N° 87 Maandag 25 Juli 1952 119* Jaargang. DE ARME MILLIONNAIR VELE VOORDEELEN •VAN MELLE'S- GOESCHE ONT BYT- KOEK Buitenland. Binnenland W etenscbap Koloniën ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes 2>— buiten Goes ƒ2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamleoze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17,30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels ƒ1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct« per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De toestand in Duitschland. Drie arrestaties. De chef der Berlijnsche Schupo Hei- mannsberg, majoor Enke en het Reichs- bannerlid Zarlbergh zijn Vrijdag gearres teerd. Zij worden er van verdacht gehan deld te hebben in strijd met de verorde ning van 20 Juli 1.1. Omtrent deze arrestatie meldt men nog, dat een kapitein van de Reichsweer met vier soldaten op het hoofdbureau van politie verschenen en verzocht naar de woningen van Heimannsberg en Enke ge bracht te worden. Aan dit verzoek werd voldaan. Eenigen tijd later werden beide heeren gearresteerd en naar de militaire gevangenis in Moabit gebracht. Over de redenen, die geleid hebben om den gewezen commandant der Berlijnsche politie Heimannsberg opnieuw te arrestee ren, wordt van militaire zijde geen mede- deeling gedaan. Het verluidt dat de arrestenatie is ge schied, omdat Heimannsberg ondanks zijn afzetting diensthandelingen heeft verricht. Duitschland en Italië. Bezorgdheid aan Fransche zijde. De bezorgdheid in Frankrijk, verwekt door de gebeurtenissen in Duitschland en Italië, komt nog meer tot uiting door de teleurstelling die men gevoelt over de nieuwe meeningsverschillen tusschen de mogendheden te Genève. Poincaré heeft een herhaling van zijn overtuiging gepu bliceerd» dat Duitschland de schuld treft voor den oorlog en hij verklaart de laatste gebeurtenissen te Berlijn uit een veel te conciliante houding, die men tegenover Duitschland aangenomen heeft. Vrienden van Tardieu hebben den ex- premier naar zijn meening gevraagd. Vol gens hen verwijt Tardieu zijn opvolger Herriot, dat deze bij de onderhandelingen te Lausanne en Genève zich veel te veel op aansluiting bij Engeland heeft gecon centreerd en Italië daarbij wel wat ver waarloosd heeft. Tardieu heeft als zijn meening te ken nen gegeven, dat men nu veel concessies aan Mussolini en Grandi moest doen om te beletten dat er een plan van entente tusschen Rome en Berlijn tot stand kwam. Hij zou daarbij tevens gezegd hebben, dat de situatie in Europa nu gevaarlijk is ge worden, niettegenstaande het Fransch- Britsch consultatief accoord en zelfs niet tegenstaande de adhaesie die de andere mo gendheden daartegenover betuigd hebben. Tumult in Volkenbondspaleis. In het Volkenbondspaleis, waar de In terparlementaire Unie vergadert in de zaal, grenzende aan die der Ontwape ningsconferentie, hebben heftige inciden ten plaats gegrepen tusschen de Italianen eenerzijds en het Fransche socialistische Kamerlid Renaudel anderzijds. De Itali- aansche hoogleeraar Castamagne had nauwelijks zijn rede over de codificatie van het internationaal recht, waarin het fascisme nogal werd verheerlijkt en waar door de Fransche afgevaardigde Renaudel zich geprovoceerd gevoelde, gehouden, of laatstgenoemde verhief zich van zijn ze tel en riep den Italianen toe ,,Gij hebt niet het recht in naam der vrijheid te spreken, sinds uw land verantwoordelijk is voor den moord op Matteotti". Onmid 20 FEUILLETON DOOR CHARLES BETHFORD. De dokter zette zich nog iets gemakke lijker in zijn stoel en keek zijn patiënt na denkend aan. „En uw gezondheid vroeg hij. „Is uitstekend". „En de duizeligheid en het gevoel van flauwvallen waar u over klaagde „Zijn volkomen verdwenen". Sir James stond op en stak Bliss zijn hand toe. „Mijn waarde vriend", zeide hij ernstig, „ik kan u zeggen, dat ik nog nooit zoo trotsch op een patiënt geweest ben, als op u. En ik wil u niet één keer, maar wel tien keer de hand drukken als u dat wilt". Met een eigenaardig gevoel van voldoe ning bleef Bliss een oogenblik onbewege lijk staan, met de hand van den ouderen man in de zijne. En hij dacht weer aan dien dag, nu juist een jaar geleden, toen hij na een fuifnacht hier binnen was komen wandelen, waar hij den eersten slag had gekregen, welke regelrecht de kern van zijn persoonlijkheid en zelfoverschatting heenHij herinnerde zich weer het over weldigend gevoel van schaamte, waarvan zijn weddenschap het gevolg was geweest. En nu was hijzelf degene, die er het meest bij gewonnen had. Met oogen, die ver dellijk stonden de Italianen op en riepen: „A bas la France, pays qui protégé les assassins socialistes".