Woensdag 27 Juli 1952 I19e Jaargang. „NEUTRAAL" GLAZEN DE ARME MILLIONNAIR fl.- -VAN MELLB'S- GOESCHE ONTBYT-KOEK N° 88 LINTVELT's BAZAR Binnenland Buitenland, DAGBLAD Koloniën ABONNEMENT Prijs per kwartaal In Goes 2, buiten Goes 2,~ Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave i Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels 1*20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. MET VACANTIE. Veel goed werk verricht, doch veel wacht nog. De Eerste Kamer heeft het voorbeeld van haar zuster gevolgd en het parlemen taire jaar gesloten. Haar leden mogen nu, volgens den voorzitter, van „een welver diende rust genieten, hun werk was af, geen enkel wetsontwerp bleef liggen'" Wat de Tweede Kamer haar doorgaf, be handelde zij en gaf daaraan haar sanctie, Verschillende contingenteeringswetjes, als mede de wetten tot steun aan de kippen en varkenshouderij werden door haar aangenomen. Volgens den Minister is deze laatste wet „gericht op een karig toekomst-bestaan voor de varkenshouders". Onder deze laatsten zijn vooral veel kleinere landbou wers, die via hun varkenshouderij ver schillende landbouwproducten en meerde re afval op de boerderij aan de markt brengen. Een luxe-bestaan is dat voor de zulken niet, integendeel, voorzoover wij het kennen, is het een slavenleven, een ploeteren van den ochtend tot den avond voor het gansche gezin. Verschillenden de zer leiden beroerder bestaan dan de arbei ders, waarvan de S. D. senator Hermans sprak. We ontkennen allerminst de bezwaren, die aan het geldende stelsel van steunre geling, waarbij de consument het gelag moet betalen, zijn verbonden, maar men vergete niet, dat zelfs de verhoogde prij zen nog lager zullen zijn dan jarenlang het geval is geweest en wat bovendien hierbij den doorslag geeft, is, dat een andere doeltreffende methode niet is aan te ge ven. Ons is het meegevallen, dat dit wets ontwerp niet meer tegenstand heeft ont moet, want ontegenzeggelijk grijpt dit diep in. En het is juist bij dergelijke in grijpende maatregelen, dat sommige be trokkenen zoo'n geweldig voordeel kun nen behalen, waarvan anderen noodwendig de dupe worden. De distributietijd heeft ons hiervan voor beelden doen zien. Terecht heeft Mr Smeenge hiertegen zijn waarschuwende stem gerichtaan de wijze van uitvoering der wet is hier alles gelegen. Met de voor bereiding hiervan schijnt men reeds ver gevorderd, terwijl daarbij tevens gebruik zal worden gemaakt van de goed functio- neerende tarwe-organisatie. Een oogenblik kwam de uitbreiding der tarweteelt nog ter sprake. De Minister zei, dat dit een verrassing was geweest. Hij sprak er zelfs van, dat de landbouwers door die uitbreiding wellicht een fout had den begaan. Gelukkig voegde hij er aan toe, dat het dan een zeer begrijpelijke fout zoude zijn. Men kent ons standpunt. Wij vinden de uitbreiding der teelt een logisch gevolg van het systeem, dat bij de ver schillende maatregelen tot steun aan den landbouw als geheel is toegepast en wij blijven er voor waarschuwen om hieraan te tornen. Met genoegen mag in dit ver band worden geconstateerd, dat de Staten van ons gewest een crediet-garantie ga ven, wat bevorderlijk kan zijn aan een vlugge uitbetaling van het geleverde pro duct. We veronderstellen, dat de leden der UITSLUITEND VOOR UW INMAAK 21 FEUILLETON DOOR CHARLES BETHFORD. „Maar jij 1" vroeg ze aarzelend, „jij was al dien tijd dus rijk Je