel goed, dat dit tranen van ontspan ning waren, dat zij straks met beide har den het geluk zou grijpen. 't Is te mooi om waar te zijn", fluister de ze, terwijl ze zich hartstochtelijk aan hem vastklemde. „Weet je wat te mooi is om waar te zijn", fluisterde hij zachtjes terug, „dat jij mijn vrouw bent, Frances, dat ik van je houd, zooals ik nooit gedacht had van iemand te kunnen houden". Spontaan sloeg ze haar armen om zijn hals. Gedurende eenige oogenblikken ver gaten ze de geheele omgeving. Maar toen werd er even op de deur geklopt en kwam de nieuwe kamenier binnen. „Uw bad is klaar, mevrouw", zeide ze beleefd. Twee en twintig keurig gekleede jonge lui zaten dien avond in het Venetiaansch zaaltje van de Milan op Bliss en zijn vrouw te wachten. Honerton, die de lei ding van het feestje had, liep zenuwachtig heen en weer. „Denk je dat er kans op is, dat hij niet DENSOETEN INVALSEDERT 1S2.S- verkiezingen voor het presidentschap op 13 Maart j.I. toen 86.2 pet. van de kiezers is opgekomen. Bij de tweed|e stemming daalde hef percentage tot 83.5. Bij de laatste verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag van 14 Sep tember 1930 was 82 pet. der kiezers opgekomen. Bij de verkiezing voor den Rijksdag in Duitschland wordt aan elke 60.000 uitgebrachte stemmen een zetel toe gewezen. De thans ontbonden Rijks dag, gekozen op 14 September 1930 telde 577 zetels, die als volgt over de partijen waren verdeeld: Sociaal-Democraten 136, Nat. Socia listen 110, Communisten 78, Centrum 69, Duitsch-Nationalen 42, Duitsche Volkspartij 27, Economische Partij 21, Beiersche Volkspartij 19, Duitsche Landvolk 16, Wiirft. Boeren en Wijn bouwers (Landbond) 3, Duitsche Staats partij 16, Chr. Soc. Volksdienst 14, Conserv. Volkspartij 4, Duitsch Han- noveranen 3, Volksnat. Rijksver. 6, Duitsche Boerenpartij 5, Soc. Arbei der Partij 6, Bij geen fractie aange sloten 2. De Sociaal-Democraten hebben zes afgevaardigden aan de S. A. P. en een afgevaardigde aan de Communisten verloren. De Nationaal-Socialistische Fractie werd gedurende de zittings periode met drie afgevaardigden van de Duitsche Landvolk Partij versterkt. De versterking van het Centrum spruit voort uit het overloopen van een lid der Economische Partij, terwijl <3e Duitsch-Nationalen een afgevaardigde van de Duitsche Volkspartij erbij kre gen. Laatstgenoemden verloren nog twee leden uit hun fractie door het uittreden van Dr. Curtius en Von Kardorff, die gedurende den laafsten tijd bij geen fractie meer waren aan gesloten. De Duitsche Staatspartij ten slotte is met twee leden versterkt door het overgaan van een afgevaar digde van de Economische1 Partij en de Duitsche Boerenpartij. Bij de verkiezingen voor 'den Rijks dag op 14 September 1930 bedroeg het aantal stemgerechtigden 42.982.912, terwijl het aantal uitgebrachte geldige stemmen 34.956.471 bedroeg. Deze stemmen waren als volgt over de belangrijkste partijen verdeeld: Sociaal-Democraten 8.575.244 (24.5 pet.), Nat. Socialisten 6.406.379 (18. pet.), Communisten 4.590.160 (13.1 pet.), Centrum 4.127.000 (11.8 pcfc), Duitsch-Nationalen 2.457.686 (7 pet.), Duitsche Volkspartij 1.577.365 (4.5 pet), Economische Partij 1.361.762 (3.9 pet), Staatspartij 1.322.034 (3.8 pet), Beiersche Volkspartij 1.058.637 (3 pet), Duitsche Landvolk 1.108.043 (3.2 pet), Chr. Sociale Volksdienst 869.595 (2.5 pet), Volksrechtpartij 271.291 (0.8 pet.), Duitsche Boerenpar tij 339.434 (1 pet), Landbond 193.926 (0.6 pet), Duitsch Hannoverfinen en Conserv. Volkspartij 457.083 (1.3 pet.) Hoe de partijen zich in den loop der- laatste jaren ontwikkeld hebben, blijkt uit onderstaand staatje van het aantal stemmen der groote partijen, verkre gen bij de Rijksdagverkiezingen op 20 Mei 1928 en de verkiezingen voor op komt dagen?" vroeg Freddy Lancaster. ..Geen sprake van", verklaarde Honer- ton