- Een geweldige ver warring ontstond in de zaal. Onmiddellijk snelden de Italiaansche gedelegeerden ter Ontwapeningsconferentie toe. Door de verwarring heen klonken voortdurend be- leedigende uitdrukkingen als„Italië pays des assassins", en andere fraaiigheden. De zitting werd daarop eenige oogenblikken geschorst. Na de hervatting verklaarde de Fran sche gedelegeerde Merlin, dat de Fran sche delegatie ter interparlementaire con ferentie de uitdrukking van Renaudel als een persoonlijke opvatting beschouwde. De leider der Italiaansche delegatie, Mar- tino, verklaarde daarop, dat Italië zich uit de conferentie zou terugtrekken, wanneer Renaudel geen excuses aanbood, waarop Renaudel verklaarde, niet bereid te zijn, zijn woorden in te trekken en wel zijn woorden wilde herhalen. Onder groot tu mult werd daarop de zitting geschorst, en het scheelde niet veel, of de Italianen, o.w. enkele officieren, waren met een aantal Franschen slaags geraakt in de wandelgan gen van het Volkenbondssecretariaat. De Italianen hebben daarop de confe rentie verlaten en Mussolini telefonisch van het gebeurde in kennis gesteld. Naar verluidt heeft de duce den Italianen gebo den op aanbieding van excuses te blijven staan, omdat naar zijn meening Italië en het fascisme openlijk zijn beleedigd. Het Volkenbondssecretariaat zit danig met het geval verlegen, en men betreurt het ten zeerste het Volkenbondspaleis ter beschik king te hebben gesteld van de overigens zoo vredelievende interparlementaire unie. De raad van de unie beraadslaagt thans over de incidenten. De Belgische mijnwerkersstaking. Vrijdag werd in al de mijnen der pro vincie Luik een sterke toeneming van het aantal stakers geconstateerd. In sommige schachten is slechts 1/10 van het perso neel aan den arbeid. Elders is de staking algemeen. Dit is o.a. het geval in al de kolenputten van Ans, Herstal, Vivegnis, Jupille, enz. In totaal telt men 7000 sta kers meer dan Woensdag j.l. De toestand in Duitschland. De positie van den e x-k e i z e r. Het Tweede-Kamerlid, de heer F. Vos vraagt de ministers van binnenl. zaken en van buitenl. zaken of hen de geruchten be kend zijn, dat naar aanleiding van plan nen van enkele Duitsche partijen om in Duitschland de monarchie te herstellen, door deze partijen met Wilhelm von Ho- henzollern, gewezen keizer van Duitsch land contact is gezocht? Zoo ja, hebben de ministers een onder zoek ingesteld of deze in de pers ver spreide geruchten op waarheid berus ten en of het juist is, dat te Doorn of el ders in ons land voorbereidselen worden getroffen voor een eventueelen terugkeer naar Duitschland? Indien deze berichten in de pers geheel of gedeeltelijk op waarheid berusten, zijn de ministers dan bereid mee te deelen wel ke maatregelen door hen zijn getroffen teneinde nakoming te verzekeren van de in 1920 door de Nederlandsche regeering afgelegde belofte volgens welker er door haar zou worden gewaakt tegen politieke activiteit van den gewezen Duitschen kei dacht schitterden, wendde hij zich tot den dokter. „Dat jaar heeft me heel veel goeds ge geven. Sir James", zeide hij, „onder an dere een vrouw". Sir James keerde zich naar Frances en boog. „Ik heb mijn vrouw als typiste leeren kennen", ging Bliss inwendig lachend om haar verbaasde gezicht, door, terwijl hij haar naar zich toetrok. „En ze gaf zelfs niet voor. dat ze haar werk deed om be zigheden te hebben. Ze heeft van dat werk gedurende de laatste zes jaar moeten le ven". „Ik wensch u beiden van harte het al lerbeste toe", zeide Sir James. „Uw echt genoot, mijn beste mevrouw", ging hij door, terwijl hij zich uitsluitend tot Fran ces wendde, „is een buitengewoon mensch, wiens