De jeugd en de gevaren van het verkeer KleinVee*Teelt. School en kerk. Sport. Gemengd Nieuws, VERKEERSLESSEN VAN DEN A.N.W.B. 17e Les. ANWB; TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND Laat je nooit door voertuigen meetrekken. zou hij ook in gevaar zijn, want het is gemakkelijk te begrijpen, wat er ifraktS scheuren zou, als de auto dan scherp - "j-^rechts zou houden op een weg, waar hoornen langs staan, of wanneer ande- jre auto's worden ingehaald, In beide gjffe .--gevallen'kto'mt de fietser in de klem en er is nog een derde kans op een ongeluk, wanneer de auto plotseling moet remmen, want dan vliegt de wiel- slfcrijder er met een vaartje tegenop en sfiajRzoo n botsing valt heusch niet mee. Op het rechter plaatje is aange geven, hoe het verkeer behoort te zijn. Die jongen trapt flink door en laat zich niet meetrekken hoe ver leidelijk dat touwtje ook achter die groote vrachtauto hem als t ware toewenkt. Maar Jan denkt: „liever een beetje harder trappen en veilig rijden dan me laten meetrekken, met groote feans op een ongeluk". De gemakzuchtige fietser, die zich laat voorttrekken, is in levensgevaar; de jongen, die zich liever wat inspan ning getroost en zijn fiets gebruikt zooals het behoort, rijtd veilig. Hou je dus nooit vast aan een of ander voertuig! Het is misschien wel verleidelijk om je op de fiets te laten meetrekken door een kar, of een tram, maar het is héél erg gevaarlijk en haast eiken dag gebeuren daar ongelukken door. Hoe gevaarlijk het is, toont hier het linker plaatje. Als die transportauto, waardoor de roekelooze fietser zich laat meetrek ken, door een snellere auto wordt ingehaald, is er alle kans, dat de on voorzichtige jongen wordt overreden. Wanneer hij zich aan den rechter kant van de auto had vastgehouden, Nogmaals: kwaliteit! Wenken aan kweekers. In het weekblad van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde wijst de heer Stoffels op de richting die de fruitkweekers moeten inslaan om veel grooter hoeveelheden kleinfruit tot be hoorlijke prijzen in eigen omgeving te verkoopen dan tot nog toe het geval is. Van export-veilingen alleen kunnen, aldus schrijft hij, de kweekers niet be staan. Het plukken en verkoopen in één malige caitons, dus het volkomen ver- miiden van overstorting, zal grooten invloed hebben op den kooplust van het publiek en dan hangt het verder van de kweekers zelf af de soorten te telen die het publiek het meest be geert en het hoogst betalen wil. Goede kooper-venters zijn op de veiling even onmisbaar als de aanvoerders. De aardbeien, frambozen en bessen die op groote schaal worden aangeplant ten behoeve van jamfabrieken en voor export, zijn niet de lekkerste en de geurigste variëteiten. Ieder moet in eigen streek de meest begeerde vruch ten uitzoeken en deze op onberispelijke wijze kweeken. Aan de veilingen moet een wedstrijd tusschen de kweekers bestaan, wie de mooiste en geurigste en 't best behan delde fruit in cartons kan aanvoeren Uitdrukkingen die men van kweekers en koopers wel eens hoort, zooals „Wat kan t mij schelen of 't niet lek ker is, as ze 't maar betalen willen", ofZe slikken het toch wel al is 't goed 'n beetje vuil", moeten niet ge hoord worden. Zulke uitdrukkingen getuigen van gebrekkig inzicht in het werk Op die wijze haalt men het be drijf omlaag, in plaats van het op te voeren. De menschen die zulke dingen zeggen, begrijpen hun eigen belangen niet. Wat zou er van de bloemisterij zijn terecht gekomen wanneer de kwee kers zoo weinig voor hun eigen vak gevoeld hadden Neen, het