hadt gemakkelijk die vijf en twintig duizend pond kunnen betalen „Natuurlijk zou ik hebben kunnen beta len", gaf Bliss toe. „Als je opgelet had, zooeven, dan zou je gezien hebben, dat ik ze hem cadeau heb gedaan voor zijn gast huis. Je zult me nu wel een aartsbedrieger vinden, maar misschien kan je toch wel begrijpen, dat ik me in een allermoeilijk ste positie bevond. Als ik op een of an dere manier van mijn eigen geld gebruik te, dan moest ik zorg dragen, dat ik per soonlijk ook niet het minste voordeel er van had. Toen ik merkte, dat het Mr. Masters aan kapitaal ontbrak, heb ik hem geholpen, om een groote reclame voor zijn fornuizen te maken, maar daardoor zette ik ook meteen een streep onder mijn connectie met hem. En die hakkenfabri- kant, Mr. Morgan, heb ik een faillissement bespaard, maar toen zat er voor mij ook weer niets anders op dan heen te gaan. Jij was het probleem dat het moeilijkst op Eerste Kamer nu ter vacantie zijn gegaan, in de overtuiging veel goed werk te heb ben verricht. Dit is ook zoo, doch mogen zij tevens het inzicht medenemen, dat de nood nog lang niet geleden is en er nog veel wenschen zijn, die op spoedige ver vulling wachten. W, De gevaarlijke asphalfweg. Het Eerste Kamerlid, de heer Arntz, heeft aan den minister van Waterstaat gevraagd of deze kennis genomen heeft van het ernstige auto-ongeval met doo- delijken afloop op de Bredasche Baan, hetwelk volgens berichten uitsluitend te wijten was aan de gladheid van de zen asphalfweg. Is het den minister bekend, dat in de provincie Overijssel, zelfs langs den waterweg nabij Lichtmis, weder om wegverhardingen zullen worden toe gepast, die tot slipgevaar aanleiding geven en waardoor in de toekomst ernstige ongelukken wegens de nabij heid van het water dreigen en dat klinkerwegen in het geheel geen slip gevaar opleveren? Zoo ja, is de minister bereid, daar, waar hef Rijk hetzij direct, hetzij indï- recht zeggenschap heeft bij het maken van wegen, te bevorderen, dat uitslui tend van straatklinkers wordt gebruik gemaakt? Mijnindustrie wordt geholpen. Naar wij vernemen is de regeering voornemens binnenkort maatregelen te nemen teneinde aan de mijnindus trie steun te verleenen. Waarin die hulp zal bestaan wenscht men voorloo- pig geheim te houden teneinde in het belang van de zaak gepolemiseer te voorkomen. Uit Heerlen meldt men, dat daar de vorige week conferenties zijn gehou den over den toestand in de mijn industrie, welke besprekingen de naas te aanleiding zijn tof de stappen, die de regeering van plan is te doen. Op het gemeentehuis te Heerlen kwamen o.a. de burgemeesters uit de mijnstreek bijeen. Besloten werd per telegram drie concrete punten onder de aandacht van de regeering te bren gen, welke in het belang onzer mijn industrie onmiddellijk kunnen worden verwezenlijkt. Ook de mijndirecties confereerden met andere personen. De mijnwerkerssfaking. Maandag heeft onder de mijnwer kers van het bekken van Charleroi een referendum plaats gevonden over de vraag, of de arbeid Dinsdag zou wor den hervat; 87 pet. der mijnwerkers namen aan het referendum deel en 83 pet. spraken zich uit vóór voortzet ting van de staking. Ook te La Louvière werd besloten niet aan het werk te gaan. Ifaliaansche vlootbouw. Ongegronde sensatie verwekt. Volgens Hector C. Bywater, iden maritiemen correspondent van de Dai ly Telegraph, zouden er in Italië veer tien oorlogsschepen in aanbouw