wilskracht ik uit den grond van mijn hart bewonder. Wat hij gedaan heeft, is iets, waartoe heel weinig jongelui in de zelfde positie en van dezelfde opvoeding in staat zouden zijn geweest". Frances was niet in staat te antwoor den. Aanmoedigend nam Bliss haar hand in de zijne. „We zijn vanmorgen pas getrouwd", legde hij uit, „en volgens haar beste we ten was ik arm. Ik probeer haar nu lang zamerhand voor te bereiden. En als u me nu even pen en inkt wilt geven, Sir Ja mes, dan zal ik zorgen, dat uw gasthuis niet onder 't feit lijdt, dat ik- de wedden schap gewonnen heb". Meteen haalde hij een gloednieuw chèque- boek uit den binnenzak van zijn jas. Voor de tweede maal op dezen bewusten dag on- De ontwapeningsconferentie. De slotresolutie der ontwapeningsconfe rentie is in eindstemming door de hoofd commissie met 41 tegen 2 stemmen aan genomen. Tegen stemden Duitschland en Rusland. Acht staten onthielden zich van stemming. Nederland stemde voor, even als de andere leden van de groep van acht kleine staten. De acht staten, die zich van stemming onthielden, waren Afghanistan, Albanië, Oostenrijk, China, Bulgarije, Italië en Tur kije. Voor de stemming wees Henderson er op, dat de staten, die tegen zouden stem men tegen de ontwapening, tegen de voor stellen van Hoover en tegen de voortzet ting van de werkzaamheden stemden. Nadolny vroeg hierop terstond het woord en zeide, dat hij hoewel hij tegen de reso lutie zou stemmen, toch niet tegen de ont wapening noch tegen de voorstellen van Hoover noch tegen de voortzetting dei- werkzaamheden stemde. Ook Litwinof verklaarde: „Ik stem voor ontwapening, maar tegen deze resolutie". Direct na de stemming werd een voltal lige zitting bijeengeroepen om te beslissen over de verlenging van de bewapenings- vacantie van 1 November a.s. tot 1 Maart gen 1933. Dit voorstel is met 49 stemmen en 1 onthouding (Afghanistan) aangeno men. Herriot dankte daarop Henderson voor zijn bekwame leiding. Het bureau der con ferentie zal op 21 September zijn werk hervatten. De bedoelde resolutie, houdt slechts het voornemen in, om tot bewapeningbeper king over te gaan, zonder evenwel getal len te noemen. Een poverder „resultaat", zoo dit woord al gebruikt kan worden, was nauwelijks denkbaar. Duitslands Handelspoitiek. Het „Berliner Tageblatt" houdt zich be zig met het probleem van den buitenland- schen boycot, die het gevolg is van Duitschlands protectionistische handels politiek. Wat Nederland betreft zegt het blad: Het noodlottigst zijn tot dusver de weer uitgebroken anti-Duitsche tendenzen Nederland in verband met de intransigen te Duitsche politiek met betrekking tot ■>otercontingent.Het zou volkomen verkeerd zijn, dit verschijnsel als 'n bagatel te willen opvatten, door er op te wijzen, dat Neder land ook bij een beperkte Duitsche markt nog voldoende belang heeft. Voorloopig weerhoudt het interesse der Nederland sche fruit- en groentekweekerijen bij den omzet om een grooter actie op touw te zetten. In den winter zal echter reden voor voor zulk een terughouding ontbreken, zoodat dan met de mogelijkheid van een energieke wending rekening moet worden gehouden, in dien zin, dat Nederlandsche bestellingen bij voorkeur in België en En geland zullen worden geplaatst. Wel is waar zullen ij geen effectieven boycot heb ben te verwachten, maar deze boycot zal zich hoofdzakelijk in de practijk uitwer ken. V arkenscentrale Naar het Handelsblad verneemt is de heer S. van Zwanenberg, directeur der bekende fabrieken te Oss, benoemd tot directeur der Varkenscentrale. derteekende hij een chèque en weer ge noot hij van het gevoel van macht, dat het simpele zetten van zijn naam hem al gaf. Betaalbaar aan Sir James Alroyd of or der de somma van: Vijf en twintig dui zend pond". Heel zachtjes, in zichzelf, las hij die woorden op, toen begon hij te lachen. „Weet u wel, dokter", zeide hij, „dat ik hier met twaalf shilling en zes pence in mijn zak ben binnengekomen, en dat ik vanmorgen al twee standjes van mijn vrouw heb gehad, omdat ik me de weelde van een taxi durfde veroorloven De dokter nam de chèque van Bliss aan en zag het bedrag. Weer stak hij Bliss de hand toe. „U moest