gedecideerd. „Je zult hem heusch wel zien verschijnen. Maar wat ik wou zeg genbegrijpen jullie eigenlijk allemaal wel, dat hij misschien niet eens een behoor lijk rokcostuum heeft om in te verschijnen, Toen ik hem den laatsen keer zag, nou, toen zag hij er uit Freddy Lancaster ging naar den spiegel en trok het strikje van zijn dasje nog iets meer aan. „Arme stakker", zuchtte hij. „En dan zit hij nog aan dat meisje vast ookO ja, dat wou ik jullie nog vragen: wanneer is het eigenlijk het beste mome'nt om de enveloppe te geven?" „Natuurlijk zoo gauw mogelijk, 't Zou gemeen zijn om hem lang in onzekerheid te laten en ik geloof ook, dat hij meer van het eten zal genieten, als hij weet, dat hij een chèque van duizend pond in zijn zak heeft". De deur van het zaaltje werd geopend en de bediende riep den naam van Mr. en Mrs. Bliss af. Een algemeene consternatie volgde,die spoedig in een geveol van groote verbazing overging. Het avondcostuum van Bliss kon een vergelijk met hun eigen kleeren makkelijk doorstaan. Hij was wat magerder geworden en zag er wat ouder uit, maar zijn houding had aan zelfvertrou wen en aan een zekere eenvoudige waar digheid gewonnen. Maar de grootste schok werd hun toegebracht door Frances. Was dat de vrouw van Bliss, die verschijning in het wit, die zulk een prachtig snoer parels den Pruisischen Landdag op 24 April 1932, welke voor het geheele rijk zijn nFi'pKFnn Partijen: Mei 1928 April 1932 Nat. Socialisten 810.100 11.910.000 Duitsch Nat. 4.381.600 2.100.000 Communisten 3.264.000 4.000.000 Soc. Dem. 9.153.000 6.930.000 Centrum 4.657.800 5.900.000 Duitsche Volksp. 2.679.000 450.000 Econ. Partij 1.397.100 270.000 Staatspartij 1.505.700 575.000 Chr. Soc. Volksd. - 430.000 Duïtsche Landvolk 581.800 330.000 De verkiezing voor den Rijksdag heeft plaats in 35 kieskringen. Een vergelijking van de stemmencijfers der jongste Landdagverkiezïngen met die van den Rijksdag is alleen mogelijk voor het geheele Rijk, daar voor de Landdagverkiezingen de kieskringen anders zijn ingedeeld. Voor zoover zulks mogelijk en wenschelijk is, kan bij belangrijke verschuivingen in be paalde kieskringen bij het bekend wor den van den uitslag van deze Rijks dagverkiezingen de aandacht gevestigd worden. Steunmaatregelen mijnindustrie? De Ned. Mijnwerkersbond heeft op zijn telegram aan den minister van Waterstaat van dien bewindsman ten antwoord ontvangen, dat de zorgelijke toestand in de mijnindustrie de ern stige aandacht van de regeering heeft. Omtrent de [voorloopig getroffen maatregelen deelt de minister mede, dat ten aanzien van den uitgeoefenden aandrang tot verlaging van de spoor wegtarieven voor het kolenvervoer op dit oogenblik kan medegedeeld wor den, dat de mogelijkheid tot tarief- verlaging in het algemeen in onder zoek is. Wat het gebruik van Nederlandsche steenkolen voor Nederlandsche ge meenten betreft, is de regieering tof de overtuiging gekomen, dat haar be kende uitnooaiging om zooveel moge lijk aan Nederlandsche brandstoffen de voorkeur te geven, nog onvoldoen de gevolgd wordt. „Mijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken", aldus de minister, „heeft dan ook verklaard, in deze bijzondere maatregelen te zul len treffen. Voorts ben ik bereid om te bevorderen dat de kosten voor het gebruik van de kolen te Maastricht zullen worden verlaagd. In zake de contingenteering van binnenlandsche kolen zij er aan herinnerd, dat deze materie door het bestaande handels verdrag met Duitschland is gebonden. Bij de voorbereiding van een herzie ning van dit verdrag, dat op 31 De cember 1932 afloopt, zal de regeering ook aan deze aangelegenheid haar volle aandacht geven. „Medemenschen", (Door Olav Duun. Uitg. Holkema en Warendorf, Amsterdam). Deze roman, uit het Deensch vertaald door Cartendijk, is een waar meesterwerk Olav Duun beschrijft