zijn, waarvan de buitenwereld niets bekend te lossen was. Aan den eenen kant had ik je zoo dolgraag alle misère bespaard, maar aan den anderen kant, was het een van mijn grootste wenschen, dat je van me zoudt leeren houden, zooals ik toen was, dat je met me zoudt trouwen zonder iets van m'n werkelijke positie af te weten en daarnadaarna kon ik dan probeeren om je leven, zooveel mogelijk, tot een sprookje te maken". Frances begon te huilen. „Laat me maar even gaan", zeide ze, „den laatsten tijd is het leven zoo moeilijk geweest, dat ik zelfs de hoop op iets be ters begon te verliezen". Even daarna hield de auto voor Ar- leton Court stil. De portier wist zijn ver bazing voor de zonderlinge kleeding van Bliss onder een groot vertoon van beleefd heid te verbergen. Ze stapten samen in de lift naar de vierde verdieping. Even daar na drukte Bliss op het schelknopje. En na even wachten werd de deur opengedaan door een zeer onderdanigen Clowes. Nau welijks waren ze in de hall of Mr. Craw ley kwam met uitgestoken handen naar hen toe. „Daar zijn ze eindelijk, gelukkig, geluk kig", zeide hij, zichtbaar opgelucht. „Mijn waarde heer, u moest eens weten, hoe blij ik ben u weer hier te zien. Ik heb al uwe instructies tot de laatste letter opgevolgd, zonder ook maar een keer mijn nieuws gierigheid te toonen. Wilt u me even voor stellen is. Deze in het geheim gebouwde schel pen zouden zijn twee kruisers van 6742 ton elk, twee torpedobootjagers van 625 ton elk en tien kleineree vaar tuigen. Sedert admiraal Sirianni, de minis ter van marine, in April aankondigde, dat Italië haar programma zou uitvoe ren totdat het resultaat der ontwape ningsconferentie bekend was, beeft men algemeen geloofd, dat er sprake was van het bestaande programma, dat beperkt was tot de 29 vaartuigen, die na de vlootconferentie van Londen in 1930 warep goedgekeurd. Het nieu we programma blijkt echter naderhand door Sirianni te zijn voorgesteld en te worden uitgevoerd. „Wat Bywater's „geheim" betreft valt op te merken, dat zoowel de ton- nemaat als de naam van de nieuwe krui sers, Eugenio di Savola en Emaniele Duca d'Aosta, bekend is, evenals de wapening met 6 duimskanonnen. Zoo groot is het geheim dus niet, en dat men, zooals Bywater veronderstelt, in Frankrijk niets van die nieuwe sche pen zou hebben afgeweten, lijkt ons ook niet erg aannemelijk. Wat meer zegt, den 23en April heeft Sirianni, bij de behandeling van zijn begrooting den bouw van de beide kruisers in de Kamer onder levendig applaus aangekondigd, evenals dien van de twee torpedobooten van 625 ton. Het vertrouwenspact. Naar men bericht, heeft <ie Duitsche Rijksregeering in de aangelegenheid van het z.g. vertrouwensaccoord, op grond van de ontvangen inlichtingen, aan de Britsche regeering thans doen mededeelen, dat zij bereid is, overeen komstig de Engelsch-Fransche verkla ring van 13 Juli in de voorkomende ge vallen deel te nemen aan een open hartige gedachtenuitwisseling over de in het accoord genoemde kwesties. Een dergelijke mededeeling wordt ook aan de Fransche regeering gezon den, die intusschen eveneens de Rijks regeering heeft uitgenoodigd tot het accoord van vertrouwen toe te treden. Ex-koning Manoel's laatste rustplaats. Officieel wordt medegedeeld, dat (de Engelsche regeering aangeboden heeft een oorlogsschip beschikbaar te stel len voor het overbrengen van het stof felijk overschot van ex-koning