succes van Aalsmeer en van heel het bloemkwee- kersvak in Nederland, is te danken aan de kweekers die volharding toon den in de goede richting en voor ieder onderdeel van tuinbouw bestaat een richting die naarsucces voeren kan, ook voor de kleine kweekers. Jaren geleden was ik in Noord-Holland om mij op de hoogte te stellen van de vroege aardappelteeltop 28 Mei zag ik daar airdappels rooien. Toen ik den eigenaar vroeg of hij die nu reeds at, kreeg ik ten antwoord „Nee hoor, die lust ik niet, die gaan naar 't buitenland naar de hotels". Voor de afnemers van onze koopers- venters kunnen wel smakelijker soorten geteeld worden, dan de exportveilingen te zien geven, al zijn ze twee weken later rijp. Iedere streek van ons land heeft be proefde lekkere vroege soorten, maar helaas zijn deze door een onachtzame teeltwijze verouderd geworden en door de exportsoorten verdrongen. Iedere kweeker moet het beste pro duct aan de veiling brengen, dat ge kweekt kan worden en de koopers moeten worden opgevoed in de kennis der soorten. In deze moeilijke tijden is nadenken en niet bij de pakken neerzetten, meer dan ooit geboden. Klagen baat niet; iedereen heeft het moeilijk, wij moeten vooruit en betere tijden zullen terug komen, zoo zeker als het voorjaar terug komt na den winter. Zoo dikwijls hoor ik om mijn heen zeggen: In onze jonge jaren waren de aardbeien veel lekkerder dan tegenwoordig, en het boomfruit werd niet zoo onrijp geplukt als thans». De vroegere aardappelen hebben geen smaak meer; wat konden wij als kinderen smullen in die nieuwe aardappelen, als de oude zoo slecht worden, en tegenwoordig heet het, dat die weeke nieuwe aardappelen ongezond zijn. Inderdaad, de klachten van het publiek zijn niet ongegrond; de moderne geest van haastigen spoed heeft veel goeds bedorven, en in een richting gewerkt, die ten slotte voor de kweekers nood lottig wordt. Het ontstaan der zoo genaamde verouderingstheorie is voor namelijk te beschouwen als een kwestie van onachtzaamheid en veTwaarloozing door vele geslachten heen. Cultuur producten moeten, om hun roem te handhaven, voortdurend verzorgd en verpleegd en gevoed worden. Geen cultuurboom, noch -struik, noch één of meerjarige plant mag onverzorgd blijven, op straffe van terugval of van geheelen ondergang De bloemisten hebben dit reeds lang begrepen, maar het is van toepassing op alle cultures. Wenk aan kippenhouders. Houdt den naam der eieren hoog. Men lean gerust zeggen, dat meer dan 95 °/0 de reiereu, als ze op het punt staan de hen te verlaten, in uitstekende conditie verkeeren en zonder gebreken zijn, maar dat, zoodra het ei gedepo neerd is, de gevaren voor kwaliteits verlies van alle kanten opdringen. Het is nu wel de meest gevaarlijke tijd voor kwaliteitsverlies, sihrijft de „Kedrijfsplu mveehouder". In de rennen vinden we hoog opschietend gras en onkruid en er zijn nog wel eens kippen die van zoo'n natuurlijk zitje gebruik willen maken. Men zij dus op zijn hoede, [k behoef u hier niet lastig te vallen met zooveel punten, waarop u moet letten om versche e eren aan de markt of veiling te brengen ieder voelt dat vanzelf. Gaarne wil ik u er echter op attent maken, dat het een groot belang is, dat alleen volkomen frissche eieren afgeleverd worden. Men meent nog maar al te veel dal de voorschriften en eischen, die de handel en de coö peraties aan het geleverde ei stellen, alleen gesteld worden in het belang van die afzetondernemingen zelf. Dat is juist eeu heel verkeerde meening. Een der voornaamste middelen om tegenwoordig zijn