zijn personen zoo volkomen, dat zij voor den lezer levende wezens worden menschen die haten en het leken precies echteom den hals had? Maar toen het eerste oogenblik van verbazing voorbij was, verdrongen ze zich om voorgesteld te worden. Gelukkig werd het pijnlijke van de situatie, waar ze zoo tegenop gezien hadden, van het eerste oogenblik verdreven door de natuurlijkheid en de hartelijkheid van Bliss zelf. Opge wekt hield hij het gesprek gaande, hij sprak over voorvallen van vroeger, zonder ook maar een keer op de catastrofe te doelen, die zijn leven voor hem veranderd had Na een kwartiertje kwam een van de kellners zeggen, dat de heeren aan tafel konden gaan. Vroolijk pratend gingen ze naar de groote ronde tafel, waar Bliss een luid protest verwekte, door lachend te verklaren, dat hij eenvoudigweg weigerde om zich van Frances te laten scheiden. Toen ze zaten, vertelde hij het geheim, dat ze eerst dien ochtend getrouwd waren, Onder het pandemonium van gelukwen- schen, dat op deze aankondiging volgde, stond Honerton op en tikte met zijn mes tegen zijn glas. „Ernest Bliss", begon hij, „voordat we beginnen, zou ik graag een paar woorden zeggen. Speechen is nu eenmaal mijn fort niet, en daarom zal ik maar kort zijn. Dit, Bliss, is een bijeenkomst van een paar van je oude vrienden, wie het heel erg speet van je moeilijke omstandigheden te hoo- ren, en daarom hebben ze de koppen bij elkaar gestoken en besloten om je een klein huwelijkscadeau te geven als herinnering aan den goeden ouden tijd. Ziezoo, dat is in het kort wat we je te zeggen hadden, BEZUINIGING BIJ DE POST. 1. Tante Pos moest zuinig wezen, Dat was Tante zoo besteld Dus ging zij aan 't prakkezeeren Hoe bespaar ik toch wat geld EindTijk had ze wat gevonden Dat haar veel voldoening gaf Tante schafte kort en bondig Alle hulpbestellers af 3. In de huishouding van Tante Loopt de boel nu hopeloos vast. Want de andere bestellers Worden veel te zwaar belast. Massa's ontevreden „klanten" En wat is 't eind van 't lied De werkloozen-ondersteuning Doet elk voordeel weer teniet. 2. Maar de vreugde om die „uitkomst" Was helaas niet onverdeeld. Want ze had ten plattelande Spoedig ieders gunst verspeeld. Nu heeft men ex-bestellers Die werkloozensteun ontvangen, En abonné's die 's avonds VruchtToos uitzien naar hun kranten. 4. Tante, met je Indië-luchtpost Toon je veel voortvarendheid. Maar is deze handelwijze Daar niet lijnrecht mee in strijd Tante, wees jij maar zuinig. Doch bedien je klanten vlug Ook de plattelander wil niet Naar den trekschuit-tijd terug liefhebben. Een mooie figuur in dit boek is de blonde Ragnhild. Olav Duun behoort tot de allergrootste schrijvers en is een psycholoog, die eenig is te noemen in zijn soort. „De avonturiers". (Door Joh. W. Eekhof. Uitg. Kemink Zoon, Utrecht). Wij wisten niet, dat men, met een fiets tocht door de mooiste streken van ons land te maken, een reeks van zulke dave rende avonturen kon beleven. De drie jonge H B. S-ers uit dit boek maken niet minder dan twee inbraken mee, een nachtelijk smokkelaarsdrama plus een ontsnapte krankzinnige. De jongens gedragen zich als helden en leggen een buitengewone snuggerheid, la Sherlock Holmes, aan den dag. Hans Borreback teekende de illustratie. „De groei van ons Wereldbeeld"* Van Oermensch tot Einstein. (Door John Langdon-Davies. Uitg. N.V Leopold, Den Haag). Dit boek biedt geen levensbeschouwing kant en klaar, doch het verschaft ons ken nis en inzicht, zonder welke een goede le vensbeschouwing niet kan worden opge bouwd. kerel. We hebben alleen de menschen, die er op stonden, mee laten doen en hier heb je het resultaat, een kleine chèque en ik hoop van harte, dat je haar, ook al ter wille van jou vrouw, zult willen acceptee ren". Met een uitdrukking van zelfingenomen heid en ook wel een tikje opluchting op zijn