Ma- noel naar Portugal. De Portugeesche regeering heeft het aanbod aangeno men. Men verwacht dat het oorlogs schip, de kruiser „Soncorde", met het stoffelijk overschot van den ex-koning aan boord binnen enkele dagen te Lis sabon zal arriveeren. De begrafenis is definitief vastgesteld op 2 Augustus. De Portugeesche regeering zal den doode onder militaire eerbewijzen doen overbrengen van de landings plaats naar de kerk van den Heiligen Dominicus, waar een dienst zal wor den gehouden. Daarna wordt de doode overgebracht naar het Pantheon van Sao Vinvente de Vora, waar ook de vader en broeder van den overleden koning en talrijke andere leden van het huis Braganza zijn begraven. Elf millioen werkloozen. Het aantal werkloozen in de Ver- eenigde Staten wordt door het ar beidsbureau op elf millioen geschat. Volgens de rapporten neemt de werkloosheid niet meer zoo snel toe als in het begin van het jaar. „Mag ik je voorstellen, Frances", zeide Bliss, „mijn zaakwaarnemer en vriend Mr. Crawley. Gedurende het laatste jaar heb ik hqm een paar keer bijna tot wanhoop gebracht, maar ik denk, dat hij me wel alles vergeven zal, als hij maar eerst de heele geschiedenis kent". „Ik heb nog nooit zoo'n merkwaardig mensch gezien als uw man, mijn beste me vrouw", verklaarde Mr. Crawley. „En ik moet u eerlijk bekennen, dat zijn proef nemingen gedurende het laatste jaar me wel eens angstige oogenblikken bezorgd hebben. Maar over het resultaat van een van die proefnemingen maak ik hem mijn compliment". Frances bloosde, maar gaf hem toch met een allerliefsten glimlach haar hand. Met hun drieën gingen ze de eetkamer binnen, waar de tafel al gedekt stond voor de lunch. Mr. Crawley schelde. „Mijn vrouw heeft precies uw instruc ties opgevolgd", zeide hij, zich tot Bliss wendende. „Ik hoop, dat de inrichting van de kamers naar uw zin zal zijn. Wilt u even meegaan Hij bracht hen naar de deur van een keurig ingericht boudoir, waar een slaap kamer op uit kwam. Bij hun binnenkomen kwam een eenvoudig gekleede kamenier naar hen toe. De slaapkamer bood een zonderlingen aanblik, elk meubelstuk stond opgestapeld met doozen. „Ik geloof niet, dat ik iets vergeten heb", zeide Mr. Crawley, terwijl hij zijn notitie Opleidingsschip vergaan. Negen en zestig ver misten. In Fehmarn-Belt (in de Oostzee, ten Zuiden van Laaland) heeft gistermid dag een scheepsramp plaats gehad, die naar gevreesd moet worden aan negen en zestig menschen het leven heeft gekost. Gedurende een hevige onweersbui is daar om halfdrie, ten Oosten van het lichtschip Fehmarn, het Duitsche opleidingsschip „Niobe", aan boord waarvan zich 105 personen bevonden, omgeslagen en gezonken. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp spoedden zich eenige booten van het lichtschip naar de plaats des onheils, terwijl ook tal van andere schepen daarheen ijlden. Inderdaad slaagde men er in spoedig dertig a veertig schipbreukelingen te redden, die eerst aan boord van het Duitsche stoom schip „Therese Russ" werden genomen en later op een kruiser zijn overge gaan. Verscheiden snelvarende schepen, vier torpedojagers en de kruisers „Köln" en „Königsberg" werden on middellijk naar Fehmarn gezonden om zoo mogelijk bijstand te verleenen, doch de schepen konden eerst uren later op de plek van de ramp arrivee ren. Voorts kregen verscheiden vlieg tuigen opdracht naar de Oostzee te vliegen, om bij de reddingswerkzaam heden