producten tegen de beste prijzen aan den man te brengen, is kwaliteit. Zien we bijv. in Duitsch- land niet, dat onze eieren daar hooger betaald worden dan die uit sommue andere landen, bijv. Rusland? Men kan bovendien bij overproductie de goede kwaliteiten veel gemakkelijker afzetten dan de minder goede. Daaruit blijkt dus duidelijk, dat het een persoonlijk belang is om de af te leveren eieren goed te verzorgen. Gaan wij daaren tegen een slecht product op de markt brengen, dan zal dit tot gevolg hebben, dat de afzet op den duur moeilijker wordt. Het is goed dat we daarvan overtuigd zijn; dat zal ons aansporen om elk ei, waartegen wij eenige ver denking koesteren, van de markt uit te sluiten, terwijl ook de gedachte, dat het eigenbelang is, ons kan aansporen om, waar dit gewenscht wordt, de eieren nauwkeurig te sorteeren en stempelen. Men kon zich er niet mee afmaken, dat de handel toch de eieren schouwt. Schouwen is goed, doch het is slechts eeu middel, waarmede wij de grofste kwaliteitsgebreken kunnen achterhalen. Kleine fouten ontgaan den schouwer, en deze kunnen de oorzaak zijn, dat het ei niet frisch meer is als het bijv. te Berlijn of Londen ter tafel komt. Ons ei heeft een goeden naam, laten we hem behouden en nog verbeteren. De kwestie te Bieze Iinge. Sinds beg n 1926 heeft de Ned. lïerv. gemeente te Biezelinge geen predikant ,ds. Tj. Jonker vertrok in Maart van dat jaa> van Biezelinge naar Joure) als gevolg van het felle verzet van de overgroote meerderheid van die ge meente tegen het reglement op de predikantstractementen. Dit verzet is thans zoo goed als geheel gebroken zoodat de meerderheid (n.l. 5 van de 7 leden) van het co'lege van kerkvoog den en notabelen aan het classicaal bestuur heeft medegedeeld, dat men zich zal onderwerpen aan alle verorde ningen der Ned. Herv. kerk. Er is dan ook goede grond om aan te nemen, dat binnen afzienbaren tijd met het beroepingswerk zal worden begonnen. Toch zijn met deze houding van kerkvoogden en nolabelen niet alle bezwaren uit den weg geruimd. Door het langdurig verzet is n.l. de verorde ring van den Raad van Beheer gestegen tot een belangrijk bedrag, hetgeen vooral van beteekenis is nu de finan- ticeele positie van de kerk, die steeds zeer goed was (belangrijk grondbezit', den laatsten tijd zwakker is als gevolg van de thans heerschende crisis. In dezen dient dus nog gezocht naar een voor beide partijen bi'lijke oplossing. „Biezelinge is vacant...." En de „duitendieven van dominee s". „Biezelinge is vacant zooals men weet. Vacant omdat de kerkvoogden weigeren den aanslag van den raad van beheer te betalen. Al zes jaar va cant. De ring preekt er dus eiken Zondag eens. De kerkeraad van deze zeer kerksche gemeente vindt dit te weinig en zou graag twee beurten lede ren Zondag hebben en doet daartoe een verzoek aan de predikanten rond om Goes. Waarom ook niet. De ker keraad is verantwoordelijk voor het geestelijk leven der gemeente. Hij staat machteloos tegenover het beleid van kerkvoogden, moet dus zoo goed en zoo kwaad mogelijk tracliten het kerkelijk leven aan den gang te hou den. En dat kan in Biezelinge niet met één beurt per Zondag. „Waar die predikanten rondom Goes de tijden en gelegenheden van daan moeten halen voor deze tweede beurt, of zij daarvoor dan in hun eigen gemeente die tweede beurt moe ten stop zetten, dat gaat den kerke raad van Biezelinge niet aan. Ieder zorgt voor eigen parochie. „Onder welk licht vallen deze din gen voor dengeen die weet dat te Bie zelinge het classicaal bestuur van Goes doet