gezicht, ging Honerton zitten. Bliss stond op en keek zijn vrienden aan. Op dat oogenblik werd de chèque doorgegeven. Bliss nam haar aan. keek even naar het bedrag en legde haar open voor zich neer. Hij zag wat bleek, maar zijn stem klonk kalm en beheerscht. „Tot mijn schaamte moet ik bekennen", begon hij, „dat ik tegenover jullie allen wel een weinig schuld heb. Het is waar, dat ik gedurende het laatste jaar groote armoede heb leeren kennen, het is waar, dat ik heel veel moeite heb gehad om in mijn levens onderhoud te voorzien, maaren nu komt mijn biechtin dien toestand be vond ik mij uit vrijen wil. Het is niet waar, dat ik mijn geld verloren heb. Integendeel, zooals ik hier voor jullie sta. ben ik rijker dan ik ooit geweest benmet een rijk dom, die niet te meten valt", voegde hij er aan toe, terwijl hij zijn hand even op den schouder van Frances legde. Van alle kanten steeg er een gemompel van verbazing op, hier en daar een uitroep om duidelijker uitleg. „Ja, ik vind wel, dat ik jullie een uitleg schuldig ben", «ging Bliss voort. „De quae- stie is deze. Een jaar geleden voelde ik me vervelend, ontevreden, en natuurlijk dacht „Wie geen tijd heeft om kennis van het wereldbeeld op te doen, behoort ook geen tijd te hebben om te gelooven", zegt de schrijver in zijn inleiding. Doch gebrek aan tijd is geen excuus meer, nu Langdon- Davies deze kennis heeft bijeengegaard in een boek dat minstens even boeiend en ze ker even interessant is als de meeste ro mans. Het boek is voorzien van vele illustra ties, terwijl de uitgevers van het boek een juweel maakten voor onze boekenkast. Het is een boek om te lezen en te bezitten. „De profeet in de Dancing". (Door A. den Hertog. Uitg. Leopold, Den Haag). Dit boek verhaalt van een jongenman, die op verschillende meest ongelegen tij den de menschen tot de orde moet roe pen dit bezorgt hem den naam van „de Profeet", Doch dank zij een meisje, dat hij lief krijgt, komt dit jonge mensch tot norma ler gedachten. Over het geheel zijn de personen in dit boek geen succes te noemen, al maken wij met het echtpaar Acke een uitzondering. Deze twee menschen, met hun liefde voor elkaar en hun eenvoudig optimisme, ver trouwend in het leven, maken het lezen van dit zonderlinge boek waardig. ik, dat die gevoelens aan een lichamelijke ziekte te wijten waren. Daarom ging ik naar Sir James Alroyd en vertelde hem precies hoe ik me voelde. Hij behandelde me kortaf, bijna onhebbelijk. Hij wilde me zelfs niet behandelen. Hij vertelde me heel eerlijk, dat hij geen sympathie gevoelde voor jongelui, die hun gezondheid door hun ongeregelde leefwijze vergooiden. Ik kan jullie zeggen, dat hij me niet spaarde. En toen ik weg wilde gaan, deed hij net of hij mijn hand niet zag. De eenige raad, dien hij mij wilde geven was, dat ik eens moest probeeren om een jaar lang mijn eigen brood te verdienen en hij liet me duidelijk voelen, dat hij me er niet toe in staat achtte. En toen ging ik op zijn uit daging in. Ik stelde hem een weddenschap op de volgende termen voorvijf en twin tig duizend pond voor zijn ziekenhuis van mijn kant en een handdruk en 'n eerlijk gemeende verontschuldiging van zijn kant, als ik dienzelfden morgen met vijf pond in mijn zak zou verdwijnen en een jaar lang van mijn eigen verdiende geld leven. En 't is me gelukt. Dat is het geheele ver haal van mijn geheimzinnige verdwijning. Ik kan jullie zeggen, dat het soms heel moeilijk was, dat er dagen waren, waarop ik nauwelijks te eten had. Maar ik heb het uitgehouden. En vandaag is het jaar om. Mijn eerste bezoek was vanmorgen bij Al royd en hij heeft betaaldNatuurlijk moe ten jullie je geld terugnemen", ging Bliss voort, terwijl zijn stem verraderlijk begon te trillen. „Maar het dinertje en de harte- (Zie vervolg ommezijde).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1