behulpzaam te zijn. Met groote energie werd naar de ver misten gezocht. Aanvankelijk koester de men de hoop, dat de booten van het lichtschip, die het eerst aanwezig waren, er in geslaagd zouden zijn nog meer menschen te redden; daar deze schepen geen radio aan boord hadden werd evenwel over het verloop van den reddingsarbeid slechts spaarzaam nieuws bekend. Later op den avond bleek deze hoop evenwel IJdel. De vliegtuigen, die van Holtenau naar het tooneel van de ramp waren vertrokken, keerden naar Kiel terug. Door de piloten werd gerapporteerd, dat zij de Belt en de omgeving tot aan de Deensche kust urenlang nauwkeurig hebben afge zocht, zonder evenwel een spoor van de vermiste 69 mannen te vinden. Van de „Niobe" is niets meer te bekennen; volgens den commandant van het schip, Rufhuss, die tot de ge redden behoort, is de boot in drie of vier minuten gezonken. Daar ook de onderzoekingen, die door de rijks marine zijn ingesteld, zonder resul taat zijn verloopen, moet helaas wor den aangenomen, dat voor de 69 ver misten geen redding meer mogelijk is. Tot dusver zijn geen lijken geborgen. Het schip is omgeslagen, kort nadat de DO X op haar tocht van Trave miinde naar Kiel het schip had ont moet; over de oorzaak van de ramp bestaat nog geen klaarheid. Men ver moedt, dat het zeilschip plotseling door een hevige bui is overvallen en neergedrukt, voor men er in slaagde de zeilen in te halen. De „Niobe", een driemaster, was een opleidingsschip der rijksmarine, waar op adelborsten werden opgeleid. Het schip kruiste gewoonlijk in de Oost- zee-wateren en heeft herhaaldelijk Scandinavische havens bezocht. iZïj had een een waferverplaatsing van 600 ton en een motor van 240 P.K. De boot is in 1899 te Bremen gebouwd en in 1923 vernieuwd en tot opleidingsschip boekje raadpleegde. „Laat eens zien. Le- villion heeft de bestelde japonnen gestuurd, over een half uur komt de cou peuse om te passen. De andere dingen van Bond Street zijn allemaal op zicht". „Wil mevrouw eerst ontbijten, of zal ik eerst het bad klaar maken vroeg de ka menier beleefd. Frances keek Bliss aan, haar lippen tril den. Geruststellend stak hij zijn arm door den hare. „Zorg, dat het bad over een half uur klaar is en leg wat kleeren uit", zeide hij rustig. „Kom kind, ga mee, het wordt nu langzamerhand tijd om op eikaars gezond heid te drinken met iets beters dan de Me doc, waarvoor je me altijd zoo'n standje gaf. Maak een flesch champagne open, Clowes", ging hij voort, terwijl ze de eet kamer binnengingen en zich aan tafel zet ten. „En nu, Mr. Crawley, als u nu maar luisteren wilt". Met een paar woorden bracht hij Mr. Crawley van de aanleiding van zijn eigen aardig lijkend experiment op de hoogte. De rechtsgeleerde luisterde zwijgend toe, maar toen het verhaal geëindigd was, drukte hij zijn cliënt hartelijk de hand. „Ik ben van mijn leven nog nooit zoo verbaasd geweest, Mr. Bliss", verklaarde hij. „En ik hoop van harte, dat u zoo ge lukkig mag worden als u verdient". „Daar zullen we op drinken", zeide Bliss, terwijl hij zijn glas omhoog hief. ,Op Uw beider gezondheid, jongelui". Een PROEF-ABONNEMENT op het DE GOESCHE COURANT, Anno 1813 kost voor Augustus en September 1932 Geeft U heden nog als abonnee op aan onze bureaux. Ge hebt dan tot billijken prijs een dagblad in Uw huis. En ge steunt de vrijzinnige gedachte ermêe ingericht. De bemanning bestond uit zes officieren, 68 adelborsten