wat des kerkeraads is? „Het zijn dus, althans overwegend, de predikanten uit de classis Goes, die zich tot hun collega's wenden met het verzoek den tweeden dienst in eigen gemeente stop te zetten om Bie zelinge te hulp te komen, dat nu al zes jaren vacant is. „De nood te Biezelinge moet niet alleen geestelijk wel zeer nijpend zijn. Immers het classicaal bestuur van Goes verzoekt aan de collega's die tweede beurt gratis te vervullen. Als liefdebeurt. Is er dan niets overge bleven van die nu 10 jaren lang niet betaalde aanslagen? „Jawel, daar gaat het niet om. De predikant, die op het Goessche con vent rondging met de lijst voor die tweede beurten gaf als toelichting voor het geval: „ze zeggen nu in Bie zelinge dat het die dominees alleen maar om het geld te doen is; laat ons hun dan toonen dat we ook wel iets voor niets willen doen." „Is het niet kostelijk van die men schen in Biezelinge, die om het geld, nu al 10 jaren lang de heele gemeente mitsgaders den ganschen kring in het honderd laten loopen, deze opmerking over die duitendieven van dominees!" (Ds. D. Boer in het „Orgaan" van den Predïkantenbond.) Voetbal. ZEEUWSCHE VOETBALBOND Competitie-stand afdeeling B. Wilhelminadorp 6 3 2 1 22^9 Kloetinge 7 3 2 2 26^15 Nieuwdorp 7 4 0 3 27 18 8 's H. Arendsk. II 5 3 0 2 24—20 6 Goes V 5 2 12 10-13 5 Wolphaartsdijk 6 2 13 12—26 Kapelle II 6 0 2 4 9-29 Athletiek Vlissingsche Boulevardloop. Voor den a.s. Zaterdag, 's avonds om half acht, te houden Vlissingschen Boule vard-loop hebben zich 35 deelnemers aan gemeld, dat is 9 meer dan verleden jaar, terwijl nog enkele inschrijvingen moesten worden geweigerd, daar deze te laat wa ren. Hieruit blijkt, dat. er voor dezen wed strijd een groote, toenemende belangstel ling bestaat. De deelnemers zijn afkomstig uit Am sterdam (A.A.C. en A.V.A.C.); Den Haag („Vlug en Lenig" en „De Zwaluwen") Rotterdam („D.O.S." en „A. V. 1931") Utrecht („Hellas") Zeist („T.O.V.") Hansweert („Zeelandia") Middelburg („E.M.M."); Vlissingen („Zeemacht" en „Marathon"). De jury zal bestaan uit de heeren W. C. Waldekker, Rotterdam K. de Vries en R. van Roo, Middelburg L. v. d. Steen en A. Everaars, Vlissingen. De start- en finish-lijn is gelegen vóór het Grand-Hotel „Britannia". De prijsuit reiking heeft direct na afloop van den wedstrijd plaats plaats in Hotel „Ooster huis" bij monde van den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen. Zwemmen. Provinciale Zwemwedstrijd. De Zaterdag 30 Juli a.s. in het kanaal bij het Goesche Sas te houden provin ciale zwemwedstrijd, uitgeschreven door Zwem- en Badclub ,,'t Sas" te Goes, be looft een aantrekkelijk zwemfestijn te worden. Begonnen wordt, te twee uur, met af- standzwemmen over 2J/2 K.M. Wilhel minadorp—'t Sas. Vervolgens bevat het programma de gebruikelijke nummers 100 M. schoolslag en 100 M. vrije slag voor dames en heeren, (voor jongens en meis jes 50 M.); 50 M. rugslag; 4 maal 50 M. estafette, wisselslag, voor dames en hee ren; tonnetjes-varen; en voorts demonstra ties en attracties, o.a. gecostumeerd spriet- loopen. Aan prijzen is voorts geen gebrekBe ginnende met den heer Hajenius, burge meester van Goes, schonken 16 ingezete nen van Goes medailles en 23 eigenaars van zaken zegden kunstvoorwerpen e.d. toe. Groote koffiesmokkelarij. De Hamburgsche douane is er in geslaagd een grootsch opgezette kof fiesmokkelarij op het spoor te ko men. Tot dusverre zijn acht arresta ties gedaan, terwijl nog meer te ver wachten zijn. De gesmokkelde hoe veelheid koffie wordt geschat op 90 tot 100 duizend