eens weten", zeide hij heel ernstig, „hoeveel goed dit zal doen". „In elk geval", antwoordde Bliss, „ben ik nu beter in staat het te begrijpen dan een jaar geleden. En dank zij uw goeden raad, Sir James, heb ik wel een dozijn manieren leeren kennen, waarop ik in de toekomst mijn geld en mijn tijd nuttig kan besteden". „Ik zou het heel prettig vinden, als u me eens uw ondervindingen van het afge loopen jaar wilde vertellen", zeide de dok ter. „Zoudt u me het genoegen willen doen om met uw vrouw in den loop van de volgende week hier te komen dinee ren Woensdag bijvoorbeeld Het zou meteen een goede gelegenheid voor de overige leden van het bestuur zijn om u te ontmoeten". „Met het meeste genoegen", stemde Bliss toe, terwijl hij meteen opstond. „Maar biedt een dagblad zijnen lezers. Niet alleen verschijnt het dagelijks, het bevat ook meer lezenswaardige stofl Niet alleen komen verslagen van vergaderingen en advertenties van familiegebeurtenissen eerder onder Uwe oogen ook een rijke verscheidenheid biedt ^e inhoud. Met ingang van i Augustus a.s. bieden wij onzen lezers, om slechts een greep te doen Een overzicht van de voornaamste koersen op de effecten beurs te Amsterdam. Een weerbericht. Eiken dag een flink feuilleton. (Als eerste„Na de operatie" door den bekenden literator Dr. Jan Walch.) Een buitenlandsch overzicht, bij tijd en wijle aangevuld door: Brieven uit het Buitenland, van onze aldaar wonende corres pondenten. (België, Parijs, Berlijn, Londen, New-York, Rome, etc.) Elke week een kaartje van den sterrenhemel. Enz. enz. enz. I. II. III. IV. V. VI. Steün varkenshouderij. De Eerste Kamer heeft zonder hoofde lijke stemming aangenomen het wetsont werp tot steun aan de varkenshouderij. De sociaal-democraten wilden geacht wor den te hebben tegengestemd. Johan Been-bank. Zaterdagmiddag had te Brielle de ont hulling plaats van de steenen bank ter na gedachtenis van wijlen Joh. H. Been, in leven archivaris van Brielle, geschiedschrij ver en schrijver van jongensboeken. afstand (hart tot hart) van 60 c.M. voor normale omstandigheden reeds voldoende is. Komt het dus voor, dat een fietser plotse ling, om welke reden dan ook, moet stop pen, dan schakelt hij de steunwieltjes in en remt. Hij behoeft dan niet af te stappen, hetgeen ruimte op den weg bespaart en kan daarna zonder slingeren of zwaaien weer wegrijden, want de steunbeenen klappen in één handomdraai weer toe. In dezen stand steken de rolletjes niet verder dan de pe dalen naast het wiel uit. Stilstaande fiets in evenwicht. Als wij de fietsende acrobaten buiten be schouwing laten, dan zijn er maar weinig, menschen, die zich bovenop een stilstaande fiets langer dan tien tellen in evenwicht kunnen houden. Het gevolg is dat op druk ke punten in de steden, wanneer plotse ling de hand van een verkeersagent stop commandeert, of een lichtsignaal hetzelfde gebiedt, vele weggebruikers per fiets let terlijk en figuurlijk uit hun evenwicht ge raken, hetgeen botsingen, kapotte spaken, leelijke woorden envertraging van het verkeer ten gevolge heeft. Aan het euvel van het tekort aan stabi liteit heeft een fiets altijd geleden, doch bij het steeds drukker worden van het ver keer op den weg en de toeneming van het aantal wielrijders, is dat gemis steeds nij pender gevoeld, vooral door de ouderen van jaren. Dezer dagen klopte nu een Haarlemsche ingezetene, de heer E. Kensen, bij den Oc- tiooiraad aan met een uitvinding, welke, naar het oordeel van terzake kundigen, eigenschappen zou beziten, die hoop ge ven voor de toekomst. In de octrooiaan vrage wordt het instrument genoemd een „evenwichtshouder", welke bestaat uit een door middel van een bedienings-apparaat uitzwaaibaren rol- of wielhouder. Door het overhalen van een op de frame-stang be vestigd handeltje, zwaait aan beide zijden van het achterwiel een smalle wielhouder zijwaarts naar beneden uit, waarbij twee kleine wieltjes den grond raken. De fiets heeft dan aan beide zijden een steunpunt gekregen, dat evenwel slechts weinig naast de achteras uitsteekt. In de practijk nu is het mogelijk gebleken, dat bij een uitge zwaaiden stand van de rolhouders een rol u wilt ons zeker