en 26 minderen, in totaal 100 man. Gisteren was de „Niobe" vertrok ken voor een oefenreis, waarvan zij midden September te Kiel zou terug- keeren. Massa-vergiftiging. Reeds 23 doodeti. Uit Tjilatjap meldde men gisteren: Na gebruik van tempe-boengkil een Ja- vaansch voedingsmiddel dat op den passar van het onderdistrict Adipala, re gentschap Tjilatjap, ten verkoop werd aan geboden, zijn talrijke personen ziek ge worden en overleden. Op het restant van de koopwaar werd door de politie beslag gelegd. Geconstateerd werd, dat de uit slaande schimmei op de tempe-boengkil vergiftige bestanddeelen bevatte, waar schijnlijk blauwzuur. De eerste symptomen van deze vergiftiging waren duizeligheid, neiging tot braken, terwijl na verloop van zes uren bewusteloosheid intrad, waarna de dood volgde. De in beslag genomen koopwaar is naar het laboratorium te Bandoeng gezonden. Het aantal zieken is reeds tot 184 ge stegen. De toestand van vele patiënten was zeer ernstig. In totaal zijn thans 21 per sonen overleden. Degenen die rauwe tem pe-boengkil hadden gebruikt, waren niet meer te redden het gebruik van het voe dingsmiddel in gekookten en gebraden vorm bleek minder gevaarlijk. Bijzondere maatregelen zijn getroffen in het belang van de zieken. Het Binn, Bestuur vaardig de een uitgebreide kennisgeving uit aan de bevolking. Onder tempé hebben wij in het alge meen te verstaan gegiste, uit zaden ge perste, koek en onder boengkil alleen pers koek. Tempé boengkil noemt men de koekjes van gekookte saamgeperste soja- boontjes, waarop men een schimmelcultuur deed ontstaan, waardoor zij een bepaal den geur en smaak krijgen, die den Javaan welgevallig is en die ze bovendien gemak kelijk verteerbaar maakt. Rijpe sojaboo- nen zijn een zeer goed voedsel wegens hun hoog eiwit- en vetgehalte. De tempé- boengkil, waarvan bovenstaand sprake is, is een op alle pasars verkrijgbaar Ja- vaansch voedingsmiddel. Uit de sojaboo- nen wordt eveneens door gisting de be kende soja of ketjap gemaakt, terwijl de onrijpe peulen door den Inlander als groen te wordt gegeten. DENSOETEN INVAL: SEDERT ISZ& ging de rechtsgeleerde voort. „En op Uw huwelijk, dat zoo romantisch mogelijk be gonnen is. U hebt beiden ook den harden kant van het leven leeren kennen. U hebt beiden ondervindingen opgedaan, die op Uw volgend leven een blij venden invloed zullen oefenen. En wat mij betreft", ging hij voort, terwijl hij zijn hoed greep, „ik zal nooit vergeten, mijn beste mevrouw, wat een goed figuur uw man maakte bo ven op de bestuurdersplaats van een omnibus". Even daarna nam hij afscheid en nu wa ren ze voor 't eerst alleen. Impulsief keer de Frances zich tot haar man. „Ik kan het nog niet gelooven, dat het heusch waar is", zeide ze. „Je zult zien, dat ik er nooit aan wennen zal". Bliss lachte geruststellend, terwijl hij haar naar zich toe trok. Stil liet ze hem begaan, 't was of ze voor het oogenblik volkomen passief geworden was. „Lieveling", zeide hij zachtjes. „Het is toch heusch waar. Je bent rijk net zoo rijk als je maar zelf wilt. Je bent nu in staat om je zusters te helpen desnoods ze hier een gezellig tehuis aan te bieden, net zooals je zelf 't beste acht. Hoe zou je er over denken, als Ruth nu voor een paar jaar naar Dresden ging, voor een goede zangopleiding en als we dan Elsie met ons mee naar het Zuiden namen (Slot volgt).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1