kilo. De smokkelaars bedienden zich van groote verhuiswa gens, die door een motor werden ge trokken. Deze verhuiswagens hadden voorin een geheime afdeeling, waarin men 40 zakken koffie kon bergen. Ook beschikten de smokkelaars over een motorboot, die voorzien was van een dubbelen bodem. Opzichter neergeslagen. Woensdagnamiddag heeft de 24-ja- rige mijnwerker Van W. een opzichter in de ondergrondsche werken van de Oranje Nassau I met zijn bijl neerge slagen. De leeren pet van den op zichter stuitte den slag, doch niettemin drong de bijl door tot op het hersen vlies. De aanleiding tot deze poging tot doodslag was, dat de mijnwerker een berisping en een boete kreeg, omdat hij te vroeg zijn werk verliet. De man ontstak hierdoor zoo in woe de, dat hij zijn bijl nam en den op zichter aanviel. De mijnpolitie, die een onderzoek instelde, heeft den mijnwerker aangehouden en in de ma rechausseekazerne opgesloten. Hij zal ter beschikking van den officier van Justitie te Maastricht worden gesteld. De vreemde schietpartij. Woensdag is in verband met de schietpartij in een café aan de Stille Veerkade in Den Haag nog aangehou den de 25-jarige P. V. De politie heeft ernstig vermoeden, dat deze V. de da der is. Het onderzoek wordt echter ernstig bemoeilijkt, doordat de perso nen, die bij de schietpartij aanwezig waren en inmiddels allen zijn gehoord, geen voldoende inlichtingen kunnen of willen geven. De toestand van den ge troffene, den 24-jarigen B., was vrij goed. Naar men nader meldde heeft V. be kend. Hij verklaarde in dronkenschap gehandeld te hebben. Verkeersvliegtuig verongelukt. Het verkeersvliegtuig San Jose van de Pan-American Airways, dat Zater dag, op de vlucht van Santiago naar Buenos Aires, verdwenen was, is in de sneeuw begraven gevonden, volle dig verongelukt, in de Las Conchas- vallei, 40 mijl ten Noordoosten van Santiago. Van de tien inzittenden was niemand meer in leven. Het schijnt, dat de machine, bezwaard door een af zetting van ijs, in den strijd tegen den storm verpletterd is, terwijl de be stuurder naar een landingsplaats zocht. De dood van Baf'a. Aan sabotage te wijten? Onmiddellijk na den dood van Bat'a hebben in de buitenlandsche en voor al in de Hongaarsche bladen fantasti sche berichten gestaan omtrent de oor zaak van de ramp. Bat'a zou die zelf hebben te weeg gebracht (zelfmoord). Thans nemen deze geruchten echter een anderen vorm aan, zulks in ver band met het feit, dat de laatste ramp reeds de derde binnen betrekkelijk korten tijd is, welke in de onmiddel lijke nabijheid van Zlin is voorgeko men. De officieele Tsjechisch-Duitsche commissie van onderzoek heeft als haar meening uitgesproken, dat het ongeluk zou zijn te wijten aan den ne vel, waarin de bestuurder Broutsjek de koers zou zijn kwijt geraakt. Hier tegenover worden nu de merkwaar dige verklaringen van den vliegtuig bestuurder gesteld, die Bat'a met den Fokker F XII naar Indië heeft ge bracht. Kort na terugkeer vandaar vloog de machine naar Praag met zes reizigers behalve den bestuurder en den radiotelegrafist. De machine was nog niet zeer hoog, toen de bestuurder opeens bemerkte, dat het hoogtestuur verkeerd was gemonteerd. Wanneer hij omhoog stuurde ging de machine omlaag. Hij besloot in glijvlucht te dalen, doch de machine sloeg te plet ter. De cabine bleef echter intact en de reizigers kwamen met den schrik vrij. Alleen de telegrafist werd ernstig gewond. Het onderzoek bracht aan het licht, dat het hoogtestuur in orde was gebracht door vreemde monteurs, die te Zlin nog slechts korten