nu wel excuseeren? Dit is namelijk ons eerste bezoek gewee'st". De dokter drukte even op het schei- knopje. Daarna gaf hij hun beiden de hand. „Ik wensch u nogmaals beiden het aller beste toe", zeide hij hartelijk. „En ik her haal u", ging hij voort, terwijl hij Bliss op de schouders klopte, „dat ik nog nooit zoo trotsch op een patiënt ben geweest als op u" HOOFDSTUK X. Voor de deur van den dokter stond een prachtige auto te wachten. Toen Bliss en zijn vrouw de voordeur uitkwamen, maak te de chauffeur het portier open en tikte aan zijn pet. „Ziezoo, daar zijn we weer, Hayes" zeide Bliss vriendelijk. „Loopt de wagen goed ,,'t Gaat nog al, mijnheer. U moet in aanmerking nemen, dat hij een jaar in een garage opgeborgen heeft gestaan". „Enfin, we zullen haar nu wel weer in orde krijgen", antwoordde Bliss, terwijl hij Frances hielp instappen. „Over een paar weken gaan ge naar de Fransche Riviera". Het portier sloeg dicht, de chauffeur ging op zijn plaats zitten en even daarna reed de wagen weg. Frances keek Bliss bijna angstig aan. „Vertel me niet te veel ineens", smeek te ze, „maarhoort deze auto aan jou?' „Neen, ze is van ons", lachte Bliss. „Maar luister nu eens even, kind. 't Wordt nu tijd, dat je de waarheid weet. Een jaar geleden voelde ik me niet goed in orde, Ik was een rijke, luie en egoïstische kerel, Ik ging te laat naar bed. ik at te veel, „Indië onafhankelijkNu!"... De lange 1 ij - d e n s w e g De laatste maanden wordt de leuze „In donesia werdika... sekarang.. (Indië vrij... nu weer vaker gehoord en steekt het nationalisme opnieuw het hoofd op. Er wordt drukker dan verleden jaar verga derd, de door den heer Thamrin geleide, uit negen leden bestaande nationalistische partij in den Volksraad roert zich, het woord non-coöperatie wordt opnieuw her haaldelijk gehoord. En de verschillende in- heemsche partijen voeren opnieuw drukke actie, met het doel het ledental te ver- grooten. Het formaat van een deel dezer politici in den dop, op wier geestelijk heil de on- derwijs-politiek-Creutzberg was gericht, wordt belicht door het volgende telegram uit Djember „Tijdens de behandeling door den Land raad van de zaak tegen enkele leiders van de P.S.I., beschuldigd van opruiing in het Djembersche, verklaarde een getuige dat hij lid van de P.S.I. was geworden omdat hij vreesde, dat bij de uitbarsting van de Merapi een schaar en een zwaard uit de zen berg zouden komen om hem het hoofd af te slaan, indien hij geen lid van deze organisatie zou zijn." Ziedaar een beeld van sommige contri butie-offerende volgelingen van enkele leiders, die roepen om een onafhankelijk Indië DENSOETEN INVAL: SEDBRT ISZ& dronk te veel en rookte te veel, mijn her senen hadden als eenig onderwerp mezelf en hoe mezelf het best te vermaken. En toen lieten m'n zenuwen me in den steek. En daarom ging ik naar den dokter, met wien je zoo juist kennis hebt gemaakt. Maar ik was niet het slag patiënt, waar voor hij ook maar eenige sympathie voel de. Daarom vertelde hij me zoo onhebbe lijk mogelijk, hoe hij over mij en mijn ma nier van leven dacht, en toen hij klaar was, wees hij me, om zoo te zeggen, de deur. En toen ik hem goeden dag wilde zeggen, weigerde hij botweg mij een hand te geven. Hij vond het absoluut niet noo- dig om me iets voor te schrijven. Zijn raad bestond daarin, dat ik eens voor een jaar moest probeeren mijn eigen brood te verdienen en heel complimenteus voegde hij er aan toe. dat hij mij er toch niet toe in staat achtteHij prikkelde mij net zoo lang, tot ik driftig werd. En toen heb ik een weddenschap met hem aangegaan, dat ik een jaar lang van mijn eigen verdiende geld zou leven, dat ik geen penny van mijn geld zou aanraken, behalve een bank biljet van vijf pond om mee te beginnen. Dat is nu precies een jaar geleden en van daag heb ik mijn weddenschap gewonnen. De termen waren van mijn kant vijf en twintig duizend pond voor zijn gasthuis en van zijn kant een eerlijk gemeende hand druk en een verontschuldiging. En bij de ontknooping ben je zooeven zelf geweest, Frances. Heb je opgelet, hoe hij betaald heeft Eerlijk als man tegen man". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1