tijd wa ren werkzaam geweest. Men kon ech ter geen opzet bewijzen, maar toch werden zij op staanden voet ontsla gen. Acht weken geleden verongelukte de chef der reclame afdeeling met den bestuurder die hem leerde vliegen. Ook na dit ongeluk werden vier ar beiders ontslagen, die aan het toestel bezig geweest waren. Het derde slacht offer van klaarblijkelijke sabotage zou Bat'a zelf geweest zijn. Een schat gevonden. Onder een gemeente gebouw te Moscou. Bij het herstel van een gemeente gebouw te Moscou hadden graafwerk zaamheden plaats, waarbij de arbei ders stieten op een verborgen schat kamer van moscovitische kooplieden uit de middeleeuwen. Blootgelegd werd een oude marktplaats, waarbij werd aangetroffen een kist die was gevuld met zilveren muntstukken uit den tijd van Iwan den Verschrikke lijke. De schat, die drie of vier eeuwen geleden een aanzienlijke waarde ver tegenwoordigde, werd overgebracht naar het Geschiedkundig museum, waar deskundigen de meening uitten dat de muntstukken destijds verborgen waren door rijke kooplieden. En wel in omstreeks 1613, toen een chaos heerschfe en de Polen Moscou had den bezet. Doodelijk auto-ongeval. Woensdagavond ongeveer zes uur reed een auto, waarin als passagier gezeten was een zekere heer Jansen uit Hilversum, op den Leeuwarder- weg bij Deersum in de richting Sneek. Toen een groentewagen uit een zij weg kwam, wilde de bestuurder van den auto daarvoor uitwijken doch reed daarbij tegen een boom. Hoewel de snelheid niet groot was, ongeveer veer tig kilometer, was het gevolg van de botsing rampspoedig. De ingezeten heer Jansen werd zwaar gewond. Een been was op twee plaatsen gebroken en een kaak ontwricht, en houtsplin ters waren hem in den hals gedron gen. De zwaar gewonde werd voorloopig verbonden en daarna naar het St. Antonius-ziekenhuis te Sneek ver voerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De chauffeur werd niet gewond. De wagen is vernield. Schippersknecht verdronken. De 29-jarige schippersknecht Martin Foppen uit Harderwijk is onder Rot terdam aan boord van het motorschip „Harderwijk-Rotterdam" op de rivier op weg naar de stad tegenover de Ka- tendrechtsche haven, terwijl hij bezig was met luiken te spoelen, uitgegle den en te water geraakt. De schipper Kramer trachtte hem nog te grijpen doch kon hem niet houden door den gang van het schip. De „Politie III" heeft onmiddellijk gedregd doch slaag de er eerst na twee uur in het lijk op te halen. Zelfmoord van een aap. Bezoekers van den dierentuin van Upton te Chester zijn getuige geweest van een geval, dat veel weg had van een opzettelijke zelfmoord van een aap. Mottershead, de eigenaar van den dieren tuin, zei, dat hij in zijn heele leven nooit van een dier gehoord had, dat zelfmoord pleegde De aap had eerst de bezoekers vermaakt, door van het klimtouw in zijn buitenkooi een stuk van ongeveer 2 M lengte af te knagen. Toen klom hij met het stuk touw in een boom in zijn kooi en bond het eene uiteinde vast aan een tak Van het andere eind maakte hij een lus, die hij om zijn hals legde en dichttrok. Toen klom hij zoo hoog mogelijk in den boom en sprong naar beneden. Hij was op slag dood. De bezoekers en de oppasser had den alles aangezien, maar geen oogen- blik vermoeden gehad van wat er zou gebeuren. De heer Mottershead laat de andere apen in zijn diergaarde thans nauwlettend bewaken uit angst, dat eeni ge hunner het voorbeeld van hun mak ker zouden volgen, denkende, dat hij een nieuw spelletje had uitgevonden.

Goessche Courant | 1932 | | pagina bijlage 2